Hore

Fujifilm X-E2 + XF 23/1,4R vz. Fujifilm X100s

Takmer rovnaké parametre, takmer rovnaká funkcionalita a ergonómia ovládania. Jeden je CSC, druhý kompakt. Ktorému dať prednosť?

Viackrát som zaznamenal otázku ohľadom toho, či si kúpiť Fujifilm X100s s pevným nevymeniteľným objektívom, alebo koncepčne podobný Fujifilm X-E2, ale s možnosťou výmeny objektívov. Vopred vám hovorím, že k jednoznačnej odpovedi sa dopracovať nedá. Využívam však tú možnosť, tieto fotoaparáty priamo porovnať. Dúfam, že nerozhodným ďalšie informácie pomôžu.


Vľavo Fujifilm X-E2, vpravo Fujifilm X100s. Optický (hybridný) hľadáčik a vstavaný blesk na prednej strane, výrazne tento fotoaparát odlišujú.Pri pohľade zo zadnej strany sú si fotoaparáty veľmi podobné. Vľavo Fujifilm X-E2, vpravo Fujifilm X100s.Ak porovnávame len telo fotoaparátov, aj zhora je tu veľká podobnosť. Vytŕčajúci objektív Fujinion XF 23/1,4R nasadený na X-E2 výrazne zväčšuje rozmery tejto zostavy.


Predstavenie

O Fujinke X100s sa hovorí, že je nadpriemerne vydarenou kombináciou objektívu a snímača. Môže tejto odladenej konfigurácii konkurovať skladačka v podobe X-E2 + XF 23/1,4R?

Tela obidvoch fotoaparátov sú si veľmi podobné, až na priehľadový hľadáčik u X100s, ktorý výrazne narúša jednoduchosť prednej strany fotoaparátu. Väčšina parametrov je zhodná. Rovnaký je senzor, procesor, rozlíšenie a frekvencia videa. X100s boduje hybridným hľadáčikom, X-E2 má lepší displej a vstavanú WiFi. Naviac umožňuje korigovať expozíciu o +/- 3EV, oproti +/-2 EV u X100s. Rovnaký je rozsah časov uzávierky. X100s sa lepšie vysporiada s nadmerným množstvom svetla,vďaka vstavanému ND filtru. X-E2 zvláda 7 obr./s., X100s stále veľmi slušných 6 obr./s. Porovnateľná je výdrž batérií.

Fujifilm X100s

Najprv si v krátkosti predstavíme Fujifilm X100s. Je to kompakt s hybridným hľadáčikom, APS-C snímačom a pevným objektívom 23/2. Funkčne a dizajnovo je považovaný za najvydarenejší fotoaparát vo svojej triede. Rovnako aj po stránke obrazového výstupu. Príkladne spája osvedčenú koncepciu filmových hľadáčikových fotoaparátov s modernou digitálnou technológiou. Pre mnohých fotografov je splnením ich snov o návrate k tradičnej konštrukcii a dizajnu. • 16 Mpx X-Trans™ CMOS II & EXR Processor II
 • objektív Fujinon 23/2, makro od 10 cm, zabudovaný ND filter
 • hybridný hľadáčik optický/elektronický, 2 350 000 bodov
 • 2,8” LCD 460 000 bodov
 • uzávierka 30 - 1/4000 s.
 • Full HD (1920 x 1080) @ 60fps / 30fps
 • 6 záberov/s.
 • ISO 100-25600
 • vstavaný blesk: áno


Úplná špecifikácia.

Fujifilm X100s hľadá konkurenciu - recenzia

Fujifilm X-E2

Fujifilm X-E2 má s X100s mnoho spoločného. Do veľkej miery z X100s vychádza. Dizajnom a rozmiestnením ovládacích prvkov sa na seba tieto fotoaparáty podobajú ako dvaja bratia, ktorým naviac tlčie v hrudi rovnaké srdce. X-E2 ale nie je kompakt. Je to CSC fotoaparát, bezzrkadlovka s možnosťou výmeny objektívov. Pre viacerých bude jedným z hlavných porovnávacích kritérií hľadáčik. X-E2 má hľadáčik čisto elektronický. • 16 Mpx X-Trans™ CMOS II & EXR Processor II
 • Fujifilm X-bajonet
 • elektronický hľadáčik 2 360 000 bodov
 • 3,0” LCD 1 040 000 bodov
 • uzávierka 30 - 1/4000 s.
 • Full HD (1920 x 1080) @ 60fps / 30fps
 • 7 záberov/s.
 • ISO100-25600
 • vstavaný blesk: áno
 • WiFi


Úplná špecifikácia.

Fujifilm X-E2 a XF 23mm F1,4 R - recenzia

Rozmery a hmotnosť

Samotné telo X-E2 má 350 g, testovaný objektív má hmotnosť 300 g, celková hmotnosť zostavy 650 g. Naproti tomu X100s má 445 g.

Rozmery tela X-E2 sú 129 x 75 x 37 mm. U X100s sú rozmery 127 x 74 x 54 mm. Tela prístrojov sú takmer rovnako veľké. O ceľkovej veľkosti X-E2 napokon rozhoduje veľkosť nasadeného objektívu. V našom prípade je to u Fujinonu XF 23/1,4R veľkom ø72mm x 63mm celková hrúbka 100 mm, oproti 54 mm u X100s. Ak by sme X-E2 skombinovali s Pancakom Fujinon XF 27/2,8, ktorý má rozmery ø61.2mm x 23mm, bola by hrúbka zostavy 60 mm, čo je len o 6 mm viac ako u X100s.

Cenové porovnanie

Fujifilm X100s: 1 190,- € (odporúčaná MOC)

Fujifilm X-E2 (telo): 899,- € (odporúčaná MOC)

Fujinon XF 23/1,4R: 890,- € (odporúčaná MOC)

Fujinon 27/2,8 Pancake: 449,- (odporúčaná MOC)

Ak budeme cenovo porovnávať s X100s, kombináciu s objektívom rovnakej ohniskovej dĺžky (Fujinon XF 23/1,4R), je rozdiel v neprospech X-E2 až 600,- €. Musíme si ale uvedomiť, že sa jedná o objektív s lepšou svetelnosťou, za ktorú sa pripláca. Ak vám nevadí malý nárast ohniskovej dĺžky, môžete X-E2 skombinovať s objektívom Fujinon XF 27/2,8 Pancake. Cenový rozdiel je potom len necelých 160,- €. Pancake objektív je naviac menší a v kombinácii s X-E2 sa veľkostne blíži X100s. Mínusom je mierne horšia svetelnosť.

Cenový rozdiel nemusí zodpovedať nášmu porovnaniu. Spoločnosť Fujifilm je známa svojími zaujímavými cenovými akciami. Napr. k setu s objektívom 18-55 dostanete druhý objektív zadarmo, či za symbolické Euro. Ušetríť môžete aj kúpu staršieho, ale stále dobrého modelu Fujifilm X-E1. Kúpa CSC fotoaparátu tak môže byť výhodnejšia ako kúpa kompaktu.

Praktické fotografovanie

Táto časť bude najmä o pocitoch. U takto podobných fotoaparátov môže pri rozhodovaní zohrávať pomerne veľkú úlohu práve pocit. Drobné rozdiely v ovládaní, ergonómii držania, či vychýtavka, ktorú druhý model nemá.

Fotoaparáty som najprv zhodne nastavil a potom s nimi fotil rovnaké motívy.

Fujifilm X100s

Hybridný hľadáčik sa ukázal ako výhodou. Myslel som si, že budem používať len digitálny. Na priamom slnku je dobre pozorovateľný, ale po prepnutí na optický je to iná káva. Slnko je jednoducho silnejší svetelný zdroj ako podsvetlenie displeja. Optický hľadáčik ukazuje viac ako zaznamená objektív. To, čo odfotíte je vyznačené rámikom. Vidieť čo sa deje na scéne aj mimo toho, čo fotíte sa niekedy zíde. Môžete vidieť, či sa niekto neblíži do záberu a podobne. Vadilo mi postupné oživenie obrazu po prebratí zo spánku. Najprv je obraz biely a postupne ako sa priviera clona sa dostane na normál. Znervózňovalo ma aj prepínanie hľadáčika z optického režimu do digitálneho, po priložení fotoaparátu k oku.

Fujifilm X100s má takmer nehlučnú uzávierku. To oceníte všade tam, kde nechcete fotením rušiť. Ja mám radšej o niečo hlučnejšiu závierku, ktorá mi charakteristickým zvukom, ale aj jemným otrasom fotoaparátu dáva najavo, kedy prebieha expozícia.

Stovka je o niečo precíznejšie spracovaná. Ovládacie prvky majú lepší chod. Prstenec clony je ťažšie dostupný, ale je pekne odkrokovaný.

Plusom je vstavaný ND filter. Ak fotografujete za pekného počasia, pri otvorenej clone, nepostačuje najkratší čas uzávierky. X100s lepšie zvláda fotenie detailov. Pri prepnutí do makrorežimu zaostruje už od 10 cm.

Fujifilm X-E2 + Fujinon XF 23/1,4R

CSC-čko sa lepšie a istejšie drží. Väčší objektív umožňuje pridržať ho zospodu a tak lepšie stabilizovať fotoaparát.

Veľmi často sa mi stalo, že sa mi prestavila clona. Clonový prstenec na objektíve Fujinon XF 23/1,4R má až veľmi ľahký chod, stačí jemne zavadiť a máte nastavenú inú clonu. Prospelo by nejaké aretačné tlačidlo. Plusom objektívu je možnosť prepnúť ho do manuálneho režimu zaostrovania pritiahnutím predného prstenca.

X-E2 má väčší displej s vyšším rozlíšením, pri testovaní som si to ani neuvedomoval. Nebyť štúdia špecifikácie obidvoch prístrojov, ani by som displeje nezačal porovnávať.

Až na rozdielné fyzické rozmery a tým danú rozdielnú ergonómiu držania je práca s obidvomi prístrojmi takmer rovnaká. Porovnateľná je rýchlosť zaostrovania. Obidva fotoaparáty majú rovnakých (veľmi dobrých) pomocníkov pri manuálnom zaostrovaní. Kvôli vyššiemu hluku uzávierky a zaostrovania je pocit z XE-2 drsnejší, menej uhladený.

Obrazová kvalita

Obidve riešenia poskytujú veľmi podobné obrazové výstupy. Objektív X100s je citlivejší na protisvetlo. Schopnosť viac rozostriť pozadie vďaka vyššej svetelnosti objektívu Fujinon XF 23/1,4G sa prejaví len pri záberoch zblízka. Rozdiel v bokehu nie je tak veľký, aby ste tento parameter brali ako rozhodujúci pri výbere. Vyššia svetelnosť sa zíde skôr za zlých svetelných podmienok.

Objektív X100s má výborne korigovanú chromatickú chybu. Fujinon XF 23/1,4R má malú axiálnu chromatickú chybu, ktorú na fotografiách uvidíte len zriedkavo v niektorých špecifických prípadoch. Obidva objektívy patria z hľadiska ostrosti k nadpriemeru a obrazový výstup uspokojí aj náročných fotografov. Objektív na X100s má pri maximálnej clone F2 mäkšiu kresbu, ale rovnomernejšiú smerom do rohov, od clony F4 je ostrosť výborná na celej ploche obrazu. Fujinon XF 23/1,4R je v strede ostrí aj na clone F1,4, rohy sú ale mäkšie. Výrazne zlepšenie kresby v rohoch je od clony F2,8. V rozsahu stredných a vyšších clonových čísiel sú objektívy porovnateľne kvalitné. V praxi sa nemá príliš zmysel zaoberať rozdielmi v ostrosti. Pri pozeraní a porovnávaní fotografií, ktoré som počas testovania urobil, som bez prečítania EXIF-u nevedel určiť, ktorú fotografiu som ktorým fotoaparátom nafotil.

Celkovo hodnotím lepšie objektív Fujinon XF 23/1,4R pre jeho lepšiu odolnosť na protisvetlo.


Paradoxne môže viesť chyba objektívu k lepším záberom. Odlesk svetla dodal fotografii na zaujímavosti. Fujifilm X100s.
Porovnanie bokehu a miery rozostrenia pri plne otvorenej clone. Hore X100s, dole X-E2 + Fujinon XF 23/1,4R.
Porovnanie mierky zväčšenia. Hore X100s, dole X-E2 + Fujinon XF 23/1,4R. X100s má vďaka režimu Macro výrazne lepšiu schopnosť snímať detaily.
Hore X100s, dole X-E2 + Fujinon XF 23/1,4R. Fotografie vyzerajú, akoby boli robené jediným fotoaparátom.


Plusy a mínusy oproti druhému fotoaparátu

Fujifilm X100s

Fujifilm X-E2 + Fujinon XF 23/1,4R

+  menej nápadný

+  menší a ľahší

+  hybridný hľadáčik

+  vstavaný ND filter

+  makro od 10 cm

+  možnosť výmeny objektívov

+  lepšie sa drží v ruke

+  WiFi

+  vyššie položený vstavaný blesk

+  lepší displej

- horšie ovládanie clony

-  väčšie rozmery a vyššia hmotnosť

-  clonový prstenec objektívu


Záver

Hlavnou otázkou nakoniec zostáva, či potrebujete fotoaparát s výmennými objektívmi, alebo vám X100s s pevným objektívom 23/2 pre váš štýl fotenia do veľkej miery postačuje? Nezabudnite, že je tu možnosť X100s dovybaviť predsádkami. S možnostou výmeny objektívov, tým nedokáže konkurovať. Predsádkami sa aj stráca komfort nosenia, kedy môžete mať fotoaparát na krku a snáď okrem náhradnej batérie nemusíte nič nikam odkladať. Obidva fotoaparáty poskytujú takmer rovnakú funkčnú výbavu a obrazový výstup. V praxi je rozdiel medzi fotografovaním s jedným alebo druhým prístrojom len malý rozdiel. Prehadzujúc si pri testovaní neustále fotoaparáty medzi sebou som výraznejší rozdiel cítil len v ergonómii držania. Asi očakávate jednoznačný záver? Ten si nechám pre seba. Máte dostatok indícii, aby ste sa vedeli sami rozhodnúť. Fotoaparát, ktorý si vyberáte musí vyhovovať vašim požiadavkám, nie mojim.

Tento produkt si môžete zakúpiť aj v ephotoshop.sk a podporiť tak svoj obľúbený portál ePhoto.sk. Neprehliadnite akciové ponuky!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
tonyfric
2014-05-27 08:45:38
Ja by som este do porovnania zaradil 18 mm F@, ktory je sice trochu sirsi, ale funkcne je velmi podobny pevnemu @£ mm objektivu na X100-ke.

Druhý bod - z mojich skúseností s Fuji X100 a Fuji X-E1 s 18 mm F2, 35 mm F1,4 a setovým 18-55 mm sklom môžem povedať, že s Fuji X100 sa cítim ako fotograf, s Fuji X-E1 sa cítim ako geek, ktorý neustále rozmýšľa, ktorým sklom by to či o no odfotil. SKončil som pri predaji X-E1 so setovým sklom, tie ďalšie dve sklá som si nechal, ale asi ich tiež predám. A kúpim X100s-ku.
 
anton julény
2014-05-27 10:09:03
príspevok od: tonyfric
Ja by som este do porovnania zaradil 18 mm F@, ktory je sice trochu sirsi, ale funkcne je velmi podobny pevnemu @£ mm objektivu na X100-ke.

Druhý bod - z mojich skúseností s Fuji X100 a Fuji X-E1 s 18 mm F2, 35 mm F1,4 a setovým 18-55 mm sklom môžem povedať, že s Fuji X100 sa cítim ako fotograf, s Fuji X-E1 sa cítim ako geek, ktorý neustále rozmýšľa, ktorým sklom by to či o no odfotil. SKončil som pri predaji X-E1 so setovým sklom, tie ďalšie dve sklá som si nechal, ale asi ich tiež predám. A kúpim X100s-ku.
presne tieto dôvody ma viedli k výberu X100S, je to lepšie a ľahšie ako objektív 35 s FF/APSC a mať ho stále pri ruke je na nezaplatenie..
 
majster333
2014-05-27 11:00:38
fotky s Fujifilm X-E2 majú akoby väčší kontrast nie?
 
PeCh
2014-05-27 16:39:20
príspevok od: majster333
fotky s Fujifilm X-E2 majú akoby väčší kontrast nie?
Áno, ale rovnako by si mohol povedať, že X100s má akoby väčší dynamický rozsah a má viacej presvetlené tiene .

A trocha vážnejšie. Áno, ale bez ďalších informácií sa nedá povedať, čím je to spôsobené. Môže to byť rozdielne spracovanie obrazu (čomu moc neverím) alebo odlišným nastavením fotoaparátu (v tomto prípade S-tone). Predpokladám (kvôli objektivite), že v oboch prípadoch ide o OOC JPEG a bola použitá rovnaká simulácia filmu.
 
Daniel Leitman
2014-05-28 15:39:37
pre niekoho moze byt zaujimave miesto skla 23/1.4 kupit x100 a mat 2 tela
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2014-05-30 14:56:31
príspevok od: Daniel Leitman
pre niekoho moze byt zaujimave miesto skla 23/1.4 kupit x100 a mat 2 tela
asi o tom to je, v cene obejktívu celý foťák
 
anton julény
2014-05-30 17:03:58
Toto je trocha nejasné, takže sa to pokúsim doplniť:
Na priamom slnku je dobre pozorovateľný, ale po prepnutí na optický je to iná káva. Slnko je jednoducho silnejší svetelný zdroj ako podsvetlenie displeja.
Aj pri dennom svetle je podsvietenie v optickom hľadáčiku dobre viditeľné.

Optický hľadáčik ukazuje viac ako zaznamená objektív. To, čo odfotíte je vyznačené rámikom. Vidieť čo sa deje na scéne aj mimo toho, čo fotíte sa niekedy zíde. Môžete vidieť, či sa niekto neblíži do záberu a podobne.
celý optický hľadáčik je taký široký preto, aby sa tam zmestil celý rám pri použití širokouhlej predsádky.

Vadilo mi postupné oživenie obrazu po prebratí zo spánku. Najprv je obraz biely a postupne ako sa priviera clona sa dostane na normál.
ale toto robí aj live view na zrkadlovke, preto dávam prednosť optickému. Digitálny hľadáčik používam pri makre alebo vtedy, keď chcem kvôli kontrole vidieť ako na zrkadlovke (napr. zákryt objektov)

Znervózňovalo ma aj prepínanie hľadáčika z optického režimu do digitálneho, po priložení fotoaparátu k oku.
veď toto vlastnosť "priblíženie k oku", toto je len jedna z možností a môžeš ju prepnúť na iný režim zobrazenia. Prepínanie optický/digitálny hľadáčik je na jedno tlačítko pri spúšti.
 
phototomas
2014-06-01 03:21:59
Ako Karol Jozefovi do kapusty liezol
Samozrejme žartujem, dobrý námet na článok a ako vždy super napísané. X100 mám v hladáčiku dávnejšie , len musí počkať bo som dal prednosť Sigme 35ART
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované