Hore

Trendy v zobrazovacích technológiách v roku 2017

Ako vidí rok 2017 vo fotografii portál nikonblog.sk?

Aj nás zaujímalo, s čím by sme mohli počítať v roku 2017 v oblasti fotografie a digitálnych zobrazovacích prostriedkov. Čítal som mnoho prognóz z rôznych oblastí fotografie a spracoval som pre vás stručný prehľad toho, čo nás čaká v prichádzajúcom roku 2017 a to nielen v technike a technológii, ale aj vo vizuálnych trendoch.

Technika a technológia 

Kompaktné fotoaparáty nižších tried sú čoraz viac nahrádzané fotoaparátmi v smart zariadeniach, hlavne telefónoch. To nie je novinka, ale trend bude ešte viac pokračovať v roku 2017. Pre užívateľov, ktorí nie sú veľmi nároční na obrazovú kvalitu, je pohodlnejšie používať „all in one“ smart zariadenie, ktoré majú stále so sebou. Aj keď sa s týmto fotoaparátom nedá kreatívne ovládať hĺbka ostrosti a v mnohých prípadoch ani expozícia, na bežné dokumentačné fotografovanie to stačí. Po kompaktných fotoaparátoch siahnu ešte tí užívatelia, ktorí si nechcú blokovať telefón alebo míňať energiu telefónu na cestách.


Prémiový kompakt Nikon DL18-50mm vyniká nielen väčším senzorom, ale aj jedinečným širokouhlým a svetelným objektívom. Práve na čoraz populárnejšie ultraširokouhlé zábery bude ideálnym každodenným spoločníkom.

Existuje osobitná skupina profesionálnych kompaktov, ktoré nemajú vymeniteľné objektívy, ale majú väčší alebo veľký senzor. Tieto kompakty sa dnes úspešne predávajú nielen nadšencom, ale aj profesionálnym fotografom ako fotoaparáty na každodenné nosenie. Majú niekoľkonásobne väčšie senzory ako štandardné kompakty a preto majú obrazovú kvalitu o niekoľko tried vyššiu, hlavne v slabom svetle. Vyznačujú sa veľmi dobrou ergonómiou s mnohými priamymi ovládacími prvkami pre dôležité funkcie. Ešte dlho budú obrazom prevyšovať fotoaparáty zo smartfónov.

Smart zariadenia sa zlepšujú v rozlíšení fotografií, videa i vo funkcionalite. Na domáce použitie ponúkajú kvalitné Full HD a niektoré telefóny dokonca 4K rozlíšenie videa. Fotografie majú údaje GPS a dajú sa pohodlne zdieľať na mapy. Populárne začínajú byť panoramatické snímky, kedy nasnímate smart zariadením celé okolie (často v 360 stupňovom uhle). Fungujú buď ako obrázky a v spolupráci s 360° kamerami aj ako video. V obrázkoch aj videu môžete potom jednoducho pohybom smartfónu meniť uhol záberu. Viac v nasledujúcom odseku. Výhody jedného zariadenia pre všetko sú nesporné – máte všetko v jednom vrecku. Nevýhodami sú samozrejme horšie obrázky v slabom svetle a závislosť všetkých funkcií na jednej batérii, ktorá sa môže veľmi rýchlo vyčerpať.

Akčné kamery s 360° záberom reality. Podľa viacerých zdrojov to budú práve 360° kamery a fotoaparáty, ktoré budú v najbližších rokoch robiť najväčšie pokroky a  panoramatická realita bude veľmi populárnou technológiou zobrazovacích prostriedkov. A boom sa má začať práve v novom roku 2017. Prvé videá sú samozrejme už online a dokonca niektorí prestížni producenti a vydavateľstvá už točia dokumenty v 360°. Pri ich prehliadaní si ale môžete všimnúť viacero nedostatkov. V prvom rade je to rozlíšenie videa. Ani 4K nestačí pekne vykresliť do detailov 360°realitu. Tu si pravdepodobne budeme musieť počkať na 8K video, aby to bolo v kvalite, ako sme zvyknutí pri štandardnom zobrazení vo Full HD / 4K. A musím uznať, že aj keď som si myslel, že 8K video už nemá zmysel, tak práve pri snímaní 360°záberov to má obrovský význam. Druhým problémom je zatiaľ nedokonalé spájanie dvoch 180°záberov alebo viacerých s menším uhlom. Na spojoch vidieť deformácie či odskočený obraz. Tak či onak, aj teraz sa na tieto 360°zábery pozeráme so zatajeným dychom. A je to pochopiteľné, že zlepšovanie tejto technológie bude veľmi rýchlo napredovať.



Digitálne jednooké zrkadlovky dosiahli v posledných rokoch vrchol svojho vývoja. Neuveriteľná rýchlosť, energetická úspornosť a množstvo príslušenstva z nich urobili pracovné nástroje profesionálnych fotografov ale aj nadšencov, ktorí požadovali čo najväčšiu pružnosť a otvorenosť systému. Dnes ich predaj pomaly klesá, ale stále sú to najpredávanejšie pokročilé fotoaparáty. Ostávajú najčastejšou výbavou profesionálnych fotografov. Hobby fotografi či profíci, ktorým nevadí energetická náročnosť mirrorless zariadení, začínajú čoraz viac fotografovať na takzvané systémové kompaktné fotoaparáty. Viac o nich v nasledujúcom odstavci.

Systémové kompaktné fotoaparáty (Compact System Camera) sú fotoaparáty, ktoré ponúkajú výhody a pružnosť zrkadlových aparátov. Nevyužívajú na prenos obrazu do hľadáčika zrkadlo, ale elektronický displej. Sú preto kompaktnejšie, tichšie a v mnohých prípadoch majú aj presnejšie zaostrovanie, keďže zaostrovacie body majú priamo na snímači, nie osobitne pod zrkadlom. Ich nevýhodou je v prvom rade energetická náročnosť, výdrž batéria je násobne nižšia oproti zrkadlovkám. Príčinou je ich samotný princíp - stále prenášajú elektronicky obraz buď do hľadáčika alebo na displej fotoaparátu. Zaostrovací systém mirrorlessov ešte nie je tak vyladený na fotografovanie rýchlych objektov pomocou extrémnych teleobjektívov a tie aj v portfóliu mirrorless fotoaparátov chýbajú. Je to ale jediná kategória fotoaparátov (ak nerátame Smart zariadenia), ktorých predaj pomaly stúpa. Ponúkajú totiž rozumný kompromis vo veľkosti, váhe a kvalite obrazu.

Stredoformátové (semistredoformátové) fotoaparáty čaká pravdepodobne malá revolúcia. Výrobcovia prišli s koncepciami, ktoré konečne nemajú stáť ako polovica rodinného domu. Možno práve týmto smerom sa upriami pozornosť fotografov, ktorým Full Frame stačiť nebude.

Globálna elektronická závierka

Mala by vyriešiť problémy, s ktorými sa stretávajú niektoré mirrorless fotoaparáty alebo kompaktné fotoaparáty pri fotení či natáčaní videa pomocou elektronickej závierky. Týka sa všetkých fotoaparátov či kamier, ktoré používajú technológiu senzora CMOS. Elektronická závierka u CMOS snímačov pracuje tak, že sa odčíta signál z jednotlivých riadkov senzora postupne. Obrazne povedané, akoby sme ručne zapísali postupne stranu papiera písmom. Kým prebehne odčítanie celého senzora, ubehne cca. 1/80 – 1/100s, napriek tomu, že exponujeme trebárs 1/16000s. 1/16 000s je totiž exponovaný jednotlivý pixel no celé pole senzora je exponované podstatne dlhšie. Už tušíte, aké to spôsobuje problémy pri snímaní rýchleho pohybu. Aj obrázky aj video sú pohybom objektu alebo samotného fotoaparátu či kamery zdeformované. Tento efekt poznáme pod odborným názvom „rolling shutter effect“. Je to najvážnejší problém, ktorý zatiaľ bráni využitiu elektronickej závierky pri fotografovaní či natáčaní športu, pohybu. S elektronickou závierkou je aj použitie blesku veľmi komplikované až nemožné. Viaceré spoločnosti sa nechali počuť, že ich veľkou výzvou a snahou bude pracovať na globálnej elektronickej závierke, ktorá by nepracovala postupným odčítaním signálu po riadkoch, ale jednorazovým odčítaním celej plochy senzora. Podobne ako pracuje pečiatka, ak by sme to mali porovnať s vyššie uvedeným názorným príkladom o postupnom písaní listu papiera.

Foto: Shutterstock. 

Znovuzrodenie filmu?

Áno, aj o tom sa hovorí a to hneď vo viacerých zdrojoch. Predaj filmov v roku 2016 stúpol. Pri všetkých trendoch a s neustálym zvyšovaním kvality digitálnych technológií sa zväčšuje skupina (nie skupina, celé hnutie fotografov a nadšencov), ktorí hľadajú niečo iné. Možno trochu nostalgicky, možno trochu naivne, ale chýba im nedokonalosť a nepravidelnosť filmu. A preto sa veľa fotografov vracia k tomuto analógovému médiu. Predaj filmu sa v roku 2016 zvýšil a zdá sa, že tento trend bude pokračovať aj  naďalej.

Obsah a štýl fotografií, vizuálne trendy

Technológie sú jedna vec, druhá je obsah fotografií, popularita určitého typu obrazu, kompozičné riešenia a filozofické posolstvo. Rok 2016 už naznačil nejaké trendy a v 2017 budú ešte výraznejšie. Za zdroj týchto informácií mi poslúžil článok o trendoch vo fotografii jednej z najväčších fotografických bánk a agentúr Getty Images, ale aj články z online magazínu digitaltrends.com či digitalartsonline.co.uk.

Menej retuše a viac autentickosti

To, čo bolo dlhé roky ťahúňom svetových fotobánk typu PROFIMEDIA či Getty Images už neťahá. Vyretušované usmiate fotky šťastných rodín, bezchybne oblečení uhladení biznismeni v oblekoch už nepredstavujú autentický materiál v dnešnom svete. Úspešné fotografie budú viac prirodzené, z prirodzených činností človeka skôr ako z pózovaných fotení. Bude sa používať menej retuše za účelom dosiahnutia dokonalej pleti či postavy. Už minule sme písali o prirodzenosti v najnovšom Pirelli kalendári od fotografa Petre Lindbegha a tento trend by mal ostať zachovaný pre rok 2017 (a dúfame aj potom).

Je zvláštne, že popularita a úspešnosť fotografií bude odrážať charakter fotografií na sociálnych sieťach. Momentky aj s humorným podtextom vyjadrujúce reálne situácie zo života. Podobné tým, ktoré zachytávajú a zdieľajú bežní ľudia online. Súvisí to samozrejme aj s tým, že čoraz viac reklamy sa objavuje práve v online priestore a nie v luxusných časopisoch s lesklými stránkami.

Menej filtrov

Instagram ale aj iné aplikácie za posledných 5 rokov enormne spopularizovali používanie rôznych efektových filtrov na „vylepšenie“ fotografie. Dospelo to až do takého štádia, že tieto filtre začali niektorí fotografi nazývať (s prepáčením) „kurvítkami“. Tak tento trend konečne končí a v kurze bude dokumentárny štýl fotografií a to dokonca aj pri komerčných fotografiách.

Sebavedomé neuhladené ženy

Žena ako človek so svojimi vlastnými záujmami a prácou. Žena slobodná, nedbajúca až tak na to, ako vyzerá, ale na to, čím je. Žena bez mejkapu, s vráskami, pehami, na ihrisku i vo výrobnej hale, vedomá si vlastnej sily a hodnoty. Asi najlepšie to ukazuje video z produkcie NIKE:

Výhľad prvého v rade "first person view"

Aj pod vplyvom akčných širokouhlých kamier sa do popredia dostáva živá širokouhlá perspektíva, ktorá nás vťahuje do deja. Moderný pozorovateľ má potrebu byť čoraz menej len pasívnym pozorovateľom z diaľky. Chce sa stať súčasťou deja. A to práve umožňujú širokouhlé objektívy. Nemusia to byť rovno zábery z akčných kamier, ale ako vieme, perspektíva širokáča vťahuje pozorovateľa do deja. Komerčne zaujímavé budú zábery z perspektívy účastníka deja (pohľad cez riadidlá motocykla, cez špičku lode...)

Nadhľad dronov

Áno, popularita fotografií i videa z vtáčej či inej netradičnej perspektívy bude stále populárnejšia. Ponúka predsa nové uhly pohľadu, novú perspektívu, nové vzťahy medzi prvkami v obraze a umožňuje nové kompozície.

Akceptovanie odlišnosti

Viac fotografií a videa, ktoré zobrazujú naše vzťahy, globálne celosvetové susedstvo. Vďaka internetu a sociálnym sieťam sme všetci informovaní a poznávame kultúrne odlišnosti národov, ale i individualitu každého jedného človeka. Portréty, ktoré vyjadrujú jedinečný charakter človeka.

Portréty s tvrdým priamym bleskom

S ostrými tieňmi a nedbalými (nie vernými) farbami pripomínajúce 80-90-te roky. Akoby tie deti vyrástli a stali sa ambasádori svetových značiek. Toto trochu naznačuje aj návrat filmu, alebo jeho imitácia.

Viac odvážnych fotografií a videa o rodovej rovnosti

No a nakoniec budú fotografie tematicky odzrkadľovať aj najnovšie tendencie a zmeny v sociálnom správaní a vnímaní ľudskej sexuality.


Viem, poviete si, že sú to iba prognózy, no tieto vypracovali obrovské serveri pre fotografie a video, ktoré neustále vyhodnocujú záujem podľa vyhľadávaných slov, tém, podľa nákupu fotografií a videí pre rôzne učenie od spravodajských fotografií, cez ilustračné, reklamné až po umelecké. Ak chcete byť IN, skúste sa nad nimi zamyslieť, či by za to nestálo, sa nimi zaoberať a svoju tvorbu trendom prispôsobiť. Platí to samozrejme v prípade, že chcete byť komerčne úspešní.

Ak sa tieto predikcie splnia, budem šťastný. Volanie po prirodzenosti, po tom, čím človek je, čo robí a nie ako vyzerá. Nepózovanie, ale momentky a dokumentárny štýl dokonca aj v reklame... Držím nám palce! ☺

A vy? Čo by ste chceli vy? Čo by ste si priali z nových technológií, čo sa vám páči vizuálne, esteticky či eticky?

Zdroj:

Gettyimages.com

Digitaltrends.com

Digitalartsonline.co.uk

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
om1ci
2017-01-11 07:36:29
tuším som to už niekde ukazoval, ale pre ilustráciu čo urobí elektronická uzávierka pri rýchlom pohybe. pozri na ruku s loptou pri hádzanej.
 
duroslav
2017-01-11 08:41:39
príspevok od: om1ci
tuším som to už niekde ukazoval, ale pre ilustráciu čo urobí elektronická uzávierka pri rýchlom pohybe. pozri na ruku s loptou pri hádzanej.
Tento jav je spôsobený tým, že dáta z obrazového snímača sú z neho čítané po riadkoch a nie naraz všetko.
Štrbinová závierka však nie je tohoto problému ušetrená. Pri krátkych expozičných časoch sa pohybuje úzka štrbina z hornej strany snímača nadol a vytvára to ten istý efekt.
Ale takto z hlavy neviem povedať aký je rozdiel v čase kedy sa prečíta po riadkoch celý obraz zo snímača a tým koľko trvá pohyb štrbiny závierky - t.j. kde je ten jav markantnejší.
 
julo kotus
2017-01-11 10:19:39
príspevok od: duroslav
Tento jav je spôsobený tým, že dáta z obrazového snímača sú z neho čítané po riadkoch a nie naraz všetko.
Štrbinová závierka však nie je tohoto problému ušetrená. Pri krátkych expozičných časoch sa pohybuje úzka štrbina z hornej strany snímača nadol a vytvára to ten istý efekt.
Ale takto z hlavy neviem povedať aký je rozdiel v čase kedy sa prečíta po riadkoch celý obraz zo snímača a tým koľko trvá pohyb štrbiny závierky - t.j. kde je ten jav markantnejší.
veľa napovie minimálny synchronizačný čas s bleskom. Ak ho má foťák 1/125s, pohyb lamiel je pomalší. Ak ho má 1/250s, je rýchlejší. Elektronickým závierkam clé odčítannie signálu trvá cca. 1/80-1/100s. Aspoň pred rokom to tak bolo. Najnovšie údaje nikto neuvádza.
 
JohnNewton
2017-01-11 10:22:05
https://www.youtube.com/watch?v=iXg_7Ckv_io
https://www.youtube.com/watch?v=4lHlzRw_Oek

Vplyv exp. času a CCD vs CMOS
 
julo kotus
2017-01-11 10:27:03
príspevok od: JohnNewton
https://www.youtube.com/watch?v=iXg_7Ckv_io
https://www.youtube.com/watch?v=4lHlzRw_Oek

Vplyv exp. času a CCD vs CMOS
Áno, CCD v tomto malo obrovskú výhodu signál sa odrátaval naraz. Z CMOS senzora po riadkoch. Dik, zaujímavé linky.
 
JohnNewton
2017-01-11 10:58:29
príspevok od: julo kotus
Áno, CCD v tomto malo obrovskú výhodu signál sa odrátaval naraz. Z CMOS senzora po riadkoch. Dik, zaujímavé linky.
Moja skúsenosť je aj taká, že shutter roling je menší na menešom snímači ako na veľkom. Napíklad na FZ 1000 je menší ako na GX80, alebo na APSC.Zrejme na malom snímači je doba odčítania kratšia, ale to je už len moja špekulácia.
 
blahoslav J B Art
2017-01-11 11:07:38
mojim trendom pre rok 2017 je
Menej RAWu, viac Jpegu
Menej uprav, viac fotenia
Menej saturacie, viac CB
Menej globalneho oteplovania, viac globalnej uzavierky
 
JohnNewton
2017-01-11 11:17:26
príspevok od: blahoslav J B Art
mojim trendom pre rok 2017 je
Menej RAWu, viac Jpegu
Menej uprav, viac fotenia
Menej saturacie, viac CB
Menej globalneho oteplovania, viac globalnej uzavierky
Skús ten zoner x, z Fuji rawom to robí divy , nehádž flintu do žita. Dobre že som z Fuji fotil len RAW, teraz sa k mnohým záberom vraciam. Mnoho ľudí zabije rovnaký čas úpravami Jpegu rovnako ako keby robili Raw. Začínam mať pocit, že viacej populácie má horší zrak ako sluch. Lebo tvrdenie že MP3 je lepší ako FLAC som ešte nečítal A nakoniec, všetci fotíte do Rawu, akurát niektorí ten prevod necháte na softe vo foťáku
 
vojko
2017-01-11 12:51:31
Ja len dúfam, že Nikon nebude pokračovať v ním započatom trende z roku 2016 v súvislosti s novými modelmi D3400 a D5600. A že teda v modeli D7300 bude najväčšou zmenou oproti D7200 pridanie SnapBridge.
 
PeCh
2017-01-11 13:56:53
príspevok od: vojko
Ja len dúfam, že Nikon nebude pokračovať v ním započatom trende z roku 2016 v súvislosti s novými modelmi D3400 a D5600. A že teda v modeli D7300 bude najväčšou zmenou oproti D7200 pridanie SnapBridge.
OT: No pokiaľ nebude najväčšou zmenou zvýšenie ceny...
 
vojko
2017-01-11 14:23:26
príspevok od: PeCh
OT: No pokiaľ nebude najväčšou zmenou zvýšenie ceny...
No, ak zmena D7200->D7300 bude zodpovedať zmene D5500->D5600, tak si myslím, že uvádzacia cena D7300 bude niekde na 1199 EUR, ak nie viac.

Rád by som sa ale mýlil a D7300 bude mať minimálne tieto novinky:
- procesor Expeed 5
- hľadáčik z D500 (zväčšenie 1.0x)
- naklápací a dotykový displej
- 4K video
PS: SnapBridge je mi ukradnutý.
 
vojko
2017-01-11 14:38:59
Napíšem za seba, aké trendy na poli amatérskych DSLR by som ja očakával:

- zväčšenie hľadáčika na 0.60x a viacej (už po prepočte na FF)
- zvyšovanie počtu ostriacich bodov, minimálne na 50, všetky krížové
- zvyšovanie sériového snímania aspoň na 6sn/sek
- Výkon ISO3200 ako teraz na ISO1600 (posun o jeden stupeň)
- 4K video
- dotykový displej
- dramatické zvýšenie rýchlosti AF pri liveview
- dva rolery

A nech mi hlavne chlapci z Nikonu netvrdia, že to nejde.
 
z80
2017-01-11 14:45:55
príspevok od: vojko
Napíšem za seba, aké trendy na poli amatérskych DSLR by som ja očakával:

- zväčšenie hľadáčika na 0.60x a viacej (už po prepočte na FF)
- zvyšovanie počtu ostriacich bodov, minimálne na 50, všetky krížové
- zvyšovanie sériového snímania aspoň na 6sn/sek
- Výkon ISO3200 ako teraz na ISO1600 (posun o jeden stupeň)
- 4K video
- dotykový displej
- dramatické zvýšenie rýchlosti AF pri liveview
- dva rolery

A nech mi hlavne chlapci z Nikonu netvrdia, že to nejde.
Ono to ide, ale ohrozovali by si tym predajnost D7X00 rady a to chlapci z Nikonu nechcu.
 
vojko
2017-01-11 14:50:59
príspevok od: z80
Ono to ide, ale ohrozovali by si tym predajnost D7X00 rady a to chlapci z Nikonu nechcu.
Minimalne zmeny v D7300 som popisal vyssie. Ja si uvedomujem, ze sa niecim jednotlive rady musia lisit.
 
vojko
2017-01-11 14:57:15
príspevok od: z80
Ono to ide, ale ohrozovali by si tym predajnost D7X00 rady a to chlapci z Nikonu nechcu.
V roku 2017 ponúkať hoci aj v základnom modeli hľadáčik so zväčšením 0.52-0.55x, to už je podľa mňa dosť silné kafe. To si z nás snáď Nikon a Canon ďelají prdel.
 
z80
2017-01-11 16:24:32
príspevok od: vojko
V roku 2017 ponúkať hoci aj v základnom modeli hľadáčik so zväčšením 0.52-0.55x, to už je podľa mňa dosť silné kafe. To si z nás snáď Nikon a Canon ďelají prdel.
Ked im to zakaznici "zeru" tak si mozu delat prdel. Vacsina zakaznikov amaterskych DSLR jednoducho chce "zrkadlovku" aby vyzerali "profesionalne" a konkretne vlastnosti bohuzial neriesi.
 
qwak
2017-01-11 18:15:13
Jeden trend na 2017 a dalsie roky ktory nebol spomenuty je ze coraz viac ludi da ruky prec od Nikona pojdu radsej niekde inde do mirrorlesu...mozno by aj ostali pri Nikone keby sa tam daco zaujimave v tejto oblasti dialo...snad v roku 2025...
 
vojko
2017-01-11 18:53:27
príspevok od: qwak
Jeden trend na 2017 a dalsie roky ktory nebol spomenuty je ze coraz viac ludi da ruky prec od Nikona pojdu radsej niekde inde do mirrorlesu...mozno by aj ostali pri Nikone keby sa tam daco zaujimave v tejto oblasti dialo...snad v roku 2025...
Nikon mi pripadá, že stále nevie, ako sa má postaviť k DX triede.Či ju má pochovať alebo rozvíjať. Balancuje na hrane, nepúšťa sa radikálne do podpory tejto triedy a vyčkáva. Len aby sa neprepočítal. Ak by to s DX myslel vážne, už dávno tu máme šikovné ľahké DX objektivy 16mm (FF 24mm), 24mm (FF 36mm) a 60mm (FF 90mm) so svetelnosťou 2 resp. 1.8, nízkou váhou a dobrou cenou. Chýba "profi" DX zoom 16-50mm so svetelnosťou menšou alebo rovnou 2.8 rozumnej hmotnosti a s VR. Nemám z DX rady Nikon dobrý pocit.
A dodnes neviem pochopiť, prečo do rady 3xxx a 5xxx nedal AF motorček. Keď ho mohol mať v tak malom tele, akým bol Nikon F55. Ľudia s malým rozpočtom by si mohli výrazne pomôcť s o staršími sklami.
 
blahoslav J B Art
2017-01-11 19:09:49
príspevok od: JohnNewton
Skús ten zoner x, z Fuji rawom to robí divy , nehádž flintu do žita. Dobre že som z Fuji fotil len RAW, teraz sa k mnohým záberom vraciam. Mnoho ľudí zabije rovnaký čas úpravami Jpegu rovnako ako keby robili Raw. Začínam mať pocit, že viacej populácie má horší zrak ako sluch. Lebo tvrdenie že MP3 je lepší ako FLAC som ešte nečítal A nakoniec, všetci fotíte do Rawu, akurát niektorí ten prevod necháte na softe vo foťáku
od zaciatku roku 2007 az doteraz mam na kazdom fotaku nastavene ukladanie obrazkov Jpeg+RAW ... tak som si to zauzival, Jpegy na rychle tiedenie, tie archivujem spolu s vybranymi RAWmi obrazkov, ktore podla mna za nieco stoja + rodinne fotky

ja ani netvrdim, ze Jpeg je lepsi, ako RAW ... ale odkedy mam Fuji, tak pri foteni nastavujem aj rozne profily Jpegov, simulacie filmov, farebne alebo CB, podla zanru alebo podmienok ... je to zabava ... podobne ako pri Olympuse kludne pouzijem aj rozne prednastavene filtre ... lebo Jpegy sa ulozia s tymito profilmi, ale RAWy ostavaju originaly
takze u mna radsej sa bavit fotenim, ako upravovanim pri pocitaci (navyse je to trendove pre rok 2017 )
ak som spokojny s Jpegom, nemusim riesit RAW (ale ako zalohu si ho archivujem)

inak Zoner X som si stiahol ... vyskusame, zahulime, uvidime
 
Roman Point
2017-01-12 07:00:20
príspevok od: blahoslav J B Art
mojim trendom pre rok 2017 je
Menej RAWu, viac Jpegu
Menej uprav, viac fotenia
Menej saturacie, viac CB
Menej globalneho oteplovania, viac globalnej uzavierky
Tu máš pre pobavenie.
 
jachmel
2017-01-12 07:29:15
príspevok od: vojko
Nikon mi pripadá, že stále nevie, ako sa má postaviť k DX triede.Či ju má pochovať alebo rozvíjať. Balancuje na hrane, nepúšťa sa radikálne do podpory tejto triedy a vyčkáva. Len aby sa neprepočítal. Ak by to s DX myslel vážne, už dávno tu máme šikovné ľahké DX objektivy 16mm (FF 24mm), 24mm (FF 36mm) a 60mm (FF 90mm) so svetelnosťou 2 resp. 1.8, nízkou váhou a dobrou cenou. Chýba "profi" DX zoom 16-50mm so svetelnosťou menšou alebo rovnou 2.8 rozumnej hmotnosti a s VR. Nemám z DX rady Nikon dobrý pocit.
A dodnes neviem pochopiť, prečo do rady 3xxx a 5xxx nedal AF motorček. Keď ho mohol mať v tak malom tele, akým bol Nikon F55. Ľudia s malým rozpočtom by si mohli výrazne pomôcť s o staršími sklami.
Presne toto mam v hlave. Viac pevnych DX skiel, ktore nebudu vazit kilo a stat dve-tri slovenske vyplaty.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2017-01-12 10:41:13
škoda len tých Nikonov DL, ja som čakal až do decembra a nakoniec kupil Canon G7X II. Ale keď to bude stáť za to a konečne budú, presedlám na DL 24-85
 
JohnNewton
2017-01-12 10:56:33
príspevok od: Roman Point
Tu máš pre pobavenie.
Už chápem Blahoslava, takto upraviť RAW trvá min. hodku, ne li více....
 
bobo222
2017-01-12 14:55:27
príspevok od: Jozef Peniak
škoda len tých Nikonov DL, ja som čakal až do decembra a nakoniec kupil Canon G7X II. Ale keď to bude stáť za to a konečne budú, presedlám na DL 24-85
Tie nikon kompakty mi pripadajú už pomaly jak tá legendárna jitrnice z rozprávky, čo ju svet ešte nevidel!

Pritom koncept a hlavne rozsahy skiel skvelé, ale dostupnosť nula...
(P.S. Ja viem, zemetrasenie)
 
Paulie
2017-01-12 15:05:23
príspevok od: blahoslav J B Art
od zaciatku roku 2007 az doteraz mam na kazdom fotaku nastavene ukladanie obrazkov Jpeg+RAW ... tak som si to zauzival, Jpegy na rychle tiedenie, tie archivujem spolu s vybranymi RAWmi obrazkov, ktore podla mna za nieco stoja + rodinne fotky

ja ani netvrdim, ze Jpeg je lepsi, ako RAW ... ale odkedy mam Fuji, tak pri foteni nastavujem aj rozne profily Jpegov, simulacie filmov, farebne alebo CB, podla zanru alebo podmienok ... je to zabava ... podobne ako pri Olympuse kludne pouzijem aj rozne prednastavene filtre ... lebo Jpegy sa ulozia s tymito profilmi, ale RAWy ostavaju originaly
takze u mna radsej sa bavit fotenim, ako upravovanim pri pocitaci (navyse je to trendove pre rok 2017 )
ak som spokojny s Jpegom, nemusim riesit RAW (ale ako zalohu si ho archivujem)

inak Zoner X som si stiahol ... vyskusame, zahulime, uvidime
Pri Olym sa profily/artfiltre/formát ukladajú aj v RAWe, ale zobrazí ich iba OlympusViewer.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované