Hore

Som trend 2013

Každý rok sledujeme, aké nové trendy sa vo fotografovaní objavujú. V roku 2012 sa roztrhlo vrece s kulinárskymi fotografiami – ľudia začali snímať detailné fotografie svojho jedla – a došlo aj k nárastu popularity používania rôznych efektov, ktoré zvyšujú atraktivitu bežných objektov. Čo ale čaká fotografovanie v roku 2013?

Po uvedení fotoaparátu Nikon D5200 na trh oslovila spoločnosť Nikon niekoľkých profesionálnych fotografov, ktorí sa podelili o svoje názory na budúce veľké fotografické trendy. A nielen to – aj nám poskytli niekoľko tipov, ako sa môžu začínajúci fotografi udržať na špici nových trendov a úspešne ovládnuť príslušné štýly pomocou najnovšej digitálnej zrkadlovky strednej triedy spoločnosti Nikon.

Panorámy malej planéty – 360° panoramatické fotografie

Sam Rohn je americký fotograf-samouk, ktorý sa špecializuje na panoramatické fotografie zachytávajúce 360°. V uplynulých 20 rokoch fotografoval pre spoločnosti Hugo Boss, Ikea a Ford. Rohn sa domnieva, že v budúcom roku uvidíme ešte viac panoramatických fotografií, až začnú fotografi experimentovať s rôznymi efektmi, zvlášť s najnovším fenoménom, ktorému sa hovorí „panorámy malej planéty“.

O aký trend ide?

Panorámy malej planéty so záberom 360° predstavujú spôsob zobrazenia novej perspektívy sveta okolo nás. Umožňujú nám zobrazovať miesta spôsobom, ktorý je pomocou tradičných fotografických techník a vybavenia nemožný, a oslobodzujú fotografov od nutnosti dodržiavať bežnú perspektívu. Zároveň otvárajú nové tvorivé možnosti.

Tieto fotografie, ktoré sa oficiálne nazývajú „stereografické panorámy“ a niekedy aj „malé planéty“ alebo „guľové panorámy“, umožňujú v rámci jednej snímky zobraziť okolie v rozsahu 360°. Zdanlivo tvoria panorámy v tvare gule, a tak umožňujú vytvoriť samostatný svet skladajúci sa z pohľadu na mesto alebo krajinu.


Prečo budú tieto fotografie v roku 2013 častejšie?

Vytváranie panorám malej planéty so záberom 360° je teraz jednoduchšie než kedykoľvek predtým. Vďaka pokrokom vo fotografickej a počítačovej technológii sú teraz nástroje umožňujúce vytvoriť tieto zábery k dispozícii pre všetkých. Tieto panorámy už nevyžadujú náročný softvér ani drahé profesionálne vybavenie ako v minulosti.

Vďaka pokroku technológie dôjde konečne v roku 2013 k rozšíreniu panoramatických fotografií so záberom 360°. Viac fotografov sa bude pokúšať posunúť hranice svojej tvorivosti za rámec tradičných techník a nájsť nové spôsoby, ako sa prejaviť.


Samove najlepšie tipy pre vytvorenie panorám malej planéty

Vyberte si správny objekt – pre panorámy malej planéty sú najlepšie scény s výrazným ústredným objektom, ktorý zaberá menej ako 90° nad horizontom. Zmenou vzdialenosti medzi objektom a fotoaparátom môžete dosiahnuť inú veľkosti objektu na výslednej fotografii.

Vždy používajte panoramatickú hlavu statívu s možnosťou snímania v 360° – tak zaistíte, že na seba budú jednotlivé čiastkové snímky s maximálnou presnosťou nadväzovať.

Vyberte si správne nástroje – objektív typu rybie oko vám pomôže zachytiť celú panorámu malej planéty pomocou menšieho počtu snímok. Niektoré fotoaparáty, napríklad Nikon D5200, umožňujú použiť bezdrôtový diaľkový ovládač, aby ste sa mohli vyhnúť zachyteniu vášho tieňa na fotografii počas snímania.

Nikdy nepoužívajte automatické nastavenie – ručne nastavte expozičný čas, vyváženie bielej farby a zaostrenie, aby ste zaistili správne spojenie snímok.

Použite v rámci postprodukcie správne aplikácie – najvhodnejšie sú programy určené na spájanie záberov do 360° panorám, ako PTGui, KolorAutoPano alebo Hugin. Pomocou inej aplikácie, napríklad programu Photoshop, môžete skúsiť z finálnej snímky odstrániť statív a jeho tieň.

Späť ku koreňom – monochromatické fotografie

Jeremy Walker je oceňovaný britský fotograf, ktorý sa špecializuje na veľmi kvalitné fotografie krajiny a miest na celom svete. Pri svojej práci sa stretáva s rôznymi trendmi v rámci fotografovania, ale domnieva sa, že vďaka súčasnej fotografickej móde týkajúcej sa využívania rôznych filtrov a efektov sa vrátime k základnému prístupu – snímaniu nádherných, klasických a elegantných čiernobielych fotografií.



O aký trend ide?

Čiernobiele fotografie sa vracajú späť ku koreňom fotografovania. Vytváranie monochromatických snímok predstavuje fotografovanie v najjednoduchšej, surovej forme. Tieto snímky nie sú zaťažené rozptyľujúcou farbou a sústredia sa výhradne na odtieň, povrch, tvar, drámu a náladu fotografie – a hlavne na jej vizuálny účinok.

Prečo budú tieto fotografie v roku 2013 častejšie?

Žijeme vo svete plnom farieb, širokouhlých televízorov, zariadení iPad a inteligentných telefónov – sme denne bombardovaní zo všetkých strán jasnými obrázkami. Čiernobiela fotografia predstavuje protiliek na moderný svet. Ide o kreatívne fotografovanie v najčistejšej forme, ktoré sa odlíši od davu. Ak sa to robí správne, môže byť čiernobiele fotografovanie vizionárskou novinkou. Je stále považované za pekné a celkom nepochybne ide o umenie.

Monochromatické snímky sa hodia na zachytenie širokého spektra tém, od ľudí a architektúry po cestovanie a krajiny. Fungujú rovnako dobre vo všetkých svetelných podmienkach a aj slabé osvetlenie môže byť dramatické a zachytávať náladu – a byť fotografovým najlepším pomocníkom.

Najdôležitejšie však je, že čiernobiele snímky sa vyznačujú jednoduchosťou a hĺbkou – ide o vlastnosti, ktoré im vo farebnom svete pomôžu odlíšiť sa a mať silný účinok.

Jeremyho najlepšie tipy týkajúce sa vytvárania nádherných čiernobielych snímok

Dajte svojim snímkam hĺbku – vďaka nedostatku farieb, ktoré by odvádzali pozornosť oka, by ste mali pri zvažovaní kompozície záberu skúsiť nájsť niečo dominantného v popredí, tematický objekt v prostriedku a nakoniec ideálne aj niečo zaujímavého v pozadí. Ak sa namiesto toho rozhodnete radšej izolovať jeden z prvkov, umiestnite ho približne do tretiny vzdialenosti kompozície – toto pravidlo sa nazýva „Pravidlo tretín“ a ide o techniku, ktorú fotografi úspešne používajú už dlhé roky.

Zvážte všetky uhly pohľadu – skúste nájsť niečo zvláštne a iné, nenechajte sa uniesť davom. Nedostatok farieb núti diváka, aby sa oveľa viac sústredil na kompozíciu, preto buďte kreatívni. LCD monitor fotoaparátu Nikon D5200 s nastaviteľným uhlom vám umožní snímať fotografie z takmer ľubovoľnej polohy.

Pozorujte prirodzený smer svetla – sledujte, ako sa svetlo mení v priebehu dňa a so zmenou počasia. Pre monochromatické zábery bude kľúčové identifikovať výrazné tiene, odtiene, povrchy a tvary. Umelé zdroje svetla, napríklad pouličné lampy alebo svetlá, môžu byť užitočné, pretože sa nebudete musieť obávať, že spôsobia vytvorenie nežiaducich farebných odtieňov.

Skúste experimentovať s rôznymi rýchlosťami uzávierky – pomalšie rýchlosti uzávierky vám umožnia vniesť do obrázku rozmazanie, pohyb a novú dynamiku. Ak umiestnite fotoaparát na statív, môžete použiť pomalé časy uzávierky trvajúce niekoľko sekúnd alebo dokonca minút – to vám umožní vytvoriť nehmotné a prízračne pôsobiace čiernobiele snímky. To funguje najlepšie vtedy, ak sa jedna časť objektu v priebehu expozície pohybuje a rozmaže sa (napríklad vlny) a druhá časť je nehybná a zostane ostrá (útesy a skaly). Ide o vynikajúcu techniku fotografovania scén na pobreží, riek a vodopádov.

Skúste v priebehu expozície pohybovať fotoaparátom – tomuto postupu sa hovorí panorámovanie. Vyberte si pohyblivý objekt, napríklad bežiaci osobu, pohybujúce sa vozidlo alebo vlak, namierte na neho fotoaparát a pohybujte ním v smere pohybu objektu. Ak použijete stredne pomalý čas uzávierky (napr. pätnástinu sekundy), bude fotografovaný objekt ostrý, jeho pozadie však rozmazané. Vďaka tomu bude snímka vzbudzovať dojem pohybu aj jeho smeru. Kým ale nájdete ideálne nastavenie, budete musieť experimentovať s rôznymi rýchlosťami.

Vysokorýchlostné fotografovanie

Oceňovaný veľvyslanec spoločnosti Nikon Morten Rygaard je odborníkom na vysokorýchlostné fotografovanie. Tento dánsky fotograf cestoval po celom svete a vytvoril úžasné portréty hviezd, ako sú 50 Cent, Justin Bieber a Arnold Schwarzenegger, rovnako ako zábery z koncertov, napríklad skupiny U2 a The Rolling Stones alebo Madonny.

Rygaard vie, že v zlomku sekundy sa môže stať čokoľvek. Vďaka dnes dostupnej fotografickej technológii je stále jednoduchšie zastaviť okamih a zachytiť výnimočný záber. Morten preto očakáva, že v budúcnosti bude tento typ čarovných fotografií veľmi obľúbený.




O aký trend ide?

Vysokorýchlostné fotografovanie predstavuje zaujímavý spôsob zachytenia záberov, ktoré by normálne ľudské oko nedokázalo zaznamenať. Vďaka vysokorýchlostnému fotografovaniu môžete zachytiť okamih dopadu alebo výbuch a zastaviť v čase pohyby, ktoré sa odohrávajú neuveriteľne rýchlo. V minulosti sa táto metóda používala najčastejšie vo fyzike, zdravotníckom výskume a športe, ale teraz otvára oveľa viac nových a vzrušujúcich možností pre vlastnú kreativitu.

Prečo budú tieto fotografie v roku 2013 častejšie?

Vysokorýchlostné fotografovanie otvára dvere do stránok nášho života, ktoré sú za bežných okolností ľudskému oku skryté. Ako to skutočne vyzerá, keď dopadne dažďová kvapka na povrch, keď nalejeme vodu do pohára alebo keď vajíčko spadne na podlahu? Nadšenci do fotografovania teraz objavujú, že pomocou niekoľkých jednoduchých trikov to môže každý vidieť na vlastné oči – realitu možno zastaviť v čase.

Mortenove tipy týkajúce sa vytvárania pôsobivých vysokorýchlostných fotografií

Blesk je kľúčový – blesk je kľúčovou súčasťou zastavenia pohybu, ktoré predstavuje jadro vysokorýchlostného fotografovania. Ak chcete dosiahnuť požadovaný účinok, mal by byť blesk rozsvietený 1/800 sekundy až 1/2 000 sekundy. Umiestnite fotoaparát aj blesky na statívy – to vám celý postup uľahčí, zvlášť v prípade, že používate súčasne viac bleskov. Skúste tiež fotografovať aj v úplne tmavej miestnosti – ak vystavíte objekt iba osvetleniu bleskom, môžete získať skutočne nádherné fotografie.

Je dôležitejšie ovládať dĺžku rozsvietenia blesku ako čas uzávierky – vyberte manuálny program blesku a upravte výkon na 1/128 maximálneho výkonu. Vďaka tomu môžete dosiahnuť extrémne krátke rozsvietenie blesku až na 1/38 500 sekundy. Znie to veľmi technicky, v skutočnosti je to ale veľmi jednoduché.

Použite zvukovú spúšť – ak ste v úplne tmavom prostredí, toto zariadenie spustí blesk v okamihu, keď zaznamená zvuk. Zvukové snímače umožňujú zachytiť udalosti milisekundy potom, čo k nim dôjde.

Nezabudnite, že neexistuje jediný ideálny postup – spôsoby fotografovania sa líšia od používania expozície s ultrakrátkym trvaním blesku až po použitie veľkého množstva expozícií v zlomku sekundy. Použitý postup sa líši v závislosti od fotografovaného objektu, tak sa nebojte experimentovať.

Rozdiely medzi amatérmi a profesionálmi sa budú naďalej strácať

„Rok 2013 bude v znamení ďalšieho stierania rozdielov medzi amatérmi a profesionálmi. Amatérski nadšenci dnes už nezriedka majú výbavu, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani profesionál. Podľa fotografie tak už takmer nepoznať, či ju snímal pokročilý amatér alebo profesionál živiaci sa fotením,“ hovorí fotograf a šéfredaktor najväčšieho slovenského fotoportálu ePhoto.sk Karol Srnec.

Obsah ustúpi efektnosti

Internet je veľkým zdrojom inšpirácie a cenných informácií, na základe ktorých môžu amatéri rýchlo napredovať a dosahovať profesionálnu kvalitu. Používajú pokročilé fotografické techniky, experimentujú, sú kreatívnejší ako kedykoľvek predtým. Z procesu fotografovania sa pre vysoké nároky kladené na kvalitu vytráca radosť a uvoľnenosť. Dobre vybavení fotografi to vyvažujú fotografovaním s pokročilými kompaktami a CSC fotoaparátmi. V obľube sú efektové programy napodobujúce rôzne fotografické techniky bez nutnosti vlastniť špeciálne objektívy, či ovládať postprocesing. Práve na tom je založený úspech Instagramu, ktorý u nás bude v roku 2013 naďalej dobíjať svet fotografií zdieľaných na sociálnych sieťach.


Pri pretlaku fotografií dnes už nestačí len ich vysoká technická kvalita. Ak chcete byť in, musíte zaujať a do každej fotografie vniesť aj niečo naviac. Stále väčšej obľube sa preto budú tešiť efektové funkcie a programy napodobujúce rôzne fotografické techniky. „Zámerné znehodnotenie obrazu pridaním napríklad vinetácie, šumu, posunom farieb a podobne dáva vyniknúť svetelnej atmosfére a fotograf je pritom oslobodený od honby za perfektnou ostrosťou a dokonalou expozíciou. Tento trend je inšpirovaný Lomografiou a preniká aj do amatérskych zrkadloviek,“  

Chcete teda so svojimi fotografiami v čoraz silnejšej konkurencii zaujať? Inšpirujte sa troma inšpiratívnymi tipmi a obohaťte v roku 2013 svoje fotoportfólio:

1.) Strobist

Strobist je využitie malých bleskov v štýle veľkých ateliérových svetiel. Postačuje pritom aj jediný blesk, najlepšie systémový s funkciou diaľkového ovládania. Základom je používať ho tak, aby nebol upevnený priamo na fotoaparáte - zmení sa tým smerovanie svetla a fotka dostane úplne inú atmosféru. Ak sa k blesku dokúpi základné príslušenstvo v podobe statívu, dáždnika alebo softboxu, máte základný set aj pre náročné fotografovanie.

2.) Použitie ND a prechodových filtrov

Polarizačný a prechodové filtre sa v krajinárskej fotografii používajú už desaťročia. Najnovším trendom je ale použitie silných ND (=neutrálnych) filtrov, ktoré dovoľujú výrazne predĺžiť expozíciu aj počas dňa a tým “rozmazať” pohybujúce sa mraky alebo vodu bez toho, aby bola fotka príliš presvetlená.

3.) Svetelné objektívy

Jedným z najúčinnejších riešení, ako sa pomocou fototechniky odlíšiť, je využiť vlastnosti objektívov. Jednou z nich je schopnosť výraznejšie pracovať s hĺbkou ostrosti – vďaka vysokej svetelnosti. „Tá nie je vyhradená len profesionálom, ktorí si môžu dovoliť drahé objektívy. Napríklad Nikon ponúka celý rad amatérskych objektívov s výbornou obrazovou kvalitou a vysokou svetelnosťou: Nikon AF-S 28/1.8G, Nikon AF-S 35/1.8G, Nikon AF-S 50/1.8G, Nikon AF-S 85/1.8G. Investícia do ktoréhokoľvek z týchto objektívov sa rýchlo vráti v podobe fotografii, ktoré sa objektívmi so štandardnou svetelnosťou nedajú odfotiť,“ radí Karol Srnec.


Aký je váš názor? Súhlasíte alebo nesúhlasite? Máte iné tipy na aktuálne trendy vo fotografii?

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
istvic
ocenenie redakciou 2013-04-04 12:20:31
Ak sa to robí správne, môže byť čiernobiele fotografovanie vizionárskou novinkou. ...to je snad vtip,nie?
 
Martin P
2013-04-04 13:28:43
toto myslienkove extempore novodobych ideologov zasahujucich uz do kazdej oblasti zivota spolocnosti mi pripomina doby davno minule ked v tv pred filmom nam hlasatelka povedala co si mame o nasledujucom filme mysliet a ako ho mame chapat a v novinach tvrdili ze cierne je bile a vsetko je cervene
trendy su pre nesvojpravne nekreativne ovce co nemaju vlastny nazor
a idu za baranom, ten ked zabeci tak aj do priepasti popadaju a este si budu pochvalovat.
ovce. jdu blejt !
 
panpriatel
2013-04-04 15:05:02
príspevok od: istvic
Ak sa to robí správne, môže byť čiernobiele fotografovanie vizionárskou novinkou. ...to je snad vtip,nie?
toto je este vatsi lol
čiernobiele fotografovanie "Je stále považované za pekné a celkom nepochybne ide o umenie."
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2013-04-04 15:22:36
Netuším kto si s tou TS dal v Nikone tolko roboty, a čo ňou sledujú, ale predstavenie konštrukčne vyhovujúceho AF-S 24-70mm F2,8 (čo by ich jediného "profi" záklaďáka) by ma fakt o dosť viac potešilo. Fotky v článku aj odporúčania Jeremyho super, až na tie planétky
 
Rofo
2013-04-04 16:46:34
Som Gýč 2013
 
lacoslav
2013-04-04 19:47:43
Planetky robím už päť rokov v Gimp-e.
ČB ako som začal fotiť.
Vysokorýchlostná foto - ak je 1/1000 vysoká rýchlosť tak tiež.
Tak neviem, čo som doteraz fotil.
 
Marek Janicko
2013-04-04 19:47:49
príspevok od: Jozef Peniak
Netuším kto si s tou TS dal v Nikone tolko roboty, a čo ňou sledujú, ale predstavenie konštrukčne vyhovujúceho AF-S 24-70mm F2,8 (čo by ich jediného "profi" záklaďáka) by ma fakt o dosť viac potešilo. Fotky v článku aj odporúčania Jeremyho super, až na tie planétky
Zo zaujimavosti co ti prekaza na 24-70tke? Mam ten objektiv a jedine co vidim minus je vysuvny clen a natahujuce gumy (ale to uz je zbytocne rozoberat, kedze na vsetkom sa to natahuje).
 
quintes
2013-04-04 20:03:48
mna to prestalo bavit citat pri asi tretom spomenuti Nikon 5200... To akoze bez neho takuto panoramu neurobim?? Lebo k Nikonu 5200 davaju diakovy ovladac???
 
kozakm
2013-04-04 20:29:01
"zvlášť s najnovším fenoménom, ktorému sa hovorí „panorámy malej planéty“."

A já myslel, že planetky frčely tak před třemi lety a že je jim už díky bohu konec... asi teda ne.
 
Peter Svoboda
ocenenie redakciou 2013-04-04 20:52:55
Škoda len, že moje obľúbené motívy sa nevedia riadiť najnovšími fotografickými trendami, ale aspoň sa pri fotení trendovo ohodím...
Ináč sory za úprimnosť, ale trendy sú väčšinou hovadina..., a ešte k tomu BW fotografiu prezentovať ako trend na 2013 je viac než vtipné, keďže pre mnohých fotografov je to "trend", ktorý trvá celé desaťročia...
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2013-04-04 21:20:02
príspevok od: Marek Janicko
Zo zaujimavosti co ti prekaza na 24-70tke? Mam ten objektiv a jedine co vidim minus je vysuvny clen a natahujuce gumy (ale to uz je zbytocne rozoberat, kedze na vsetkom sa to natahuje).
no len to ze mi coskoro umrie zoom mechanizmus (po jeden a pol roku používania typu raz za týždeň to drhne a škrípe) Sklo nikdy nezmoklo ani nespadlo. Tie gumy a zoom mechanizmus by si mali dať vyvinuť jednej nemenovaj konkurenčnej značke, ktorá s tým nejako už roky problém nemá - asi má túto vesmírnu tecnológiu z kopírok. Aspoň počas tých rokov čo som s tou kopírkou fotil všetky gumy držali a zoomy zoomovali

Ked mi skončí záruka ide na 24-70 namiesto nikon gumy duša z bicykla
 
brancin
2013-04-04 21:27:38
tak hor sa proti prudu
 
Jerry C.
2013-04-04 22:01:18
príspevok od: Peter Svoboda
Škoda len, že moje obľúbené motívy sa nevedia riadiť najnovšími fotografickými trendami, ale aspoň sa pri fotení trendovo ohodím...
Ináč sory za úprimnosť, ale trendy sú väčšinou hovadina..., a ešte k tomu BW fotografiu prezentovať ako trend na 2013 je viac než vtipné, keďže pre mnohých fotografov je to "trend", ktorý trvá celé desaťročia...

ja ti neviem ,aj o sebe stále počúvam,že neviem odkiaľ fúka vietor,kde je sever ,čo je "in" a teraz zisťujem ,že nie som ani fotograficky "trendy "
beriem povraz a idem sa utopiť pod vlak ....
 
Peter Svoboda
ocenenie redakciou 2013-04-04 22:13:50
príspevok od: Jerry C.

ja ti neviem ,aj o sebe stále počúvam,že neviem odkiaľ fúka vietor,kde je sever ,čo je "in" a teraz zisťujem ,že nie som ani fotograficky "trendy "
beriem povraz a idem sa utopiť pod vlak ....
No máme to ťažké ako netrendy fotografi, ale čo nás môže držať nad vodou je, že raz planétky ľudí predsa len prestanú baviť...
 
Marek Vančo
2013-04-04 22:29:27
príspevok od: kozakm
"zvlášť s najnovším fenoménom, ktorému sa hovorí „panorámy malej planéty“."

A já myslel, že planetky frčely tak před třemi lety a že je jim už díky bohu konec... asi teda ne.
ešte to len začne. Smartphone Google Nexus 4 má tu aplikáciu tuším nainštalovanú od výroby.
 
Marek Janicko
2013-04-04 22:32:58
príspevok od: Jozef Peniak
no len to ze mi coskoro umrie zoom mechanizmus (po jeden a pol roku používania typu raz za týždeň to drhne a škrípe) Sklo nikdy nezmoklo ani nespadlo. Tie gumy a zoom mechanizmus by si mali dať vyvinuť jednej nemenovaj konkurenčnej značke, ktorá s tým nejako už roky problém nemá - asi má túto vesmírnu tecnológiu z kopírok. Aspoň počas tých rokov čo som s tou kopírkou fotil všetky gumy držali a zoomy zoomovali

Ked mi skončí záruka ide na 24-70 namiesto nikon gumy duša z bicykla
Uf, tak to som teda rad, ze nemam obdobny problem, dufam, ze ani nevznikne. Inac na co budes pouzivat dusu z bicykla ked stoji 100 kc v prahe od servisu. Pred tyzdnom som im ohladne toho pisal.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2013-04-06 14:11:31
príspevok od: Marek Janicko
Uf, tak to som teda rad, ze nemam obdobny problem, dufam, ze ani nevznikne. Inac na co budes pouzivat dusu z bicykla ked stoji 100 kc v prahe od servisu. Pred tyzdnom som im ohladne toho pisal.
Viedeň mám bližšie - kým je v záruke, po záruke Matunák, ale ked vyde 24-70 II kupujem ho už len kvoli konštrukcii ktoru dufam zmenia
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované