Hore

Olympus OM-D E-M5II - dôstojný nástupca legendy

Predstavenie prvého fotoaparátu z radu OM-D bolo pred rokmi udalosťou roka. OM-D E-M5 sa vtedy stal aj fotoaparátom roka na prestížnom portáli dpreview.com a to nielen vo svojej kategórii, ale celkovo. Ocenení sa dočkali aj jeho nasledovníci, modely OM-D E-M1 a E-M10. Bol som medzi prvými, ktorí si mohli E-M5 vyskúšať a nie inak tomu bolo u E-M5II. Týždne pred oficiálnym uvedením som už mal v ruke jeden z prvých kusov a pozrieť som si mohol aj príslušenstvo. Kvôli informačnému embargu som žiadne informácie o novom modeli nemohol rozširovať ďalej.

Prvý dojem

Vybalovanie fotoaparátu je zážitok sám o sebe, ako hľadanie najmenšej matriošky. Kukla v kukle, krabica v krabici. Tak nebýva zabalená snaď ani Leica.

OM-D E-M5, ktorý som po prvýkrát držal v Amsterdame na celoeurópskej predvádzačke, mi neprirástol tak k srdcu, ako E-M1 a E-M10. Ako prvý model svojho druhu trpel detskými chorobami. A tak aj keď sa mi celkovo páčil, mal som k nemu niekoľko výhrad. U ďaľších modelov sa Olympus poučil a dospel. Platí to aj pre E-M5II?

Nový model, tak ako aj jeho predchodca, je predstaviteľom stredného radu, ležiac medzi E-M10 a E-M1. Určený je pre náročnejších fotografov. Celkový dizajn sa až tak veľmi nezmenil. Upravené boli ovládacie prvky, ku ktorým som mal výhrady. Tu boli použité prvky z E-M1 a E-M10, ale viac z modelu E-M10. Grip je skôr plytší, ku komfortu E-M1 sa zďaleka nepribližuje. To je škoda, použitiu väčšieho gripu predsa nič nebráni. Celkovú veľkosť fotoaparátu s nasadeným objektívom by to neovplyvnilo. Olympus ergonómiu opäť rieši prídavným gripom. A nie jedným. Obidve som si vyskúšal na tajnej predpremiére.

Novinkou je grip so základňou kompatibilnou s Arca Swiss. Grip je viacdielný a potešila ma prídavná časť pre fotenie na výšku. Podobné riešenie ponúka aj Fuji pre X-T1, ale bez vertikálnej časti. Takéto riešenie sa mi páči, zjednodušuje prácu so statívom a zároveň aj zlepšuje držanie fotoaparátu.

Druhé riešenie poznáme už z prvého modelu. Je to dvojdielný grip. Jedna časť je tvorená rukoväťou so spúšťou a rollerom, ale bez batériovej časti. Je v nej konektor pre pripojenie slúchadiel. Druhú časť tvorí priestor pre batérie. Dobrou správou je, že táto druhá časť je rovnaká ako u E-M5 a pri upgrade ju jej majitelia môžu použiť. Musia si len dokúpiť medzikus, ktorý sa bude predávať aj samostatne.

Mne battery grip nesadol až tak dobre, ako som dúfal. Je mierne vystrčený nabok a pri držaní mám pocit, že mi mierne vytáča zápästie do strany. Nie je to žiadna tragédia. Možno som len rozmaznaný z E-M1.

Prepínam do režimu Video a testujem stabilizáciu obrazu. Je fantastická, akoby som mal foťák na steadycame. Hneď si všímam aj vylepšenú prácu automatického zaostrovania. Už sa teším na poriadne otestovanie videa. Ako prvý CSC od Olympusu má plne otočný, nielen výklopný displej. Konečne si budem môcť displej naklopiť aj pri fotení na výšku. Upozorniť musím na kvalitu displeja. Aj pri pozeraní z najextremnejších uhlov sa nemení jas ani farebnosť.

Špecifikácia

Olympus OM-D E-M5 Mark II je utesnený a mrazuvzdorný.


Schéma tesnení.



Olympus OM-D E-M5 Mark II je CSC/Mirrorles Micro Four Third) fotoaparát z radu OM-D. Ten je charakteristický dizajnom inšpirovaným slávnymi filmovými zrkadlovkami Olympus OM. Samozrejme je to digitálny fotoaparát a systém zrkadlo/matnica je nahradený elektronickým hľadáčikom. Telo je z horčíkovej zliatiny a je utesnené a mrazuvzdorné. 4/3” Live MOS senzor má rozlíšenie 16,1 Mpx, rovnako ako všetky ostatné aktuálne CSC Olympus. Procesor je TruePic VII. Snímač je vybavený ultrazvukovým protiprachovým filtrom a vylepšeným 5-osím stabilizátorom s účinnosťou až 5EV (podľa meraní CIPA).

Schéma 5-osej stabilizácie.


Elektronický hľadáčik prebraný z vyššieho modelu OM-D E-M1 má rozlíšenie 2 360 000 bodov a zväčšenie 1,48x, čím predčí nejednú plnoformátovú zrkadlovku. Otočný LCD displej s dotykovým ovládaním má veľkosť 3” a rozlíšenie 1 037 000 bodov. Nastaviteľný je jas a farby. Automatické zaostrovanie využíva systém vyhodnotenia kontrastu, používa 81 bodov (pri zväčšenom náhľade 800. Fotoaparát nemá AF s fázovou detekciou využívanou pri použití starších objektívov určených pre 4/3 zrkadlovky.

Meranie svetla typu TTL používa 324 zónový systém. Štrbinová uzávierka má rozsah časov 1/8000 - 60 s + Bulb, elektronická uzávierka má najkratší čas až 1/16 000 s. Sekvenčné snímanie má max. rýchlosť 10/obr./s. v sérii max. 16 záberov vo formáte RAW.

Fotoaparát nemá vstavaný blesk, ale je k nemu dodávaný malý prídavný blesk, ktorý si podrobnejšie predstavíme neskôr. Synchronizačný čas s bleskom je 1/250 s, v režime Super FP až 1/8000 s.

Fotografie sa ukladajú do formátov JPG a RAW (12-bit). Video je v max, rozlíšení 1920x1080 (Full HD) s frekvenciou až 60p.

Hmotnosť samotného tela je 417g, rozmery sú 123,7x85 x44,5 mm.

Uplná špecifikácia.

Vylepšenia oproti OM-D E-M5

Novinka je výrazným upgradom po stránke dizajnu/ergonómie, funkčnej výbave a použitých technológii.

  • 1/8000 s. (1/16 000 s. elektronická uzavierka) oproti 1/4000 s.
  • 10 obr./s. oproti 9 obr./s.
  • plneotočný dotykový displej 1 040 000 bodov oproti výklopnému dotykovému displeju 610 000 bodov
  • 2,36 Mpx EVF s 1,48x zväčšením oproti 1,44 Mpx EVF s 1,15x zväčšením
  • 1080/60p 77 Mbps video oproti 1080/30p 22 Mbps
  • 81 bodový oproti 35 bodovému AF
  • vstup pre mikrofón
  • WiFi
  • externý prídavný blesk je výklopný a otočný
  • 40 Mpx multishot
  • vylepšená stabilizácia obrazu
  • nový procesor TruPic VII
  • korekcia expozície +/- 5EV oproti +/- 3EV
  • Time Lapse
  • PC konektor

Vľavo Mark II. Fotoaparát dostal ladnejšie krivky v štýle OM-D E-M10, polep je tiež krajší, so štruktúrou kože. Pri objektíve pribudlo funkčné tlačidlo. Vedľa diódy prisvetlenia konektor pre pripojenie štúdiových bleskov.


Kompletne prepracované ovládanie je inšpirované modelom OM-D E-M1. Prepínač ON/OFF sa presunul k voliču programov (s pridanou poistkou), tak ako tomu je aj u filmových OM-iek. Miesto dvoch tlačidiel sú tu štyri.


Zmizol konektor pre špeciálne príslušenstvo. Pribudol prepínač funkcie rollerov. Tlačidá Ply a Fn1 sa presunuli. Nevšimnúť sa nedá zmena konštrukcie displeja. Ten je teraz upevnený na plne otočnom kĺbe.


Expozičné režimy

Olympus je známy tým, že aj do nižších modelov dáva bohaté programové vybavenie, v tomto modeli strednej triedy ich preto nájdete ešte viac. Začína to plnou iAutomatikou a 25-timi scénickymi režimami, medzi ktorými nájdete napr. aj Panning, High Key a Low Key, či 3D. Nadstavbu tvoria umelecké efekty, ktorých je 14 a písať o nich by bolo nosením dreva do lesa. Ďalej tu máme koláže a nakoniec pokročilé programy P,A,S,M. Video ma samostatný režim. Ostatné režimy fotografovania si predstavíme vo vychytávkach.

Vychytávky

Stabilizácia - pod skvelý výkon 5-osého stabilizátora obrazu sa podpisujú nové citlivejšie gyroskopické senzory a precíznejšie vychyľovanie senzora. Olympus je v tomto momente lídrom v oblasti obrazovej stabilizácie. Vylepšenie stabilizácie umožnilo ponúknuť v tomto fotoaparáte funkciu Multishot.

HDR - rozšírenie dynamického rozsahu nasnímaním a zložením 4 záberov s rôznou expozíciou. V ponuke sú dve úrovne HDR. Ďalej je tu aj HDR bracketing, ktorý nasníma v rýchlom slede 3 zábery pre neskoršie zloženie v počítači.

Time Lapse - časozberné snímanie až 999 záberov. Ak chcete, fotoaparát vytvorí zo záberov aj video.

Bracketing - odstupňovaná expozícia až 7 záberov, nadštandardom je bracketing vyváženia bielej, ISO, blesku a umeleckých efektov.

Multi Exposure - dvojexpozícia. Výhodou je, že si môžete na displeji zobraziť prvý záber (prípadne vybrať niektorý z karty) a nakomponovať naň druhý.

Keystone Compensation - pri fotení môžete nastaviť softvérové vyrovnanie padajúcich línii, akoby ste použili shift objektív.

Live Bulb, Live Time - skvelá pomôcka pre experimentálnu fotografiu. Pri snímaní dlhými časmi môžete sledovať na displeji, ako sa fotografia postupne exponuje.

Multishot - funkcia zvýšenia rozlíšenia z 16 na 40 Mpx, kombináciou 8 vzájomne posunutých záberov. Veľká novinka, ktorej som sa venoval v samostatnom článku.

WiFi - aplikácia pre chytré zariadenia (iOS, Android) je slušne vybavená a nič podstatné jej nechýba. Môžete ňou ovládať nahrávanie videa, fotografovanie, nastavovať expozičné parametre, ďalej fotografie sťahovať a publikovať. Chýba NFC, ktoré by zjednodušilo párovanie so zariadeniami, ktoré sú ním vybavené.

Fotoaparát v praxi

Tento fotoaparát si nejde neobľúbiť. Malý, ale nie na úkor ergonómie. Ja som ho používal s prídavným gripom, ale bez batériového spodku. To ma nevýhodu v tom, že ak chcete meniť batériu, musíte grip demontovať. Prístup ku karte je zboku, takže kvôli nej nemusíte.

Ovládanie je podobné tomu u OM-D E-M1, chýbajú len tlačidlá režimov AF a režimov snímania. Na ovládanie si rýchlo zvykám a nerobí mi problémy. V praxi si tak najviac všímam to, čo prináša plne otočný displej, vylepšená stabilizácia a video.

Všetky OM-D-čka majú bohaté možnosť nastavení. Celkovo len ťažko nájdete fotoaparát, ktorý by ste mohli takto kustomizovať. Je tu 6 programovateľných tlačidiel, prepínač funkcie rollerov a do toho pripočítajte aj zdvojené funkcie kombinácie tlačidlo + rollery. Aj tak by som prijal aspoň jeden uživateľsky expozičný režim, s radosťou by so ho vymenil za program snímania triptichov. Tento nedostatok sa dá obísť. Stačí uložiť nastavenie do pamäte Myset, ktorú potom naviažete na niektoré funkčné tlačidlo. Je to vlastne dokonca rýchlejšie ako otočiť voličom programov.

Fotoaparát má funkciu tichej uzávierky, kedy sa použije elektronická uzávierka miesto mechanickej štrbinovej. Vtedy je fotoaparát úplne tichý, len na hranici počuteľnosti zaznamená privretie a otvorenie clony. Lenže aj v režime mechanickej uzávierky je fotoaparát veľmi tichý. Mnohí, asi tichý chod ani nevyužijú a to ani v kostole, či pri fotení. Za toto má Olympus u mňa veľké plus.

Túto jar som sa pri fotení kvetov vybláznil. Väčšinu som nafotil objektívom M.Zuiko 40-150/2,8G, ktorý sa ukazuje ako jeden z najuniverzálnejších objektívov, akým som fotografoval. Má pekný bokeh, je rýchly, výborne zvláda detaily a samozrejme je aj kvalitný. Táto fotografia je zo série, ktorú som fotil za veterného počasia. Pri pohľade do hľadáčika som si pomyslel, že ak budem mať aspoň jeden záber ostrý, bude to zázrak. Konáre sa neustále knísali vo vetre a zaostriť presne tam, kde chcem sa zdalo nemožné. Keď som stlačil spúšť, takmer vždy sa záber podaril. Špecifickú farebnosť som dosiahol použitím funkcie Color Creator.



Poďme sa pozrieť na rýchlosť. Začnem štartom, ktorý je pomalý, trvá niekoľko sekúnd, kým sa fotoaparát preberie k životu. Ešte horšie je na tom, keď zaklopite displej a využívate hľadáčik. Prístroju nezmyselne dlho trvá, kým zareaguje na senzor priblíženia oka. Tento problém nevyriešil ani nový firmvér 1.1, snáď ďaľší už áno. Preto odporúčam mať displej otočený k sebe. Potom vás zdržuje len štart.

V režime AF-S je zaostrovanie rýchle, rovnako ako u zrkadlovky. Odozva spúšte je okamžitá. Výber zaostrovacích bodov dotykom na displej je silne návykové. Pri portréte určite vyskúšajte zaostrovanie na oko, funguje výborne a vy sa vyhnete meneniu AF bodu a prekompozícii.

Kontinuálne zaostrovanie je najrýchlejšie zo všetkých CSC fotoaparátov, pokročilej zrkadlovke sa nevyrovná. Príjemné je, že AF body pokrývajú podstatne väčšiu plochu. Odpadu je pomerne málo, menej ako u niektorých zrkadloviek s horším zaostrovaním. Do fotenia pohybu sa môžete smelo pustiť. Chýba tu istota, ktorú vidíte v optickom hľadáčiku.

V režime AF-S je zaostrovanie rýchle, ani v režime AF-C to nie je najhoršie. V kategórii CSC fotoaparátov je Olympus špičkou. Zrkadlovkám sa však stále nevyrovná. Odpadu nie je veľa. Len o trochu viac ako u DSLR. Fotoaparát môžete smelo použiť aj na fotografovanie pohybu, len sa pritom nebudete cítiť komfortne. V hľadáčiku to vyzerá, akoby fotoaparát nevedel vôbec zaostriť, pritom po stlačení spúšte uvidíte, že je fotografia ostrá. Neustále preto cítite neistotu.


Veľkú radosť som mal z toho, ako si fotoaparát poradí pri fotení reportáže. Podľa potreby som používal hľadáčik alebo displej, ocenil som aj dostatočne veľký buffer.



Olympus OM-D E-M1 ostáva stále rýchlostným šampiónom v rade OM-D. Testovaný fotoaparát má tiež impozantné parametre. 10 obr./s. môže závidieť nejedná profi zrkadlovka. Pri bežnom akčnom fotení takúto kadenciu ani nevyužijete, praktickejšie je zvoliť menej obrázkov za sekundu. Buffer je dostatočne veľký, aby ste pri fotení nemuseli čakať na jeho vyprázdnenie. Dokonca aj pri sériových záberoch môžete použiť tichý režim.

OM-D-čka, ktoré používam majú výklopný displej. Plne otočný je ešte praktickejší a rieši komponovanie pri fotení na výšku. Vynikajúce sú jeho pozorovacie uhly. Dobre je čitateľný aj na slnku. Pri fotení kvetov z podhľadu som ocenil jeho variabilitu a aj funkciu výberu ostriaceho bodu dotykom. Komfortnejšie to snáď ani nejde. Už ma prestanú fotiť kamaráti, ako si líham na zem, kvôli lepšiemu záberu.

Výborný je aj hľadáčik, veľkosťou predčí FF zrkadlovky, naviac je jemnozrnný. Ak som nastavil monochromatický obrazový profil, nebol obraz úplne neutrálny, ale s miernym zeleným zatónovaním.

Dostávame sa k stabilizácii obrazu. Olympus používa stabilizáciu pohybom snímača. Výhodou tohto riešenia je, že stabilizácia funguje u všetkých objektívov, dokonca aj manuálnych nasadených cez adaptér, Vtedy musíte ale nastaviť ohniskovú vzdialenosť objektívu, aby fotoaparát vedel optimalizovať stabilizáciu. Pri použití objektívov Panasonic, ktoré majú zabudovanú optickú stabilizáciu obrazu, sa môžete rozhodnúť, ktorej stabilizácii dáte prednosť. Účinnosť stabilizácie, podľa medzinárodných noriem, je až 5 EV stupňov. To je absolútna špička. Naviac je 5-osá, to sme si povedali už v časti špecifikácia. Môžem potvrdiť, že účinnosť je nielen na papieri, ale aj v praxi. Fotiť v prepočte 300 mm objektívom s časmi okolo 1/30 s., nie je problém. To, že sa môžete na stabilizáciu spoľahnúť vám dovoľuje používať dlhšie časy a tak môžete použiť nižšiu citlivosť a na fotografiách budete mať menej šumu.

Použitie WiFi je vylepšené, vďaka aktualizácii aplikácie pre chytré zariadenia. Stále mi chýba spárovanie cez NFC, ktoré je rýchlejšie a pohodlnejšie. Aplikácia OI.Share funguje ako diaľkové ovládanie, dokáže importovať fotografie a pridávať geotagy. Vylepšená je podpora ovládania nahrávania videa.

Menu aplikácie OI.Share.


OI.Share je pokročilá aplikácia, v režime diaľkového ovládania môžete nastaviť expozičné parametre a zaostrovať dotykom na displej.


Nechýba samospúšť ani sériové zábery.


Výber fotografií na stiahnutie.


Fotografia stiahnutá do chytrého zariadenia. Môžete ju ďalej upravovať a zdielať.


Stiahnuť môžete aj video.


Výdrž

Slabina CSC fotoaparátov, permanentný živý náhľad a k tomu účinný stabilizátor, si vyberajú daň na výdrži. Tá je polovičná, či dokonca tretinová, oproti APS-C zrkadlovke. S tým nič nenarobíte, minimálne dve batérie sú nutnosťou. Inak po cca 300 záberoch môžete smutne pozerať, aký je fotoaparát krásny, ale nepoužiteľný. Pri akčnom fotení je výdrž o niečo väčšia. V porovnaní so Sony A7 II, ktorú tiež testujem, nie je Olympus tak nenásytný pri prechádzaní menu, nastavovaní parametrov a prezeraní záberov, tam je úbytok kapacity u Sony takmer neuveriteľný.

Olympus FL-LM3

K fotoaparátu je dodávaný zaujímavý externý blesk. Napájaný je priamo z fotoaparátu. To poznáme aj z iných CSC fotoaparátov. Olympus išiel najďalej, čo sa týka konštrukcie takéhoto typu blesku, ktorý nahrádza vstavaný blesk. Nevyniká výkonom, ale hlava blesku je výklopná (o 90°) aj otočná (o 360°). Výbojka je položená vyššie ako je bežné, čo by malo zmenšiť riziko vzniku červených očí. Pätica je štandardná. Na Mark II vlastne už chýba špeciálny konektor pre príslušenstvo. Blesk je tak pekný, že sa určite nájde dosť záujemcov, ktorí by si ho zadovážili na iné OM-D alebo PEN. Majú smolu, zmena spôsobu napájania si vyžiadala aj úpravu konektorov na fotoaparáte. A tú žiaden iný Olympus zatiaľ nemá.

Obrazová kvalita

Dlho som čakal, kým budem môcť spracovať RAW z tohto fotoaparátu. Preto som JPG využíval viac ako má vo zvyku. A neľutujem. Spracovanie obrazu v tomto formáte je excelentné. Srdce mi oblažil najmä Color Creator, jedinečná funkcia mixovania farieb. Jeho účinok nájdete aj v niektorých častiach videa. Color Creator a jarné kvety patria k sebe. Obľubujem aj monochromatický profil.

To platí ale len pre nízke citlivosti. Pri vyšších sa niekedy nepekne prejavuje odšumovcí algoritmus, niekedy prekvapí čistotou.

JPG, ISO 1000, bez odšumovania a doostrovania.



V porovnaní s ostatnými modelmi OM-D, vrátane starej 5-ky, nevidno rozdiel. Novinka ma prakticky rovnaký dynamický rozsah i šum. Na výraznejšie zlepšenie si budeme musieť ešte počkať. Menší MFT snímač slušne konkuruje APS-C fotoaparátom Sony a Canon, poráža Samsung, na Nikon (DSLR) a Pentax (DSLR) nestačí ani úrovňou šumu, ani dynamickým rozsahom.

Pri 16 Mpx rozlíšení je optimálny tlačový formát cca 70x50 cm, pri extrapolácii vytlačte veľmi dobrú kvalitu aj na šírku 1 m. Šum budem posudzovať práve na formát 70x50 cm. Veľa záleží na tom, či na fotografii prevládajú svetla alebo tiene. V tieňoch je šum výraznejší. Pri tlači sa šum prejaví nepatrne pri ISO 1600, čakal som výraznejší nárast pri ISO 3200, ten je až pri ISO 6400. To už ho na fotke neprehliadnete. Je toto koniec použiteľnosti? S prižmúrením oka je použiteľné aj ISO 12 800, prípadne ISO 16 000. Maximálna hodnota ISO 25 600 je už nepoužiteľná. Oproti ostatným Olympusom sa miera šumu nepatrne zmenšila, pokrok vidno vo vykreslení jemných detailov. Nie je to výrazný rozdiel a v praxi sa ním netreba zaoberať.

Aktuálne OM-D modely majú vyrovnaný výkon. Zdroj: dxomark.com


Video

Funkcia videa výrazne ťaží z vylepšenej stabilizácie obrazu, rýchlejšieho grafického procesoru a vylepšeného zaostrovacieho algoritmu. Doterajšie modely mali problém najmä s kontinuálnym zaostrovaním. No vlastne bolo vo videu prakticky nepoužiteľné. Zlepšenie nie je len také troškové (nie toho režiséra), ale riadne.

Bez akýchkoľvek pochýb možno o OM-D E-M5 Mark II prehlásiť, že je aj výbornou videokamerou. Nie som žiaden videographer, video točím len príležitostne. Neovládam to, nemám ani žiadne špeciálne vybavenie, okrem statívu. Nedokážem dostatočne oceniť špičkový video výstup na fotoaparáte, pri ktorého obsluhe musím mať skúsenosti oskarového kameramana. Na výstup som náročný, chcem si video pozerať na veľkom monitore a na ešte väčšom televízore a nechcem mať pritom pocit, že som to nakrúcal starou Hi8 kamerou. Chcem cinematický vzhľad a to bez námahy. Chcem ako amatér len chytiť fotoaparát, prepnúť na video a stlačiť červené tlačidlo, o zvyšok nech sa postará fotoaparát. A tento sa stará veľmi starostlivo.

Obrazová kvalita

Obrazová kvalita videa je u Olympusu priemerná, u fotoaparátov PEN dokonca podpriemerná. Malý dátový tok si vynucuje vysokú kompresiu obrazu. Mark dvojka je ale iná. Datový tok vzrástol niekoľkonásobne (až na 77 Mbps) a na videu to vidno. Samo o sebe by mi to nestačilo. Načo je mi špičková obrazová kvalita, keď by vo videu bolo vidno rušivé preostrovanie, či zmeny expozície a ešte je aj roztrasené?

Výrazný pokrok je u stabilizácie. Vylepšené gyroskopické senzory v spolupráci s rýchlejšou a jemnejšou stabilizáciou zabezpečujú výrazne hladšiu stabilizáciu. Odpadá tým nutnosť mať fotoaparát neustále na statíve, alebo použiť stabilizačné zariadenie, napr. steadycam. Samozrejme tie sa naďalej odporúčajú. Stabilizácia má dva režimy: stabilizácia pohybom snímača a stabilizácia pohybom snímača + digitálna.
 


Video zo Sandbergu na Devínskej Kobyle som celé snímal z ruky s použitím teleobjektívu 40-150 mm. Aj pri použití najdlhšieho ohniska (EQ=300 mm) je účinnosť stabilizácie vynikajúca.

Zlepšenie je v zaostrovaní. Preč je neustále doostrovanie. Preostrovanie z popredia na pozadie a naopak je veľmi plynulé, nemusel by sa za neho hanbiť ani profesionálny asistent kameramana. Dotykom môžete zvoliť, kam má fotoaparát zaostriť a on to urobí prirodzene a plynulo.

Pokročilí videograferi obľubujú plochý obrazový profil, tu ho nenájdete, musíte si prispôsobiť niektorý z ponúkaných. Doslova ma dostala funkcia Color creator, ktorou si nastavíte farby tak, že priamo pri nakrúcani prevediete color grading, ktorý by ste inak robili postprocesom. Použil som ho aj v ukážkových videach.

Nastaviť môžete všetky expozičné parametre, nie ale počas záznamu. Na video môžete aplikovať obrazové profily, niektoré umelecké efekty a špeciálne video efekty (starý film, strobo).

Fotoaparát má zabudovaný vstup pre externý mikrofón, už nie cez adaptér. Výstup pre slúchadlá budete hľadať márne. Výrobca ho zabudoval do nového gripu.

Pripravenosť pre video je vzorná. Vstup pre mikrofón je zabudovaný. Slúchadlový výstup je súčasťou doplnkového gripu.





Ani OM-D E-M5II nepriniesol 4K video v bežnom amatérskom videu ťažšie využiteľné. V profi sa stáva štandardom. Kto potrebuje 4K video a fotoaparát optimalizovaný pre jeho snímanie, zvolí konkurenčný Panasonic Lumix GH4. Olympus zostáva viac fotoaparátom, ako kamerou. Video zvláda výborne. Pre mňa osobne je oveľa využitelnejšie, než z mojej zrkadlovky. Olympus môžem zobrať do ruky a bezproblémovo točiť. Nezaoberať sa stabilizáciou a zaostrovaním. Rovnako akoby som mal v ruke videokameru.
 



Ak by som si mal ako náročnejší amatér vybrať fotoaparát, ktorý nahradí kameru, má veľmi dobrý video výstup a pritom je nenáročný na používanie, bol by to práve tento model.

Olympus OM-D E-M5II vz. E-M5

Rozdiely sme si dostatočne popísali vyššie. Oplatí sa upgradovať? Rozhodne áno a to bez zaváhania.

Olympus OMD E-M5

Olympus OM-D E-M5II vz. E-M10

Nová E-M5II je vyšší model a E-M10 predčí vo všetkom. Porovnateľný je len obrazový výstup v štandardnom režime snímania. Novinka má lepšie video, účinnejší stabilizátor, plne otočný displej, lepšiu ergonómiu, ktorú môžete ešte vylepšiť gripmi. Jediným tromfom E-M10 je cena a pre niekoho ešte o niečo menšie rozmery.

Olympus OMD E-M10

Olympus OM-D E-M5II vz. E-M1

Novinka prekonáva najvyšší model vo videu. Nový grafický procesor umožňuje rýchlejšie spracovanie obrazu. To u E-M1 nedokáže ani nový firmvér. Aj plne otočný displej je pri videu výhodou. Plynulejšie je kontinuálne zaostrovanie, účinnejši je stabilizátor. Ak hľadáte fotoaparát, ktorý plnohodnotne nahradí videokameru, je to práve model OM-D E-M5II.

Vyšší model OM-D E-M1 je rozhodne ergonomickejší, čo sa týka držania i ovládania. Z môjho pohľadu pomerne výrazne. Má väčší buffer, ktorý využijete pri sériovom snímaní. A naďalej zostáva jediným modelom, ktorý plne podporuje staršie AF objektívy, vyrobené pre zrkadlovky Olympus E.

Olympus OM-D E-M1 - rodený klasik

Konkurencia

V prvom rade konkurenčnou výhodou Olympusu je celková vyváženosť sytému. Výborný fotoaparát (y) s kvalitným výstupom, bohatou funkcionalitou a kvalitným širokým portfóliom objektívov. Chyby sa hľadajú len ťažko. Vďaka tomu poráža aj papierovo lepších súperov. S Olympusmi sa dobre fotí, bez toho, aby vás znervózňovali chyby a to je veľmi dôležité.

V kategórii CSC patrí medzi konkurentov najmä Sony A6000. Tá ponúka najmä snímač s väčším dynamickým rozsahom a o málo menším šumom. Je dobre vybavená, ale ponuka objektívov je horšia a tak schopnosti fotoaparátu ani nevyužijete. Olympus je ergonomickejší, vybavenejší s výhodou dotykového displeja. Naviac má aj zabudovanú stabilizáciu.

Ďalej tu máme už len konkurentov z vyššej triedy: Sony A7 modely a Fujifilm X-T1. Sony tu kraľuje veľkým FF snímačom a u modelu A7 II ponúka tiež zabudovanú stabilizáciu. Rovnako ako u A6000 je tu problém v objektívoch, ktorých je zatiaľ poskromne a niektoré nedosahujú takú kvalitu, akoby sa očakávalo. Ak nepotrebujete video, tak zaujímavejším súperom je Fujifilm. Ten osloví svojim charakteristickým obrazovým výstupom a zaujímavým, rýchlo rastúcim, portfóliom objektívov. A to zaujímavých objektívov. Olympus kontruje zabudovanou stabilizáciou, lepším videom, dotykovým displejom, lepšou ergonómiou, funkcionalitou a tiež môže využívať širokú paletu objektívov.

Na záver tu máme digitálne zrkadlovky. Napr. Canon EOS 70D, Nikon D7100/7200, či Pentax K-3/K-3 II. Prednosťou zrkadloviek je širšia ponuka objektívov, to že mnohé sú cenovo nedostupné neriešim. Stále lepšie zvládajú kontinuálne zaostrovanie. S CSC Olympus sa fotí ľahšie a zábavnejšie. Aj tu je prednosťou 5-osá stabilizácia a dotykový otočný displej. Video je nenáročnejšie na obsluhu. Ak nemáte ambície v budúcnosti používať vysokosvetelné superteleobjektívy, fotiť primárne šport, či wildlife, sú dnes CSC-čka pre bežné fotenie vhodnejšie. Plusom sú samozrejme menšie rozmery a nižšia hmotnosť. Ak by ste potrebovali výrazne lepší obrazový výstup (teoretický), museli by ste investovať do plnoformátovej zrkadlovky. Z vlastnej skúsenosti musím povedať, že prechod na FF sprevádza rovnako veľa negatív ako pozitív. Majitelia takýchto fotoaparátov by boli prekvapení, koľko fotografických žánrov sa ľahšie a kvalitnejšie dá nafotiť CSC fotoaparátom s menším Micro4/3 snímačom.

Príslušenstvo

K fotoaparátu je viac príslušenstva, ako je zvykom. Vypustením konektoru pre špeciálne príslušenstvo zmizla podpora makro tykadiel a malého externého mikrofónu, nie je ich ale škoda.

Schéma príslušenstva.


Olympus má k dispozícii najväčšie portfólio objektívov, zo všetkých CSC systémov. K vyobrazeným pripočítajte aj objektívy Panasonic G a niekoľko ďalších objektívov od takých výrobcov, akými sú Sigma, Tokina, Samyang, Kowa atď. Cez adaptéry pripojíte k fotoaparátu takmer akýkoľvek objektív.


Kompletný grip aj s batériovou časťou.


Samotná rukoväť, bez batériovej časti.


Zameriavací “ostreľovačský” hľadáčik, pre použitie s teleobjektívmi.


Malý externý blesk dodávaný spolu s fotoaparátom. Kompatibilný je zatiaľ len s týmto fotoaparátom, pretože má nový spôsob napájania. Hlava je výklopná a otočná, lepší prídavný blesk asi na trhu nenájdete.


Druhý ponúkaný grip je zároveň rýchloupínacou doštičkou, kompatibilnou so systémom Arca Swiss.


Vertikálna časť je demontovateľná.


Plusy a mínusy

+  kvalita spracovania, odolnosť
+  obrazová kvalita
+  plne otočný dotykový diplej
+  kvalita hľadáčiku a dipleja
+  rýchlosť zaostrovania
+  funkcionalita
+  množstvo funkčných tlačidiel
+  5-osá optická stabilizácia
+  Multishot
+  vysoká snímková frekvencia + primerane veľký buffer
+  kvalita videa
+  jednoduchosť snímania videa
+  externý blesk
+  tichá uzávierka + úplne tichý režim
+  Art efekty

-  pomalší štart
-  horšia ergonómia držania bez gripu
-  nemá NFC
-  obmedzenia Multishot funkcie
-  nepodporuje Zuiko objektívy tak, ako OM-D E-M1
-  nemá uživateľsky nastaviteľný expozičný program (dá sa obísť)
-  prebúdzanie v režime s vypnutým displejom

Záver

Nový Olympus OM-D E-M5II je bez pochýb veľmi vydarený fotoaparát. Vylepšení oproti predchodcovi je veľa a verím, že mnohí majitelia prvého OM-D prejdú na novší model. Niet prečo váhať.

Vylepšenia oproti predchodcovi sú výrazné a sú presvedčivým dôvodom na omladenie výbavy. K prvej E-M5 som si vzťah nevytvoril, tu je tomu ale inak. Vidím to tak, že sa stane mojím hlavným fotoaparátom (CSC), ako druhé telo budem brať E-M10 a E-M1 budem používať zriedkavejšie, s ťažkými teleobjektívmi. To som si myslel, že E-M1 zostane mojím hlavným fotoaparátom. Vylepšený stabilizátor a plne otočný displej pre mňa znamenajú veľkú prednosť.

Fotoaparát sa predáva v čiernom alebo striebornom prevedení.



Veľmi chválim video. Zlepšila sa jeho kvalita, AF je výborný a 5-osá stabilizácia bezkonkurenčne fantastická. S týmto fotoaparátom sa vynikajúco nakrúca.

Obrovskou prednosťou Olympusov OM-D je, že sa s nimi veľmi dobre pracuje. Obrazový výstup je vynikajúci. Podieľajú sa na tom rýchle zaostrovanie, spracovanie obrazu, kvalitné objektívy, stabilizácia obrazu, príkladná funkcionalita. Fotiť s novým OM-D E-M5 Mark II ma nesmierne baví. Čo ma nebaví, je vypisovanie komplikovaného označenia modelu :-).

Nová päťka neprináša vyššiu obrazovú kvalitu, to si budeme musieť počkať na novú generáciu MFT snímača. Pokrok v oblasti stabilizácie obrazu pohybom snímača čiastočne nahrádza stagnáciu v konštrukcii snímača. Nový režim Multishot je použiteľný a ja ho rozhodne budem používať vždy, keď budem mať príležitosť a využitie.

Pýtam sa ale, načo ten skladaný grip? Ak niekto chce malé OM-D, môže si kúpiť E-M10. OM-D E-M5II mohol mať už od výroby pevný výraznejší grip a ergonómiou sa tak blížiť vyššiemu modelu, ktorému sa blíži aj cenou. Ja som testoval s gripom bez batériového spodku. Neviem si bez neho predstaviť fotoaparát používať, najmä v spojení s objektívom M.Zuiko 40-150/2,8 Pro.

Pre mňa má fotoaparát asi len jediné skutočné mínus a to za pomalé nabiehanie obrazu v hľadáčiku pri zaklopenom displeji a zdržanie pri štarte.

Fotím teraz aj so Sony A7 II. a špičkovými Zeissmi 55/1,8 a 35/2,8. Výborná zostava, ktorá mi potvrdila, že veľký snímač nie je všetko. Chýba mi schopnosť fotiť detaily a dotykové ovládanie. Slabšie portfólio objektívov zapríčiňuje, že nedokážem naplno využiť potenciál fotoaparátu. Poslednými odstavcami som chcel povedať, že nemôžete posudzovať len samotný fotoaparát, ale komplexný systém. To, čo Micro4/3 snímaču chýba, doháňa výrobca objektívmi a lepšou funkcionalitou.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
stano66
2015-05-04 08:50:31
výborná recenzia. som prudko nalomený.
 
shupLiak
2015-05-04 09:04:20
príspevok od: stano66
výborná recenzia. som prudko nalomený.
ja som sa prave zlomil....
 
tomino1980
2015-05-04 09:05:59
75ka je paradna !
 
Spyros
2015-05-04 10:15:35
Autor trošku tlačí na pílu. Kupujte kupujte apgrejdujte!
 
JohnNewton
2015-05-04 11:03:35
Snímač nepresvedčil, ale zbytok technológií je na úrovni.
 
dodo023
2015-05-04 11:18:44
Dpreview sa pri porovnaní s touto galériou môžu hanbiť. Veľmi zujímavé fotky. Myslím že veľa amatérom by tento fotoaparát bol až až.
 
PeCh
2015-05-04 11:29:09
"Majitelia FF fotoaparátov by boli prekvapení, koľko fotografických žánrov sa ľahšie a kvalitnejšie dá nafotiť CSC fotoaparátom s menším Micro4/3 snímačom."

Spomeniem len: makro, krajina, architektúra, street foto, reportáž, dovolenkové foto, rodinné foto... A vo väčšine prípadov aj móda a glamour, ale tam to závisí aj od štýlu fotografa (a toho, či sa nemá blok použiť "malý" fotoaparát ).

Vždy však platí, že dobrý fotograf nafotí dobré fotky aj s mobilom lepší fotoaparát mu len viac uľahčí prácu a rozšíri možnosti. Zlému fotografovi FF nepomôže a skôr mu bude na škodu, lebo nebude vedieť pracovať s jeho nevýhodami.
 
JohnNewton
2015-05-04 12:37:07
príspevok od: PeCh
"Majitelia FF fotoaparátov by boli prekvapení, koľko fotografických žánrov sa ľahšie a kvalitnejšie dá nafotiť CSC fotoaparátom s menším Micro4/3 snímačom."

Spomeniem len: makro, krajina, architektúra, street foto, reportáž, dovolenkové foto, rodinné foto... A vo väčšine prípadov aj móda a glamour, ale tam to závisí aj od štýlu fotografa (a toho, či sa nemá blok použiť "malý" fotoaparát ).

Vždy však platí, že dobrý fotograf nafotí dobré fotky aj s mobilom lepší fotoaparát mu len viac uľahčí prácu a rozšíri možnosti. Zlému fotografovi FF nepomôže a skôr mu bude na škodu, lebo nebude vedieť pracovať s jeho nevýhodami.
Krajinkári si asi ruky nepolámu za týmto prístrojom, ale inak je pravda, že to je vzhľadom k použitým inováciam väčšia zábava fotografovať a točiť video. Viem to oceniť, pred časom by som neveril, že sa mi bude páčiť 1" snímač v ultrazome. No časy sa menia.... ono tých x kg výbavy na DSLR dokáže niekedy dosť pokaziť radosť z fotografovania..
 
vojko
2015-05-04 14:05:10
Teraz som si uvedomil, že na obrázku, kde je demonštrované veľké portfólio objektívov pre M4/3 je taký malý (alebo veľký?) podvod. Sú tam dvojice tých istých objektívov, raz v čiernom a raz v striebornom prevedení.
 
alexmenti
2015-05-04 14:15:57
príspevok od: JohnNewton
Krajinkári si asi ruky nepolámu za týmto prístrojom, ale inak je pravda, že to je vzhľadom k použitým inováciam väčšia zábava fotografovať a točiť video. Viem to oceniť, pred časom by som neveril, že sa mi bude páčiť 1" snímač v ultrazome. No časy sa menia.... ono tých x kg výbavy na DSLR dokáže niekedy dosť pokaziť radosť z fotografovania..
Krajinkári nemajú problém používať statív...myslíš, že im avizovaných 40 megapixlov s veľmi dobrým dynamickým rozsahom a nízkym šumom nemalo stačiť, hoci je to "iba" 4/3 snímač? ...ešte dodám, že plus výber kvalitných a ostrých objektívov akejkoľvek ohniskovej vzdialenosti...
 
z80
2015-05-04 14:27:55
"Menší MFT snímač slušne konkuruje APS-C fotoaparátom Sony a Canon, poráža Samsung..."
Tento vyrok evidentne nie je pravdivy, dokonca aj starsi snimac v NX300 je lepsi (aj ked len o trochu) ako MFT a novsi snimac v NX1 je este dalej.
A to hovorim aj na zaklade vlastnej skusenosti - mam Samsung NX2000 (starsi 20 Mpx senzor) a E-PM2, kde je v podstate ten isty senzor ako v testovanom fotaku (tiez sa mi nechce opisovat ten dlhy nazov
 
JohnNewton
2015-05-04 14:57:51
príspevok od: alexmenti
Krajinkári nemajú problém používať statív...myslíš, že im avizovaných 40 megapixlov s veľmi dobrým dynamickým rozsahom a nízkym šumom nemalo stačiť, hoci je to "iba" 4/3 snímač? ...ešte dodám, že plus výber kvalitných a ostrých objektívov akejkoľvek ohniskovej vzdialenosti...
Alexmenti, čo Ti ja viem, použiteľné len v bezvetrí Lebo ak sa lístok alebo tráva hýbe... A ten šum tam celkom je. Tých 40 Mpx tak do štúdia, na produktovku , ale neviem či to práve tam je treba. Ale uznávam, že snaha o inovácie tu je, na rozdiel od dvoch gigantov. Pentax ten posun snímača použil na astro foto čo asi nejaký zmysel bude mať. (ak som to správne pochopil)
 
JohnNewton
2015-05-04 15:07:59
Ono v tej cenovej relácii 1000-1200 € je už celkom veľký pretlak, čo je pre zákazníka dobre. Rozhodnú v tom alebo inom smere preferované vlastnosti. Zmestí sa tam FX 100 T, Nikon 7200, Pentax K 3 II, Sony 77 II, aj tento Oly. A sú to veľmi rozdielne fotoaparáty. Každý si niečo nájde.
 
JohnNewton
2015-05-04 15:14:09
príspevok od: vojko
Teraz som si uvedomil, že na obrázku, kde je demonštrované veľké portfólio objektívov pre M4/3 je taký malý (alebo veľký?) podvod. Sú tam dvojice tých istých objektívov, raz v čiernom a raz v striebornom prevedení.
Pentax má takú viazaničku farebných fotoaparátov u niektorých typov
 
blahoslav J B Art
2015-05-04 15:41:43
príspevok od: vojko
Teraz som si uvedomil, že na obrázku, kde je demonštrované veľké portfólio objektívov pre M4/3 je taký malý (alebo veľký?) podvod. Sú tam dvojice tých istých objektívov, raz v čiernom a raz v striebornom prevedení.
ziaden podvod, ale konkurencna vyhoda ... toto nemaju ani take fotodinosaure ako Canon s Nikonom
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-05-04 15:44:20
príspevok od: z80
"Menší MFT snímač slušne konkuruje APS-C fotoaparátom Sony a Canon, poráža Samsung..."
Tento vyrok evidentne nie je pravdivy, dokonca aj starsi snimac v NX300 je lepsi (aj ked len o trochu) ako MFT a novsi snimac v NX1 je este dalej.
A to hovorim aj na zaklade vlastnej skusenosti - mam Samsung NX2000 (starsi 20 Mpx senzor) a E-PM2, kde je v podstate ten isty senzor ako v testovanom fotaku (tiez sa mi nechce opisovat ten dlhy nazov
Ja porovnavam to, co mam v archive, v Lightroome. Otvorim fotky z pri tom istom ISO a porovnam. Samsung je uplna bieda na to, ze to je APS-C. AK zoberiem SOny A6000, ako najblizsieho konkurenta od Sony, tak tam som bol tiez sklamany. Z APS-C fotoaparatov, realne lepsi vystup maju Nikony a Pentaxy.
 
Domino
2015-05-04 16:04:38
Všetky fotky v galérii boli robené rovnakým objektívom?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-05-04 16:28:22
príspevok od: Domino
Všetky fotky v galérii boli robené rovnakým objektívom?
Nie, aj ked dominuje 40-150/2,8. Fotky obsahuju exif, ak mas nainstalovany plagin na jeho prezeranie, mozes ho vidiet. Pripadne si stiahni fotky, ktore ta zaujimaju a exif pozri v nejakom editore.
 
JohnNewton
2015-05-04 16:37:11
A takáto odchýlka v deklarovanom a nameranom ISO mi príde ako slušný marketingový podvod. Nie že by to iní nerobili, ale to je trochu moc
http://www.dxomark.com/Cameras/Olympus/OM-D-E-M5-Mark-II---Measurements
ide to aj presnejšie
http://www.dxomark.com/Cameras/Panasonic/Lumix-DMC-FZ1000---Measurements

Tak že keď porovnávaš dva fotoaparáty podľa deklarovaného ISO, môže to byť celkom omyl.
 
jiriji
2015-05-04 18:05:52
príspevok od: Karol Srnec
Ja porovnavam to, co mam v archive, v Lightroome. Otvorim fotky z pri tom istom ISO a porovnam. Samsung je uplna bieda na to, ze to je APS-C. AK zoberiem SOny A6000, ako najblizsieho konkurenta od Sony, tak tam som bol tiez sklamany. Z APS-C fotoaparatov, realne lepsi vystup maju Nikony a Pentaxy.
Otázka je,jestli subjektivní porovnávání neporovnatelných snímků je ta správná metoda - pokud tedy v něm nemáte od každého přístroje standardizovanou scénu.. (např. jako to dělá p.Šurkala u nás v Česku) Navíc jak uvádí kolega,nelze se spoléhat na deklarované ISO - pokud reálné ISO je u OM-D E-M5 Mark II systematicky o celé 1EV nižší než udávané,tak to se to pak konkuruje Recenze je to hezká,čtivá, ale dost z ní kouká pozitivní osobní zaujetí autora pro recenzovaný přístroj Takže by to možná chtělo více nadhledu a objektivity: například APS-C od Samsungu určitě není úplná bída a proč zklamání ze Sony,když používá stejné snímače jako Nikon a Pentax ( protože jim je vyrábí ) a tudíž v RAW má potenciál pro porovnatelnou obrazovou kvalitu..
 
z80
2015-05-04 18:49:23
príspevok od: Karol Srnec
Ja porovnavam to, co mam v archive, v Lightroome. Otvorim fotky z pri tom istom ISO a porovnam. Samsung je uplna bieda na to, ze to je APS-C. AK zoberiem SOny A6000, ako najblizsieho konkurenta od Sony, tak tam som bol tiez sklamany. Z APS-C fotoaparatov, realne lepsi vystup maju Nikony a Pentaxy.
Moja osobna skusenost zasa je, ze na ISO 3200 je NX2000 o chlp lepsi ako E-PM2 (obidva spracovane v Lightroom 4.4) . Suhlasim, ze ten stary Samsung senzor na Sony, Nikon a Pentax nema a z APS-C senzorov je najhorsi, ale s m43 je minimalne na rovnakej urovni.
Ale to su nase subjektivne nazory, pochybujem, ze mas rovnaku fotku fotenu za rovnakych podmienok obidvomi senzormi (ani ja nemam) a preto vysledky z Dxolabs alebo Dppreviev, kde snimaju rovnaku scenu za rovnakych podmienok su k pravde blizsie.
NX1 asi v archive este nemas a ta je uz oproti m43 fotakom jednoznacne lepsia.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-05-04 18:54:28
príspevok od: jiriji
Otázka je,jestli subjektivní porovnávání neporovnatelných snímků je ta správná metoda - pokud tedy v něm nemáte od každého přístroje standardizovanou scénu.. (např. jako to dělá p.Šurkala u nás v Česku) Navíc jak uvádí kolega,nelze se spoléhat na deklarované ISO - pokud reálné ISO je u OM-D E-M5 Mark II systematicky o celé 1EV nižší než udávané,tak to se to pak konkuruje Recenze je to hezká,čtivá, ale dost z ní kouká pozitivní osobní zaujetí autora pro recenzovaný přístroj Takže by to možná chtělo více nadhledu a objektivity: například APS-C od Samsungu určitě není úplná bída a proč zklamání ze Sony,když používá stejné snímače jako Nikon a Pentax ( protože jim je vyrábí ) a tudíž v RAW má potenciál pro porovnatelnou obrazovou kvalitu..
A naco je to vlastne dobre? Mne je to vlastne fuk. Deklarovane, ci nedeklarovane. Fotak je pre mna komplexny nastroj. Kto chce, nech sa tu vybavuje s ISO. Pre mna je dolezita fotka, ktoru s tym urobim. A tym nemyslim tu, ktoru porovnam kvoli sumu s inym fotakom.
Kazdemu rozumnemu fotografovi odporucam, aby bral vsetky veci okolo sumu a dynamickeho rozsahu s rozvahou. Su to sice dolezite vlastnosti obrazoveho vystupu, ale nie zasadne. MOzeme vsetko laboratorne merat a donekonecna sa v tom vrtat, lepsie fotky to za nas neurobi. Dolezite je, aby fotak mal urcity kvalitativny standard, ktory si kazdy urcuje sam a ja ako recenzent ho hodnotim pre tych, co to sami nedokazu. Vzdy je jeden fotak s najlepsimi parametrami. Znamena to, ze je to najlepsi fotak na svete? Rozhodne nie. Ma Olympus najlepsie snimace? Nema. Ma ich dost dobre, aby bol spokojny aj narocnejsi fotograf? Ma. Hlavne ma ale vsetko to ostatne, co spolu s dostatocnou kvalitou obrazu, robi z OM-D modelo dobre fotaky.
Bol by som rad, keby sa ti, co citaju recenzie zamerali na to, ako sa fotak osvedcuje v praxi, ci nema ziadnu vaznu chybu, ci je k nemu dostatok objektivov, aby sa dal vyuzit jeho potencial. A samozrejme, na fotky, ktore potvrdzuju, alebo vyvracaju recnzentove tvrdenia.
ePhoto nema laboratorium a ani by som ho nikdy nechcel. Vo svete je dost webov, ktore to vsetko podrobne zmeraju a publikuju. Naco to opakovat. Kto chce, nech si kupuje fotak podla obrazcov na dpreview a grafov na dxomark. Ja si vyberam fotaky komplexnejsie. Jasne, mrknem aj na nich, ale radej si precitam Mans Surovsa na photographylife.com, alebo Damiena Lovegrova, ak sa chcem nieco uzitocne dozvediet. To su fotografi, nie testery.

P.S. Nic proti p. Surkalovi, ale viac namahy by mal venovat fotkam, tym mylsim Fotkam. Aby ukazal co sa da z fotakom nafotit, aky je jeho potencial. V recenziach ma viac ISO testov auticiek, ako fotiek, na ktorych mozem pozriet, aky ten fotak je vlastne dobry.
 
JohnNewton
2015-05-04 19:43:21
príspevok od: Karol Srnec
A naco je to vlastne dobre? Mne je to vlastne fuk. Deklarovane, ci nedeklarovane. Fotak je pre mna komplexny nastroj. Kto chce, nech sa tu vybavuje s ISO. Pre mna je dolezita fotka, ktoru s tym urobim. A tym nemyslim tu, ktoru porovnam kvoli sumu s inym fotakom.
Kazdemu rozumnemu fotografovi odporucam, aby bral vsetky veci okolo sumu a dynamickeho rozsahu s rozvahou. Su to sice dolezite vlastnosti obrazoveho vystupu, ale nie zasadne. MOzeme vsetko laboratorne merat a donekonecna sa v tom vrtat, lepsie fotky to za nas neurobi. Dolezite je, aby fotak mal urcity kvalitativny standard, ktory si kazdy urcuje sam a ja ako recenzent ho hodnotim pre tych, co to sami nedokazu. Vzdy je jeden fotak s najlepsimi parametrami. Znamena to, ze je to najlepsi fotak na svete? Rozhodne nie. Ma Olympus najlepsie snimace? Nema. Ma ich dost dobre, aby bol spokojny aj narocnejsi fotograf? Ma. Hlavne ma ale vsetko to ostatne, co spolu s dostatocnou kvalitou obrazu, robi z OM-D modelo dobre fotaky.
Bol by som rad, keby sa ti, co citaju recenzie zamerali na to, ako sa fotak osvedcuje v praxi, ci nema ziadnu vaznu chybu, ci je k nemu dostatok objektivov, aby sa dal vyuzit jeho potencial. A samozrejme, na fotky, ktore potvrdzuju, alebo vyvracaju recnzentove tvrdenia.
ePhoto nema laboratorium a ani by som ho nikdy nechcel. Vo svete je dost webov, ktore to vsetko podrobne zmeraju a publikuju. Naco to opakovat. Kto chce, nech si kupuje fotak podla obrazcov na dpreview a grafov na dxomark. Ja si vyberam fotaky komplexnejsie. Jasne, mrknem aj na nich, ale radej si precitam Mans Surovsa na photographylife.com, alebo Damiena Lovegrova, ak sa chcem nieco uzitocne dozvediet. To su fotografi, nie testery.

P.S. Nic proti p. Surkalovi, ale viac namahy by mal venovat fotkam, tym mylsim Fotkam. Aby ukazal co sa da z fotakom nafotit, aky je jeho potencial. V recenziach ma viac ISO testov auticiek, ako fotiek, na ktorych mozem pozriet, aky ten fotak je vlastne dobry.
No dúfam, že rovnako tolerantný postoj predvedieš v obchode, keď bude v 1 l fľaši mlieka iba 1/2 litra.
Keď trebárs Pentax nemá potrebu podvádzať, tak pre čo Olympus ? Ja chápem, že v malej redakcii a malej krajine a pri tom s potrebou aj predávať sa nie vždy dá chovať nezávisle. Ale nekorektne deklarované ISO je skrátka fakt . To nestojí za obhajobu.
 
keso13
2015-05-04 19:50:31
príspevok od: Karol Srnec
A naco je to vlastne dobre? Mne je to vlastne fuk. Deklarovane, ci nedeklarovane. Fotak je pre mna komplexny nastroj. Kto chce, nech sa tu vybavuje s ISO. Pre mna je dolezita fotka, ktoru s tym urobim. A tym nemyslim tu, ktoru porovnam kvoli sumu s inym fotakom.
Kazdemu rozumnemu fotografovi odporucam, aby bral vsetky veci okolo sumu a dynamickeho rozsahu s rozvahou. Su to sice dolezite vlastnosti obrazoveho vystupu, ale nie zasadne. MOzeme vsetko laboratorne merat a donekonecna sa v tom vrtat, lepsie fotky to za nas neurobi. Dolezite je, aby fotak mal urcity kvalitativny standard, ktory si kazdy urcuje sam a ja ako recenzent ho hodnotim pre tych, co to sami nedokazu. Vzdy je jeden fotak s najlepsimi parametrami. Znamena to, ze je to najlepsi fotak na svete? Rozhodne nie. Ma Olympus najlepsie snimace? Nema. Ma ich dost dobre, aby bol spokojny aj narocnejsi fotograf? Ma. Hlavne ma ale vsetko to ostatne, co spolu s dostatocnou kvalitou obrazu, robi z OM-D modelo dobre fotaky.
Bol by som rad, keby sa ti, co citaju recenzie zamerali na to, ako sa fotak osvedcuje v praxi, ci nema ziadnu vaznu chybu, ci je k nemu dostatok objektivov, aby sa dal vyuzit jeho potencial. A samozrejme, na fotky, ktore potvrdzuju, alebo vyvracaju recnzentove tvrdenia.
ePhoto nema laboratorium a ani by som ho nikdy nechcel. Vo svete je dost webov, ktore to vsetko podrobne zmeraju a publikuju. Naco to opakovat. Kto chce, nech si kupuje fotak podla obrazcov na dpreview a grafov na dxomark. Ja si vyberam fotaky komplexnejsie. Jasne, mrknem aj na nich, ale radej si precitam Mans Surovsa na photographylife.com, alebo Damiena Lovegrova, ak sa chcem nieco uzitocne dozvediet. To su fotografi, nie testery.

P.S. Nic proti p. Surkalovi, ale viac namahy by mal venovat fotkam, tym mylsim Fotkam. Aby ukazal co sa da z fotakom nafotit, aky je jeho potencial. V recenziach ma viac ISO testov auticiek, ako fotiek, na ktorych mozem pozriet, aky ten fotak je vlastne dobry.
Súhlasím s tebou Karol nezaujíma ma aké iso to znesie alebo či tam je väčší šum ako na inom modely . Podstatne pre mňa je čo ten fotoaparát dokáže a aké sú z neho fotky či je k tomu dosť dostupných objektyvov atď. Ide hlavne o kreativitu a čo všetko sa s tym dá robiť robiť bez úprav v pc osobné som mal E 330 a to bola super masinka vyklopny displej bol k nezaplateniu šum bol tiež v pohode teraz mám nikon a ako kompaktný fotoaparát mám olympus XZ.2 a je to paradicka šum ma moc netrapy ale čo sa týka kreativity filtrou a vseliakych nastaveni je dobrý. A čo sa týka recenzie je super a komu sa to nepáči nemusí to čítať a nech hlada recenzie inde .
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-05-04 20:05:38
príspevok od: JohnNewton
No dúfam, že rovnako tolerantný postoj predvedieš v obchode, keď bude v 1 l fľaši mlieka iba 1/2 litra.
Keď trebárs Pentax nemá potrebu podvádzať, tak pre čo Olympus ? Ja chápem, že v malej redakcii a malej krajine a pri tom s potrebou aj predávať sa nie vždy dá chovať nezávisle. Ale nekorektne deklarované ISO je skrátka fakt . To nestojí za obhajobu.
Ja ho neobhajujem, ale ani sa tym nejdem teraz zaoberat. Aj vy uzivatelia ste zdrojom poznatkov. Obraz o fotaku nevytvaram len ja, ale vsetci, co ho pouzivaju a podelia sa so svojim nazorom. Potom je na kazdom, ako informacie spracuje.
Opakujem, vlastne ma to ani nezaujima. Som len zvedavy ako si fotak povedie. A tento si vedie velmi dobre. Nie je najlepsi na svete, ale to ani nepotrebujem. A vacsina tiez nie. Je to poctivy kus fotaku s ktorym je radost fotografovat a vystup je tak dobry, aby som bol spokojny. Nejakym deklarovanym ISOm sa ani enemienim zaoberat, ja fotim a neisujem.
 
JohnNewton
2015-05-04 20:07:02
príspevok od: keso13
Súhlasím s tebou Karol nezaujíma ma aké iso to znesie alebo či tam je väčší šum ako na inom modely . Podstatne pre mňa je čo ten fotoaparát dokáže a aké sú z neho fotky či je k tomu dosť dostupných objektyvov atď. Ide hlavne o kreativitu a čo všetko sa s tym dá robiť robiť bez úprav v pc osobné som mal E 330 a to bola super masinka vyklopny displej bol k nezaplateniu šum bol tiež v pohode teraz mám nikon a ako kompaktný fotoaparát mám olympus XZ.2 a je to paradicka šum ma moc netrapy ale čo sa týka kreativity filtrou a vseliakych nastaveni je dobrý. A čo sa týka recenzie je super a komu sa to nepáči nemusí to čítať a nech hlada recenzie inde .
No fajn, tak že kreatívny filter vo foťáku to istí ..... ale v pohode, to máme len rôzne preferencie (a tiež som mal tri Olympusy). Neide mi o značku, len o istú neserióznosť výrobcu, ktorý sa k tomu vedome uchýlil.
 
JohnNewton
2015-05-04 20:13:40
príspevok od: Karol Srnec
Ja ho neobhajujem, ale ani sa tym nejdem teraz zaoberat. Aj vy uzivatelia ste zdrojom poznatkov. Obraz o fotaku nevytvaram len ja, ale vsetci, co ho pouzivaju a podelia sa so svojim nazorom. Potom je na kazdom, ako informacie spracuje.
Opakujem, vlastne ma to ani nezaujima. Som len zvedavy ako si fotak povedie. A tento si vedie velmi dobre. Nie je najlepsi na svete, ale to ani nepotrebujem. A vacsina tiez nie. Je to poctivy kus fotaku s ktorym je radost fotografovat a vystup je tak dobry, aby som bol spokojny. Nejakym deklarovanym ISOm sa ani enemienim zaoberat, ja fotim a neisujem.
Potom nechápem Tvoje nedávne rozčarovanie s menom Zeiss Ty fotíš, a soft opraví skreslenie , to ISO opraviť neide....
 
blahoslav J B Art
2015-05-04 20:21:28
ja mam na mojom Olympuse OM-D E-M10 nastavene max. auto ISO na 6400 (podla DxO tabulky je to 3200), sum nejako moc neriesim nielen u svojich fotiek, ale ani u cudzich

na co by som ale rad upriamil pozornost Ephotakov pri tejto recenzii su fotky z galerie k clanku, lebo to nie su len take ilustracne fotky ako ich vidam na inych portaloch a recenziach

vsimnut si hlavne pracu so svetlom ... lebo aj tu vo fotkach na kritiku je privela fotiek, vratane mojich, ktorym chyba to, co robi fotku fotkou ... zaijimave svetlo
 
JohnNewton
2015-05-04 20:32:18
príspevok od: blahoslav J B Art
ja mam na mojom Olympuse OM-D E-M10 nastavene max. auto ISO na 6400 (podla DxO tabulky je to 3200), sum nejako moc neriesim nielen u svojich fotiek, ale ani u cudzich

na co by som ale rad upriamil pozornost Ephotakov pri tejto recenzii su fotky z galerie k clanku, lebo to nie su len take ilustracne fotky ako ich vidam na inych portaloch a recenziach

vsimnut si hlavne pracu so svetlom ... lebo aj tu vo fotkach na kritiku je privela fotiek, vratane mojich, ktorym chyba to, co robi fotku fotkou ... zaijimave svetlo
Fotografickú úroveň tých fotografií nikto nespochybňuje. Technická, daná snímačom je ale iná vec. Tu akceptovateľnú hladinu šumu máme každý nastavenú ináč.
No sám si daj otázku, či práve to ISO 6400, ktoré máš nastavené, Ti nedáva falošnú predstavu o tom, že môžeš fotografovať kedykoľvek (bez ohľadu na svetlo) a čokoľvek.
 
Roman Point
2015-05-04 20:38:27
Karol mal nejeden fotak v ruke, nespravil len1000 fotiek. Ja jeho úsudku verím. Ak je "napichany" ( nadržaný mi príde už moc ) z tohoto nového olympusu tak je to proste tak že ten fotak fotí dobre, z ruky tiež nevypadne a celkovo dojem z jeho používania má alebo je viac než dobry ( dobry = za 3 )
Pokiaľ by to niekto iný písal mal by som problém uveriť mu pri "toľkej" chvále. No Karola sledujem aj na fB takže viem že mu rukami stále prechádzajú rôzne fotoaparáty. Niektoré som mal možnosť držať v ruke aj ja takže si viem podstate predstaviť veci ako ich on prezentuje.
Či šum alebo nie.. No tak ja si osobne myslím že už dnes tie fotaky cez rôzne značky a rôzne veľkosti snímačov sú na tom zo šumom velmi dobre.
To že je iné iso v skutočnosti než ukazuje displej alebo exif fotaku je normálne. Veď aj také 6D ma myslím pri iso 100 reálne nejakých 80cca nikon tiež tak nejak podobne. A nikde sa nepíše že ľudí zavádzajú. Jednoducho jedna vec je norma a druhá vec je čo sa im podarí dosiahnuť použitím daného snímača a procaku. To neovplyvní nik. Iso môže byť nižšie môže byť vyššie než deklaruje výrobca. Podstatný je predsa obrazový výstup. Ja mám ( zatiaľ ) 7D na ktorom som prestal odsumovat fotky asi pred dvoma mesiacmi a nik si to aj tak nevšimol.. Takže asi to nie je na to sumitko až také zlé aj keď tá technológia je už starý dinosaurus.

A na záver. Kto Karola a jeho prácu, skúšanie, testy nepozná môže pochybovať o jeho objektivite. Toto fórum je taká "rodinná sešlost" možno dobre možno zlé na druhej strane. Ale toto je proste fakt. Možno aj Karol tak trochu rátal s tým že ho ľudia poznajú a budú vedieť odkiaľ vietor fúka. Toto nie je jeho prvá ani desiata a ani dvadsiata recenzia na fotak..
Na druhej strane keď píše Michal alebo Jozef recenziu je to fakt trošku objektivnejsie s tým že sa moc nerozpisu o svojich emociach ale držia ich na uzde.. Sú rôzne typy recenzií.

A MOŽNO SA VO VSETKOM MÝLIM.
Prajem pekný večer
 
blahoslav J B Art
2015-05-04 20:59:32
príspevok od: JohnNewton
Fotografickú úroveň tých fotografií nikto nespochybňuje. Technická, daná snímačom je ale iná vec. Tu akceptovateľnú hladinu šumu máme každý nastavenú ináč.
No sám si daj otázku, či práve to ISO 6400, ktoré máš nastavené, Ti nedáva falošnú predstavu o tom, že môžeš fotografovať kedykoľvek (bez ohľadu na svetlo) a čokoľvek.
nemam ziadne falosne predstavy mne je uplne jedno, ake cislo to je, co som si vsimal je sum a pokial som ho na mojich fotkach ochotny akceptovat ... a vyslo mi 6400 ... neporovnaval som ho potom s inymi fotakmi, ved naco, ked tie ine fotaky nemam

a ked je svetla menej, pouzijem Gorillapod, ktory nosim stale so sebou ... samozrejme nie je to vhodne pre vsetky zanre, ale pre to co fotim ja, je OK

k tym fotkam v tomto clanku ... prave preto by si ich bolo lepsie vsimnut, lebo aj keby boli vyfotene tou najlepsou fototechnikou s najlepsim snimacom, ale chybalo by im to zaujimave svetlo, boli by naprd

este davam do pozornosti zaujimavy clanocek, ktory pojednava prave o tychto aspektoch fotografovania ... hlavnou myslienkou je, ze ludia su ovela ochotnejsi minut kopu penazi za fototechniku, namiesto toho, aby sa nieco naucili
http://www.fotoradce.cz/je-lepsi-investovat-do-foto-techniky-nebo-do-svych-dovednosti
 
JohnNewton
2015-05-04 21:46:36
No a teraz príde tá okrídlená veta " radšej choďte von fotiť ! " a mne sa už tak nechce...
 
z80
2015-05-04 21:51:47
príspevok od: blahoslav J B Art
ja mam na mojom Olympuse OM-D E-M10 nastavene max. auto ISO na 6400 (podla DxO tabulky je to 3200), sum nejako moc neriesim nielen u svojich fotiek, ale ani u cudzich

na co by som ale rad upriamil pozornost Ephotakov pri tejto recenzii su fotky z galerie k clanku, lebo to nie su len take ilustracne fotky ako ich vidam na inych portaloch a recenziach

vsimnut si hlavne pracu so svetlom ... lebo aj tu vo fotkach na kritiku je privela fotiek, vratane mojich, ktorym chyba to, co robi fotku fotkou ... zaijimave svetlo
Aj ja mam na E-PM2 nastavena max. auto ISO 6400 a na bezne amaterske fotky, tlacene do formatu max. A4, je kvalita postacujuca. Pre niektore profesionalne zanre to uz ale postacovat nebude.
Toto je ale recenzia fotaku, teda umelecka kvalita fotiek je tu druhorada, fotky v recenzii fotaku maju sluzit hlavne na to, aby sa ukazali technicke kvality a samozrejme aj technicke nedostatky daneho modelu a umelecke citenie fotografa je vhodne mozno aj trochu potlacit. Ja osobne na recenziach fotakov mam radsej, ked su fotky fotene v standartizovanych a navzajom porovnatelnych podmienkach, ako to robi napriklad aj vyssie zmieneny Milan Šurkala.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-05-04 21:57:16
FF vz. M43, nie je to az taky rozdiel. V praxi ma nezachrani ani bezny FF ak by som chcel mat nizky sum pri vysokom ISO, tak preco sa tym trapit?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-05-04 22:13:07
príspevok od: z80
Aj ja mam na E-PM2 nastavena max. auto ISO 6400 a na bezne amaterske fotky, tlacene do formatu max. A4, je kvalita postacujuca. Pre niektore profesionalne zanre to uz ale postacovat nebude.
Toto je ale recenzia fotaku, teda umelecka kvalita fotiek je tu druhorada, fotky v recenzii fotaku maju sluzit hlavne na to, aby sa ukazali technicke kvality a samozrejme aj technicke nedostatky daneho modelu a umelecke citenie fotografa je vhodne mozno aj trochu potlacit. Ja osobne na recenziach fotakov mam radsej, ked su fotky fotene v standartizovanych a navzajom porovnatelnych podmienkach, ako to robi napriklad aj vyssie zmieneny Milan Šurkala.
Ja radsej ukazem potencial fotaku, nez sedive nezazivne porovnanie. Chcem ist vzdy prikladom, ze technika ni je vsetko. Pokial mi to okolnosti dovoluju, snazim sa ukazat max. co fotak dokaze. AJ preto, aby som presvedcil technofilov, ze vklad fotografa je dolezitekjsi nez super kvalita fotoaparatu. Na druhej strane vnimam fotak nie ako technicke zariadenie, ale ako kreativny nastroj. Tak ho aj posudzujem. Podporuje, alebo brani mojej kreativite? To je to, co sa snazim zistit. Nie, ci tym viem nafotit nieco priemerneho. Sum moju kreativiotu hati len vynimocne.
 
JohnNewton
2015-05-04 22:16:01
príspevok od: Karol Srnec
FF vz. M43, nie je to az taky rozdiel. V praxi ma nezachrani ani bezny FF ak by som chcel mat nizky sum pri vysokom ISO, tak preco sa tym trapit?
Veď ale si si zabudol dať na Olyho ISO 12800, aby to bolo férové , veď o tom je reč
V dprewiev to ide selektívne navoliť a porovnať.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-05-04 22:18:56
príspevok od: JohnNewton
Veď ale si si zabudol dať na Olyho ISO 12800, aby to bolo férové , veď o tom je reč
V dprewiev to ide selektívne navoliť a porovnať.
Aha! Tak to robi tento fotak uplnym nepodarkom.
 
JohnNewton
2015-05-04 22:24:54
príspevok od: Karol Srnec
Aha! Tak to robi tento fotak uplnym nepodarkom.
Neblbni, Teba rozpáli do červena sférické skreslenie a mňa klamúci výrobca Nič i né za tým nehľadaj. Len sme rozdielny ... neviem čo bude môj ďalší fotoaparát, ale určite tam chcem 5 osú stabilizáciu, výklopný LCD a slušné video, tak že podmienky by spĺňal.
 
blahoslav J B Art
2015-05-04 23:08:21
príspevok od: JohnNewton
No a teraz príde tá okrídlená veta " radšej choďte von fotiť ! " a mne sa už tak nechce...
predsa fotit mozes aj doma v obyvacke ... len nezabudni na dobre svetlo
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/504951//?s=critics
 
matpi
2015-05-04 23:13:36
davam ocenenie TOP za vybornu profesionalnu recenziu...radost citat
 
alexmenti
2015-05-04 23:18:21
Každá recenzia, pokiaľ sa nespolieha len na prístroje a laboratórne podmienky, je vždy subjektívna. Vôbec to nepokladám za mínus, pokiaľ ho robí skúsený fotograf, ktorý už mal v rukách veľa najrôznejších fotoaparátov. Mne stačí, že z recenzie som nadobudol dojem, že om-d5-ka druhej generácie nielenže výborne vyzerá, ale aj slušne fotí a má vychytávky, ktoré fungujú a fotenie spríjemňujú. Všetko ostatné je aj tak na fotografovi, tak neviem, čo ešte treba riešiť. Tieto technické akademické debaty sú aj tak stále o tom istom a vlastne o ničom...a ešte nikdy nikoho nezlepšili v samotnom fotení....
 
JohnNewton
2015-05-04 23:35:15
príspevok od: alexmenti
Každá recenzia, pokiaľ sa nespolieha len na prístroje a laboratórne podmienky, je vždy subjektívna. Vôbec to nepokladám za mínus, pokiaľ ho robí skúsený fotograf, ktorý už mal v rukách veľa najrôznejších fotoaparátov. Mne stačí, že z recenzie som nadobudol dojem, že om-d5-ka druhej generácie nielenže výborne vyzerá, ale aj slušne fotí a má vychytávky, ktoré fungujú a fotenie spríjemňujú. Všetko ostatné je aj tak na fotografovi, tak neviem, čo ešte treba riešiť. Tieto technické akademické debaty sú aj tak stále o tom istom a vlastne o ničom...a ešte nikdy nikoho nezlepšili v samotnom fotení....
Moje výhrady nesmerovali k recenzii ale k triku výrobcu. Pre niekoho to nemusí byť v podstatné ale rozdiel 1 EV v praxi znamená rozdiel:
medzi svetelnosťou 2,8 a 4
exp. časom 1/500 a 1/250
astro expozíciou napr. 40 sec a 20 sec. a to už stojí za uváženie.
Oly nie je sám čo klame, mám podozrenie, že Fuji si dovolí ešte viac Niektorí chlapci šikmooký si z ISA urobili trhací kalendár, samozrejme vo svoj prospech.
 
anton julény
2015-05-04 23:58:04
príspevok od: jiriji
Otázka je,jestli subjektivní porovnávání neporovnatelných snímků je ta správná metoda - pokud tedy v něm nemáte od každého přístroje standardizovanou scénu.. (např. jako to dělá p.Šurkala u nás v Česku) Navíc jak uvádí kolega,nelze se spoléhat na deklarované ISO - pokud reálné ISO je u OM-D E-M5 Mark II systematicky o celé 1EV nižší než udávané,tak to se to pak konkuruje Recenze je to hezká,čtivá, ale dost z ní kouká pozitivní osobní zaujetí autora pro recenzovaný přístroj Takže by to možná chtělo více nadhledu a objektivity: například APS-C od Samsungu určitě není úplná bída a proč zklamání ze Sony,když používá stejné snímače jako Nikon a Pentax ( protože jim je vyrábí ) a tudíž v RAW má potenciál pro porovnatelnou obrazovou kvalitu..
nemyslíš, že nadšenie a radosť nás neposúva ďalej ako nadhľad a objektivita? osobne dám prednosť takejto recenzii, kde autor je na hrane medzi odbornosťou a hravosťou - a určite dá viac laickej verejnosti ako strohá recenzia. myslím si že značnú časť čitateľov ani nezaujíma technická stránka, skôr ich zaujíma to, ako sa bude systém správať v reálnych situáciách a ako by mohli vyzerať ich fotky, ak by používali rovnaký systém.
 
anton julény
2015-05-05 00:02:46
príspevok od: z80
Aj ja mam na E-PM2 nastavena max. auto ISO 6400 a na bezne amaterske fotky, tlacene do formatu max. A4, je kvalita postacujuca. Pre niektore profesionalne zanre to uz ale postacovat nebude.
Toto je ale recenzia fotaku, teda umelecka kvalita fotiek je tu druhorada, fotky v recenzii fotaku maju sluzit hlavne na to, aby sa ukazali technicke kvality a samozrejme aj technicke nedostatky daneho modelu a umelecke citenie fotografa je vhodne mozno aj trochu potlacit. Ja osobne na recenziach fotakov mam radsej, ked su fotky fotene v standartizovanych a navzajom porovnatelnych podmienkach, ako to robi napriklad aj vyssie zmieneny Milan Šurkala.
ak si nevšimol, tak vo viacerých recenziách sa objavujú fotografie z rovnakých miest a situácií a tak si môžeš spraviť podobné fotografie. a porovnať. myslím si, že karol bude natoľko ústretový, že ti poskytne svoj waypoint list a ak ho nemá a bude to považovať za dobrý nápad, tak ho pri najbližšej recenzii vytvorí.
 
alexmenti
2015-05-05 00:10:20
príspevok od: JohnNewton
Moje výhrady nesmerovali k recenzii ale k triku výrobcu. Pre niekoho to nemusí byť v podstatné ale rozdiel 1 EV v praxi znamená rozdiel:
medzi svetelnosťou 2,8 a 4
exp. časom 1/500 a 1/250
astro expozíciou napr. 40 sec a 20 sec. a to už stojí za uváženie.
Oly nie je sám čo klame, mám podozrenie, že Fuji si dovolí ešte viac Niektorí chlapci šikmooký si z ISA urobili trhací kalendár, samozrejme vo svoj prospech.
...a čo s tým narobíš?...v dnešnom komerčnom svete to tak funguje snáď všade a vo všetkom...výrobcovia automobilov zavádzajú potencionálnych kupcov napríklad proklamovanou spotrebou a takto by sme mohli pokračovať v každom jednom segmente výroby, fototechniky nevynímajúc...preto na marketingové správy od výrobcov už dávno nereagujem...vyjadrím sa neslušne, ale inteligentné oje..vanie je dnes in...ešte si si na to nezvykol?...ani ja ...a preto si radšej prečítam a cením recenzie od skutočných užívateľov s dostatočnou praxou...ako napríklad aj túto
 
Timko
2015-05-05 00:24:58
Nechcem vstupovať do tejto "skoro hádky", vlastne ani do diskusie, mám iba prosbu o radu.
Na základe recenzie a videných fotiek mi príde tento foťák dosť zaujímavý, takže by som bol ochotný postaviť ho do protiváhy (samo že s vhodným objektívom, resp. niekoľkými) voči napr. dvom rozličným kompaktom, ako FF X100T + ... Nie je takáto špekulácia scestná?
 
stancok
2015-05-05 03:10:25
paradna recenzia na paradne csc! klobuk dole, konecne komplexna masinka aj KONECNE podarenym videovystupom u olympusu, hura! vsetko je tak krasne nadherne,priam nebeske az sa to nechce verit, az dojdeme po smutny fakt a tym je cena.. za 4/3 csc pytat 1000e len za telo je kus silna kava..a to aj s prihliadnutim ze je to novinka a vyssia(stredna) trieda.. takze cenu by som taktiez pridal do minusov ked bude v ponuke za cca 600-700 za telo, bude zaujimavy takto moc nie.. no u olympusu to nemusi byt az tak nerealne zeby jeho cena spadla na prijatelnejsiu uroven-tipujem ze sa tak stane v ani nie tak dalekej dobe.. no v tejto cene kupim momentalne po zlacneni napr a6000 od sony ci gx7 od panaku uz aj s objektivami komplet a tiez maju video na porovnatelnej urovni.. tymto zaroven smerujem moju pripomienku do sekcie konkurencia kde mohol byt este spomenuty ako priamy konkurent aj panasonic gx7.. inak trochen zamrzi absencia zabudovaneho blesku ale zas ked je ten pridavny kvalitny na urovni tak budiz, ale co ma zarazilo o dost viac je nemoznost pouzit zuiko objektivy?to ako myslite vazne ze na csc fotak od olympusu nemozem puzit jeho vlastne vari najpopularnejsie 4/3 zuiko objektivy-napr ked budem chciet pouzit pomerne novy popularny pevny 45mm /f1.8? ci ako to bolo myslene?resp ake objektivy ste mali na mysli, lebo tomuto akosi nejak nerozumiem.. lebo sami ste pouzili 75mm co by mal mat rovnaky zavit.. a zuiko 12-40mm /f2.8 napr sa bude dat pouzit?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-05-05 06:39:35
príspevok od: stancok
paradna recenzia na paradne csc! klobuk dole, konecne komplexna masinka aj KONECNE podarenym videovystupom u olympusu, hura! vsetko je tak krasne nadherne,priam nebeske az sa to nechce verit, az dojdeme po smutny fakt a tym je cena.. za 4/3 csc pytat 1000e len za telo je kus silna kava..a to aj s prihliadnutim ze je to novinka a vyssia(stredna) trieda.. takze cenu by som taktiez pridal do minusov ked bude v ponuke za cca 600-700 za telo, bude zaujimavy takto moc nie.. no u olympusu to nemusi byt az tak nerealne zeby jeho cena spadla na prijatelnejsiu uroven-tipujem ze sa tak stane v ani nie tak dalekej dobe.. no v tejto cene kupim momentalne po zlacneni napr a6000 od sony ci gx7 od panaku uz aj s objektivami komplet a tiez maju video na porovnatelnej urovni.. tymto zaroven smerujem moju pripomienku do sekcie konkurencia kde mohol byt este spomenuty ako priamy konkurent aj panasonic gx7.. inak trochen zamrzi absencia zabudovaneho blesku ale zas ked je ten pridavny kvalitny na urovni tak budiz, ale co ma zarazilo o dost viac je nemoznost pouzit zuiko objektivy?to ako myslite vazne ze na csc fotak od olympusu nemozem puzit jeho vlastne vari najpopularnejsie 4/3 zuiko objektivy-napr ked budem chciet pouzit pomerne novy popularny pevny 45mm /f1.8? ci ako to bolo myslene?resp ake objektivy ste mali na mysli, lebo tomuto akosi nejak nerozumiem.. lebo sami ste pouzili 75mm co by mal mat rovnaky zavit.. a zuiko 12-40mm /f2.8 napr sa bude dat pouzit?
Treba rozlisovat digitalne objektivy M.Zuiko urcene pre CSC, medzi ktore patri aj 45/1,8, tie su samozrejme kompatibilne na 100%. Potom su tu objektivy Zuiko Digital, co su AF objektivy urcene pre digitalne zrkadlovky Olympus, ktore sa prestali vyrabat. Olympus vyraba redukciu s ktorou je mozne pouzit tieto objektivy aj na CSC. Problemom je zaostrovanie. Zrkadlovky pouzivaju iny system zaostrovania. Starsie objektivy mozes pouzit na vsetkych CSC Olympus PEN a OM-D, vratane tohto testovaneho. Problem bude so spominanym AF, ktory bude tak pomaly, az je nepouzitelny. Jedine OM-D E-M1 je vybavene aj fazovou detekciou a dokaze s tymito objektivy slusne automaticky zaostrovat. Vacsina podporu zrkadlovkovych objektivov nepotrebuje. Niekto, kto mal napr. E-410 s dvomi setakmi si aj tak kupi lepsie objektivy a nebude tie objektivy pouzivat s takouto masinkou. No a kto ma nejake drahe objektivy, kupi si OM-D E-M1.
 
z80
2015-05-05 07:04:56
príspevok od: Karol Srnec
Ja radsej ukazem potencial fotaku, nez sedive nezazivne porovnanie. Chcem ist vzdy prikladom, ze technika ni je vsetko. Pokial mi to okolnosti dovoluju, snazim sa ukazat max. co fotak dokaze. AJ preto, aby som presvedcil technofilov, ze vklad fotografa je dolezitekjsi nez super kvalita fotoaparatu. Na druhej strane vnimam fotak nie ako technicke zariadenie, ale ako kreativny nastroj. Tak ho aj posudzujem. Podporuje, alebo brani mojej kreativite? To je to, co sa snazim zistit. Nie, ci tym viem nafotit nieco priemerneho. Sum moju kreativiotu hati len vynimocne.
Technika sice nie je vsetko (hoci sa mi tieto slova ako zarytemu technofilovi, ktory je skor obdivovatelom fototechniky ako fotografom, vyslovuju dost tazko ) ale recenzia fotaku by mala byt hlavne o tej technike. Na ukazanie potencialu fotakov pri realizacii umeleckeho zameru fotografa, su tu ine (tiez dobre) clanky.
 
shupLiak
2015-05-05 08:47:43
velmi pekny test stabilizacie

https://www.youtube.com/watch?v=KBlfBelTLwU
 
alexmenti
2015-05-05 09:52:06
príspevok od: shupLiak
velmi pekny test stabilizacie

https://www.youtube.com/watch?v=KBlfBelTLwU
Veľavravný test, výrazný rozdiel v prospech om-d-čka...
 
JohnNewton
2015-05-05 10:28:09
príspevok od: alexmenti
Veľavravný test, výrazný rozdiel v prospech om-d-čka...
Stabilizácia fajn, ale testovačovi by sa po prstoch trebalo.... rozdielny dátový tok a zrejme aj exp. čas. (obraz z panáka je detailnejší a ostrejší)
 
alexmenti
2015-05-05 11:14:19
príspevok od: JohnNewton
Stabilizácia fajn, ale testovačovi by sa po prstoch trebalo.... rozdielny dátový tok a zrejme aj exp. čas. (obraz z panáka je detailnejší a ostrejší)
Test bol na účinnosť stabilizácie a tam ten rozdiel je veľký...
 
JohnNewton
2015-05-05 11:22:10
príspevok od: alexmenti
Test bol na účinnosť stabilizácie a tam ten rozdiel je veľký...
Si si istý ?

https://www.youtube.com/watch?v=TzhLIc6c4DU

 
alexmenti
2015-05-05 12:07:34
príspevok od: JohnNewton
Si si istý ?

https://www.youtube.com/watch?v=TzhLIc6c4DU

už ani nie
 
tomas2009
2015-05-05 14:57:24
Tak Stančok, ćo si nikdy nekúpy žiadny fotoaparát, to zhrnul celkom presne, až na to, že podľa neho je cesta vždy lepsia cesta ako ten ciel ,...A samozrejme, odpustime všetci redakcii ephoto.sk a hlavne Karolovi, že je len fotograf. Nie každá redakcia musí byť vybavená meraniami, laboratóriom, testermi, atď ako dprew, alebo p. Šurkala, niekto musí byť aj podpriemerný, nie každý je technofil a rozumie sa do detajlu fotoaparátom a technickým meraniam. Niekto je len fotograf. Niekto napríklad fotil dlhé roky na film, tzv. starý pes a nevie sa vyrovnať s dnešnými fotografickými novinkami. Bohužial je to tak. Inak renezia fakt pekná, fotoaparát taktiež. cena je úplne ok. Aj full frame Leica je cena trošku inde a predsa ju niekto kupuje, hold nie každý chce podpriemernú lacnú kvalitu. Inak by sa také BMW ani nemuseli vyrábať a PDrew by nesmeli napísať už žiadnu recenziu DD
 
Roman Point
2015-05-05 19:29:35
príspevok od: stancok
paradna recenzia na paradne csc! klobuk dole, konecne komplexna masinka aj KONECNE podarenym videovystupom u olympusu, hura! vsetko je tak krasne nadherne,priam nebeske az sa to nechce verit, az dojdeme po smutny fakt a tym je cena.. za 4/3 csc pytat 1000e len za telo je kus silna kava..a to aj s prihliadnutim ze je to novinka a vyssia(stredna) trieda.. takze cenu by som taktiez pridal do minusov ked bude v ponuke za cca 600-700 za telo, bude zaujimavy takto moc nie.. no u olympusu to nemusi byt az tak nerealne zeby jeho cena spadla na prijatelnejsiu uroven-tipujem ze sa tak stane v ani nie tak dalekej dobe.. no v tejto cene kupim momentalne po zlacneni napr a6000 od sony ci gx7 od panaku uz aj s objektivami komplet a tiez maju video na porovnatelnej urovni.. tymto zaroven smerujem moju pripomienku do sekcie konkurencia kde mohol byt este spomenuty ako priamy konkurent aj panasonic gx7.. inak trochen zamrzi absencia zabudovaneho blesku ale zas ked je ten pridavny kvalitny na urovni tak budiz, ale co ma zarazilo o dost viac je nemoznost pouzit zuiko objektivy?to ako myslite vazne ze na csc fotak od olympusu nemozem puzit jeho vlastne vari najpopularnejsie 4/3 zuiko objektivy-napr ked budem chciet pouzit pomerne novy popularny pevny 45mm /f1.8? ci ako to bolo myslene?resp ake objektivy ste mali na mysli, lebo tomuto akosi nejak nerozumiem.. lebo sami ste pouzili 75mm co by mal mat rovnaky zavit.. a zuiko 12-40mm /f2.8 napr sa bude dat pouzit?
Vôbec nespomínaš nikde mirrorless Canon eos M3 zámerne? Okrem objektívov nemá najmenšiu chybu. A použiť sa dajú sklá aj s ef/efs bajonetom..
 
Joemalyfotograf
2015-05-05 20:13:17
Jasne ze zamerne, tu su predsa Olympus pozitiv ...Mysls ze ked pride na trh novy HZB dodaju im ho na test? DDD
 
tomas2009
2015-05-05 20:40:48
Ale ale, ake hnusne reakcie, netreba hned haniť, lepšie zdochnutý kôň, ako žiadne recenzie na ephoto, alebo žiadne ephoto, žijeme na Slovensku, nepriovnávajte k Českým magazínom. Treba byt aj triezvy nie hneď haniť.
 
Roman Point
2015-05-05 21:57:12
príspevok od: Joemalyfotograf
Jasne ze zamerne, tu su predsa Olympus pozitiv ...Mysls ze ked pride na trh novy HZB dodaju im ho na test? DDD
Nejde o to či pozitív alebo nie.. No myslím si že to čo sa skrýva vo vnútri M3 už stojí za zastavenie a premýšľanie. Nový 24.2mpx snímač, digic6, hybridný AF II atď atď. Okrem iného má asi všetko čo dnes ľudia chcú. Vyklopny dotykový displej ( možno ho dvihnut aj dohora o 180° ) wifi, NFC atď atď atď.
 
andrejgrznar
2015-05-09 17:48:10
vďaka za skvelú recenziu! O foťáku som už čítal veľa a to čo mi zatiaľ o foťáku nebolo úplne jasné som v recenzii našiel. Vďaka.
 
tomas2009
2015-05-09 19:52:20
No áno, ale veľa ľudí si nekúpy Canon M3 už len kôli tomu že je to Canon a nedôveruje mu. Canon je ako škodovka, má aj modely predraženej Fábie: model M3, alebo model relatívne spoľahlivého ale predraženého SuperB bez extra prémiovej výbavy: markIII. Canon je masovka pre obyčajných spotrebných ľudí. Bohužiaľ zlý príklad. (
 
stancok
2015-05-13 18:48:30
príspevok od: tomas2009
No áno, ale veľa ľudí si nekúpy Canon M3 už len kôli tomu že je to Canon a nedôveruje mu. Canon je ako škodovka, má aj modely predraženej Fábie: model M3, alebo model relatívne spoľahlivého ale predraženého SuperB bez extra prémiovej výbavy: markIII. Canon je masovka pre obyčajných spotrebných ľudí. Bohužiaľ zlý príklad. (
presne tak suhlasim, canon ma dobre akurat klasicke zrkadla, podobne ako nikon kde su dlhodobi superi a hraci na jednom poli..a este tak maximalne v oblasti profikompaktov kde ma aktualne celkom podarene modely G1X mark II. a G7X (ktory sa povazuje za nastupcu rady G15/16..atd) ale v csc oblasti velky prd. vazne uvazujem aktualne nad panakom gx7 ma celkom vyvazenu kvalitu videa aj podareny foto vystup a cenovo sa teraz velmi oplati
 
Joemalyfotograf
2015-05-18 11:59:26
Ano ten Panasonic gx7 je uplne super, dokonca s 20mm 1,7 v kite je neprekonatelny co sa tyka kvality vs cena. Bohuzial je s tym kitom nedostupny, treba hladat .. Akurat ma male minus ze vo videu sa neda pouzit vstavana stabilizacia, tj musia sa tam dat stabilizovane objektivy od Panasonicu, olympus objektivy na video clovek stabilizovane nevyuzije, ale zas 45mm 1,8 nepouzijem na video primarne ale na fotky a jeho cena s tym vystupom je teraz priam magicka. Odporucam kupu ..
 
blahoslav J B Art
2015-05-18 16:49:38
príspevok od: Joemalyfotograf
Ano ten Panasonic gx7 je uplne super, dokonca s 20mm 1,7 v kite je neprekonatelny co sa tyka kvality vs cena. Bohuzial je s tym kitom nedostupny, treba hladat .. Akurat ma male minus ze vo videu sa neda pouzit vstavana stabilizacia, tj musia sa tam dat stabilizovane objektivy od Panasonicu, olympus objektivy na video clovek stabilizovane nevyuzije, ale zas 45mm 1,8 nepouzijem na video primarne ale na fotky a jeho cena s tym vystupom je teraz priam magicka. Odporucam kupu ..
tomas2009
pred 37 min.
Dobry na kupu je teraz aktualne Panasonic GX7. Dokonca s 20mm 1,7 v kite je neprekonatelny co sa tyka kvality vs cena. Bohuzial je s tym kitom nedostupny, treba hladat .. Akurat ma male minus ze vo videu sa neda pouzit vstavana stabilizacia, tj musia sa tam dat stabilizovane objektivy od Panasonicu. Olympus objektivy nemaju v tele stabilizaciu, clovek ich na video stabilizovane nevyuzije, ale zas 45mm 1,8 nepouzivame na video primarne, ale na fotky a jeho cena s tym vystupom je teraz priam magicka. Odporucam kupu ..

tomas2009 a Joemalyfotograf
vy dvaja ste bud jednovajcove dvojcata, ale telepatisti, alebo jeden z vas je schizofrenik, alebo sa niekto z vas prihlasuje z 2 uctov
 
bedeker
2015-07-27 14:17:28
Ahojte, aky objektiv by ste odporucili k tejto m5-tke, ak by bolo mozne vybrat len jeden. Pokial mozno co najuniverzalnejsi? 7-14mm 2.8 PRO, alebo radsej 12-40mm 2.8 PRO alebo 40-150mm 2.8 PRO? Neviem ako je to s kavalitou fotiek setovych objektivov k m5-ke.

Otazka co sa bude fotit? Prevazne krajinky, rodina (portrety vonku, doma), vylety, dovolenky, cestovanie, nejaka ta architektura obcas.

Rozpocet dovoluje na objektiv cca 1300e. Da sa lacnejsie sklo a mat dva tri. Ale chcem naozaj kvalitne, pekne ostre fotky, s co najmensim sumom, peknym podanim farieb akresbou. Nevylucujem, ze casom nieco dokupim, ale teraz by som potreboval jeden, ktory by to co chcem fotit pokryval co mozno najviac. Takze telezoomovy 50-150 asi potrebovat nebudem, alebo?Poprosil by som Vas, ludi ktori uz fotite nejaky ten rok o radu. Povodne som chcel eos70D+nejaky zoom ale na moje potreby bude ta m5-tka bude stacit.

Zaujali ma tieto recenzie z YT, sklo Olympus 12-40mm f/2.8 PRO Review: https://www.youtube.com/watch?v=BaONSh8xVfI
Potom, Olympus 7-14mm f/2.8 PRO Review, https://www.youtube.com/watch?v=Qjdya4umwls
Dakujem za pomoc.
 
fatality
2015-07-27 14:28:45
príspevok od: bedeker
Ahojte, aky objektiv by ste odporucili k tejto m5-tke, ak by bolo mozne vybrat len jeden. Pokial mozno co najuniverzalnejsi? 7-14mm 2.8 PRO, alebo radsej 12-40mm 2.8 PRO alebo 40-150mm 2.8 PRO? Neviem ako je to s kavalitou fotiek setovych objektivov k m5-ke.

Otazka co sa bude fotit? Prevazne krajinky, rodina (portrety vonku, doma), vylety, dovolenky, cestovanie, nejaka ta architektura obcas.

Rozpocet dovoluje na objektiv cca 1300e. Da sa lacnejsie sklo a mat dva tri. Ale chcem naozaj kvalitne, pekne ostre fotky, s co najmensim sumom, peknym podanim farieb akresbou. Nevylucujem, ze casom nieco dokupim, ale teraz by som potreboval jeden, ktory by to co chcem fotit pokryval co mozno najviac. Takze telezoomovy 50-150 asi potrebovat nebudem, alebo?Poprosil by som Vas, ludi ktori uz fotite nejaky ten rok o radu. Povodne som chcel eos70D+nejaky zoom ale na moje potreby bude ta m5-tka bude stacit.

Zaujali ma tieto recenzie z YT, sklo Olympus 12-40mm f/2.8 PRO Review: https://www.youtube.com/watch?v=BaONSh8xVfI
Potom, Olympus 7-14mm f/2.8 PRO Review, https://www.youtube.com/watch?v=Qjdya4umwls
Dakujem za pomoc.
tak najuniverzalnejsi bude urcite ten 12-40..nafotis nim vsetko,co popisujes..
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-07-27 16:04:39
príspevok od: bedeker
Ahojte, aky objektiv by ste odporucili k tejto m5-tke, ak by bolo mozne vybrat len jeden. Pokial mozno co najuniverzalnejsi? 7-14mm 2.8 PRO, alebo radsej 12-40mm 2.8 PRO alebo 40-150mm 2.8 PRO? Neviem ako je to s kavalitou fotiek setovych objektivov k m5-ke.

Otazka co sa bude fotit? Prevazne krajinky, rodina (portrety vonku, doma), vylety, dovolenky, cestovanie, nejaka ta architektura obcas.

Rozpocet dovoluje na objektiv cca 1300e. Da sa lacnejsie sklo a mat dva tri. Ale chcem naozaj kvalitne, pekne ostre fotky, s co najmensim sumom, peknym podanim farieb akresbou. Nevylucujem, ze casom nieco dokupim, ale teraz by som potreboval jeden, ktory by to co chcem fotit pokryval co mozno najviac. Takze telezoomovy 50-150 asi potrebovat nebudem, alebo?Poprosil by som Vas, ludi ktori uz fotite nejaky ten rok o radu. Povodne som chcel eos70D+nejaky zoom ale na moje potreby bude ta m5-tka bude stacit.

Zaujali ma tieto recenzie z YT, sklo Olympus 12-40mm f/2.8 PRO Review: https://www.youtube.com/watch?v=BaONSh8xVfI
Potom, Olympus 7-14mm f/2.8 PRO Review, https://www.youtube.com/watch?v=Qjdya4umwls
Dakujem za pomoc.
Univerzalnost tu nie je. Ani jeden ti v tom nevyhovie. To by to musel byt 14-150, ale ten sa zase opticky objektivom radu pro nevyrovna. V recenziach Olympusov OM-D a PEN som pouzil takmer kazdy objektiv, co ma Olympus v ponuke. Staci si pozriet galerie.
 
jan21
2015-07-27 16:39:32
Ahoj,
skušal som E-M5 MkII a E-M1, viac mi v rukách vyhovovala s gripom M1.
Ale fotím viac šport a naučil som sa zaostrovať palcom vzadu tlačítkom..BBF (resp vypínať AF). To majú aj Canon aj Nikon skoro štandartne. Nejaké tie návody som na nete prečítal ale oba Olympusy som nemal na takú dobu aby som to vedel nastaviť a overiť u dynamických scén.
Vieme to takto nastaviť? Používa to niekto?
 
bedeker
2015-07-27 16:51:37
príspevok od: Karol Srnec
Univerzalnost tu nie je. Ani jeden ti v tom nevyhovie. To by to musel byt 14-150, ale ten sa zase opticky objektivom radu pro nevyrovna. V recenziach Olympusov OM-D a PEN som pouzil takmer kazdy objektiv, co ma Olympus v ponuke. Staci si pozriet galerie.
Vdaka, Karol. Tak sa opytam, ktori objektiv z mnou sponinanych sa najviac hodi na take to "univerzalne pouzitie"? Dakujem.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-07-27 18:36:25
príspevok od: bedeker
Vdaka, Karol. Tak sa opytam, ktori objektiv z mnou sponinanych sa najviac hodi na take to "univerzalne pouzitie"? Dakujem.
Vzdy zakladny rozsah, u kezdeho fotaku, cize nieco, co zodpoveda objektivu zhruba 28-80 mm. V pripade Olympusu su to zoomy od 12 a 14 mm, cize aj 12-40/2,8. To je ale len zaklad a niekto, kto chce fotit viecero zanrov si s tym vobec nevystaci.
 
Fuser
2015-07-28 16:30:31
Pridam este jedno + pre 12-40/2,8: Mozes snim tocit pekne video (manualne ostrenie, plynule priblizovanie, odolnost: voda, prach, mraz).

Olympus 7-14mm f/2.8 PRO - velmi malo vyuzijes ak budes mat aj 12-40.
Olympus 40-150mm 2.8 PRO - je dost "velka, tazka, napadna" pre dovolenku (neporovnavam to s Canon atd..). Kup si ju az potom co budes mat 12-40.
Kvalita verzie PRO je ale skvela.
 
blahoslav J B Art
2015-07-28 18:32:45
príspevok od: bedeker
Ahojte, aky objektiv by ste odporucili k tejto m5-tke, ak by bolo mozne vybrat len jeden. Pokial mozno co najuniverzalnejsi? 7-14mm 2.8 PRO, alebo radsej 12-40mm 2.8 PRO alebo 40-150mm 2.8 PRO? Neviem ako je to s kavalitou fotiek setovych objektivov k m5-ke.

Otazka co sa bude fotit? Prevazne krajinky, rodina (portrety vonku, doma), vylety, dovolenky, cestovanie, nejaka ta architektura obcas.

Rozpocet dovoluje na objektiv cca 1300e. Da sa lacnejsie sklo a mat dva tri. Ale chcem naozaj kvalitne, pekne ostre fotky, s co najmensim sumom, peknym podanim farieb akresbou. Nevylucujem, ze casom nieco dokupim, ale teraz by som potreboval jeden, ktory by to co chcem fotit pokryval co mozno najviac. Takze telezoomovy 50-150 asi potrebovat nebudem, alebo?Poprosil by som Vas, ludi ktori uz fotite nejaky ten rok o radu. Povodne som chcel eos70D+nejaky zoom ale na moje potreby bude ta m5-tka bude stacit.

Zaujali ma tieto recenzie z YT, sklo Olympus 12-40mm f/2.8 PRO Review: https://www.youtube.com/watch?v=BaONSh8xVfI
Potom, Olympus 7-14mm f/2.8 PRO Review, https://www.youtube.com/watch?v=Qjdya4umwls
Dakujem za pomoc.
zda sa, ze sa v tom stracas ... chces co najsirsie pokrytie ohnisk 1 objektivom, ale porovnavas navzajom rozne zuumy s roznymi ohniskami ... mozno by stalo za zvazenie kupit relativne velmi dobry Panasonic Lumix G Vario 14-140mm/f4-5.8 Mega OIS HD
a ked zistis, ktore ohniska potrebujes, potom kupis nejake PRO skla
 
Daniel Leitman
2015-08-31 23:53:14
no ja sa timto balastom hadzania hrachu nejak nechcem preberat ale rad by som sa spytal ci bol k testu zapozicany aj baterkovy grip a aj ten druhy model s arca swiss uchytenim a ak ano, ktore je z hladiska ergonomie (bez vert. nadstavca) prijemnejsie na pouzivanie
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-09-01 10:17:29
príspevok od: Daniel Leitman
no ja sa timto balastom hadzania hrachu nejak nechcem preberat ale rad by som sa spytal ci bol k testu zapozicany aj baterkovy grip a aj ten druhy model s arca swiss uchytenim a ak ano, ktore je z hladiska ergonomie (bez vert. nadstavca) prijemnejsie na pouzivanie
Ja som mal a stale aj pouzival grip s ovladanim a vystupom na sluchadla. Ten je najpohodlnejsi. Nemam k nemu bateriovy spodok, uz by zbytocne zvacsoval fotak. Ak chcem co najlepsi ergonomiu, beriem si E-M1 s gripom. Arca grip je super pre tych, ktory velmi casto pracuju so stativom. Je to pohodlne riesenie, ergonomiu drzania nezlepsia tak ako grip s ovladanim, ale plus to rozhodne je. Pod gripom HLD-8 je len uzka plosina, co nie je idealne pre upnutie dosticky. Moje odporucanie:
Mat gripy obidva. HLD-8 pre kazdodenne pouzivanie a ked idem fotit zo stativu, prehodit ho na Arca Swiss.
 
ozzie77
2015-12-19 15:26:51
mám dilemu nad kúpou Olympus OM-D E-M10 Mk.II vs Olympus OM-D E-M5 Mk.II viete mi poradiť keď že ne ni veľký rozdiel medzi nimi okrem ceny samozrejme pôvodne som chcel Olympus OM-D E-M5 Mk.II , ale keď som pozeral veľké rozdieli tam niesu ďakujem Vám za radu
 
Wolis
2015-12-19 16:42:10
E-M5 II si zober ak chodíš na hory, resp. do nepriaznivého počasia (keďže je utesnený). E-M10 II si zober ak túto vlastnosť nepotrebuješ, a tak ušetríš peniaze a zadovážiš si nejaké naozaj kvalitné sklo, ktorých má Olympus a Panasonic pomerne veľa.
 
Fuser
2015-12-19 22:58:15
príspevok od: ozzie77
mám dilemu nad kúpou Olympus OM-D E-M10 Mk.II vs Olympus OM-D E-M5 Mk.II viete mi poradiť keď že ne ni veľký rozdiel medzi nimi okrem ceny samozrejme pôvodne som chcel Olympus OM-D E-M5 Mk.II , ale keď som pozeral veľké rozdieli tam niesu ďakujem Vám za radu
Zalezi na co to chces pouzivat, ake prislusenstvo chces neskor pouzit, atd ...
E-M5 MKII ma viac funkcii, ktore mozno vyuzijes alebo ich ani nepotrebujes.
+ video ma "lepsie" - viac moznosti nastavenia.
 
ozzie77
2015-12-20 09:57:54
No ja skvor na street a dokumentárnu fotografiu
Samozrejeme rodina, životne udalosti a dovolenka
 
vilkoo
2015-12-20 13:38:46
OMD-M5II
 
Marek Vančo
2016-06-09 14:38:02
príspevok od: vojko
Teraz som si uvedomil, že na obrázku, kde je demonštrované veľké portfólio objektívov pre M4/3 je taký malý (alebo veľký?) podvod. Sú tam dvojice tých istých objektívov, raz v čiernom a raz v striebornom prevedení.
Dobrý postreh. Ale zase tam nie sú panasonic a podobne. Na m43 ich je naozaj dosť na výber.
 
blahoslav J B Art
2016-06-09 16:08:09
príspevok od: Marek Vančo
Dobrý postreh. Ale zase tam nie sú panasonic a podobne. Na m43 ich je naozaj dosť na výber.
ziaden podvod, ale konkurencna vyhoda ... ja mam strieborne telo OMD M10 a k tomu 3 pevne strieborne objektivy ... ta kombinacia je pekna aj na pohlad ... a k tomu este 1 cierny telezoom ... ak si najblizsie kupim nejaky novsi model M4/3 fotaku, tak urcite zase strieborno/cierny
 
Marek Vančo
2016-06-09 16:52:51
príspevok od: blahoslav J B Art
ziaden podvod, ale konkurencna vyhoda ... ja mam strieborne telo OMD M10 a k tomu 3 pevne strieborne objektivy ... ta kombinacia je pekna aj na pohlad ... a k tomu este 1 cierny telezoom ... ak si najblizsie kupim nejaky novsi model M4/3 fotaku, tak urcite zase strieborno/cierny
Mne sa zase páčia celkom čierne! Alebo ten hnedý limited edition. Strieborné sa mi veľmi nepáčia.
 
babieca
2016-06-10 10:52:37
Vďaka za recenziu. Tak, už je doma. Neviete mi poradiť ako tam založiť film?
 
tomasvalentini
2016-10-13 15:38:29
Čo to v praxi znamená, že nepodporuje Zuiko objektívy tak, ako OM-D E-M1 ?
 
blahoslav J B Art
2016-10-13 16:19:06
príspevok od: tomasvalentini
Čo to v praxi znamená, že nepodporuje Zuiko objektívy tak, ako OM-D E-M1 ?
Zuiko objektivy boli pre 4/3 zrkadlovky Olympus , ktore sa uz nevyrabaju a M.Zuiko objektivy su pre sucasne CSC fotaky Olympus Micro 4/3
 
vilkoo
2016-10-13 18:49:58
omd m1 podporuje aj starsie objektivy aj novsie a PRO je to dobra masinka
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia