Hore

Profoto - štúdiové svetlá pre profesionálov

Predajné štúdio ephotoshop.sk zaradilo do svojej ponuky profesionálne svetlá značky Profoto. Pri tejto príležitosti sme si mohli v redakcii vyskúšať kit zábleskových svetiel D1 500 Air.

 

Značka Profoto je známa vo viac ako 50 krajinách. Vznikla v roku 1968 v švédskom Štokholme a dnes patrí medzi popredných výrobcov štúdiovej osvetľovacej techniky. U nás je pomerne neznáma, pritom jej produkty patria medzi absolútnu špičku. Naše predajné štúdio www.ephotoshop.sk zaradilo značku Profoto do svojej ponuky.

 

V redakcii mali možnosť vyskúšať zábleskové svetlá z rady Air a sklamanie nás určite nečakalo. Práve naopak, je super pracovať s niečím, na čom vidno, že ten, kto to navrhoval, sa zamyslel nad každým detailom. Nami testovaný set pozostával z dvoch zábleskových jednotiek D1 500 Air, diaľkového ovládača Air Remote, softboxu a octaboxu.

D1 500 Air

Zábleskové svetlo s výkonom 500Ws je kompaktné a dizajn je skutočne premyslený. Sú to drobné detaily, ktoré nás prekvapili. Pri každodennom používaní zistíte, že práve tieto detaily majú vplyv na komfort manipulácie a práce so svetlami a dokonca predlžuje ich životnosť. Nízka hmotnosť je dôležitá pri manipulácii, prenášaní, zaťažení statívov.

 

Konštrukcia a dizajn

Prvé, čo som si všimol je ukrytie výbojky v tubuse tela. Pri manipulácii s bleskom, softboxom a pod. nehrozí riziko, že poškodíte výbojku. Naviac môžete blesk smelo položiť na prednú časť. Dokonca aj na zadnú, kde sú ovládacie prvky. Veľmi praktické, pokiaľ častejšie prenášate a inštalujete svetla.

Pohľad na reflektor.

 

Celkovo je jednotka vyhotovená robustne a precízne. Ak sa vrátim k ukrytej výbojke, musí doplniť, že súčasťou konštrukcie je vstavaný reflektor, prekrytý matovaným sklom. Na rozdiel od výbojok prekrytých sklenenou bankou viete, kde je hrana vyžarovania svetla. Máte tak lepšie pod kontrolou jeho smerovanie.

 

Prednosťou tohto modelu je rýchle dobíjanie najmä to, že je schopný vyžiariť veľký výkon v krátkom čase. S D1 500 Air môžete aj na plný výkon urobiť niekoľko záberov za sekundu.

Pomocná stupnica pre nastavenie dáždnikov, hrncov a pod.

 

Na vrchnej strane je drážka pre upevnenie dáždnika.

 

Praktickou súčasťou konštrukcie je drážka pre upevnenie dáždniku na hornej časti blesku. Na prednej časti tubusu je stupnica, ktorá sa používa pre nastavenie vyžarovacieho uhla svetla. Na originálnych Profoto dáždnikoch, softboxoch, octaboxe, hrncoch a pod. je buď stupnica alebo tabuľka vyžarovacieho uhla vzhľadom na nastavenie podľa stupnice.

Ovládacie prvky

Ovládacie prvky sú sústredené na zadnej časti, zapustenej pod hranu tubusu blesku. Takto im nehrozí poškodenie, ani keď položíte blesk na zem. Ovládanie je jednoduché, ale ak budete používať verziu Air, poväčšinou využijete ovládanie priamo z riadiacej jednotky, či dokonca z počítača. Stredný otočný ovládač slúži zároveň ako tlačidlo.

 

 

 

Ukážka ovládania bleskov priamo a pomocou Air Remote.

 

Podrobné informácie, technickú špecifikáciu a návod na použitie (ENG) nájdete na http://www.profoto.com/products/monolights/d1-500-air#.TmXLAma_xJp

Príslušenstvo

Hneď na začiatku treba povedať, že všetko príslušenstvo, ktoré sme mohli vyskúšať je prvotriednej kvality s dlhoročnou životnosťou.

Air Remote

Malá krabička robí ovládanie bleskov rady Air nadmieru komfortné. Kto pozná spôsob ovládania systémových bleskov Nikon, pomocou riadiacej jednotky, budú mu výhody ovládania cez Air Remote, zrejmé. Vysielač Air Remote sa upevňuje do sánok fotoaparátu. Bez toho, aby ste museli ísť k bleskom, dokážete ich zapnúť a vypnúť, aktivovať modelové svetlo a najmä nastavovať výkon. Pre komunikáciu s bleskami sa využíva až 8 kanálov a rozdeliť ich môžete do šiestich skupín. Z Air Remote ovládate každú skupinu zvlášť, alebo všetky blesky naraz. To dáva fotografovi nevídaný komfort. Najmä ak má niektoré z bleskov nedostupné, napr. zavesené na stropnej konštrukcii, či vytiahnuté vysoko na statíve.

Air Remote naviac funguje aj ako prijímač.

Air USB

Blesky rady Air je možné ovládať aj prostredníctvom počítača. Stačí k nemu pripojiť vysielač Air USB veľkosti USB kľúča. O ovládanie sa postará program Profoto Studio 3, ktorý je k dispozícii pre operačné sytémy Windows a Mac OS X. Činnosť programu v akcii uvidíte na priloženom videu.

 

Príslušenstvo pre úpravu svetla

K bleskom sme mali k dispozícii “hrnce”, dáždniky, voštinové filtre a softboxy. Pri ich nasadzovaní sa ukázala premyslená koncepcia práce s týmito pomocníkmi. Viac ale na obrázkoch.

Dáždnik upevnený v zabudovanom držiaku.

 

Adaptér pre softbox.

 

Adaptér sa upevňuje na blesk pomocou plastového pásu s rýchloupínaním.

 

 

Detail upevnenia vnútorného difúzora.

 

 

Hrniec sa nasadzuje priamo na tubus, tiež s rýchloupínacím pásom.

 

Detail vnútornej úpravy hrnca.

 

Voštinový filter vložený do hrnca.

 

Detail označenia voštinového filtra, ktoré slúži zároveň na pohodlné vybratie.

 

Blesky Profoto sú určené pre profesionálne použitie a patria k absolútnej špičke. Predstavíme vám ich aj na podujatí Foto Slovakia 2011 (21. - 22. 10.).

 

Kompletný sortiment Profoto nájdete v ponuke predajného štúdia www.ephotoshop.sk.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
turiecfoto
2011-09-09 09:56:44
nudne..
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-09-09 10:19:28
príspevok od: turiecfoto
nudne..
Tvoje komenty su vzdy prinosom. Ospravedlnujem sa, ze sa s tym hviezdy ani meteorologicke javy nedaju fotit.
 
Cako
ocenenie redakciou 2011-09-09 10:32:32
príspevok od: Karol Srnec
Tvoje komenty su vzdy prinosom. Ospravedlnujem sa, ze sa s tym hviezdy ani meteorologicke javy nedaju fotit.
uz sa necudujem preco si vtedy pisal k tomu videu, ze " ked vidim padat tie profoto stroboxy " ja som vtedy nevedel ze je ta znacka az taka draha
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-09-09 10:36:23
príspevok od: Cako
uz sa necudujem preco si vtedy pisal k tomu videu, ze " ked vidim padat tie profoto stroboxy " ja som vtedy nevedel ze je ta znacka az taka draha
ono je to drahe jak fras ale nenapadá ma čo je lepšie okrem profoto a broncolor, už iba najdrahšie elinchromy asi.. toto je hasselblad medzi svetlami, žiadne domáce bastlítko. Nová rada vyzerá fakt super, ale bohužiaľ ta cena je taka že aspoň ja si musím vystačiť s Elinchormom
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-09-09 10:37:09
príspevok od: Karol Srnec
Tvoje komenty su vzdy prinosom. Ospravedlnujem sa, ze sa s tym hviezdy ani meteorologicke javy nedaju fotit.
preco Karol, ved aspon cena je astronomická takže niečo aj pre Vikiho
 
haplo602
2011-09-09 12:31:57
Dakujem za clanok. Na Fotoslovakia sa dotrepem len kvoli tymto svetlam. Dufam ze bude mozne ich osahat aj v nedelu (v sobotu mam bohuzial pracovny program).

Jozef: Elinchrom na tejto urovni nic nevyraba. Ich PRO svetla (Style RX) nesiahaju zakladnym Profoto ani po clenky ako tak pozeram. Mozno s Bowensom su si rovnocenni, ale Profoto je niekde uplne v inej galaxii.

Ale radsej kupim nove auto ako Profoto ))
 
lacikam
2011-09-09 12:50:49
Haplo602 - nebuď veľmi unesený Profoto. Rozdiely v profi triede určuje stabilita záblesku čo do výkonu i a farebného spektra, rýchlosť dobitia, užívateľský komfort je individuálna záležitosť - cháp tak, že každý bude preferovať niečo iné. Systém upínania, ktorý má Profoto nie je nič geniálne, je to len "systém" ako majú ostatné firmy - nezameniteľný s inými. Niekto volí bajonet, niekto obruč. Napríklad Elinchrom, ktorý tu spomínal p.Peniak má uchytenie bajonetom + zamykanie zámkom, čo nemá žiadna iná firma + geniálne uchytenie 100% stredové dáždnika (v osi). Zapustenie výbojky pod kryt telesa a matné sklo je na jednej strane výhoda, na druhej nevýhoda. Výhoda bola spomenutá v článku, nevýhoda je viieť na jedne fotke, kde je nasadený softbox - vďaka vyžarovaciemu uhlu výbojky (ovplyvnenému osadením DO hlbky svetla pod sklo) bude účinná plocha vnútra softboxu menšia a svetlo bude produkované von inak, predpokladám málo tvrdšie. Naproti tomu výbojka Elinchromu nie je chránená nijak a pri výmene boxu treba dávať pozor práve pre to dvojité uzamykanie, zamotný bajonet ide dosť tuho. A ak si objednáš sklo, (pyrox?) ktoré sa pre ne vyrába, prídeš o to najzaujímavejšie na Elinchrom modifikátoroch, vložiť do stredu osi výbojky či už dáždnik, alebo rozptylné dosky, ktoré sa tiež vyrábajú ako príslušenstvo. Napríklad ak použiješ softbox pri Elinchrome, ešte stále môžeš do vnútra do toho stredového uchytenia vložiť ďalšie odrazné modifikátory, vyrába sa celý set, strieborný, zlatý, difúzny, biely. To iná značka nemá. Takže medzi rôznymi značkami sú rôzne výhody aj nevýhody - ak uvažujeme v profi kategórii. Tu spomenuté "niekoľko zábleskov na plný výkon za sekundu" - to by som rád videl.. Ak majú Kozakovičovci výhradné zastúpenie na SVK, tak potom je jednoduchšie si to kúpiť u nich.
 
lacikam
2011-09-09 13:00:15
Profoto tu (SVK) bude najskôr cez Kozakovičovcov, Elinchrom je tu (SVK) cez p. Čecha. (Darian sa pokúsil získať výhradné zastúpenie pre seba, ale neuspel.
 
tadzesi
2011-09-09 13:50:20
príspevok od: Jozef Peniak
ono je to drahe jak fras ale nenapadá ma čo je lepšie okrem profoto a broncolor, už iba najdrahšie elinchromy asi.. toto je hasselblad medzi svetlami, žiadne domáce bastlítko. Nová rada vyzerá fakt super, ale bohužiaľ ta cena je taka že aspoň ja si musím vystačiť s Elinchormom
Neboj. Ani s 2000e Elinchrome kufrikom nepobehuje kazdy fotograf po meste
 
haplo602
2011-09-09 14:10:02
príspevok od: lacikam
Haplo602 - nebuď veľmi unesený Profoto. Rozdiely v profi triede určuje stabilita záblesku čo do výkonu i a farebného spektra, rýchlosť dobitia, užívateľský komfort je individuálna záležitosť - cháp tak, že každý bude preferovať niečo iné. Systém upínania, ktorý má Profoto nie je nič geniálne, je to len "systém" ako majú ostatné firmy - nezameniteľný s inými. Niekto volí bajonet, niekto obruč. Napríklad Elinchrom, ktorý tu spomínal p.Peniak má uchytenie bajonetom + zamykanie zámkom, čo nemá žiadna iná firma + geniálne uchytenie 100% stredové dáždnika (v osi). Zapustenie výbojky pod kryt telesa a matné sklo je na jednej strane výhoda, na druhej nevýhoda. Výhoda bola spomenutá v článku, nevýhoda je viieť na jedne fotke, kde je nasadený softbox - vďaka vyžarovaciemu uhlu výbojky (ovplyvnenému osadením DO hlbky svetla pod sklo) bude účinná plocha vnútra softboxu menšia a svetlo bude produkované von inak, predpokladám málo tvrdšie. Naproti tomu výbojka Elinchromu nie je chránená nijak a pri výmene boxu treba dávať pozor práve pre to dvojité uzamykanie, zamotný bajonet ide dosť tuho. A ak si objednáš sklo, (pyrox?) ktoré sa pre ne vyrába, prídeš o to najzaujímavejšie na Elinchrom modifikátoroch, vložiť do stredu osi výbojky či už dáždnik, alebo rozptylné dosky, ktoré sa tiež vyrábajú ako príslušenstvo. Napríklad ak použiješ softbox pri Elinchrome, ešte stále môžeš do vnútra do toho stredového uchytenia vložiť ďalšie odrazné modifikátory, vyrába sa celý set, strieborný, zlatý, difúzny, biely. To iná značka nemá. Takže medzi rôznymi značkami sú rôzne výhody aj nevýhody - ak uvažujeme v profi kategórii. Tu spomenuté "niekoľko zábleskov na plný výkon za sekundu" - to by som rád videl.. Ak majú Kozakovičovci výhradné zastúpenie na SVK, tak potom je jednoduchšie si to kúpiť u nich.
dazdnik je jeden z najmenej efektivnych modifikatorov. takisto genialita Elinchromu spociva v tom, ze pouzivaju "dieru" na dazdnik preimeru 7mm zatial co kazdy bezny dazdnik ma tycku hrubu 8mm. takze musis si davat pozor AKY dazdnik kupujes. super nie ? takisto ten dazdnik tiez nieje v strede, brani tomu pilotka a vybojka ... rozdiel medzi elinchrom a profoto uchytenim je asi 5cm. ta vyhoda sa straca s velkostou dazdnika.

co sa tyka bajonet+zamok, to iste ma Bowens S. Na profoto hlave mozes softbox otocit do hocijakej polohy. Elinchrom si na to vymyslel proprietarny speed ring.

co sa tyka modifikatorov do softboxu, to nieje Elinchrom exkluzivna vlastnost .... akurat sa uchytavaju ako vnutorna plocha softoboxu a budu fungovat na kazdom zablesku na ktory mam speed ring. Elinchrom riesenie funguje zas len a len na Elinchrom svetlach.

takze ako si napisal, kazdy preferuje nieco ine.
 
haplo602
2011-09-09 14:17:57
hmm ... kaslite na to co som napisal ... je to zbytocne ...
 
tomis.ales
2011-09-09 14:56:16
No, vyzera to fajn. Cena je v oblakoch ale za kvalitu sa asi musi priplatit. Dat ale 10 000 € za bateriovy zdroj je chore. Za to mam prenosnu jadrovu elektraren aj s obsluhou
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-09-09 14:57:56
príspevok od: haplo602
hmm ... kaslite na to co som napisal ... je to zbytocne ...
prečo haplo? som rád že má konečne niekto názor na profoto ako ja
 
haplo602
2011-09-09 16:57:20
príspevok od: Jozef Peniak
prečo haplo? som rád že má konečne niekto názor na profoto ako ja
ide o to ze pisem kusok nekoherentne a obcas nie celkom pravdivo a kedze moje prakticke skusenosti su limitovane (pomerne dost) tak by som mal radsej cusat.

ale cely rok studia roznych zablekovych systemov sa prejavi. obcas aj negativne ... v hlave kopa informacii a planov ale neviem sa rozhodnut.

v podstate som frustrovany ze prave Elinchrom ktory sa mi najmenej paci ma najlepsiu cenu aktualne
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-09-09 17:10:31
príspevok od: haplo602
ide o to ze pisem kusok nekoherentne a obcas nie celkom pravdivo a kedze moje prakticke skusenosti su limitovane (pomerne dost) tak by som mal radsej cusat.

ale cely rok studia roznych zablekovych systemov sa prejavi. obcas aj negativne ... v hlave kopa informacii a planov ale neviem sa rozhodnut.

v podstate som frustrovany ze prave Elinchrom ktory sa mi najmenej paci ma najlepsiu cenu aktualne
no mne sa zas eliny pácia moc za tu cenu,a maju dobre ovladanie radiom cez sky port, lepšie jak hensely, fomeie, photony, staré brony, alebo bowensy či multiblitz, Eliny maju aj lacne aj mega drahé záblesky a tie najdrahšie sú už +/- výkonom, cenou a stabilitou to čo Profoto, síce tiež nemám mega skúseností, ale fotil som už s kadečím ked tak vyratúvam v zásade si myslím, že by mi dlho dlho stačila stredná trieda elinov.
 
Daniel.U
2011-09-10 12:28:24
ja nemam skusenost so zableskovymi svetlami. To je taky rozdiel v stabilite a farebnosti zablesku u lacnej triedy, ze to moze byt citelne?
 
lacikam
2011-09-10 13:26:17
Nepovedal by som, že je to problém zavedených značiek.. Ak zvolíš napr. Elinchrom, Broncolor, Hensel, Multiblitz, Bowens, etc. - zo stredu ich produktovej ponuky, tak sa toho nemusíš báť. Ale áno, može to byť citeľné. Menej kvalitné kondenzátory, napájacie obvody s lacnejšími súčiatkami, rovnako výbojky... nekvalitné chladenie - to všetko má vplyv. Moja skúsenosť je s Multiblitz Compact a Elinchrom BX. Oboje kompaktné zábleskové - ako tu predstavená rada AIR. Pre najkvalitnejšie výsledky sa do ateliéru volia poväčšinou generátory, ich obvody spracovávajú batériový prúd, čistý, upravený, odfiltrovaný - preto je výstup rovnaký, bez výkyvov. Žiadne poklesy napatia v sieti... Preto aj sú najdrahším riešením. Aspoň tak to bolo kedysi.
 
haplo602
2011-09-12 08:31:16
príspevok od: Jozef Peniak
no mne sa zas eliny pácia moc za tu cenu,a maju dobre ovladanie radiom cez sky port, lepšie jak hensely, fomeie, photony, staré brony, alebo bowensy či multiblitz, Eliny maju aj lacne aj mega drahé záblesky a tie najdrahšie sú už +/- výkonom, cenou a stabilitou to čo Profoto, síce tiež nemám mega skúseností, ale fotil som už s kadečím ked tak vyratúvam v zásade si myslím, že by mi dlho dlho stačila stredná trieda elinov.
no ... moj problem je nasledovny ... elinchrom sice ma pekny zabudovany odpalovac, ale "speed mode" ide max do 1/250 podla materialov ... nemam kde odskusat, ci mi to bude fungovat aj na 1/500 ... napriklad taky Fomei mam odskusany a ten funguje krasne na 1/500 ... pre bezneho DSLR pouzivatela je 1/250 max pouzitelny cas ... mne sa nechce vyhadzovat prachy za featury ktore nakoniec nepouzijem poriadne ...

ostava mi len dufat, ze cez bezny sync port to pojde v pohode 1/500 ...
 
lacikam
2011-09-12 16:04:24
Môžbyť som nepochopil, ale max synchronizačný čas medzi uzávierkou a zábleskami je daný dvoma parametrami, rešpektovať treba ten nižší - spravidla je limitom synchronizačný čas fotoaparátu. Záblesky majú "majú dobu horenia" (výboj) oveľa kratší. Neverím veľmi, že máš hoci aj FX zrkadlovku so štrbinovou uzávierkou, kde je synchronizačný čas ešte kratší ako 1/250s? Ak nedodržíš tento údaj, neosvitne sa Ti "políčko" (snímač) celé.. Môžeš synchronizovať ako rýchlo chceš, limitom je uzávierka fotoaparátu. Iný prípad by bol, ak by si použil objektív s centrálnou uzávierkou (typicky niektoré stredo a veľkoformátové objektívy), tam je synchronizačný čas vyšší. Z toho pohľadu je úplne jedno, či vysielač a prijímač dokážu synchronizovať ešte s kratšími (rýchlejšími) časmi.
 
Marcel Rebro
2011-09-12 19:29:31
príspevok od: turiecfoto
nudne..
www.modry-krokodil.sk

... snad pobavi
 
haplo602
2011-09-13 13:26:53
príspevok od: lacikam
Môžbyť som nepochopil, ale max synchronizačný čas medzi uzávierkou a zábleskami je daný dvoma parametrami, rešpektovať treba ten nižší - spravidla je limitom synchronizačný čas fotoaparátu. Záblesky majú "majú dobu horenia" (výboj) oveľa kratší. Neverím veľmi, že máš hoci aj FX zrkadlovku so štrbinovou uzávierkou, kde je synchronizačný čas ešte kratší ako 1/250s? Ak nedodržíš tento údaj, neosvitne sa Ti "políčko" (snímač) celé.. Môžeš synchronizovať ako rýchlo chceš, limitom je uzávierka fotoaparátu. Iný prípad by bol, ak by si použil objektív s centrálnou uzávierkou (typicky niektoré stredo a veľkoformátové objektívy), tam je synchronizačný čas vyšší. Z toho pohľadu je úplne jedno, či vysielač a prijímač dokážu synchronizovať ešte s kratšími (rýchlejšími) časmi.
kuk do profilu na zalozku moja fototechnika ... teraz sa citim jak debil ked si mi to takto po lopate vysvetlil ... to vazne posobim tak ze take zaklady neovladam ?
 
haplo602
2011-09-13 13:29:16
príspevok od: lacikam
Môžbyť som nepochopil, ale max synchronizačný čas medzi uzávierkou a zábleskami je daný dvoma parametrami, rešpektovať treba ten nižší - spravidla je limitom synchronizačný čas fotoaparátu. Záblesky majú "majú dobu horenia" (výboj) oveľa kratší. Neverím veľmi, že máš hoci aj FX zrkadlovku so štrbinovou uzávierkou, kde je synchronizačný čas ešte kratší ako 1/250s? Ak nedodržíš tento údaj, neosvitne sa Ti "políčko" (snímač) celé.. Môžeš synchronizovať ako rýchlo chceš, limitom je uzávierka fotoaparátu. Iný prípad by bol, ak by si použil objektív s centrálnou uzávierkou (typicky niektoré stredo a veľkoformátové objektívy), tam je synchronizačný čas vyšší. Z toho pohľadu je úplne jedno, či vysielač a prijímač dokážu synchronizovať ešte s kratšími (rýchlejšími) časmi.
inac nieje to jedno ... niektore cinske smejdy nedosahuju ani limity fotakov. typicky canon ludia musai fotit na 1/180 hoci ich tela zvladaju (alebo mali by) 1/200 x-sync....

ked vyrobca hrdo udava "speed" mode ako 1/250, tak mi je to podozrive ....
 
Marty007
2012-10-22 22:29:11
príspevok od: haplo602
inac nieje to jedno ... niektore cinske smejdy nedosahuju ani limity fotakov. typicky canon ludia musai fotit na 1/180 hoci ich tela zvladaju (alebo mali by) 1/200 x-sync....

ked vyrobca hrdo udava "speed" mode ako 1/250, tak mi je to podozrive ....
mam stejny problem, se svymi blesky nemuzu fotit rychleji nez na 1/160.
Myslite ze s timto [url=shop.ephoto.sk/profoto-d1-250.html]Profoto D1 250[url] to bude lepsi?
 
haplo602
2012-10-23 08:12:10
príspevok od: Marty007
mam stejny problem, se svymi blesky nemuzu fotit rychleji nez na 1/160.
Myslite ze s timto [url=shop.ephoto.sk/profoto-d1-250.html]Profoto D1 250[url] to bude lepsi?
to je limit radio odpalovaca a celkovej latencie systemu. pouzity blesk nema vplyv. skus to cez sync kabel a porovnaj s radiom a uvidis.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia