Hore

Autor: © Filip Hrebenda, Slovensko, víťaz, Národná cena, 2022 Sony World Photography Awards

Poznáme víťaza Národnej ceny súťaže Sony World Photography Awards za Slovensko

Svetová fotografická organizácia oznamila meno víťaza Národnej ceny pre Slovensko, ktorá je súčasťou svetovej fotografickej súťaže Sony World Photography Awards. Víťazom sa pre rok 2022 stal Filip Hrebenda.

Porotcovia v anonymnom hlasovaní vybrali fotografiu Born of Fire (Narodený z Ohňa), ktorá bola prihlásená do kategórie Landscape (Krajina) a jej autorom je Filip Hrebenda. Snímka, ktorá zobrazuje sopku na Islande, je prvá, ktorú autor odfotografoval na expedícii sopečnej oblasti Fagradalsfjall na juhozápadnom Islande.

Program národných cien je iniciatívou Svetovej fotografickej organizácie a spoločnosti Sony, ktorej účelom je podporovať regionálne fotografické komunity na celom svete. Tohto ročníka sa zúčastňuje 61 krajín.
Do súťaže Sony World Photography Awards 2022 bolo prihlásených viac ako 340 000 snímok z 211 oblastí a do otvorenej súťaže (z ktorej bol vybraný víťaz národnej ceny) viac ako 170 000 snímok.

Filip Hrebenda je fotograf z Revúcej, ktorý sa zameriava na umeleckú fotografiu krajiny, obzvlášť horských oblastí.

Filip k svojmu víťazstvu uviedol: Aj keď vždy tvrdím, že fotografia nie je súťaž, veľmi ma teší, že moja tvorba zaujala medzinárodnú porotu. Mám z toho radosť. Práve takéto úspechy ma posúvajú v mojej tvorbe stále ďalej.“

Filip Hrebenda, víťaz Národnej ceny pre Slovensko, získa digitálnu foto výbavu od Sony a jeho dielo sa predstaví aj na výstave a v knihe Sony World Photography Awards.

Celkoví víťazi kategórií Študentská, Mládež, Otvorená a Profesionálna súťaž Sony World Photography Awards 2022, budú vyhlásení 12. apríla 2022. Ich diela sa predstavia na výstave v londýnskej galérii Somerset House (13. apríla – 2. mája 2022). Ďalšie informácie o víťazoch súťaží a dielach, ktoré sa dostali do užšieho výberu, nájdete na adrese www.worldphoto.org.

Ako fotografia vznikla 

"Fotenie aktívnych sopečných oblastí je snom nejedného krajinára a bol samozrejme aj mojim. Preto keď som sa od niektorých známych začiatkom marca minulého roka dozvedel, že na juhozápade Islandu zaznamenávajú “otrasy”, ktoré budú veľmi pravdepodobne viesť ku sopečnej erupcii, veľmi som sa potešil. Ani neviem prečo, lebo som pôvodne na jar chcel ísť inam, ako opäť na Island. Keď však k erupcii skutočne došlo, bolo rozhodnuté. Vedel som, že musím ísť," spomína Filip.

"Začal som teda zháňať letenky a informácie k podmienkam pre cestovanie, keďže práve prebiehala druhá vlna pandémie s tvrdým lockdownom. Keďže je ale fotka krajiny mojou profesiou, podarilo sa mi zohnať potrebné povolenia na cestu. Aby som na to celé nebol sám, presviedčal som na expedíciu” aj kolegu a kamaráta Maroša Kurica. Ten sa “dal zlomiť” veľmi rýchlo a tak sme sa do toho pustili. Následne sa k nám do tretice pridal aj ďalší kamarát/kolega Jiří Benda. Zohnať letenky nebolo ľahké. Prvý let z Viedne nám zrušili, ďalší presunuli, nakoniec sa však podarilo nájsť pár miest v lietadle z Poľska, s odletom o niečo viac ako týždeň od kúpy leteniek. Neváhali sme a hneď si "bookli" let.

Príchod na Island bol tiež celkom zložitý. Čakalo nás viacero testovacích “ceremónií” a následne aj 5-dňová karanténa v islandskom karanténnom zariadení, ktorým bol našťastie celkom dobre vybavený hotel v centre Reykjavíku. Po piatich dňoch v karanténe nás čakalo ďalšie testovanie, ktoré bolo stresujúce asi najviac. Od výsledku totiž záležalo to, či sa dostaneme von a splníme si foto-sen. Testy však dopadli dobre a tak sme boli slobodní. Na ten pocit nikdy nezabudnem.

Hneď na ďalší deň po vypustení z karantény sme sa prichystali na trek ku sopečným kráterom, ktorý mal trvať niečo cez 2 hodiny cez hory, kde predtým neviedla žiadna trasa. V ten deň boli fakt neľahké podmienky. Neustále fučal protivietor o sile cca 80km/h a fackoval nás malými kúskami ľadu a snehu. Boli sme však tak namotivovaní, že nám to nevadilo. Po cca 2 a pol hodinách sme dorazili k miestu, kde som sa po prvý raz v živote stretol so sopečnými krátermi a tečúcou lávou.

Chvíľu som tam len tak stál a užíval si silu prírody. Počúval hluk chŕliacich kráterov, praskot tuhnúcej lávy. Vnímal všadeprítomný sírový zápach. Bol to intenzívny pocit. Úplne som vtedy zabudol na to aká je kosa a silný vietor. Vtedy nastal čas na zhotovenie prvej fotky. Najskôr som si poriadne vyhliadol kompozíciu. Jeden z menších chŕliacich kráterov v pozadí som umiestnil do ľavého horného zlatého rezu. Cez zaschnutú lávu v strede scény neustále vietor prefukoval ťažké jedovaté plyny, ktoré fotke mohli dodať dobrú dynamiku. Popredie bolo tiež jasné - chcel som v ňom do červena rozpálenú tuhnúcu lávu. Kvôli tomu som k nej musel ísť ozaj blízko. Vzal som teda foťák do ruky, zapol stabilizáciu, nastavil ohnisko na 18mm, prišiel blízko ku láve, zaostril a čakal, kým na mňa “vypľuje” nejaký zaujímavý žiariaci útvar. Čakanie dlho netrvalo. Hneď ako sa to stalo, narýchlo som z ruky “nastrieľal” zopár záberov a zahájil útekový manéver pred lávou. Počas behu som ešte narýchlo kontroloval, či je aspoň niektorá z fotiek ostrá. A bola!"

Útekový manéver po zhotovení fotky “Born of fire” Foto: @Marian Kuric


Tak vznikla fotka, ktorá za posledné mesiace získala viacero ocenení v medzinárodných súťažiach ako napríklad prvé miesta v Budapest International Foto Awards (BIFA) a Tokyo International Foto Awards (TIFA) v kategórii “Nature”. Fotka bola viackrát publikovaná vo svetových médiách ako “The Guardian”, “Daily Mail”, “CNN” a podobne. Posledným veľkým úspechom je už spomínaná výhra národnej ceny v Sony World Photography Awards 2022.

"Pri sopkách som celkovo strávil takmer 4 dni a noci. Počas nich vzniklo viacero fotografií, no hlavne nezabudnuteľných zážitkov. O tých ale možno inokedy."

Aj tento rok sme s Marošom pre dobrodruhov a fotografov pripravili ďalšiu severskú foto-expedíciu na Islande. Viac informácií nájdete v nasledovnom odkaze: https://www.filiphrebenda.com/island09-22

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Marián Kuric
2022-02-17 06:36:31
Congrats
 
Marek Kopnický
2022-02-17 07:09:46
Gratulujem
 
jugin
2022-02-17 08:33:41
Gratulujem !
 
Paladin25
2022-02-17 08:36:43
Paráda!
 
doks
2022-02-17 09:17:39
Gratulujem. Fotka má veľké úspechy zaslúžene.
 
Radoceno
2022-02-17 10:47:49
Gratulujem Filip!
 
lamik
2022-02-17 16:21:21
Bravo!
 
seifi
2022-02-17 17:59:28
Gemerčan, blahoželám. Veľa vody ubehlo, čo som nohavice dral v školskej lavici v Revúcej
 
Miňo Milan
2022-02-17 23:48:37
gratulacia super foto
 
holent
2022-02-19 14:18:43
Bolo by možné zverejniť použitú techniku ?
 
philippo
2022-02-24 07:45:11
Ďakujem vám všetkým!
 
philippo
2022-02-24 07:45:52
príspevok od: holent
Bolo by možné zverejniť použitú techniku ?
Sony A7RIII + 16-35/2.8 GM
 
gytheio
2022-02-27 11:53:43
Ta prva fotografia je katastrofa, original je mozno ostri ale to co je tu je nieco na co sa zle pozera. Druha fotografia... mne to pripada ako deti, v cervenom ukazuje modremu pozri lava a ten za fotakom na nich krici chodte co najblizsie k tej lave vyhrame sutaz. Cele je to nejake naivne ako stvorene pre Awards.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované