O Fujifilme X100 sme už písali recenziu v čase keď vyšiel a bol horúcou novinkou. Teraz je to už pomerne známy prístroj, a už s ním dlhšie fotíme v našej redakcii, tak sme sa rozhodli ponúknuť vám dlhodobý test tohoto unikátneho kompaktu.
Kompakt s dobrým obrazom
Ako možno už niektorí viete predal som nedávno Canon EOS 60D (ako zálohu používam ďalší EOS 5D MkII ak je treba) a kúpil som si namiesto neho ako zápisník hľadáčikový fotoaparát s retro dizajnom a pevným 35mm ohniskom. Tento foťáčik ma zaujal predovšetkým krásnym dizajnom, a hybridným hľadáčikom. Jednoducho, už len z vizuálnej stránky spája nové a staré. Cena bola tiež poriadna, materiálové prevedenie je však našťastie ďaleko lepšie ako som očakával, vydržalo už pár výletov ako aj každodenné nosenie do práce. Spolu s fotoaparátom som si zakúpil aj kožené puzdro a slnečnú clonu s filtrovým adaptérom. Nemám veľmi rád kryty objektívu (stále ich treba dávať hore-dole, čo ma dobre zdržuje a navyše rád ich strácam), preto mám permanentne nasadenú slnečnú clonu, ktorá objektív spoľahlivo ochráni a foťák je stále „ready to shoot“. Bohužiaľ, keď chcem kožené zavrieť puzdro a zbaliť foťák do tašky, musí ísť clona dole z objektívu, takže čakám, že ju časom možno stratím. Clonu spolu s ďalšou batériou nosím v celkom praktickom látkovom vrecku, ktoré bolo pribalené k clone. Rezervná batéria je podľa mňa podmienkou pre úspešné celodenné fotenie, pretože fotoaparát vydrží fungovať s jednou batériou len cca 300 záberov. S nabíjaním baterky je spojená ešte jedna skutočnosť, na nabíjačke je zarážka, ktorá vypadáva. Aby som ju nestratil jednoducho som zarážku zalepil...
S novou hračkou fotím už pár mesiacov, no zámerne o nej píšem až teraz, aby som mal miery odstup od takého toho prvotného nadšenia, ktoré asi všetci máme vždy keď si kúpime novú hračku. Mimochodom toto je prvý fotoaparát, ktorý som si spontánne kúpil bez nejakého vyskúšania alebo podrobného vyčitovania technických recenzií na internete. Jednoducho mi bol vizuálne sympatický a obrazové výstupy na internete tiež nevyzerali zle.
V praxi
V prvom rade treba povedať, že tento krásavec je určený na fotenie ľudí. Pevné ohnisko, celá koncepcia, prívetivý dizajn, to všetko je veľmi vhodné na reportáž, dokument, či portréty v reálnom prostredí a možno aj street fotku. Istotne sním môžete úspešne fotiť aj iné žánre, ale na fotenie ľudí je to veľmi vhodný strojček. Ak fotíte najradšej teleobjektívmi a nemáte radi kontaktnú reportáž na tento model rovno zabudnite.
Pri fotení s touto „Fujistikou“ ma nič výrazne neobmedzuje je tu však zopár drobností, ktoré by mali byť inak. V prvom rade však treba prijať filozofiu tohto aparátu a zmieriť sa s pevným nevymeniteľným 35mm objektívom a špecifickým ovládaním. Clonový prstenec je geniálny, rovnako aj otočný volič na nastavenie časov. Hodnoty clony a časov môžete meniť aj po 1/3 EV krokoch kolískovým tlačidlom na zadnej strane. Toto však prakticky nepoužívam, ak nerátam situácie pri fotení krajiny keď chcem úplne presne exponovať (najčastejšie vtedy pracujem v manuálnom režime). 35mm ohnisko objektívu je veľmi univerzálne, ešte nedeformuje perspektívu, no „zmestil“ som sa sním na 90% do každej kompozičnej situácie.
Typicky pri reportáži alebo portrétovaní používam fotoaparát v režime priority clony na F2 alebo F2,8 so zapnutým ISO AUTO. Vynikajúca je aj priama možnosť ovplyvniť korekciu expozície jednoduchým otočným voličom rovno pod palcom. Samostatný volič tohto typu pre nastavenie korekcie expozície je to čo mi chýba aj na zrkadlovkách. Štart by mohol byť podstatne rýchlejší, rovnako ako aj prebranie prístroja zo „sleep“ režimu pomocou spúšte by mohlo byť instantnejšie. Poteší okamžitá odozva spúšte bez badateľného oneskorenia. (Napríklad pre porovnanie EOS 5D Mark II je oneskorenie spúšte citeľné). Zapisovanie na kartu trvá na môj vkus dlho hlavne ak fotíte spolu do RAW aj do JPEG. V ostatnom čase preto do JPEG už nefotím. Fotoaparátu preto prospeje čo najrýchlejšia SDHC karta akú si môžete dovoliť. Kapacitou mi dostačujú 16GB a 32GB karty na všetky príležitosti, ktoré ma zatiaľ postretli.
Meranie expozície a zaostrovanie
Veľmi ma teší dobré meranie a presný aj keď nie úplne bleskový autofokus. Keď raz indikuje zaostrenie tak jednoducho je zaostrené. Podľa môjho názoru je autofokus v rýchlejší a presnejší ako kombinácia EOS 5D MkII + Sigma 50mm F1,4 EX. Fujifilm X100 bez nejakých problémov zvláda zaostriť v priemerne osvetlenom interiéri, či v kostole počas obradu. S klesajúcou hladinou osvetlenia sa doba zaostrenia predlžuje, no AF je presný (Fotoaparát som viackrát použil na fotenie svadobného obradu ako druhé telo, pričom nemal problémy zaostriť v priemerne osvetlenom kostole s minimom odpadu). Pri veľmi nízkej hladine osvetlenia, keď už je naozaj takmer tma, si automatika zapne pomocnú diódu. Na môj vkus by však dióda mohla byť aktivovaná aj skôr (teda nie až vtedy keď už je tma ako v rohu), prípadne by mohla byť voliteľne zapnutá aj natrvalo. Pri zaostrovaní si môžete vybrať bod v takmer ľubovoľnom mieste, pretože 49 AF bodov je rozmiestených po celej ploche záberu. Najčastejšie používam stredový bod, tie ostatné nájdu uplatnenie najmä pri fotení zo statívu.
Manuálne zaostrovanie je pre mňa pri akčnom fotení ľudí ťažko použiteľné kvôli nesmiernej pomalosti elektronického posuvu. Uvítal by som, keby ďalšia generácia ktorá príde po X100 mala štandardný prstenec AF s mechanickým posuvom a so stupnicou zaostrených vzdialeností, tak ako to poznáme zo starých objektívov. Pri „streetke“ a akčnom fotení by bolo perfektné zaostriť odhadom na meter či dva a nečakať vždy na AF kým zaostrí.
Fotoaparát meria expozíciu presne a spoľahlivo pokiaľ je hlavný motív v strede obrazového poľa a pokiaľ fotíte na nižšie clonové čísla – typicky portréty makro a pod. Portréty, „streetku“ a takmer všetko fotím výhradne na F2-F4 v priorite clony so zapnutým ISO Auto, a ak treba zapnem vstavaný ND filter. Toto je môj štandardný, spoľahlivý režim s ktorým fotím 90% vecí. Najčastejšie používam zonálne meranie. Na výber je ešte bodové a priemerové meranie.
K meraniu expozície mám jednu výhradu. Ak sa však pokúšate fotiť zamračenú krajinu v priorite clony napríklad v plošnom protisvetle, či pri vyššej hladine osvetlenia bez ND filtra (na vyššie clonové čísla ako F8 až F16), X100 má dosť veľké problémy správne zmerať expozíciu a často o 1 EV (niekedy aj viacej) preexponuje záber, čo je veľmi nepríjemné. Krajinu preto s Fujifilmom X100 fotím výhradne na manuálny expozičný režim. Zaujímavé je, že tento jav sa vyskytuje len pri clonových číslach F5,6 –F8 a viacej. Pôvodne som si myslel, že ide o zasekávanie clony alebo o nejakú inú mechanickú chybu. No pokiaľ v manuále alebo v iných svetelných podmienkach funguje všetko ako má, tak problém bude skôr v meraní...
Ovládanie
Ovládanie a hlavne menu je dosť svojské, no už po pár minútach mi bolo jasné čo kde nájdem. K rozmiestneniu tlačidiel nie je toho príliš čo dodať. Zadné viacsmerné tlačidlo spojené s rotačným voličom je príliš malé, ale často ho nepoužívam, takže mi to je tak trochu jedno. K užívateľskému tlačidlu „Fn“ mám zvolené nastavenie ND filtra pre fotenie na F2-F2,8 za slnečného dňa. Je to potrebné lebo automatika v priorite clony priradí čas maximálne 1/1000s, čo je za slnečného dňa príliš dlhý čas. Trošku ma otravuje, že ho treba pri silnejšom svetle zapínať, no výsledky zas stoja za to. Aparátu by prospelo ISO 100, alebo rovno ISO 50, tak ako to poznám z 5D MkII. Hodnotu ISO 100 síce nastavíte ale len pri fotení do JPEG. Zaujímavé na celej veci, je že pri F2 je možné v plne manuálnom režime nastaviť aj 1/4000s – takže o toto sa stará v tomto prípade asi elektronická závierka.
Diskrétna práca
Apropo závierka, v tomto prípade ide o listovú závierku zabudovanú priamo objektíve (preto aj tie obmedzenia s rôznymi časmi pri rôznych clonách). Má veľmi tichý a jemný chod, takže nie je problém udržať časy ako 1/15s pri fotení z ruky cez hľadáčik, keď si opriete foťák o tvár a trošku ho stabilizujete. Tichosť aparátu je super vlastnosť pri fotení vernisáží, koncertov klasickej hudby alebo aj pri svadbách. Tradičná zrkadlovka je popri tomto aparáte hlučná ako guľomet vedľa gumipušky...
Hľadáčik
Hľadáčik je pýchou tohto modelu a to plným právom. Môže fungovať v priehľadovom ( čo je super na reportáž) a elektronickom režime (vhodné na statické scény pre presné komponovanie a makro). Subjektívne, ten priehľadový je rovnako veľký ako pri Canone EOS 5D MkII, čiže je vhodný aj pre tých čo vidia trochu horšie (tak ako ja). V hľadáčiku sa môže zobrazovať histogram a vodováha, čo však nepoužívam pretože chcem hlavne vidieť na fotografovanú scénu. Využívam však zobrazenie zaostrenej vzdialenosti pre kontrolu správnosti zaostrenia.
Počítadlo záberov – tichý nepriateľ
Počas jedného jesenného výletu sa mi prihodila nepríjemná vec. Naplnilo sa interné počítadlo snímkov/záberov – myslím, že to bol 9999 snímok. Fotoaparát o tom samozrejme postupne informoval na displeji tak, že indikoval už len pár voľných snímok napriek tomu že na SD karte bolo cca 20GB voľného priestoru. Najskôr som si myslel, že ide o chybu karty. Nepomohlo mi ani vymenenie karty za druhú ani nastavenie číslovania snímok. Fotoaparát som musel zresetovať úplne celý, do fabrických nastavení a vymazať internú pamäť. Bolo to našťastie v situácii, keď som mal na vyriešenie problému dosť času, keby sa mi to stalo počas fotenia reportáže, alebo svadobného obradu už by to nebolo také veselé.
Detaily aj tam kde ich nečakáte
Obrazová kvalita ma veľmi príjemne prekvapila. Tento fotoaparát miluje farby, čo vidieť už pri fotení do JPEG. Škoda len chýbajúcich „Camera RAW“ profilov simulovania filmu v Adobe Lightrom 3. Tento problém ale hravo vyriešia užívateľské presety. Korekcia chýb objektívu je našťastie do LR3 už pridaná rovnako ako aj základný farebný profil takže nič nebráni pohodlnému spracovaniu RAW v mojom obľúbenom editore fotografií. Detaily vyvolaných obrázkov sú výborné, pixlová ostrosť tiež, šum je veľmi dobre zvládnutý. Nenájdete tu žiadne zmývanie detailom odšumom či slabou kresbou optiky. Neuveriteľné je tiež množstvo informácií, ktoré sa dá vytiahnuť z tieňov či podexponovaných častí obrazu. Pre portrétovanie a reportáže mi vyhovuje podanie obrazu aj na ISO 3200. Na ISO 1600 je obraz podľa môjho názoru priam luxusný na to že ide o APS-C senzor. Na obrazovom podaní vidieť, že objektív je navrhnutý presne na konkrétny senzor a na jeho kvalite sa vôbec nešetrilo. Má výbornú ostrosť už na F2. Po priclonení na F2,8 je už ostrý ako žiletka. Trochu lepšie by však mohol zvládať protisvetlo pri plnom odclonení. Portréty a reportáž fotím najčastejšie na F2, pretože potrebujem aspoň kúsok odpichnúť motívy od pozadia, čo mi clona F2 trochu umožňuje. Jedinú významnejšiu výhradu k obrazovej kvalite mám k režimu makro, kedy je obraz dosť mäkký pri fotení na plnú dieru. Optiku treba pricloniť na F2,8 pre dobré výsledky.
Fotenie do RAW zachráni aj veľmi podexponované obrázky, v tomto prípade neodpálil štúdiový blesk a svietila iba pilotka. Tu mi postačila napríklad jednoduchá auto korekcia v Lightroom 3 a trochu odšumu. Zosvetlené o viac ako 5EV.
Ďalšia extrémna situácia, ktorá sa vám asi v reálnom živote nestane. Zosvetlením tieňov sa z RAW formátu dá dostať dostatok kresby na použiteľnú fotografiu. Foto je vyvolané opäť v Adobe Lightroom bez odšumovania, pretože čiernobielym záberom podľa mňa trocha štruktúry pristane.
Plusy X100:
- Prijateľné rozmery a hmotnosť (Ani príliš ťažký ani ľahký, presne akurát)
- Výborná obrazová kvalita RAW aj JPEG (farby, ostrosť, ako aj reálne využiteľný dynamický rozsah pri práci s RAW)
- Použiteľné ISO 3200 (niekedy aj ISO 6400)
- Tichý chod vhodný pre fotenie reportáže a svadieb
- Jedinečný hybridný hľadáčik
- Priame tlačidlá a mechanické voliče + tlačidlo Fn uľahčujú ovládanie
- Synchronizácia s bleskom až do 1/2000s
- Pribalený kompletný programový balíček pre spracovanie RAW (hoci používam Lightroom 3, pribalený softvér vám umožní všetky potrebné úpravy, navyše má uložené simulácie filmu a pod.)
- Pekné materiálové spracovanie a dizajn
Mínusy X100:
- Výdrž batérie by mohla byť lepšia
- Pomalý štart
- MF s elektronickým posuvom
- Pomalší AF v slabom svetle
- Meranie expozície v pri silnom kontrastnom svetle a plošnom protisvetle
Urobte nám hľadáčikový systém s výmennou optikou v štýle X100 prosím!!!
Vzhľadom na vynikajúci obraz, tichú závierku a dobrý hľadáčik je podľa mňa až hriechom nevyrobiť niečo podobné s výmennou optikou. Ekvivalenty menších, ľahkých no svetelných 20/F3,5, 24F/2, 28/2, 35/F2, 50/F2, 90F2 a 135/2,8 objektívov by ešte rozšírili možnosti takéhoto fotoaparátu (Hodnoty uvedených ohnísk sú už po prepočte na ekvivalent kinofilmu). Dobré by bolo zostať pri, priehľadovom hľadáčiku, retro dizajne, mechanickom ovládaní a malých rozmeroch tela aj objektívov. Istotne, skonštruovať použiteľný hľadáčik a korekciu paralaxy bude asi veľký kumšt. Prípadne by sa mohli extrémne širokouhlé objektívy (pod 28mm) a dlhé teleobjektívy (nad 90mm) kvôli komplikovanej konštrukcii priehľadového hľadáčika používať len v režime EVF. Takýto dostupný menší fotoaparát s výmennou optikou, by bol dobrou konkurenciu k skvelému, ale pre bežných fotografov veľmi drahému systému Leica. Fujifilm by takto vytvoril cenovo dostupný hľadáčikový systém pre fotenie dokumentu, reportáže, svadieb a podobných motívov.
Záver
Nič nie je bez chyby a všetko má svoje limity a v prípade Fujifilmu X100 to platí dvojnásobne. Výhody ako perfektný obraz, kvalitné spracovanie, tichý chod, prijateľné menšie rozmery, možnosť fotiť aj v slabšom svetle bez blesku, jedinečný dizajn a kvalitný hľadáčik sú však nad všetky obmedzenia a negatíva, ktoré som spomenul. Cena nie je zanedbateľná no úplne zodpovedá prevedeniu fotoaparátu. Ak máte radi 35mm ohnisko, priehľadový hľadáčik a fotografujete ľudí, tento fotoaparát je jednoducho pre vás...
FujiFilm Finepix X100 - technické parametre
Obrazový snímač |
23,6mm x 15,8mm (APS-C) CMOS |
Efekt. obr.rozlíšenie |
12.3 |
Formát záznamu |
JPEG (Exif Ver 2.3), RAW (RAF formát), RAW+JPEG, H.264 (MOV), zvuk stereo |
Záznamové médium |
SD/SDHC/SDXC(UHS-I) pamäťové karty |
Objektív |
Fujinon, pevná ohnisková vzdialenosť |
Ohnisková vzdialenosť |
f=23mm (135EQ = 35 mm) |
Zaostrovanie |
Automatické (49 bodové), manuálne |
Rozsah zaostrovania |
80 cm až nekonečno, makro od 10 cm |
Rýchlosť závierky |
30 s. - 1/4000 s., B (max. 60 min.) |
Svetelnosť |
F2,0 |
Citlivosť |
Auto / ISO 200-6400, uživateľsky rozširiteľná na ISO 100 - 12800 |
Meranie expozície |
TTL 256-zónové meranie (multi, spot, integrálne) |
Expozičné režimy |
Programová AE, Priorita času AE, Priorita clony AE, Manuál |
Vyváženie bielej |
Auto, slnečno, tieň, žiarovka, žiarivka (3), pod vodou, uživateľské, v stupňoch kelvina, farebné tónovanie |
Hľadáčik |
Hybridný optický alebo digitálny |
LCD monitor |
2,8”, cca. 460 000 bodov |
Blesk |
vstavaný, smerné číslo 4,5 (ISO 100) |
Samospúšť |
10 s. / 2 s. |
Video out |
HDMI mini konektor |
Rozhranie |
USB 2.0 High-Speed |
Napájenie |
Bateria NP-95 Li-ion |
Rozmery |
126.5 (Š) x 74.4 (V) x 53.9 (H) mm |
Hmotnosť |
Cca. 405g (bez příslušenstva, batérie a pamäťovej karty) |
Interná pamäť |
20 MB |
Video |
1,280 x 720 bodov (24 obr./s.) |
Zvuk |
stereo |
Recenzia Karola Srnca, v ktorej nájdete ďalšie zaujímavé informácie:
http://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/fujifilm-finepix-x100/
Oficiálna stránka produktu:
FujiFilm Finepix X100 si môžete zakúpiť v našom predajnom štúdiu www.ephotoshop.sk. Nákupom v našom obchode podporíte váš obľúbený portál.