Hore

Olympus E-510 + VIDEO recenzia

Pol roka po uvedení na trh sa nám do rúk dostala digitálna zrkadlovka Olympus E-510.
Za ten čas dokázala získať cenu DIMA za inovatívny digitálny produkt
na tohtoročnej PMA v Las Vegas a zabodovala aj u európskych spotrebiteľov, čo sa prejavilo následným ziskom ceny EISA
pre Spotrebiteľský fotoaparát roka v Európe.
Ocenenia naznačujú, že sa jedná o výnimočný produkt, tak sa poďme spolu pozrieť,
či svoje kvality potvrdil aj v našom užívateľskom teste.
  • - 10 Mpx LiveMOS senzor systému 4/3
  • - optická stabilizácia na báze pohybu senzoru
  • - "Live view" na 2.5" LCD displeji
  • - dva sloty pre pamäťové karty CF a xD
  • - antiprachový systém
  • - jasnejší hľadáčik než u predchádzajúcich zrkadloviek Olympus
  • - rýchlejší procesor TruePic III

 

 

 

Dizajn a ergonómia
Telo fotoaparátu svojimi rozmermi a váhou naplno deklaruje svoju príslušnosť k 4/3 systému firmy Olympus, ktorá preň zvolila pomenovanie E-systém.
Nie je to síce úplne najmenšia digitálna zrkadlovka na trhu (tou je sesterský model E-410), ale váhou iba 460g (bez batérie a kariet) necháva väčšinu konkurencie za sebou.
4/3 systém sa stále vyvíja. Popri 10 Mpx snímači LiveMOS s tradičnou veľkosťou 17,3 x 13mm (približne polovica z kinofilmového políčka) tak nájdeme v E-510-ke klasické zrkadlo a pentaprizmatický hľadáčik, dokonalý Supersonic Wave Filter pre odstraňovanie prachu zo snímača a pribudla aj stabilizácia obrazu na báze pohybu LiveMOS snímača.
Pri stavbe aparátu boli použité kvalitné materiály. Prevažujú tvrdené plasty, ktoré však vôbec nepôsobia lacno a plasticky. Na gripe nájdeme pogumovanie, ktoré výrazne napomáha istejšiemu úchopu.
Pohľad na prednú stranu aparátu nám prezrádza, že E-510 na rozdiel od svojho sesterského modelu disponuje spomínaným gripom pre lepší úchop. Ten nie je príliš výrazný, ale držanie prístroja je s ním jednoznačne istejšie. Na gripe je umiestnený indikátor diaľkového ovládania, ktorý je zároveň aj jeho príjmačom.
Naľavo od bajonetu objektívu je tlačidlo, pomocou ktorého sa uvoľňuje objektív. Tlačidlo je veľmi pekne spracované a Olympus tu dokazuje, že venoval veľkú pozornosť aj najmenším detailom pri navrhovaní fotoaparátu.
Nad bajonetom objektívu nás logo OLYMPUS upozorňuje na príslušnosť k značke a v tejto časti je tradične umiestnený aj výklopný blesk fotoaparátu. Ten sa vyklápa elektronicky tlačidlom a má smerné číslo 12 (m/ISO100/50mm) čo je priemerná hodnota v tejto triede fotoaparátov.
Prístroj využíva blesk aj v prípade automatického ostrenia v podmienkach nedostatku svetla ako náhradu za pomocnú lampu AF. Výkon blesku je dostatočný pre fotografovanie v bežných podmienkach.  Problém červených očí sa pri jeho používaní nevyskytol.
Vrchná strana prístroja je, ako sa na zrkadlovku patrí, na ovládače dosť bohatá. Z ľava tu nájdeme dvojicu tlačidiel. Jedným vysunieme a aktivujeme výklopný blesk a druhé slúži na voľbu snímacieho režimu (jeden záber, sekvenčné snímanie, samospúšť 2 sek., 10 sek., diaľkové ovládanie) a v režime prezerania fotografií na voľbu kopírovania snímkov z karty na kartu a priamej tlače fotografií z aparátu.
Popri sánkach pre pripojenie externého blesku (FL-36 a FL-50)), sa dostávame na pravú stranu, kde dominujú dva kruhové ovládače. Niekoľko ikon nám prezrádza, že jedným z nich je volič režimov snímania a pomocou druhého volíme manuálne hodnoty jednotlivých nastavení.
Smerom ku gripu objavíme tlačidlo kompenzácie expozície, ktorým v režime prezerania obrázkov môžeme ľubovolne otáčať fotografiou.
Spúšť je umiestnená tradične v dosahu ukazováka na gripe. Na vrchnej strane prístroja nás občas (vždy pri zapnutí aparátu) upúta modré svetielko s písmenami SSWF, ktoré signalizuje aktivitu antiprachového ultrazvukového filtra.
Cez hornú stranu prístroja sa dostávame na stranu zadnú, ktorá je na ovládače najbohatšia.
Okrem ovládačov tu zaujme najmä výrazný HyperCrystal LCD displej s uhlopriečkou 2,5". Jeho rozlíšenie 230.000 pixelov zaručuje kvalitné náhľady na fotografie, no keďže nie je nijako povrchovo upravený za jasného počasia je jeho zobrazovacia schopnosť obmedzená.
Naľavo od LCD dipleja majú svoje miesto štyri výrazné tlačidlá, ktorých funkcie sú jasné:
- playback
- mazanie obrázkov
- MENU
- INFO
Nad LCD displejom zaujme výrazná gumená očnica hľadáčiku. Ten je pentaprizmatický a jeho zobrazenie pokrýva 95% snímanej scény s 0,92x zväčšením. Užívatelia, ktorí potrebujú dioptricky korigovať obraz nájdu ovládacie koliesko tejto funkcie napravo od hľadáčika. Na tak malú zrkadlovku a aj typ konštrukcie je hľadáčik prekvapivo jasný,
ale prirovnaniu pohľadu do tunela sa vyhnúť nemôže.
Od hľadáčika sa popri pravej strane LCD displeja dostávame cez niekoľko menších tlačidiel (blokovanie expozície a automatického zaostrenia AEL, AFL, voľba stabilizačného režimu IS a aktivovanie LiveView)
až k 4-smerovému ovládaču.
Každému smeru je priradená rýchla voľba nastavenia dôležitej funkcie:
Hore - WB (vyváženie bielej)
Vľavo - meranie expozície
Dole - ISO (nastavenie citlivosti)
Vpravo - AF (nastavenie systému automatického zaostrovania)
V strede 4-smerového ovládača tróni potvrdzovacie tlačidlo OK, ktoré nadôvažok plní funkciu rýchleho vyvolania MENU pri snímaní.
V pravej spodnej časti nájdeme gumenú krytku mini USB portu pre pripojenie fotoaparátu k PC alebo monitoru/TV. Chýba konektor pre pripojenie do siete, čo môžu niektorí užívatelia považovať za výrazný nedostatok. V tejto triede prístrojov sa však bez neho bez problémov zaobídete.
Rovnako tak márne budete na tento fotoaparát zháňať prídavný batériový grip či podvodné púzdro (púzdro je len pre E-410)
Priestor medzi 4-smerovým ovládačom a dvomi tlačidlami umiestnenými v pravom hornom rohu je povrchovo upravený pre lepší úchop palcom. Dve tlačidlá, o ktorých je reč plnia dosť dôležitú funkciu. Jedno je totiž programovateľné tlačidlo Fn, pre ktoré si môžeme navoliť funkciu, ktorú považujeme za hodnú toho, aby bola z MENU vyvedená na telo aparátu.
Pmocou druhého tlačidla môžeme vyberať jeden z troch zaostrovacích bodov automatického zaostrovania.
Pravá strana fotoaparátu je úplne bez ovládacích prvkov a na tej ľavej nájdeme kvalitne vypracovaný kryt slotov pre pamäťové karty.
Okrem kovového závitu s okolitým vrúbkovaním, ktoré zabraňuje otáčaniu aparátu na statíve je na spodnej strane prístroja miesto aj pre krytku batérie, ktorej konštrukcia mierne zaostáva za výborným štandardom celého prístroja. Dojem aspoň trochu vylepšuje poistka proti náhodnému otvoreniu.
Ohľadom dizajnu a ergonómie nemožno aparátu Olympus E-510 nič podstatné vytknúť, skôr naopak. Fotoaparát sa dobre drží, vďaka použitým materiálom pôsobí odolne a kvalitným dojmom a všetky dôležité ovládacie prvky sú vyvedené na povrch a v dosahu.
V praxi
Od zapnutia uplynie približne 1,3 sekundy, kým fotoaparát dokáže urobiť prvý obrázok. Tento čas je na súčasné pomery D-SLR dosť pomalý, terba si však uvedomiť, že spomalenie je spôsobené aktiváciou antiprachového filtru pri každom zapnutí prístroja.
Čo sa týka rýchlosti ostatných úkonov, fotoaparát si počínal nadmieru dobre, pričom je nutné podotknúť, že rýchlosť zaostrovania je výrazne ovplyvnená použitým objektívom. Jediným výraznejším problémom sa ukázala pomalá reakcia uzávierky pri snímaní s použitím LiveView. Fotoaparát pri ňom musí najprv zodvihnúť zrkadlo, zaostriť a až potom urobí snímok. Celá táto procedúra trvá približne sekundu.
Samotná funkcia LiveView je určite prínosom. Donedávna nebolo veľa prístrojov tejto kategórie na trhu, ktoré by pri komponovaní záberu ponúkali zobrazenie 100% snímanej scény. Toto zobrazenie síce nie je tak kvalitné ako pri kompaktných fotoaparátoch, ponúka však možnosť náhladu na scénu s navolenou hodnotou vyváženia bielej, expozície, farebného podania alebo hĺbky ostrosti.
Pri snímaní s pomocou LiveView nefunguje automatické zaostrovanie tak, ako ho poznáme z klasických digitálnych zrkadloviek. Neaktivuje ho stlačenie spúšte do polovice, ale stlačenie tlačidla AEL, AFL alebo úplné stlačenie spúšte.
Obraz si pri zaostrovaní môžeme zväčšiť až 10x, čo je veľmi príjemné. Menej príjemné je už zaostrovanie pri nedostatku svetla, čomu sa však dá pomôcť tzv. LiveView Boost - zvýraznením obrazu, ktorý je síce zreteľný, no čiernobiely.
Pri manuálnom zaostrovaní môžeme stlačením tlačidla INFO aktivovať zaostrovací bod (zelený obdĺžnik), ktorý je možné pomocou 4-smerového ovládača umiestniť kdekoľvek v obraze.
Funkcia LiveView je určite prínosom, má však pred sebou ešte dlhú cestu a v súčasnosti sa zaostrovaniu cez hľadáčik nemôže vyrovnať.
Príjemne potešili parametre kontinuálneho snímania. Pri zvolení tohto režimu môžete snímať frekvenciou až 3,2 fps a fotoaparát takto zvládne urobiť okolo 25 obrázkov vo formáte JPEG (10 v RAWe), kým sa zaplní vyrovnávacia pamäť a frekvencia sa spomalí.
Novinkou v zrkadlovkách Olympus je použitie stabilizačného systému na báze pohybu senzoru, ktorý napomáha užívateľom vyvarovať sa rozmazaných fotiek. Systém je vcelku účinný no nie je všemocný a určite s ním nebude možné udržať časy okolo 1 sekundy a podobne. Je to však vítaná novinka, ktorá sa už pomaly stáva štandardom aj v tejto triede fotoaparátov.
Na výber sú dva režimy stabilizácie. Ten s označením 1 bude využívaný asi najčastejšie, pretože pri ňom fotoaparát vyrovnáva neželané pohyby v oboch rovinách. Pri režime č.2 stabilizátor pracuje iba vo vertikálnom smere a použitie nájde pri snímaní typu "panning". Pri snímaní zo statívu je možné stabilizátor vypnúť.

IS vypnuté, 300mm (ekv.), 1/50, 8.0

IS zapnuté, 300mm (ekv.), 1/50, 8.0

Absencia stavového displeja je ďalšou zmenou, na ktorú je potrebné si zvyknúť. Jeho miesto v 510-ke prabral LCD displej a nastavené hodnoty na ňom môžeme pri snímaní permanentne sledovať. Dokonca môžeme do nich aj vstúpiť a to stlačením tlačidla OK.
Trochu chýba možnosť okamžitého vymazania fotografie hneď po nasnímaní. Takto je potrebné kvôli tomuto úkonu vždy aktivovať režim prezerania fotografií.
Na výber je nepreberné množstvo veľkostí obrázkov s rôznym stupňom kvality. Olympus ide v tomto smere vlastnou cestou, ale je otázne či si ponúkané množstvo kombinácií nájde svojich užívateľov.
Menu prístroja je prehľadne usporiadané a má 5 podstránok. Dve sú venované nastaveniu snímacieho režimu,  jedna režimu prehrávania fotografií a dve všeobecnému nastaveniu.
Nebudem vymenúvať jednotlivé položky menu, spomeniem len tie najzaujímavejšie.
Asi najdôležitejšou položkou v MENU tohto prístroja je "filter šumu". Nie, že by sa jednalo o nejakú nepostrádateľnú funkciu, ale firmvér fotoaparátu dosť výrazne zasahuje do potláčania šumu v obraze a v kombinácii s uvedeným filtrom úspešne vahladzuje jemné detaily. Odporúčam preto nastaviť ho na hodnotu "low", prípadne ho úplne vypnúť.
Fotoaparát ponúka veľa možností vyváženia bielej farby ako aj niekoľko možností zaostrovania a kombinácií AF-MF. Zaujímavé je, že manuálne zaostrovanie je možné zvoliť len z fotoaparátu, na objektíve nenájdete žiadne tlačidlo. Poteší však možnosť jemného manuálneho doostrenia aj v prípade použitia automatického zaostrovania.
Zaujímavou funkciou je aj editovanie nasnímaných fotografií v samotnom fotoaparáte, ktoré je ale v prípade snímkov vo formáte RAW dosť zložité. Veľmi dobrá je aj možnosť zobrazenia dvoch fotografií vedľa seba, ktoré umožňuje ich vzájomné porovnanie.
Obrazová kvalita
Hodnotenie nie je jednoduché. Keby sa brala do úvahy kvalita fotografií bez zmien v základných nastaveniach aparátu, výsledky by sa dali celkovo opísať ako relatívne slabé. Obrazový procesor TruePic III zasahuje do obrazu už pri základnej citlivosti ISO 100, čo sa prejavuje najmä odstraňovaním šumu a následným vyhladzovaním jemných detailov a nedostatkom ostrosti.
Pri vypnutí (prípadne nastavení na "low") filtra šumu sa výsledky výrazne zlepšia, je však ešte potrebné nastaviť  úroveň zostrenia obrazu na hodnotu -2 až -1.

28mm (ekv.)

84mm (ekv.)

S takýmto nastavením produkuje fotoaparát ostré a výrazné fotografie plné detailov, ktoré sú farebne dobre vyvážené  s vhodnou úrovňou kontrastu a saturácie.
Prístroj má občasné problémy s určením správnej expozície. Má tendenciu podexponovať a pri snímaní odporúčam často využívať náhľad na histogram v kombinácii s korekciou expozície. Možnosťou je aj použitie expozičného bracketingu, prípadne snímania do RAWu. Okrem korigovania expozície sa vyplatí častejšie využívať aj rôzne druhy merania expozície, ktoré fotoaparát ponúka. Platí to najmä pri portrétovaní v protisvetle. Podanie pleťovky je však všeobecne verné a svieže.
Fotoaparát aj so setovým objektívom ponúka celkom dobré možnosti MAKRO zobrazovania. Pre skutočné makro zábery je však nevyhnutné siahnuť po kvalitnom objektíve špeciálne na to určenom.
E-510 rovnako dobre zvládla aj snímanie nočnej scény a nočných portrétov. Pri tomto type snímania je vhodné aktivovať funkciu potlačenia šumu (pozor! Nezameniť s funkciou filtru šumu!).
Celý 4/3 systém je charakteristický výbornou "zohratosťou" tiel s objektívmi a inak tomu nie je ani pri zrkadlovke Olympus E-510. Prejavuje sa to najmä minimálnymi optickými chybami a na obrázkoch tak len s obtiažami budete hľadať stopy aberácie, odleskov či vignetácie.
Čo sa týka kvality snímkov pri vyšších hodnotách citlivosti ISO, Oly E-510 podáva v tomto smere po našich malých úpravách v nastavení výborné výsledky. Šum je síce viditeľný, fotografia však neprichádza v takej miere o jemné detaily ako pri zásahu procesoru (filtru). Pre tlač menšieho formátu sú takto použiteľné aj obrázky snímané pri hraničnej citlivosti ISO 1600.

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

BW

Porovnanie úrovne šumu pri ISO 100 až 1600 (100% crop)

Záver
Najväčšou prednosťou zrkadlovky Olympus E-510 sú určite jej malé rozmery a nízka váha. Oceníte ich najmä pri častom nosení fotoaparátu, či už na túrach alebo v meste, napríklad pri street fotografii. Práve pri tomto druhu fotografie by mohol nájsť tento prístroj svoje využitie ako náhrada priehľadoviek.
Okrem rozmerov ho v tom podporuje aj rýchlosť pri kontinuálnom snímaní a relatívne tichý chod zrkadla.
Fotoaparát produkuje ostré a živé obrázky s príjemnými farbami, je však potrebné mu k tomu pomôcť zmenami v niektorých nastaveniach. Po týchto malých zmenách uspokoja jeho výstupy aj veľmi náročných užívateľov a sú vhodné aj pre tlač veľkoformátových fotografií.
3-bodový systém zaostrovania je už dosť zastaralý a aparát má občasné problémy so správnou expozíciou, to sú však nedostatky, na ktoré si časom kreatívny užívateľ E-510-ky ani nespomenie.
Funkciami tento aparát v ničom nezaostáva za prístrojmi vyššej kategórie a vďaka rozumne stanovenej cene sa medzi spotrebiteľmi teší veľkej obľube. Myslím, že ocenenie EISA pre spotrebiteľský fotoaparát roku v Európe je pre rok 2007 v tých správnych rukách.
Zhrnutie:
+ výborné obrazové výsledky plné ostrosti a detailov s vyváženými farbami (nutné pozmeniť východzie nastavenia)
+ malé rozmery a nízka váha
+ optická stabilizácia pre všetky objektívy
+ veľmi dobrá kvalita vypracovania
+ prístroj sa dobre drží a jednoducho ovláda
+ antiprachový systém
+ slot pre dva typy pamäťových kariet
+ dobrá životnosť batérie
+ rýchlosť kontinuálneho snímania
+ zaujímavé možnosti prezerania a editovania obrázkov
- slabé obrazové výsledky pri východzom nastavení fotoaparátu
- LiveView ešte nie je na takej úrovni ako pri kompaktných fotoaparátoch
- náchylnosť na nesprávnu expozíciu, často treba kontrolovať histogram a kompenzovať expozíciu
- 3-bodový systém zaostrovania
- chýba batériový grip a konektor pripojenia do siete
Zariadenie započičala NAY a.s.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bear
2007-09-27 13:00:45
Erik, neuvazoval si nad nejakymi kvantitativnymi testami? - ucinnost stabilizacie - uroven signal/sum pri roznych ISO - co zostane z detailov pri roznych ISO? - rozlisenie senzora/optiky - dynamicky rozsah - presnost AF Viem, je to vela roboty zostavit, taky test a necakam, ze ich spravis vstky pri prvych review, ale ked si das dokopy metodiku, tak pri dalsich review vy Ti to uz nemalo zabrat vela casu. P.S. - test uz bol dany vcera a zatial su tu stale len nahlady na fotky:-(
 
oboy
2007-09-27 13:35:37
Vsetko je to o tom, co si budu ziadat citatelia. O fotaku, ako je E-510 by sa s testami ake popisujes dala napisat aj kniha. Otazka je, kto by ju cital. Samozrejme, ze najlepsia je uplne podrobna recenzia, v ktorej si kazdy najde to co hlada. Tieto nase recenzie su vedene skor z pohladu jednoducheho uzivatela, neznamena to vsak, ze casom nebudu vypadat inak. Kazdopadne mozeme skusit do dalsej recenzie zakomponovat aj nejaky kvantitativny test. Ohladom nahadzovania fotiek sa pracuje na zrychleni tohto procesu, takze pri tejto recenzii poprosim este o trpezlivost. Inak velka vdaka za navrhy.
 
bear
2007-09-27 13:49:21
Mas pravdu, asi by to bolo prilis vela roboty pre prilis maly slovensky trh. Technicky by to slo vyriesit, ak by bol clanok robeny hieraricky - kto by chcel by si pozrel viac info. K tomu porovnaniu ISO by bolo fajn spravit vyrezy zo stredu a z rohov a mat ich v jednom obrazku/tabulke pre rozne ISO a ak by to bolo mozne dat vedla vysledky z inych fotoaparatov.
 
oboy
2007-09-27 14:04:02
"Good point" s tym ISO porovnanim.
 
oboy
2007-09-27 14:53:11
Tak uz su k nahladom konecne aj velke fotky. Enjoy...
 
Jozefko
2007-10-23 02:34:40
Ja by som si to urcite precital ... preto ze mam o 510 zaujem ... vlastnim E-500 a zda sa mi ze E-510 je podstatne lepsia ... ale najradsej by som ju zobral do ruky a skusil ako foti ... uz by som nekupil fotak bez toho nech ho osaham ...
 
streba
2007-11-15 20:52:12
Trosku by som poopravil informaciu o nemoznosti napajat zo siete. Da sa kupit redukcia ktora sa strci namiesto baterie a pripoji sa na adapter. tusim 9V 2000mA. a fnguje to korektne
 
Jozefko
2007-11-23 12:24:40
Tak ze mam ho doma ... konecne ... tak a mozem sa teda vyjadrit k hodnoteniu fotaku :
1 - rychlost kontinualneho snimania by som ocakaval trosicku vyssiu ...
2 - pri vychodzom nastaveni ma farebne podanie ako Nikon alebo Canon ...
3 - nutne je siehnut do menu a prestavit si ho k obrazu svojmu ... aby fotil ako Oly :o)
4 - LiveView ... no nejako som neprisiel na to ako to asi funguje ... nasmerujete fotak a stlacite spust ... az potom doostry a cvakne ... cakal som ze mozem doostrit predtym a cvaknem az potom ked budem spokojny ...
5 - histogram musite kontrolovat stale ... :(
6 - 3 system zaostovania ... vsetci vravia ze je to malo ... a pritom vsetci zaostruju na jeden bod ... :o) tak neviem :o)
7 - ako pisal streba redukcia na pripojenie siete je a uz sa aj obiavil grip niejee sice original Oly ale je vraj plne funkcny a funguje ... ale to Vam potvrdim az ked ho budem mat ...
8 - najvecsiu vytku ktoru mam a systematicky mi zneprijemnuje zivot je ta ze ked je nastaveny fotak na AUTO tak po vypnuti zabudne nastavenia ... to mi vadi FAKT HODNE !!! E-500 si to pamatala ...

A osobne dojmi : Mal som E-500 a bol som velmi spokojny E-510 je bezosporu vyrazny skok v pred ... dokonca taky ze kludne mohli fotak nazvat E-550, stabilizacia funguje perfektne ... vyrazne klesol sum pri vyssom ISO ... len to farebne podanie ... bez zasahu do menu su farby ako keby podsaturovane ... zo starsim obj 40-150, myslim tym bez modreho pruzku su obrazove vysledky co sa farby tyka podstatne lepsie ... ale to je moj subjektivny pocit ...
 
Jozefko
2007-11-27 07:18:38
Tak ze tu je link na grip pre E-510 http://www.ownuser.com.tw/e_E510_1.htm
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované