Hore

Canon Powershot G1X - kompakt kráľovský

Tak a je to tu! Naozaj veľký senzor v kompakte klasickej koncepcie, s výsuvným objektívom a výklopným displejom. Túžby, predpovede aj očakávania fotografov sa napĺňajú. Marketing a maximálne zisky prestávajú vládnuť fotografickému biznisu a fotoaparáty sa začínajú vyrábať pre fotografov nie pre dosiahnutie marketingových cieľov. Už dlho fotografi chceli naozaj seriózny kompakt, ktorý by bol pekným doplnkom k Canon EOS 5D Mark II alebo ku EOS 7D. Tento nový model sľubuje výborný obraz plný detailov a perfektné výsledky aj pri fotení na vysokých citlivostiach ISO. Príčinou lepších výsledkov ako pri konkurencii je veľký 14Mpx senzor a pokročilé 14 bitové spracovanie obrazu vo formáte RAW.

Začína rok malých fotoaparátov s väčšími senzormi?

Istotne to nie je náhoda, že viaceré firmy predstavili poriadne vybavené kompaktné a CSC fotoaparáty menších rozmerov so zaujímavým konceptom a dizajnom. Niektoré dokonca boli vybavené väčšími senzormi, ako by sme očakávali. Sériu odštartoval Fujifilm s modelmi X100 a X10. Nikon predstavil koncepciu CSC systému Nikon 1, no a Fuji pred pár dňami oficiálne ukázalo fotosvetu nový hľadáčikový systém X-Pro1 hneď s troma novými objektívmi. Panasanic G, GH a GF. Sony  NEX a Olympus PEN sú už klasickými značkami v mirorless segmente. Čo urobil teda nakoniec Canon? Predstavil svoju koncepciu, vylepšil aktuálny model Powershot G12 do takej miery, že vznikla vlastne nová trieda G1X.

Spomeňte si niekoľko rokov dozadu na model Sony R1, ktorý mal v zásade konštrukciu kompaktu (aj keď rozmerovo a hmotnostne poriadne veľkého) a senzor vo veľkosti APS-C. Bol niečím podobným, ako je v súčasnosti predstavovaný Canon akurát v neporovnateľne väčšom tele. Myslím si, že práve kvôli veľkým rozmerom a hmotnosti sa koncept R1 neuchytil. Dnes je situácia iná, máme tu menšie telo, nové technológie a úplne odlišné ovládanie.

„X faktor“

Ešte jedna moja malá poznámka k písmenu X. Je to dnes veľmi populárne a módne písmeno, naprieč všetkými výrobcami a značkami. V každom názve by malo byť apoň jedno X. Takto predsa viete, že ide o najnovší „eXtra“ model. Dnes už máme modely fotoaparátov s označeniami XZ-1, CX, GX1, X10, X100, NX, NEX, D3x,1DX, objektívy EX, Karty XQD atď. Naprieč všetkými značkami sa tiahne písmeno X. Ak poviete dnes písmená GX, okrem Canonu vás napadne určite aj Panasonic Lummix GX1. Možno sa mohli ubrať iným smerom. Napríklad Canon mal niekedy dávno, v roku 2004 vo svojom portfóliu Powershot Pro 1. Ktovie prečo neobnovili túto tradíciu. Vyhli by sa takto už trošku veľmi rozšírenému písmenu X. Alebo žeby sa chystalo ešte niečo iné, na čo si označenie PRO vývojári takpovediac šetria? Ale dosť už bolo rečí o značení, ktoré je asi najmenej dôležité pre fotografa, pozrime sa novinke na zúbky.

 

Dizajn a ovládanie

Vidieť, že nový kompakt pokračuje vo veľmi dobre navrhnutej sérii „Géčok“. Tento model nie je nástupcom aktuálne predávaného modelu G12, ale pokračuje v línii o triedu nad ním. Už len z dizajnového hľadiska priniesol až 6x väčší senzor okrem vynikajúceho obrazu aj väčšie rozmery tela. Pri pohľade spredu nejde o žiadne dramatické zmeny, ale pri pohľade z hora (alebo skôr na hrúbku novej G1x je jasné), že väčší senzor potrebuje väčší objektív. Podľa všetkého ide o ten správny medzičlánok medzi zrkadlovkou a kompaktným fotoaparátom, čo sa týka obrazovej kvality aj ovládania a veľkosti. Konštruktéri nezabudli na hľadáčik (aj keď ten je stále dosť malý, podobne ako vo všetkých „G“ modeloch ), redukciu pre nasadenie príslušenstva na tubus objektívu, kovový statívový závit a veľa otočných voličov, z ktorých sa vám až hlava zakrúti. Aby sa užívateľom pohodlne natáčalo video, tak je k dispozícii výklopný 3“ LCD displej s 920 000 bodmi.

Fotoaparát s dušou

Funkcionalita je tu na prvom mieste podporená tvarovým minimalizmom – paráda! Pri pohľade na dizajn tejto novinky ma napadli 80-te roky - jednoducho, ostrá horná hrana, lomený vrch, „vyskakovací“ blesk, tvar gripu, minimalistickosť prevedenia a mohutný tubus objektívu. Obruba objektívu je štruktúrovaná a zvádza k tomu aby ste skúsili zoomovať manuálne. Čo sa bohužiaľ nedá, pretože ide len o kryt bajonetu, na ktorý môžete cez tubusový adaptér nasadiť predsádky a filtre.

 

Menší ako Sony NEX, Samsung NX alebo Olympus PEN?

Nie je tomu celkom tak, nové „Géčko“ je vyššie no štíhlejšie (alebo skôr spratnejšie) ako väčšina systémových fotoaparátov s výmennou optikou (Sony NEX, Olympus PEN aj Samsung NX majú jednoducho dosť veľké základné setové zoomy typu 18-55mm a pod.). Výnimkou je Panasonic GX1, ktorý má "palacinkový" Powerzoom 14-42mm a je teda celkovo menší. Pre lepšiu predstavu o veľkosti si, pozrite aký je veľký v porovnaní so Sony NEX 5.

 

Telo je z odolného horčíka s kovovými otočnými voličmi. Všetko je veľmi dobre spracované, vrátane dobre navrhnutého gripu či otočného kĺbu dipleja. Fotoaparát nie je najľahší, veď váži pol kilogramu, hmotnosť je však primeraná. Pri používaní viete, že nedržíte hračku a fotoaparát držíte stabilne. Čo ma trochu prekvapilo, bol statívový závit mimo osi objektívu.
Samotné používanie fotoaparátu je komfortné, rovnako ako logické je aj nastavovanie hodnôt v menu. Samotné menu je trochu zoštíhlené, no o to prehľadnejšie. Aspoň ja som mal ten dojem (pri porovnaní so staršími modelmi rady G, hoci nič mi v ňom pri nastavovaní nechýbalo).

 

Nový rozmer senzora a obrazová kvalita

Tieto dve veci jednoducho spolu súvisia. Ak chcete ostrý obraz plný detailov, zabudnite na tie najmenšie senzory, ktoré doteraz boli v kompaktných fotoaparátoch. Fyzika a zákony optiky nepustia a vedia to aj inžinieri v Canone. Ak teda chceli vyrobiť podstatne lepší kompakt, na rozdiel od tých, ktoré sú aktuálne dostupné, museli prísť s niečím veľkým. Ja som dúfal v palcový senzor podobnej veľkosti akú má systém Nikon 1. Canon zašiel však ešte ďalej a použil senzor s rozmermi 18,7 x 14mm, čo je presne na polceste medzi 4/3 senzorom a snímačom APS-C.

Macro

Túto pasáž by sme mohli rovno vynechať, lebo bez makro predsádky s ním ani „pseudo makro“ a väčšie detaily nenafotíte. Je to jednoducho daň za veľký senzor malý objektív. Nové G1X nie je fotoaparát vhodný na macro. Pokiaľ nepoužijete cez redukciu predsádky typu Raynox a pod., tak  na detaily zabudnite.

Najbližší konkurenti v porovnaní s Canon G1X

Napriek tomu že Canon G1X je prvým svojho drhu a nemá žiadnu priamu konkurenciu, tak na trhu nájdete viacero fotoaparátov určených pre najnáročnejších. V krátkosti ich porovnám s novinkou, pre prehľadnosť a stručnosť som všetko v čom má príslušný konkuren navrch označil plusom a v čom je od G1X horší zase mínusom.


Fujifilm X10 – koncepčne najbližší model ku Canonu G1X. Fujifilm má poriadny hľadáčik, a pri slabšom svetle mu hodne pomáha vysokosvetelný objektív 28-112mm F2-2,8. Atraktívny je nielen dizajnom, ale aj obrazovým výstupom.

- menší senzor nižšie rozlíšenie senzora, bez výklopného displeja

+ lepší hľadáčik a svetelnejší objektív s manuálnym zoom

+ menšie rozmery a nižšia cena

http://shop.ephoto.sk/fujifilm-x10.htmlOlympus XZ-1 – pokročilý kompakt so svetelným objektívom, určený pre tých najnáročnejších. Chýba mu však optický hľadáčik, preto nie je až taký priamy konkurent tohto Canonu. Zaujme predovšetkým dobrým obrazom a tiež vynikajúcou cenou
- menší senzor a nižšie rozlíšenie
- žiadny hľadáčik
+ svetelnejší objektív
+ výrazne nižšia cena
+ menšie rozmery
+ lepší makro režim aj bez predsádky
http://shop.ephoto.sk/olympus-xz-1-black.html

 Samsung EX1 - Tu je veľmi podobná situácia ako pri Olympuse XZ-1, len s tým rozdielom, že Samsung EX1 má tiež výklopný displej ako Canon G1X. Najväčším mínusom je rozsah zoomu končiaci už na 72mm, toto je však vykúpené širším 24mm počiatočným ohniskom. Zaujme výbornou cenou.
- menší senzor a nižšie rozlíšenie
- žiadny hľadáčik a kratšie max. ohnisko - len do 72mm
+ svetelnejší objektív, širokouhlejší začiatok zoomu,lepší makro režim

+ menšie rozmery a najlepší pomer cena / výkon

http://shop.ephoto.sk/samsung-ex-1.htmlSony NEX 5 / 5N – Nepriamy konkurent Canonu s výmennou optikou v podobnej cene, väčšími objektívmi a menším telom.

- väčšie rozmery a chýbajúca pätica na blesk

- podstatne horšie ovládanie (nie je také komfortné ako pri G1X)

+ výmenné objektívy

+ výborná kvalita obrazu, (vyššie rozlíšenie v prípade 5N)

+ trošku lepší obraz na vysoké ISO (v prípade 5N)

+ setový objektív je vhodnejší na detaily a „macro“ zábery

http://shop.ephoto.sk/sony-nex5-1855-mm-black.html

 

 

 Olympus E-PL3
– opäť systém s výmennou optikou, no malými rozmermi a veľmi rýchlym AF. V porovnaní s G1X má:

- trochu menší senzor a nižší dynamický rozsah

+ rýchlejší AF a vymeniteľné objektívy

+ setový objektív je vhodnejší na detaily a „macro“ zábery bez predsádky

+ priaznivejšia cena

http://shop.ephoto.sk/olympus-pen-e-pl3-ciernyPanasonic GF3 - ďalší systém s výmennou optikou, no malými rozmermi rýchlym AF. V porovnaní s G1X má:

- trochu menší senzor s nižším rozlíšením

+ rýchlejší AF

+ menšie rozmery (hlavne ak prenášate objektív oddelený od tela,)

+ vymeniteľné objektívy a priaznivejšia cena

+ setový objektív je vhodnejší na detaily a „macro“ zábery bez predsádky

http://shop.ephoto.sk/katalog/digitalne-fotoaparaty/

 

 

 

Obrazová kvalita pri fotení do JPEG

Doposiaľ som hovoril o G1X samé superlatívy, nakoniec ani sa inak nedalo. Musím vás "sklamať", žiadna zmena sa nekoná ani pri hodnotení obrazovej kvality. Pokračujeme v superlatívoch ďalej - nový Powershot G1X má jednoducho výstup súčasnej digitálnej zrkadlovky s APS-C senzorom. Zatiaľ nie je dostupný RAW konvertor, takže budem hodnotiť len výstup do JPEG priamo s fotoaparátu. Farebne aj kontrastne je obraz veľmi vyvážený bez presaturovaných kanálov alebo výrazného posunu k jednej farbe. Oddelené jemné detaily ako napríklad tráva či iné plochy so slabým kontrastom potvrdzujú dobrú prácu obrazového procesora. Objektív je dosť ostrý až do rohov a to už aj na plnú dieru. Nepatrné zlepšenie kresby dosiahneme po priclonení na F6,3-F8. Je tiež bez badateľnej straty obrazovej kvality na najdlhších ohniskových vzdialenostiach. Má veľmi dobre potlačenú monochromatickú chybu.

 

Obraz na vysokom ISO spracovaný veľmi precízne bez veľkého šumu alebo naopak silného rozmývania detailov. Objektív má pomerne malé sférické skreslenie (a ak nejaké je tak je celkom dobre korigované obrazovým procesorom). Čo sa týka obrazovej kvality, podľa prvých výsledkov sa môže nový Powershot G1X smelo porovnávať so zrkadlovkami s APS-C senzorom alebo s najdrahšími kompaktmi ako Fujifilm X100 alebo Leica X1. Obrazovej kvalite nemám čo vytknúť, nakoľko výstup do JPEG je veľmi dobrý a RAW ešte nie je možné v nijakom dostupnom konvertore spracovať. Keď fotoaparát bude mať podporu aj v Adobe Lightroom 3, detailne zhodnotíme jeho obrazovú kvalitu.

Fotografovane v praxi s novým "Géčkom" nebolo náročné, pretože tento kompakt dokáže bez problémov fungovať v rukách úplného laika aj ako fotoaparát typu stlač a vyfoť. AF nie je úplne bleskový, ale dostatočne rýchly na pohodlné fotenie (Podobne rýchly ako napríklad pri modeli Canon G12). Veľmi dobre sa mi osvedčil aj fungujúci stabilizátor, ktorý mi pomáhal udržať až 2x dlhšie časy, aké by som udržal bez neho.

 

Zaujímavé technické parametre:

•    14MP 1.5 palcový CMOS senzor (18.7 x 14mm)
•    28-112mm F2.8-5.8 objektív
•    3.0", 920,000 otočný a výklopný LCD
•    Rozšírené manuálne nastavenia a ovládanie
•    Horčíkové telo
•    Veľmi dobré 1080 FUll HD video
•    Optický hľadáčik (aj keď príliš malý)
•    ISO 100-12,800  (vynikajúce podanie obrazu do ISO 1600)
•    14-bit Raw
•    4.5fps kontinuálne snímanie
•    Závierka s časmi 60s až 1/4000s

•    Zabudovaný ND Filter (-3 EV)
•    6.8Wh NB-10L battery s výdržou 250 záberov (CIPA štandard)
•    Hmotnosť 534g s batériou a kartou
•    Rozmery 116.7 x 80.5 x 64.7 mm

 

Dobrý začiatok roka

Canon je v tomto prípade posol dobrých správ. Ponúkol nám fotografom konečne to, čo sme chceli: kompaktný fotoaparát pre tých najnáročnejších fotografov s obrazovým výstupom zrkadlovky a dobrým videom. Veľmi som zvedavý ešte na výstup z RAW, ktorý verím, že potvrdí dobrý dojem z fotoaparátu. Potom budeme môcť v redakcii lepšie zhodnotiť obrazovú kvalitu fotoaparátu.

Všetko kvalitné je dosť finančne náročné, takže ak Canon G1X chcete, začnite šetriť pretože odporúčaná cena pre Európu je 749,- Eur. V eshopoch je však už dnes cena pod hranicou 700,- Eur pri predobjednávkach. Na našom trhu bude tento model dostupný pravdepodobne až od marca 2012.

 

Fotoaparát si môžete predobjednať v predajnom štúdiu www.ephotoshop.sk, , kde si môžete pozrieť aj jeho aktuálnu internetovú cenu.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Rastislav
2012-01-18 08:32:18
Ďalšie fotky a video: http://www.dpreview.com/news/2012/01/16/Canon_G1X_Sample_Images
 
marcus_labeo
2012-01-18 09:01:26
Najprv malá poznámka autorovi článku z formálnej stránky: používať čiarky by nezaškodilo, snáď v každom druhom súvetí chýbajú čiarky, text je preto ťažšie čitateľný.
K samotnému foťáku: rovnako ako autor tejto koncepcii veľmi fandím, je to posun smerom vyššie oproti tomu, čo začal Fuji X10 a v rámci svojej novovytvorenej kategórie (kompakt s nevýmenným zoomom a veľkým senzorom) je jedinečný. Ak niekto povie, že nemá výhody oproti CSC, ja tvrdím, že pre typického používateľa takéhoto foťáku nie je nemožnosť výmeny objektívov problémom. 4x zoom uspokojí väčšinu bežných situácií (koľko ľudí reálne má na CSC seťák s menším, 3x zoomom?) a hlavne ponúka lepšiu svetelnosť ako setové objektívy (s výnimkou dlhého konca, široký koniec a stredné pásmo je ale aj tak najvyužívanejšie). Na rozdiel od CSC, kde človek po čase bude pociťovať seťák s f3,5 ako obmedzujúci, rovnako ako si dokúpi možno hľadáčik, pri G1x netreba nič dokupovať, všetko je v cene. Aj v tomto kontexte treba vnímať inak dosť vysokú cenu. Ale oproti cenám porovnateľných CSC je obhájiteľná (naviac Canon si vyššiu cenu môže dovoliť, viď G12 ako jasne najdrahší profikompakt). Fotky ešte pozriem lepšie, na prvý pohľad mi ale chýbajú fotky so širokým ohniskom na plnú dieru.
 
bobo222
2012-01-18 09:01:34
Za tú cenu to zabíja ten pidihľadáčik. Predpoklad je, že toto by mali kupovať fotografi čo nepreferujú spartakiádne držanie foťáku v predpažených rukách...
Inak tomuto kroku fandím, snáď to bude začiatok poriadnej rodiny použiteľných kompaktov. Len mi tam chýba tá bodka nad i.
P.S. Inak tie peny aj xz-1 umožňujú pripojenie externého EVF hľadáčika v slušnej kvalite, len za "mrzké peniaze".
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-18 09:43:22
príspevok od: bobo222
Za tú cenu to zabíja ten pidihľadáčik. Predpoklad je, že toto by mali kupovať fotografi čo nepreferujú spartakiádne držanie foťáku v predpažených rukách...
Inak tomuto kroku fandím, snáď to bude začiatok poriadnej rodiny použiteľných kompaktov. Len mi tam chýba tá bodka nad i.
P.S. Inak tie peny aj xz-1 umožňujú pripojenie externého EVF hľadáčika v slušnej kvalite, len za "mrzké peniaze".
presne toto sme preberali v redakcii, mali možno použiť podobný prídavný hľadáčik - kto chce nech si ho dokúpi, používanie tohto malého priehľadového mi nepríde ako plus a radšej som celý čas fotil cez displej...
 
Marcel Rebro
2012-01-18 09:46:35
príspevok od: Jozef Peniak
presne toto sme preberali v redakcii, mali možno použiť podobný prídavný hľadáčik - kto chce nech si ho dokúpi, používanie tohto malého priehľadového mi nepríde ako plus a radšej som celý čas fotil cez displej...
XZ-1 rulez
 
markus
2012-01-18 09:50:10
Tak ci onak a ci budeme hladan nedostatky shodneme sa utrcite na jednom KONECNE je tu kompakt z vacsim senzorom. Nehovorim len o canone.
 
marcus_labeo
2012-01-18 09:58:45
príspevok od: markus
Tak ci onak a ci budeme hladan nedostatky shodneme sa utrcite na jednom KONECNE je tu kompakt z vacsim senzorom. Nehovorim len o canone.
Amen! Doteraz najväčší zoomovací kompakt bol X10, oproti jeho 2/3" čipu je canoňácky "skoroAPSC" 4,5-krát väčší (58 mm2 vs. 262 mm2). Tak dúfam, že Canon svojím príkladom potiahne a nezostane osamotený v tejto perspektívnej kategórii.
 
markus
2012-01-18 10:07:42
Mohol by sa veru pridat nikon aj pentax. Ja som osobne skor dufal ze canon pojde po stopach NEX ale asi to bolo len moje zbozne dufanie.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-18 10:09:25
príspevok od: marcus_labeo
Amen! Doteraz najväčší zoomovací kompakt bol X10, oproti jeho 2/3" čipu je canoňácky "skoroAPSC" 4,5-krát väčší (58 mm2 vs. 262 mm2). Tak dúfam, že Canon svojím príkladom potiahne a nezostane osamotený v tejto perspektívnej kategórii.
ono už aj ten senzor čo má Nikon 1 systém by bol super do takéhoto kompaktu, ale toto je priam luxus
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-18 10:10:46
príspevok od: markus
Mohol by sa veru pridat nikon aj pentax. Ja som osobne skor dufal ze canon pojde po stopach NEX ale asi to bolo len moje zbozne dufanie.
mne zas vyhovuje skôr cesta G1X ako NEX, ešte že si môžeme všetci vybrať
 
markus
2012-01-18 10:14:57
príspevok od: Jozef Peniak
mne zas vyhovuje skôr cesta G1X ako NEX, ešte že si môžeme všetci vybrať
Na druhej strane mas pravdu lebo nemusim don dokupovat rozmerovo male skla.
 
pathy
2012-01-18 10:19:53
Samsung EX1 sa drzi pekne...minuly rok som ho kupil priatelke, moc z neho nebola nadsana kedze som nevyberal podla damskeho vzhladu (slim dizajn, ruzova,biela ci ina farba...) no prihliadal som na kvalitu vystupu a praktickost pouzitia...casom si otocny display zamilovala a po kratkom zauceni do vyvolavania RAW v Lightroome si ho zamilovala. Teraz vie, ze som vybral dobre a za tie peniaze no nekup to Dlho zvazujem aj ja o kompakte vlastne bol len jedna moznost Canon G12, ale toto je este vacsie, hranatejsie a tak skarede az je to krasne a ja som sa zamiloval
 
IO-NR
2012-01-18 10:20:09
Mohli by ste pridať do galérie nejaké pokusy o portréty. Veľa ľudí to v diskusiách to zaujíma.
Obraz má vskutku parádny. Cena sa mi zdá byť troška vysoká... takých 599€ by mu celkom pasovalo...
 
pathy
2012-01-18 10:22:24
hladacik neriesim, zmurenia na jedno oko mam pri zrkadlovke az az....
 
DUDIS
2012-01-18 10:25:05
hmm. cenu by som nechal ale mohli sa posnažiť a nejako popracovať na svetelnosti..
byť na konci 2,8 tak zahodím zrkadlo a objektívy a idem do toho..
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-18 10:28:24
príspevok od: IO-NR
Mohli by ste pridať do galérie nejaké pokusy o portréty. Veľa ľudí to v diskusiách to zaujíma.
Obraz má vskutku parádny. Cena sa mi zdá byť troška vysoká... takých 599€ by mu celkom pasovalo...
bohužiaľ mal som ho veľmi krátko a som rád že som vôbec stihol niečo nafotiť, ked bude RAW konvertor budeme robiť podrobnejšie hodnotenie kvality obrazu a pridáme aj ďalšie foto do galerie a aj pekné portréty samozrejme.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-18 10:29:27
príspevok od: DUDIS
hmm. cenu by som nechal ale mohli sa posnažiť a nejako popracovať na svetelnosti..
byť na konci 2,8 tak zahodím zrkadlo a objektívy a idem do toho..
to by bol obrovský objektív - zhruba ako 24-70 F2,8 aby to malo takú svetelnosť pri tom senzore a ohnisku
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-18 10:30:22
príspevok od: IO-NR
Mohli by ste pridať do galérie nejaké pokusy o portréty. Veľa ľudí to v diskusiách to zaujíma.
Obraz má vskutku parádny. Cena sa mi zdá byť troška vysoká... takých 599€ by mu celkom pasovalo...
pozri v eshope je podstatne nižšia už teraz a to su len predobjednávky ešte..
 
DUDIS
2012-01-18 10:45:36
príspevok od: Jozef Peniak
to by bol obrovský objektív - zhruba ako 24-70 F2,8 aby to malo takú svetelnosť pri tom senzore a ohnisku
som myslel niečo ako Samsung EX1 .. viem.. je tam kratší zoom a menší čip.. no bolo by to špica a týmto parametrom by zotreli konkurenciu.. myslím..

škoda že to tak nie je..
 
peter.korytiak
ePhotoshop 2012-01-18 10:56:51
príspevok od: IO-NR
Mohli by ste pridať do galérie nejaké pokusy o portréty. Veľa ľudí to v diskusiách to zaujíma.
Obraz má vskutku parádny. Cena sa mi zdá byť troška vysoká... takých 599€ by mu celkom pasovalo...
Najnovšie informácie o cene na Slovensku: pravdepodobne 679 Eur.
 
bobo222
2012-01-18 11:04:15
príspevok od: DUDIS
hmm. cenu by som nechal ale mohli sa posnažiť a nejako popracovať na svetelnosti..
byť na konci 2,8 tak zahodím zrkadlo a objektívy a idem do toho..
Len to by malo odhadom tak o 1-2 kilá viac, o rozmeroch ani nehovoriac. Stačí si predstaviť objektív na aps-c 17-85/2,8....
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-18 11:07:04
príspevok od: DUDIS
som myslel niečo ako Samsung EX1 .. viem.. je tam kratší zoom a menší čip.. no bolo by to špica a týmto parametrom by zotreli konkurenciu.. myslím..

škoda že to tak nie je..
načo by ti bol kompakt čo by vážil 1,5 kg?
 
DUDIS
2012-01-18 11:29:28
príspevok od: Jozef Peniak
načo by ti bol kompakt čo by vážil 1,5 kg?
 
tomis.ales
2012-01-18 11:44:38
Cenu som cakal o kilo menej.
 
haplo602
2012-01-18 13:06:35
naco tam trepu ten kvazi hladacik ? nech to radsej zrusia, bude to mat mensie rozmery. aj tak to je nepouzitelne. externy EVF a hotovo.

inac to vyzera zaujimavo. asi prvy Canon kompakt co ma oslovil (minus ten "hladacik").
 
b0baz
2012-01-18 14:17:05
Jozef, dík za článok. Ako je na tom s ostrením, zaostruje rýchlo ? Ako sa to správa pri horšom svetle ?
 
netmouse
2012-01-18 14:24:31
prosim o objasnenie k fotkam "goralky na LOVE"... vsetky su fotene na 1/100 F8 a ISO od 100-12800 a bez sumu ... ako sa to autorovy podarilo, su tie fotky vobec realne ... bez postprocesu?
nemyslim min Sum, ktory je podozrivy ale aj tie hodnoty casu + clony + ISO

navlas rovnake fotky a zmena EV o niekolko hodnot
 
Fatty
2012-01-18 14:27:20
hnusné, obrovské, neforemné, ťažkopádne...ostatne ako všetky G PoweShoty
tak chytro kupujte jak teplé rožky
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-18 14:33:36
príspevok od: netmouse
prosim o objasnenie k fotkam "goralky na LOVE"... vsetky su fotene na 1/100 F8 a ISO od 100-12800 a bez sumu ... ako sa to autorovy podarilo, su tie fotky vobec realne ... bez postprocesu?
nemyslim min Sum, ktory je podozrivy ale aj tie hodnoty casu + clony + ISO

navlas rovnake fotky a zmena EV o niekolko hodnot
záhada je blesk - manuálne nastavenie - normálka, všimni si to rozmývanie detailov - tam vidno rastúce ISO takto bude vyzerať obraz ak budeš fotiť napríklad šport pri ISO 3200 a pod.
 
bacil2
2012-01-18 14:35:11
príspevok od: b0baz
Jozef, dík za článok. Ako je na tom s ostrením, zaostruje rýchlo ? Ako sa to správa pri horšom svetle ?
http://www.digineff.cz/art/fo-ky/canon-g1x-recenze.html
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-18 14:37:04
príspevok od: netmouse
prosim o objasnenie k fotkam "goralky na LOVE"... vsetky su fotene na 1/100 F8 a ISO od 100-12800 a bez sumu ... ako sa to autorovy podarilo, su tie fotky vobec realne ... bez postprocesu?
nemyslim min Sum, ktory je podozrivy ale aj tie hodnoty casu + clony + ISO

navlas rovnake fotky a zmena EV o niekolko hodnot
navyše na týchto fotkách aj vidno, že sa to z obrazovej správa ako EOS 60D a spol. (ak nie lepšie) práve preto som z neho taký nadšený
 
netmouse
2012-01-18 14:38:19
uz to vidim ... tak potom klub dole .... soudruzi z Japonska sa pochlapili
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-18 14:40:04
príspevok od: b0baz
Jozef, dík za článok. Ako je na tom s ostrením, zaostruje rýchlo ? Ako sa to správa pri horšom svetle ?
no zaostruje pomerne rýchlo - poodobne ako G11-G12, (nie je to tak rýchle ako pri Olympuse E-PL3 napríklad)
 
marcus_labeo
2012-01-18 14:45:15
príspevok od: Jozef Peniak
no zaostruje pomerne rýchlo - poodobne ako G11-G12, (nie je to tak rýchle ako pri Olympuse E-PL3 napríklad)
No z recenzie, ktorej link sem hodil bacil, vyplýva opak. Tam to označili ako vynikajúci foťák, ale z hľadiska ostrenia pomalý, vhodný na dovolenku a statické snímky.
 
viking81
2012-01-18 15:00:21
príspevok od: marcus_labeo
No z recenzie, ktorej link sem hodil bacil, vyplýva opak. Tam to označili ako vynikajúci foťák, ale z hľadiska ostrenia pomalý, vhodný na dovolenku a statické snímky.
a presne na to bol aj robeny....ak chces fotit sport...urcite nie kompaktom ziaden mirrorless sa nevyrovna rychlosti zrkadlovke....takze na sport treba tahat zrkadlo a k nemu dlhe...rychle a frahe skla ...ale ako backup fotak je to podla mna paradna masinka...
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-18 15:01:50
príspevok od: marcus_labeo
No z recenzie, ktorej link sem hodil bacil, vyplýva opak. Tam to označili ako vynikajúci foťák, ale z hľadiska ostrenia pomalý, vhodný na dovolenku a statické snímky.
tak D700 to zrovna nie je ani EPL3 to nie je.Ale zas to nie je pomalšie ako hocktorý normálny kompakt, - presnosť je moc dobrá ja v tom nevidím problém. V slabšom svetle ostrí pomalšie, ale to je samozrejmosť pri všetkých aparátoch aj pri tých čo majú fázový AF nie to ešte kontrastný.

Niekomu sa zdá napríklad Fujifilm X100 pomalý podľa mňa je dostatočne rýchly...

kukol som na pana Neffa prave, mne to pri fotení pomalé neprišlo popri ukladaní fotiek sa dá fotiť, nijako ma to nebrzdilo. šport by som však fotil s niečím iným
 
viking81
2012-01-18 15:02:27
príspevok od: Fatty
hnusné, obrovské, neforemné, ťažkopádne...ostatne ako všetky G PoweShoty
tak chytro kupujte jak teplé rožky
sorry za OT...ale ty si vazne divny pripad...stoj co stoj musis mat opacny nazor ako vacsina diskutujucich v danom vlakne.....jo a klobuk dole ako dokazes pochovat fotak na zaklade fotiek...skus si ho osahat....nieco s nim pofotit a potom mozes povedat ci sa ti paci ale nie
 
netmouse
2012-01-18 15:02:30
príspevok od: Jozef Peniak
navyše na týchto fotkách aj vidno, že sa to z obrazovej správa ako EOS 60D a spol. (ak nie lepšie) práve preto som z neho taký nadšený
zacinam byt aj ja, aj napriek malemu hladaciku a neforemnemu telu ... skoda ze taketo nieco neprislo 1rok skor
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-18 15:06:08
príspevok od: netmouse
zacinam byt aj ja, aj napriek malemu hladaciku a neforemnemu telu ... skoda ze taketo nieco neprislo 1rok skor
to telo je ergonomické, tvary sa samozrejme každému lubit nemusia...
 
viking81
2012-01-18 15:08:32
príspevok od: DUDIS
hmm. cenu by som nechal ale mohli sa posnažiť a nejako popracovať na svetelnosti..
byť na konci 2,8 tak zahodím zrkadlo a objektívy a idem do toho..
predstav si objektiv 17-55 f/2,8 IS USM a skus ho tam napasovat bolo by to obrovske...tazke a omnoho drahsie pri kompakt fyziku neoklames...pre velky cip potrebujes velku optiku ked chces mat svetelnost...
 
Fatty
2012-01-18 15:20:40
príspevok od: viking81
sorry za OT...ale ty si vazne divny pripad...stoj co stoj musis mat opacny nazor ako vacsina diskutujucich v danom vlakne.....jo a klobuk dole ako dokazes pochovat fotak na zaklade fotiek...skus si ho osahat....nieco s nim pofotit a potom mozes povedat ci sa ti paci ale nie
ale veď ja nič nepochovávam, len vyjadrujem svoj prvotný názor
a že len na základe fotiek...no a? šak sú kvalitne nafotené tak prečo nie?
bolo to vyjadrenie IBA k designu a ničomu inému
 
netmouse
2012-01-18 15:23:08
aka je minimalna clona v celom rozsahu? 8?
 
miv
2012-01-18 15:24:02
Ja som zvedavý na dlhodobé skúsenosti z hľadiska prachotesnosti komory, kde je osadený CMOS senzor.... V prípade prestupu prachu či už cez objektív alebo inou cestou a usadení na senzore by mohol byť v zásade problém, keďže vyčistiť by to šlo len reklamáciou... Verím (dúfam), že to majú navrhnuté na jednotku...
 
netmouse
2012-01-18 15:25:57
príspevok od: netmouse
aka je minimalna clona v celom rozsahu? 8?
teda max clona .... minimalny otvor pri zacloneni
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-01-18 15:29:13
Viac nez 12 rokov trvalo, kym sa do komercneho kompaktu znamej znacky dostal snimac tej velkosti ako v zrkadlovke. Tak a teraz sme na normale, ktory bol za cias filmu standardny. Nic menej, nic viac. Ganon PS G1 X je kompakt (par krat si to zopakujete) so vsetkymi vyhodami aj nevyhodami. Prisla doba, kedy prestava byt dolezity snimaci prvok, ale koncepcia fotoaparatu. Digitalistov vitam v obdobi, ktore analogisti poznaju desatrocia.

 
Fatty
2012-01-18 15:37:24
príspevok od: Karol Srnec
Viac nez 12 rokov trvalo, kym sa do komercneho kompaktu znamej znacky dostal snimac tej velkosti ako v zrkadlovke. Tak a teraz sme na normale, ktory bol za cias filmu standardny. Nic menej, nic viac. Ganon PS G1 X je kompakt (par krat si to zopakujete) so vsetkymi vyhodami aj nevyhodami. Prisla doba, kedy prestava byt dolezity snimaci prvok, ale koncepcia fotoaparatu. Digitalistov vitam v obdobi, ktore analogisti poznaju desatrocia.

aaale čoby....a Leica nie je známa značka? má APS-C v kompakte už dosť dlho
 
Fatty
2012-01-18 15:46:29
príspevok od: Fatty
aaale čoby....a Leica nie je známa značka? má APS-C v kompakte už dosť dlho
OK, cena X1 je double a 1/2 tejto zrúdy, ale aj tak....je tu už od r.2009 a kvalitou prevedenia bude úplne inde než nejaký šunt Canon
 
Robert Simeg
2012-01-18 15:48:46
Mna by zaujimalo, ako sa s nim ostri, teda ci ma nejake ostriace body a pod.
velmi sa mi paci, keby mal uplny APS-C snimac a pomer stran 2:3 bolo by to este lepsie.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-18 16:28:49
príspevok od: Fatty
OK, cena X1 je double a 1/2 tejto zrúdy, ale aj tak....je tu už od r.2009 a kvalitou prevedenia bude úplne inde než nejaký šunt Canon
obraz ma o dve triedy horsi pozri na to ISO...a ma pevne ohnisko, nie je to klasicky zoom kompakt, myslim leicu..

 
jozkovicz
2012-01-18 18:02:59
príspevok od: Jozef Peniak
no zaostruje pomerne rýchlo - poodobne ako G11-G12, (nie je to tak rýchle ako pri Olympuse E-PL3 napríklad)
.. zdravim .. chcel by som sa opytat .. fotky v galerii, to su jpeg ake vypadli z fotaka, alebe su tam nejake upravy, napr saturacia , kontrast a pod ? dik ..
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-01-18 19:41:52
príspevok od: Fatty
aaale čoby....a Leica nie je známa značka? má APS-C v kompakte už dosť dlho
Aby si sa neozval. Leica je komercia jedna radost.
 
Fatty
2012-01-18 19:54:55
príspevok od: Karol Srnec
Aby si sa neozval. Leica je komercia jedna radost.
ved nič vzlom, ale.....pomaly všetky značky už majú kompakt s velkým čipom, a až s ním príde sám velký Canon, vtedy prehlásime že začala nová éra kompaktov????
bárs čudnô myslenia....
 
Marcel Rebro
2012-01-18 20:07:44
príspevok od: Fatty
ved nič vzlom, ale.....pomaly všetky značky už majú kompakt s velkým čipom, a až s ním príde sám velký Canon, vtedy prehlásime že začala nová éra kompaktov????
bárs čudnô myslenia....
skust tie "vsetky znacky" co maju kompakt so zoom objektivom a "velkym cipom" (mikro 4/3 a viac) vymenovat ....
 
netmouse
2012-01-18 20:16:24
Ja by som to skor nazval ... dostat zdravy rozum ... a nehnat sa za Pixelmi a zoomom ... lebo ludia si mysleli pokial to nemalo 24MP a 24zoom tak to nie je hodny fotak tych Euri .... a hla ... co nam priniesol Canon s prvym Ba snehom .... poezia ... APS-C CMOS senzor s 14MP ... zoom od 28-112 ... ISO 100-12800 so super kvalitou ...som spokojny.
 
Marcel Rebro
2012-01-18 20:44:02
Na rumorsy prilis niesom, ale Steve Huffa beriem pomerne vazne :

http://www.stevehuffphoto.com/2012/01/17/olympus-om-d-to-be-launched-february-8th/
 
Fatty
2012-01-18 21:50:44
príspevok od: Marcel Rebro
skust tie "vsetky znacky" co maju kompakt so zoom objektivom a "velkym cipom" (mikro 4/3 a viac) vymenovat ....
tak podla týchto kritérií uznávam, nikto ešte nezabetonoval napevno zoom objektív do kompaktu s väčším čipom...
takej blbiny je schopný iba Canon
prvenstvo mu právom patrí
 
Marcel Rebro
2012-01-18 22:01:17
príspevok od: Fatty
tak podla týchto kritérií uznávam, nikto ešte nezabetonoval napevno zoom objektív do kompaktu s väčším čipom...
takej blbiny je schopný iba Canon
prvenstvo mu právom patrí
A v com je (podla teba) lepsi kompakt so zabetonovanym pevnym objektivom a velkym cipom od kompaktu so zabtonovanym zoom objektivom a velkym (m43+) cipom?

Svetelnost neriesme, ta je u pevnych skiel vzdy inde ako u zoomov ...

Myslim ze (iste) prvenstvo patri aj tebe ....
 
bandzi
2012-01-18 22:02:41
príspevok od: netmouse
teda max clona .... minimalny otvor pri zacloneni
nazval si to prvy krat spravne
podla dpreview je to F16 (v celom rozsahu)
 
Fatty
2012-01-18 22:09:45
príspevok od: Marcel Rebro
A v com je (podla teba) lepsi kompakt so zabetonovanym pevnym objektivom a velkym cipom od kompaktu so zabtonovanym zoom objektivom a velkym (m43+) cipom?

Svetelnost neriesme, ta je u pevnych skiel vzdy inde ako u zoomov ...

Myslim ze (iste) prvenstvo patri aj tebe ....
no snáď už len tým že to nie je takáto tehla s výsuvným teleskopom
zlatééé palacinky...
 
viking81
2012-01-18 22:47:26
príspevok od: Fatty
tak podla týchto kritérií uznávam, nikto ešte nezabetonoval napevno zoom objektív do kompaktu s väčším čipom...
takej blbiny je schopný iba Canon
prvenstvo mu právom patrí
blbina sa stala tvojim rodicom ked ta pocali...aspon podla tych kecov co tu pustas to tak vyzera...mozes mi vysvetlit v com je to kravina ? podla teba samozrejme...a v com j eta tvoja Peica M9 lepsia ? okrem toho mena....
 
Marcel Rebro
2012-01-18 22:55:26
príspevok od: viking81
blbina sa stala tvojim rodicom ked ta pocali...aspon podla tych kecov co tu pustas to tak vyzera...mozes mi vysvetlit v com je to kravina ? podla teba samozrejme...a v com j eta tvoja Peica M9 lepsia ? okrem toho mena....
viem ze mna si sa nepytal, ale skusim :

+ je to FF
+ mozes na nu dat lepsie sklicka
+ je imidzovejsia

- je 6 x drahsia
- nema AF

... ale to vies aj sam ...
 
viking81
2012-01-18 22:58:21
príspevok od: Marcel Rebro
viem ze mna si sa nepytal, ale skusim :

+ je to FF
+ mozes na nu dat lepsie sklicka
+ je imidzovejsia

- je 6 x drahsia
- nema AF

... ale to vies aj sam ...
ted som si to kukol spatne....mala tam byt Leica X1....aspon vyssiel pisal....neviem kde som prisiel na tu M9
 
Marcel Rebro
2012-01-18 23:04:32
príspevok od: viking81
sorry za OT...ale ty si vazne divny pripad...stoj co stoj musis mat opacny nazor ako vacsina diskutujucich v danom vlakne.....jo a klobuk dole ako dokazes pochovat fotak na zaklade fotiek...skus si ho osahat....nieco s nim pofotit a potom mozes povedat ci sa ti paci ale nie
Mali sme na ZDS take spoluziaka. Prisiel ku nam tusim v 5. ci 6. rocniku - pristahovali sa do BA lebo jeho tato siel budovat na UV KSS.

V nicom nevynikal. Neslo mu ucenie, ani telesna, ani hudobna ani malovanie a dokonca ani dielne a prace v zahrade. Varenie neviem, lebo to mali len dievcata. Tak aspon kazdemu protirecil. Spociatku sme ho brali za sasa. Ked nas prestal bavit dali sme mu nakladacku. Zazaloval sudruhovi tatovi tatovi a sudruh tato sudruzke riaditelke. Sudruzka riaditelka si podala na ZRPS nasich rodicov, ze nepojdeme na strednu.

Jeden pan rodic, co vedel ze jeho syn aj tak nepochce ist na strednu ale za masiara ako on zrachal sudruha tatka. Len tak z principu.

Boli to krasne casy, ked kazdy kazdeho poznal osobne a kazdy si to s kazdym mohol vydiskutovat z paste do oka ....

Sorry za OT, ale myslim ze rana pastou je to co este v internetovej komunikacii zasadne chyba ...
 
Marcel Rebro
2012-01-18 23:06:31
príspevok od: viking81
ted som si to kukol spatne....mala tam byt Leica X1....aspon vyssiel pisal....neviem kde som prisiel na tu M9
+ je imidzovejsia

- je 2.5x drahsia
- ma zufalo pomaly AF
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-18 23:07:26
príspevok od: Fatty
ved nič vzlom, ale.....pomaly všetky značky už majú kompakt s velkým čipom, a až s ním príde sám velký Canon, vtedy prehlásime že začala nová éra kompaktov????
bárs čudnô myslenia....
WTF? ukáž mi jedného priameho konkurenta prosím ťa!
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-18 23:10:14
príspevok od: jozkovicz
.. zdravim .. chcel by som sa opytat .. fotky v galerii, to su jpeg ake vypadli z fotaka, alebe su tam nejake upravy, napr saturacia , kontrast a pod ? dik ..
jak by mu z oka vypadli - ano je to tak ako vypadli v PS som ich len pretočil ktore bolo treba
 
jozkovicz
2012-01-18 23:22:00
príspevok od: Jozef Peniak
jak by mu z oka vypadli - ano je to tak ako vypadli v PS som ich len pretočil ktore bolo treba
.. no vyzera to ozaj dobre .. este keby sa ten hladacik v dalsej generacii zmenil a aby bolo mozne aj manualne ostretnie, ako na fuji x10 .. a som zvedavy, co to sposobi v interakcii na dalsie znacky ..

.. no a dalsi prelom bude FF kompakt, pockame si dalsich 10 rokov ?
 
Marcel Rebro
2012-01-18 23:22:04
príspevok od: Jozef Peniak
WTF? ukáž mi jedného priameho konkurenta prosím ťa!
... myslim ze slovne spojenie "priameho konkurenta" bude pre Fattyho tvrdym arasidom ...
 
Fatty
2012-01-18 23:29:30
príspevok od: Marcel Rebro
Mali sme na ZDS take spoluziaka. Prisiel ku nam tusim v 5. ci 6. rocniku - pristahovali sa do BA lebo jeho tato siel budovat na UV KSS.

V nicom nevynikal. Neslo mu ucenie, ani telesna, ani hudobna ani malovanie a dokonca ani dielne a prace v zahrade. Varenie neviem, lebo to mali len dievcata. Tak aspon kazdemu protirecil. Spociatku sme ho brali za sasa. Ked nas prestal bavit dali sme mu nakladacku. Zazaloval sudruhovi tatovi tatovi a sudruh tato sudruzke riaditelke. Sudruzka riaditelka si podala na ZRPS nasich rodicov, ze nepojdeme na strednu.

Jeden pan rodic, co vedel ze jeho syn aj tak nepochce ist na strednu ale za masiara ako on zrachal sudruha tatka. Len tak z principu.

Boli to krasne casy, ked kazdy kazdeho poznal osobne a kazdy si to s kazdym mohol vydiskutovat z paste do oka ....

Sorry za OT, ale myslim ze rana pastou je to co este v internetovej komunikacii zasadne chyba ...
presne...máš úplnú pravdu
 
viking81
2012-01-18 23:30:23
príspevok od: Marcel Rebro
Mali sme na ZDS take spoluziaka. Prisiel ku nam tusim v 5. ci 6. rocniku - pristahovali sa do BA lebo jeho tato siel budovat na UV KSS.

V nicom nevynikal. Neslo mu ucenie, ani telesna, ani hudobna ani malovanie a dokonca ani dielne a prace v zahrade. Varenie neviem, lebo to mali len dievcata. Tak aspon kazdemu protirecil. Spociatku sme ho brali za sasa. Ked nas prestal bavit dali sme mu nakladacku. Zazaloval sudruhovi tatovi tatovi a sudruh tato sudruzke riaditelke. Sudruzka riaditelka si podala na ZRPS nasich rodicov, ze nepojdeme na strednu.

Jeden pan rodic, co vedel ze jeho syn aj tak nepochce ist na strednu ale za masiara ako on zrachal sudruha tatka. Len tak z principu.

Boli to krasne casy, ked kazdy kazdeho poznal osobne a kazdy si to s kazdym mohol vydiskutovat z paste do oka ....

Sorry za OT, ale myslim ze rana pastou je to co este v internetovej komunikacii zasadne chyba ...
s tou pastou plne suhlasim....mozno by stacila len facka....alebo elektro sok od pocitacovej mysi nech sa ten clovek preberie a spameta
 
viking81
2012-01-18 23:31:28
príspevok od: Marcel Rebro
+ je imidzovejsia

- je 2.5x drahsia
- ma zufalo pomaly AF
x rokov spat nam bolo tlacene do hlavy ze imidz je na nic...tak neviem kde sudruhovia v leice urobili chybu
 
Fatty
2012-01-18 23:53:15
príspevok od: viking81
x rokov spat nam bolo tlacene do hlavy ze imidz je na nic...tak neviem kde sudruhovia v leice urobili chybu
Inak, ked sme už pri tom - už sa ti pošťastilo mať v ctenej ruke nejakù tù Leicu? ked ju tak vehementne odsudzuješ...
 
vincko
2012-01-19 00:49:33
príspevok od: Fatty
Inak, ked sme už pri tom - už sa ti pošťastilo mať v ctenej ruke nejakù tù Leicu? ked ju tak vehementne odsudzuješ...
ukaz, nech sa paci....
Leica je urcite super, ale modlu z nej urcite robit nebudem...
horsi AF a ISO
proste zaostaly model
 
sunajn
2012-01-19 01:05:17
príspevok od: marcus_labeo
Najprv malá poznámka autorovi článku z formálnej stránky: používať čiarky by nezaškodilo, snáď v každom druhom súvetí chýbajú čiarky, text je preto ťažšie čitateľný.
K samotnému foťáku: rovnako ako autor tejto koncepcii veľmi fandím, je to posun smerom vyššie oproti tomu, čo začal Fuji X10 a v rámci svojej novovytvorenej kategórie (kompakt s nevýmenným zoomom a veľkým senzorom) je jedinečný. Ak niekto povie, že nemá výhody oproti CSC, ja tvrdím, že pre typického používateľa takéhoto foťáku nie je nemožnosť výmeny objektívov problémom. 4x zoom uspokojí väčšinu bežných situácií (koľko ľudí reálne má na CSC seťák s menším, 3x zoomom?) a hlavne ponúka lepšiu svetelnosť ako setové objektívy (s výnimkou dlhého konca, široký koniec a stredné pásmo je ale aj tak najvyužívanejšie). Na rozdiel od CSC, kde človek po čase bude pociťovať seťák s f3,5 ako obmedzujúci, rovnako ako si dokúpi možno hľadáčik, pri G1x netreba nič dokupovať, všetko je v cene. Aj v tomto kontexte treba vnímať inak dosť vysokú cenu. Ale oproti cenám porovnateľných CSC je obhájiteľná (naviac Canon si vyššiu cenu môže dovoliť, viď G12 ako jasne najdrahší profikompakt). Fotky ešte pozriem lepšie, na prvý pohľad mi ale chýbajú fotky so širokým ohniskom na plnú dieru.
Čiarky čiarky. To je fotoportál a nie čitateľský krúžok. Okrem toho, Ty si na jednu nezabudol?
 
viking81
2012-01-19 07:30:37
príspevok od: Fatty
Inak, ked sme už pri tom - už sa ti pošťastilo mať v ctenej ruke nejakù tù Leicu? ked ju tak vehementne odsudzuješ...
predstav si ze ano...a ja ju neodsudzujem....mechanicky a materialovo je to parada....ale v takej cene ze si to normalny zdravo uvazujuci jedinec nekupi...a honit si ego nad tym ze mam leicu aj ked foti na hovno mi pride scestne... ked je ale tvoje kriterium to logo leica...tak sa nemame o com bavit....98% ludi si kupi ten sunt canon a budu spokojny...btw....opet sa chcem spytat ako si podla fotiek prisiem na to ze je to sunt ? a ze ta leica bude uplne niekde inde ? canonacke G-ecka su na tom co sa tyka spracovania vyborne...
 
Fatty
2012-01-19 10:21:30
príspevok od: viking81
predstav si ze ano...a ja ju neodsudzujem....mechanicky a materialovo je to parada....ale v takej cene ze si to normalny zdravo uvazujuci jedinec nekupi...a honit si ego nad tym ze mam leicu aj ked foti na hovno mi pride scestne... ked je ale tvoje kriterium to logo leica...tak sa nemame o com bavit....98% ludi si kupi ten sunt canon a budu spokojny...btw....opet sa chcem spytat ako si podla fotiek prisiem na to ze je to sunt ? a ze ta leica bude uplne niekde inde ? canonacke G-ecka su na tom co sa tyka spracovania vyborne...
taaak to hej.. tie sú povestné....hlavne výborne utesnenýn zoom objektìvom
 
wayne
2012-01-19 10:50:50
príspevok od: Fatty
OK, cena X1 je double a 1/2 tejto zrúdy, ale aj tak....je tu už od r.2009 a kvalitou prevedenia bude úplne inde než nejaký šunt Canon
Sony R1 bol uz v r. 2005. Ked uz flamujes, dopln si vedomosti.
 
Fatty
2012-01-19 11:46:08
príspevok od: wayne
Sony R1 bol uz v r. 2005. Ked uz flamujes, dopln si vedomosti.
to vieš, wikipedia mala blackout včera
 
wayne
2012-01-19 12:47:52
príspevok od: Fatty
to vieš, wikipedia mala blackout včera
ja to nemam z wikipedie ale dpreview.
 
viking81
2012-01-19 12:53:53
príspevok od: Fatty
taaak to hej.. tie sú povestné....hlavne výborne utesnenýn zoom objektìvom
hmm tak X1-ka ma urcite ten vysuvny objektiv dokonale prachotesny....a opet sa ta pytam...ako si podla fotky dokazal usudit ze novy canon g1x bude mat problem s prachom ??? bud si telepat alebo debil ktory si stoj co stoj bude tvrdit svoje....a bojim sa ze poznam odpoved
 
Fatty
2012-01-19 13:05:14
príspevok od: viking81
hmm tak X1-ka ma urcite ten vysuvny objektiv dokonale prachotesny....a opet sa ta pytam...ako si podla fotky dokazal usudit ze novy canon g1x bude mat problem s prachom ??? bud si telepat alebo debil ktory si stoj co stoj bude tvrdit svoje....a bojim sa ze poznam odpoved
výsuvné zoom lensy budú mať problém s prachom vždy, to nemusím ani tipovať či posudzovať, môj zlatý
minimálne v tomto bude mať pevné ohnisko pred zoomom výhodu stále
 
Fatty
2012-01-19 13:18:43
príspevok od: viking81
hmm tak X1-ka ma urcite ten vysuvny objektiv dokonale prachotesny....a opet sa ta pytam...ako si podla fotky dokazal usudit ze novy canon g1x bude mat problem s prachom ??? bud si telepat alebo debil ktory si stoj co stoj bude tvrdit svoje....a bojim sa ze poznam odpoved
nehnevaj sa, ale tvoje uvažovanie je ako:
je reklama na nový model lampy s našróbovanou 100W žiarovkou.... ale šak dajme jej šancu v praxi, predsa len, čo ak má moderné obvody ktoré zaručia nízku spotrebu pod 100W
 
viking81
2012-01-19 14:13:26
príspevok od: Fatty
výsuvné zoom lensy budú mať problém s prachom vždy, to nemusím ani tipovať či posudzovať, môj zlatý
minimálne v tomto bude mať pevné ohnisko pred zoomom výhodu stále
ale porovnavas to s leicou x1 ktorej sa tak isto objektiv vysuva....takze teraz si si sam v podstate nasral do huby...
 
viking81
2012-01-19 14:15:46
príspevok od: Fatty
nehnevaj sa, ale tvoje uvažovanie je ako:
je reklama na nový model lampy s našróbovanou 100W žiarovkou.... ale šak dajme jej šancu v praxi, predsa len, čo ak má moderné obvody ktoré zaručia nízku spotrebu pod 100W
nie moje uvazovanieje skor take ze na trh prisla nova lamla s OLED ziarovkami...nikto ju poriadne nevidel...neskusal ale prve spravy hovoria ze je to uzasne a ja poviem....vyzera to byt dobre......dajme tomu sancu...a tvoje uvazovanie je...a co ake OLED....hnusna krabica....sunt...sak tu mame uzasnu 100W ziarovku....to je klasika...to je to co nam tu chyba a nie nejake nove blbiny...asi tak moj mily
 
Fatty
2012-01-19 14:49:19
príspevok od: viking81
nie moje uvazovanieje skor take ze na trh prisla nova lamla s OLED ziarovkami...nikto ju poriadne nevidel...neskusal ale prve spravy hovoria ze je to uzasne a ja poviem....vyzera to byt dobre......dajme tomu sancu...a tvoje uvazovanie je...a co ake OLED....hnusna krabica....sunt...sak tu mame uzasnu 100W ziarovku....to je klasika...to je to co nam tu chyba a nie nejake nove blbiny...asi tak moj mily
no, zhruba tak, no...
ale stále neviem prečo ťa to tak trápi....si akcionár Canonu alebo čooo?
človek niečo utrúsi a hneď je napadnutý zúrivým Canonistom
jaaaaj deti
 
Marcel Rebro
2012-01-19 15:09:14
príspevok od: Fatty
no, zhruba tak, no...
ale stále neviem prečo ťa to tak trápi....si akcionár Canonu alebo čooo?
človek niečo utrúsi a hneď je napadnutý zúrivým Canonistom
jaaaaj deti
v tom bude asi problém ... poväčšine len utrusuješ ... až sa to postupne mení na vytrusovanie ...
 
PAKKK
2012-01-19 15:16:22
Za tu cenu radsej amaterske zrkadlo ako kralovsky kompakt
 
marcus_labeo
2012-01-19 15:39:01
príspevok od: PAKKK
Za tu cenu radsej amaterske zrkadlo ako kralovsky kompakt
Cena je ošemetná vec a riešila sa už vyššie, ale... záleží, ako sa na to pozeráš. Máš tu profikompakty s 1/1,7" čipom za ceny okolo 400 eur (samotný G12 stojí stále okolo 440 eur) a Fuji X10 s 2/3" čipom za 540 eur. A teraz príde na trh kompakt so skoro APSC čipom, teda 6x väčším ako 1/1,7" a 4,5x väčším ako v X10. Koľko je teda hodná tá pridaná hodnota podstatne väčšieho čipu oproti spomínaným kompaktom? 10 eur? 100 eur? Skôr to druhé, že. Teraz ako absolútna novinka stojí 679 eur, časom určite pôjde o niečo dolu. Teda ten príplatok cca. 140 eur oproti najbližšiemu kompaktu (X10) asi primerane vyjadruje väčší čip a s tým spojenú vyššiu kvalitu snímok (viď Jozefovo prirovnanie k 60D). Ja sám mám amatérsku DSLR, ktorá bola lacnejšia a ani teraz by som si G1x za tú cenu nekúpil, každopádne je to vlajková loď zoomovacích kompaktov a ako taká má plné opodstatnenie aj za tú cenu.
 
wayne
2012-01-19 15:52:08
príspevok od: PAKKK
Za tu cenu radsej amaterske zrkadlo ako kralovsky kompakt
Tie kvality oceni clovek az ked sa pokusi amaterske zrkadlo strcit do vrecka.
 
Fatty
2012-01-19 15:57:06
príspevok od: wayne
Tie kvality oceni clovek az ked sa pokusi amaterske zrkadlo strcit do vrecka.
no, a toto sa bez problémov dá strčiť do vačku, čo?
 
viking81
2012-01-19 16:08:39
príspevok od: Fatty
no, zhruba tak, no...
ale stále neviem prečo ťa to tak trápi....si akcionár Canonu alebo čooo?
človek niečo utrúsi a hneď je napadnutý zúrivým Canonistom
jaaaaj deti
ako mrco...len utrusujes a flamujes
 
Fatty
2012-01-19 16:18:09
príspevok od: viking81
ako mrco...len utrusujes a flamujes
exactly...utrusujem a flejmujem ako mrco
 
wayne
2012-01-19 16:24:21
príspevok od: Fatty
no, a toto sa bez problémov dá strčiť do vačku, čo?
Ano.
 
Fatty
2012-01-19 16:32:02
príspevok od: wayne
Ano.
tak fajn
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2012-01-19 17:05:25
príspevok od: viking81
ale porovnavas to s leicou x1 ktorej sa tak isto objektiv vysuva....takze teraz si si sam v podstate nasral do huby...
Myslím, že ak aj má niekto mylný názor, dá sa mu to vysvetliť používaním slušnejších termínov a nekonfrontačným tónom...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2012-01-19 17:17:38
príspevok od: viking81
sorry za OT...ale ty si vazne divny pripad...stoj co stoj musis mat opacny nazor ako vacsina diskutujucich v danom vlakne.....jo a klobuk dole ako dokazes pochovat fotak na zaklade fotiek...skus si ho osahat....nieco s nim pofotit a potom mozes povedat ci sa ti paci ale nie
Nezastávam sa Fattyho, aj ja som si s ním užil svoje - ale každý má právo na názor, aj keď opačný ako väčšina. Fatty sa nevyjadril urážlivo o tebe, ale o foťáku a pokiaľ viem, tento foťák nie je tvoj príbuzný... Mne osobne jeho negatívny názor vôbec netrhá žily...
Podľa mňa ty si vyvolal prvý roztržku a teda tá zmieňovaná chýbajúca po papuli patrí tebe...
 
viking81
2012-01-19 17:40:55
príspevok od: Stratený Stano
Nezastávam sa Fattyho, aj ja som si s ním užil svoje - ale každý má právo na názor, aj keď opačný ako väčšina. Fatty sa nevyjadril urážlivo o tebe, ale o foťáku a pokiaľ viem, tento foťák nie je tvoj príbuzný... Mne osobne jeho negatívny názor vôbec netrhá žily...
Podľa mňa ty si vyvolal prvý roztržku a teda tá zmieňovaná chýbajúca po papuli patrí tebe...
nejde len o toto vlakno respektive debatu...fatty musi mat iny nazor z principu....neviem preco...snazil som sa pochopit takychto jedincov ale na nic rozumne som neprisiel...asi si myslia ze su viac zaujimavy...a ok...sorry za tie expresivnejsie vyrazy...ale boli pre mna v danom momente na mieste....a kludne by som ich pouzil znova...lebo ma vedia vytocit pre mna obmedzeni ludia ktori si dokazu vytvorit "spravny" nazor o vsetkom na svete na zaklade par fotiek alebo popisu na nete...a je jedno co to je alebo kto to vyraba...takze tolko...a ak ti tolko chyba ta po papuli....dam ti adresu....ale nie...just kiding
 
Fatty
2012-01-19 17:56:07
príspevok od: viking81
nejde len o toto vlakno respektive debatu...fatty musi mat iny nazor z principu....neviem preco...snazil som sa pochopit takychto jedincov ale na nic rozumne som neprisiel...asi si myslia ze su viac zaujimavy...a ok...sorry za tie expresivnejsie vyrazy...ale boli pre mna v danom momente na mieste....a kludne by som ich pouzil znova...lebo ma vedia vytocit pre mna obmedzeni ludia ktori si dokazu vytvorit "spravny" nazor o vsetkom na svete na zaklade par fotiek alebo popisu na nete...a je jedno co to je alebo kto to vyraba...takze tolko...a ak ti tolko chyba ta po papuli....dam ti adresu....ale nie...just kiding
no, a ty si si zas vytvoril názor že foťák je skvelý - a tiež iba z popisu a fotiek...
a teraz čo? tvoj názor je tým na rovnakej úrovni s mojim takže?

(väčšinou tu reaguješ na ľudí agresívne......asi prebytok testosterónu )
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2012-01-19 17:59:04
príspevok od: viking81
nejde len o toto vlakno respektive debatu...fatty musi mat iny nazor z principu....neviem preco...snazil som sa pochopit takychto jedincov ale na nic rozumne som neprisiel...asi si myslia ze su viac zaujimavy...a ok...sorry za tie expresivnejsie vyrazy...ale boli pre mna v danom momente na mieste....a kludne by som ich pouzil znova...lebo ma vedia vytocit pre mna obmedzeni ludia ktori si dokazu vytvorit "spravny" nazor o vsetkom na svete na zaklade par fotiek alebo popisu na nete...a je jedno co to je alebo kto to vyraba...takze tolko...a ak ti tolko chyba ta po papuli....dam ti adresu....ale nie...just kiding
Tú po papuli som myslel samozrejme obrazne, nebudem tu ja nikoho biť... A prečo si myslíš, že tvoj názor je ten správny...? Som presvedčený, že aj on si to isté myslí o tom svojom... A keďže v takýchto prípadoch ťažko rozsudzovať, myslím si, že ak s jeho názorom nesúhlasíš, je potrebné, resp. vhodné mu slušnou formou oponovať svojimi argumentami... ale nie osočovať ho, že je divný, keď má opačný názor ako väčšina... či už v tomto alebo iných fórach... takto to tu má aspoň "šťavu"... Už nežijeme v komunizme, už by nás za opačný názor nemali zatvárať... Jednoducho - ži a nechaj žiť...
 
pablo773
2012-01-19 18:57:00
Neviete či sa dá počas nahrávania videa zároveň aj fotit?Je to zaostrovanie naozaj tak pomalé ako u kompaktov?Mam d90 tam som s rýchlosťou uplne spokojný,pred tým som mal sony alfa 200 a to bolo horšie,tak pedpokladam,že G1X bude ešte pomalšie.Vie to niekto porovnat?
 
viking81
2012-01-19 20:27:55
príspevok od: Fatty
no, a ty si si zas vytvoril názor že foťák je skvelý - a tiež iba z popisu a fotiek...
a teraz čo? tvoj názor je tým na rovnakej úrovni s mojim takže?

(väčšinou tu reaguješ na ľudí agresívne......asi prebytok testosterónu )
napisal som niekde ze je fotak skvely ? mozno som len napisal ze podla prvych recenzii vyzera dobre...nevidel som serioznu recenziu....nefotil som s nim...mne len prislo divne ako si ho podla par fotiek oznacil za hnusny...tazkopadny neforemny atd...potom ako blbinu od canonu...ospevoval si leicu ktora vobec nebola prva vo svojej triede a nakoniec si to zakoncil tym ze to bude mat problem s prachom v objektive....tolko tovj nazor...mne sa fotak paci a pockam si na dalsie recenzie...ale urcite ho nezatratim par dni po vydani tlacovej spravy len preto ze som sa zle rano vyspal a dnes sa mi hranate veci nepacia a agresivnejsie reagujem max na ludsku hlupost a lenivost....ked tu napr citam 4. vlakno za den o kompakte do 100 EUR...ked ta to nechava chladnym a ani sa nezamyslis kam nas narod takymto tempom speje...tak to ako keby si patril k nim...
 
viking81
2012-01-19 20:31:03
príspevok od: Stratený Stano
Tú po papuli som myslel samozrejme obrazne, nebudem tu ja nikoho biť... A prečo si myslíš, že tvoj názor je ten správny...? Som presvedčený, že aj on si to isté myslí o tom svojom... A keďže v takýchto prípadoch ťažko rozsudzovať, myslím si, že ak s jeho názorom nesúhlasíš, je potrebné, resp. vhodné mu slušnou formou oponovať svojimi argumentami... ale nie osočovať ho, že je divný, keď má opačný názor ako väčšina... či už v tomto alebo iných fórach... takto to tu má aspoň "šťavu"... Už nežijeme v komunizme, už by nás za opačný názor nemali zatvárať... Jednoducho - ži a nechaj žiť...
ja som to aj obrazne bral a okej...mozno sa mylim aj ja...ale tym padom by sme mali veci....ludi posudzovat podla obalu a nejakej fotky....nemali by sme im dat sancu a pokusit sa ich lepsie spoznat a az potom povedat ci su dobre alebo zle...a ak je toto ta spravna cesta tak potom verejne priznavam ze som divny touto cestou davam aj fattymu dalsiu sancu a budem sa snazit pochopit jeho myslienkove pochody...ci uspejem....uvidite podla dalsich mojich reakcii na jeho adresu
 
viking81
2012-01-19 20:32:09
príspevok od: Stratený Stano
Tú po papuli som myslel samozrejme obrazne, nebudem tu ja nikoho biť... A prečo si myslíš, že tvoj názor je ten správny...? Som presvedčený, že aj on si to isté myslí o tom svojom... A keďže v takýchto prípadoch ťažko rozsudzovať, myslím si, že ak s jeho názorom nesúhlasíš, je potrebné, resp. vhodné mu slušnou formou oponovať svojimi argumentami... ale nie osočovať ho, že je divný, keď má opačný názor ako väčšina... či už v tomto alebo iných fórach... takto to tu má aspoň "šťavu"... Už nežijeme v komunizme, už by nás za opačný názor nemali zatvárať... Jednoducho - ži a nechaj žiť...
joo a este som zabudol...vecna diskusia plna argumentov pre a proti stavu ma....ale vyvolavanie nejakych flame len preto ze sa mi nieco vizualne nepaci...tak to ee
 
markato1
2012-01-19 20:48:34
príspevok od: viking81
napisal som niekde ze je fotak skvely ? mozno som len napisal ze podla prvych recenzii vyzera dobre...nevidel som serioznu recenziu....nefotil som s nim...mne len prislo divne ako si ho podla par fotiek oznacil za hnusny...tazkopadny neforemny atd...potom ako blbinu od canonu...ospevoval si leicu ktora vobec nebola prva vo svojej triede a nakoniec si to zakoncil tym ze to bude mat problem s prachom v objektive....tolko tovj nazor...mne sa fotak paci a pockam si na dalsie recenzie...ale urcite ho nezatratim par dni po vydani tlacovej spravy len preto ze som sa zle rano vyspal a dnes sa mi hranate veci nepacia a agresivnejsie reagujem max na ludsku hlupost a lenivost....ked tu napr citam 4. vlakno za den o kompakte do 100 EUR...ked ta to nechava chladnym a ani sa nezamyslis kam nas narod takymto tempom speje...tak to ako keby si patril k nim...
Uz to neries..nikam to nevedie,zbytocne sa to tu zahlcuje..aj keby prisiel Fatty z orbitu aj tak moze mat svoj nazor na obycajne pozemske veci.Je jedno ci je niecim zaujaty,alebo neviem co ma za problem,treba len dufat ze sa to raz u kolegu fotografa zlepsi a konecne bude moct mozno aj on normalne fotit,pripadne sem pridavat svoje diela a riesit celkom ine veci..
 
viking81
2012-01-19 21:36:02
príspevok od: markato1
Uz to neries..nikam to nevedie,zbytocne sa to tu zahlcuje..aj keby prisiel Fatty z orbitu aj tak moze mat svoj nazor na obycajne pozemske veci.Je jedno ci je niecim zaujaty,alebo neviem co ma za problem,treba len dufat ze sa to raz u kolegu fotografa zlepsi a konecne bude moct mozno aj on normalne fotit,pripadne sem pridavat svoje diela a riesit celkom ine veci..
okej...neriesim...on tu aj mal fotky...ale pomazal si ich...neviem sidce preco takze koniec OT a spat k fotaku....nejake dalsie info....recenzie ?
 
lu_boss
2012-01-19 22:17:43
...aky je krop ?
 
brenke666
2012-01-19 23:33:31
diskusia sa tu zvrhla....
 
bacil2
2012-01-20 00:25:10
príspevok od: lu_boss
...aky je krop ?
= 1,85
 
marcus_labeo
2012-01-20 09:23:00
príspevok od: lu_boss
...aky je krop ?
Pri nevymeniteľnom zoome je crop faktor (rovnako ako údaj o reálnom ohnisku) akosi irelevantný, nemyslíš?
 
lu_boss
2012-01-20 10:11:38
príspevok od: marcus_labeo
Pri nevymeniteľnom zoome je crop faktor (rovnako ako údaj o reálnom ohnisku) akosi irelevantný, nemyslíš?
nemyslim
Ty si preco myslis, ze tento udaj je irelevantny ?

 
marcus_labeo
2012-01-20 10:45:52
príspevok od: lu_boss
nemyslim
Ty si preco myslis, ze tento udaj je irelevantny ?

Pri iných ako fullframových foťákoch si logicky prepočítavaš ohniská objektívu na ten FF crop faktorom, aby si vedel, ako sa daný objektív na Tvojom foťáku reálne chová. Napr. fixné 50ky, kedysi základné objektívy sú na APSC nahrádzané 35kami, aby si dostal obdobný uhol záberu (35*1,5=52,5). Teda crop faktor ma zaujíma len pri výmenných objektívoch, pri kompakte bez výmenného objektívu je pre mňa smerodajné len prepočítané ohnisko a reálne mi je nanič.
 
wayne
2012-01-20 11:23:48
príspevok od: marcus_labeo
Pri iných ako fullframových foťákoch si logicky prepočítavaš ohniská objektívu na ten FF crop faktorom, aby si vedel, ako sa daný objektív na Tvojom foťáku reálne chová. Napr. fixné 50ky, kedysi základné objektívy sú na APSC nahrádzané 35kami, aby si dostal obdobný uhol záberu (35*1,5=52,5). Teda crop faktor ma zaujíma len pri výmenných objektívoch, pri kompakte bez výmenného objektívu je pre mňa smerodajné len prepočítané ohnisko a reálne mi je nanič.
Snazim sa Ti pozorumiet, je ti jedno ci mas po prepocte 28-112 pri 1/2.33" alebo pri 1.5", hlavne, ze mas ten zuuum. Co tam po velkosti snimaca, co je vacsinou svaty a prvy parameter pre akehokolvek nadsenca techniky?
 
marcus_labeo
2012-01-20 11:35:12
príspevok od: wayne
Snazim sa Ti pozorumiet, je ti jedno ci mas po prepocte 28-112 pri 1/2.33" alebo pri 1.5", hlavne, ze mas ten zuuum. Co tam po velkosti snimaca, co je vacsinou svaty a prvy parameter pre akehokolvek nadsenca techniky?
Snažíš sa málo. O veľkosti čipu som nič nepísal, keď si ten G1x kúpim, tak asi viem, že má 1,5" čip, o chlp väčší ako M 4/3 a o chlp menší, ako Canoňácky APSC. Ale na TOMTO foťáku mi je nanič informácia, aký je crop faktor, pretože nový objektív si naň nedám a nič násobiť 1,86x nepotrebujem. O zuuume ani slovo. Je to už jasnejšie?
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-20 11:50:57
príspevok od: marcus_labeo
Snažíš sa málo. O veľkosti čipu som nič nepísal, keď si ten G1x kúpim, tak asi viem, že má 1,5" čip, o chlp väčší ako M 4/3 a o chlp menší, ako Canoňácky APSC. Ale na TOMTO foťáku mi je nanič informácia, aký je crop faktor, pretože nový objektív si naň nedám a nič násobiť 1,86x nepotrebujem. O zuuume ani slovo. Je to už jasnejšie?
presne - pekne napísané, preto som ten crop nieriešil ani v článku
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-20 11:55:31
príspevok od: pablo773
Neviete či sa dá počas nahrávania videa zároveň aj fotit?Je to zaostrovanie naozaj tak pomalé ako u kompaktov?Mam d90 tam som s rýchlosťou uplne spokojný,pred tým som mal sony alfa 200 a to bolo horšie,tak pedpokladam,že G1X bude ešte pomalšie.Vie to niekto porovnat?
počas videa fotiť ma nenapadlo, ked budeme robit update recenzie tak vyskúšam, AF je pomalé ako bežný kompakt so vším všudy len s rozdielom že má megasuperšpičkový obraz,

nie je to zrkadlovka nečakajte od toho zase zázraky, ak chcete bleskový AF tak treba Aspoň 7D a USM objektívy aj to len tie rýchlejšie
 
PAKKK
2012-01-20 12:07:34
príspevok od: marcus_labeo
Cena je ošemetná vec a riešila sa už vyššie, ale... záleží, ako sa na to pozeráš. Máš tu profikompakty s 1/1,7" čipom za ceny okolo 400 eur (samotný G12 stojí stále okolo 440 eur) a Fuji X10 s 2/3" čipom za 540 eur. A teraz príde na trh kompakt so skoro APSC čipom, teda 6x väčším ako 1/1,7" a 4,5x väčším ako v X10. Koľko je teda hodná tá pridaná hodnota podstatne väčšieho čipu oproti spomínaným kompaktom? 10 eur? 100 eur? Skôr to druhé, že. Teraz ako absolútna novinka stojí 679 eur, časom určite pôjde o niečo dolu. Teda ten príplatok cca. 140 eur oproti najbližšiemu kompaktu (X10) asi primerane vyjadruje väčší čip a s tým spojenú vyššiu kvalitu snímok (viď Jozefovo prirovnanie k 60D). Ja sám mám amatérsku DSLR, ktorá bola lacnejšia a ani teraz by som si G1x za tú cenu nekúpil, každopádne je to vlajková loď zoomovacích kompaktov a ako taká má plné opodstatnenie aj za tú cenu.
Prepac ale stale mam v hlave to iste, za tie P... mam APSC a nie skoro APSC o tom ze si casom mozem fotit co chcem, teda kupit objektiv aky chcem. Mozno ludom sadne tento Kralovsky kompakt. Ale ja to asi nebudem aj ked dostat ho do daru nezahodim ho a ne preto ze je to riadna tehla teda na kompakt. Kazdopadne kamarad ho bude mat a zatial co si kupil on este zle nebolo, no uvidim co a ako na vlastne oci. Lebo netusim odkial sem dali foto ked fotaka ktoremu ich prisudili v europe vraj este niet, sak len pred par dnam bol ako novinka vo Vegas.
 
PAKKK
2012-01-20 12:27:42
príspevok od: wayne
Tie kvality oceni clovek az ked sa pokusi amaterske zrkadlo strcit do vrecka.
Moc nerozumiem, chce pan povedat ze bezne nosi vo vreckach tehlu? alebo tento kralovsky onyyy? ja som sa uz pokusal skovat G12 do vrecka a je lahsia mensia a predca tam nevleze. Ale zly kompakt to neni rozhodne sa tesim ked ho kamos bude mat a on si este zly fotak nevybral.
 
wayne
2012-01-20 12:58:33
príspevok od: PAKKK
Moc nerozumiem, chce pan povedat ze bezne nosi vo vreckach tehlu? alebo tento kralovsky onyyy? ja som sa uz pokusal skovat G12 do vrecka a je lahsia mensia a predca tam nevleze. Ale zly kompakt to neni rozhodne sa tesim ked ho kamos bude mat a on si este zly fotak nevybral.
Ano, vo vrecku nosim tehlu. Familiarne tak prezyvam svoj telefon. Aspon v nohaviciach. Do bundy/vesty pohodlne schoval e-pl1 s 20mm pancakom co su cca rovnake rozmery, alebo do vnutorneho vrecka na kabate a nemam problem... Dufam ze spolu s Fattym ste si predstavovali vrecko na nohaviciach, najlepsie zadne

Len tolko som chcel.
 
wayne
2012-01-20 13:00:31
príspevok od: marcus_labeo
Snažíš sa málo. O veľkosti čipu som nič nepísal, keď si ten G1x kúpim, tak asi viem, že má 1,5" čip, o chlp väčší ako M 4/3 a o chlp menší, ako Canoňácky APSC. Ale na TOMTO foťáku mi je nanič informácia, aký je crop faktor, pretože nový objektív si naň nedám a nič násobiť 1,86x nepotrebujem. O zuuume ani slovo. Je to už jasnejšie?
Jasne mi to bolo od zaciatku, narazal som na nieco ine. Ok, nechajme to, mozme sa tu natahovat do dalsich Vianoc a nic nevyriesime.

 
lu_boss
2012-01-20 15:56:53
príspevok od: marcus_labeo
Pri iných ako fullframových foťákoch si logicky prepočítavaš ohniská objektívu na ten FF crop faktorom, aby si vedel, ako sa daný objektív na Tvojom foťáku reálne chová. Napr. fixné 50ky, kedysi základné objektívy sú na APSC nahrádzané 35kami, aby si dostal obdobný uhol záberu (35*1,5=52,5). Teda crop faktor ma zaujíma len pri výmenných objektívoch, pri kompakte bez výmenného objektívu je pre mňa smerodajné len prepočítané ohnisko a reálne mi je nanič.
Dakujem za vysvetlenie Ale nicn ove som sa nedozvedel.
Mna krop zaujima kvoli predstave o hlbke ostrosti.
 
lu_boss
2012-01-20 16:05:50
príspevok od: marcus_labeo
Snažíš sa málo. O veľkosti čipu som nič nepísal, keď si ten G1x kúpim, tak asi viem, že má 1,5" čip, o chlp väčší ako M 4/3 a o chlp menší, ako Canoňácky APSC. Ale na TOMTO foťáku mi je nanič informácia, aký je crop faktor, pretože nový objektív si naň nedám a nič násobiť 1,86x nepotrebujem. O zuuume ani slovo. Je to už jasnejšie?
Technicky vzate - je presnejsia informacia 1,86, nez "o chlp" vacsi o "chlp" mensi.
Napriklad pri porovnani roznych fotakov, zvlast ked sa teraz roja rozne stroje je krop zaujimavy udaj, podla ktoreho sa da posudzovat jedna obrovska tvoriva vlastnost a tou je HO.

 
marcus_labeo
2012-01-20 16:38:37
príspevok od: lu_boss
Dakujem za vysvetlenie Ale nicn ove som sa nedozvedel.
Mna krop zaujima kvoli predstave o hlbke ostrosti.
Čakal som, že toto niekto vytiahne. Ty si pred fotením v Exceli vypočítavaš presnú hĺbku ostrosti v závislosti od veľkosti senzora? Ty vieš presne z hlavy povedať, akú HO bude mať senzor s kropom napr. 1,75? Tak to budeš kúzelník. Jednak veľkosť čipu je len jedným faktorov ovplyvňujúcich hĺbku ostrosti a jednak máš snáď nejaké skúsenosti, aby si vedel, akú HO dosiahneš s APSC senzorom a ak je G1x o máličko menší, asi aj HO bude porovnateľná. Ak to nevieš, boli tu x-krát postnuté nákresy veľkosti čipov, tak si pozri, ako veľký je 1,5" senzor a máš jasno. Ak nie, tak Ti ani žiaden poznatok o crop faktore 1,86 nepomôže.
 
PAKKK
2012-01-20 17:25:24
príspevok od: wayne
Ano, vo vrecku nosim tehlu. Familiarne tak prezyvam svoj telefon. Aspon v nohaviciach. Do bundy/vesty pohodlne schoval e-pl1 s 20mm pancakom co su cca rovnake rozmery, alebo do vnutorneho vrecka na kabate a nemam problem... Dufam ze spolu s Fattym ste si predstavovali vrecko na nohaviciach, najlepsie zadne

Len tolko som chcel.
vrecko na trenkach ale ne je to fajn fotak len troch tazky a vecsy, ale je pravda ak by bol z plastu zas by sa dal ohovarat proste do ho chce najde len to dobre a do ne tak len to zle. Pr mna forak este stale neni
 
PAKKK
2012-01-20 17:27:38
príspevok od: Marcel Rebro
v tom bude asi problém ... poväčšine len utrusuješ ... až sa to postupne mení na vytrusovanie ...
 
lu_boss
2012-01-20 21:15:55
príspevok od: marcus_labeo
Čakal som, že toto niekto vytiahne. Ty si pred fotením v Exceli vypočítavaš presnú hĺbku ostrosti v závislosti od veľkosti senzora? Ty vieš presne z hlavy povedať, akú HO bude mať senzor s kropom napr. 1,75? Tak to budeš kúzelník. Jednak veľkosť čipu je len jedným faktorov ovplyvňujúcich hĺbku ostrosti a jednak máš snáď nejaké skúsenosti, aby si vedel, akú HO dosiahneš s APSC senzorom a ak je G1x o máličko menší, asi aj HO bude porovnateľná. Ak to nevieš, boli tu x-krát postnuté nákresy veľkosti čipov, tak si pozri, ako veľký je 1,5" senzor a máš jasno. Ak nie, tak Ti ani žiaden poznatok o crop faktore 1,86 nepomôže.
Isteze neviem, to mas pravdu.
Tak si napriklad povedzme, ze mam tri fotaky, jeden s kropom 1,5, druhy s 1,86 a treti s kropom 2.
Nemusim nic pocitat, pre predstavu mi stacia tie tri cisla
 
michall
2012-01-22 13:39:55
najlepší fotoaparát je ten , ktorý máš pri sebe ...
mne z ponuky momentálne najlepšie vychádza Fuji X 10 , pretože má najlepšiu svetelnosť po celej dĺžke a veľký hľadáčik ( a cena je na spodnej úrovni ponuky ) ,... zoom má na ľavej ruke ( na objektíve ) , pravá ruka má spúšť , kompenzáciu expozície , rolovanie clony / času a cez funkčné tlačítko rolovanie ISO ,.. z pohľadu praktickosti pri fotení najlepšia kombinácia , nevadí mi , že objektív sa nedá vymeniť , však načo pri takejto svetelnosti , má menší čip , ale dobre vyzerajúci šum ( a zvýšenie dynamického rozsahu čipu ) , za veľkú výhodu považujem svetelnosť , najmä pri ohniskách 50 - 100 mm + cena + ergonómia
 
Imiy
2012-01-22 17:50:13
ó hhh škaredý dizajn má
 
brenke666
2012-01-22 20:46:38
príspevok od: Imiy
ó hhh škaredý dizajn má
mne osobne sa praveze ten dizajn paci...ale 100 ludi 100 chuti...
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-22 22:15:08
príspevok od: michall
najlepší fotoaparát je ten , ktorý máš pri sebe ...
mne z ponuky momentálne najlepšie vychádza Fuji X 10 , pretože má najlepšiu svetelnosť po celej dĺžke a veľký hľadáčik ( a cena je na spodnej úrovni ponuky ) ,... zoom má na ľavej ruke ( na objektíve ) , pravá ruka má spúšť , kompenzáciu expozície , rolovanie clony / času a cez funkčné tlačítko rolovanie ISO ,.. z pohľadu praktickosti pri fotení najlepšia kombinácia , nevadí mi , že objektív sa nedá vymeniť , však načo pri takejto svetelnosti , má menší čip , ale dobre vyzerajúci šum ( a zvýšenie dynamického rozsahu čipu ) , za veľkú výhodu považujem svetelnosť , najmä pri ohniskách 50 - 100 mm + cena + ergonómia
mne sa kvoli obrazu viacej pači G1X - zastúpi zrkadlovku pri tom čo fotím ako back up uplne stačí, bez straty obrazovej kvality.
X10 má rýchlejší AF a a tie veci čo spomínaš + menšie rozmery+normálny hľadáčik, ale ten obraz je o jednu triedu pod G1X
 
marcus_labeo
2012-01-23 08:43:50
príspevok od: Jozef Peniak
mne sa kvoli obrazu viacej pači G1X - zastúpi zrkadlovku pri tom čo fotím ako back up uplne stačí, bez straty obrazovej kvality.
X10 má rýchlejší AF a a tie veci čo spomínaš + menšie rozmery+normálny hľadáčik, ale ten obraz je o jednu triedu pod G1X
Presne tak. Takisto mi je svojou filozofiou a prepracovanosťou sympatický Fuji X10, ale porovnanie obrazovej kvality napr. na dpreview jasne ukazuje, že má blízko k profikompaktom a od M 4/3 a väčších ho delí značný odstup (a to aj od najstarších PENov ako E-PL1). Takže buď menší, ľahší a ergonomicky i kvalitatívne vymakaný Fuji s priemernou kvalitou snímok, alebo väčší, neohrabanejší a drahší G1x so zrkadlovkovou kvalitou. Každopádne je tu konečne možnosť voľby aj medzi kompaktmi a vďaka za to.
 
velecky
2012-01-23 08:48:31
príspevok od: Jozef Peniak
mne sa kvoli obrazu viacej pači G1X - zastúpi zrkadlovku pri tom čo fotím ako back up uplne stačí, bez straty obrazovej kvality.
X10 má rýchlejší AF a a tie veci čo spomínaš + menšie rozmery+normálny hľadáčik, ale ten obraz je o jednu triedu pod G1X
Jozef, a keď G1X porovnáš s X 100?
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-23 08:54:24
príspevok od: velecky
Jozef, a keď G1X porovnáš s X 100?
obrazovo je to 1:1 cca - ale uvidíme až na RAW,

výstup v raw z fuji má viacej jemných per pixel detailov ako z hocičoho s čím som doposiaľ fotil, proste obrazový procesor od fuji je asi geniálny ked na nízkych iso dá ešte viacej detailov ako D700.
 
zincica
2012-01-23 10:35:16
príspevok od: marcus_labeo
Presne tak. Takisto mi je svojou filozofiou a prepracovanosťou sympatický Fuji X10, ale porovnanie obrazovej kvality napr. na dpreview jasne ukazuje, že má blízko k profikompaktom a od M 4/3 a väčších ho delí značný odstup (a to aj od najstarších PENov ako E-PL1). Takže buď menší, ľahší a ergonomicky i kvalitatívne vymakaný Fuji s priemernou kvalitou snímok, alebo väčší, neohrabanejší a drahší G1x so zrkadlovkovou kvalitou. Každopádne je tu konečne možnosť voľby aj medzi kompaktmi a vďaka za to.
S tym znacnym odstupom to nebude take jednoznacne. Odporucam porovnanie na http://www.stevehuffphoto.com/2011/11/08/the-fuji-x10-digital-camera-review-a-look-at-the-baby-brother-of-the-x100/ alebo celu seriu amaterskych testov na http://kimletkeman.blogspot.com/
Fyzika iste nejde oklamat, ale vystup X10 podla tychto testov vyzera celkom slusne.
 
bacil2
2012-01-23 12:22:37

http://www.fotografovani.cz/art/df_trendy/PMA-trends-compact-camera.html
 
michall
2012-01-23 17:33:28
príspevok od: Jozef Peniak
mne sa kvoli obrazu viacej pači G1X - zastúpi zrkadlovku pri tom čo fotím ako back up uplne stačí, bez straty obrazovej kvality.
X10 má rýchlejší AF a a tie veci čo spomínaš + menšie rozmery+normálny hľadáčik, ale ten obraz je o jednu triedu pod G1X
no hej , Ty porovnávaš so svojou D 700 a ja s mojou D 80
btw : máš pekný album , plný modeliek ,.. boxing je nezabudnuteľná ,... niektoré by si mohol občas zobrať na večeru
 
IvanDD
2012-01-24 11:15:52
ahojte
som tu nový
prečítal som si slušnú diskusiu ohľadom novej G1X a zároveň aj na iné značky a ich modeli
chcem sa zároveň opýtať na radu, alebo odporučenie na foťáky pre koncerty, ktoré sú schopné nahradiť zrkadlovky
pýtam sa preto, lebo nie som fotograf, takže na registráciu môžem zabudnúť
a čo je dôležité, potrebujem fotoaparát:
cenovo dostupný, s čo najlepšou svetelnosťou, dobrým zoomom, dostatočne rýchly, nakoľko na koncerte je objekt pohyblivý, čo najväčší možný čip a samozrejme všetko ostatné s tým spojené...
proste hľadám niečo čo môžem použiť na koncerty a bude z toho výborný výsledok
a aby toho nebolo málo, bol by som rád, keby (to čo mi doporučíte) som mohol použiť aj pri návšteve F1

ďakujem za skoré info
 
scoty
2012-01-24 13:17:37
no zalezi v akej kvalite chces mat vystup... ak to ma byt velmi dobre,tak bez zrkadlovky co zvlada dobre vysoke iso-(citlivost) sa nezaobides... inak treba zvazit ci kompakt?, za tie peniaze co stoji G1X uz kupis zrkadlovku... ak to ma byt iba pre tvoju potrebu a nechces super kvalitu, tak ti postaci aj g1x
je to skor riesenie pre tych, co maju zrkadlovku a toto bude ako doplnok vybavy, aby sa stale nemuseli tahat so zrkadlom... ale aj pre fajn- smejkrov, co si potrpia na kvalitnych fotockach...alebo tych co sa im to paci a maju na to... a na F1 s kompaktom? zabudni na to...
 
IvanDD
2012-01-25 17:34:39
príspevok od: scoty
no zalezi v akej kvalite chces mat vystup... ak to ma byt velmi dobre,tak bez zrkadlovky co zvlada dobre vysoke iso-(citlivost) sa nezaobides... inak treba zvazit ci kompakt?, za tie peniaze co stoji G1X uz kupis zrkadlovku... ak to ma byt iba pre tvoju potrebu a nechces super kvalitu, tak ti postaci aj g1x
je to skor riesenie pre tych, co maju zrkadlovku a toto bude ako doplnok vybavy, aby sa stale nemuseli tahat so zrkadlom... ale aj pre fajn- smejkrov, co si potrpia na kvalitnych fotockach...alebo tych co sa im to paci a maju na to... a na F1 s kompaktom? zabudni na to...
scoty,
ďakujem za odpoveď
ak mám byť úprimný, veľmi si ma nepotešil, zrkadlo mám, nie super, ale mám, no s tým ma na koncerty nepustia, to hovorím z vlastnej skúsenosti
preto hľadám niečo, respektíve nejakú náhradu za zrkadlo, čo mi vytvorí čo najlepšiu fotku, samozrejme beriem na vedomie, že super kvalita to nebude, ale bude to oveľa lepšie (s tým niečím novým, zatiaľ neviem od koho by to malo byť, myslím značku) ako to dokážem urobiť, alebo som doteraz dokázal urobiť s kompaktom Power Shot SX100 IS
 
Kaiman81
2012-01-28 00:06:47
príspevok od: scoty
no zalezi v akej kvalite chces mat vystup... ak to ma byt velmi dobre,tak bez zrkadlovky co zvlada dobre vysoke iso-(citlivost) sa nezaobides... inak treba zvazit ci kompakt?, za tie peniaze co stoji G1X uz kupis zrkadlovku... ak to ma byt iba pre tvoju potrebu a nechces super kvalitu, tak ti postaci aj g1x
je to skor riesenie pre tych, co maju zrkadlovku a toto bude ako doplnok vybavy, aby sa stale nemuseli tahat so zrkadlom... ale aj pre fajn- smejkrov, co si potrpia na kvalitnych fotockach...alebo tych co sa im to paci a maju na to... a na F1 s kompaktom? zabudni na to...
Zabúdaš na jednu vec, ano za tú cenu kúpiš zrkadlovku,ale aby si sa dostal k podobnému rozsahu a kvalite tak si priplat minimálne 500E na sklo,ak nie viac....
 
scoty
2012-01-28 10:41:58
príspevok od: Kaiman81
Zabúdaš na jednu vec, ano za tú cenu kúpiš zrkadlovku,ale aby si sa dostal k podobnému rozsahu a kvalite tak si priplat minimálne 500E na sklo,ak nie viac....
no to mas pravdu...
 
Helixik
2012-02-12 22:24:55
Další zajímavý test této "hračky"

http://www.focus-numerique.com/test-1354/compact-canon-g1-x-powershot-presentation-caracteristiques-1.html

http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=fr&tl=sk&u=http%3A%2F%2Fwww.focus-numerique.com%2Ftest-1354%2Fcompact-canon-g1-x-powershot-presentation-caracteristiques-1.html
 
wanski
2012-02-15 16:31:56
Zdravim vsetkich
Je potesujuce ze Canon konecne prichadza s novinkou. Myslim si vsak ze to trocha dlho trvalo. Odkedy pozrel svetlo sveta PoverShot Pro jednotka preteklo vela vody. Dodnes tento fotak je v mojej vybave a zatial som pre bezne potreby neneasiel lepsi stroj (zapisnik). Optika robi svoje. Bol to prvy a posledny kompakt se "sklom" rady L. Alebo sa mylim? Kvalita obrazu je aj dnes hodna konkurencie. Samozrejme v elektronike je pokrok prevratny, ale o co nam ide? Technicka kvalita snimku, abysme pri foteni nemuseli spekulovat a rozmyslet ci konecny vysledok bude dobry... Tesim sa tak ako vy ze konecne bude opat novinka na trhu a budeme spekulovat ci kupit, alebo nie. Prajem dobre svetlo
Fero
 
blondak
2012-02-15 23:22:19
zaujímalo by ma načo je dobré testovať iso vonku pri dennom svetle?? tam bude dobrý aj kompakt spred piatich rokov Začnem mať komplexy, že mám "iba" D3
p.s. 700€.....a zas budeme "profíkov" čo berú za svadbu 170€, vidlami prehadzovať
 
otokar
2012-02-18 19:36:46
príspevok od: Stratený Stano
Tú po papuli som myslel samozrejme obrazne, nebudem tu ja nikoho biť... A prečo si myslíš, že tvoj názor je ten správny...? Som presvedčený, že aj on si to isté myslí o tom svojom... A keďže v takýchto prípadoch ťažko rozsudzovať, myslím si, že ak s jeho názorom nesúhlasíš, je potrebné, resp. vhodné mu slušnou formou oponovať svojimi argumentami... ale nie osočovať ho, že je divný, keď má opačný názor ako väčšina... či už v tomto alebo iných fórach... takto to tu má aspoň "šťavu"... Už nežijeme v komunizme, už by nás za opačný názor nemali zatvárať... Jednoducho - ži a nechaj žiť...
Ja čítam a tíško žasnem-nejde mi teraz o fotenie a foťák,ale trochu od veci.O vetu už nežijeme v komunizme atď....Ja neviem asi som blbý, ale pokiaľ ja viem v komunizme sme nikdy nežili.Pokiaľ ja viem žili sme v socializme.To za prvé.A za druhé- nevšimli ste si vážený že ľudia vo vláde si len prevrátili kabáty a hrajú za opačný tým.Takže ak sa za socíku nemohli chváliť nakradnutým lebo by to klalo oči dnes to hrdo predvádzajú, s tým že si to POCTIVO zarobili.Za socíku Vás za opačný názor zavreli (ak si niekto moc otváral hubu).A dnes Vás za to niekde v kúte zastrelia alebo prípadne prejdú(čírou náhodou) autom.A nedeje sa nič.Veď čo sa stalo? Tých prípadov je tóóóľko to sa predsa nedá stihnúť aby sa to vyšetrilo.Ešte by som mal k tomu hodne čo povedať ale aj tak som sa rozkecal (a prosím o prepáčenie)ale toto je debata o fotení a foťákoch.Takže ešte raz sorry.
 
peterth
2012-02-20 10:04:56
Som rad že je tu ďalší dobrý kom-pakt,vždy som mal opri veľkom /Nikon D90/ aj menší čo som stále nosil zo sebou aj na bicykli aj na motorke,predtým v dávnovekom /fotím od 1962/ som mal Olympus OM1 aj OM10 na film, v novoveku SONY DSC V1,teraz CANON G11.Ten Canon G11 je pre mňa dobrý vie aj makro,viem odfotit vizitku,doklad A4,alebo hodinky s ktorými robím. Toto ale novy Canon žiaľ nemá, ale inač je iste veľmi dobrý ..... Zdravím .... Peter Th.
 
werk
2012-02-21 18:15:30
Da sa vydrzat tych 2,7 sekund medzi cvaknutim 2 fotiek? Zaujima ma najma osobna skusenost. Kazdy na nete place, ze aka pomala sunka to je, ale podla mna je to dan za kvalitne fotky.
 
stasu
2012-03-09 16:56:13
Táto mašinka sa mi veľmi páči, škoda, je takéto niečo nevyrobil nikon, ale to iba preto, že mám nikon príslušenstvo - systémový blesk. Klobúk dolu.

Trošku zasnívam, ak dovolíte, a predstavím si nikon s telom dizajnovo z P7100 s čipom 10 Mpx cx z n1, a keďže ten je cca 2x menší, mohol by mať objektív 24-120 F2,0-4,5 s ostrením rýchlosti n1 a lepším makrom. Jáááááááááááááááááááááááj.

Budíček.

Skvelá práca, canon, už sa mi o g1x aj sníva
 
immortal20
2012-03-26 15:56:07
má ho niekto ? rsp nejaké fotky alebo hodnotenia ?
 
pepka76
2012-05-11 06:19:38
ako to mam rozumieť ISO 100-12,800 ??? čo to znamená 12,800???
 
b0baz
2012-05-11 07:12:08
príspevok od: pepka76
ako to mam rozumieť ISO 100-12,800 ??? čo to znamená 12,800???
Znamená to, že rozsah ISO citlivosti sa dá nastaviť od ISO 100 až do ISO 12.800...
 
martin11125
2013-09-29 14:10:01
Dobry den.
S odstupom casu,mate niekto skusenosti s G1X,vystup z RAW pripadne nejake porovnanie s inymi fotakmi.Aj ked si myslim,ze kompakt s tak velkym cipom je len tento canon.Dakujem.
Martin
 
Danniell
2014-05-08 17:29:27
príspevok od: martin11125
Dobry den.
S odstupom casu,mate niekto skusenosti s G1X,vystup z RAW pripadne nejake porovnanie s inymi fotakmi.Aj ked si myslim,ze kompakt s tak velkym cipom je len tento canon.Dakujem.
Martin
Mam tento fotoaparát pomaly rok, som s nim spokojný, som fotograf-amatér, na moje experimentovanie a fotenie mi vyhovuje, výstup z raw je veľmi slusny. Casto pouzivam polarizacny filter a myslim, ze tym fotoaprat lepsie zvlada dynamicky rozsah a fotky su krajsie - zalezi od pocasia, svetelmnych podmienok. Canon G1X ma dnes svojho nastupcu, no je dost drahy..
 
pa10
2017-04-15 01:00:12
Ja som siel na tento pristroj trochu opanou cestou, komentare o vahe a mohutnosti G1X ma vystrasili, a ako prvy som si kupil pred dvomi rokmi G1X Mk2. Ohrial sa u mna cez leto asi dva tyzdne, tak zle mi jednoducho ziaden fotoaparat do ruky zatial nepadol. Mal som ho v tej premiovej sade s hladacikom a kozenym puzdrom, no spominam nan len v negativach, ako na nevyvazene telo s tazkou optikou a malym gripom, ktory som nemal za co chytit a bol som nervozny uz len z toho ze som ho drzal v ruke. A to proste nemoze byt, aj keby to bol rovno fulfrejm zo zlata... Som zvyknuty na ergonomiu Lumixov a ruku na srdce, obdobie 2k10-15 bol v z vacsej casti v podani Canonu tazky stredovek a zle casy, preto som dal na dlhy cas Canonom zbohom. Az nedavno som sa ulakomil na G1X za dve stovky, pretoze kompakt s takym senzorom za taku cenu proste dnes clovek tazko zozenie. Dnes som o skusenost bohatsi - tento pristroj je stary, ale vyborny aj pat rokov od jeho vydania. Kedze som zvyknuty na m43 a sum je kamarat, obrazova kvalita je stale spickova, "top notch" ako hovoria za velkou vodou. Nostalgicky mi najma ten preklinany hladacik pripomina z detstva model A630, a vsetci vieme, ze nostalgia su v skutocnosti nikdy neprekona, takze ten hladacik aj s dvomi ledkami asi ako 1% uzivatelov milujem! Autofokus je pomaly, a v horsom svetle nezaostri takmer nikdy, ale nech, na to je na druhej strane hladacika fotograf, aby si poradil s tym, ako dostat na senzor to co potrebuje. Dokonalosti vo fotoaparatoch sa clovek skor ci neskor preje, to plati pre kazdeho, a najma pre tych, ktori si to nechcu priznat. Tento fotoaparat ma dusu, na prvy pohlad posobi ako tank a robi uzasne zabery, pokial ma clovek trpezlivost. Pritom v skutocnosti nie je o moc vacsi ako moja LX100-ka. Optika je superostra, vybrusena na hranu, az som prekvapeny. Farby typicke pre Canon, ako ich pozname, v porovnani s Panasonicom viac saturovane a ozivene voci realite, ale oku viac lahodiace. Mozem ho len odporucit, a ak uvidite G1X prvu verziu za dve stovky ktore ste ochotni obetovat pre trochu Canon G nostalgie, nevahajte. Je to nefalsovany klasicky Powershot so vsetkymi + aj - ktore k tomu patria, a ak ste si v mladosti Powershotmi a G-ckami svoje odfotili, tak toto je ultimatne G-cko, pomale ale precizne, a koniec rady, ktore nema ziadneho dalsieho plnokrvneho nasledovnika. Zatial.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia