Hore

Olympus OM-D E-M5 Mark III vs PEN-F

Nový Olympus OM-D E-M5 Mark III je v podobnej cenovej kategórii, ako niekoľko rokov starý PEN-F, ktorý čoskoro zmizne z pultov predajní. Do ktorého investovať?

Olympus OM-D E-M5 Mark III je samozrejme novší model s lepším hardvérom i firmvérom. Už som ho porovnával s profesionálnym modelom E-M1 Mark III. Postavený je na základoch profesionálneho modelu OM-D E-M1 Mark II. Čo sa týka rýchlosti, citlivosti zaostrovania, účinnosti stabilizácie, PEN-F sa na neho nechytá. Video je len vo Full HD kvalite, nie 4K. To sú pádne argumenty, prečo zvoliť nové OM-D. Nemusí to byť až tak jednoznačné, ak máte iné priority.


OM-D E-M5 Mark III

PEN-F

Vyhotovenie

Utesnené plastové telo s rámom z horčíkovej zliatiny

Horčíková zliatina + hliník, neutesnené

Snímač

20 Mpx Live MOS s vylepšeným antiprachovým čistením

20 Mpx Live MOS

Procesor

Truepic VIII

Truepic VII

ISO

200-25600 (64-25600)

200-25600 (100-25600)

AF

121-bodový hybridný

81-bodový s detekciou kontrastu

Uzávierka

1/8000 - 60 s. (el. 1/32000 s.)

1/8000 - 60 s. (el. 1/16000 s.)

Sériové zábery

30 obr./s.

10 obr./s.

Stabilizácia  obrazu

5-osá duálna (5,5-6,5 EV)

5-osá (5 EV)

Hľadáčik

2 360 000 bodov, zväčšenie 1,37x

2 360 000 bodov, zväčšenie 1,23x

Displej

3” otočný dotykový s rozlíšením 1 037 000 bodov

3” otočný dotykový s rozlíšením 1 037 000 bodov

Video

4K/C4K, Flat profil,  237 Mbps

Full HD 60p, 77 Mbps

Bezdrôtová konektivita

WiFi + BT

WiFi

Nabíjanie cez USB

Áno

Nie

Rozmery

125 x 85 x 50 mm

125 x 72 x 37 mm

Hmotnosť

414 g

427 g

Vychytávky

 • 1x užívateľský program
 • Nový program B
 • 19 umeleckých filtrov, Color Creator
 • 28 scénických režimov
 • HDR
 • Focus bracketing/Focus stacking
 • Live Time
 • Live Bulb
 • Live Composite
 • High Res Shot
 • Viacnásobná expozícia
 • 4x užívateľský program
 • 24 scénických režimov
 • 28 umeleckých filtrov, Color Creator, Photo Story
 • Špeciálny volič pre kreatívne režimy
 • HDR
 • Live Time
 • Live Bulb
 • Live Composite
 • High Res Shot
 • Viacnásobná expozíciaŠpecifikácia Olympus OM-D E-M5 Mark III

Špecifikácia Olympus PEN-F

Olympus OM-D E-M5 Mark III

Rad OM-D je charakteristický tým, že je inšpirovaný zrkadlovkami. Elektronický hľadáčik je umiestený nad objektívom, čo uľahčuje používanie teleobjektívov. Lepšej ergonómii držania prispieva menší grip. Komu to nestačí, môže si dokúpiť väčší prídavný grip so sekundárnou spúšťou a rollerom.

Fotoaparát patrí to strednej triedy, určenej skúsenejším fotografom. Tí ocenia prvky prebrané z profesionálneho modelu. Zároveň je to prístroj pre začínajúcich a mierne pokročilých fotografov, pretože mu nechýbajú ani scénické režimy a plná automatika. Fotoaparát má kovovú kostru, telo je ale z odolného plastu, utesnené pred prachom a vodou.

Veľkými plusmi sú 121-bodové hybridné zaostrovanie, špičková obrazová stabilizácia a vysoký výkon pri sériovom snímaní. Praktický je plne otočný displej s dotykovým ovládaním. Prístroju nechýbajú známe olympusácke vychytávky v podobe Live Bulb, Live Time a Live Composite, ktoré našli domov pod novým programom B. Nájdete tu aj High Res Shot s rozlíšením až 80 Mpx, podmienkou jeho použitia je statív.


Prednosťou OM-D E-M5 Mark III je špičková duálna stabilizácia s účinnosťou až 6,5EV.

Video je v 4K/C4K rozlíšení, k dispozícii je Flat profil, LOG ale nájdete až u vyšších modelov. Prístroj dobre poslúži stredne náročnému videotvorcovi. Obrazová kvalita je výborná aj vďaka vyššiemu dátovému toku.

Do bohatej výbavy patrí WiFi+BT, možnosť nabíjania cez USB a audio vstup pre externý mikrofón.

https://www.ephoto.sk/fotoscena/fotoreporty/s-olympusom-om-d-e-m5-mark-iii-v-kitzbuheli/

https://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/olympus-om-d-e-m5-mark-iii/

PEN-F

PEN-F je jediný zástupca radu PEN so vstavaným hľadáčikom. Patrí do rovnakej triedy, ako E-M5 Mark III, ale koncepcia je tu v štýle rangefinder s hľadáčikom v rohu fotoaparátu. Túto koncepciu obľubujú portrétisti a dokumentaristi.

Telo fotoaparátu je vyhotovené zo zliatiny horčíka a z hliníka. Nie je ale utesnené. Kovové sú aj ovládacie prvky, skrátka luxus. Aj tento fotoaparát je prednostne určený skúseným fotografom a zároveň ho môžu obsluhovať aj začiatočníci. Telo je plochšie ako u OM-D, ale je tu možnosť dokúpiť prídavný grip, zlepšujúci ergonómiu držania. Hlavne si ale môžete prístroj vyzdobiť koženým škrupinovým puzdrom a retro popruhom.

Fotoaparát má bohatú funkčnú výbavu. Praktický je plne otočný displej s dotykovým ovládaním. Nechýbajú známe olympusácke vychytávky v podobe Live Bulb, Live Time a Live Composite, ani High Res Shot. Užívateľ si môže uložiť až 4 vlastné expozičné režimy. Naviac sú tu špeciálne ovládacie prvky pre prácu s kreatívnymi režimami (Art, Monochrome, Color, CRT), aké nemá žiaden iný Olympus.

Zaostrovanie je len s detekciou kontrastu, nie je preto tak rýchle, citlivé a spoľahlivé, aj za horších svetelných podmienok, ako u E-M5 Mark III. Nezvláda kontinuálne preostrovanie u rýchlejšie sa pohybujúcich objektov. Samotné zaostrovanie je za dobrých podmienok rýchle.

Video je len vo Full HD rozlíšení, bez profilu Flat. Na prístroji nenájdete audio vstup, ani audio výstup. Poslúži ako rodinná kamera, ale nie je určený pre vlogerov a videomakerov.

Z moderných vychytávok u neho nenájdete BlueTooth a možnosť nabíjania batérie cez USB.

https://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/olympus-pen-f---prve-dojmy/

https://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/csc---compact-system-cameras-mirrorless-/olympus-pen-f-monochrome/

https://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/olympus-pen-f---fotoaparat-pre-gentlemanov/

Fotoaparáty v praxi

Neprekvapí celkovo vyššia rýchlosť nového OM-D E-M5 Mark III. Pracuje sa s ním jedna radosť. AF je rýchlejší, zvláda aj kontinuálne zaostrovanie, zaostrovanie za zlých svetelných podmienok a podporuje aj staršie objektívy Zuiko.Digital. Výrazne lepšia je stabilizácia obrazu, najmä ak môžete využiť duálnu stabilizáciu. S objektívom M.Zuiko 12-100/4 IS PRO udržíte až 3 sekundy z ruky!

OM-D E-M5 Mark III má až 30 obr./s. a veľký buffer. PEN-F zvláda “len” 10 obr./s. a má pomalé čítanie snímača v režime el. uzávierky, čo sa prejavuje aj pri fotení, pri paningu je výrazný rolling shutter efekt. PEN-u dlhšie trvá, kým sa prebudí z režimu spánku, oproti OM-D tak pôsobí v tomto ospalo. Pri bežnom fotení to ale nevadí. Je dostatočne pohotový a rýchly.

Obidva fotoaparáty majú porovnateľný obrazový výstup s rovnakým rozlíšením, obidva ponúkajú aj režim s vysokým rozlíšením až 80 Mpx. Medzi fotoaparátmi je ale veľký rozdiel vo videu, nielen v rozlíšení, ale aj dátovom toku, automatickom zaostrovaní a stabilizácii obrazu. OM-D má naviac Flat profil a vstup pre mikrofón.

U OM-D poteší BlueTooth a možnosť nabíjania cez USB, napr. z power banky. Niektorí využijú aj to, že je päťka utesnená. Aj keď je fotoaparát pomerne malý, možno k nemu pripojiť menší grip, ktorý prospeje lepšej ergonómii držania, z vlastnej praxe rozhodne odporúčam. Koncepcia hľadáčika nad objektívom je vhodnejšia pri fotení s teleobjektívmi. Zatiaľ to vyzerá na jednoznačné víťazstvo OM-D E-M5 Mark III.

Kde PEN-F boduje, je dizajn a štýl. Je to jeden z najkrajších fotoaparátov vôbec. Retro dizajn je naviac funkčný s príkladnou ergonómiou ovládania. Fotoaparát je kvalitné vyhotovený, ale nie je utesnený. Veľmi bohatá je funkcionalita. Vďaka nej je zábavnejší, ako akýkoľvek OM-D.

Silou PEN-F je fotenie do formátu JPG. V možnostiach sa mu nevyrovná žiaden iný prístroj na trhu. Každý Olympus má nastaviteľné obrazové profily a umelecké efekty. Ale len PEN-F má ako jediný špeciálne ovládacie prvky pre priamu prácu s efektami a obrazovými profilmi. V prednej časti je otočný volič pre nastavenie farebných režimov a efektov, pod voličom expozičných režimov je páčka pre podrobnejšie nastavenie.

Fotoaparát ma naviac až 4 užívateľské programy a samostatný otočný volič korekcie expozície. Nemôžete ale od neho čakať spoľahlivé snímanie pohybujúcich sa objektov, na to by potreboval fázovú detekciu a výkonnejší procesor.

Záver

Aktuálne používam obidva fotoaparáty. Olympus OM-D E-M5 Mark III má univerzálne využitie vo všetkých žánroch vrátane akčných. Fotovýstup je rovnaký ako u PEN-F, ale vo videu je o generáciu lepší. Päťka je voľba rozumu, pritom mu nechýba štýl. Nie je to nudný parťák.

PEN-F je voľba srdcom. I keď o pár rokov starší a pomaly by si zaslúžil nástupcu, parametre sú stále tak dobré, že pri jeho používaní nebudete hundrať. Že to s ním nie je zlé, dokazuje aj to, že som s ním nafotil dve svadby. Je to fotoaparát ideálny na portrétne fotenie, streetku, na prechádzky a výlety. Alebo si ho pre radosť kúpi majiteľ profesionálneho Olympusu.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
z80
2020-04-15 08:15:17
Nepouzival by som v suvislosti s fotoaparatmi v tejto triede slovo "investovat".
Investicia je nieco, co mi v buducnosti prinesie prijem, teda sa da o nej hovorit pri nastroji pre profesionalneho fotografa, alebo snad este pri specialnej limitovanej edicii Leicy, ktorej cena bude v buducnosti rast.
V tejto triede je to "zrut penazi" pre ludi "postihnutych" hobby fotenim
 
JanM
2020-04-15 09:02:47
príspevok od: z80
Nepouzival by som v suvislosti s fotoaparatmi v tejto triede slovo "investovat".
Investicia je nieco, co mi v buducnosti prinesie prijem, teda sa da o nej hovorit pri nastroji pre profesionalneho fotografa, alebo snad este pri specialnej limitovanej edicii Leicy, ktorej cena bude v buducnosti rast.
V tejto triede je to "zrut penazi" pre ludi "postihnutych" hobby fotenim
Trochu by som to prestylizoval. Od investície sa 'očakáva', že prinesie príjem, väčšinou po dlhšom čase. Príjem však nie je zaručený a ako vieme nestane sa to vždy. Inak súhlasím s tým, čo hovoríš. Slovo investovať v tomto kontexte sa často používa, ale nepasuje. Lepšie by znelo 'Ktory kúpiť' alebo Pre ktorý sa rozhodnúť', 'Na ktorý minút vaše ťažko zarobené peniažky' a pod. 🙂
 
vilkoo
2020-04-15 10:16:33
Obidve fotaky su vyborne fotia skvelo az zmetocny swtv nich
 
z80
2020-04-15 12:38:50
príspevok od: JanM
Trochu by som to prestylizoval. Od investície sa 'očakáva', že prinesie príjem, väčšinou po dlhšom čase. Príjem však nie je zaručený a ako vieme nestane sa to vždy. Inak súhlasím s tým, čo hovoríš. Slovo investovať v tomto kontexte sa často používa, ale nepasuje. Lepšie by znelo 'Ktory kúpiť' alebo Pre ktorý sa rozhodnúť', 'Na ktorý minút vaše ťažko zarobené peniažky' a pod. 🙂
Alebo na ktory "vyhodit" nase tazko zarobene peniaze (slovami manzelky/partnerky fotografa)
 
paldixy
2020-04-17 13:09:03
Nie až tak veľký rozdiel. Pre fotoamatéra je PEN-F celkom vyhovujúci, čo je aj konštatované. Dôležitejšie je využiť potenciál oboch a keď sa porovnajú výsledky, kto fotiť samozrejme vie okrem toho videa nemusí mať fotograf dilemu.Kedysi som premýšľal nad Pen - F, alebo novšie OMD M5. Nakoniec som kúpil iný OMD-M Mark III s výhodou pridaného Zuika 45/1,8 čo bolo výhodnejšie pre mňa.V podstate som spokojný... video zatiaľ nerobím a na pridávanie na web ako je ephoto a iné to je O.K.
 
paldixy
2020-04-17 13:13:17
príspevok od: paldixy
Nie až tak veľký rozdiel. Pre fotoamatéra je PEN-F celkom vyhovujúci, čo je aj konštatované. Dôležitejšie je využiť potenciál oboch a keď sa porovnajú výsledky, kto fotiť samozrejme vie okrem toho videa nemusí mať fotograf dilemu.Kedysi som premýšľal nad Pen - F, alebo novšie OMD M5. Nakoniec som kúpil iný OMD-M Mark III s výhodou pridaného Zuika 45/1,8 čo bolo výhodnejšie pre mňa.V podstate som spokojný... video zatiaľ nerobím a na pridávanie na web ako je ephoto a iné to je O.K.
OMD- M 10 Mark III. som mal na mysli.Čo som kúpil.
 
juven
2020-07-23 14:18:41
Neviete mi poradiť existuje redukcia pre OM-D fotoaparát a objektív sony A mount / bajonet zrkadlovky/..

Ďakujem
 
Porubo
2020-07-23 14:45:32
Staci dat vyhladavat tento retazec:
"Sony A" Mount Lens to M43 Adapter
Naslo mi aj na ebay aj na amazon, jediny problem ze nemaju AF. Mozno aj take existuju. A dalsi problem moze byt s dopravou, teraz meskaju zasielky z Ciny/JV Azie na Slovensko.
 
juven
2020-07-23 18:50:17
príspevok od: Porubo
Staci dat vyhladavat tento retazec:
"Sony A" Mount Lens to M43 Adapter
Naslo mi aj na ebay aj na amazon, jediny problem ze nemaju AF. Mozno aj take existuju. A dalsi problem moze byt s dopravou, teraz meskaju zasielky z Ciny/JV Azie na Slovensko.
ďakujem....
 
Porubo
2020-08-01 08:48:01
Niet zac.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované