Hore

VF FOTO ND filtre

ND filtre sú jedny z najužitočnejších filtrov vôbec. Viac si o nich môžete prečítať v našej Fotoškole. Vyrábajú sa s rôznou hustotou. My sme otestovali filtre ND8, ND64 a ND1000. Obrúčka je vysoká len 2 mm, rovnako ako u UV filtrov, ktoré sme vám už predstavili. Filtre sú odolné voči poškriabaniu a povrchová vrstva odpudzuje kvapaliny. Preto sa filtre ľahšie udržujú v čistote. 
Všetky filtre boli testované s nastavením WB na denné svetlo. Použitý bol fotoaparát Nikon D800E.

Prvé pokusy

So silnými ND filtrami som doteraz nemal veľa skúseností. Len nedávno som si kúpil B+W ND1000 a urobil niekoľko fotografií. Pri prvom teste ND1000 od VF FOTO som bol sklamaný. Nebola to ale chyba filtra, ale moja vlastná. Nezakryl som pri expozícii hľadáčik a parazitné svetlo znehodnotilo zábery.


Túto fotografiu prikladám ako varovanie. Pri použití silných ND filtrov nezabudnite zakryť hľadáčik, inak vám svetlo vchádzajúce cez hľadáčik znehodnotí zábery.

Farebná neutralita

Asi najdôležitejším kritériom pri posudzovaní ND filtrov je, okrem optickej kvality, ich farebná neutralita. Tú som otestoval pomocou Color Checkera.


Referenčný záber bez filtra.


Filter VF FOTO ND8 je takmer neznateľne otepľujúci. Rozdiel oproti referenčnému záberu je približne +100°K.


U filtru VF FOTO ND64 je farebný posun do tepla výraznejší. Posun je približne +600°K.


Farebný posun k teplejším odtieňom je u filtra VF FOTO ND 1000 neprehliadnuteľný. Posun je približne +2000°K.
 

Čím silnejší filter, tým výraznejší posun farieb. Vyrobiť silný ND filter bez farebného posunu je obtiažne. Platí to aj pre renomovaných výrobcov. Posun vo vyvážení bielej ľahko napravíte v RAW konvertore. Dôležité je, aby filtre nemali posun farebnej zložky Tint, prejavujúceho sa napr. sfarbením do purpurova. A to filtre VF FOTO nemajú.


VF FOTO ND8 po úprave vyváženia bielej.


VF FOTO ND64 po úprave vyváženia bielej.


VF FOTO ND1000 po úprave vyváženia bielej.

ND8

Filter som porovnával s Hoyou HMC ND8, ktorá má výraznejší posun do tepla. VF FOTO je takmer neutrálny len so slabým oteplujúcim efektom.


Hoya HMC ND8 má silnejší posun do teplých odtieňov.


VF FOTO ND8 je neutrálnejší.

ND64

K ND64 som nemal žiaden filter na porovnanie. Doteraz som takýto filter vôbec neskúšal. A veruže škoda. Už dávno mal byť v mojej brašni. Na fotografovanie fontán, vodopádov, potokov je to ideálny filter, ktorý sa dobre kombinuje s polarizačným filtrom. Filter má mierne oteplujúci efekt.

ND 1000

VF FOTO ND1000 som porovnával s filtrom B+W. Ten sa ukázal ako farebne neutrálnejší, ale niekedy prekvapil silnou vinetáciou. VF FOTO filter je slabší, aj keby mal byť približne rovnako účinný ako B+W. Rozdiel je niečo vyše 1EV. Nasledujúce dva zábery sú snímané s rovnakým vyvážením bielej a rovnakou expozíciou.


Filter od B+W pomerne silne vinetuje, je ale farebne neutrálnejší.


VF FOTO má výrazný posun do teplých odtieňov, ktorý sa ale ľahko koriguje v RAW konvertore. Pri rovnakých expozičných hodnotách ako u horného obrázku je ale záber preexponovaný. Filter je slabší ako B+W.


Filter B+W niekedy vinetuje veľmi výrazne.


Kombinácia filtrov VF FOTO ND1000 + ND64. Niekedy je nutné filtre kombinovať, aby ste dosiahli dostatočne dlhý čas. Výhodou VF FOTO filtrov je mimoriadne tenká obrúčka, riziko vinetácie je menšie než u iných značiek. Dôležité je, že ani pri kombinovaní filtrov nedochádza k výraznejšiemu poklesu ostrosti. Fotografia je bez úpravy vyváženia bielej.


Kombinácia VF FOTO ND64 + ND8.

Záver

Nezabudnite pri expozícii zakryť hľadáčik. Niektoré fotoaparáty majú zabudovanú krytku hľadáčika, k ostatným dodávajú výrobcovia krytku, ktorú si môžete dať napr. na popruh, aby ste ju mali vždy pri sebe. Väčšinou postačí aj zakrytie hľadáčika rukou, ale pri expozíciách rádovo v minútach to nie je pohodlné. Pri fotografovaní silnými ND filtrami sa používajú vyššie clonové čísla. Pri nich sa zvýrazní špina na snímači. Do terénu by ste preto mali vyrážať s vyčisteným snímačom.

Filter ND8 využijete pri fotografovaní s vysokosvetelnými objektívmi, ak vám vychádzajú časy mimo rozsah uzávierky. Filter ND64 odporúčam pri fotografovaní rýchlotečúcej vody, napr. potoka, vodopádu a pod. Uplatní sa aj pri fotografovaní za súmraku, napr. pri fotografovaní morského pobrežia, svetelných stôp svetiel automobilov. Najsilnejší ND1000 je vhodný pre experimentálnu fotografiu, keď počas dňa chcete používať dlhé expozičné časy.

Všetky filtre majú dobrú odolnosť na protisvetlo a bočné svetlo. Aj keď sú náchylnejšie na reflexy ako napr. UV filtre. Ani u najsilnejšieho filtra ale nedochádza k strate ostrosti, ktorú by bolo treba brať ako negatívum. Rovnako je to aj s kontrastom. Farebný posun u ND64 a ND1000 je ľahko korigovateľný v RAW konvertore, a preto ho nevidím ako prekážku pre plnohodnotné užívanie. Ak by sa výrobcovi podarilo posun zmenšiť, bolo by to výborné. Nie som si istý, či ND1000 má skutočne taký filtračný faktor ako výrobca deklaruje. Usudzujem tak len na základe porovnania s filtrom B+W, ktorý ale môže byť silnejší.

U všetkých filtrov oceňujem veľmi tenký rámik, pri použití superširokouhlých objektívov vďaka tomu nehrozí riziko vinetácie. To je malé aj pri kombinovaní dvoch filtrov. Plusom je aj odolnosť filtra pred poškriabaním a znečistením.

Filter VF FOTO PREMIUM series ND8 je špičkový a udeľujeme mu ocenenie TOP redakcie, filtrom VF FOTO PREMIUM series ND64 a ND1000, ktoré sú až na výraznejší farebný posun veľmi dobré, udeľujeme ocenenie Tip reakcie.
Všetky tri filtre si rovno ponechávam a budem ich používať aj naďalej.

VF FOTO PREMIUM series ND64 a ND1000

VF FOTO PREMIUM series ND8


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
hugoba
2013-07-08 07:23:21
skôr otazka pre výrobcu ,nechytá ND 1000x v priemere 82mmm?
 
hugoba
2013-07-08 07:24:11
nechystá
 
JohnNewton
2013-07-08 07:49:14
Nemôžem si pomôcť, ale pro porovnaní filtrov ND 8 na rovnakých záberoch ma obraz z filtrom Hoya výrazne viacej jemných detailov, žeby vplyv optickej kvality filttra ?
 
Big Lebowski
2013-07-08 09:42:29
Zabudli ste uviesť odporúčanú cenu.
 
filip.p3k
2013-07-08 10:05:21
príspevok od: Big Lebowski
Zabudli ste uviesť odporúčanú cenu.
pre istotu ju neuviedli
 
mirosz
2013-07-08 10:36:06
Ta "pokazena" foto fontany neni az taka zla...
 
Timotej Jančár
2013-07-08 11:11:57
príspevok od: filip.p3k
pre istotu ju neuviedli
Ceny: shop.ephoto.sk/katalog/filtre/nd.html?___store=default&nocache=true&mturbo_dynamic_block=true&manufacturer=131 (Treba Copy-Paste)
 
Lukáš Ildža
2013-07-08 11:37:09
nedavno som dal 100€ za B+W ND1000, a potom som zbadal link na vase VF filtre...tak som sa trochu bil do hlavy ze som mohol minut iba 40€. Vdaka za tento test, urobil ma spokojnym B+W je evidentne worth the money
 
Paulie
2013-07-08 12:16:02
Ten ND 1000x zvažujem, či radšej Hoya HMC? Cenovo by vyšli cca rovnako. Hlavne by ma zaujímalo či sa dá rezaním upraviť rozmer filtra.
A inak http://bit.ly/12xG0DE
 
seifi
2013-07-08 13:03:41
...Filtre sú odolné voči poškriabaniu...asi z časti, aby niekto neprišiel na ephoto, že má poškriabaný filter s rečou, že ste písali, že sú odolné;
... Pri fotografovaní silnými ND filtrami sa používajú vyššie clonové čísla. Pri nich sa zvýrazní špina na snímači..., ak je to tak, potom by som, ak to dovolí zámer, expozičný čas, zostal pri nizších číslach, alebo to prináša so sebou nejaké iné úskalia ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-07-08 13:12:28
príspevok od: seifi
...Filtre sú odolné voči poškriabaniu...asi z časti, aby niekto neprišiel na ephoto, že má poškriabaný filter s rečou, že ste písali, že sú odolné;
... Pri fotografovaní silnými ND filtrami sa používajú vyššie clonové čísla. Pri nich sa zvýrazní špina na snímači..., ak je to tak, potom by som, ak to dovolí zámer, expozičný čas, zostal pri nizších číslach, alebo to prináša so sebou nejaké iné úskalia ?
Silne ND filtre sa pouzivaju najma v spojitosti so sirokouhlymi objektivmi, kde pracujes s velkou hlbkou ostrosti. Rovnako ako v krajine a architekture aj bez filtra. Vo vsetkych takychto zanroch fotit na vyssiu clonu musis a preto nezostava nic ine, len udrziavat snimac cisty a retusovat necistoty na fotkach. To k tomu patri a neda sa tomu vyhnut. Zvlast u ND filtrov si vyssiu clonu ponechvas aj kvoli expozicnemu casu. Ten chces dlhy. Niekedy by som potreboval cas este predlzit, ale vyssie ako na f/16 uz nechcem ist. Ak mas dva filtre, ktore mozes kombinovat, mozes clonit o nieco menej.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-07-08 13:26:04
príspevok od: JohnNewton
Nemôžem si pomôcť, ale pro porovnaní filtrov ND 8 na rovnakých záberoch ma obraz z filtrom Hoya výrazne viacej jemných detailov, žeby vplyv optickej kvality filttra ?
Este preverim. Ked sa dostanem do terenu, este filtre porovnam.
 
kasko
2013-07-08 19:42:22
Keď dobre pozerám, tak to bude to isté ako filtre Haida. (práve som sem hodil článok: www.ephoto.sk/komunita/clanky-uzivatelov/1129/haida-nd-filter/ )
Tiež sú z nemeckého skla Schott, poskladané v Číne a majú aj tú istú krabičku. Rozdiel bude len v cene.
 
KoCi
2013-07-09 00:34:20
kasko - zvlastnostou je trochu to, ze tebe ND64 farby ochladil a karolovi oteplil. Zrovna sa pozeram po ND64 77mm - a zvazujem ci ist opat do Hoya ND64 Pro1D, alebo skusit nieco z tychto lacakov.
 
kasko
2013-07-09 09:10:06
príspevok od: KoCi
kasko - zvlastnostou je trochu to, ze tebe ND64 farby ochladil a karolovi oteplil. Zrovna sa pozeram po ND64 77mm - a zvazujem ci ist opat do Hoya ND64 Pro1D, alebo skusit nieco z tychto lacakov.
no a mozno to nebudu tie iste filtre... alebo zalezi od fotaku/objektivu/nastavenia.... to je jedno.
Ja som siel do lacakov, lebo som nebol ochotny dat 100 za kus a nepouzivat ho velmi. Rozdiel v kvalite na setovom objektive asi nikdy neuvidim ani s najdrahsim filtrom. Ale mas to jednoduche ked sa rozhodnes pre lacak - bud chces teplejsie, alebo chladnejsie farby
 
vlcimak
2013-07-09 14:36:15
Nie velmi to sice suvisi s recenziou, vlastne len tym, ze ma dokopla k tomu, aby som sa rozkyval a objednal si konecne filter, nad ktorym som davnejsie uvazoval - Hoya ND 400x HMC 77mm. Chcel som sice 1000x, ale taky sa asi nevyraba. Zaraza ma vsak cena - vsetci predajcovia uvadzaju cenu od 109 Euro vyssie, len Talkive ma nieco nad 66 Euro. Nie ze by som bol s cenou nespokojny, len nechapem ten vyrazny cenovy rozdiel a ako spravny Slovacisko hned za tym vidim nieco podozrive...
 
kasko
2013-07-09 15:50:54
príspevok od: vlcimak
Nie velmi to sice suvisi s recenziou, vlastne len tym, ze ma dokopla k tomu, aby som sa rozkyval a objednal si konecne filter, nad ktorym som davnejsie uvazoval - Hoya ND 400x HMC 77mm. Chcel som sice 1000x, ale taky sa asi nevyraba. Zaraza ma vsak cena - vsetci predajcovia uvadzaju cenu od 109 Euro vyssie, len Talkive ma nieco nad 66 Euro. Nie ze by som bol s cenou nespokojny, len nechapem ten vyrazny cenovy rozdiel a ako spravny Slovacisko hned za tym vidim nieco podozrive...
myslis podozrive pri tej nizsej cene? Talkive lacnejsie predava aj Nikkor objektivy bez original zarucaku, ktory je celosvetovo platny. Dostanes od nich fakturu, ktora je zarucakom ale len tu na SK. Odkial beru tovar neviem, ale keby to bol origos zabaleny tovar v Nikone, tak si tam snad zarucak najdem.... Mozno sa cez nich dostavaju nejake nepodarky na nas trh
 
vlcimak
2013-07-09 17:48:44
príspevok od: kasko
myslis podozrive pri tej nizsej cene? Talkive lacnejsie predava aj Nikkor objektivy bez original zarucaku, ktory je celosvetovo platny. Dostanes od nich fakturu, ktora je zarucakom ale len tu na SK. Odkial beru tovar neviem, ale keby to bol origos zabaleny tovar v Nikone, tak si tam snad zarucak najdem.... Mozno sa cez nich dostavaju nejake nepodarky na nas trh
Ved to sa prave obavam, aby som nemal len original obrucku...
 
fotobasm
2013-07-09 20:06:43
otazka: ked mate nasadeny nd1000 filter ako ostrite? v hladaciku s nasadenim filtrom nic nevidim a najprv zaostrit a potom nasadit filter je neprakticke ...
 
kasko
2013-07-09 21:17:57
príspevok od: fotobasm
otazka: ked mate nasadeny nd1000 filter ako ostrite? v hladaciku s nasadenim filtrom nic nevidim a najprv zaostrit a potom nasadit filter je neprakticke ...
Vonku mi to ostrilo automaticky, aj ked som ja dokopy nic cez hladacik nevidel, takze som veril automatike a bola spravna. Doma som musel dat dole filter, zaostril som, prepol na manualne ostrenie, nasadil filter a neprakticky som cvakol.
 
Ľuboš Capcara
2013-07-10 10:20:25
Postaci na podobny efekt ND64 alebo bude treba ND1000? https://lh3.googleusercontent.com/-OseLWxDxPKA/Udl1s8-QzjI/AAAAAAAAEes/yFTMlfzxXPg/s837-no/South+Pier-Web.jpg
 
kasko
2013-07-10 14:47:56
príspevok od: Ľuboš Capcara
Postaci na podobny efekt ND64 alebo bude treba ND1000? https://lh3.googleusercontent.com/-OseLWxDxPKA/Udl1s8-QzjI/AAAAAAAAEes/yFTMlfzxXPg/s837-no/South+Pier-Web.jpg
hlavne zalezi od toho kolko bude svetla, ked to budes fotit.... ten typek ubral 16EV
 
Kayco
2013-07-16 20:28:49
prosim vas....najde sa v ephotoshope ND1000 aj 52mm? resp. existuje?
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia