Hore

Fujifilm X-T100

Nemám veštecké schopnosti, ale tento model som do určitej miery predpovedal. Zapĺňa medzeru v portfóliu Fujifilm.

Určite nie som jediný, kto ju videl. Záležalo preto len na tom, či ju Fujifilm zaplní, alebo pôjde rovnakou cestou ako doteraz. Aká bola tá cesta? Vyrábať fotoaparáty odlišné od konkurencie. Sústredenie sa na samotné fotografovanie viac ako na milión nevyužiteľných funkcií. Ovládanie v štýle starej školy. To je doplnené vlastným snímačom a jedinečným spracovaním farieb. Na to nadväzuje poctivé budovanie portfólia kvalitných objektívov a nadštandardná starostlivosť o fanúšikov v podobe množstva firmvéru. Fujifilm má jedinečnú ponuku, ktorou sa trafil do vkusu mnohých fotografov, najmä pokročilých, ktorých už unavili sterilné zrkadlovky bez duše. Fujifilm však tak prichádzal o potencionálnych zákazníkov z radu začiatočníkov, ktorí chcú "obyčajný" fotoaparát. Medzeru mali zapĺňať model radov X-A a XM, ale nedarilo sa im to. V portfóliu až doteraz chýbal model v štýle Olympusu OM-D E-M10. Retro bezzrkadlovka v dizajne malej zrkadlovky so vstavaným hľadáčikom a klasickým ovládaním s otočným voličom programov. X-T100 je odpoveďou práve na spomínaný Olympus a jemu podobné fotoaparáty. Okrem klasického ovládania je dôležité, že miesto X-Trans snímača má klasický CMOS s Bayerovou maskou. Prečo, to si vysvetlíme neskôr.

Fujifilm X-T100 je bezzrkadlovka dizajnu "Like DSLR" s hľadáčikom nad osou objektívu. Je to fotoaparát pre začiatočníkov, mierne pokročilých a aj ako backup pre pokročilých fotografov. Dizajnovo vychádza z obľúbeného modelu X-T20. Podobné sú hranaté tvary, ovládanie je však výrazne odlišné. Pokiaľ X-T20 a ostatné vyššie modely používajú ovládanie v štýle starších mechanických filmových fotoaparátov, X-T100 má modernejší a rozšírenejší typ ovládania s charakteristickým otočným voličom programov.

Z najnižšieho modelového radu X-A preberá typ snímača, ktorým nie je X-Trans, ale bežnejší CMOS s Bayerovou maskou. Samozrejme veľkosti APS-C a s rozlíšením 24 Mpx. Bajonet je rovnaký ako pri ostatných X-iek, takže je fotoaparát kompatibilný so všetkými objektívmi s X-bajonetom.

Kvalitou spracovania patrí prístroj do strednej triedy. Vrch je kovový. Ovládače pôsobia veľmi solídne. Nekovové časti tela majú zdrsnený povrch imitujúci kožený polep.

Bez gripu vyzerá fotoaparát dosť stroho, až minimalisticky. Mne sa páči viac s gripom, ktorý mu pridáva zaujímavú krivku. V zlatom prevedení mi trochu pripomína filmový Nikon FM10. Verím, že si veľa nefotografov bude myslieť, že je to filmový fotoaparát.

Fotoaparát disponuje slušnými parametrami a výbavou. Hľadáčik je typu OLED, displej je výklopný a dotykový. Uzávierka je mechanická, v prípade potreby je možné aktivovať uzávierku elektronickú. Sériové zábery s max. frekvenciou 6 obr./s. začiatočníkom postačujú. Komu sa máli, môže použiť funkciu 4K burst. Vo výbave nechýba WiFi a dokonca ani Bluetooth. Pokročilejší užívatelia využijú aj funkcie HDR, Intervalometer, Time Lapse. Video je v HD, Full HD alebo 4K rozlíšení. V 4K rozlíšení ho limituje 15FPS a celkovo je video skôr doplnkovou funkciou.


Fujifilm X-T100 sa vyznačuje strohým dizajnom s prvkami retra.


Volič programov je v rade X-T novinkou. Premiéru má ľavý roller bez označenia.


Zozadu je model bližší ostatným modelom radu X.

Zhrnuté, X-T100 je najnižší model radu X-T, jediný má snímač CMOS a "moderné" ovládanie.

  • Bajonet: X-mount
  • Snímač: 24,2 MP (APS-C) CMOS
  • Meranie expozície: 256-zónové meranie TTL
  • Citlivosť: ISO 200-12800 (25600, 51200)
  • Rozsah uzávierky: 30 sek - 1/4000 sec., Bulb, elektronická až 1/32 000 s
  • Sériové snímanie: 6 alebo 3 obr./sek.
  • Displej: 3” (1 040 000), výklopný v 3 smeroch
  • Hľadáčik: EVF OLED (2 360 000 bodov)
  • Video 4K (3 840 X 2 160) 15FPS, Full HD 60FPS
  • Zaostrovanie: hybridné AF TTL kontrastné AF/TTL, AF s fázovou detekciou 91
  • Vstavaný blesk: smerné číslo približne 5 (ISO100 m)/približne 7 (ISO200 m)
  • Koonektivita: WiFi, Bluetooth, micro HDMI (D), micro USB, 2,5mm trojpólový konektor
  • Rozmery: 121x83x47,4 mm
  • Hmotnosť: 448 g
  • Výdrž batérie: Približne 430 záberov


https://www.fujifilm.eu/sk/produkty/digitalne-fotoaparaty/model/x-t100



Snímač

Väčšina fotoaparátov Fujifilm X používa snímač X-Trans veľkosti APS-C. Tento snímač má charakteristické vlastnosti a výstup. Je jedným z dôvodov, prečo má Fujifilm tak fanatických fanúšikov. Na druhú stranu jeho výstup nie je tak univerzálny a nemusí vyhovovať každému. Nie je to jeho chyba, ale charakteristická vlastnosť. Kto si kupuje Fujinu s X-Transom, mal by o tom vedieť a byť pripravený, že tým niečo získa a niečo stratí. Milujem X-Trans, ale neodporúčam ho každému. Patrí do rúk skúsenejším fotografom, ktorí vedia čo chcú a čo jeho použitie prináša. Začiatočníkovi môžu trochu komplikovať život. Na začiatku to bude maž jednoduchšie s CMOS snímačom s Bayerovou maskou, ktorý nájdete vo väčšine fotoaparátov ostatných značiek. Fujifilm ho používa vo fotoaparátoch radu X-A. Znamená to, že je horší ako X-Trans? Kdeže, je veľmi dobrý, plne porovnateľný s konkurenciou. Aj CMOS snímače, ktoré Fujifilm používa, sú výborné.

Expozičné režimy

Pri pokročilých modeloch radu X sa pokročilé expozičné programy nastavujú kombináciou voliča času a voliča clony. Pri X-T100 je tomu inak, rovnako ako pri fotoaparátoch ostatných značiek. Na otočnom voliči sú priamo programy a parametre sa nastavujú rollerom. Okrem pokročilých režimov P/A/S/M sú k dispozícii aj motívové programy. Najpoužívanejšie majú vlastného zástupcu, ostatné sú ukryté pod skratkou SP. Základným programom pre nefotografov a začiatočníkov je inteligentná automatika SR+.

Vychytávky

Fotoaparáty Fujifilm sú skôr sparťanskejšie. Dôraz je kladený na samotnú podstatu zaznamenania fotografie. Aj preto má Fujifilm toľko fanúšikov. Nenájdete tu množstvo špeciálnych funkcií spojených s digitálnym spracovaním obrazu. X-T100 vďaka svojej koncepcii však pár moderných vychytávok ponúka. Tým sa približuje konkurenčným modelom, z ktorých niektoré ponúkajú širokú paletu špeciálnych funkcií.

Začnem ale Fujifilm klasikou a to emuláciou filmov. Popísali sme o nej toho dosť. Aj keď má X-T100 CMOS snímač, obľúbené emulácie tu nechýbajú. Je ich 11. Nenájdete medzi nimi Acros, pretože k tomu je potrebný vysoký výpočtový výkon procesoru PRO, ktorý v tomto modeli nie je. V pokročilých režimoch prehadzujete emulácie otáčaním ľavého kolieska.

V amatérskych fotoaparátoch sú obľúbené obrazové efekty, nechýbajú ani v testovanom fotoaparáte. Nájdete ich na voliči programov, majú názov Advanced filters. Výber je jednoduchý, k slovu sa dostáva "tajomné" koliesko na ľavej strane. Stačí ním otáčať a efekty sa poslušne prehadzujú.


Efekt Toy Camera.

Po vzore bezzrkadloviek Panasonic zo 4K videa ťažia funkcie 4K burst a 4K multifocus. 4K burst je rýchle sériové snímanie v 4K rozlíšení do formátu JPG, frekvenciou 15 obr./s. 4K multifocus je funkcia, pri ktorej fotoaparát urobí sériu fotografií s postupným preostrovaním. Z tejto série môžete vytvoriť fotografiu s veľkou hĺbkou ostrosti, akú by ste priclonením nedosiahli. Spájanie prebieha priamo vo fotoaparáte a vy máte možnosť ovplyvniť, aký rozsah vzdialeností bude použitý. Alebo to necháte na automatiku. Funkcia funguje aj pri fotení z ruky, lepšie je ale použiť statív. Samotné spájanie záberov trvá niekoľko desiatok sekúnd. Ďalším spôsobom využitia je, že zo série vyberiete záber, ktorý je presne zaostrený tam, kde chcete. V takom prípade je proces rýchly a hĺbka ostrosti zodpovedá nastavenej clone.

To, že sa pri týchto funkciách využíva video formát, je zrejmé, pri pohľade na súbory uložené na kartu. Podkladové súbory sú vo video formáte MOV. Výsledné fotografie sú v 4K rozlíšení a formáte JPG.

Pri 4K burst a 4K multifocus dochádza k výraznému orezaniu záberu, rovnako ako keď snímate 4K video. Kvalita 4K multi focus fotografií je mizerná, najmä ak pracujete s objektívom s malou hĺbkou ostrosti. Algoritmus skladania si s tým nevie poradiť. Pracovať musíte s pricloneným objektívom a ani vtedy nie sú výsledky najlepšie.


4K multi focus nie je vydarený, ani po priclonení objektívu.

K "obyčajnejším" vychytávkam patrí expozičný bracketing, ktorý môžete využiť aj pre vytváranie HDR fotografií (v počítači). Potom je tu ISO bracketing, bracketing filmových simuláií, WB bracketing a bracketing dynamického rozsahu (DR). Slušné na amatérsky foťáčik.

Funkcia HDR slúži na zachytenie scény s veľkým dynamickým rozsahom. Dielčie zábery môžu byť nasnímané s rozdielom až 3EV. Výsledný HDR záber je vo formáte JPG, mierne orezaný. Ani pri najsilnejšom nastavení nie je HDR efekt prehnaný.


RAW bez úprav.

JPG HDR (3EV) priamo z fotoaparátu.

K pokročilým vychytávkam patrí nastaviteľný Intervalometer pre snímanie časozberných fotografií. Funkcia Time Lapse dokáže z nasnímaných fotografií vytvoriť video v max. 4K rozlíšení s frekvenciou 30fps.

Obľúbený panoramatický režim má samostatnú ikonku na voliči programov. Funguje ako kontinuálne snímaná sweep panoráma. Zvoliť možno smer snímania (aj vertikálny) a šírku zámeru (M alebo L). Na môj vkus je aj menej široký záber príliš širokouhlý. Kvalita výslednej panorámy nie je dobrá. Rozlíšenie je postačujúce na premietanie na TV. Vo fotografiách je však veľa chýb, najmä zdvojené línie.

Poslednou vychytávkou, ktorú si predstavíme, je Double exposure. Je to dvojitá expozícia s asistenciou v podobe náhľadu. Funkcii chýba pokročilé nastavenie, ktoré nájdeme napr. u konkurenčného Olympusu. Funguje ale dobre, začiatočníkovi pomôže s experimentovaním.

Fotoaparát v praxi

Fotoaparát som dostal v sete s novým objektívom XC 15-45, s ktorým si ho kúpi väčšina budúcich majiteľov. Po tom, čo som ho skúšal s X-A5, je to druhá šanca dôkladnejšie ho otestovať. V grafitovej farbe, ktorú som testoval ja, to fotoaparátu veľmi sluší. Určite patrí k najkrajším malým fotoaparátom. K dispozícii som mal aj XF 50/2 R WR.

Začnem ergonómiou držania. Tá nie je najlepšia, keďže prednosť dostal dizajn. Na tele nie je žiaden grip, ale dá sa k nemu zboku priskrutkovať No grip, skôr len taká oporná plôška. Predpokladám, že sa čoskoro objaví nejaký neznačkový poriadny grip aj s Arca Swiss základňou. Osobne to neberiem tragicky. Takýto fotoaparát si kupujete, pretože je malý a dizajnový, s horšou ergonómiou počítate.

Ovládanie fotoaparátu treba hodnotiť podľa toho, s akými fotoaparátmi máte skúsenosť. Majiteľ vyššieho modelu Fujifilm bude frflať, pretože ovládanie X-T100 je dosť odlišné. Fotografovi odchovanému zrkadlovkou alebo nováčikovi iné ovládanie vadiť nebude. Výber expozičných programov pomocou otočného voliča je oveľa rozšírenejší a pre mnohých intuitívnejší. Ja ako recenzent používam fotoaparáty s rôznym ovládaním a je mi vlastne jedno, akým spôsobom sa fotoaparát ovláda, ak je to dostatočne rýchle a má to logiku.

Nebudem porovnávať ovládanie X-T100 s ovládaním vyšších modelov. Skôr sa pozrieme na to, či je ovládanie celkovo dobré a nebráni intuitívnemu používaniu fotoaparátu. Keď som uvidel prvé zábery nového fotoaparátu, hneď mi do očí udreli dva rollery bez označenia. Obidva na vrchu fotoaparátu, jeden vpravo (pri pohľade zo strany fotografa), druhý vľavo. Ten pravý je na Fujinách bežný, akurát na ňom býva vyznačená stupnica korekcie expozície. Záhadnejšia pre mňa bola funkcia ľavého rolleru. Pri fotoaparátoch, ktoré ho tam majú, slúži väčšinou na prepínanie režimov snímania. Skôr ako roller to býva otočný volič. Pri X-T100 sa funkcia tohto rollera mení, podľa nastaveného programu. Ak radi intenzívne pracujete s obrazovými profilmi, určite ho využijete.

Užívateľské nastavenie má veľa možností, na danú kategóriu možno až priveľa. Kto si dá námahu, podrobne preštuduje návod a pustí sa do nastavení, bude odmenený ovládaním na mieru.

Tešil som sa na plne otočný displej. On je však len výklopný, pričom je pripevnený na otočnom pante, ktorý umožňuje preklopiť displej do polohy selfie. Aj tak je to ale lepšie, ako keby sa displej len vyklápal hore-dole. Je to však divná konštrukcia a nechápem, prečo konštruktéri nezvolili roky osvedčený otočný kĺb.

So setovým powerzoomom naštartuje fotoaparát do dvoch sekúnd. Odozva spúšte je rýchla, aj keď kratučké oneskorenie tu je. Maximálna frekvencia sériových záberov je 6 obr./s.. Mne sa podarilo urobiť sériu cca 20 obrázkov RAW+JPG. Po zaplnení buffera sa snímanie spomalí, ale fotoaparát fotí ďalej. Slušné na fotoaparát pre začiatočníkov.

Zaostrovanie patrí rýchlosťou a spoľahlivosťou k priemeru. Nevyrovná sa tomu u X-T20 a X-E3. Skôr tu máme zaostrovanie porovnateľné s predchádzajúcou generáciou. Na celkovom rýchlostnom prejave sa podpisuje nedotiahnutý firmvér. Prístroj budú musieť zhodnotiť dlhodobý užívatelia, ktorí si počkajú na novší firmvér, odstraňujúci chyby a vylepšujúci rýchlosť. V priamom porovnaní s X-T20 je tu rozdiel dosť citeľný. X-T100 niekedy nedokáže zaostriť a oznámi to chybovým hlásením, X-T20 s rovnakým objektívom a na rovnakých motívoch problémy nemal.

Nedotiahnutý firmvér sa prejavuje aj v zobrazení obrazu v EVF hľadáčiku. Občas som mal problém so zaostrovaním, keď som vybral zaostrovací bod dotykom a musel som fotoaparát vypnúť a zapnúť.

Obrazová kvalita

Tu sa nekoná žiadne prekvapenie. 24 Mpx CMOS poznáme z modelu X-A5. S príchodom X-T200 sa o výkon CMOS-u začína zaujímať viac fotografov, pretože X-T100 je atraktívnejší model, čiastočne alternatíva k X-T20 a X-E3. Vyžiadal som si od Fujifilmu X-T20, aby som mohol porovnať obidva snímače v samostatnom článku. Teraz sa budem venovať takmer výhradne CMOS-u v X-T100.

Základná citlivosť je ISO 200, rovnako ako pri X-Trans. Aj pri tejto citlivosti pozorovať v tieňoch šum, dupľovane ak v počítači zlepšujete kresbu v tieňoch. Aj keď štart nevyzerá najlepšie, pri vyšších citlivostiach si snímač vedie dobre. Vyrovná sa tomu najlepšiemu v kategórii APS-C CMOS. Použiteľná je aj citlivosť ISO 12 800.

Pri krátkom porovnaní s X-T20 víťazí X-Trans, podrobnejšie v pripravovanom pokračovaní. V dueli s Nikonom D7200 je súboj šumu vyrovnaný. Nad Canoňáckym APS-C v EOS M50 má mierne navrch, najmä čo sa týka tieňov.

Dynamický rozsah je veľmi dobrý a umožňuje pomerne výrazne pracovať s najvyššími jasmi aj najtmavšími tieňmi.

     
Vľavo fotografia z RAW, bez úprav. Vpravo po vylepšení kresby v tieňoch. ISO 200.

     
Vľavo fotografia z RAW, bez úprav. Vpravo po vylepšení kresby v tieňoch. ISO 3200.

     
Vľavo fotografia z RAW bez úprav, obloha je úplne bez kresby. Vpravo po vylepšení kresby vo svetlách. Vzhľadom na to, že obloha bola jednoliata, najlepšie vidno efekt záchrany kresby na kapotách automobilov.

Video

Pri videu je podobná situácia ako u nižšieho modelu X-A5. Je k dispozícii 4K rozlíšenie, ale s ťažko použiteľnou frekvenciou 15 FPS. To je málo. Nie je tu procesor radu PRO a fotoaparát nestíha. Odporúčam nastaviť Full HD kvalitu, kde je k dispozícii aj 60FPS. Vzhľadom na starší typ menu nenájdete v ňom samostatnú záložku videa.

Očakával som, že na voliči programov nájdem program pre video. Nie je tam a chápem aj prečo. Museli by sa zmeniť zaužívané spôsoby ovládania. K prospechu to však nie je. Nahrávanie spustíte malým, ťažko dostupným, tlačidlom Record. Po jeho stlačení sa samozrejme obraz oreže na pomer strán 16:9 a ak máte nastavené 4K rozlíšenie, alebo digitálnu stabilizáciu obrazu, ešte sa aj zúži uhol záberu. Komponujete tak trochu naslepo. To bude každého videographera rozčuľovať a nevyžehlí to ani selfie displej, či vstup pre mikrofón. Nahrávanie videa je nekomfortné a ak je pre vás dôležité, poobzerajte sa po lepších video špecialistoch. Ak potrebujete video len raz začas, X-T100 bude postačovať.

Prístroj má zmysel používať s nastavením kvality na Full HD. Displej výklopný do polohy selfie ocenia vlogeri, ktorým pomôže aj detekcia tváre. Kábel externého mikrofónu vtedy bude kúsok prekrývať displej, nič tragické. Škoda ale, že Fujifilm používa neštandardný 2,5 mm jack. Pri mnohých mikrofónoch budete musieť použiť redukciu, ktorá bude zavadzať ešte viac.


Kvalita videa je priemerná, postačujúca pre menej náročné použitie. Pri kontrastných svetelných scénach by sa zišiel obrazový profil Flat so širokým dynamickým rozsahom. Kombinácia optickej a elektronickej stabilizácie funguje celkom dobre. Vďaka tomu dojem z videa nerušia otrasy. Elegantne plávajúcemu obrazu Olympusov, Panasonicov a Sony, sa však nevyrovná.

Konkurencia

Nebojím sa, že by sa Fujifilm X-T100 dobre nepredával. Minimálne sa na neho vrhnú stávajúci užívatelia Fujiniek, ktorí chcú druhý fotoaparát. Na rozdiel od X-A5 nie je tak kompromisný, naopak v niečom prekonáva aj drahšie X-T20 a X-E3. S X-A5 má spoločné vnútro, rovnaký snímač, parametre, funkcie. Zjednodušene povedané, je to dospelejšia X-A5 s hľadáčikom.

Ťažšie sa predpovedá, ako osloví začiatočníkov, ktorí sa rozhodli kúpiť svoj prvý serióznejší fotoaparát. Má všetky predpoklady pustiť sa s vervou do boja s konkurenciou. Tá sa grupí z radov amatérskych bezzrkadloviek i zrkadloviek. Máme tu amatérske zrkadlovky, ako Canon EOS 200D, Nikon D5600 a pod. Myslím si, že v tejto kategórii je lepšou voľbou bezzrkadlovka. Menšia, ľahšia, vybavenejšia, intuitívnejšia, zábavnejšia, štýlovejšia. A naviac s množstvom výborných objektívov na výber.

Pozrime sa však na tvrdšiu konkurenciu, podobne koncipované fotoaparáty. V prvom rade sú tu Olympusy OM-D E-M10 Mark II a Mark III, ďalej Panasonic DMC-GX80, Sony a6000 a Canon EOS M50. Ani jeden nie je jednoznačným víťazom. Každý výrobca ku konštrukcii pristupuje mierne odlišne. Záleží na potrebách konkrétneho fotografa, ktorý model ho najviac osloví. Dobrou správou je, že Fujifilm X-T100 týmto modelom plne konkuruje. Nie je to nováčik, ktorý sa rozpačito obzerá, ale drsný hráč, zúžitkujúci to, čo sa naučil od starších súrodencov. Ak zoberieme do úvahy len APS-C bezzrkadlovky, X-T100 má výhodu v portfóliu objektívov, najmä v porovnaní so systémom Canon EOS M.

Plusy a mínusy

+ čiastočne kovová konštrukcia
+ kvalita snímača
+ Hybridný AF
+ OLED hľadáčik
+ 3 farebné varianty
+ výdrž batérie
+ Bluetooth
+ 11 emulácii filmov
+ tradičný volič programov
+ elektronická uzávierka
+ vstavaný blesk
+ výklopný displej
+ vstup pre mikrofón
+ nabíjanie cez USB

-  snímač nie je stabilizovaný
-  absencia výraznejšieho gripu
-  "len" 6 obr./s.
-  4K video len 15FPS
-  celková slabšia podpora videa
-  kvalita 4K multi focus
-  nemá profil Acros
-  2,5 mm audio vstup
-  priemerné zaostrovanie
-  nedotiahnutý firmvér

Záver

Máme tu fotoaparát, ktorý v portfóliu Fujifilmu chýbal. Niečo pre náročnejších začiatočníkov, pre ktorých sú ostatné Fujiny až príliš "old school" a samozrejme drahé. X-T100 je ten správny mix populárnej X-T20 a X-A5. Máme tu ľúbivý retro dizajn, pritom s modernejším ovládaním a univerzálnejším CMOS snímačom. Okolo snímača sa vedú vzrušené debaty. Predznamenáva použitie CMOS-u takéhoto fotoaparátu koniec X-Transu? Myslím si, že skôr nie. X-Trans bude naďalej používaný vo vyšších modeloch a CMOS v tých pre začiatočníkov.

X-T100 je fotoaparát pre začiatočníkov a mierne pokročilých. Určite si ho ako druhý aparát kúpia aj niektorí dlhoroční užívatelia Fuji s X-Transom. Musia sa však pripraviť, že pracovať s dvomi fotoaparátmi, ktoré majú odlišné ovládanie a aj obrazový výstup, nebude až také jednoduché. Zatiaľ je X-T100 v zaostrovaní citeľne pomalší, ako súčasná generácia vyšších modelov.

S týmto modelom Fujifilm začína konkurovať ostatným výrobcom v segmente bezzrkadloviek pre mierne pokročilých. Zároveň je to veľká konkurencia pre amatérske zrkadlovky, ktoré podľa môjho názoru nečaká ružová budúcnosť.

X-T100 je vydarená amatérska bezzrkadlovka, ktorá má šancu osloviť širšie spektrum fotografov, než tomu bolo u Fuji doteraz. Obrazová kvalita je výborná, patrí k špičke medzi APS-C fotoaparátmi. Poteší kvalitný OLED hľadáčik, hybridné zaostrovanie, výklopný displej, príkladné prepojenie s chytrými zariadeniami i na bezzrkadlovku slušná výdrž batérie. Najväčším mínusom je absencia stabilizácie snímača, ktorú má len X-H1. Objektívov s OIS je len pár. Video stále ostáva ako doplnkovou funkciou, plnohodnotnému využitiu 4K rozlíšenia bráni slabá snímková frekvencia.

Fujifilmu sa dobre podarilo skombinovať charakteristické prvky fotoaparátov radu X s univerzálnejšie použiteľným CMOS snímačom a rozšírenejším ovládaním. Pritom X-T100 stále zostáva predovšetkým Fujinou.

Testovaný kus patrí k prvým vyrobeným kusom. Tie väčšinou sprevádzajú nedostatky firmvéru, ktoré neobišli ani tento model. Prejavilo sa to problémami so zaostrovaním, pomalšími reakciami a nekorektným zobrazovaním v hľadáčiku. Verím, že Fujifilm čoskoro uvedie nový firmvér, ktorý odstráni chyby a vylepší rýchlostné parametre.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
marcus_labeo
2018-06-25 09:31:17
Tak recenzia mierne schladila moje nadšenie pre X-T100, keď som ho začal zvažovať ako cestovný foťák. Hlavne to ostrenie, muchy prvotného firmwaru a nefungujúce vychytávky typu focus stacking. To je škoda, od hybridného ostrenia som čakal viac, rovnako aj tie fičúry ako 4K burst a multi-focus (na papieri to pre mňa vyzeralo lákavo, techniku focus-stackingu neovládam, rovnako ani panorámy moc skladať neviem). Ako píše Karol, v budúcnosti sa to môže zmeniť novým firmwarom, ale to nie je isté.
Napriek tomu to stále považujem za dobrý foťák. Základ je senzor a ten je zjavne podarený, lepší než Canoňácky, o M4/3 ani nehovoriac a hlavne je tu skvelé portfólio objektívov. Záležať bude teda na cenovom odstupe od X-T20 (na eglobalcentrale).
 
musicman
2018-06-25 09:32:17
Veľká škoda toho zbabraneho nepoužiteľného 4k videa ,15fps je fakt nepoužiteľný hnus ,dnes v csc fotaku a navyše v takejto triede (nie je to nejaký lacný kompakt) je to neodpustiteľný lapsus ,veď už aj trochu lepšie mobily majú použiteľné 4k 30 fps lol toto fakt rozum neberie ako Fuji pryzni a babre stále videa vo svojich modeloch ,je to jasný kameň úrazu fujin celkovo ,no šetria na nesprávnom mieste , a tak som sa už tešil na konečne poriadny klasický entry aps-c csc systém s klasickým ovládaním za dobrú cenu a oni pohnoja video , ostrenie a aby toho nebolo dosť nemá to ani stabilizáciu.. takto žiaľ aj keď s menším čipom stále vyhráva komplexnosťou Panasonic GX9/GX80 prip Olympus omd e-m10 mk lll. , Obe sú stabilizované navyše , s bezproblémovým ostrenim a hlavne použiteľným 4k videom , snáď to v x-T200 poriešia s tým videom a dajú tam aspoň konečne použiteľné 30fps +vyriešia problémy s ostrenim a pridajú stabilizáciu.. tipujem že v krátkom čase možno ešte tento rok vyjde vylepšený nástupca x-T200 kôli slabej predajnosti a nespokojním zákazníkom
 
JohnNewton
2018-06-25 12:15:23
Posledný odstavec recenzie a ocenenie "tip redakcie" akosi neidú k sebe Čo si necháte pre fotoaparáty ktoré takýmito neduhmi netrpia,nie sú to nedorobky a technologicky sú o dosť pred ním ?
 
fatality
2018-06-25 12:50:36
príspevok od: musicman
Veľká škoda toho zbabraneho nepoužiteľného 4k videa ,15fps je fakt nepoužiteľný hnus ,dnes v csc fotaku a navyše v takejto triede (nie je to nejaký lacný kompakt) je to neodpustiteľný lapsus ,veď už aj trochu lepšie mobily majú použiteľné 4k 30 fps lol toto fakt rozum neberie ako Fuji pryzni a babre stále videa vo svojich modeloch ,je to jasný kameň úrazu fujin celkovo ,no šetria na nesprávnom mieste , a tak som sa už tešil na konečne poriadny klasický entry aps-c csc systém s klasickým ovládaním za dobrú cenu a oni pohnoja video , ostrenie a aby toho nebolo dosť nemá to ani stabilizáciu.. takto žiaľ aj keď s menším čipom stále vyhráva komplexnosťou Panasonic GX9/GX80 prip Olympus omd e-m10 mk lll. , Obe sú stabilizované navyše , s bezproblémovým ostrenim a hlavne použiteľným 4k videom , snáď to v x-T200 poriešia s tým videom a dajú tam aspoň konečne použiteľné 30fps +vyriešia problémy s ostrenim a pridajú stabilizáciu.. tipujem že v krátkom čase možno ešte tento rok vyjde vylepšený nástupca x-T200 kôli slabej predajnosti a nespokojním zákazníkom
ja uz fakt neviem,ci si dusevne trosku ehm,alebo excelentny troll.. ..
 
fatality
2018-06-25 13:08:32
s ci bez lowpass filtra?
 
marcus_labeo
2018-06-25 13:32:08
Ešte otázka na Karola: má zmysel kupovať si foťák s týmto seťákom? Ja viem, seťák, celý z plastu a naviac skladací, to neveští nič dobré, na druhej strane stojí iba stovku, je super ľahký a svojím extra širokým začiatkom sa javí ako výborné sklo na túry naľahko. Stojí podľa Teba za kúpu? Ako si stojí vedľa druhého seťáku 16-50mm?
 
zvonec
2018-06-25 14:27:26
príspevok od: fatality
ja uz fakt neviem,ci si dusevne trosku ehm,alebo excelentny troll.. ..
stancok ma novu registraciu....
 
fatality
2018-06-25 14:53:41
príspevok od: zvonec
stancok ma novu registraciu....
jj..viem.. ..
 
JohnNewton
2018-06-25 14:56:15
príspevok od: marcus_labeo
Ešte otázka na Karola: má zmysel kupovať si foťák s týmto seťákom? Ja viem, seťák, celý z plastu a naviac skladací, to neveští nič dobré, na druhej strane stojí iba stovku, je super ľahký a svojím extra širokým začiatkom sa javí ako výborné sklo na túry naľahko. Stojí podľa Teba za kúpu? Ako si stojí vedľa druhého seťáku 16-50mm?
Tu nájdeš oba :
https://www.pcmag.com/review/360216/fujifilm-fujinon-xc-15-45mm-f3-5-5-6-ois-pz
https://www.pcmag.com/article2/0,2817,2480820,00.asp?source=autosuggest
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-06-25 16:15:47
príspevok od: marcus_labeo
Ešte otázka na Karola: má zmysel kupovať si foťák s týmto seťákom? Ja viem, seťák, celý z plastu a naviac skladací, to neveští nič dobré, na druhej strane stojí iba stovku, je super ľahký a svojím extra širokým začiatkom sa javí ako výborné sklo na túry naľahko. Stojí podľa Teba za kúpu? Ako si stojí vedľa druhého seťáku 16-50mm?
Opticky ho vies posudit z fotiek v galerii. Mne nesedi powerzoom, priam ma rozculuje a to u Olympusaceho setaku mi az tak nevadi, tak nejako sa s nim robi lepsie.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-06-25 16:16:27
príspevok od: fatality
jj..viem.. ..
Kazdy vie.
 
seifi
2018-06-25 20:00:23
príspevok od: fatality
ja uz fakt neviem,ci si dusevne trosku ehm,alebo excelentny troll.. ..
nechápem, prečo riešiš autora a neriešiš podstatu príspevku; no napísal to čo napísal, tak mu to vyvráť, a napíš nie že excelentný troll a excelentný príspevok k prednostiam foťáku; to si prečítam skôr ako takýto útok na osobu
 
fatality
2018-06-26 01:11:58
príspevok od: seifi
nechápem, prečo riešiš autora a neriešiš podstatu príspevku; no napísal to čo napísal, tak mu to vyvráť, a napíš nie že excelentný troll a excelentný príspevok k prednostiam foťáku; to si prečítam skôr ako takýto útok na osobu
omg seifi,ty si tu od vcera na tomto serveri? o com mam polemizovat s chronickym riesicom,vecnym kritizujucim a nespokojencom stancokom? on ma pripomienky ku KAZDEMU modelu,7 rokov tu vybera fotak a na KAZDOM mu nieco vadi,pre co si ho akoze nekupi..tak ako aj teraz..a nie raz pouziva hanlive vyrazy..ako aj tu : hnus,zbabrany,przni,lapsus..pritom vsetky masiny,ktore dehonestuje,stokrat prevysuju jeho skill...
vzdy,ked je diskuter slusny a na urovni,diskutujem a spravam sa slusne aj ja...
 
fatality
2018-06-26 01:13:18
príspevok od: Karol Srnec
Kazdy vie.
skor som cakal odpoved na moju otazku..☺..
 
seifi
2018-06-26 08:35:55
príspevok od: fatality
omg seifi,ty si tu od vcera na tomto serveri? o com mam polemizovat s chronickym riesicom,vecnym kritizujucim a nespokojencom stancokom? on ma pripomienky ku KAZDEMU modelu,7 rokov tu vybera fotak a na KAZDOM mu nieco vadi,pre co si ho akoze nekupi..tak ako aj teraz..a nie raz pouziva hanlive vyrazy..ako aj tu : hnus,zbabrany,przni,lapsus..pritom vsetky masiny,ktore dehonestuje,stokrat prevysuju jeho skill...
vzdy,ked je diskuter slusny a na urovni,diskutujem a spravam sa slusne aj ja...
on debatuje s neživou vecou , pozri koľko je naopak slniečkárov, to nevadí nikomu ? nad každým hovínkon moderné waw, waw; nemôže byť každý foťák najlepší, a predsa je; a tie PR články či ako sa im hovorí, za peniaze papier znesie všetko; a si si istý, že je to stancok ?
 
JohnNewton
2018-06-26 08:45:16
príspevok od: seifi
nechápem, prečo riešiš autora a neriešiš podstatu príspevku; no napísal to čo napísal, tak mu to vyvráť, a napíš nie že excelentný troll a excelentný príspevok k prednostiam foťáku; to si prečítam skôr ako takýto útok na osobu
Zrejme si už nepamätáš nepublikovateľné a vymazané Stančokove vulgarizmy v réžii - stancok-zenes-misicman . Pohlavné orgány tu lietali ako holuby ..
 
jaryk48
2018-06-26 09:45:12
@JohnNewton

tie tvoje fotky, to je nejaký vtip?
 
jaryk48
2018-06-26 09:47:05
príspevok od: JohnNewton
Posledný odstavec recenzie a ocenenie "tip redakcie" akosi neidú k sebe Čo si necháte pre fotoaparáty ktoré takýmito neduhmi netrpia,nie sú to nedorobky a technologicky sú o dosť pred ním ?
ty sa tu odbavuješ nad snímačmi, ale unikla ti jedna maličkosť: nevieš fotiť
 
jaryk48
2018-06-26 09:50:17
príspevok od: JohnNewton
Zrejme si už nepamätáš nepublikovateľné a vymazané Stančokove vulgarizmy v réžii - stancok-zenes-misicman . Pohlavné orgány tu lietali ako holuby ..
a čo tvoje vulgarizmy JohnNewton? A vulgárne správy, ktorými si spamoval ostatných diskutujúcich?
 
marcus_labeo
2018-06-26 10:01:34
príspevok od: Karol Srnec
Opticky ho vies posudit z fotiek v galerii. Mne nesedi powerzoom, priam ma rozculuje a to u Olympusaceho setaku mi az tak nevadi, tak nejako sa s nim robi lepsie.
Práveže v galérii toho veľa s tým seťákom na 15mm nie je, väčšina fotiek v galérii je s 50mm/2. A z tých pár fotiek na 15mm sa mi javí, že je to také slabšie, v strede OK, ale kraje neostré a to si dosť clonil. Takže z tých pár foto moc nadšený nie som, preto som sa pýtal aj na Tvoj názor vo vzťahu k 16-50mm.
Inak s tým powerzoomom to chápem, mne vadil aj ten olympusácky seťák a ak je toto ešte horšie, tak to asi bude skutočne frustrujúce. Ale stále si hovorím, váži to len 90 gramov, na túry či ferraty je to veľká devíza a stále by som mal APSC snímač so všetkými z toho plynúcimi výhodami.
 
seifi
2018-06-26 10:09:13
príspevok od: JohnNewton
Zrejme si už nepamätáš nepublikovateľné a vymazané Stančokove vulgarizmy v réžii - stancok-zenes-misicman . Pohlavné orgány tu lietali ako holuby ..
nie je dobré si všetko pamätať; je dobré nechať priestor na nápravu
 
PeCh
2018-06-26 10:21:28
Mňa by zaujímalo, či je farebné podanie tohto bayera rovnaké ako x-transu z x-t20.
 
JohnNewton
2018-06-26 10:57:13
príspevok od: jaryk48
a čo tvoje vulgarizmy JohnNewton? A vulgárne správy, ktorými si spamoval ostatných diskutujúcich?
Mám rád Tvoje komplexy
 
JohnNewton
2018-06-26 10:58:47
príspevok od: jaryk48
ty sa tu odbavuješ nad snímačmi, ale unikla ti jedna maličkosť: nevieš fotiť
Nikdy som netvrdil, že viem, a Ty si ako na tom ? Daj niečo ..
 
fatality
2018-06-26 11:10:39
príspevok od: jaryk48
ty sa tu odbavuješ nad snímačmi, ale unikla ti jedna maličkosť: nevieš fotiť
povedal dnes zregistrovany jaryk s prazdnou galeriou..☺..
 
JohnNewton
2018-06-26 15:18:50
príspevok od: fatality
povedal dnes zregistrovany jaryk s prazdnou galeriou..☺..
On si kvôli mne vždy vytvorí nový nick, budem zvažovať registrované partnerstvo
 
blahoslav J B Art
2018-09-21 22:34:31
pozeram, ze cena na eglobale klesla pod cenu Fuji X-A5 a rovnaka je ako pri Fuji XF10
 
Ejo
2019-07-09 22:00:27
zdravim ,

chcem sa opýtať či by budete vedieť poradiť lebo mi ani manuál nepomohol. testujem túto bezzrekadlovku, ktorá sa mi dostala z druhej ruky, chcem si ho nastaviť podľa potrieb. fotím na priorite clony. na tomto programe je v nastavení možné zadať minimálnu rýchlosť uzávierky, predvolenú a tiež maximálnu hodnotu ISO. keď ale fottím, tak uzávierku mi pekne automaticky nastavuje foťák, ale ISO mi drží stále na maximálnej hranici napr. 3200. zo skúseností z predošlého foťáku by mal tlačiť hodnotu ISO čo najnššie k predvolenej hranici 200. Viete mi poradiť? Ďakujem.
 
blahoslav J B Art
2019-07-09 23:02:08
príspevok od: Ejo
zdravim ,

chcem sa opýtať či by budete vedieť poradiť lebo mi ani manuál nepomohol. testujem túto bezzrekadlovku, ktorá sa mi dostala z druhej ruky, chcem si ho nastaviť podľa potrieb. fotím na priorite clony. na tomto programe je v nastavení možné zadať minimálnu rýchlosť uzávierky, predvolenú a tiež maximálnu hodnotu ISO. keď ale fottím, tak uzávierku mi pekne automaticky nastavuje foťák, ale ISO mi drží stále na maximálnej hranici napr. 3200. zo skúseností z predošlého foťáku by mal tlačiť hodnotu ISO čo najnššie k predvolenej hranici 200. Viete mi poradiť? Ďakujem.
a ake mas pri Auto ISO nastavene hodnoty minimalne ISO, max ISO a cas?
 
Ejo
2019-07-10 09:16:58
príspevok od: blahoslav J B Art
a ake mas pri Auto ISO nastavene hodnoty minimalne ISO, max ISO a cas?
minimálne ISO mám 200, maximálne 3200 a čas 1/200. Na testovanie som si to nastavil rovnako ako na bývalom nikone. Ale pri fotení vždy drží len tú maximálnu hranicu 3200. Skúšal som aj iné hodnoty a správalo sa to rovnako.
 
blahoslav J B Art
2019-07-10 10:50:03
príspevok od: Ejo
minimálne ISO mám 200, maximálne 3200 a čas 1/200. Na testovanie som si to nastavil rovnako ako na bývalom nikone. Ale pri fotení vždy drží len tú maximálnu hranicu 3200. Skúšal som aj iné hodnoty a správalo sa to rovnako.
nemas nahodou v Q menu nastavene natvrdo 3200 ISO? lebo aj tam sa da menit ISO ... pevne hodnoty a aj auto.. alebo skus reset do tovarenskeho nastavenia a s tym skus, ci sa bude rovnako chovat ... alebo skus plnu automatiku
este by bolo dobre vediet, na akych clonach si fotil ... ci pri case 200 a clone 5.6 a malo svetla nedava preto max. nastavene ISO 3200
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované