Hore
Autor: Eduard Genserek

Tipy ako zachytíte krásu prírody

Výlety a dovolenky neodmysliteľne patria k letu a k výletom zase rovnako patria fotografie miest, ktoré navštívime. Aj táto fotokategória má svoje princípy, ktorých sa oplatí držať. O tie najužitočnejšie z nich sa podelili rešpektovaný fotograf Eduard Genserek a Laci Strike.

Laci Strike je v šoubiznise známy ako tanečník a choreograf, už menej je o ňom známe, že vo voľnom čase prepadol fotografii. Profesionálnych lovcov záberov reprezentujú tipy Eduarda Gensereka, slovenského fotografa, ktorý má na konte viacero prestížnych cien.

Okrem toho, že ide o majstrov zrkadloviek, obaja majú vo vrecku smartfóny, vďaka ktorým dokážu zachytiť pôsobivú momentku prakticky kedykoľvek. Toto sú ich užitočné tipy a triky, ako čo najlepšie odfotiť krásy našej prírody a vyhrať celosvetovú fotografickú súťaž Huawei Next Image.

Príroda na čiernobielo

“Príroda či krajinky vo všeobecnosti ma bavia aj na čiernobielo - napriek tomu, že panuje všeobecný názor, že na čiernobielej fotke nevynikne. Čiernobiela fotka prírody je skôr o tvaroch a tieňoch a je na predstavivosti človeka, ako by asi vyzeral farebný “originál”, približuje Laci a dodáva: “Mňa osobne to provokuje, v dobrom slova zmysle, k tomu, aby som sa nad fotkou zamyslel. Čím je výsledná záležitosť kontrastnejšia, tým lepšie.”

https://www.instagram.com/p/BQqFTJQAyxV/?taken-by=laci_strike_photo

https://www.instagram.com/p/Bk0sr0cDPZf/?taken-by=eduardgenserekphoto

Kompozičný minimalizmus

Kompozícia je základom každej fotky a výnimkou nie sú ani zábery prírodných scenérií. “Páčia sa mi kompozične jednoduchšie fotky prírody či krajinky.

"Je fajn, keď fotka akokeby trochu dýchala a nechá sa na nej určitý priestor, napríklad z oblohy. Radšej “urežem” niečo čo je na zemi, čo nás už nemusí zaujímať,” hovorí Laci.

https://www.instagram.com/p/BlTkcZ3DEQ7/?taken-by=eduardgenserekphoto


Foto: Eduard Genserek


Foto: Eduard Genserek

Ročné obdobie

Podľa profesionálneho fotografa Eduarda Gensereka veľakrát pri fotení krajinky pomôže aj výber správneho obdobia. “Samozrejme, najfarebnejšia je krajina na jeseň a na jar, v lete je to o niečo monotónnejšie, no aj tam sa dajú vymyslieť nápadité záležitosti. Napríklad podčiarknuť dramatickosť fotky tým, že ju odfotíme v čiernobielom režime - obzvlášť pri oblohe či oblakoch tento postup pekne funguje,” hovorí Edo, čím potvrdil slová Laciho Strikea.

https://www.instagram.com/p/BN29DVAFrxk/?taken-by=laci_strike_photo

https://www.instagram.com/p/BlOS-ZZjl3X/?taken-by=eduardgenserekphoto

Foťte v správnom čase

Aj čas, kedy záber vznikne, je pre dobrý výsledok veľmi podstatný. “Najlepšie je, keď sa fotí ráno alebo podvečer, nie na obed. Čím je totiž slnko vyššie, tým je krajina viac plochá. Naopak, ráno, keď vychádza, alebo podvečer, keď zapadá, je viac plastická, čo na fotke pôsobí dobre,” približuje fotograf.

“Ak si privstanete na východ slnka a pôjdete odfotiť scenériu krajinky, dosiahnete ten najlepší výsledok. Skúsení fotografi vedia, že najlepšie sa síce fotia západy slnka, no najkrajšie sú jeho momenty, keď vychádza,” uzatvára.

https://www.instagram.com/p/BNzR4BLFqRX/?taken-by=laci_strike_photo

https://www.instagram.com/p/BO8yfr8gwDh/?taken-by=eduardgenserekphoto

https://www.instagram.com/p/BdwpGZMFKzi/?taken-by=eduardgenserekphoto


Foto: Eduard Genserek

Laci Strike a Eduard Genserek sú nielen slovenskými ambasádormi svetovej súťaže Huawei Next Image, ale aj jej účastníkmi. Vyzývajú všetkých nadšencov fotenia s telefónom, aby sa zapojili do súťaže o najlepšiu smartfónovú fotografiu v šiestich tematických kategóriách. Svoje fotografie môžete prihlasovať do 20. augusta 2018 na stránke http://campaign.consumer.huawei.com/sk/.

Na víťaza čaká finančná odmena 10 000 eur, možnosť zúčastniť sa fotografickej expedície s magazínom National Geography a tiež príležitosť publikovať svoju prácu na jeho stránkach.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia