Hore

Rakúsko, náš fotogenický sused

Náš západný sused je turisticky a fotograficky atraktívna krajina, ponúkajúca nížiny povodia Dunaja i majestátne Alpy. Navštívte Rakúsko s nami a fotografujte, pripravujeme pre vás súťaž o pekné ceny

V roku 2016 sme v sekcii Photopointov viackrát navštívili najkrajšie miesta Českej republiky. Tento rok zájdeme na návštevu ďalšieho blízkeho suseda, republiky Rakúsko. Z fotografií v galérii vieme, že niektorí z vás navštevujú Rakúsko pravidelne. Veď aj naša redakcia zorganizovala výlety do blízkeho Burgenlandu a zvieracieho parku neďaleko Viedne.

S objavovaním krás Rakúska začíname už tento mesiac, navštívime Alpy, Linz, Mozartove mesto Salzburg a na bicykli prejdeme Burgenlandom.

Ak sa na výlet do Rakúska vydáte aj fyzicky, nezabudnite fotografovať. Pripravujeme pre vás fotografickú súťaž o pekné ceny.

Krátko o Rakúsku

Rakúsko je od roku 1995 členom Európskej únie. Administratívne sa člení na 9 spolkových krajín (Bundesländer): Burgenland, Dolné Rakúsko (Niederösterreich), Horné Rakúsko (Oberösterreich), Korutánsko (Kärnten), Salzbursko (Salzburg), Štajersko (Steiermark), Tirolsko (Tirol), Viedeň (Wien) a Vorarlbersko (Vorarlberg).

Povrch štátu pokrýva, až na malú oblasť severne od Dunaja a na východe, mohutný masív Álp. Rakúsko je po Švajčiarsku druhý najhornatejší štát Európy. Celé Východné Alpy sa delia na tri súbežné pásma, z ktorých najväčšie výšky dosahuje stredné pásmo vo Vysokých Taurách (Grossglockner 3 798 m) a Ötztalských Alpách. Jednotlivé pásma sú navzájom oddelené dlhými pozdĺžnymi údoliami riek Inn, Salzach (Salica), Enža, Dráva a Mura. Severné pásmo, tvorené vápencami, sa začína pri Bodamskom jazere Algavskými Alpami, pokračuje Severotirolskými a Salzburskými Alpami a končí Rakúskymi Alpami (Dachstein – 2 995 m) a Viedenským lesom. Najmohutnejšie je stredné pásmo, z tvrdých kryštalických hornín, tvoria ho Ötzalské Alpy, Zillertalské Alpy, Vysoké Taury, Nízke Taury (Hochgolling – 2 863 m), Norické a Cetické Alpy na východe. Z južných vápencových Álp sú v Rakúsku pohraničné Karnské Alpy (Kellerwand – 2 770 m) a Karavanky. Alpské predhorie tvorí na severe k Dunajskej kotline sa tiahnúca Rakúska žulová plošina a Hauskuck. Územie severne od Dunaja vypĺňa najjužnejšia časť Českej vysočiny. Z nej patrí Rakúsku čiastočne južná Šumava, Novohradské hory, a hlavne na ne nadväzujúci rozsiahly Dunkelsteinský les a pohraničné Karnské Alpy. Okrem malej krajiny Vorarlbersko, ktorá je odvodňovaná do rieky Rýn, patrí celá vodná sústava Rakúska Dunaju. Rakúsky tok Dunaja je celý splavný a meria 350 km. Dunaj sa využíva aj na lodnú dopravu. Najdôležitejšími prítokmi sú Inn, Lech, Traun, Salzach, Enža. Ostatné rieky nie sú pre prudký spád splavné, ich význam je však značný, pretože v riečnych údoliach sa sústreďuje hospodársky vývoj štátu. Na juhu sú najväčšie toky Dráva (Drau 720 km) a Mura (483 km). Rakúsko má aj veľa jazier. Najväčšie z nich sú Neziderské (pri maďarskej hranici), časť Bodamského (hranica s Nemeckom a Švajčiarskom) a Atterské jazero (v Hornom Rakúsku) nachádzajúce sa v Soľnej komore.

Zdroj: wikipedia

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Point
2017-03-06 10:46:18
Keď budete už v tom Mozartovom meste ( ideál viac ako jeden deň ) tak sa mi ozvite. Vezmem Vás na miesta kam turisti tak často nechodia. Skôr fotografi z okolia
 
Bpali
2017-03-27 13:43:01
príspevok od: Point
Keď budete už v tom Mozartovom meste ( ideál viac ako jeden deň ) tak sa mi ozvite. Vezmem Vás na miesta kam turisti tak často nechodia. Skôr fotografi z okolia
okem ozvem sa....byvam nedaleko.. Kufstein...
 
Point
2017-03-30 16:27:10
príspevok od: Bpali
okem ozvem sa....byvam nedaleko.. Kufstein...
To naozaj?? Svet je malý
 
šereda
2017-04-05 18:00:30
Slovákov tam vraj majú radi bo sem tam tam niekoho unesú raz za čas niečo vykradnú a občas ožratý narobja bordel.

Ale dakedy si tam možno zájdem.

 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia