Hore

Loupedeck - mixážny pult pre Lightroom

Klávesnica a myš sa ukázali ako najuniverzálnejšie vstupné zariadenia pre ovládanie počítačov. Stále je tu však snaha vyvinúť pre určité programy špecializované ovládacie zariadenia, s ktorými by sa softvér dal obsluhovať rýchlejšie a intuitívnejšie.

Loupedeck je jedným z nich. Navrhnutý je výhradne pre ovládanie programu Adobe Lightroom CC, ktorý nedávno dostal do mena označenie Classic.


Loupedeck začal ako projekt na Kickstarteri a veľmi rýchlo sa o ňom rozšírili správy do médií, venujúcich sa fotografii a postprocesingu. Tam som si ho všimol aj ja. S Lightroomom pracujem každý deň a tak som si chcel Loupedeck aspoň vyskúšať. Nie je to lacné príslušenstvo a objednať si ho ako “mačku vo vreci” sa mi nechcelo. Loupedeck má však aj slovenské zastúpenie a tak sa nám podarilo dostať vzorku na test.


Prvý dojem

Loupedeck prišiel do redakcie starostlivo a elegantne zabalený, tak ako je to zvykom napr. u zariadení od Apple. Prvý dojem na jedničku. Zariadenie pripomína mixážny hudobný pult. Veľkostne je porovnateľný s hrubšou klávesnicou. Ovládacie prvky sú kombináciou tlačitiel, rollerov a potenciometrov. Otočné prvky ovládania fungujú aj ako tlačidlá. Zariadenie je vyrobené z plastu, aj spodná časť v kovovo striebornej farbe. Celkovo pôsobí dosť robustne a nevyzerá, že by vám po pár týždňoch ostal niektorý z potenciometrov v ruke.

Inštalácia


Konfigurácia zariadenia, po nainštalovaní ovládačov.

Loupedeck sa k počítaču pripája cez klasický USB 2.0 konektor. Po pripojení je nutné stiahnuť zo stránok výrobcu ovládače a nainštalovať ich. S tým som nemal najmenšie problémy a od vybalenia do sprevádzkovania neuplynulo ani 10 minút. Ja som zariadenie pripojil k počítaču Apple. Ovládače sa uhniezdili v hornej lište a umožňujú nastaviť funkcie jednotlivých ovládacích prvkov.


Loupedeck v praxi

Ak už s Lightroomom nejaký ten čas pracujete, nebudete mať s ovládaním Loupedecku najmenšie problémy. Na prvý pohľad vám bude zrejmá jeho funkcionalita. V ovládaní sa rýchlo zorientujete a za 5 minút už budete pracovať, akoby ste ho mali už mesiace. Určite natrafíte na to, že vám niečo bude chýbať. Vtedy treba pustiť konfiguráciu a Loupedeck prispôsobiť k svojmu obrazu.


Loupedeck je zariadenie navrhnuté primárne pre úpravu fotografií v režime Develop, sekundárne pre triedenie fotografií. Umožňuje prepínať sa medzi modulmi Library a Develop, pre prácu s ostatnými modulmi nie je navrhnutý. Pri práci nahrádza klávesnicu, myš však občas potrebovať budete.

Nebudem tu popisovať každé tlačidlo, či potenciometer. Ak vás zaujímajú všetky funkcie zariadenia, odporúčam preštudovať si návod, ktorý si môžete stiahnuť, aj keď ešte nie ste majiteľom zariadenia. Loupedeck nahradzuje funkcie posuvníkov rollermi a potenciometrami. To, že konštruktéri pri návrhu premýšľali dokazuje, že otočné prvky sú aj stláčacie. Po stlačení sa konkrétna funkcia resetuje do pôvodného stavu. Páči sa mi, že ak prepnete niektoré funkcie, zobrazí sa to aj na obrazovke, vidno tak dobrú integráciu do Lightroomu.

Niektoré tlačidlá majú po pridržaní tlačidla Fn sekundárnu funkciu. Tlačidlám P1-P8 sú priradené presety, ktoré sa nainštalovali spolu s ovládačmi zariadenia. Samozrejme si ich môžete premapovať na svoje vlastné obľúbené presety.

Ako sa s Loupedeck pracuje si môžete pozrieť na nasledujúcich krátkych videách:


Záver

Loupedeck je plne funkčné zariadenie a okrem ceny mu nemám čo vytknúť. Keby sa vysoká cena aspoň premietla do luxusnejšej kvality, možno by som nemal výhrady žiadne. Inštalácia je bezproblémová, pracovať s ním sa naučíte rýchlo v priebehu pár minút. Každý si môže ovládacie prvky prispôsobiť podľa svojho štýlu práce.

Určite teraz očakávate jednoznačný verdikt, či si Loupedeck kúpiť alebo nie. Rovnako ako napr. u tlakového tabletu, záleží na konkrétnom užívateľovi, či mu zariadenie sadne alebo nie. Nie je iná cesta zistiť, či vášmu spôsobu práce Loupedeck prinesie zlepšenie a zrýchlenie, alebo ho po čase odložíte do skrine. Opakujem, že je Loupedeck plne funkčný, z tohto pohľadu si starosti robiť nemusíte. Najlepšie by bolo, ak by ste si zariadenie pred kúpou vyskúšali. Dúfam, že sa u slovenských fotografov postupne rozšíria a vy si budete môcť Loupedeck vyskúšať u niektorého zo svojich kamarátov.

Z môjho pohľadu môžem povedať, že Loupedeck je dotiahnuté zariadenie pre intuitívnejšiu prácu s Lightroomom a získava od nás ocenenie Tip redakcie ePhoto.sk. Za zapožičanie ďakujeme firme blackdog.sk.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Marek Janicko
2017-11-06 08:50:18
Loupedeck ma takisto zaujal, kúpu som zvažoval no odradilo ma jeho prevedenie. Pre konektivitu vybrali USB 2.0 kabel (napevno) a bez wireless pripojenia. A k tomu je kábel osadený do kolajničky pre väčšiu variabilitu umiestnenia + kábel vychádza z nožičky. Ak budem vychádzať zo skúsenosti z iných zariadení, tak takéto riešenie po čase nikdy neplnilo svoj účel a iba sa stým bojovalo pri práci. V danej cenovej kategórii sa mohli inšpirovať Wacom Intuos Pro, ktorý používa USB konektor priamo na obale periféria a Bluetooth. Výhoda riešenia, užívateľ si môže zvoliť pribalený USB kábel alebo iný. A pri dočasnej mobilnej kancelárii napr. vo vlaku je wireless riešenie na nezaplatenie.
Ak na tom zapracujú pri druhej generácii tak to osloví väčší okruh ľudí.
 
bAger
2017-11-07 19:46:26
Ja som projekt podporil uz na kickstarteri a Loupedeck mam doma od jula, som s nim nadmieru spokojny, praca sa zrychlila a aj ruke sa ulavilo od neustaleho drzania mysi. Kabel pri praci vobec neprekaza, aj ked wireless riesenie by bolo urcite lepsie
 
atti
2017-11-14 08:12:20
Článok píše podporu od Lightroom CC. Lightroom 6 nie je podporovaný?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-11-14 11:41:55
príspevok od: atti
Článok píše podporu od Lightroom CC. Lightroom 6 nie je podporovaný?
Predpokladam, ze ano. Ja mozem potvrdit, ze funguje na LR Classic CC, ktory mam nainstalovany. Krabicovu verziu z pochopitelnych dovodov nemam a nemozem tak funkcnost potvrdit alebo vyvratit. V case testovania vysla nova verzia LR a tak bolo dobrym zistenim, ze LD funguje aj pri nej bez problemov.
Ohladom LR6 odporucam obratit sa priamo na vyrobcu. Na ich stranke som nenasiel presnu informaciu o tom s ktorymi LR verziami je kompatibilny.
 
grotas111
2017-11-14 21:48:07
príspevok od: Karol Srnec
Predpokladam, ze ano. Ja mozem potvrdit, ze funguje na LR Classic CC, ktory mam nainstalovany. Krabicovu verziu z pochopitelnych dovodov nemam a nemozem tak funkcnost potvrdit alebo vyvratit. V case testovania vysla nova verzia LR a tak bolo dobrym zistenim, ze LD funguje aj pri nej bez problemov.
Ohladom LR6 odporucam obratit sa priamo na vyrobcu. Na ich stranke som nenasiel presnu informaciu o tom s ktorymi LR verziami je kompatibilny.
na stranke vyrobcu - Loupedeck/Support/Usage:

"Loupedeck is only compatible with Adobe® Lightroom® 6 or Adobe® Lightroom® Classic CC"
 
j.a.r.o.
2017-11-15 11:21:40
Niekto používa "BEHRINGER X-TOUCH MINI" za 50.-USD:
https://www.amazon.com/dp/B013JLZCLS/ref=cm_sw_r_cp_ep_dp_krKDzbVKTR3F9

K tomu treba plugin zdarma:
https://rsjaffe.github.io/MIDI2LR/
 
martin
2017-11-17 10:09:24
príspevok od: atti
Článok píše podporu od Lightroom CC. Lightroom 6 nie je podporovaný?
funguje od Lr6 hore
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia