Hore

Rollei Lensball 90 mm

Lensball je sklenená guľa, ktorú môžete využiť pri fotení. V poslednom čase je populárna aj vďaka Instagramu.

Plánoval som si ju kúpiť kvôli vianočnej pohľadnici. Už som nafotil rôzne vianočné motívy rôznymi technikami a začali mi dochádzať nápady. Napadla mi práve sklenená guľa, veď tá sa k zime a Vianociam hodí perfektne. Asi každý pozná sklenenú guľu, v ktorej sneží.

Samozrejme som Vianoce nestihol. Internetové obchody, ktoré sklenenú guľu ponúkali, tesne pred Vianocami nestíhali distribúciu. Objednal som si ju teda až po sviatkoch. Na vytvorenie vianočnej pohľadnice ju tak budem môcť použiť až za rok, ale predstaviť si ju môžeme už teraz.

Rollei Lensball 90 mm

Rollei je známy výrobca fotopríslušenstva, ktorý zareagoval na rastúcu popularitu využitia “vešteckej” guli vo fotografii. Najviac ju spopularizovala značka Lensball. Na rozdiel od Lensballu sa guľa od Rollei predáva aj u nás. Ja som si vybral stredne veľký model s priemerom 90 mm. Chcel som, aby mala správny pomer k veľkosti ruky, v ktorej sa drží a nemusel som kvôli malej veľkosti používať makroobjektív. 90 mm guľa je pomerne ťažká (945 g) a preto nežnejšiemu pohlaviu odporúčam menšiu veľkosť.

Rollei Lensball 90 mm je dodávaný v peknej papierovej krabici, v ktorej nájdete kvalitné puzdro (podobné ako na objektívy), to sa dá pripnúť na opasok, batoh alebo brašnu. Zvnútra je polstrované tak, aby sa guľa nepoškriabala. V balení nájdete aj veľmi kvalitnú a veľkú mikrovláknovú utierku, ktorú budete často potrebovať, aby ste z gule zotreli otlačky prstov. Tá ma kapsu, do ktorej guľu vložíte, pri otieraní hrozí menšie riziko, že vám vypadne z rúk.

Za toto ma Rollei pochvalu, majiteľom odpadli starosti ako Lensball prenášať a čistiť.

Fotografovanie

Guľu pri fotografovaní môžete držať v ruke, alebo ju niekam položiť. Pozor, aby sa neskotúľala! Je na vás, aké ohnisko použijete a aj akú hĺbku ostrosti. Ja som fotografoval s guľou v natiahnutej ruke. Osvedčil sa mi objektív s ekvivalentnou ohniskovou dĺžkou 50-90 mm, ktorý ale musí byť schopný zaostriť na vzdialenosť natiahnutej ruky. Konkrétne som fotografoval s Olympus M.Zuiko 45/1,2 PRO. Ako najpraktickejší sa však ukázal transfokátor Olympus M.Zuiko 12-40/2,8 PRO (ekvivalent 24-80 mm), ktorý dokáže snímať v mierke 1:2 z relatívne krátkej vzdialenosti a má akurátnu hĺbku ostrosti. Ak použijete širokouhlejšie ohnisko a strednú, alebo veľkú hĺbku ostrosti, priznáte viac pozadia.

Pri fotení zaostrujete na obraz v guli, čiže na krátku vzdialenosť. Obraz je veľký, akoby ste ho snímali superširokouhlým objektívom a je sféricky deformovaný, ako z rybieho oka. Pri práci s malou hĺbkou ostrosti si dávajte pozor, aby nebola príliš malá, obraz je na sférickej ploche, nie na rovine.

Spracovanie záberov

Lensball je jednoduché optické zariadenie. Nie je tu žiaden prevracací člen, takže to čo fotíte, je hore nohami. Je na vás, čo s tým urobíte. Zábery môžete nechať tak, alebo ich otočíte o 180°.


Tým, že som v zábere priznal v pozadí fotografovaný objekt (Michalská brána), nevadí, že jej obraz v guli je hore nohami.


Záber namierený proti oblohe netreba otáčať. Vlajkové stožiare pred bývalým Domom ROH.


Fotografia otočená o 180°.

Môžete sa rozhodnúť otočiť o 180° len obraz v guli. To už vyžaduje znalosť práce s vrstvami a selekciami v programe typu Photoshop.




Vo Photoshope som otočil obraz v guli o 180°.

Záver

Lensball patrí k hračkám, určeným najmä pre zábavu. Áno, je to tak trochu fotenie gýčov. Lensball sa hodí na krajinky, fotenie mesta, nočné zábery a dokonca aj streetku.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Realogic
2019-12-30 12:40:53
vdaka za inšpiráciu . .
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia