Hore

Autor: Manfred Voss, Nemecko, celkový víťaz fotosúťaže CEWE Photo Award a viťaz kategórie Krajina

Poznáme víťaza najväčšej svetovej fotografickej súťaže

„Zamrznutý maják": veľkolepá fotografia krajiny vyhráva CEWE Photo Award 2021

Fotograf Manfred Voss zo Scharbeutzu získal tohtoročnú cenu CEWE Photo Award za takmer neskutočný, ale nádherný záber krajiny s majákom pokrytým ľadom na ostrove Rujana. V súlade s mottom „Náš svet je krásny" zvíťazil profesionálny fotograf so svojím senzačným zimným motívom medzi 606 289 zábermi a získal cenu CEWE Photo Award 2021 na slávnostnom odovzdávaní cien v Timmendorfer Strand, priamo v jeho rodnom meste. SOS Children´s Villages International na celom svete sa zároveň potešili tohtoročnému rekordnému daru: 60 628,90 eur pôjde na vzdelávací projekt organizácie na pomoc deťom na Haiti.

Po období poznačenom pandémiou má motto fotografickej ceny CEWE „Náš svet je krásny" tento rok osobitný význam. Popularita a doteraz najvyšší počet účastníkov najväčšej svetovej fotografickej súťaže sú o to pôsobivejšie: nadšenci fotografie z viac ako 170 krajín zaslali rekordný počet viac ako 600 000 motívov. „Je pre nás dôležitejšie ako kedykoľvek predtým oslavovať krásu sveta a nadchnúť ľudí pre túto krásu vo všetkých jej aspektoch," hovorí Dr. Christian Friege, predseda predstavenstva spoločnosti CEWE a člen sedemčlennej poroty.

„Je to úplne skvelý, takmer neuveriteľný pocit, že som nakoniec vyhral najväčšiu fotografickú súťaž na svete," povedal Manfred Voss pri príležitosti svojho víťazstva. Motto „Náš svet je krásny" by sa dalo nazvať aj mottom mojej fotografie: Vedome sa snažím zachytiť krásu nášho sveta na fotografiách.

A na otázku o výbere svojej fotografie Voss odpovedal: „Páči sa mi najmä pominuteľnosť a s ňou spojená jedinečnosť motívu na fotografii. Bolo pôsobivé vidieť, akú krásnu ľadovú sochu vytvorila príroda z tohto majáka, ktorý vytvoril človek."

Ako vznikla víťazná fotografia

V prípade mojej fotografie bol skutočnou výzvou ľad. Dobrý týždeň sme tu pri Baltskom mori mali silné a neustále búrky zo severovýchodu s teplotami pod bodom mrazu. V dôsledku toho vysoké vlny s veľkou silou zasiahli prístav ako aj maják v Sassnitzi, aby o niečo neskôr, keď sa rozbehli, zamrzli na ľad. Takže v prvý deň, keď sa počasie upokojilo, som sa spontánne rozhodol, že sa vyberiem na štvorhodinovú cestu do Sassnitzu, aby som si pozrel maják.

Po príchode ma čakala bizarná ľadová krajina. Nevedel som však, že nielen maják, ale aj celé mólo prístavného komplexu je pochované pod hrubou vrstvou ľadu. K majáku sa aj v lete dostanete za 15 minút pešo cez vlnolam. Teraz však bolo takmer nemožné dostať sa na druhú stranu. Ale keďže bolo ešte svetlo, dalo sa ísť po ľade - takže mi trvalo len asi 40 minút, kým som sa dostal k majáku.

Nasledujúce ráno, keď vznikla táto fotografia, bolo potrebné prekonať ďalšiu prekážku: bolo potrebné dostať sa k majáku za tmy. Na rozdiel od predchádzajúceho večera bola teraz na mieste taká tma, že ste s čelovkou videli len na pár metrov. Okrem toho deň predtým svietilo slnko, ktoré rozmrazilo vrchnú vrstvu ľadu. Voda, ktorá v noci opäť zamrzla, navyše pokryla povrch zrkadlovo hladkou vrstvou ľadu.

Myslím, že takéto situácie nie sú v krajinárskej fotografii v podstate ničím výnimočným. Pre mňa teda hodnota fotografie nespočíva len v samotnom vydarenom zábere, ale vždy aj v krásnej a často vzrušujúcej ceste k nemu.

Rekordný dar viac ako 60 000 eur pre SOS Childern´s Villages International na vzdelávací projekt na Haiti sú aj víťazmi tohtoročnej súťaže CEWE Photo Award: CEWE venuje 10 centov SOS Childern´s Villages International za každú fotografiu zaslanú do súťaže.

Darované peniaze pôjdu na vzdelávací projekt na Haiti. „Sme presvedčení, že tento dar bude mimoriadne dobre využitý pri vzdelávaní detí na krízou zmietanom Haiti," hovorí Thomas Mehls. V areáli SOS Childern´s Villages Santo neďaleko Port-au-Prince bol dar použitý na prístavbu ďalšieho školského komplexu k základnej a strednej škole. Celkovo bolo postavených 14 nových tried, takže školu môže navštevovať o 500 detí viac ako predtým. Celkovo bude túto školu navštevovať viac ako 1 000 žiakov.

Viac informácií nájdete na adrese www.cewe.sk/cpa

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
z80
2021-09-23 09:46:56
Najväčšia svetová fotografická súťaž ... nie je to málo, nemala by byť aspoň najväčšia galaktická.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia