Hore

Zvukové rekordéry Olympus LS-P4 a LS-100

Zvuková zložka videonahrávky býva podceňovaná. Každého zaujíma rozlíšenie videa, snímková frekvencia, dátový tok atď.

Fotoaparáty dnes nahrávajú video aj na profesionálnej úrovni. Zo vstavaných mikrofónov však profesionálnu zvukovú kvalitu, zodpovedajúcu kvalite videa, nedostanete. Dôležitosť zvukovej zložky dokazujú filmy. Skúste niekedy vypnúť zvuk alebo si predstavte filmy bez hudby a profesionálne nahraných ruchov. Z hollywoodskeho blockbustera je zrazu film ako od amatérskych nadšencov.

Ak chcete zlepšiť zvukovú časť videa, môžete tak urobiť niekoľkými spôsobmi:

 1. Tam, kde originálny zvuk nie je dôležitý, môžete ho nahradiť hudbou.
 2. Zvuk nahráte externým mikrofónom, napr. značky Røde. Použitie je jednoduché. Kvalita zvuku býva označovaná ako broadcast, čiže vhodná pre spravodajstvo. Takáto kvalita postačuje pre väčšinu amatérskych nahrávok.
 3. Treťou možnosťou je použitie zvukového rekordéra, nahrávacieho zariadenia schopného zaznamenať zvuk v HiFi kvalite. Zvukové rekordéry sú viacúčelové zariadenia a nahrávanie zvuku pre video je len jednou z ich funkcií. Vysokú kvalitu oceníte napr. pri nahrávaní hudobného vystúpenia alebo kvalitných ruchov, ktoré neskôr použijete pri tvorbe finálnej zvukovej stopy.

Externé mikrofóny

Prv ako si predstavíme zvukové rekordéry Olympus, zrekapitulujme si, o čom sme už v súvislosti so zvukom písali. Väčšinu napadne, pri predstave skvalitnenia zvuku vo videu, externý mikrofón. My sme si predstavili mikrofóny RØDE, ktoré patria do štandardnej výbavy každého náročnejšieho videographera. Ich použitie je jednoduché, kvalita zvuku zodpovedá nárokom na broadcasting (spravodajstvo).

https://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/blesky-a-ine/rde-videomic-pro-rycote/

https://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/blesky-a-ine/rde-stereo-videomic-pro-rycote/

Zvukové rekordéry

Zvukové rekordéry sú externé nahrávacie zariadenia. Zvuková nahrávka sa ukladá do pamäte (vstavanej alebo na kartu). Rekordéry sú pomerne komplikované zariadenia a ich použitie nie je také jednoduché, ako pri externých mikrofónoch. Ponúkajú však vyššiu kvalitu a majú univerzálnejšie využitie. Dokážu fungovať aj ako externý mikrofón, bez nutnosti interného záznamu zvuku.


Väčší Olympus LS-100 a menší Olympus LS-P4.

Olympus patrí k najpoprednejším výrobcom zvukových rekordérov. V ponuke má kompaktné digitálne diktafóny i profesionálne nahrávacie zariadenia, využívané hudobníkmi a videotvorcami. Predstavíme si nový model LS-P4 so zabudovaným USB, Bluetooth, Hi-Res kvalitou a profesionálny rekordér LS-100 so vstupom pre externé mikrofóny, 8-stopovým nahrávaním, metronómom a ladičkou.

LS-P4

Nedávno predstavená novinka je štíhli kompaktný rekordér, nabitý najnovšími technológiami. V niektorých parametroch je lepšia ako vyššie modely.


LS-P4 sa vyznačuje veľmi kompaktnými rozmermi a hmotnosťou len 75g. Na prvý pohľad vyzerá ako bežný diktafón. Má však vyššie ambície. Skôr ako diktafón je to HiFi zvukový nahrávač. Špičkové parametre oceníte predovšetkým pri nahrávaní hudby a spevu. Zároveň je to zariadenie pripravené pre použitie v kombinácii s fotoaparátmi a kamerami.

Keďže sme portál o fotografovaní, ktorý ma blízko aj k videu, budem sa venovať predovšetkým využitiu LS-P4 v kombinácii s fotoaparátmi. LS-P4 je univerzálne zariadenie použiteľné s akýmkoľvek fotoaparátom alebo kamerou. Ľahšie je využiteľné s prístrojom, ktorý má vstup pre externý mikrofón. To isté platí aj pre model LS-100. My si popíšeme, ako sa používajú, keď fotoaparát má alebo aj nemá zvukový vstup.

LS-P4 je vybavený smerovými stereo mikrofónmi a naviac basovým mikrofónom. Kvalita záznamu je špičková, v kvalite Hi-Res Audio. Na výber je záznam do formátov PCM, MP3 a FLAC. Ak ste priaznivci kvalitnej hudby, môžete LS-P4 použiť ako FLAC prehrávač. Vstavaná pamäť má kapacitu 8GB, rozšíriť ju môžete MicroSD kartou s kapacitou až 32GB.

Rekordér má prednastavené scénické režimy podľa toho, aký druh zvuku chcete nahrávať. Úroveň nahrávania je automatická alebo manuálna. Nechýba funkcia overdubbing, kedy môžete nahrávať na už existujúcu zvukovú stopu. Použitie uľahčuje zabudovaný USB, ktorý sa vysúva z tela prístroja. Slúži na prepojenie s počítačom, pričom sa cez neho dá nabíjať batéria. Odpadá vám nosenie káblov. Samozrejmosťou je výstup na slúchadla, ktorý slúži aj ako linkový výstup. Naviac je tu vstup pre externý mikrofón, napr. klopový. Vďaka zabudovanému Bluetooth si nahrávky môžete vypočuť napríklad na BT reproduktore alebo v BT slúchadlách. Zariadenie sa dá ovládať prostredníctvom aplikácie aj z chytrého zariadenia, čo využijete, ak LS-P4 umiestnite mimo váš dosah.

Zariadenie vie hlasovo komunikovať (v češtine) a dá sa hlasom aj ovládať, čo ocenia nevidiaci.

Špecifikácia

 • FLAC nahrávanie a prehrávanie
 • Trimic (2 stereo, 1 pre basové frekvencie)
 • BT prehrávanie
 • ovládanie prispôsobené aj pre nevidiacich
 • Full Dot Matrix Display
 • PCM/MP3/FLAC
 • Fade-In/Fade-Out
 • Overdubbing
 • scénické režimy
 • ZOOM mic
 • limitér
 • Hi-Res Audio 96kHz/24-bit, rozsah 20 Hz - 44 000 Hz
 • 8GB vnútorná pamäť, Micro SD
 • kovové telo
 • napájanie mikrotuškovou batériou, alkalickou alebo nabíjateľnou
 • Direct USB
 • ovládanie cez Android aplikáciu
 • batéria typu AAA, výdrž batérie až 39 hodín
 • hmotnosť 75 g


https://www.olympus.sk/site/cs/a/audio_systems/audio_recording/sound_music_recorders/ls_p4/

Príslušenstvo

Štandardné balenie LS-P4 neobsahuje audio kábel, ani adaptér do sánok pre pripojenie k fotoaparátu/kamere. Môžete si dokúpiť originálny kábel Olympus alebo ľubovoľný audio kábel s 3,5 mm jackom. Rovnako je to aj s adaptérom do sánok. V balení je len malá redukcia so statívovým závitom. S ňou môžete upevniť rekordér aj na statív alebo predlžovaciu tyč.


Olympus LS-P4 s proti veternou ochranou “deadcat” WJ2.

LS-100


O profesionálnom zariadení LS-100 budú uvažovať najmä hudobníci, alebo filmári/zvukári, pohybujúci sa v prostredí hudobného priemyslu. Tento rekordér je so svojimi 280 gramami ťažší a objemnejší. Vybavený je farebným displejom a pokročilým ovládaním. Umožňuje nahrávať zvuk v HiFi kvalite do formátov PCM (WAV) a MP3 (max. 320 kbps). Zabudovaná 4GB pamäť je rozšíriteľná pomocou SD karty.

Napájanie prístroja zabezpečuje akumulátor, ktorý sa používa aj v niektorých fotoaparátoch Olympus. Jeho výdrž je necelých 12 hodín nahrávania.Súčasťou funkcionality je metronóm a ladička (chromatická, gitarová a basová). S nastavením nahrávania pomôže graf Lissajous. Zariadenie funguje aj ako 8-stopový rekordér, čo hudobníkom umožňuje postupne nahrávať jednotlivé nástroje a zmiešať ich do jednej zvukovej stopy. Nechýba funkcia overdubbing pre jednoduché pridanie zvuku do už hotovej zvukovej stopy.

LS-100 má niekoľko konektorov. Je tu výstup pre slúchadla, ktorý slúži aj ako linkový výstup pre prepojenie s fotoaparátom/kamerou. Ďalej je tu 3,5 mm audio vstup a dvojica XLR konektorov, ktorá umožňuje pripojiť externé mikrofóny a hudobné nástroje. Pripojiť sa dá diaľkové ovládanie (nie je súčasťou štandardnej výbavy). No a nakoniec je tu USB konektor pre prepojenie s počítačom.
Rekordér sa dá ovládať aj hlasom.


Špecifikácia

 • smerové stereo mikrofóny
 • HiFi, PCM kvalita zvuku (24-bit/96kHz), lepšia ako CD
 • frekvenčný rozsah 20Hz - 20kHz
 • Lissajous krivka pre optimalizáciu nastavenia mikrofónov
 • plnofarebný displej
 • funkcia signálnej klapky
 • filter nízkych frekvencií
 • funkcia predzáznamu
 • jemné vyladenie nahrávacej úrovne
 • XLR konektory
 • 8-stopový rekordér
 • voliteľné diaľkové ovládanie
 • ladička
 • metronóm
 • overdubbing
 • interná pamäť 4GB
 • rozšírenie pamäte pomocou SD karty


https://www.olympus.sk/site/cs/a/audio_systems/audio_recording/sound_music_recorders/ls_100/index.html

Príslušenstvo

Štandardne balenie LS-100 neobsahuje audio kábel, ani adaptér do sánok pre pripojenie k fotoaparátu/kamere. Môžete si dokúpiť originálny kábel Olympus alebo ľubovoľný audio kábel s 3,5 mm jackom. Rovnako je to aj s adaptérom do sánok. Rekordér má klasický statívový závit, ako poznáme z fotoaparátov. Môžete ho priamo upevniť na statív.


Olympus LS-100 s protiveternou ochranou "deadcat" WJ4.


Príslušenstvo pre inštaláciu na fotoaparát a prepojenie

Použitie

Fotoaparát bez audio vstupu

LS-P4 a LS-100 sú zvukové rekordéry vďaka čomu sa zvuk môže ukladať do pamäte zariadenia, internej alebo na micro SD kartu. Užívateľ môže využiť všetky možnosti nastavenia zvukovej kvality, ktoré zariadenie ponúka. Keďže zariadenie nemôže byť prepojené s fotoaparátom/kamerou, nemôže sa zvuk nahrávať priamo do zvukovej stopy videa. Zvukový záznam treba dostať do počítača a v strihovom programe pridať k videozáznamu. Problémom je tu synchronizácia zvuku s obrazom. Tento spôsob je preto určený pokročilým filmárom, ktorý ťažší proces synchronizácie zvládajú. Odmenou sú im najširšie možnosti využitia.

LS-100 má dva XLR konektory, ktoré umožňujú pripojiť externé mikrofóny, napr. aj RØDE. Jeden môže nahrávať celkovú zvukovú atmosféru ďalší napríklad dialógy.


Fotoaparát s audio vstupom

Jednoduchšia je práca, ak LS-P4 alebo LS-100 pripojíte k fotoaparátu/kamere audiokáblom. Môžete sa rozhodnúť, či bude fungovať len ako mikrofón, alebo bude zvuk zároveň aj nahrávať. Obidve zariadenia sa dajú upevniť do sánok pre blesk, potrebujete k tomu však adaptér. Rekordéry sa s fotoaparátom prepoja klasickým audio káblom.

V menu zariadenia sa nastaví aktívny zvukový výstup, aj keď nie je spustené nahrávanie, ale je prístroj v režime pauzy. Vtedy funguje ako externý mikrofón, s možnosťou nastavenia hlasitosti. Ak je potrebné, môžete zvuk aj nahrávať do pamäte rekordéra.

Pri použití v exteriéri sa odporúča použiť protiveternú ochranu (deadcat). Dodáva sa zvlášť, Olympus ju má v ponuke pre obidva modely.

Ak má pri modeli LS-100 fungovať audio výstup, aj keď nie je spustený RECORD, treba nastaviť v “Rec menu” / “Rec monitor” na ON. Pre istotu nastavte režim spánku v “Device menu” / “Power save” na OFF. Model LS-P4 má trvale zapnutý audio výstup.

Olympus LS-100 dokáže spolupracovať s fotoaparátmi Olympus OM-D E-M5 Mark II a OM-D E-M1 Mark II aj pokročilejším spôsobom. Vo fotoaparáte je potrebné nastaviť funkciu "pripojenie záznamníku PCM". Tým užívateľ získa vysokokvalitný zvukový záznam. Ak zariadenia prepojíte USB káblom, fotoaparát dokáže ovládať synchronizáciu obidvoch zariadení. Vo všetkých zariadeniach musí byť nainštalovaný najnovší firmvér.Záver

Olympus LS-P4 je špičkový diktafón, nahrávač hudby a spevu i externý mikrofón pre fotoaparát alebo videokameru. Zvuk je kvalitnejší ako u externých mikrofónov, tie sú ale vďaka jednoúčelovosti ľahšie použiteľné. Tento rekordér je použiteľný univerzálne, nielen s fotoaparátmi Olympus. Nie je ani obmedzený použitím len s fotoaparátmi a kamerami. Predpokladám, že väčšinu predaných kusov vlastnia hudobníci. Čoraz častejšia je požiadavka na kvalitný zvuk aj zo strany vlogerov a tvorcov videotutoriálov. Aj im LS-P4 výborne poslúži.

Sympatické sú detaily tohto zariadenia. Napr. zabudovaný USB, vďaka ktorému nemusíte so sebou brať kábel, aby ste LS-P4 prepojili s počítačom, kvôli prenosu súboru alebo nabíjaniu. Čoraz viac je rozšírený bezdrôtový prenos zvuku pomocou Bluetooth. Na to myslel aj Olympus a BT zabudoval do tohto zariadenia. Vďaka tomu si nahrávku môžete vypočuť v BT slúchadlách, BT reproduktore alebo na inom hudobnom zariadení s BT.

Olympus propaguje LS-P4 v súvislosti so 4K videom. Samozrejme kvalita zvuku nie je nijako viazaná na kvalitu videa. Je to len odporúčanie a ja sa k nemu pripájam. Ku kvalitnému obrazu patrí rovnako kvalitný zvuk. Olympus má v ponuke aj profesionálnejšie rekordéry s viacstopovým nahrávaním a viacerými možnosťami prepojenia s fotoaparátom. Berte LS-P4 ako veľmi kompaktný základný model s profesionálnou kvalitou zvuku.

Olympus LS-100 je voľbou profesionálov. Ak potrebujete len kvalitnejší zvuk, je kompaktný model LS-P4 lepšou voľbou, pretože funkcie LS-100 nevyužijete. LS-100 ponúka možnosť mixovania zvuku až do 8 stôp, má zabudovaný metronóm a ladičku. Umožňuje pripojiť externé mikrofóny cez XLR konektory. Ak vlastníte niektorý z Olympusov OM-D E-M5 Mark II alebo OM-D E-M1 Mark II, môžete využiť nahrávanie v PCM formáte a synchronizáciu cez USB.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované