Hore

Nokia 6220 v súboji s kompaktom

Nokia 6220 Classic vs. Canon A610

 

Rovnaké rozlíšenie, ale úplne iná kategória. Jeden z najlepších fotomobilov v porovnaní so štyrmi kompaktmi.

 

Nokia 6220 je na prvý pohľad úplne nenápadný prístroj, no skrýva v sebe draka. Nielen že obsahuje výbavu, ktorá by pred desiatimi rokmi zabrala objem radiátora. On zo seba robí ešte aj skutočnú alternatívu k fotoaparátom. Môže sa to podariť?

 

Mobily s fotoaparátom nachádzame v obchodoch už takmer desaťročie. Ich možnosti spočiatku ani nenapĺňali význam slova fotoaparát tak, ako ho chápeme dnes. Áno, boli to prístroje schopné zaznamenať obraz, ale maximálne za účelom vytvorenia obrázku do telefónneho zoznamu, prípadne (v Japonsku) na použitie videokonferencie.

Objavil sa zaujímavý fenomén - aj aparáty s rozlíšením 320 x 240 začali ľudia používať na fotenie momentiek. Vlastne sa že už v tej dobe objavovali názory, že raz - a ani nie o dlhú dobu - fotomobily doženú kvalitou obrazu aspoň obyčajné kompakty. Myslím, že tomu nikto v skutočnosti neveril, ale výrobcovia sa chytili myšlienky predávať zariadenia „X v jednom" namiesto obyčajného mobilu... A na trh začali prúdiť mobily vybavené fotoaparátom s rozlíšením jedného, dvoch, troch megapixelov.

 

 

Čo čakáme od fotomobilu?

 

„Foťáky" v mobiloch už nebývajú iba hračičkou, ktorou si môžeme maximálne odfotiť topánky v obchode. Pribúdajú prístroje, ktoré sa v mnohom snažia imitovať bežný fotoaparát. Otázka je, načo a komu je to vlastne dobré, keď z fotoaparátu nepochybne (alebo nie?) dostaneme výrazne lepší výstup. Odpovedí je viacero:

 

1) Väčšina fotografov, napríklad majiteľov zrkadlovky, vlastní aj kompakt na príležitosti, kde je rozmerná výbava nadmieru nepraktická. Mobil s dostatočnou kvalitou snímok by mohol stačiť.

 

2) Ak aj všetko fotíte zrkadlovkou, niekde si ju proste nevezmete alebo nebude k dispozícii. Prípadne nechcete ísť s kanónom na vrabce a fotiť napr. orientačnú mapu objektívom 24-70/2,8. Malý kompakt alebo mobil problém znova rieši.

 

3) Na kvalitnú výbavu jednoducho nie sú peniaze. Nemusí byť od veci vziať si fotomobil od operátora za pár eur a namiesto kúpy slabého kompaktu ďalej šetriť.

 

4) V recenziách často vyčítame zbytočne vysoké rozlíšenie hlavne v kompaktoch. Nejde len o praktický problém s miestom v počítači, je to aj zbytočné. Pre väčšinu ľudí je kvalita dnešných fotoaparátov často viac než dostatočná. Fotomobily už možno prekročili hranicu, nad ktorú už nárast kvality prestáva byť tak zjavný, hlavne keď ide o prezeranie si fotografií na internete s dlhšou stranou približne 800 bodov alebo pri tlači fotografií do 10x15cm.

 

5) A nakoniec, podobne ako napríklad s lomografiou, aj s mobilom sa dá fotograficky vyblázniť a experimentovať.

 

Nokia 6220 Classic a výbava

 

Mobily sú veľmi ošemetná záležitosť od doby, keď začali plniť stále viac funkcií. Môže sa azda do malej krabičky zmestiť komunikačné zariadenie, audioprehrávač, fotoaparát atď., všetko v kvalite samostatného prístroja?

 

Nokia sa s modelom 6220 pokúša práve o to. Je to chytrý mobil s moderným operačným systémom (Symbian 9.3 S60 3rd Edition FP2) s miliónom dostupných aplikácií. Kľudne na ňom môžete vytvárať databázy, sťahovať torrenty alebo mať spustený vlastný FTP server. GPS prijímač disponuje mapami a navigáciou, o multimediálnej výbave nehovoriac. Hudba a filmy nie sú problém.

 

No a pravdaže fotoaparát, u ktorého sa takisto dával dôraz na kvalitu - ostatne, rozlíšenie 5 Mpix je už aj u fotomobilov dnes trochu „pasé", takže o šprint za rozlíšením Nokii nešlo. Recenzie na weboch o mobiloch radia tento fotoaparát k najlepším.

 

Hlavnú časť tvorí objektív s pevným ohniskom 5,6 mm (prepočítaných 35 mm) a svetelnosťou f/2,8. Je chránený krytkou a prezentovaný značkou Carl Zeiss - netuším, aký má táto firma naozaj na výrobe podiel. Optika disponuje automatickým zaostrovaním. K dispozícii je aj režim makro, či skôr close-up (funguje zhruba od 10 cm) a digitálny zoom.

 

Využiť možno sériové snímanie i samospúšť a niekoľko scénických režimov, od krajinky po nočný portrét. Dokonca nájdeme časozberné snímanie (každých 10 sekúnd až 30 minút), no bez statívu je jeho využitie ťažké.

 

Na výber sú hodnoty ISO (označené ako malá, stredná a vysoká citlivosť, čo je ISO 100, 400 a 800), predvoľby vyváženia bielej a nastavenia obrazu. Na displeji možno aktivovať mriežku 3 x 3. Fotoaparát disponuje xenónovým bleskom, ten je vzdialený menej ako centimeter od objektívu. Takisto je tu LED na pomoc autofokusu v tme. V podstate máme do činenia s výbavou bežného rodinného kompaktu.

 

Na prednej strane telefónu je videokamerka bez autofokusu z rozlíšením VGA, ktorú možno takisto použiť ako fotoaparát, napr. autoportrét. Fotografie sa ukladajú do internej pamäte telefónu alebo na pamäťovú kartu MicroSD, ktorá sa vkladá zboku. Fotografie sú pomenované dátumom a obsahujú dáta EXIF. Na spojenie s počítačom slúži konektor micro USB s podporou Mass Storage, prípadne Bluetooth. Oproti niektorým fotoaparátom a podobným telefónom chýba Wi-Fi.

 

Viac ako len za zmienku stojí geotagging - tu sa ukazuje sila integrácie. Kým do fotoaparátov sa GPS dostáva len pomaly, v mobiloch sa vyskytuje často a zapisovať informácie do EXIF je teda len softvérová záležitosť. Mimochodom ešte k integrácii - aj pri spustenom fotoaparáte môžete prijať hovor, prenášať dáta alebo mať na pozadí spustené aplikácie. Tá moderná technika...

  

Zástupca fotoaparátov

 

Fotomobily sa bežne porovnávajú s fotoaparátmi najnižších tried, prípadne starých niekoľko generácií. Ale keďže Nokia 6220 je medzi mobilmi to najlepšie, dostala lepšieho súpera - Canon A610. Päťmegapixelový kompakt z roku 2005 patrí do poslednej generácie vyspelých kompaktov, ktoré ešte neboli postihnuté neúmerne vysokým rozlíšením. Na druhej strane mu chýbajú moderné funkcie ako detekcia tváre, alebo napríklad veľký jemný displej.

 

Jedná sa o prístroj pre fotografa - disponuje objektívom s rozsahom 35 - 140 mm f/2,8-4.1,  manuálnym režimom i prioritou clony a času, rozsahom ISO 50 až 400, rôznymi režimami merania scény atď. Chýba mu vlastne iba RAW a bracketing. Displej je výklopný a otočný, napájanie realizujú štyri ceruzkové články. Fotky sa ukladajú na SD kartu, miniUSB port operuje iba s protokolom PTP (nie Mass Storage). Šikovní ruskí hackeri vyrobili firmvér CHDK, ktorý pridáva podporu RAW, bracketingu a hromadu iných vecí.

 

Dnes sa už takéto prístroje nevyrábajú. Podobnou výbavou disponujú drahé kompakty ako Canon G10 alebo ultrazoomy. Nájsť podobne kvalitný aparát v rozumnej cene je dosť náročná úloha. Veď preto majú fotomobily jednoduchú pozíciu - kvalitná a nie drahá konkurencia z radov kompaktných fotoaparátov vymizla.

 

Pri porovnaní výbavy má Nokia 6220 navrch integráciou GPS, Bluetooth, sekundárnej kamery a... mobilného telefónu.

 

Bežné fotoaparáty disponujú hlavne optickým zoomom a závitom na statív. Tie lepšie, ako Canon A610, ešte manuálnymi režimami; niekto ocení „štandardnejšie" Mini USB a SD karty. Ale celkovo sa oba tábory majú od seba čo učiť a aj mobil má čo ponúknuť, hlavne používateľom preferujúcich komfort a automatiku.

 

 

 

Nokia 6220 - ergonómia a ovládanie

 

Fotoaparát sa spúšťa posunutím páčky nad objektívom, čím sa otvorí krytka. Tento prvok je veľmi malý, ale dá sa ľahko nahmatať. Väčšina slušných fotomobilov dnes spôsobom držania imituje fotoaparáty - čiže majú samostatnú dvojpolohovú spúšť. Nokia 6220 takisto. Spúšť je síce malá a zasadená v kryte batérie, ale ovláda sa dobre.

 

Čo sa týka ergonómie, ďalšie pozitíva na fotoaparáte Nokie sa už hľadajú ťažko. Mobil je malý, ľahký a tenký, čo je pre používanie fotoaparátu kontraproduktívne. Pri držaní mám vždy dojem, že mi vypadne. Hoci je veľa kompaktných fotoaparátov navrhnutých neergonomicky, takéto zlé to nikdy nie je.

 

 Celý telefón má veľmi lacné spracovanie - plasty škrípu, klávesnica je tvrdá a na jej použitie sa treba sústrediť. Tlačidlá pod displejom sú natlačené na seba a hmatovo slabo rozlíšené. Pri používaní mobilu ako takého to veľmi neprekáža, ale pre fotografa, ktorý sa chce sústrediť na scénu, je to nepríjemné. Pod displejom sú hlavné ovládacie klávesy a pod nimi prekážajú tlačidlá na vstup do menu a červený telefón. Oba tieto prvky fotoaparát vypnú a bežne o ne zavadíte aj pri používaní krížového ovládača - hlavne v rukaviciach. Pri obojručnom držaní fotomobilu sa zase môže ľahko podariť spustiť navigáciu, tlačidlo je pod ľavým palcom.

 

Displej s uhlopriečkou 2,2" disponuje rozlíšením 320 × 240, čo zodpovedá fotografickému značeniu 230 000 bodov. Takáto jemnosť je dostatočná. Horšie je moderné lesklé spracovanie - displej sa ohromne leskne, čo je na slnku dosť nepraktické. Farebné podanie je kontrastné a veľmi živé, zobrazuje fotografie lepšie ako v skutočnosti sú, ale v podstate je verné.

 

Ovládacie prostredie fotoaparátu je rozumné, štandardne sú k dispozícii základné voľby: prepnúť na video, režim scény, režim blesku, samospúšť, sériové snímanie a vstup do galérie (čiže prezeranie snímok). Jeden zo scénických režimov je používateľsky nastaviteľný. Jediné čo vadí, je prezeranie snímok cez toto menu. Menu reaguje s istým oneskorením, ale vzhľadom k nepohodlnej klávesnici treba pracovať aj tak pomaly a opatrne.

 

Na ovládací panel sa dajú pridať aj skratky na zmenu ISO, vyváženia, korekcie expozície a podobne, prípadne existujúce ikonky odstrániť alebo preusporiadať. Toto je plus, ktoré sa u fotoaparátov často nevidí a pritom v mobiloch je bežné. Fotovýrobcovia sa majú čím inšpirovať.

 

 

 

Galéria obsahuje všetky obrázky uložené v telefóne. Načítanie náhľadov fotiek trvá značnú chvíľu a práca so snímkami je pomalá a nepohodlná. Priam absurdný príklad je prizoomovanie fotografie. Logicky by sa núkali tlačidlá + a - na boku telefónu. Vývojári Nokie sa ale rozhodli, že lepším riešením bude zoomovať pomocou menu. Takže detail na fotke si pozriete cez menu Voľby > Priblížiť toľko krát, koľko treba. A potom Voľby > Oddialiť. Na fotografie možno aplikovať niekoľko základných úprav, poslať ich cez Bluetooth, MMS či e-mail alebo priamo tlačiť.

 

Canon A610 - ergonómia a ovládanie

 

Tento fotoaparát slúži štvrtý rok a po asi desiatich tisícoch snímok funguje ako nový. Ani na namáhanom kĺbe displeja sa nevyskytol problém. Oproti Nokii, ktorá začala po týždni škrípať, je v kvalite spracovania obrovský rozdiel.

 

Ovládanie patrí ku klasike. Do menu netreba po nastavení zavítať skoro nikdy, na väčšinu fotografických zmien (ISO atď.) je rýchle menu „Func.". Kompenzácia expozície má vlastné tlačidlo, na krížovom ovládači je hneď k dispozícii režim blesku a ostrenia. Jedinou obštrukciou je posuvný prepínač fotenie/prezeranie, ale popri Nokii mi to zrazu prestalo vadiť. Trochu hlúpe je aj tlačidlo na priamu tlač, našťastie oba prvky sa už dnes nepoužívajú. V porovnaní s inými fotoaparátmi je na tom Canon A610 celkovo dobre - oproti G10 a podobným ťažkotonážnym strojom mu chýba priamejšie nastavenie ISO či korekcie, ale u mnohých aparátov sú tieto dôležité voľby zahrabané v menu...

 

Tak či onak, keby sa bodovalo a body za ergonómiu a ovládanie sa delili medzi Nokiu a Canon, Nokia dostane nulu a Canon všetky body. S najlacnejšími kompaktmi má toho Nokia spoločného viac, ale stále je to úplne iná liga. Jediné plus mobilu je v nastaviteľnom ovládacom paneli, ale tým sa len kompenzujú ostatné nedostatky.

 

Čo s fotoaparátom nezažijete

 

Fotenie s mobilom je v skutočnosti dosť špecifická činnosť. Hlavne preto, že fotoaparát je iba malá súčasť celku a využíva prostriedky zvyšku telefónu. Treba sa pripraviť napríklad na dosť pomalé reakcie, keďže o všetko sa stará univerzálny procesor a grafický akcelerátor. Predsa len, telefón obsahuje výpočtový výkon zhruba na úrovni Pentia MMX s grafikou Voodoo - a skúste na takom počítači prezerať 5-megapixelové fotky.

 

Takisto galéria nie je príliš prispôsobená fotografovi. Paškvil s približovaním som už spomenul, medzi fotky sa pletú aj štandardné tapety a prostredie je kruto pomalé. Pri výstupe z galérie naspäť do prostredia fotoaparátu treba dávať pozor, akým spôsobom tak učiníte, môžete si totiž fotoaplikáciu vypnúť.

 

Batéria je takisto spoločná pre celý tento „počítač" a fotoaparát sa preto už po pár sekundách prepína do pohotovostného stavu. Z neho sa dá zobudiť iba stlačením prostredného tlačidla. Po odfotení sa môže zobraziť náhľad fotky, z ktorého sa dá vrátiť stlačením spúšte do polovice. Ale ak sa medzitým fotoaparát uspal, po zobudení to nefunguje a treba ešte stlačiť tlačidlo „späť".

 

Inak je fotenie na energiu pomerne nenáročné. Mobil aj pod intenzívnou záťažou zvládne aspoň jeden-dva dni.

 

Nokia ani neotáča fotografie na výšku, to ale nerobia ani niektoré kompakty.

 

Celkovo sa pri používaní Nokie ako fotoaparátu až príliš pripomína multifunkcionalita. Takže rozhodne nič pre fotografa, ktorý sa chce venovať scéne a nie fidlikaniu sa. Ale v konečnom dôsledku sa dá celkom použiť.

 

Kvalita obrazu Nokia vs. Canon

 

Keď porovnávam zmenšené fotky na monitore, Nokia je na prvý pohľad rozoznateľná nižším kontrastom a obvykle teplejším podaním. Snímky celkovo pôsobia mdlým dojmom a navyše akosi rozmazane. Najviac mi pripomínajú fotky zo starého filmu, vyvolaného v minilabe. Canon to na druhej strane so saturáciou a ostrosťou trochu preháňa. Tak či onak celkovo Canon vedie - viem si však predstaviť, že fotky z Nokie budú niekomu pripadať sympatickejšie. A pri tlačení na malý formát vo fotolabe môže obsluha rozdiely azda aj úplne eliminovať.

 

Canon A610:

 

Nokia 6220:

 

Keď sa pozrieme na detaily, alebo by sme robili väčší výtlačok, u Nokie vylezie šum a silne rozpité detaily. Hlavnou devízou je silné softvérové spracovanie - odšumovanie, doostrovanie, možno eliminácia optických chýb (ktoré veľmi nevidieť). Mikrokontrast neexistuje a celkovo výsledok pôsobí dojmom olejomaľby. Na krajinky táto kvalita ani náhodou nestačí, zatiaľ čo Canon poskytuje seriózny obraz.

 

Canon: 

 

 

Nokia:

 

 

Najbližšie ostrenie - Canon - 1 cm:

 

 

Najbližšie ostrenie - Nokia - 10 cm:

 

 

 

Pri fotení spomienkových fotiek je situácia viac zamotaná. Ľudia na fotkách z Nokie sú menej saturovaní a menej kontrastní, čo je neraz skôr plus. Slabý kontrast Nokie napríklad  „pomáha" pri dynamicky náročnejšej scéne, aké tvoria svetlí ľudia v tmavom oblečení. Canon nemá veľmi dobrú expozičnú automatiku a má tendenciu prepáliť tváre. Z Nokie proste vypadne všetko akoby sivé. S trochou úprav v editore môžu fotky vyzerať aj o čosi prirodzenejšie, než z Canonu. Aspoň kým sa nepozeráme na detaily.

 

Veľká hĺbka ostrosti môže takisto hrať v prospech Nokie. Telefón sa totiž zvykne zameriavať na objekty vo vzdialenosti pár metrov, takže obvyklý výsledok je „všetko je ostré". To je často žiaduce, aj keď serióznejší fotografi sa obvykle snažia o opak.

 

Canon: 

 

 

Nokia:

 

  

Pri fotografii za slabého svetla a s vysokou citlivosťou je u Nokie 6220 zjavné silné odšumovanie, ktoré ale nepôsobí zbytočne agresívne a vytvára celkom použiteľný výsledok. Treba k tomu prirátať fakt, že vysoká citlivosť u Nokie zodpovedá ISO 800 a výsledok z tak malého snímača je celkom dobrý. ISO 400 u Canonu je pravdaže použiteľné lepšie, ale Nokia podáva pozoruhodný výkon.

 

Canon:

 

 

Nokia:

 

  

S bleskom to ani jeden prístroj nevie veľmi dobre, čo je už samo o sebe konštatovanie, ktoré posúva Nokiu vysoko. Canon by sa mohol naučiť lepšie exponovať, Nokia má zas blesk slabý a doháňa to vyšším ISO. Blesk na vyjasnenie tieňov počas dňa sa na snímkach z Nokie neprejaví.

 

Canon:

 

 

Nokia:

 

 

 

Video

Nokia aj Canon nahrávajú video v rozlíšení 640 x 480 a v niekoľkých menších. Videá z Canonu sú asi 4 x objemnejšie, čo nesúvisí iba s použitím kodeku Motion JPEG vs. QuickTime. Fotoaparát nahráva aj omnoho kvalitnejšie, videá z Nokie pôsobia, akoby boli upsamplované z nižšieho rozlíšenia.

  

Na zoom zabudnite

Čo je u fotoaparátov samozrejmosť a u mobilov rarita, je optický zoom. 35 milimetrov je populárne ohnisko, dosť široké na skupinky i typickú krajinku a pritom už silne nedeformuje napríklad tváre. Ale stále nie je použiteľné na všetko.

 

Digitálny zoom produkuje príšerné výsledky. Pri Canone sa naopak prizoomovaním ešte zlepšia optické vlastnosti, takže Nokii utečie o niekoľko kontinentov.

 

Optický zoom - Canon:

 

 

Digitálny zoom - Nokia:

 

 

Ak sa dokážete uspokojiť s ohniskom 35 mm, absencia zoomu nemusí vadiť. Priblíženie je však často aj o fotografickom zámere či zmene perspektívy a dnešné kompakty už navyše idú aj „doširoka" - 28 či menej mm.

 

Užitočné priblíženie - Canon:

 

Nakoniec som zistil, že toto porovnanie v podstate nemá zmysel. Canon je aparát, s ktorým treba pracovať, pretože jeho automatika nepatrí k najlepším; odmenou je výsledok. Nokia si sama poradí dobre, ale jej optická kvalita je celkovo slabá.

 

Férovejšia konkurencia

 

Pre predstavu som teda vylovil som fotky z niekoľkých „obyčajnejších" kompaktov.

 

Sanyo VPC-S600 som kedysi vrátil nezrecenzovaný preto, pretože snímky z neho mi pripadali tak zlé, že som v jeho teste nevidel význam. Išlo o low-end s rozlíšením 6 Mpx. Sanyo S70 je jeho väčší braček, pribudol mu milión megaxpixelov a o čosi lepší objektív.

 

Sanyo S600 by v tomto trojporovnaní skončil posledný - za svetla sú síce jeho fotky o štipku prirodzenejšie než z Nokie, ale stačí aby sa zatiahlo a farebný šum začína dominovať. Medzi ISO 200 a 800 je rozdiel iba v tom, že to druhé je takmer monochromatické.

 

S70 má lepšie odšumovanie, podobné Nokii, ale detaily rozmazáva ešte horšie. Fotky predsa len pôsobia o trochu menej umelo a tak je s Nokiou celkovo zarovno.

 

Sanyo S600:

 

Sanyo S70:

 

Nokia:

 

Pentax Optio S10 je už iná kategória, novší model s rozlíšením 10 Mpx. Vyslúžil si pochvalu za dobrý objektív, pretože dnes sa už také často nevidia. A porovnanie? Pri rovnakých snímkach by Nokia bola rozhodne bez šance, dobre urobených 10 mega necháva mobil ďaleko za sebou. Lenže takých Pentaxov medzi kompaktmi nie je veľa.

 

Pentax S10:

 

Nokia 6220:

 

Mimochodom, tieto tri kompakty obsahujú rovnaké ovládacie rozhranie, ktoré je celkom biedne a dôležité prvky sú zahrabané v menu (Pentax ho vylepšil priamymi tlačidlami). Takže slabé ovládanie Nokie odrazu tak nevyčnieva. Takisto v schopnostiach sú celkom vyrovnané.

 

Budeme fotiť mobilmi?

 

Kedysi som porovnával fotky z 2 Mpix Sony Ericssonu K750i a 2 Mpix „fotoaparátu" Mercury Deluxe Cam. Kvalitatívne na tom boli podobne - to však z K750i nerobilo dobrý fotoaparát. S Nokiou je to dnes podobné. Obrazom sa doťahuje iba na veľmi slabé fotoaparáty a komfortom ovládania zostáva ďaleko vzadu.

 

Lenže fotiť sa dá všetkým - a keď sa fotilo už mobilmi s rozlíšením VGA (aspoň ja som fotil), tak z tohto pohľadu je Nokia 6220 priam sen. Navyše výrobcovia fotoaparátov už pole lacných a dobrých prístrojov opustili - medzi kompaktmi už obvykle nachádzame iba rôznofarebné marketingové výmysly. Takže celkom chápem, ak niekto odmieta investovať do kompaktu a radšej si vezme od operátora nový fotomobil.

 

Ak si však dáte tú námahu, vyberiete si vhodný fotoaparát a naučíte sa ho dobre používať, mobil vás môže stále nechať chladným. Nokia 6220 odstup naozaj o niečo znížila, je to po mnohých stránkach parádny prístroj. Ale stále je to viac telefón, multimediálne zariadenie a obrazový záznamník než fotoaparát.

 

Ďalšie fotografie z Nokie 6220:

 

 

 

Hodnotenie Nokie 6220 v porovnaní s fotoaparátmi

 

+ neobvyklá výbava - GPS, Bluetooth

+ integrácia hromady techniky do jedného zariadenia

+ malý prístroj, nezavadzia

+ nastaviteľný ovládací panel

+ prístup na web - napr. upload fotiek, blogovanie

 

= dostupnosť fotografických nastavení (korekcia, ISO...)

= obrazová kvalita sa vyrovná najlacnejším fotoaparátom

= akciová cena je podobná novému fotoaparátu

 

- nemá optický zoom

- slabé mechanické spracovanie

- lesknúci sa displej

- nepraktické ovládanie

- nepohodlné držanie

- pomalé reakcie

- slabá kvalita videa

- závislosť na batérii mobilu

 

Dnes sme svedkami uvádzania nových fotomobilov na trh, z ktorých mnohé majú ako vylepšené ovládanie tak aj parametre obrazu. K recenzii najlepších sa postupne dostaneme aby sme spolu sledovali, kedy a či nastane čas, keď budeme bežne a dobre fotiť multimediálnymi prístrojmi tak, ako fotíme kompaktnými fotoaparátmi.

 

A vy? Čo si o tom myslíte?

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
dodo_bb
2009-07-02 22:10:14
Mobil používam na telefonovanie, fotoaparát na fotenie, tak neviem. Len ma zaujalo tvrdenie, že sa nevyrábajú dobré a lacné kompakty. Pred asi 8 rokmi som si kúpil výborný kompakt od NIKON za 32000 korún z rozlíšením 3,2M (dodnes sa používa), pred rokom som kúpil nepomerne lepšie vybavený kompakt od NIKONu manželke s maximálnym rozlíšením 12M za cca 10000.- Sk. Okrem vyššieho rozlíšenia má oveľa lepšie spracovanie obrazu, menší šum, oveľa lepší dynamický rozsah atď atď. Inak takmer vo všetkých kompaktoch s vysokým rozlíšením je možné ho znížiť, ani manželka nepoužíva najvyššie rozlíšenie. Takže pomer cena a výkon sa zmenil do plusu za posledných 6 rokov možno 5 - 8 násobne. A k porovnaniu, nezdá sa mi fér porovnávať najnovšiu špičku z mobilov z pomerne starým kompaktom. A nie je správne porovnávať normálnu cenu kompaktu s dotovanou cenou mobilu (operátor Vám to vždy predá za normálnu cenu cca 11000.- Sk, len si to zinkasuje cez hovorné).
 
vlasto13
2009-07-02 23:47:05
Trnava 4ever :D
takato recenzie a tu? :D teda myslim hlavne ten telefon....ved testy mobilou su na inych strankach, ale co uz....ved fotak je len fotak, a ne mraznicka s vysavacom:D
ale zmena je zivot.....
 
slavik74
2009-07-02 23:47:41
ja som fotil so spominanym K750i co bola na vtedajsie casy ´pecka´. Potom som mal K800i a ten robil RELATIVNE pekne maloformatove zabery. Dalsi moj pokus bol LG KU990 s 5MPx Schneider-Kreuznach ale kedze vystup bol horsi ako z 3,2MPx K800i s fotomoblimy som skoncil a presiel som na ´wolkmenmobily´. Mam pocit ze v tomto sa ima dari konkurovat napr. MP3/4 prehravacom viac...
 
zezo
2009-07-03 07:57:00
Hmm, neviem co si mam o tom mysliet. Pre mna je to smiesne, po odkliknuti a zobrazeni vacsieho formatu porovnavanych zaberov s fotoaparatu a telefonu, je vidiet citelne rozdiely. Telefon je predurceny na telefonovanie ako bolo spomenute a fotoaparat je len marketingovy tah, alebo mierne ´nezbytocne zbytcna´ kreativna inovacia, tak ako nevidim zmysel vo video formate na Canone 5d II. Fotak vyberam preto, ze chcem fotit, telefon preto, ze chcem telefonovat a videokameru si nevyberam lebo to nemam rad :-)), ostatne doplnky ma skor v konecnom dosledku zatazuju a robia tento moderny ´digitalny´ a pretechnizovany svet zbytocne komplikovanejsim a coraz viac neprehlanym. Tesim sa na nove foto prispevky od fotografov telefonistov!!! :-((
 
wayne
2009-07-03 08:29:01
nechcel som prispievat prvy, cakal som vsak podobne odmietave reakcie :) ano, telefon nie je fotak, a ma sluzit primarne na telefonovanie, sme vsak v dobe ked sa snazime co najviac napchat do 1 krabicky/na 1 karticku a vyvoj ide dopredu, kedysi prevladal nazor ze cd-rom mechanika je draha a zbytocna a nikto ju nikdy nevyuzije... beriem to tak, ze mobil ako fotak sa brat neda (hoci tento clanok http://www.mobile-review.com/review/samsung-innov8-camera-en.shtml ma fakt zaujal)... kvalita bude nejaku tu dobu na strane kompaktov, najlacnejsi canon za cenu okolo 70 ecok robi o par tried lepsie fotky ako najdrahsi ´fotomobil´ (trocuh so skepsou - vlastne dost znacnou som zvedavy na Sony Ericsson Idou s 12MPx v mobile:)) na jednej strane je to marketingovy tah, na strane druhej fotky z nokie N82 alebo aj spominaneho samsungu i8510 dosahuju istych kvalit.. sam som vlastnil k810i a fotky na 10x15 vyzerali uplne normalne, tlacili sme priatelkinej sestre a bratovi fotky ich malych na termotlaciarni malej a vyzerali uplne normalne a v pohode...
 
maciakba
2009-07-03 09:54:38
niektory ludia su proste zaryty... preco potom do auta davaju radio? nema primarne sluzit na premiestnovanie? preco mate jeden PC a nie TV + HIFI veza + DVD rekorder + pisaci stroj... integracia je bezna vec.. predstav si teraz ze je stara doba ides na dovolenku musel by si mat so sebou toto: Walkman, Fotoaparat, Kameru, Telefon, Diar, dnes cloveku staci Fotoaparat a mobil ktory dokaze nahradit aj ten fotoaparat v nudzi
 
wayne
2009-07-03 10:01:30
a snad sa nik neurazi, ak sem prilozim linku z mobilmanie, kde sa objavil clanok testujuci fotak novej nokie N86 .. ak by to nejak vadilo prosim vymazte moj prispevok http://skratka.sk/6d6c1s
 
slavik74
2009-07-03 22:35:13
To wayne:
pises ze: ´sam som vlastnil k810i a fotky na 10x15 vyzerali
uplne normalne,...´. Prave preto som pisal o K800i (mal som prvu v Kosiciach a bol tam este Orange-om nedodrbany soft). Inac z nej liezli este lepsie fotky ako z K810i a na vtedajsiu dobu som bol oazj prijemne prekvapeny - ked bolo odst svetla boli tie fotky pouzitelne. Odvtedy sla kvalita fotiek z fotomobilov dole - a cim viac MPx tam trepu tym je to zasumenejsie a nepouzitelnejsie.
 
Gino
2009-07-04 09:31:12
Najlepsi fotomobil vobec je K750I... Aj dnes rychlejsi jak nove Nokie lebo tie su pomale sam mam E51tku a viem ocom hovorim.
 
dodo_bb
2009-07-05 08:14:12
príspevok od: maciakba
niektory ludia su proste zaryty... preco potom do auta davaju radio? nema primarne sluzit na premiestnovanie? preco mate jeden PC a nie TV + HIFI veza + DVD rekorder + pisaci stroj... integracia je bezna vec.. predstav si teraz ze je stara doba ides na dovolenku musel by si mat so sebou toto: Walkman, Fotoaparat, Kameru, Telefon, Diar, dnes cloveku staci Fotoaparat a mobil ktory dokaze nahradit aj ten fotoaparat v nudzi
To nie je zarytosť, to sú pozostatky odolnosti voči marketingovému tlaku výrobcov :-)))
 
Cako
ocenenie redakciou 2009-07-05 18:07:28
príspevok od: wayne
nechcel som prispievat prvy, cakal som vsak podobne odmietave reakcie :) ano, telefon nie je fotak, a ma sluzit primarne na telefonovanie, sme vsak v dobe ked sa snazime co najviac napchat do 1 krabicky/na 1 karticku a vyvoj ide dopredu, kedysi prevladal nazor ze cd-rom mechanika je draha a zbytocna a nikto ju nikdy nevyuzije... beriem to tak, ze mobil ako fotak sa brat neda (hoci tento clanok http://www.mobile-review.com/review/samsung-innov8-camera-en.shtml ma fakt zaujal)... kvalita bude nejaku tu dobu na strane kompaktov, najlacnejsi canon za cenu okolo 70 ecok robi o par tried lepsie fotky ako najdrahsi ´fotomobil´ (trocuh so skepsou - vlastne dost znacnou som zvedavy na Sony Ericsson Idou s 12MPx v mobile:)) na jednej strane je to marketingovy tah, na strane druhej fotky z nokie N82 alebo aj spominaneho samsungu i8510 dosahuju istych kvalit.. sam som vlastnil k810i a fotky na 10x15 vyzerali uplne normalne, tlacili sme priatelkinej sestre a bratovi fotky ich malych na termotlaciarni malej a vyzerali uplne normalne a v pohode...
heh ten mobil na tej stranke http://www.mobile-review.com/review/samsung-innov8-camera-en.shtml foti podla mna lepsie ako ta nova sony HX1 :)) hovorte si co chcete :D...samozrejme nema tolko funkcii...ale kvalita sa mu podla mna vyrovna,akurat ze ma menej megapixelov
 
maciakba
2009-07-06 15:48:55
príspevok od: dodo_bb
To nie je zarytosť, to sú pozostatky odolnosti voči marketingovému tlaku výrobcov :-)))
ale tak fotak v mobile ma velke + v tom ze mobil mas stale zo sebou, aj ked ides chlastat tak nikdy nerozmyslas ci zoberes mobil automaticky ho davas k povinnej vybave kdezto o kompakte by si tak neuvazoval a ake krasne fotky urobis s fotakom toho mobilu vtedy...
 
dodo_bb
2009-07-07 13:54:34
príspevok od: maciakba
ale tak fotak v mobile ma velke + v tom ze mobil mas stale zo sebou, aj ked ides chlastat tak nikdy nerozmyslas ci zoberes mobil automaticky ho davas k povinnej vybave kdezto o kompakte by si tak neuvazoval a ake krasne fotky urobis s fotakom toho mobilu vtedy...
Nebudeš veriť, ale nikdy ma to ani nenapadlo, robiť mobilom fotky. Je to asi len nezvyk. A čo sa týka kvality, tam je hlavným limitom fyzika. Nesporne budeš súhlasiť, že čím väčší rozmer čipu, tým lepšia kvalita obrazu. Nezáleží až tak na rozlíšení... Keď už robíš podobné porovnanie, chcelo by to možno spomenúť aj takéto informácie. Nemám predstavu, aký rozmer môže mať čip v mobile, ak v kompakte sú to čipy pod 10 mm. Povieš - technický rozvoj, ale ten beží na všetkých úrovniach a preto zrkadlovka s DX čipom bude mať vždy handicap oproti zrkadlovke s FF čipom. To platí o mobile a kompakte. Mobil by to mohol dobehnúť, len ak by sa použil čip porovnateľnej veľkosti, inak nie...
 
wayne
2009-07-07 14:32:51
príspevok od: dodo_bb
Nebudeš veriť, ale nikdy ma to ani nenapadlo, robiť mobilom fotky. Je to asi len nezvyk. A čo sa týka kvality, tam je hlavným limitom fyzika. Nesporne budeš súhlasiť, že čím väčší rozmer čipu, tým lepšia kvalita obrazu. Nezáleží až tak na rozlíšení... Keď už robíš podobné porovnanie, chcelo by to možno spomenúť aj takéto informácie. Nemám predstavu, aký rozmer môže mať čip v mobile, ak v kompakte sú to čipy pod 10 mm. Povieš - technický rozvoj, ale ten beží na všetkých úrovniach a preto zrkadlovka s DX čipom bude mať vždy handicap oproti zrkadlovke s FF čipom. To platí o mobile a kompakte. Mobil by to mohol dobehnúť, len ak by sa použil čip porovnateľnej veľkosti, inak nie...
je jasne ze mobil porovnavat s vyspelym kompaktom nema zmysel, a hon za mpx v mobiloch je vtipny pocin marketingu, nemeni to vsak nic na tom, ze fotky pouzitelne su, za istych podmienok a v istej miere... vyvoj fotakov v mobile je urcite dalej nez by si kto neinformovany mohol mysliet, bolo to tusim rok - dva dozadu co samsung priniesol v g800(alebo g810?) 3x opticky zoom v mobile... jasne marketingovy tah, badat vsak pomerne velky krok vpred oproti tomu co bolo napr 3-4 roky dozadu... bude urcite zaujimave sledovat tento vyvoj, aj ked si stale myslim ze skuseni fotografi ktori na svoju zrkadlovku nedaju dopustit budu taketo ´fotaky´ stale povazovat za hracku pre deti :)
 
maciakba
2009-07-07 15:38:32
príspevok od: dodo_bb
Nebudeš veriť, ale nikdy ma to ani nenapadlo, robiť mobilom fotky. Je to asi len nezvyk. A čo sa týka kvality, tam je hlavným limitom fyzika. Nesporne budeš súhlasiť, že čím väčší rozmer čipu, tým lepšia kvalita obrazu. Nezáleží až tak na rozlíšení... Keď už robíš podobné porovnanie, chcelo by to možno spomenúť aj takéto informácie. Nemám predstavu, aký rozmer môže mať čip v mobile, ak v kompakte sú to čipy pod 10 mm. Povieš - technický rozvoj, ale ten beží na všetkých úrovniach a preto zrkadlovka s DX čipom bude mať vždy handicap oproti zrkadlovke s FF čipom. To platí o mobile a kompakte. Mobil by to mohol dobehnúť, len ak by sa použil čip porovnateľnej veľkosti, inak nie...
tak to ano za horsich svetelnych podmienkach je to samy sum, ale i tak fotka sa da vcelku pouzit, nie ako profesionalna ale ako dokumentarna co sa dialo... ja som robil fotky aj mobilom predtym nez mi ho ukradli momentky boli z neho vcelku pekne a dokonca aj video sa dalo pouzit az na ten koliskovy efekt pri otrasoch, ale zase nemyslim ze fotak v mobile je nahrada za kompakt
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2009-08-04 21:11:42
samsung M8000 Pixon/SE C905/LG RRENOIR KC910 dokáže v dobrom svetle skoro to isté čo Canon A590IS vyskúšané overené teda aspoň pre mňa :) v slabom svetle a pri fotení s bleskom idu mobily rýchlo do hajan... o macro ani nevravím, bavíme sa tu o rodinných a dovolenkových fotkách,a digitálnom zápisníku. Ak chcem aspoň trocha naozaj fotiť vytiahnem A590IS alebo aspoň 40D+18-55IS, ak nie rovno 5Dcko
 
soulfly
2010-07-30 13:26:16
celkom zaujimavy clanok k teme
Fotografia na obálke časopisu Macworld nafotená na iPhone 4:

http://www.macblog.sk/novinky/fotografia-na-obalke-casopisu-macworld-nafotena-na-iphone-4-3963.html
 
soulfly
2010-07-30 13:30:43
a este samotne video z procesu:

www.youtube.com/watch?v=rqC2xpCaG80
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované