Hore

Vyberte si poriadny popruh

Kvalitný popruh by mal patriť medzi prvé zakúpené príslušenstvo k fotoaparátu.

Podľa čoho si vyberáme fotoaparát? Kritérií je veľa, ale čo nakoniec zvykne rozhodnúť, je pohodlie ovládania. Technika môže byť akokoľvek dokonalá po stránke vybavenia, ale keď fotoaparát nesadne do ruky, nebude to ono. Pohodlie používania netreba nikdy podceňovať. Fotoaparát má byť prirodzeným predĺžením očí a rúk a nemal by obťažovať. Každá prekážka alebo nepohodlie pri fotografovaní môže zapríčiniť zaváhanie alebo stratu koncentrácie a tým uniknutý záber.

Okrem samotného fotoaparátu ovplyvňuje pohodlie aj príslušenstvo, napríklad battery grip či brašňa. Pri tom všetkom sa však zabúda popruh. Väčšina fotografov nosí fotoaparáty zavesené na krku, čiže dosť podstatnej a citlivej časti tela. Chrbtica je visiacim fotoaparátom dosť namáhaná (hlavne, ak je ťažký) a pokožka drží celú váhu na veľmi malej ploche.

Z toho vyplýva, že vlastnosti popruhu sú pre pohodlie veľmi dôležité. Nevhodný popruh spôsobí, že ťažký fotoaparát bude pôsobiť ešte ťažšie. Takisto môže zapríčiňovať pocit únavy, škriabanie, v teple aj potenie. To sa chce človeku potom menej fotiť alebo vôbec brať fotoaparát so sebou.

Vhodný popruh by mal byť schopný rozložiť hmotnosť techniky na čo najväčšej ploche. To hlavne znamená, že by mal byť dostatočne široký. Pružnosť je takisto vhodná vlastnosť, pomáha pri prudších pohyboch (napr. zohýbanie a vstávanie), keď kompenzuje náhle zmeny vnímanej hmotnosti. A samozrejme by mal materiál spĺňať základné požiadavky na ergonómiu: neškriabať a v lete príliš neohrievať.

Konkrétne vlastnosti závisia od určenia, hlavne od použitej fototechniky. K malému fotoaparátu chceme popruh síce pohodlný, ale zároveň jednoducho skladný. K ťažkej technike zas potrebujeme niečo, čo ju pocitovo odľahčí, čiže popruh široký a mäkký.

Okrem pohodlia máme na popruhy aj ďalšie požiadavky. Popruh musí byť pevný, aby fotoaparát udržal za každých podmienok, čiže aj keď sa o niečo zachytí. Niektoré popruhy sú vybavené aj vlastnosťami navyše, napríklad úložným priestorom alebo odopínateľnými sponami.

A v neposlednom rade – nenápadnosť. Keď používame popruh dodaný výrobcom fotoaparátu, široko-ďaleko dávame na známosť, akú značku, aký model, akú technológiu používame. Robíme tak výrobcovi zadarmo reklamu. A celkovo svietime (bielo, žlto či červeno) na kilometer ďaleko, čo je nežiaduce napríklad pri fotografovaní street a dokumentu. Nenápadný, napríklad čierny popruh pôsobí aj elegantne a profesionálne.

Test

Ponuka alternatívnych popruhov je celkom široká. Škoda, že na Slovensku sa ich predáva málo (čo do ponuky aj množstva) a tak na nich v bežných obchodoch s elektronikou nenarazíme. Vo fotoobchodoch však nájdeme popruhy Lowepro, Vanguard, Kata a National Geographic. Aj z tohto sa dá vyberať.

Popruhy sú obvykle jednej z dvoch konštrukcií, respektíve materiálu: textilné a neoprénové.

Textilné popruhy nie sú také mäkké, ale dajú sa jednoduchšie zložiť alebo zrolovať. Obvykle ide o úzke modely, určené pre ľahké fotoaparáty. Zo spodnej strany sú niekedy doplnené gumou, čím sa stávajú mäkšími. Tá pomáha proti šmýkaniu, ak máme fotoaparát zavesený voľne na ramene. Nie každý však má rád gumu priamo na koži, hlavne nie v lete.

Vlastnosti neoprénových popruhov vyplývajú z vlastností tohto materiálu. Sú teda mäkké a pružné. Aj pomerne úzky prúžok neoprénu fototechniku značne „odľahčí“. Neoprénová pena sa ale ľahko trhá, preto musí byť popruh dostatočne hrubý. Hrubšia vrstva takisto lepšie tlmí hmotnosť záťaže. Tým sa ovplyvňuje objem neoprénu, preto býva menej skladný ako klasický textil. Neoprénové popruhy sú teda vhodné hlavne k väčším a ťažším fotoaparátom, kde pomáha s ich hmotnosťou a skladnosť pritom nie je zásadná. Neoprén ma nevýhodu, že neodvádza dobre teplo, takže v lete vyhrieva.

Niektorých používateľov neoprénový popruh dráždi na koži. Závisí to hlavne od hustoty a jemnosti neoprénu, niektoré sú škriabavejšie ako ostatné. Takisto, nie každý má rád pružiaci efekt, keď sa fotoaparát pohybuje dole- hore ako na gumičke.

Popruhy sa dajú porovnať v troch disciplínach: pohodlie, funkčnosť a spracovanie.

Pohodlie závisí hlavne od toho, ako veľmi je fotoaparát zavesený na krku „cítiť“, čiže ako dobre popruh distribuuje a tlmí hmotnosť. Zároveň by nemal škriabať ani vyhrievať. Ďalšia dôležitá vlastnosť popruhu je, aby neprekážal, tzn. aby nič nebúchalo do tváre, nepichalo do oka a podobne.

Ak máme malý a ľahký fotoaparát, vyberáme si k nemu aj adekvátny popruh a teda je dôležité, aby sa dal dobre zložiť. Takže hodnotenie pohodlia závisí hlavne na použití.

Funkčnosť je všeobecný parameter, ktorý ukazuje, ako výrobca pri návrhu rozmýšľal. Popruh musí byť hlavne pevný a zniesť aj rádovo vyššiu záťaž, než je hmotnosť fotoaparátu. Stačí sa totiž o niečo zachytiť a pevnosť popruhu sa hneď preverí.

Niektoré popruhy sú rozopínateľné. Je to praktické napríklad pri používaní na statíve, keď sa dá popruh jednoducho odopnúť, aby sme ho náhodou nezachytili. Ďalšie obvyklé bonusy vo výbave sú vrecká na drobné príslušenstvo alebo očká na prichytenie ďalších kapsičiek.

Za zmienku stojí aj jednoduchosť nasadenia na fotoaparát – čim jednoduchšie, tým lepšie (ale nie na úkor pevnosti, samozrejme). Popruh síce budeme obvykle nasádzať iba raz, ale pri niektorých modeloch sa pritom majiteľ zapotí. Napríklad koniec úzkych pásikov, ktoré prevliekame cez očko fotoaparátu. Tieto konce môžu byť odstrihnuté klasicky rovno, pod uhlom alebo zastrihnuté do tvaru V. Posledný spôsob sa navlieka najlepšie, ale používa ho máloktorý výrobca.

Spracovanie je kritérium, ktoré popisuje technickú kvalitu popruhu: ako kvalitne je zošitý, aké materiály a súčiastky sú použité. Za zmienku stojí aj dizajn, hlavne z hľadiska nápadnosti – správny popruh by na seba nemal zbytočne upozorňovať (ak to nie je doslova jeho účelom). A takisto by mal pôsobiť trvanlivo – textilné výrobky, ktoré hýria všetkými farbami, budú po pár mesiacoch vyzerať ošumelo.

Dĺžka tenkých pásikov je takisto zaujímavý parameter. Musia byť pravdaže dostatočne dlhé, aby si mohol každý používateľ nastaviť dĺžku, aká mu vyhovuje. Závisí to od výšky fotografa, od toho, ako nízko chce mať fotoaparát zavesený a či nosí fotoaparát iba na krku alebo aj na ramene. Na druhej strane, keď sú pásiky extrémne dlhé, nedajú sa poriadne zložiť, odstávajú a môžu sa aj o niečo zachytiť. V takom prípade je najlepšie ich zastrihnúť, čo ale nie je úplne triviálne – koniec treba zataviť, inak sa začne rozstrapkávať a ťažko sa navlieka.

Každý parameter hodnotím v piatich bodoch, pričom päť bodov je výborný výsledok. Tri body znamenajú „dobrý“ – čiže v pohode použiteľný. U dvojbodových by som sa už radšej poobzeral po inej alternatíve a jednobodové sú naozaj slabé.

Originálne popruhy

Reklama natlačená na páse nylonu, ktorú dostanete v krabici. Nevybaľovať!

Pohodlie:
1 (novšie modely)
2 (niektoré staršie modely)

Dnes obvykle dostaneme v balení s fotoaparátom tvrdú skamenelinu, ktorá je zospodu potiahnutá tou najhoršou syntetickou gumou, aká sa dá vyrobiť. Nič pozitívne sa o tomto výtvore povedať nedá. Ako štandardné príslušenstvo to naozaj nefunguje.

Ďalšou urážkou je, že pred dvoma dekádami sa k fotoaparátom bežne dodávali popruhy, ktoré boli celkom nositeľné. Mäkšie, jemnejšie a potiahnuté slušnou gumou. Vlastne ešte predtým boli z pravej kože...

Funkčnosť: 3

Fotoaparát nespadne. To sa musí uznať. Taká reklama by asi nefungovala.

Spracovanie: 2

Popruhy sú zošité dobre, ale čo tie obrovské logá? Naozaj by to nešlo trochu skromnejšie?

A teraz k tomu, čo sa dá nájsť v obchodoch alebo si objednať.

Kata Reflex E

Neoprénový popruh, ktorý sa hodí hlavne na zrkadlovky strednej triedy. Je vybavený dvoma vreckami na príslušenstvo so zipsom. Široká časť je odnímateľná, spínanie je riešené malými karabínkami.

Pohodlie:
4 (stredné fotoaparáty)
3 (malé a ťažké fotoaparáty)

Klasický neoprénový popruh – príjemne mäkký, jemnejšie pokožky môže mierne škriabať. Šírka krčnej časti je stredná, čím sa hodí hlavne na stredne ťažké zrkadlovky. Pri malých a ľahkých modeloch je šírka trochu nadbytočná, profesionálne telá by zas využili lepšiu oporu – proste taký stred. Neoprén by ale mohol byť každopádne hrubší, pohodliu by to prospelo.

Navliekacie pásiky sú veľmi tvrdé, čo komplikuje nasadzovanie. Na druhej strane popruh drží ako pribitý a určite sa sám nevyvlečie. Ďalšou komplikáciou je zbytočná dĺžka; keď fotoaparát nasadíme na „prednastavené“ záhyby, bude visieť pri kolenách. Po skrátení na vhodnú dĺžku zase prebytočná časť trochu zavadzia, keď je fotoaparát pri oku. Široké karabínky sa našťastie nemajú zvyk pliesť pod oči.

Funkčnosť: 3

Na pohľad zaujmú vrecká na príslušenstvo – na každej strane popruhu jedno. Sú ale skutočne maličké – do každého sa vojdú dve ceruzkové batérie alebo jedna SD karta v puzdre. Kartu CompactFlash je treba do vrecka poriadne natlačiť, aby sa dalo zazipsovať. Keď už sa výrobca unúval s dvoma puzdrami, mohli by byť trochu väčšie.

Rozopínacie karabínky sú spracované výborne – ich konštrukcia síce vyzerá komplikovane, ale rozopínajú sa pohodlne a ich náhodné otvorenie nehrozí. Navyše sú robustné – vydržia určite dosť. Napriek svojim rozmerom pri fotení neprekážajú.

Kata vyrába aj verziu Reflex C, ktorá nie je vybavená karabínami a teda popruh sa nedá rýchlo rozopnúť. Keďže rozopínanie je v tomto prípade riešené veľmi dobre, verzia E je výhodnejšia.

Spracovanie: 4

Popruh je zošitý kvalitne, všetko presne lícuje. Uvítal by som dvojitý šev na kraji popruhu, ale aj jedna vrstva pár rokov vydrží, použitá niť pôsobí pevne. Výhradu mám hlavne k prílišnej dĺžke spodnej časti popruhu (ak prekáža, treba ho pristrihnúť) a menej nápadné logo by tiež nebolo na zahodenie. Popruh je z oboch strán rovnaký, takže sa dá nosiť aj obrátene, vreckami dovnútra.

Cena: 13,90 Eur

Lowepro Speedster Camera Strap

Jednoduchý, tenký nylonový popruh s rozopínaním.


Pohodlie:
3 (malé a stredné fotoaparáty)
2 (ťažké fotoaparáty)

Popruh sa na prvý pohľad ponáša na OEM popruhy, dodávané priamo k fotoaparátom. Je tenký a textilný (nylon), zospodu potiahnutý gumou. Hodí sa hlavne k malým fotoaparátom (aj k ultrazoomom či väčším kompaktom), pretože zaberá iba minimum miesta. Oproti originálnym popruhom je mäkší a aj gumený povrch je príjemnejší. Stále je to však iba tenký textilný popruh, takže k ťažkej technike sa nehodí.

Väčší problém, než samotná konštrukcia, sú rozopínacie spony. Tie sú také veľké, že k tenkému popruhu sa vyslovene nehodia a navyše pri fotení narážajú do tváre.

Funkčnosť: 2

Ďalšou zvláštnou vlastnosťou spôn je, že sa rozopínajú veľmi ľahko – stačí minimálny tlak. Nie žeby sa rozopínali náhodou alebo samé od seba, to sa nestalo. Ale takto nevzbudzujú dôveru. Celkovo by popruhu pomohlo, keby boli použité klasické malé pracky alebo keby nebol vôbec vybavený rozopínaním.

Tenké pásiky na navliekanie sú ukončené oblúčikom. Materiál je veľmi klzký, takže výrobca vybavil popruh rovno dvoma prevliekacími prackami na každej strane.

Spracovanie: 3

Celkovo je popruh vyhotovený kvalitne a trvanlivo. Veľké, mäkké rozopínacie spony a klzké pásiky ale kazia dojem.

Cena: 13,99 Eur

OP/TECH Super Classic Strap

Tenký neoprénový popruh, vybavený iba odnímateľnými karabínkami. Dá sa skonvertovať na pútko.

Pohodlie:
5 (malé a stredné fotoaparáty)
4 (ťažké fotoaparáty)

Oproti ostatným neoprénovým kolegom ide o úzky model. Napriek tomu je veľmi pohodlný. Vrstva neoprénu je totiž asi dvakrát hrubšia ako u Katy či Vanguardu a takisto ide aj o akúsi mäkšiu, pružnejšiu odrodu. Je jemnejší a vzdušnejší, má teda menšiu tendenciu škriabať alebo hriať. Pri tom všetkom je dosť ohybný na to, aby sa dal dobre zrolovať. Vrchná a spodná strana majú na dotyk trochu odlišný povrch, takže majiteľ si môže vybrať ten, ktorý jeho koži viac vyhovuje.

Vďaka rozmerom sa hodí najlepšie k malým fotoaparátom, ale aj veľmi ťažkú techniku dokáže vďaka pružnosti dobre odľahčiť.

Funkčnosť: 4

Ide v podstate o obyčajný popruh, na ktorom sú zaujímavé iba rozopínacie pracky. Na nich je ale pozoruhodné, že na každej strane sú vzájomne prehodené, takže po odopnutí širokej časti sa dajú obe strany zopnúť spolu. Takto sa na fotoaparáte vytvorí pútko. Takže aj keď sa nechceme zaoberať popruhom, stále máme fotoaparát na ruke istený.

Tenké pásiky sú stredne tvrdé a dosť drsné, takže sa nebudú vyšmykovať. Ich konce sú zastrihnuté pod uhlom, čiže sa aj dobre nasádzajú do očiek fotoaparátu. Pracky sú klasické, malé plastové.

Popruh sa dá kúpiť (resp. doviesť) so štyrmi riešeniami tenkých pásikov – s rozopínaním aj bez, s rôznymi zakončeniami.

Spracovanie: 5

Šitie je robené serióznou hrubou niťou, okraje neoprénu sú spevnené, všetko je prešívané niekoľkonásobne. Popruh, hoci je malý, pôsobí, že udrží aj slona. Takisto oceňujem, že výrobca sa prezentuje iba nenápadným logom na nášivke, ktorá sa dá jednoducho odstrihnúť.

Cena: 21,95 USD

Pacsafe Carrysafe 100

Hi-tech popruh s oceľovými lankami proti krádeži.

Pohodlie:
4 (za bežných podmienok)
3 (v teple)

Úplne atypicky riešený popruh. Hlavná časť je dosť tenká a aby bolo nosenie pohodlné, je vybavená nasúvacím „vankúšom“. Ten je mäkký, textilný, zospodu potiahnutý vzorovanou gumou. Toto riešenie je prekvapivo pohodlné, u mňa osobne za 5 bodov, ale nie každý rovnako dobre znáša gumený povrch na koži. Takisto je zaujímavá univerzálnosť popruhu – hoci nie je polstrovanie veľmi široké, je veľmi mäkké a dobre teda odľahčí aj ťažkú techniku. A hoci popruh pôsobí robustne, neprekáža a celkom dobre sa dá poskladať aj do malého priestoru (treba pritom prekonať odpor oceľových laniek).

V teple má gumený povrch nie najpríjemnejšie vlastnosti a je lepšie mať pod popruhom nejakú vrstvu oblečenia.

Funkčnosť: 5

Celou pointou existencie tohto popruhu je odolnosť, hlavne proti krádeži. Zrkadlovky sa totiž bežne kradnú tak, že zlodej popruh prereže.

Pri tomto popruhu zlodej neuspeje, hlavná časť je totiž vystužená oceľovými lankami. Tým sú zodpovedané aj otázky o celkovej pevnosti. Popruh je odnímateľný, spojenie je riešené kovovými karabínami, ktoré sú navyše vybavené poistkou – bez jej otočenia sa nedajú otvoriť.

Tenké pásiky sú na konci zastrihnuté do tvaru V, takže navlečenie do očiek fotoaparátu je záležitosťou sekundy. Istenie pásikov nie je riešené klasickou prevliekacou prackou, ale zapínaním na dierky, ako na náramkových hodinkách. Keďže spodná tenká časť popruhu nie je vybavená rovnakými oceľovými lankami ako hlavná časť, je dodatočne chránená neoprénovým návlekom. Kto by o pevnosti spodnej časti aj tak nebol presvedčený, nemusí pásiky používať – karabíny sa dajú pripojiť priamo na očká fotoaparátu.

Na popruhu je takisto atypické, že dĺžka sa nereguluje tenkými pásikmi (tam sú na výber iba tri dierky s malým odstupom), ale posúvaním širokej časti. Tá vďaka svojmu kovovému obsahu kladie dosť odpor. Prednastavená dĺžka je zvolená dobre, takže väčšina používateľov bežného vzrastu ju nemusí meniť.

Spracovanie: 4

Vrchná časť popruhu je spracovaná dokonalo. Výrobca, zaoberajúci sa bezpečnostnými prvkami, sa nezaprie. Popruh určite vyhovie aj najnáročnejším požiadavkám, či už na pevnosť, nosnosť, alebo výdrž.

Spodná časť dojem kazí. Prvá verzia popruhu, ktorá nebola vybavená sponami na zapínanie, trpela samovoľným rozpájaním, keďže pásiky sa šmýkali. Spona s dierkami síce tento problém vyriešila, ale tvrdšie, drsnejšie pásiky by aj tak pôsobili dôveryhodnejšie. Na maximálne zvýšenie pevnosti je asi lepšie pásiky nepoužívať a fotoaparát pripevniť priamo na karabíny.

Cena: 24,99 USD

Vanguard ICS 008 N-2

Trochu netradičný popruh, je totiž textilný a pritom veľmi široký (široké popruhy bývajú neoprénové). Hlavná časť je s pásikmi spojená rozpojiteľnými prackami.

Pohodlie:
5 (stredné a ťažké fotoaparáty)
2 (malé fotoaparáty)
2 (pre používateľov s dlhými vlasmi)

Široká časť popruhu je vyrobená z dierkovanej látky, ktorá je vyplnená akousi mäkkou, vláknovitou hmotou. Celý popruh je veľmi široký, mäkký a mimoriadne pohodlný, pôsobí ako vankúš. Aj skutočne veľkú váhu dokáže dokonale utlmiť. Povrchový materiál je navyše príjemný na dotyk a pravdepodobne bude aj dobre sať pot. Je preto ideálny pre veľké, ťažké fotoaparáty. K malým prístrojom sa doslova nehodí, pretože je nespratný.

Pomerne veľký problém tohto popruhu je, že materiál sa príliš dobre kamaráti s vlasmi a nerád ich púšťa. Po každom výlete preto z neho asi budete vlasy vyťahovať. Dlhú hrivu ma navyše tendenciu nepríjemne šticovať, takže pre dámy nebude tento popruh vhodný.

Funkčnosť: 3

Zásadný problém popruhu je spomenuté ťahanie vlasov, čo jeho funkčnosť dosť obmedzuje. Inak stoja za zmienku klasické rozopínacie pracky, vďaka ktorým sa dá široká časť rýchlo odobrať. Sú malé, takže vôbec neprekážajú. Dĺžka popruhu je klasická.

Pásiky sú na konci zastrihnuté narovno, ale sú pomerne tenké a mäkké, takže s nasadzovaním nie je problém.

Spracovanie: 4

Popruh je zošitý a spracovaný výborne, pôsobí trvanlivo, po tejto stránke nemám výhrady. Spoj medzi širokou časťou a pásikmi je z oboch strán krytý gumou. Vzhľadom k tomu, že popruh je určený pre najťažšie fotoaparáty, by som uvítal kovové pracky alebo karabínky namiesto plastových. Ale ani s týmito nepredpokladám žiaden problém po dobu životnosti fotoaparátu.

Vanguard ICS 008-N1

Klasický neoprénový popruh s rozopínaním pomocou plastových praciek. Zaujímavá je červená farba z vnútornej strany.

Pohodlie:
4 (stredné a ťažké fotoaparáty)
3 (malé fotoaparáty)

Popruh je vyrobený zo stredne kvalitného neoprénu, z čoho sa odvíjajú jeho vlastnosti: používatelia s citlivou pokožkou budú cítiť mierne škriabanie. Vďaka materiálu však dobre pruží a unesie aj slušnú hmotnosť. Popruh je dosť široký (širší ako Kata, ale užší ako textilný Vanguard), čo takisto prospieva k dobrej nosnosti aj pohodliu. Dobre sa hodí k stredne ťažkej aj ťažkej technike. K malými fotoaparátom je zbytočne priširoký, ale dá sa dobre zrolovať, takže sa zmestí aj do malej brašne. Hrubšia vrstva neoprénu by pohodlie asi zvýšila, ale skladnosť by sa obmedzila.

Funkčnosť: 4

Zaujímavosťou je tenký gumový pás, voľne pripevnený k vonkajšej strane širokej časti po celej dĺžke. O tento prvok sa dajú zavesiť kapsičky a rôzne iné príslušenstvo, alebo sa dá popruh pripevniť o batoh. Je to naozaj veľmi šikovný detail, ktorý by sa mohol vyskytovať na každom širokom popruhu.

Pásiky sú tvrdšie ako u druhého Vanguardu, ale žiadne veľké trápenie pri nasadzovaní nenastáva.

Spracovanie: 4

Štýl vyhotovenia je v podstate rovnaký ako u stájového kolegu. Šitie je dobré, aj okolo neoprénového pása. Ako problém vidím červenú spodnú stranu neoprénu – opotrebovaním bude svoju efektnosť strácať a takisto na seba dosť upozorňuje.

No-name popruh z eBay

Neoprénový popruh – pôvodný Čínsky výrobok, takmer zadarmo.

Pohodlie: 3

Popruh je zrejme nastrihaný z použitých vodárskych kombinéz a zospodu potiahnutý gumou na gumovanie. No nech je to čokoľvek, je to mäkké a pružné, účel teda plní a fotoaparát odľahčuje. Ale iba o malý stupeň lepšie, ako tenký textilný Lowepro.

Funkčnosť: 2

Rovnako ako popruh OP/TECH, aj tento je vybavený otočenými prackami, takže sa dá tiež spojiť do formy pútka. Teoreticky. V praxi to možné nie je. Popruh je totiž nehorázne dlhý a hoci sa široká aj tenká časť dajú skracovať separátne, ich dĺžky sa nedajú skombinovať tak, aby sa pútko mohlo vytvoriť. Aby sa pracky dali vôbec spojiť, musí byť popruh dlhý niekam po kolená.

Spracovanie: 1

Gumený povrch naspodku má rovnaký reliéf, ako u popruhu Pacsafe, ale materiál je úplne iný. Pri pohľade naň čakám, či sa nezačne sám roztápať.

Inak nadmierna dĺžka popruhu nakoniec má svoj zmysel – bezpečnosť. Tenké pásiky sú totiž tak mäkké a klzké (a na konci rozstrapkané, no radosť nasadzovať), že ťažší fotoaparát ich svojou hmotnosťou rozťahuje. Takže keď je už foťák dostatočne nízko, je to znamenie, že treba pásiky znova skrátiť.

Spomínal som pracky, ktoré sú asi z bakelitu?

Celkovo dobrý aprílový vtip alebo darček pre niekoho, koho treba presvedčiť, aby už zahodil ten starý ultrazoom. Tento popruh to urobí zaňho.

Cena: 5,59 GBP s poštovným

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
mirosz
2011-03-02 08:37:54
Fajn clanocek. Mna by mozno zaujimali aj popru Sunsniper, resp. prakticke skusenosti s nimi...
 
bAger
2011-03-02 08:52:24
príspevok od: mirosz
Fajn clanocek. Mna by mozno zaujimali aj popru Sunsniper, resp. prakticke skusenosti s nimi...
skusenost, aspon moja, je so sun-sniperom vynikajuca, bez problemov a nejakej unavy sa da nosit d300 s gripom + 70-200, taktiez manipulacia s nim je vyborna... iny popruh ani nechcem
 
julo kotus
2011-03-02 08:56:42
príspevok od: mirosz
Fajn clanocek. Mna by mozno zaujimali aj popru Sunsniper, resp. prakticke skusenosti s nimi...
SunSniper je výborný, je ale principiálne iný od bežného popruhu. Najlepšie je mať aj popruh aj SunSniper. Úspešne ich kombinujem podľa toho, ktorý sa hodí viac.
 
philips
2011-03-02 09:16:32
vsetky popruhy sa mi zdaju hrube ja niekedy nosim fotak v ruke a popruh mam omotany okolo zapastia, tieto hrube by som tam asi tak lahko nenamotal.
 
tomasqo
2011-03-02 09:38:05
príspevok od: mirosz
Fajn clanocek. Mna by mozno zaujimali aj popru Sunsniper, resp. prakticke skusenosti s nimi...
Ako som sun sniper vyskusal prvy krat, ihned som si ho kupil (a toto nie je reklama )
Mam k nemu len par v podstate nepodstatnych vycitiek:
1) jedna je taka, ze som si musel kusok preorganizovat brasnu, popruh zaberie viac miesta nez obycajny popruh (ale to asi kazdy kvalitnejsi robustnejsi popruh)
2) ked \"tasim\" fotoaparat na popruhu, tak sa niekedy neposunie fotoaparat po \"kolajnicke\", no otoci sa cely popruh okolo ramena, cim sa zhodi robustna \"poduska\" z ramena, na ktorej visi cely fotoaparat s popruhom. (snad som sa vyjadril jasne, vecny opis mi velmi nejde )

Ako to riesite ostatni?
 
tomasGalajda
2011-03-02 09:45:07
dobrý článok, mne osobne pri fotení vonku vadí môj rupsak na fotoaparát (nebudem radšej asi písať značku ani model), spravil som chybu pri jeho kúpe, síce kvalitné ochráni fototechniku to sa musí uznať, ale zle sedí na chrbáte a je malý....často ho preto musím nosiť na jednom pleci a to je dosť nepríjemné....je vybavený aj úchytom pre statív, žiaľ ten môj (velbon Sherpa 250R) sa naň už nedá pripojiť kvôli tomu, že je naň veľký (všetci uznáte, že tento statív ani z ďaleka nie je najváčší, tobôž nie po zložení...). Ďalší teda na to nadväzujúci problém teda je, že musím so sebou nosiť statív v ďalšom púzdre a viete si teraz predstaviť ako ´´šaškujem´´ keď potrebujem niečo s rupsaku alebo vybrať statív a obe mám na pleciach a popri tomto fotiť...je to nepohodlné.
Čo sa týka hlavnej časti článku: teda mám popruh dodaný od výrobcu (Nikon) a mne osobne nevadí tá reklama zadarmo, ale to je vec názoru, ale privítal by som, keby tam namiesto tej gumy bol aj nejaký prúžok polyestéru....
 
TTL
2011-03-02 09:48:37
príspevok od: philips
vsetky popruhy sa mi zdaju hrube ja niekedy nosim fotak v ruke a popruh mam omotany okolo zapastia, tieto hrube by som tam asi tak lahko nenamotal.
Na to je dobry ten op/tech. Je dobre pruzny a keby to nestacilo, da sa odopnut a premenit na putko.
 
seifi
2011-03-02 11:14:29
Možno mi ušlo, ale nedočítal som sa o zápästných popruhoch - nepoznám nič lepšie, pohodlné nosenie foťáku v ruke (24-105) , pri väčších objektívoch pridržanie druhou rukou (70-200), dobrá manipulácia a blesková reakcia. Hodne fotografov chodí ako píše philips, a na toto sa hodí práve zápästný popruh.
 
Paulie
2011-03-02 12:02:53
Mňa zaujal popruh KATA A91C Reflex C ktorý síce v teste nieje ale je to zrejme to isté ako E-čko ale bez karabiniek. Potrebujem niečo neoprénové bez karabiniek (z tých nemám dobrý pocit) a aby to udržalo cca 2,5kg. V dnešnej dobe je to trochu absurdné, foto techniky je kopec, ale naozaj dobrých popruhov je na výber žalostne málo.
 
Jason
2011-03-02 12:04:44
príspevok od: tomasqo
Ako som sun sniper vyskusal prvy krat, ihned som si ho kupil (a toto nie je reklama )
Mam k nemu len par v podstate nepodstatnych vycitiek:
1) jedna je taka, ze som si musel kusok preorganizovat brasnu, popruh zaberie viac miesta nez obycajny popruh (ale to asi kazdy kvalitnejsi robustnejsi popruh)
2) ked \"tasim\" fotoaparat na popruhu, tak sa niekedy neposunie fotoaparat po \"kolajnicke\", no otoci sa cely popruh okolo ramena, cim sa zhodi robustna \"poduska\" z ramena, na ktorej visi cely fotoaparat s popruhom. (snad som sa vyjadril jasne, vecny opis mi velmi nejde )

Ako to riesite ostatni?
jednoducho - pricvaknut \"podusku\" o popruh, napr \"zicherkou\" ked nie je nic ine po ruke
alebo presedlat na BlackRapid RS-7, resp Sport.
 
MartinH
2011-03-02 12:06:19
pre používateľov s dlhými vlasmi.. to ma dostalo..
 
Paulie
2011-03-02 12:19:31
príspevok od: MartinH
pre používateľov s dlhými vlasmi.. to ma dostalo..
No keby si mal dlhšie háro a nahodil popruh ktorý má spodnú časť pogumovanú tak by ťa to dostalo aj druhýkrát. Okrem toho máme tu aj fotografky.
 
trizzo
2011-03-02 12:19:55
Mam viac nez rok Kata Reflex C popruh a som maximalne spokojny. Celodenne nosenie na krku (D80 s gripom, 2x baterka, rozne objektivy) mi nerobi problemy.
 
tomasGalajda
2011-03-02 12:23:34
príspevok od: Paulie
No keby si mal dlhšie háro a nahodil popruh ktorý má spodnú časť pogumovanú tak by ťa to dostalo aj druhýkrát. Okrem toho máme tu aj fotografky.
No keby si mal dlhšie háro a nahodil popruh ktorý má spodnú časť pogumovanú tak by ťa to dostalo aj druhýkrát. Okrem toho máme tu aj fotografky.

jááj tak toto pobavilo...veľmi trefný postreh...
 
tomasqo
2011-03-02 12:48:20
príspevok od: Jason
jednoducho - pricvaknut \"podusku\" o popruh, napr \"zicherkou\" ked nie je nic ine po ruke
alebo presedlat na BlackRapid RS-7, resp Sport.
no to mi nepomoze lebo sa hybe cely popruh, poduska je napevno o popruh... ale nevadi to je len drobnost, idem kuknut ten druhy, co si pisal
 
flanker
2011-03-02 12:51:54
príspevok od: TTL
Na to je dobry ten op/tech. Je dobre pruzny a keby to nestacilo, da sa odopnut a premenit na putko.
Skoda, ze nema otocne karabinky ...
 
MartinH
2011-03-02 13:53:49
príspevok od: Paulie
No keby si mal dlhšie háro a nahodil popruh ktorý má spodnú časť pogumovanú tak by ťa to dostalo aj druhýkrát. Okrem toho máme tu aj fotografky.
vidis to ma nenapadlo.. ze tu mame aj zeny.. pardon potom.. mne hned napadli vlasaci muzi..
 
TTL
2011-03-02 14:56:22
príspevok od: flanker
Skoda, ze nema otocne karabinky ...
Ako otocne?
 
duves
2011-03-02 15:38:38
Ten pribaleny popruh ma jednu zlú vlastnost. Neda sa tym dlho na \"krku\" existovať. Tuším to priviera nejake cievy a rozbolí ma hlava.
 
flanker
2011-03-02 20:08:34
príspevok od: TTL
Ako otocne?
Myslel som take, ako ma napr. Pacsafe Carrysafe 100.
 
Anup9
2011-03-02 23:02:22
príspevok od: Paulie
Mňa zaujal popruh KATA A91C Reflex C ktorý síce v teste nieje ale je to zrejme to isté ako E-čko ale bez karabiniek. Potrebujem niečo neoprénové bez karabiniek (z tých nemám dobrý pocit) a aby to udržalo cca 2,5kg. V dnešnej dobe je to trochu absurdné, foto techniky je kopec, ale naozaj dobrých popruhov je na výber žalostne málo.
Ak nosis aj ruksak (ci uz fotovak alebo hocijaky iny normalny ruksak) tak by som odporucal pri tazsej vybave ten s karabinkami. Nie je totiz nic lepsie ako popruh odopnut a pripnut fotak na popruhy vaku. Je to neskutocny rozdiel, ako sa odlahci vak na chrbte a tak isto aj fotak vpredu. Jedina \"nevyhoda\" je ked casto davas dole ruksak z chrbta, vtedy musis fotak stale od neho odopnut.
 
inkubbus
2011-03-02 23:43:01
príspevok od: seifi
Možno mi ušlo, ale nedočítal som sa o zápästných popruhoch - nepoznám nič lepšie, pohodlné nosenie foťáku v ruke (24-105) , pri väčších objektívoch pridržanie druhou rukou (70-200), dobrá manipulácia a blesková reakcia. Hodne fotografov chodí ako píše philips, a na toto sa hodí práve zápästný popruh.
tiez som si ho vychvaloval, pokial som nekupil aj battery grip. pri foteni navysku mi tento porpuh priam prekazal a velmi rychlo siel do suflika. asi ho namontujem na analogovu zrkadlovku, ktora nema tak ergonomicky riesene drzanie.
 
Paulie
2011-03-03 00:49:14
príspevok od: Anup9
Ak nosis aj ruksak (ci uz fotovak alebo hocijaky iny normalny ruksak) tak by som odporucal pri tazsej vybave ten s karabinkami. Nie je totiz nic lepsie ako popruh odopnut a pripnut fotak na popruhy vaku. Je to neskutocny rozdiel, ako sa odlahci vak na chrbte a tak isto aj fotak vpredu. Jedina \"nevyhoda\" je ked casto davas dole ruksak z chrbta, vtedy musis fotak stale od neho odopnut.
Najlepšie asi bude ak sa zastavím v éfotošope a pozriem si obe verzie. Nosím dosť často fotobatoh po lesoch či horách ale zas pri fotení športu je výhodnejšie mať foťák zavesený na krku keďže sa zvyknem aj válať po zemi, čo je dosť často.
 
brki
2011-03-03 08:33:33
príspevok od: Paulie
No keby si mal dlhšie háro a nahodil popruh ktorý má spodnú časť pogumovanú tak by ťa to dostalo aj druhýkrát. Okrem toho máme tu aj fotografky.
výsledok by bol rovnaký...ostal by bez vlasov
 
dedo Milan
2011-03-03 08:45:17
môžete poradiť kde by sa dal zohnať ten Pacsafe Carrysafe 100. ďakujem
 
brki
2011-03-03 08:47:01
vďaka za dobrý článok, aj keď pravdu povediac, neviem sa podľa neho rozhodnúť...predovšetkým považujem články o nosení a uložení fototechniky za veľmi dôležité. Vybrať si vhodné telo a objektívy je celá veda, ale vybrať si vhodné \"príslušenstvo\" na nosenie fototechniky je celoživotná sága , asi sa niekedy zastavím u vás v predajni...alebo čo tak zobrať pár vzoriek na pravideľné stretnutie v Caribiku ...ľudia by si to tam určite radi vyskúšali aj kúpili, či objednali
 
jakub
2011-03-03 09:32:43
najlepsi popruh je aj tak tento http://www.amazon.com/Domke-Gripper-Camera-Swivel-Release/dp/B0000ALKF6
 
Avantiswa
2011-03-03 10:08:27
Dobrý článok.
Uvažovala som o kúpe nového popruhu, ale nakoniec ostanem asi pri tom mojom originálnom Nikon aj napriek tomu, že mi prekáža výrazná žltá reklama na ňom. Neoprénové nie sú skladné, a ten čo chcem ja (http://www.brasny-tamrac.cz/produkty/sas-tamrac/n-17-anti-slip-quick-release-camera-strap.htm) sa nedá zohnať na SR a navyše je drahý.
Vlasy ťahajú asi všetky popruhy, takže asi budem aj naďalej robiť reklamu Nikonu ale aspoň ušetrím peniaze na niečo iné....
 
dedo Milan
2011-03-03 10:10:03
príspevok od: jakub
najlepsi popruh je aj tak tento http://www.amazon.com/Domke-Gripper-Camera-Swivel-Release/dp/B0000ALKF6
prečo?
 
diewithme
2011-03-03 23:18:52
príspevok od: Jason
jednoducho - pricvaknut \"podusku\" o popruh, napr \"zicherkou\" ked nie je nic ine po ruke
alebo presedlat na BlackRapid RS-7, resp Sport.
kde u nás by som mohol vyskusat/kupit popruhy zancky BlackRapid? díky
 
kecal
2011-03-08 00:35:49
škoda že tu nie je ten čo som si kúpil pred 3 rokmi ( dodnes k spokojnosti používam, ako nový ) s takými masážnymi štvorcami - kráčam a on mi krk masíruje. Má to aj sofistikované vzduchové kanále aby sa nepotil krk ...

Akurát tým prackám nemôžem prísť na chuť .. Bol by to rachot keby zlihali a telo s 70-200 sa váľalo pod nohami v prachu .. Aj preto som každú poistil dvomi maličkými binderkami , aj tak ich nikdy nerozopínam ...
 
Jason
2011-03-12 15:14:21
príspevok od: diewithme
kde u nás by som mohol vyskusat/kupit popruhy zancky BlackRapid? díky
sorry za oneskorenu odpoved - u nas nikde.
http://www.blackrapid.com/dealers/ -> najblizsi dealeri su v rakusku a v madarsku.
Ja som svoj objednaval cez eBay.
 
ado22
2011-03-12 19:41:18
popruh k mojmu olympusu s jednej strany talčí, s druhej vôbec nie neviem či je to tým, ž e som si zvykol alebo že ani netúžim po novom, alebo tým, že rád robíl olympusu REKLAMU
 
diewithme
2011-03-12 21:53:13
príspevok od: Jason
sorry za oneskorenu odpoved - u nas nikde.
http://www.blackrapid.com/dealers/ -> najblizsi dealeri su v rakusku a v madarsku.
Ja som svoj objednaval cez eBay.
diky aj tak..skusim maďarov asi..
 
snowball
2011-03-13 09:41:24
Uplne vyhodené peniaze.
 
Jason
2011-03-14 11:34:20
tak ako so vsetkym - ako pre koho.
 
slobodaj
2011-03-14 13:03:25
príspevok od: Avantiswa
Dobrý článok.
Uvažovala som o kúpe nového popruhu, ale nakoniec ostanem asi pri tom mojom originálnom Nikon aj napriek tomu, že mi prekáža výrazná žltá reklama na ňom. Neoprénové nie sú skladné, a ten čo chcem ja (http://www.brasny-tamrac.cz/produkty/sas-tamrac/n-17-anti-slip-quick-release-camera-strap.htm) sa nedá zohnať na SR a navyše je drahý.
Vlasy ťahajú asi všetky popruhy, takže asi budem aj naďalej robiť reklamu Nikonu ale aspoň ušetrím peniaze na niečo iné....
tu sa da kupit na Slovensku
http://www.digihit.sk/tamrac-n-17-popruh-protiskluzovy-cerny/d-73802/sk/
 
mipro
2011-03-14 21:52:07
Tiez som skusil par popruhov ale vratil som sa k originalu (canon)..vhodna sirka aj pevnost. len som to trosku prerobil. Kedze pouzivam grip slahol som nan Canon E1... Original strap som pripojil na spodnej strane gripu kde konci E1 a jeho povodna strana zostala na tope fotaku lavej strany. Takze original je pripojeny lava strana hore a prava strana dole plus je tam strap na zapastie. Nosim ho len na pleci nie na krku a jeho tasenie je prirodzene jednoduche a rychle i ked je na nom dlhe sklo napr 70-200. Mozno niekedy dorobim odopinanie ako som chcel povodne ale zatial mi to nechybalo ani raz...

 
Avantiswa
2011-03-15 17:07:59
príspevok od: slobodaj
tu sa da kupit na Slovensku
http://www.digihit.sk/tamrac-n-17-popruh-protiskluzovy-cerny/d-73802/sk/
... nemajú ho, už som tam písala dávnejšie (a myslím že aj viackrát)
 
piecka
2011-03-24 01:24:53
hype!
 
piggee
2011-03-31 18:22:09
http://www.amazon.co.uk/Camlink-CAS-55-Cushioned-Camera-Strap/dp/B001GCVERY

spracovanie vyzera byt dobre a je pohodlny.
 
kozakm
2011-04-19 21:18:12
Vyzkoušel jsem za dobu, co fotím, už několik popruhů a zatím jsem nenarazil na ideální:
- originál Canon řeže do krku, nepruží, po nějaké době se začně pogumovaný spodek odtrhávat
- Vanguard z recenze (ten první) je hodně široký, je v něm hrozné horko a navíc materiál nejenže chytá vlasy, ale dost se "třepí" a nepříjemně škrábe na krku, po měsíci letěl do koše
- OP/TECH Pro Strap - pohodlný, možná zbytečně široký (je v něm horko), karabinky fungují na jedničku, spodek je pogumovaný, aby neklouzal, ale po nějaké době se začíná odlepovat povrchová látka od neoprenu
- noname z ebay - paradoxně funkčně nejlepší, neklouže, pruží, není zbytečně široký a kupodivu materiál neoprenu v pohodě udrží i těžkou výbavu (1D + 70-200/2.8). Po nějaké době však začalo praskat spojení mezi neoprenem a pásky na koncích...
- Blackrapid R-Strap - používám na nošenítěžkého teleobjektivu, zpracování na jedničku, pohodlný... Mám jediné dvě výhrady - sponka na rozepnutí je vzadu, takže by vám mohl popruh nějaký nenechavec rozepnout (vyřešil jsem slepením). A karabinka sev místě, kde je ve styku s okem čepu, pomalu, ale jistě obrušuje...

Jinak díky za článek, zaujal mě Optech Super Classic, asi vyzkouším
 
TTL
2011-04-20 07:59:07
príspevok od: kozakm
Vyzkoušel jsem za dobu, co fotím, už několik popruhů a zatím jsem nenarazil na ideální:
- originál Canon řeže do krku, nepruží, po nějaké době se začně pogumovaný spodek odtrhávat
- Vanguard z recenze (ten první) je hodně široký, je v něm hrozné horko a navíc materiál nejenže chytá vlasy, ale dost se "třepí" a nepříjemně škrábe na krku, po měsíci letěl do koše
- OP/TECH Pro Strap - pohodlný, možná zbytečně široký (je v něm horko), karabinky fungují na jedničku, spodek je pogumovaný, aby neklouzal, ale po nějaké době se začíná odlepovat povrchová látka od neoprenu
- noname z ebay - paradoxně funkčně nejlepší, neklouže, pruží, není zbytečně široký a kupodivu materiál neoprenu v pohodě udrží i těžkou výbavu (1D + 70-200/2.8). Po nějaké době však začalo praskat spojení mezi neoprenem a pásky na koncích...
- Blackrapid R-Strap - používám na nošenítěžkého teleobjektivu, zpracování na jedničku, pohodlný... Mám jediné dvě výhrady - sponka na rozepnutí je vzadu, takže by vám mohl popruh nějaký nenechavec rozepnout (vyřešil jsem slepením). A karabinka sev místě, kde je ve styku s okem čepu, pomalu, ale jistě obrušuje...

Jinak díky za článek, zaujal mě Optech Super Classic, asi vyzkouším
S takymito narokmi by som odporucal Pacsafe a keby bola krcna cast nepohodlna, obalit ju nejakym textilom. A aspon ti 1D nikto tak lahko neukradne. (Najlepsie je zavesit fotak priamo na karabiny.)

Je vazne skoda, ze skoro vsetky popruhy dnes su bud neoprenove, alebo gumene, takze v lete zvekny. Chcelo by to nieco textilne.. Preto myslim, ze Pacsafe s textilnou krcnou castou by bol idealny popruh.
 
TTL
2011-04-20 07:59:24
*v lete zvyknu hriat
 
kozakm
2011-04-20 16:38:38
príspevok od: TTL
S takymito narokmi by som odporucal Pacsafe a keby bola krcna cast nepohodlna, obalit ju nejakym textilom. A aspon ti 1D nikto tak lahko neukradne. (Najlepsie je zavesit fotak priamo na karabiny.)

Je vazne skoda, ze skoro vsetky popruhy dnes su bud neoprenove, alebo gumene, takze v lete zvekny. Chcelo by to nieco textilne.. Preto myslim, ze Pacsafe s textilnou krcnou castou by bol idealny popruh.
Kovové karabinky, chrastící a odírající se o fotoaparát (a displej v blízkosti oka pro uchycení), to se mi moc nelibí
 
TTL
2011-04-21 01:01:15
príspevok od: kozakm
Kovové karabinky, chrastící a odírající se o fotoaparát (a displej v blízkosti oka pro uchycení), to se mi moc nelibí
Su tam nato nylonove navleky, alebo sa daju proste pouzit pasiky, tak ako na inych popruhoch.
 
DropDead
2011-08-13 23:29:55
prepáčte tento off-topic, ale nepredal by mi niekto POPRUH od CANONU (1DS,1D,5D,7D) ?
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia