Hore
Autor: Svadobná fotografia - Katka a Tomáš, autor: I.Stančík

Svadba nie je o zamilovaných portrétoch, je to náročná reportážna práca, hovorí známy svadobný fotograf

Už od čias našich starých mám tvorili svadobné fotografie neoddeliteľnú súčasť rodinných artefaktov dediacich sa z generácie na generáciu. Inak tomu nie je ani dnes, keď čoraz viac párov túži mať zachytený tento svoj vlastný, neopakovateľný okamih v podobe jedinečného svadobného príbehu.

Zbierka svadobných fotografií zvečňuje príbeh manželského páru – od výmeny prsteňov cez odčepčovanie až po odchod posledného hosťa. Svadobné zvyky, no tiež tvorbu svadobných fotografov a blogerov naprieč Európou aktuálne odhaľuje Európske svadobné združenie. Prvou úlohou tohto „svadobného tímu“ bolo kreatívne zachytiť lokálne svadobné tradície a poradiť ostatným, ako na to. My sme sa opýtali známeho slovenského fotografa Igora Stančíka, aká je súčasná slovenská svadobná fotografia.


Svadobná fotografia, I. Stančík

Ako ste sa dostali k fotografovaniu svadieb?

Náhodou. Majú to na svedomí moji dvaja kamaráti. Ten prvý sa volá Boris Bartoš, ktorý je výborným fotografom, no venuje sa tomuto umeniu zatiaľ iba pre svoje potešenie. Predviedol mi, ako sa pracuje so zrkadlovkou a vtedy som mal prvýkrát v rukách Nikon D300. Fotenie ma začalo priťahovať, no iba v rovine zábavky a fotil som len ľudí vo svojom okolí. K týmto ľuďom patril aj Boris so svojou priateľkou a ja som im nafotil rande. Do celého príbehu vstupuje Pavol Melicherčík, ktorý sa už dlhé roky profesionálne venuje svadobnému videu a fotografii. Už dlhšie si všímal moje fotografické pokusy a po spomínanom rande-fotení mi navrhol, či by som pre neho nenafotil svadbu. Ja som súhlasil a dostal som príležitosť spolupracovať pri fotení svadby. Odtiaľ bol už len krôčik k tomu fotiť svoju prvú samostatnú svadbu. A aby sa kruh uzavrel, tak koncom roka 2016 som v bulharskej Sofii fotil svadbu práve Borisovi, ktorý si vzal krásavicu Hristinu.


Svadobná fotografia, I. Stančík

Inšpirovali ste sa prácou niektorého zo známych fotografov?

Keď ma v roku 2014 čakalo fotenie prvej svadby, bol som vyplašený a pozeral som si prácu viacerých fotografov, aby som zistil, čo a ako. Vtedy ma fascinovali fotografie Nordica Photography, no časom mi došlo, že sa veľmi podobali práci mnohých iných fotografov. To znamená, že boli síce úžasné a išlo o majstrovskú prácu, no tie svadby vyzerali príliš štylizovane a obsahovali iba veľmi málo skutočných emócií a ešte menej prirodzených výrazov. Občas si pozriem aj teraz niektoré práce fotografov, ktorí sú všeobecne považovaní za špičku, no zriedkakedy nájdem niečo také, na základe čoho by sme mohli povedať, že daný fotograf má svoj vlastný špecifický rukopis. Mám pocit, akoby sa všetci riadili akousi neviditeľnou svadobnou šablónou, ktorá im diktuje, ako sa má svadba fotiť, pričom alfou a omegou je dokonalý portrét. Nevesty si to žiadajú a ja ich chápem. Každá chce byť princeznou v krásnych šatách a často o tom sníva už od detstva. Problém ale vidím v tom, že krásne portréty s gýčovo vejúcim závejom a zamilovanými pózami zvládne na akceptovateľnej úrovni veľa fotografov. Aj tí, ktorých tvorba je iba priemerná. Následne títo fotografi vo svojich portfóliach prezentujú takmer výlučne iba tieto nádherné portréty. Prispievajú tak k ilúzii, že všetky fotky, ktoré neveste z celého dňa urobia, budú vyzerať rovnako skvelo. Nebudú. Svadobný portrét a svadobná reportáž sú totiž dva úplne odlišné športy, pričom väčšinu práce svadobného fotografa tvorí práve reportáž. Je veľa skvelých módnych a portrétnych fotografov, ktorí robia v ateliéri úžasnú prácu, ale v teréne nemajú šancu uspieť a ich svadobné práce to potvrdzujú. Rovnako by som bol v ateliéri stratený ja.

Ako by ste definovali svoj štýl svadobných fotografií?

Myslím, že vcelku zaujímavo ho vystihla pred časom v jednej diskusii na sociálnej sieti fotografka Ivana Drdolová Butalová: „Nevesta, ktorá nechce umelú krásu a portréty, si objedná Igora. U neho je ťažiskom práce niečo úplne iné – reportáž, umelecky podaná realita tak, aby vyvolávala emócie. Pred pár mesiacmi sa na portáli nevesta.sk objavil článok s fotkami, ktoré ho charakterizujú. 90% fotografov by si takéto fotky na prezentáciu nevybralo, no on zvolil práve také, ktoré prezentujú jeho vnímanie páru a svadobného dňa. Má rád prirodzenosť, je to dokumentárny typ, hľadá umelecké pohľady, ale nevytvára ten konvenčný typ krásy, pokiaľ tam nie je. V živote som ho nevidela, aby retušoval nevesty, zužoval ich alebo bielil zuby, všetky tieto úpravy robí iba v rámci nutnej umeleckej potreby.“ Ja doplním, že k tomuto štýlu som sa dopracoval hlavne tým, že nesledujem trendy a štýly. Nemá to žiadny význam, pretože ako fotograf mám svoje vnímanie a nemôžem ho prispôsobovať niečomu, čo niekto iný označí za trend. Zároveň si myslím, že môj štýl je špecifický aj tým, že nie som svadobný fotograf. Som fotograf, ktorý vie fotiť svadby. V mojej tvorbe dominujú ľudia a to vo všetkých možných polohách. V mojich prácach nenájdete jedinú fotku robenú za pomoci blesku. Nepoužívam ho za žiadnych okolností a vždy pracujem iba so svetlom, ktoré mám k dispozícii. Bez ohľadu na to, či fotím operáciu, svadbu, športové podujatie či divadlo.


Svadobná fotografia, I. Stančík

Akú svadobnú tradíciu fotografujete najradšej?

Asi by som sem zaradil krájanie torty. Trvá dostatočne dlho na to, aby sa to dalo dobre a z viacerých uhlov nafotiť. Pri krájaní vznikajú aj zábavné situácie, často pod tortou čakajú deti s rozžiarenými očami, v ústach sa im sliny zbiehajú, držia malé tanieriky a dúfajú, že práve ten kúsok, ktorý nevesta krája, je určený pre ne.

Vyberáte si svadby alebo nevesty aj podľa ich konceptu?

Koncept svadby vôbec neriešim a otvorene hovorím, že ma vlastne nezaujíma. Za každých okolností sa sústreďujem v prvom rade na ženícha a nevestu. Je mi jedno, či fotím v starom dedinskom kulturáku, obyčajnej reštaurácii alebo honosnom kaštieli. Celý deň sledujem iba hlavnú dvojicu, vnímam odtiene ich správania, mimiku, drobné gestá. Nechcem tým povedať, že iných svadobčanov nefotím, no nie sú pre mňa prioritou. Nesúhlasím s filozofiou, že každý svadobčan má mať fotku, mojou úlohou nie je fotiť všetko a všetkých. Ak si pozriete moje svadby, zistíte, že je tam len málo takých fotiek, kedy sa niekto pozerá do objektívu. Niektorí fotografi preferujú prácu v blízkosti ľudí, ja to však úmyselne robím presne naopak. To preto, lebo akonáhle si niekto všimne, že na neho mieri fotoaparát, začína podvedome pózovať. V tej chvíli už nemá na fotke prirodzený výraz a to mi vadí. Nevesty si vyberám. Nie však tak, ako niektorí kolegovia, ktorí fotia iba krásavice. Vyberám si ich takým spôsobom, že im veľmi dôkladne vysvetlím, čo odo mňa môžu očakávať a čo robiť nebudem. Jasne vysvetlím, prečo fotky dodávam výlučne v elektronickej podobe. Každá nevesta má inú predstavu, ako chce mať fotky vytlačené a je pre obe strany lepšie, pokiaľ to po odovzdaní práce bude riešiť nevesta podľa seba. A najväčší dôraz kladiem na to, aby si poriadne pozreli moje predchádzajúce svadby a iba ak sú si úplne isté, že chcú práve mňa, tak až potom prijímam objednávku.


Svadobná fotografia, I. Stančík

Čo je pri fotografovaní svadby najväčšou výzvou?

Svadba je v prvom rade veľmi náročná reportážna práca, hoci väčšina planéty si myslí, že svadobná fotografia je o zamilovaných portrétoch. Pracujem v prostredí, ktoré vôbec nepoznám. V podmienkach a pod vplyvom okolností, na ktoré mám iba nepatrný vplyv. Okolo mňa je neustále veľa ľudí, v rôznych fázach dňa rôzne alkoholovo povzbudených a musím sledovať nielen svadobné dianie, ale dávať pozor aj na fototechniku, ktorú je potrebné nosiť stále so sebou. Fotografujem s fotoaparátom Nikon D800 a objektívmi AF-S Nikkor 24-70/2,8E ED VR, AF Nikkor 80-200mm f/2.8D ED, AF-S Nikkor 14-24 mm F/2.8 G ED. Musím sa vedieť správne a bleskovo rozhodnúť, aký objektív použijem a aké nastavenia zadám fotoaparátu. Zároveň je nevyhnutné neustále sledovať, čo a kde sa deje, aby som do fotografií dostal tú atmosféru a emócie, ktoré na svadbe reálne boli. Moja práca je založená na pozorovaní. To, čo mnohí označujú ako „momentky“, je výsledkom nekonečného trpezlivého pozorovania a citlivého vnímania mimiky, gestikulácie a výzorových špecifík. Aby som to zvládol, musím vedieť veľa vecí predvídať a to sa dá iba vďaka skúsenostiam a potrebnej dávke empatie.  Ak sa teda pýtate, čo je pri fotení svadby pre mňa najväčšou výzvou, tak odpoveď môžete nájsť v predchádzajúcich riadkoch – je ňou schopnosť udržať sa v plnej koncentrácii od rána do noci. A to tak, aby výsledok mojej práce uspokojil vysoké nároky nevesty aj ženícha.

   
Fotoaparát Nikon D800 a objektív AF-S Nikkor 24-70/2,8E ED VR.


   
Objektívy AF-S Nikkor 14-24 mm F/2.8 G ED a AF Nikkor 80-200mm f/2.8D ED.

Diela svadobných fotografov a blogerov naprieč Európou sú súčasťou exkluzívneho, stále prebiehajúceho projektu skrývajúcom sa pod názvom Európske svadobné združenie. Venuje sa svadobnej fotografii a postupne v rámci neho budú pribúdať ďalšie novinky tak, aby inšpiroval ďalších svadobných fotografov a poskytol im nové námety.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Fuser
2018-03-27 11:07:29
Pan Stančík - fotky super, vo vela veciach mate pravdu a je dobre ako to robite ...

Pisete: "Nesúhlasím s filozofiou, že každý svadobčan má mať fotku ..."
- Ak ich je 100 - 200 ludi ... OK
- Ak ich je malo: ženích/nevesta si volaju ludi na svadbu lebo ich tam chcu = tak chcu ich mat aj na fotke aspon na "umelej/hromadnej", ktoré ale nechcete robit.

Zakaznici ale mozu mat obavu, ze len pri reportaznej fotke za ktoru daju napr.600-700Eur nebudu zachyteny "pekne". Reportaz je casto nahoda, ludia si predstavia noviny, casopis, kde su fotky aj paradne ale aj obycajne.
Co ak bude zamracene, dast (nepouzivate blesk), zenich/nevesta budu cely cas "strnuli" (ziadne zabavne foto) - nevedia ako nafotite ich svadbu.

Ak by bola istota "par nudnych" fotiek, tak tie reportazne to cele ozivia cely album lebo nebudu strojene a tym padom budu paradne a zabavne .
 
PeCh
2018-03-27 12:01:57
príspevok od: Fuser
Pan Stančík - fotky super, vo vela veciach mate pravdu a je dobre ako to robite ...

Pisete: "Nesúhlasím s filozofiou, že každý svadobčan má mať fotku ..."
- Ak ich je 100 - 200 ludi ... OK
- Ak ich je malo: ženích/nevesta si volaju ludi na svadbu lebo ich tam chcu = tak chcu ich mat aj na fotke aspon na "umelej/hromadnej", ktoré ale nechcete robit.

Zakaznici ale mozu mat obavu, ze len pri reportaznej fotke za ktoru daju napr.600-700Eur nebudu zachyteny "pekne". Reportaz je casto nahoda, ludia si predstavia noviny, casopis, kde su fotky aj paradne ale aj obycajne.
Co ak bude zamracene, dast (nepouzivate blesk), zenich/nevesta budu cely cas "strnuli" (ziadne zabavne foto) - nevedia ako nafotite ich svadbu.

Ak by bola istota "par nudnych" fotiek, tak tie reportazne to cele ozivia cely album lebo nebudu strojene a tym padom budu paradne a zabavne .
Jaj, ale ty si to predsa nepochopil. Toto nie je článok o fotografovi ani o fotení svadby ale reklama na Nikon. To ostatné je len zabalenie reklamy do stráviteľnej formy.
 
photostancik
2018-03-27 12:44:45
príspevok od: PeCh
Jaj, ale ty si to predsa nepochopil. Toto nie je článok o fotografovi ani o fotení svadby ale reklama na Nikon. To ostatné je len zabalenie reklamy do stráviteľnej formy.
pozdravujem vas. mate pravdu, ze v prvom rade ide o prezentaciu nikonu. no vsetko ostatne vychadza zo svadobnej reality a za kazdym slovom, ktore je tam napisane, si absolutne stojim kolegovi, ktory reagoval vyssie, odpisem neskor
 
vd
2018-03-27 13:36:57
jedno, čo som sa za roky fotenia naučil je, že ľudia musia na fotke vyzerať dobre. Musia sa sami sebe páčiť. Je im jedno akým spôsobom pracujete. je im jedno že máte mega sklá za 1500-2000€ s brutálnou kresbou a neskutočným bokehom. Je im to fuk, pokial sa neveste nebude páčiť je pokrčený úsmev z dojímavej situácie, alebo dvojitá brada, tak nebudete mať dobré referencie.. Mam fotky, kde sú zachytené neuveriteľné momenty. Čo z toho, ked sa tam sami sebe ludia nepáčia . Keď chceli svadobčania skupinovú fotku pred kultúrnym domom ktorý bol v rekonštrukcii obložený lešením, a ani po návrhu niekolkých ďaleko lepších alternatív som neuspel, musia akceptovať take fotografie. Na jednej strane je to vizitka fotografa. Ale stále pratí, náš zákazník - náš pán.. A samozrejme, každý sa musí nájsť na fotkách, to je u mňa pravidlo
 
digihelion
2018-03-27 15:10:58
PR clanok, to hovori jasnou recou. Ku cti mu sluzi, ze je to tam viditelne uvedene. Nech si kazdy z toho vezme co uzna za vhodne. 100 ludi, 100 chuti. Pekny den a dobre svetlo
 
Big Lebowski
2018-03-27 16:07:50
Pán Stančík, trošku skromnosti by Vám nezaškodilo.
 
photostancik
2018-03-27 16:40:22
príspevok od: Big Lebowski
Pán Stančík, trošku skromnosti by Vám nezaškodilo.
pan farkas, prosim budte konkretny. nesuhlasite s niektorym z mojich vyjadreni? ak je tomu tak, mate na to pravo a rad s vami budem v profesijnej rovine diskutovat. nakoniec, ocakaval som, ze to, co som napisal, nebude po chuti viacerym, ktori su zvyknuti na podlizovanie sa nevestam.

ale ak sa vam iba zachcelo kopnut si, myslim, ze sa obaja mozeme dalej zdrzat akychkolvek dalsich komentarov. prajem vam pekny den
 
smarek
2018-03-27 18:26:41
Zial problem dnesnej doby je, ze kazdy je fotograf a presne tak to aj vyzera
Ludom chyba pokora a kazdy si mysli, ze vie fotit opak je pravda u drvivej vasciny!!!
Mna vie presvedcit jedine to co vidim, cize fotka. Nic viac a nic menej
Sam o sebe tvrdim, ze sa stale ucim fotit a budem do konca mojho zivota

Dobre svetlo prajem vsetkych co sa ucia fotit

Marek
 
vd
2018-03-27 21:49:56
príspevok od: Big Lebowski
Pán Stančík, trošku skromnosti by Vám nezaškodilo.
no je to hodne napenený článok
 
photostancik
2018-03-27 23:50:24
príspevok od: Fuser
Pan Stančík - fotky super, vo vela veciach mate pravdu a je dobre ako to robite ...

Pisete: "Nesúhlasím s filozofiou, že každý svadobčan má mať fotku ..."
- Ak ich je 100 - 200 ludi ... OK
- Ak ich je malo: ženích/nevesta si volaju ludi na svadbu lebo ich tam chcu = tak chcu ich mat aj na fotke aspon na "umelej/hromadnej", ktoré ale nechcete robit.

Zakaznici ale mozu mat obavu, ze len pri reportaznej fotke za ktoru daju napr.600-700Eur nebudu zachyteny "pekne". Reportaz je casto nahoda, ludia si predstavia noviny, casopis, kde su fotky aj paradne ale aj obycajne.
Co ak bude zamracene, dast (nepouzivate blesk), zenich/nevesta budu cely cas "strnuli" (ziadne zabavne foto) - nevedia ako nafotite ich svadbu.

Ak by bola istota "par nudnych" fotiek, tak tie reportazne to cele ozivia cely album lebo nebudu strojene a tym padom budu paradne a zabavne .
pozdravujem vas a dakujem vam za vase postrehy.

priestor rozhovoru nedovoloval vysvetlit vsetko podrobne, tak doplnim informacie k tomu, o com pisete:

- ak som sa vyjadril, ze nesuhlasim s tym, ze kazdy musi mat fotku, tak som mal na mysli to, ze sa pri svojej praci nesnazim fotit sposobom, aby som nafotil vsetkych hosti. fotim zenicha a nevestu ako primarne objekty a svadobcania sa na fotkach ocitaju podla situacie a okolnosti.
- ja fotim aj skupinky a hromadne fotky, avsak pripisujem im taky vyznam, aky im pripisuje nevesta. co znamena, ze uz som mal aj svadby, kedy taketo fotky nikto nechcel a nikoho netrapilo, ci sa budu alebo nebudu robit.
- fotim aj portrety, pretoze k svadbe patria a su primerane dolezite. no faktom je a tazko ho niekto moze vyvratit, ze tvoria iba male percento celodennej svadobnej prace. to je to, na co v rozhovore poukazujem. a upozornujem, ze nevesty su svadobnymi fotografmi vychovavane presne naopak, z coho potom casto vznikaju problemy.
- ak ma zakaznik obavu, ze mu moja praca nebude vyhovovat, tak je to situacia, kedy nedoslo k zhode a nedojde k spolupraci. je to jednoduche fotit mozem a fotim iba tych, ktori chcu, aby som ich fotil ja a aby som ich nafotil takym sposobom, ako som fotil vsetkych pred nimi. preto vzdy trvam na tom, aby si vsetky nevesty pozreli moju pracu dokladne. a aj vtedy, ked sa rozhodnu, im este necham par dni cas na "ulezanie". mnohi moji kolegovia pouzivaju "fintu", kedy nevestu dostavaju pod tlak a daju jej informaciu, ze maju na jej termin este dve ine nevesty a ktora skor objedna, tu budu fotit. chapem, preco to robia, no ja touto cestou nejdem.
- uz bolo casto zamracene, aj tma tmuca a blesk som naozaj nikdy nepouzil a nepotreboval da sa to bez neho v zdravi prezit
 
photostancik
2018-03-28 00:10:40
príspevok od: vd
jedno, čo som sa za roky fotenia naučil je, že ľudia musia na fotke vyzerať dobre. Musia sa sami sebe páčiť. Je im jedno akým spôsobom pracujete. je im jedno že máte mega sklá za 1500-2000€ s brutálnou kresbou a neskutočným bokehom. Je im to fuk, pokial sa neveste nebude páčiť je pokrčený úsmev z dojímavej situácie, alebo dvojitá brada, tak nebudete mať dobré referencie.. Mam fotky, kde sú zachytené neuveriteľné momenty. Čo z toho, ked sa tam sami sebe ludia nepáčia . Keď chceli svadobčania skupinovú fotku pred kultúrnym domom ktorý bol v rekonštrukcii obložený lešením, a ani po návrhu niekolkých ďaleko lepších alternatív som neuspel, musia akceptovať take fotografie. Na jednej strane je to vizitka fotografa. Ale stále pratí, náš zákazník - náš pán.. A samozrejme, každý sa musí nájsť na fotkách, to je u mňa pravidlo
ano, je velmi tazke fotit tak, aby ludia vyzerali dobre a zaroven, aby vyzerali dobre v prirodzenych situaciach.

to, co pisete (o paceni sa), plati velmi casto a v takych pripadoch je nevestam naozaj jedno, cim a ako fotime. zaroven si ale myslim, ze to vyplyva z toho, co pisete v zavere svojho prispevku o zakaznikovi a panovi. nevesty si v mnohych pripadoch myslia, ze fotograf je clovek s fotoaparatom, ktoremu povedia svoje predstavy a jeho ulohou je ich splnit.

ja s tymto nesuhlasim a to najma z jedneho velmi vazneho dovodu - nasa praca je umelecka tvoriva cinnost. oko sa neda znasilnit. cit a osobite vnimanie kazdeho fotografa je odlisne a tvorit mozeme iba vtedy, ak nam nevesta doveruje a vyberie si nas kvoli tomu, cim sme a co sme doposial vytvorili. preto podla mojho nazoru heslo "nas zakaznik-nas pan" v svadobnej profesii neplati.

svadba je totiz nielen o obchodnom vztahu, ale v prvom rade o ludskej zhode fotografa a nevesty.

taka je moja skusenost, respektujem vsak, ak vy mate inu. bude mi potesenim s vami dalej diskutovat. vsetko dobre prajem

 
Daniel.U
2018-03-28 00:31:41
kto vychoval nevesty, ze svadba to su zamilovane portrety a prvoplanova nadhera nastajlovanych aranzmanov? Prezentujuc obrad pod holym nebom ako nieco v nasich koncinach uplne samozrejme.
 
ViktorV
2018-03-28 00:39:03
príspevok od: photostancik
pozdravujem vas a dakujem vam za vase postrehy.

priestor rozhovoru nedovoloval vysvetlit vsetko podrobne, tak doplnim informacie k tomu, o com pisete:

- ak som sa vyjadril, ze nesuhlasim s tym, ze kazdy musi mat fotku, tak som mal na mysli to, ze sa pri svojej praci nesnazim fotit sposobom, aby som nafotil vsetkych hosti. fotim zenicha a nevestu ako primarne objekty a svadobcania sa na fotkach ocitaju podla situacie a okolnosti.
- ja fotim aj skupinky a hromadne fotky, avsak pripisujem im taky vyznam, aky im pripisuje nevesta. co znamena, ze uz som mal aj svadby, kedy taketo fotky nikto nechcel a nikoho netrapilo, ci sa budu alebo nebudu robit.
- fotim aj portrety, pretoze k svadbe patria a su primerane dolezite. no faktom je a tazko ho niekto moze vyvratit, ze tvoria iba male percento celodennej svadobnej prace. to je to, na co v rozhovore poukazujem. a upozornujem, ze nevesty su svadobnymi fotografmi vychovavane presne naopak, z coho potom casto vznikaju problemy.
- ak ma zakaznik obavu, ze mu moja praca nebude vyhovovat, tak je to situacia, kedy nedoslo k zhode a nedojde k spolupraci. je to jednoduche fotit mozem a fotim iba tych, ktori chcu, aby som ich fotil ja a aby som ich nafotil takym sposobom, ako som fotil vsetkych pred nimi. preto vzdy trvam na tom, aby si vsetky nevesty pozreli moju pracu dokladne. a aj vtedy, ked sa rozhodnu, im este necham par dni cas na "ulezanie". mnohi moji kolegovia pouzivaju "fintu", kedy nevestu dostavaju pod tlak a daju jej informaciu, ze maju na jej termin este dve ine nevesty a ktora skor objedna, tu budu fotit. chapem, preco to robia, no ja touto cestou nejdem.
- uz bolo casto zamracene, aj tma tmuca a blesk som naozaj nikdy nepouzil a nepotreboval da sa to bez neho v zdravi prezit
fandím ľuďom, ktorý si razia vlastnú cestu.. a ak sa Tvoja práca páči niekomu tak, že Ti za ňu zaplatí, tak je to fajn.. mňa len zarazilo, že aj keď je tma tmúca, že nepotrebuješ žiadne svetlo ... ??
 
photostancik
2018-03-28 07:44:50
príspevok od: ViktorV
fandím ľuďom, ktorý si razia vlastnú cestu.. a ak sa Tvoja práca páči niekomu tak, že Ti za ňu zaplatí, tak je to fajn.. mňa len zarazilo, že aj keď je tma tmúca, že nepotrebuješ žiadne svetlo ... ??
neviem, co ti na to napisat snad len tolko, ze som blesk naozaj este nikdy nepouzil.
 
photostancik
2018-03-28 07:49:03
príspevok od: Daniel.U
kto vychoval nevesty, ze svadba to su zamilovane portrety a prvoplanova nadhera nastajlovanych aranzmanov? Prezentujuc obrad pod holym nebom ako nieco v nasich koncinach uplne samozrejme.
dobra otazka
 
ViktorV
2018-03-28 07:52:01
príspevok od: photostancik
neviem, co ti na to napisat snad len tolko, ze som blesk naozaj este nikdy nepouzil.
to je v poriadku, ale keď je tma tmúca, nejaké svetlo musí byť...teda, aspoň môj nikon ho potrebuje, inak mám len tmavé políčko..ale OK, poniektorí sú hrdí, že ten zlý blesk nepoužívajú, poniektorí s ním zase robia krásne fotky...ale tí, čo blesk vedia kreatívne použiť..takže želám pri ďalšich svadbách dobré svetlo...
 
photostancik
2018-03-28 08:09:06
príspevok od: ViktorV
to je v poriadku, ale keď je tma tmúca, nejaké svetlo musí byť...teda, aspoň môj nikon ho potrebuje, inak mám len tmavé políčko..ale OK, poniektorí sú hrdí, že ten zlý blesk nepoužívajú, poniektorí s ním zase robia krásne fotky...ale tí, čo blesk vedia kreatívne použiť..takže želám pri ďalšich svadbách dobré svetlo...
ja som to myslel inak. nehejtujem blesk. iba som chcel povedat, ze moj pohlad je taky, ze fotim veci take, ake su a s takou atmosferou, aka tam realne bola. ak pridam svetlo alebo pouzijem blesk, tak menim podmienky a to mi vadi. ak je tma, tak je na to nejaky dovod (navyse taka situacia trva iba kratku chvilu, nie celu svadbu). nesnazim sa robit dokonale fotky, snazim sa robit fotky, ktore cloveka pri pozerani prenesu na miesto deja.

zdoraznujem, ze blesk vadi mne a je to moj pohlad. nijako tym nekritizujem niekoho, kto pracuje odlisnym sposobom. rovnako nikomu nepredpisujem, ako ma fotit svadbu. ten rozhovor, ktory tu je uverejneny, hovori o tom, ze sa nevestam predklada nieco, co sa tvari inak, ako to je. taky je stav vo svadobnej fotografii. vacsina fotografov sa nezameriava na podstatu a vytvaraju produktovu fotografiu. vysledkom je potom katalog skvelych fotiek siat a vyzdoby a svadobni dodavatelia maju krasne prezentacie. no zo svadieb sa vytracaju skutocne emocie.

ak niekoho irituje, ze svoj nazor prezentujem bez obalu, nic s tym nenarobim. ocenil by som ale vecnu diskusiu od vsetkych, ktorym sa diskutovat chce. zatial prajem vsetkym pekny den
 
PeCh
2018-03-28 08:46:45
príspevok od: photostancik
pozdravujem vas. mate pravdu, ze v prvom rade ide o prezentaciu nikonu. no vsetko ostatne vychadza zo svadobnej reality a za kazdym slovom, ktore je tam napisane, si absolutne stojim kolegovi, ktory reagoval vyssie, odpisem neskor
Ja som narážal skôr na to, že je zbytočné sa navážať do reklamného článku. Keby to bolo o fotografovi alebo fotení svadby, tak by to bolo určite napísané aspoň trochu inak. Mne osobne tu napríklad chýbalo viacej ukážkových fotiek na úkor fotiek Nikonu. V každom prípade akceptujem PR článok. Tento portál predsa len potrebuje z niečoho žiť. Nemám s tým problém.

Ale keď je tu už diskusia, tak si myslím, že dnes by svadobná fotografia mala byť kombináciou portrétovania a reportáže. V skutočnosti na samotné fotenie býva na svadbe vyhradený čas na max 1-2 hodiny, zbytok je potrebné fotiť ako reportáž. A kto o tú reportážnu časť nemá záujem robí chybu. Odtiaľ sú najlepšie fotky. Fotky, ktoré ich oslovia a ktoré si zapamätajú. To že kladiete na túto časť fotenia dôraz je len dôkazom toho, že viete aké je to dôležité (často na rozdiel od svadobčanov). Aj na svojej svadbe som chcel mať fotografa, ktorý by ju nafotil ako reportáž a výsledné fotky som si dal rovnako urobiť ako fotoknihu, ktorá túto reportáž prezentovala a teda nie ako súbor svadobných portrétov.
 
photostancik
2018-03-28 09:19:17
príspevok od: PeCh
Ja som narážal skôr na to, že je zbytočné sa navážať do reklamného článku. Keby to bolo o fotografovi alebo fotení svadby, tak by to bolo určite napísané aspoň trochu inak. Mne osobne tu napríklad chýbalo viacej ukážkových fotiek na úkor fotiek Nikonu. V každom prípade akceptujem PR článok. Tento portál predsa len potrebuje z niečoho žiť. Nemám s tým problém.

Ale keď je tu už diskusia, tak si myslím, že dnes by svadobná fotografia mala byť kombináciou portrétovania a reportáže. V skutočnosti na samotné fotenie býva na svadbe vyhradený čas na max 1-2 hodiny, zbytok je potrebné fotiť ako reportáž. A kto o tú reportážnu časť nemá záujem robí chybu. Odtiaľ sú najlepšie fotky. Fotky, ktoré ich oslovia a ktoré si zapamätajú. To že kladiete na túto časť fotenia dôraz je len dôkazom toho, že viete aké je to dôležité (často na rozdiel od svadobčanov). Aj na svojej svadbe som chcel mať fotografa, ktorý by ju nafotil ako reportáž a výsledné fotky som si dal rovnako urobiť ako fotoknihu, ktorá túto reportáž prezentovala a teda nie ako súbor svadobných portrétov.
ono to vzniklo ako reklamny projekt nikonu, no okrem uvodu, ktory pisalo PR oddelenie, su vsetky odpovede pisane mnou a takmer bez zasahu zadavatela. pisal som vsetko uprimne a tak, ako to vnimam a mam odskusane. je to moja osobna vypoved o tom, ako sa na pracu fotografa na svadbe pozeram ja nikon do toho naozaj nezasahoval.

co ma mrzi je ten vyber fotiek, ktore spominate. odo mna dostali uplne ine a v inom pocte. vyber, ktory je zverejneny, ma prekvapil.

ako som uz pisal v inom prispevku, portrety k svadbe patria a suhlasim s vami, ze to treba kombinovat. ja ich ale neiniciujem, pretoze moju pracu predava nieco ine. dakujem, ze ste mojim slovam porozumeli a prajem vam vsetko dobre
 
vd
2018-03-28 12:05:36
príspevok od: photostancik
ano, je velmi tazke fotit tak, aby ludia vyzerali dobre a zaroven, aby vyzerali dobre v prirodzenych situaciach.

to, co pisete (o paceni sa), plati velmi casto a v takych pripadoch je nevestam naozaj jedno, cim a ako fotime. zaroven si ale myslim, ze to vyplyva z toho, co pisete v zavere svojho prispevku o zakaznikovi a panovi. nevesty si v mnohych pripadoch myslia, ze fotograf je clovek s fotoaparatom, ktoremu povedia svoje predstavy a jeho ulohou je ich splnit.

ja s tymto nesuhlasim a to najma z jedneho velmi vazneho dovodu - nasa praca je umelecka tvoriva cinnost. oko sa neda znasilnit. cit a osobite vnimanie kazdeho fotografa je odlisne a tvorit mozeme iba vtedy, ak nam nevesta doveruje a vyberie si nas kvoli tomu, cim sme a co sme doposial vytvorili. preto podla mojho nazoru heslo "nas zakaznik-nas pan" v svadobnej profesii neplati.

svadba je totiz nielen o obchodnom vztahu, ale v prvom rade o ludskej zhode fotografa a nevesty.

taka je moja skusenost, respektujem vsak, ak vy mate inu. bude mi potesenim s vami dalej diskutovat. vsetko dobre prajem

mate z časti pravdu, ale stale plati v určitom zmysle, naš zakaznik, naš pán. ked si niekto za niečo platí a má požiadavku, že chce odfotit to, či ono, pochybujem, že mu poviete NIE, lebo vy ste umelec a necitite to tak Ani moja, ani Vaša činnost nie je až tak umelecká, nakolko len dokumentujete real bez použitia blesku, alebo aranžovania sceny. preto nemôžeme používať slovíčko umelecká /é/. Ja osobne ho nerád používam. lebo to znamená niečo "umet" a nie len stláčať spúšt...Ale sem som vlastne nechcel zachadzat. Samozrejme, že nevesty maju určitú predstavu o výsledku a preto si vás vyberu, lebo predpokladajú určitý výsledok. napriek tomu, že každá svadba je trošku iná..Samozrejme, nie je možné urobiť v starom kulturáku fotoky ako z pláže na Bali
 
photostancik
2018-03-28 13:32:50
príspevok od: vd
mate z časti pravdu, ale stale plati v určitom zmysle, naš zakaznik, naš pán. ked si niekto za niečo platí a má požiadavku, že chce odfotit to, či ono, pochybujem, že mu poviete NIE, lebo vy ste umelec a necitite to tak Ani moja, ani Vaša činnost nie je až tak umelecká, nakolko len dokumentujete real bez použitia blesku, alebo aranžovania sceny. preto nemôžeme používať slovíčko umelecká /é/. Ja osobne ho nerád používam. lebo to znamená niečo "umet" a nie len stláčať spúšt...Ale sem som vlastne nechcel zachadzat. Samozrejme, že nevesty maju určitú predstavu o výsledku a preto si vás vyberu, lebo predpokladajú určitý výsledok. napriek tomu, že každá svadba je trošku iná..Samozrejme, nie je možné urobiť v starom kulturáku fotoky ako z pláže na Bali
ano, mate pravdu. ja som mal na mysli hlavne poziadavky typu, ze nevesta posiela inspiracie od inych fotografov a chce nieco v ich style ale v zasade to u mna funguje tak, ze mam uplnu slobodu v tom, co a ako fotim. a isteze, nemam problem cvaknut nieco, na com neveste zalezi.
 
vd
2018-03-28 13:36:20
príspevok od: photostancik
ano, mate pravdu. ja som mal na mysli hlavne poziadavky typu, ze nevesta posiela inspiracie od inych fotografov a chce nieco v ich style ale v zasade to u mna funguje tak, ze mam uplnu slobodu v tom, co a ako fotim. a isteze, nemam problem cvaknut nieco, na com neveste zalezi.
jasne, tak na tom sa len bavim, stalo sa mi to už Niečo podobne je, ked si idete kupiť do škodovky take auto, ako maju v porsche.. Ešte im ukazujete obrazky, "takéto chcem!"
 
Ferdo
2018-03-28 19:22:23
príspevok od: photostancik
neviem, co ti na to napisat snad len tolko, ze som blesk naozaj este nikdy nepouzil.
Na fotkach hlavne z hostiny to je aj vidiet a mne tam blesk urcite chyba
 
photostancik
2018-03-28 19:49:07
príspevok od: Ferdo
Na fotkach hlavne z hostiny to je aj vidiet a mne tam blesk urcite chyba
mne nie. vysvetlujem to inde - ak tam bolo malo svetla, tak aj na fotke bude malo svetla. presne tak, ako to v realite vyzeralo. ale v pohode, ak by ste vy blesk na danom mieste pouzili, je to vasa volba, ktoru respektujem.
 
Ferdo
2018-03-28 20:18:41
príspevok od: photostancik
mne nie. vysvetlujem to inde - ak tam bolo malo svetla, tak aj na fotke bude malo svetla. presne tak, ako to v realite vyzeralo. ale v pohode, ak by ste vy blesk na danom mieste pouzili, je to vasa volba, ktoru respektujem.
Samozrejme, ja to chapem, fotim svadby 11 rokov takze som si presiel urcitym vyvojom co sa tyka fotografie a experimentovania so svetlom na svadbach Pokial najdete zakaznikov ktorych to oslovi a vyhovuje im to, tak je vsetko v najlepsom poriadku.
 
Daniel.U
2018-03-28 21:20:34
mna by viac trapil vyber tych fotiek do pr clanku. Okrem tej co tam padaju tie lupienky kvetov tak takych zaberov vytiahne z fijoka hoci kto hoci kolko na pockanie. To nieje ani demonstracia techniky ani prezentacia tvorby autora
 
photostancik
2018-03-28 21:22:22
príspevok od: Daniel.U
mna by viac trapil vyber tych fotiek do pr clanku. Okrem tej co tam padaju tie lupienky kvetov tak takych zaberov vytiahne z fijoka hoci kto hoci kolko na pockanie. To nieje ani demonstracia techniky ani prezentacia tvorby autora
bohuzial, je to tak
 
seifi
2018-04-01 14:38:24
Svadba nie je o zamilovaných portrétoch, a vsetky uvedene fotografie su o zamilovanych. Mladi nie su zamilovani ? Ten nazov mi nesedi. Skor by som to nazval, ze je to nelahke reportazne fotenie zamilovanych.
 
photostancik
2018-04-02 10:05:11
príspevok od: seifi
Svadba nie je o zamilovaných portrétoch, a vsetky uvedene fotografie su o zamilovanych. Mladi nie su zamilovani ? Ten nazov mi nesedi. Skor by som to nazval, ze je to nelahke reportazne fotenie zamilovanych.
vsetky fotky zo svadby su o zamilovanej dvojici, to je samozrejme. problem je, ze sa do popredia stavaju stylizovane portrety, pricom praca svadobneho fotografa spociva v niecom inom. ano, nazov sa da rozne interpretovat aj formulovat odlisnou formou, ale myslim, ze slovickarenie nie je potrebne
 
Daniel.U
2018-04-02 13:59:48
kto sleduje aktualne trendy a mladu generaciu najma fotografiek, tak velmi dobre vie na co nadpis naraza
 
seifi
2018-04-02 23:11:34
príspevok od: Daniel.U
kto sleduje aktualne trendy a mladu generaciu najma fotografiek, tak velmi dobre vie na co nadpis naraza
tak napíš ako to je; ja som len s povzdiali zahliadol rozpor medzi nadpisom a fotografiami; aspoň do svadby by to nemusela byť pretvárka
 
scuderiapilot
2018-04-17 17:46:10
príspevok od: Big Lebowski
Pán Stančík, trošku skromnosti by Vám nezaškodilo.
Igor Stančík nepatrí k ľuďom, ktorí by museli skláňať skromne hlavu. Vybrúsený štýl a suverenita patria k tejto práci. Ak by som sa ja púšťal do kritiky, s určitosťou by som si najprv preveril súpera. "Skromným patrí dôchodok" a on má právo byť neskromný.
 
seifi
2018-04-17 18:16:31
príspevok od: scuderiapilot
Igor Stančík nepatrí k ľuďom, ktorí by museli skláňať skromne hlavu. Vybrúsený štýl a suverenita patria k tejto práci. Ak by som sa ja púšťal do kritiky, s určitosťou by som si najprv preveril súpera. "Skromným patrí dôchodok" a on má právo byť neskromný.
zase toho pána nepriraďuj k politikom, človeče; ani nevieš, ako dobre si opísal pomery na Slovensku
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované