Hore

Nikon Coolpix P5100

1.jpg
Kolega mi zamával dvoma rukavicami pred nosom a z jednej som si mohol vybrať kompakt od Nikonu na túto recenziu. 

Do rúk sa mi dostal model rady Performance s tradične dobrým spracovaním. Na rozdiel od svojho slabšieho partnera P50 (bol v druhej rukavici :)) má vyššie rozlíšenie 
a obsahuje viac funkcií.

Hlavné charakteristiky P5100-ky


- rozlíšenie 12,1mpx, CCD 1/1,72“
- 3,5 x optický zoom, 35mm-126mm (35mm ekvivalent)
- svetelný objektív (aspoň na širokom konci), f2,7-5.3
- optická stabilizácia obrazu VR (vibration reduction)
- kvalitné spracovanie tela, kovový závit na statív
- nadštandardné vybavenie, optický hľadáčik, sánky na externý blesk
- D-Lighting, pokročilé editovanie fotografií priamo vo fotoaparáte

 

 

 

 

Dizajn a ergonómia


Testovaný prístroj je v klasickom čiernom prevedení, konštruktéri vsadili na istotu a takmer vo všetkom vychádza 
z P5000-ky. Na prednej strane prístroja dominuje objektív, osadený do obruče pre širokouhlé, alebo tele predsádky.

 

WC.jpg TC.jpg
Nikon 5100 so širokouhlou predsádkou Nikon 5100 s telekonvertorom

 

Optika Nikkor disponuje 3,5 - násobným optickým zoomom so svetelnosťou f2,7-5,3. V jej blízkosti je inštalovaný vstavaný mikrofón a prisvetľovacia AF lampa, ktorú je možné podľa potreby vypnúť. Pochváliť môžem optický hľadáčik, prevzatý od P5000-ky, s pokrytím cca 80%, ktorý pre náročnejších užívateľov ponúka výraznú úsporu energie.

 

V hornej časti vstavaný blesk má na širokom konci dosah: 0,3 až 8,0m a na dlhšom konci: 0,3 až 4,0m. Priamo nad ním sa nachádzajú koľajničky na externý blesk, čo určite ocenia najmä náročnejší užívatelia. V hornej časti sa nachádza spúšť a dva kruhové voliče. Hlavným kruhovým voličom sa nastavujú programy a vedľajším otočným voličom nastavujete hodnoty. Na veľkú škodu je, že vedľajší otočný volič nemá možnosť potvrdiť vybranú možnosť, a tak je nutné nepohodlne prekladať pravý palec na spodné tlačidlo OK. Na zadnej stene prístroja - vpravo je umiestnené štvorsmerné ovládanie klasických funkcií.

 

Veľkú časť zaberá 2,5 palcový displej tvorený 230 000 bodmi, s antireflexnou vrstvou, ktorý je výborne čitateľný za každých podmienok. Ľavým palcom sa ovládajú tlačidlá rýchlej voľby, nastavenia displeja, prezeranie a editovanie snímkov  a nastavenia.
 
Celý systém je osadený v tele z horčíkovej zliatiny, ktoré zvláda aj nepriaznivé počasie a menej šetrné zaobchádzanie. Hmotnosť prístroja je cca 250 g a jeho rozmery sú 98 x 65 x 41 mm, čo je vzhľadom na vlastnosti prístroja úctihodná veľkosť. Celkovo sa dá povedať, že prístroj pôsobí stabilným a odolným dojmom, dobre sadne do ruky a aj na ovládanie sa dá zvyknúť.

 

V praxi

 

Konštrukciou objektívu sa P5100-ka radí medzi amatérske reportážne prístroje, pozrime sa teda, ako pružne reaguje na povely spúšte. Po stlačení tlačidla ON je prístroj pripravený fotografovať za 1,9s, za ďalších 1,4s sa na displeji objaví prvá fotografia. Zaostrovanie pri zapnutom prístroji na širokom konci trvá 1s a 1,3s na dlhšom konci. Ostrenie bolo testované s ostrením na stred. 

Okrem toho sa dá zvoliť režim manuálneho výberu ostriaceho bodu, ten má 99 pozícií, alebo auto režim a aj v súčasnosti populárny režim ostrenia na tvár. Časy ostrenia nie sú oslňujúce a ak k tomu prirátame problém s ostrením 
na dlhšom konci v zhoršených svetelných podmienkach, fotoaparát v tejto kategórii dosahuje priemerné až podprie-merné výsledky.
 

Operačná pamäť pri kontinuálnom snímaní sa zaplní po 5 snímkoch v rade, je teda nutné čakať na jej postupné uvoľnenie, prístroj však sníma aj naďalej, ale pomalšie. Pri sériovom snímaní so zábleskom zvláda 3 snímky v rade, potom je potrebné počkať na dobitie blesku. Na vystihnutie najlepšieho momentu a kvality snímky je ideálny program BSS (Best Shot Selector), automaticky vyberie najostrejší obrázok zo série a uloží ho na kartu. Ďalej je tu zaujímavá možnosť vytvoriť mozaiku zo 16 snímkov, z ktorých vznikne jeden poskladaný snímok.

 

top.jpg

 

 

Na hlavnom kotúčovom voliči je na výber z 10 režimov. Plne automatický režim, režim BSS, Hi ISO - vysoká citlivosť pre znížené svetelné podmienky, scénické režimy, video a nastavenie prístroja. V rade Coolpix Performance je to aj nastavenie plne manuálne, s prioritou clony a času.

 

Video režim ponúka zaznam videa vo formáte AVI s možnosťou plynulého zoomu a so zvukom. Najvyššia záznamová kvalita je 640x480px/30fps, v menšej kvalite je na výber záznam aj čiernobielom a sépiovom podaní.

 

P5100-ka ponúka 16 scénických režimov snímania, pre začiatočníkov je vo všeobecnosti lepšie používať tieto režimy ako automatické nastavenie, pretože pre tú - ktorú situáciu majú lepšie prispôsobené prednastavenia.

 

Pri prezeraní snímkov si je možné spustiť prezentáciu, pre presné lokalizovanie záberu je výhodné nahrať zvukový komentár priamo k fotke. Editovanie fotiek priamo vo fotoaparáte umožňuje vytvoriť čierne orámovanie, kópiu alebo menšiu kópiu. Softwerová funkcia D-Lighting presvetľuje tmavé časti záberu a pracuje podobne ako funkcia "shadows" v Photoshope. Výsledkom sú presvetlenejšie snímky, aj keď je badateľné mierne zvýšenie šumu na zosvetlených miestach. Je na škodu, že nie je možné aplikovať na jeden snímok viac úprav, po jednej úprave už nejde snímok editovať iným spôsobom, čo je pomerne obmedzujúce. Ak chcete aplikovať ďalšiu úpravu, musíte fotografiu uložiť a znovu otvoriť.
 

flash.jpg

 

Ostrenie je v makromóde na širokom konci od 4cm a na dlhom konci od 40 cm, čo v súčasnosti už nie je žiadnym zázrakom 
a pri aparáte ako je P5100-ka sa očakáva aj menšia vzdialenosť. 

Bracketing milo poteší tých, ktorí chcú mať istotu správnej expozície, je v rozsahu +/-1,0. Milo poteší aj korekcia blesku, pri blízkych portrétoch je možné stiahnuť výkon na minimum 
a vyhnúť sa tak zbytočným prepalom.

Pre pokročilejších používateľov prístroja je možnosť používať predsádky, filtre a takisto externý blesk. Ak však často pracujete so statívom nepoteší vás, keď budete musieť pri každej výmene karty demontovať doštičku na hlave statívu. Pri dostatočne veľkej karte tento problém nepocítite.

 

 

 


Obrazová kvalita

 

Medzi najdôležitejšie prvky podieľajúce sa na kvalitnom výstupe patrí obrazový procesor. P5100-ka dostala do výbavy nový procesor na spracovanie obrazu zo senzora vo veľkosti 1/1,72 in. Ide o technológiu EXPEED, ktorá je použitá aj

v digitálnych SLR prístrojoch. Rozdiel oproti P5000-ke nie je extrémne prevratný, ide hlavne o hladší výstup. Dokonca si trúfam tvrdiť, že P5000 pri nižších citlivostiach produkuje ostrejší výstup.

 

Pri nízkych citlivostiach (ISO 64, 100, 200) je výstup hladký s dostatočným množstvom detailov. Pri vyšších citlivostiach (ISO 400, 800) sa pomaly vytráca ostrosť, kontrast a saturácia, stále však v prijateľnej miere.

 

 

close_up.JPG close_up200.JPG
ISO 64 stále výborná kvalita pri ISO 200

 

Najvyššie citlivosti (ISO 1600, 2000) sú už riadne zašumené, s veľkou stratou detailov a kontrastu. Čo mi je sympatické, že Nikon nepoužil brutálnu úroveň softvérového vyhladenia, výstupy sú síce dosť rozbité, ale v čiernobielom prevedení stále akceptovateľné. Prístroj zvláda aj ISO 3600, ale iba vo veľkosti obrazu 5pmx a nižšie. Tu už je viditeľné silné vyhladzovanie. Navyše sa na vrchnom okraji objavil fialový pás. Nikon nás však upozornil a ubezpečil, že fotoaparát, ktorý sme testovali bol predprodukčnou vzorkou a na ostrom kuse fialový pás nevzniká.

 

ISO64.JPG ISO100.JPG ISO200.JPG
ISO 64 ISO 100 ISO 200
ISO400.JPG ISO800.JPG ISO1600.JPG
ISO 400 ISO 800 ISO 1600
ISO2000.JPG ISO3200.JPG vivid.JPG
ISO 2000 ISO 3200 vivid mód

 

Fotenie v protisvetle je zaťažkávacou skúškou aj pre tie najkvalitnejšie sklá. Fotoaparát je osadený jednoduchým objektívom, ktorý pozostáva zo siedmich prvkov v šiestich skupinách. Priame protisvetlo sa väčšinou prejavuje stratou kontrastu a detailov a ani tento Nikkor objektív nie je výnimkou, napriek tomu straty kresby a kontrastu sú ešte v norme.

 

 

contalight4.JPG close_up4.JPG domcek.JPG
priame a ostré protisvetlo so slnkom v zábere makro + protisvetlo plošné protisvetlo zatiahnutej oblohy

 

 

S chromatickou aberáciou majú problém najmä tzv. superzoomy, 35 -123 mm je klasika a tak sa aj správa. Pri fotení priameho protisvetla sa aberácia vyskytuje vo zvýšenej miere na okrajoch, aj keď niektoré snímky aj pri ostrom protisvetle nevykazujú žiadne známky skreslenia. Najmä pri vyšších clonových číslach sa častejšie zobrazuje efekt odleskov v šošovkách. Vo všeobecnosti sa tento objektív celkom dobre poradil s protisvetlom, napokon Nikon má šťastie na jednoduché a kvalitné objektívy, viď. základné sklá pre SLR zrkadlovky.

 

 

contralight2.JPG contralight3.JPG DSCN7788.JPG
plošné protisvetlo zatiahnutej oblohy plošné protisvetlo zatiahnutej oblohy nepriame protisvetlo pri západe slnka

 

 

Závažným kritériom hodnotenia kvality snímky je podanie farieb. Tento prístroj produkuje výstupy mierne posunuté

k teplejším tónom, čo vôbec nie je na závadu. Obvyklé presaturovanie červenej farby, vyskytujúce sa u kompaktov sa podarili vývojárom z Nikonu eliminovať, je saturovaná primerane, bez straty detailov. Odtiene zelenej pri preexpozícii obsahujú viac žltej, modrá je vykreslená verne, s posunom do azúrovej v mieste prepalu, čo sa bežne stáva pri fotografovaní oblohy. 

 

red.JPG Dlight_of.JPG Dlight_on.JPG
červená protisvetlo, blesk vypnutý fotografia po úprave vo fotoaparáte pomocou funkcie Dlightning

 

 

Spoľahlivo fungujúca automatika vyváženia bielej ma nenútila často meniť nastavenia. Veľkým plusom je možnosť manuálneho nastavenia bielej, potrebné najmä pri fotení v interiéroch pri silnom umelom osvetlení. Pozor na použitie blesku pri tomto nastavení, svetlo blesku má potom výrazný posun do modrej. Interiérové snímky pri žiarovkovom osvetlení fotené na AWB síce stále vykazujú posun do žlta, čo je však podľa mňa celkom prirodzené, s týmto problémom sa potýkajú aj oveľa výkonnejšie DSLR prístroje.

 

Svetelný objektív s optickou stabilizáciou umožňuje pohodlné fotografovanie aj v podvečerných podmienkach, keď je potrebné udržať aj dlhšie časy. Snímky sú pomerne saturované a v tieňoch už sa strácajú detaily. Nočné scény je lepšie fotografovať pri vyššom ISO (400), snímač zachytí viac odrazeného svetla z oblohy a fotografia tak vyzerá plastickejšie.

 

night200.JPG night200b.JPG night400.JPG
večerná fotografia, ISO 200, čas 1/60s, fotené z ruky večerná fotografia, ISO 200, čas 1/4s, fotené z ruky! nočná fotografia, ISO 400, čas 1s

 

 

Záver

 

Nástupca tradične spoľahlivej rady Performance nesklamal ani tentoraz, je naň spoľahnutie skoro v každej situácii. Kvalitné spracovanie myslí na náročnejšie používanie a obsahuje veľa praktických detailov. Nový procesor zachytáva momenty plné detailov, vhodné aj na stredne veľké zväčšenie. Niektoré nedostatky (ovládanie, nie úplne ideálny objektív) dávajú priestor pre stále lepšie nové modely.

 

V skratke: Nikon Coolpix P5100 je ideálny prístroj pre pokročilejších amatérskych užívateľov.

 

Zhrnutie


+ kvalitné dielenské spracovanie
+ nadštandardné príslušenstvo
+ množstvo funkcií (bracketing, korekcia blesku)
+ kvalitný displej
+ štandardne dobrý výstup s množstvom detailov
+ malé rozmery
+ D-lighting

 

- dlhé ostriace časy v zhoršených svetelných podmienkach
- veľká vzdialenosť makro ostrenia
- nedomyslené ovládacie prvky
- zišiel by sa širší objektív

 

Galéria

 

min_zoom3.JPG min_zoom2.JPG max_zoom2.JPG
min. zoom, 36mm (ekv. kinofilmu) min. zoom, 36mm (ekv. kinofilmu) max. zoom, 126mm (ekv. kinofilmu)

 

min_zoom1.JPG max_zoom1.JPG DSCN7770.JPG
min. zoom, 36mm (ekv. kinofilmu) min. zoom, 36mm (ekv. kinofilmu) close up
close_up2.JPG close_up3.JPG 800a.JPG
close up, perfektná ostrosť mihalníc kresba v žltej ISO 800


 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-03-03 16:16:08
Ten Flash je dobry.
 
julo kotus
2008-03-04 14:17:38
aj foťáčik vyzerá zaujímavo, dnes sa už veľa kompaktov s tokou výbavou nevyrába (myslím predsádky a externý blesk)
 
dubsoon
2008-03-05 08:18:21
Základ je, že aj výstup je celkom fajn :)
 
jablko
2008-03-05 23:38:34
Veľmi dobrá recenzia, s tým objektívom súhlasím, mohol by byť širokouhlejší, ako kompakt som si tiež zvolil nikon ,ale P5000. Xanto :)
 
dubsoon
2008-03-06 15:48:58
Včera som ho bol kúpiť pre sestru :)
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia