Hore

Manfrotto UNICA 7 (SM390-7SW)

Firma Manfrotto, známa hlavne výrobou kvalitných statívov sa pred istým časom pustila aj do výroby batohov a brašní na fototechniku. Dnes sa pozrieme na model Unica 7, ktorá patrí medzi tzv. “messenger” brašne.

Áno, čítate správne. Manfrotto, ktoré poznáme ako výrobcu statívov, statívových hláv a rôzneho fotografického príslušenstva na uchytenie techniky, začalo vyrábať už aj batohy, brašne a fotografické oblečenie.

Vďaka firme Hama sme na recenziu dostali najväčší model z messenger rady “Unica”, a to konkrétne Unica 7 v bielej farbe. Tu sa nedá zaprieť taliansky zmysel pre dizajn. Oproti väčšine fotografických batohov a brašní, ktoré sa ponúkajú v klasickej čiernej farbe, nám firma Manfrotto ponúka tri farebné prevedenia - bielu, čiernu a tzv. bag cord, čo je niečo medzi khaki a hnedou farbou. Pre tých, ktorí sa boja experimentovania s farbami kvôli možnosti zašpinenia, resp. ošúchania máme dobrú správu - zadná a spodná strana brašne sú v klasickej čiernej farbe. Brašňa je ešte k tomu šitá z vodeodpudivej látky.
Pri prvom pohľade na brašňu človeku udrie do oka hlavne výrazné plastické logo výrobcu - trojnožka. Rovnako ako veľká kovová spona, na ktorej je logo firmy taktiež vyrazené.
Brašňa vyzerá veľmi dobre a zameranie na nosenie do mesta je veľmi dobre viditeľné. Ako je to však s vnútorným usporiadaním a funkčnosťou?

Dovnútra sa môžeme dostať dvomi spôsobmi. Buď horným otvorom na zips, alebo odopnutím spony a vyklopením hlavného veka, ktoré je ešte prichytené dvomi suchými zipsami. Vďaka tomu, že kovová spona je pomerne nepohodlná a jej zapínanie nejde práve najjednoduchšie, bude zrejme využívaná hlavne prvá možnosť.


Pohľad na horný zips.


Pohľad na kovovú sponu.


Vnútorné rozloženie brašne tvorí päť hlavných prepážiek. Ako prvú spomenieme tú zrejme najmenej využívanú na zadnej strane brašne. Pohodlne v nej odnesiete dokumenty až do veľkosti A4 a je opatrená samostatným zipsom.


Pohľad na zadnú stranu brašne.


Druhou je spodné oddelenie na rozmerovo menšie statívy, no mestský človek ju skôr využije na prenos veľkej PET fľaše. Treťou je tá na notebook, ktorá je hlavne zo zadnej strany dobre polstrovaná a bez problémov v nej odnesiete aj 17” “monštrá”.
Áno, už sa dostávame k tomu podstatnému. Hlavné dve oddelenia sú samozrejme na fotoaparát, výbavu a maličkosti. Predné oddelenie je vybavené štyrmi malými vačkami, do ktorých môžete umiestniť baterky, filtre, mobilný telefón, perá a podobne. Manfrotto sa ale nezaprie a prednej kapse výrazne dominuje vrecko primárne určené na prenos mini statívu MP3-D01 s vyšitým logom Manfrotto a slovíčkom “Pocket”.


Pohľad na prednú kapsu.

Hlavnou prepážkou je samozrejme tá na fotoaparát a objektívy. Túto výrobca rozdelil na dve časti. Prvá je určená na fotoaparát s nasadeným základným zoomom, prípadne menším telezoomom (skúšané s Nikonom D90, battery gripom a Nikkorom 70-300). Druhá je vybavená dvomi vyberateľnými prepážkami na suché zipsy a pohodlne sem vmestíte dva objektívy a systémový blesk - záleží samozrejme na veľkosti (testované s Nikkormi 50/1,8G a 85/1,8D + SpeedLight SB-900).

Ešte je potrebné spomenúť, ako sa vlastne táto brašňa nosí. V prípade prenášania v ruke je Unica 7 na hornej strane vybavená obyčajným látkovým putkom bez akéhokoľvek polstrovania. Pri prenášaní na ramene je to dĺžkovo nastaviteľný popruh uchytený na dvoch plastových úchytoch bez možnosti rýchleho odopnutia. Popruh je vybavený pevným mäkkým polstrovaním.

Tabuľka s technickými parametrami

vonkajšie rozmery

31cm x 48cm x 19cm

vnútorný priestor pre notebook

28cm x 40cm x 4cm

hlavný vnútorný priestor

20cm x 46cm x 10,5cm

oddelenie na statív

8cm x 40cm x 12cm

hmotnosť

1.1 kg

cena

cca 85€Plusy
+ dizajn
+ vrecká v prednej kapse
+ spodná prepážka na statív alebo fľašu, trafo na notebook, atď..
+ cena

Mínusy
- horné putko na nosenie v ruke bez polstrovania
- pevne polstrovaný popruh - pri nosení sa z ramena často šmýka, resp. sa posúva tak, že polstrovanie stráca význam
- rozdelenie hlavnej prepážky - nemožnosť úplne vlastného usporiadania
- chýbajúca pláštenka do dažďa
- nezabezpečené zipsy
- ťažko zapínateľná hlavná spona

Celkové hodnotenie
Foto brašňa Unica 7 od firmy Manfrotto zrejme nikoho neurazí a navyše poteší dizajnom. Pokiaľ vám hore uvedené mínusy nevadia, alebo uvažujete o kúpe svojej prvej brašne, Unica 7, alebo jej menší súrodenci by určite pri vašom rozhodovaní nemali chýbať. Za relatívne slušnú cenu získate spoľahlivú a dobre vyzerajúcu brašňu vyrobenú z kvalitných materiálov.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
kozakm
2011-12-15 09:19:20
oceňuju, že vypadá nenápadně. Ale bílá barva není úplně praktická
 
kozakm
2011-12-15 09:20:17
príspevok od: kozakm
oceňuju, že vypadá nenápadně. Ale bílá barva není úplně praktická
Aha, teď jsem si přečetl, že zespoda je černá. Tak aspoň něco
 
tomas.sikula
2011-12-15 09:51:24
Pořídil jsem si z této řady brašnu Manfrotto STILE SH-6BC SOLO v barvě podobné khaki, vleze do ní dslr s 70-200 + pevná padesátka (nejčastěji tam mám pevnou 28, 50 a externí blesk a nabíečku), a jsem spokojený, klasický fotobatoh nosím už jen do přírody a na hory. Do města nenápadné a pohodlné. Sice není vybavený podobně jako konkurence různými poutky a úchyty, ale celkově doporučuju.
 
sunajn
2011-12-15 11:51:38
Vyzerá šumne, ale prvé čo mi udrelo do oči, je , že nemá posúvny vankúšik na popruhu, čo je veľký nedostatok. Za ďalšie, cena za dosť poddimenzovanú ponuku batohu mi príde predimenzovaná.
 
WildSammy
2011-12-15 12:48:46
Ja som kupil daco podobne, ale od Tamracu.. vola sa to Rally 7 alebo Rally 5
 
ewenement
2011-12-15 14:36:12
minusy prevysuju plusy, takze nekupovat!
 
dusant
2011-12-15 14:40:51
Niečo podobné ako Vanguard Up-Rise 38, 33 alebo najmenšia 28.
 
and_rey
2011-12-15 16:46:58
Vrele odporúčam KATA KT DB-453 "funkčný rozdiel nepatrný, cenový značný"
shop.ephoto.sk/kata-kt-db-453.html
 
Tomáš Muška
2011-12-15 16:58:38
príspevok od: dusant
Niečo podobné ako Vanguard Up-Rise 38, 33 alebo najmenšia 28.
recenzia up-rise 38 sa pripravuje
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia