Hore

Autor: Joe McNally

Systémové blesky a ich využitie pre skutočne fascinujúce výsledky

Vhodnou kombináciou systémových bleskov je možné nahradiť silné štúdiové záblesky, prirodzené svetlo urobiť oveľa živším a dosiahnuť tak skutočne dokonalé snímky. 

Jedným z výrazných propagátorov tejto metódy je Nikon ambasádor Joe McNally. Pozrite si jeho tvorbu, ktorá vás bude fascinovať využitím systémových bleskov aj tam, kde by ste to možno ani nečakali:

„Pomocou systémových bleskov je možné umocniť prirodzené svetlo, ktoré je rozptýlené a nemá dostatočnú iskru, dosiahnuť tak oveľa ostrejšie, živšie svetlo so zaujímavými tieňmi a využiť to vo svoj prospech. Výhodou takéhoto blesku je, že dokáže záblesk synchronizovať so všetkými – aj veľmi rýchlymi - časmi závierky fotoaparátu,“ hovorí Joe McNally. S využitím modernej fototechniky, akou disponuje napríklad Nikon D5 či D500, kde na prednej strane nájdete malé a ľahké rádiové ovládanie externých bleskov Nikon WR-R10, môžete ľahko odpaľovať sadu nových rádiovo ovládaných bleskov Nikon SB-5000. Celá práca je ľahšia a všetky blesky možno ovládať v menu fotoaparátu. Navyše fotograf je s takýmto šikovným, menším fotoaparátom a príslušenstvom nepochybne pohyblivejší a celkovo dynamickejší.

V nasledujúcom videu Joe McNally fotografuje mladú tanečnicu v New Yorku – na sánkach fotoaparátu nemá veľký blesk v režime master a ani nijaký veľký odpaľovač od tretieho výrobcu. Ale využíva práve zrkadlovku Nikon D5, objektív Nikon AF-S NIKKOR 24mm f/1.4 G ED a vyššie spomenuté ovládanie externých bleskov. Všetky systémové blesky riadi z blesku na fotoaparáte, ktorý vydáva kontrolný záblesk, ktorým najskôr zmeria scénu. Potom nasleduje výkonný záblesk, ktorý scénu osvieti.




Foto: Joe McNally


Foto: Joe McNally


Foto: Joe McNally

Pozrite si aj ďalšie videá, ako dokáže tento známy Nikon ambasádor pracovať so systémovými bleskami a aké fotografie v teréne pomocou nich tvorí. V prvom prípade ide ešte o blesky Nikon SB-910. Tie sa dajú odpaľovať pomocou infračerveného odpaľovača Nikon SU-800 alebo pomocou iného blesku SB-910. Keďže Joe fotografoval cez okno, použil druhú metódu. Pomocou jedného blesku SB-910 umiestnenom v sánkach Nikonu D810 spúšťal tri ďalšie blesky SB-910 umiestnené vonku.


V ďalšom videu vidíte Joe McNallyho ako fotografuje módne fotografie v Peru podobným spôsobom, ako v prvom videu. Na odpaľovanie externých bleskov používa jeden z nich v režime „master“ na tele fotoaparátu a odpaľuje pomocou neho ostatné, ktoré sú v režime „slave“. Opäť môžete postrehnúť výhodu takéhoto systémového blesku, že dokáže záblesk synchronizovať so všetkými časmi závierky fotoaparátu.

Tak čo, necháte sa inšpirovať aj vy Nikon ambasádorom Joeom McNallym a siahnete už po externom blesku?




Foto: Joe McNally

Viac info na: nikonblog.sk

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
rumpeak
2017-04-03 09:28:30
Systemáky jsou fajn. Jsou mnohem flexibilnější, než záblesková světla. Nicméně ne vždy se dají použít. Ale pokud jejich výkon dostačuje, tak jim taky dávám přednost, protože se dobře nastavují z těla foťáku, takže celková práce je rychlejší. Jen originální Nikony jsem začal nahrazoval PIXEL X800Pro, protože ty se dají koupit na Aliexpresu hrubě pod 100€ za kus. i když zaplatím clo, tak se se jedním kusem vlezu pod 3500Kč. Takže prípadná ztráta tolik nebolí a navíc mají vyšší výkon než originální Nikony. A hlavně se dají odpalovat a řídit odpalovačem, který si může koupit každý. Jinak odkaz na moji bleskotvorbu zde: http://strobox.com/user/111040206
 
Tibor78
2017-04-03 14:16:46
Keby Nikon vyrobil bateriove zableskove svetlo, nemusel by pouzivat 3 blesky na jednom stative. Ja som si kupil na Canon bateriove zableskove svetlo Godox 360ws (ekvivalent cca 5x silnych systemovych bleskov) aj odpalovacom Godox X1..plus k tomu este klasicky systemovy blesk Godox, ktory ma taktiez zabudovany prijimac. Funguje vsetko ako ttl, hss, skupiny..atd.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované