Hore

Canon Digital IXUS 860 IS

IXUS – meno, ktoré už niekoľko rokov pri značke Canon symbolizuje prepracovaný a elegantný dizajn podporený kvalitnými materiálmi a výborným vypracovaním. V našich končinách sa pre takýto typ fotoaparátu ujalo meno “digitálny šperk”, pretože jeho majiteľa nie len uspokojuje po stránke funkčnej, ale ho aj zdobí a vzbudzuje pozornosť okolia.


Digitálna fotografická technika sa každým rokom posúva nezadržateľne vpred a rodina IXUSov sa s príchodom nových technológií pekne rozrastá. Canon IXUS 860 IS, ktorý je predmetom nášho testu, je označovaný za nástupcu modelu IXUS 850 IS, ale niektoré funkcie a parametre ho spájajú aj s inými staršími IXUSmi.


Čím sa môže v auguste 2007 predstavený IXUS 860 IS pochváliť?


- 8.0 Mpx a 3.8x zoom
- stabilizovaný širokouhlý 28mm objektív
- processor DIGIC III s prepracovanou redukciou šumu a detekciou tváre
- 3.0" LCD s vysokým rozlíšením

- 17 snímacích režimov vrátane VGA video (30 fps) so zvukom
- voliteľné príslušenstvo vrátane podvodného puzdra


FrontSide.jpg 

Dizajn a ergonómia


BackMenu.jpgNajväčšou zmenou proti predchodcovi IXUS 850 IS je absencia optického hľadáčika, ktorý musel uvoľniť miesto väčšiemu LCD displeju. Ten narástol na úctyhodných ???cm (3,0”) a zaberá podstatnú časť zadnej strany 860-ky.

Neprítomnosť optického hľadáčika môže v istých situáciách chýbať, technici Canonu sa však snažili vylepšiť veľký LCD displej do takej miery, aby ste na hľadáčik mohli s pokojným srdcom zabudnúť.

Dá sa povedať, že v tomto svojom snažení boli úspešní. Až na veľmi jasné dni s ostrým slnkom, je displej dobre čitateľný a povrchová úprava proti poškriabaniu mu len pridáva na životnosti.

Displej má rozlíšenie 230.000 px, čo je na 3,0” uhlopriečku primeraná hodnota, v kompaktoch však nie práve bežná.


Ďalším zaujímavým prvkom na tele 860-ky je 4-smerový ovládač s potvrdzovaním v strede (OK), ktorý okrem základných 4 stlačiteľných smerov (zmena ISO, AF, režim snímania/samospúšť, režim blesku) reaguje aj na otáčavý pohyb prstom po obvode, po vzore iPodu. Je tak možné veľmi rýchlo a efektívne prechádzať fotografiami alebo nastaveniami a funkciami v MENU.

Citlivosť ovládača je však na môj vkus príliš vysoká a často sa môže stať, že miesto k stlačeniu dôjde k jeho otočeniu a naopak. Ovládanie si vyžaduje dosť veľa citu a času, kým si naň zvyknete.


Od svojho predchodcu zdedil nový IXUS objektív s 3,8-násobným rozsahom optického zoomu. Jeho výnimočnosť je daná 28 milimetrami na širokom konci, vďaka ktorým budete môcť do svojich fotografií vložiť viac kreativity a širokouhlý záber vás poteší najmä pri cestovateľských dovolenkách a rodinných fotografiách.

 

Front.jpg


Ovládanie aparátu je veľmi jednoduché, všetky tlačidlá sú vhodne umiestnené, tak aby nedochádzalo k ich nechcenému stlačeniu ani ak mate veľké ruky a prsty.

 

Tlačidlo zapnutia a vypnutia sa nachádza na hornej strane medzi veľmi zjednodušeným 3-polohovým tlačidlom pre výber režimu snímania (video, scénické režimy a jednoduché snímanie) a spúšťou.


Side1.jpgSide2.jpgOkolo spúšte je umiestnený prstencový ovládač zoomu a bežné snímanie tak s týmto fotoaparátom zvládnete bez problémov aj jednou rukou. Keďže povrch aparátu nie je nijak upravovaný pre pohodlnejší úchop (daň za eleganciu), obojručný úchop predsa len pridáva na istote a uľahčuje aj prístup k ďalším tlačidlám.


Vysoko oceňujem najmä možnosť naprogramovať pre tlačidlo PRINT/SHARE akúkoľvek z funkcií, ktoré chcete mať po ruke. Na výber je napr. korekcia expozície, vyváženie bielej, manuálne vyváženie bielej alebo aktivácia AUTO ISO posunu.


Spodná strana prístroja ukrýva pod dojem kaziacimi plastovými dvierkami (!) slot pamäťovej karty SD (podporuje aj modernejšie SDHC) a li-ion batériu, s ktorou si vystačíte na cca 270 záberov (podľa CIPA).
 

Ďalším z mála nedostatkov na tele IXUSu 860 IS je plastový závit na pripevnenie aparátu ku statívu. V tejto triede kompaktov sa už žiada použitie kovového závitu, o ktorý sa nemusíte strachovať pri každom použití statívu.



V praxi


Dobre, máme tu teda kompakt, ktorý vyniká decentným a elegantným dizajnom, kvalitnými materiálmi a výborným vypracovaním. To je síce pekné, ale dnešné aparáty musia zvládnuť viac. Ako je teda na tom IXUS 860 IS po funkčnej stránke?


Rýchlostne v ničom nezaostáva, skôr naopak. Jeho reakčné a operačné časy sú medzi najlepšími, s akými sa môžete v triede ultrakompaktov stretnúť. Snáď len absencia optického hľadáčika má za následok nemožnosť vypnúť pri komponovaní a snímaní LCD displej, ktorý mierne spomaľuje reakčný čas spúšte.


- prvý záber po zapnutí aparátu ...................... 1 sek.
- nasledujúci záber po zábere ...................... 1,8 sek.
- AF + omeškanie spúšte ............................. 0,4 sek.
- „prezoomovanie“ wide/tele ........................ 1,4 sek.


V oblasti kontinuálneho snímania síce došlo k zníženiu frekvencie oproti predchodcovi na 1,3 fps (IXUS 850 IS – 1,5 fps). Pre bežné snímanie táto frekvencia úplne postačuje a naviac nie je množstvo záberov v sérii nijak obmedzené, limituje vás len kapacita použitej karty.


Canon Digital IXUS 860 IS by okrem iného mohol byť aj vhodným kandidátom na druhý aparát k digitálnej zrkadlovke pre pokročilejších užívateľov. Jeho parametre, rozmery a výkony ho k tomu predurčujú. V tomto smere vidím ako nedostatok absenciu viacerých manuálnych snímacích režimov.

Ak sa nechcete úplne spoľahnúť na automatiku aparátu, vystačiť si musíte len s plne manuálnym režimom (M). Prioritu clony alebo uzávierky vo výbave nenájdete. Nie je to žiadny veľký nedostatok, ale jedná sa o veľmi populárne kreatívne režimy, ktorých absencia môže viacerých záujemcov o tento prístroj odradiť od kúpy.


Automatika aparátu je pritom, až na malé problémy s preexponovaním svetiel v kontrastných scénach, veľmi spoľahlivá. Nemá problémy pri bežných svetelných podmienkach, vyváženie bielej však pri umelom osvetlení trpí tradičnými chorobami digitálnej foto-techniky.

Kvalitnejšie výsledky dosiahnete, keď v týchto situáciách zvolíte vyváženie bielej farby zo širokej ponuky aparátu, prípadne si bielu jednoducho vyvážite manuálne sami.


Stlačením tlačidla „Ok“ si vyvoláte MENU Funkcií, v ktorom máte možnosť nastavovať a upravovať všetky dôležité i menej významné parametre snímania.

Z tých netradičných zaujme možnosť zvoliť si dlhší čas uzávierky v rozmedzí od 1 do 15 sekúnd, alebo množstvo nastavení farebného podania fotografií s naozaj exotickými zámenami farieb.

 

 

color accent.jpg Color swap1.jpg Color swap2.jpg
Zvýraznená farba v BW obraze Zvýraznenie farieb v BW obraze Zámena farieb


Klasické Canon MENU je rozdelené na 3 časti – jedna je venovaná snímaniu spolu s prezeraním fotografií, druhá má na starosti všeobecné nastavenia aparátu a nájdeme tu aj 3 časť – My Camera, v ktorej si môžete upraviť vzhľad a zvuky vášho aparátu (môžete použiť aj vlastné obrázky a zvuky).

 

MenuISO.jpgMenuDrive.jpgMenu.jpg

Menu.jpg


Užitočnou funkciou je Auto ISO posun, ktorý si môžete zvoliť v prípade, že fotoaparát zaznamená nestabilné držanie aparátu v spojení s dlhším časom uzávierky. Na možnosť automatického zvýšenia citlivosti ISO vás môže v takomto prípade upozorniť modro blikajúce svetlo tlačidla PRINT/SHARE. Túto funkciu by som však radil použiť len v prípade, že neplánujete svoje fotografie zväčšovať a tlačiť na papier. Vysoká citlivosť ISO si s malými kompaktmi nerozumie práve najlepšie.


O ostré fotografie aj v náročnejších svetelných podmienkach sa stará osvedčený optický stabilizátor Canonu (IS). Ten má v tomto prípade tri voliteľné režimy (permanentne aktívny IS, IS aktívny v momente stlačenia spúšte a panning) a platí preň to, čo pre všetky stabilizátory Canon – účinok je viditeľnejší pri snímaní s teleobjektívom než pri snímaní naširoko.


Vstavaný blesk nevyniká svojím výkonom (dosah 0,3 – 4m na širokom konci a 0,3 – 2m na dlhom konci objektívu), pre prisvetlenie portrétov, či rodinných osláv však postačuje.

Keďže blesk je umiestnený veľmi blízko objektívu, často sa stretnete pri svojich fotografiách s efektom červených očí. S týmto neduhom si úspešne dokáže poradiť automatická redukcia, ktorú odporúčam nechať v aparáte permanentne aktivované.

 

FlashIntenzita.jpg FlashPortrait.jpg
Vstavaný blesk postačuje na prisvetlenie blízkeho okolia Postačuje aj v protisvetle


Hitom ostatného roka bola v kompaktných fotoaparátoch určite funkcia detekcie tváre, ktorú Canon dotiahol takmer k dokonalosti. IXUS 860 IS je schopný zaznamenať a vyhodnotiť správnu expozíciu až pre 35 tvárí v obraze (už len dostať toľko ľudí pred objektív).

V prípade, že automatika nezaznamená žiadnu tvár v obraze, pre zaostrenie použije jeden z 9-ich AiAF bodov, prípadne si jeden z týchto bodov môžete zvoliť vy sami. Ak použijete stredový AF bod, môžete dokonca zväčšiť jeho plochu.

 

 

 

Obrazová kvalita


Je dobrá. Dokonca je možné povedať, že je minimálne tak dobrá ako u predchodcu s menším rozlíšením, čo je v dnešnej dobe niečo nevídané.
Môže za to nezmenená kvalitná optika, kvalitný CCD snímač s rozlíšením 8,1 Mpx a najmä nový procesor DIGIC III.

 

 

Divadlo105mm.jpg Divadlo28mm.jpg Hlavne trhy.jpg
28mm (ekv.) 105mm (ekv.) Verné farby


Výstupy vynikajú ostrosťou v celom rozsahu zoomu a ploche obrazu, vyznačujú sa dobrou expozíciou a vernými farbami. Komu by sa farebné podanie predsa len nepozdávalo, má na výber niekoľko možností na jeho úpravu.

 

 

Vivid red.jpg vivid blue.jpg vivid green.jpg
Zvýraznená červená Zvýraznená modrá Zvýraznená zelená

 

Aparát má ako väčšina kompaktov problémy vo veľmi kontrastných svetelných podmienkach. Má tendenciu k prepalom, teda preexponovať svetlá, z ktorých sa úplne vytratí kresba. Je nutné si na tento fakt dávať pozor a častejšie používať kompenzáciu expozície.

 

Prepal.jpg Kostol.jpg
Prepálené svetlá Expozícia pod kontrolou


Objektív si úspešne drží pod kontrolou všetky chyby, ako sú skreslenie, chromatická aberácia, odlesky a podobne. Pozorným skúmaním na zväčšených obrázkoch ich samozrejme objavíte, ich množstvo však nijak neznižuje obrazovú kvalitu aparátu.


Nočné fotografovanie mu nerobí žiadny problém. Dobré výsledky dosahuje aj vďaka širokému rozsahu dlhších časov uzávierky.

 

 

NocneDivadloTT.jpg NocnaBranaTT.jpg NocnyPortret.jpg
1/13, f2.8, ISO 250 0,8 sek., f2.8, ISO 200  1/60, f2.8, ISO 80 


Najbližšie priblíženie aparátom k objektu je možné pri makro snímaní na širokom konci objektívu. IXUS 860 IS vám to dovolí na vzdialenosť 3cm od objektívu, čo už dáva celkom slušné makro výsledky. Jediným problémom je v tomto prípade výraznejšie skreslenie, ktoré deformuje tvary a je potrebné naň pri makro snímaní myslieť.

 

 

Makro1.jpg Makro2.jpg Makro3.jpg


Najväčším problémom dnešných kompaktov je však určite obrazová kvalita pri vyšších citlivostiach ISO. Canon je známy veľmi dobrými výsledkami na tomto poli a IXUS 860 IS ich len potvrdil. Zvýšený šum a jeho následná redukcia procesorom je síce badateľná už od ISO 200, nie však v takej miere ako u konkurencie.

 

 

80.jpg 100.jpg 200.jpg
ISO 80 ISO 100 ISO 200
400.jpg 800.jpg 1600.jpg
ISO 400 ISO 800 ISO 1600
AutoISO High.jpg BW.jpg Sepia.jpg
Auto Hi-ISO (500) BW Sepia


 

S týmto aparátom je možné snímať aj pri hodnote ISO 800, aj keď úroveň šumu bude značná a niektoré jemné detaily nenávratne preč. Hodnota ISO 1600 je však len marketingovým lákadlom a odporúčam sa jej zďaleka vyhnúť. Celkovo ale možno hodnotiť obrazovú kvalitu tohto aparátu len pozitívne.

 

 

Záver


Na otázku ohľadom výberu kvalitného kompaktu s dobrou obrazovou kvalitou mám v tejto dobe jednoznačnú odpoveď – Canon PowerShot rady A.


Keď mi niekto teraz zadá ku kritériu obrazovej kvality aj podmienku elegantného vzhľadu a kvalitného vypracovania, budem vedieť aký aparát mu poradím. Nedosahuje síce výsledky Á-čka, nemá ani jeho manuálne režimy a stojí o niekoľko tisíc korún viac, IXUS má však v sebe niečo, čo z neho robí jedinečný prístroj a dáva mu prívlastok “digitálny šperk”.


Pri šperkoch sa na cenu nehľadí, tento vám však navyše aj výborne poslúži a fotografie, ktoré produkuje sú rovnako atraktívne ako jeho vzhľad.


Nečakajte však obrazovú kvalitu digitálnych zrkadloviek, aj IXUS trpí nedostatkami kompaktov s malým snímačom. Chyby však nie sú tak viditeľné ako u konkurencie. Viditeľné sú však niektoré lacno pôsobiace detaily, ktoré k tomuto aparátu jednoducho nepatria.


Manuálne ovládanie mohlo byť zastúpené viacerými režimami, automatika aparátu je však natoľko spoľahlivá, že sa vo väčšine situácií určite zaobídete aj bez nich.

 


Zhrnutie:


+ atraktívny dizajn, výborné spracovanie a použité materiály
+ jednoduché ovládanie s vhodne umiestnenými tlačidlami
+ dobra obrazová kvalita vďaka dobrej kombinácii objektívu, snímača a procesoru
+ kvalitný 28mm širokouhlý objektív s 3,8x rozsahom zoomu
+ spoľahlivá a inteligentná automatika
+ programovateľné tlačidlo PRINT/SHARE
+ kvalitný LCD displej

 

- tendencia k prepalom v náročných kontrastných situáciách
- obmedzené možnosti manuálneho ovládania
- plastové dvierka batérie a karty ako aj plastový závit na statív
- príliš citlivý 4-smerový ovládač
- slabšia obrazová kvalita pri vyšších citlivostiach ISO (800-1600)

 

 

Fotografi.jpg Most.jpg Red.jpg Ulicka.jpg Tuareg.jpg

 

PoolISO800.jpg Portrait.jpg FlashCafe.jpg


 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia