Hore

Synology DS115j - základ pre zálohovanie

Najdostupnejší NAS od Synology je vhodný ako základ pre zálohovanie. Jeho kapacita závisí od disku, ktorý do neho vložíte. Vďaka pokročilému operačnému systému z neho ľahko urobíte vlastné cloudové úložisko.

Minule sme si prestavili, ako si firma Synology predstavuje sieťové disky, že u nich je napokon najhlavnejší softvér, ten určuje ich využiteľnosť. Programový balík, ktorý máte u Synology k dispozícii, patrí k tomu najlepšiemu na trhu, ak nie je vôbec najlepší.

https://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/blesky-a-ine/synology-nas-diskstation/

Ak ste doteraz svoje fotky nezálohovali a dúfate v šťastie, určite sa niečo zlého prihodí. Stalo sa to každému, čo dlhšie pracuje s počítačmi. Ak stratíte cenné dáta, môže vás ich záchrana (nezaručená), stáť stovky EUR. Rozumnejšie je investovať do zálohovania. Dnes si popíšme, ako so zálohovaním začať s minimálnymi nákladmi. Pre zálohovanie použijeme sieťový disk, tzv. NAS, ku ktorému sa pripojujete prostredníctvom siete a to dokonca aj cez internet.

Aby NAS nebol pomalý, používajte rýchlu WiFi sieť a pevný disk s vyššími otáčkami a väčšou vyrovnávacou pamäťou. Ak NAS používate výhradne ako zálohovacie zariadenie a nie ako Cloud, či multimediálne centrum, na rýchlosti až tak nezáleží.


Synology DiskStation DS115j

Základným modelom NAS servera je Synology DiskStation DS115j. Je to vlastne skrinka pre pevný disk, ktorá má v sebe procesor, pamäť a softvér. Štandardne sa predáva bez disku. Môžete si tak vybrať, aký disk nainštalujete, môžete aj nejaký starší, ktorý vám ostal po upgrade počítača. DS115j umožňuje inštaláciu jedného pevného disku alebo SSD veľkosti 2,5/3,5”. Rozhranie je štandardné SATA. Zoznam kompatibilných diskov otestovaných spoločnosťou Synology nájdete tu.

Synology DiskStation DS115j je jednodiskový NAS. Nedokáže preto zálohovať dáta naraz na dva disky zapojené do RAID. Vhodný je preto pre zálohovanie dát, ktoré máte na disku počítača. Nie je vhodný ako jediné úložisko. Na to je vhodnejší dvojdiskový model DS216j.


Inštalácia disku

Inštaláciu disku zvládnete za pár minút. Najprv odskrutkujete dve malé skrutky na zadnej strane zariadenia, potom môžete dať dole bočný kryt.

Najjednoduchšie sa inštaluje 3,5” pevný disk, pretože nepotrebujete adaptér. Jednoducho ho zasuniete do SATA portu a zafixujete skrutkami. Vrátite kryt a upevnite skrutkami. To je všetko, čo sa týka hardvérovej inštalácie. Teraz už len zapojíte zariadenie do zásuvky a sieťovým LAN káblom zapojíte do domáceho WiFi routera a zariadenie zapnete.

       
Nainštalovanie pevného disku zvládne každý za pár minút. Nečakajú vás žiadne káble ani prepínače. Najlepšie je použiť nový HDD s dvojnásobnou kapacitou akú má disk, ktorý chcete zálohovať.


NAS Synology pripojený k WiFi routeru.

Inicializácia a nastavenie

NAS je zapojený do siete, ale pracovať s ním ešte nemôžete. Najprv sa musí na neho nainštalovať operačný systém Disk Manager. Inštalácia prebieha cez internetový prehliadač. Najprv musíte vyhľadať NAS, najjednoduchšie je zadať do prehliadača adresu http://find.synology.com/. Následne server vyhľadá NAS zariadenia vo vašej lokálnej sieti.


Cez http://find.synology.com/ vyhľadáte NAS pripojený do lokálnej siete.

Nasleduje inštalácia OS, softvér vás upozorní, že ak boli na HDD nejaké dáta, budú vymazané. Po nahratí OS musíte pomenovať zariadenie (QuickConnect ID), na to potrebujete účet Synology, čo nie je nič iné, ako klasická registrácia užívateľa. Môžete sa zaregistrovať vopred na stránkach výrobcu. Ďalej pokračujete inštaláciou odporúčaných aplikácií. Ďalšie môžete kedykoľvek neskôr doinštalovať. Tým je inštalácia ukončená. K funkciám zariadenia sa dostanete cez web prehliadač. Pokiaľ je NAS cez router pripojený na internet, bude dostupný odkiaľkoľvek. Zariadenie má množstvo funkcií, o ktorých sme už písali.


Práca s NAS

NAS Synology DiskStation DS115j je zapojený vo vašej domácej sieti, prístup k nemu máte z ľubovoľného počítača alebo chytrého zariadenia. Môžete vytvoriť účty pre každého rodinného príslušníka, alebo zamestnanca firmy.

Externý disk

Ako prvé odporúčam nainštalovať v počítači program Cloud Station Drive. Po jeho nainštalovaní sa môžete pripojiť k ľubovoľnému zariadenie (ak máte prístup) a používať ho ako externý disk. My chceme tentokrát použiť NAS primárne na zálohovanie, preto do počítača nainštalujeme program Cloud Station Backup. Obidva programy nájdete na stránkach Synology.

Nastavenie Cloud Station Backup je jednoduché, stačí zvoliť adresár, ktorý chcete zálohovať, u fotografov je to typicky adresár s fotografiami a videami. Zálohovať však môžete čokoľvek, ak máte dostatok priestoru. Na jedno zariadenie môžu zálohovať viacerí užívatelia. Záloha cez Cloud Station Backup je automatická, stačí ak ste pripojený na sieť.

NAS od Synology môžu majitelia počítačov Apple použiť ako Time Machine, čo je asi najelegantnejší spôsob zálohovania.


Okrem OS Drive Manager môžete nainštalovať aj ďalšie programy, nájdete ich na stránkach Synology.


Nastavenie Cloud Station Backup je veľmi jednoduché.

Ak chcete mať k zariadeniu prístup z ktoréhokoľvek počítača pripojeného na internete, aktivujte funkciu Quick Connect. Cez ňu sa pripojíte k zariadeniu a môžete ho ovládať cez jeho OS Disk Manager. Podrobný návod nájdete tu.

Cloud


OS Drive Manager umožňuje nainštalovať tzv. balíčky, čo sú špecializované aplikácie. Nájdete tu celú skupinu aplikácií pre zálohovanie s využitím NAS a cloudových služieb.

Iným spôsobom ako na NAS zálohovať je používať ho ako Cloud. Nastavenie prebieha v OD Disk Drive. V centre balíčkov nájdete aplikácie pre zálohovanie. Tou hlavnou je Cloud Station Server, ktorá slúži na synchronizáciu dát medzi zariadeniami. Nastavenie je zložitejšie, je vhodné ak to urobí skúsenejší užívateľ. Návod nájdete tu.



Zaujímavá je možnosť zálohovania na NAS z chytrých zariadení. Či ste užívateľmi iOS alebo Android, môžete si nainštalovať niekoľko aplikácií, ktoré s NAS Synology spolupracujú. Môžete ho použiť ako Cloud, multimediálne centrum, alebo zálohovací disk. Ja ho využívam najmä na zálohovanie. Môj LG G4 fotí do RAW, čo zaberá veľa miesta. Nainštaloval som si aplikáciu DS file, ktorá má aj funkciu Photo Backup. Nastavil som ju tak, aby sa fotky zálohovali vždy, keď som pripojený k WiFi. V tejto aplikácii potom môžete prečisťovať rýchlo adresár s fotkami. Ešte o niečo lepšie poslúži aplikácia DS Photo, ktorá ma tiež funkciu Photo Backup, lepšia je v tom, že tu môžete nastaviť automatické odstraňovanie odzálohovaných fotografií, ihneď po zálohovaní alebo periodicky po uplynutí určitého času.


Záver

Synology DiskStation DS115j je na prvý pohľad jednoduchý sieťový disk, ktorý využijete doma alebo v menšej firme na zálohovanie alebo ako Cloud, či server s dátami. Jeho silnou stránkou je operačný systém Disk Managers množstvom funkcií a aplikácií.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
stano.stano
2017-06-30 07:52:20
Prešiel som rôznymi spôsobmi záloh a skončil som pri Time Machine s RAID I a CrashPlan, ktorý si neviem vynachváliť
 
landov
2017-06-30 08:26:10
príspevok od: stano.stano
Prešiel som rôznymi spôsobmi záloh a skončil som pri Time Machine s RAID I a CrashPlan, ktorý si neviem vynachváliť
Mam fotky na externom 3,5" 2TB disku a zalohujem ho na Crashplan. Jednoduche a ucinne.
 
Marcel Rebro
2017-06-30 08:32:57
Jeden disk je málo. Hlavne ak to je desktopový disk. Teda ak to chce mať užívateľ neustále zapojené ako cloud. A hlavne - desktopové disky nie sú stavané na 24/7 prevádzku. Na denné on-line zálohovanie minimálne RAID 1, ideálne RADI 5. Ale na offline zálohovanie (zapnem, zazálohujem, vypnem) takéto riešenie stačí.
 
shagy2301
2017-06-30 08:51:40
Jednodiskové NAS nechápem, je to maximálne tak na zdieľanie nie na zálohu, záloha sú minimálne 2 disky v RAID1.

Ja zálohovanie riešim formou 4 diskového NAS (WD Red Pro) v zapojení RAID5 + 4TB 3,5" externý disk ako offline záloha a po lete plánujem pridať napálenie starší dát na Bluray 100GB MDISC
 
atariak
2017-06-30 12:57:44
Sorry ale toto je nezmysel, a to ma strasne mrzi, ze to tak musim napisat. NASy nie su na zalohovanie, ale na beznu prevadzku. Prave NASy samotne (resp. ich obsah) by sa mali zalohovat. Cim nechcem povedat, ze je to zle zariadenie, prave naopak. Zmyslom NASov je bezat nonstop, zmyslom backupov je byt v supliku/trezore/... Naozaj som sa nechel nikoho dotknut....
 
shagy2301
2017-06-30 15:11:22
príspevok od: atariak
Sorry ale toto je nezmysel, a to ma strasne mrzi, ze to tak musim napisat. NASy nie su na zalohovanie, ale na beznu prevadzku. Prave NASy samotne (resp. ich obsah) by sa mali zalohovat. Cim nechcem povedat, ze je to zle zariadenie, prave naopak. Zmyslom NASov je bezat nonstop, zmyslom backupov je byt v supliku/trezore/... Naozaj som sa nechel nikoho dotknut....
Zálohy sa dajú rozdeliť na online a offline. Online záloha je taká ktorá sa snaží aby som mal dáta redundantne na druhom mieste, kým ich nenakopírujem do offline zálohy čo môže chvíľu trvať.
Napr. Niečo nakopírujem z SD karty do PC pričom to nechám aj na SD karte. Toto je už prvá online záloha. Následne si to skopírujem ešte na NAS (v ktorom mám nejakú formu RAID na zvýšenie bezpečnosti, 0,5,6 alebo iné). V tom momente už môžem s pokojným svedomím zmazať dáta z SD karty nakoľko ich mám na dvoch miestach. Po spracovaní dát v PC ich prepíšem na NASe do aktuálnej podoby a podľa uváženia hneď alebo z odstupom času zoberiem offline externý disk alebo optický disk (DVD/BD) a prenesiem dáta tam pre offline zálohu.
Takže áno NAS nie je offline záloha ako ju chápete vy, ale záloha existuje aj online a to je práve NAS, prípadne nejaká forma RAIDu priamo v PC pre účely ochrany dát pred zlyhaním dát.
Osobne si neviem už predstaviť fungovať bez NAS, nakoľko mi poskytuje určitú mieru istoty že v prípade poškodenia dát v PC ich ešte mám tom sieťovom disku. PC aj NAS je ideálne mať napojené na min. line-interactive záložnom zdroji a ak je to možné tak aj sieťové káble je dobré pripojiť cez nejakú prepäťovú ochranu.

Ideálne je ešte zálohu držať na geograficky oddelenom mieste aby ste predišli poškodeniu zálohy aj hlavného zdroja dát (napr. že hlavnú zálohu mám u seba, a ešte jednu preistotu u rodičov)
 
atariak
2017-06-30 18:21:10
príspevok od: shagy2301
Zálohy sa dajú rozdeliť na online a offline. Online záloha je taká ktorá sa snaží aby som mal dáta redundantne na druhom mieste, kým ich nenakopírujem do offline zálohy čo môže chvíľu trvať.
Napr. Niečo nakopírujem z SD karty do PC pričom to nechám aj na SD karte. Toto je už prvá online záloha. Následne si to skopírujem ešte na NAS (v ktorom mám nejakú formu RAID na zvýšenie bezpečnosti, 0,5,6 alebo iné). V tom momente už môžem s pokojným svedomím zmazať dáta z SD karty nakoľko ich mám na dvoch miestach. Po spracovaní dát v PC ich prepíšem na NASe do aktuálnej podoby a podľa uváženia hneď alebo z odstupom času zoberiem offline externý disk alebo optický disk (DVD/BD) a prenesiem dáta tam pre offline zálohu.
Takže áno NAS nie je offline záloha ako ju chápete vy, ale záloha existuje aj online a to je práve NAS, prípadne nejaká forma RAIDu priamo v PC pre účely ochrany dát pred zlyhaním dát.
Osobne si neviem už predstaviť fungovať bez NAS, nakoľko mi poskytuje určitú mieru istoty že v prípade poškodenia dát v PC ich ešte mám tom sieťovom disku. PC aj NAS je ideálne mať napojené na min. line-interactive záložnom zdroji a ak je to možné tak aj sieťové káble je dobré pripojiť cez nejakú prepäťovú ochranu.

Ideálne je ešte zálohu držať na geograficky oddelenom mieste aby ste predišli poškodeniu zálohy aj hlavného zdroja dát (napr. že hlavnú zálohu mám u seba, a ešte jednu preistotu u rodičov)
ked sa to takto ohne, hocijaka dalsia kopia dat sa da nazvat "zaloha" (ty to volas online zaloha). v momente ked na to sahnes to moze odist.v momente, ked to zacnes pouzivat na dalsiu pracu to nie je zaloha. atributom zalohy je, ze sa pouzije iba vtedy, ked data rachnu, nie ze su pristupne k eventualnemu posahaniu v realnom case, ci uz uzivatelmi, alebo riadenim osudu (elektrika/mechanika). to ze "online zaloha" niekde na cloude ti je dostupna na robotu je OK, lenze za tym je schovana skutocna zaloha (najskor paskove rekordery). v domacich podmienkach externy disk alebo este lepsie dva...
 
Realogic
2017-07-01 10:17:03
AMEN
 
WildSammy
2017-07-01 17:46:03
no mne by to stacilo, supsol by som do toho ssd, plus zaloha na bluray, co mam.. neviem, uvazujem nad tym, teraz mam len USB riesenia..
 
WildSammy
2017-07-02 10:25:50
príspevok od: WildSammy
no mne by to stacilo, supsol by som do toho ssd, plus zaloha na bluray, co mam.. neviem, uvazujem nad tym, teraz mam len USB riesenia..
kto by chcel, tak tu je recenzia na DS216play https://www.macblog.sk/2017/recenzia-synology-diskstation-ds216play/
 
lackoma
2017-07-02 11:37:28
Ja aktuálne používam FreeNAS a ZFS súborový system 4x2TB čo sa týka klasického riadu je to už trošku zastaralá metóda aj keď ešte u nás stále používaná.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované