Hore

Olympus Tough TG-2 iHS

Olympus Tough TG-2 je nárazuvzdorný, vodotesný/prachotesný kompakt a dokonca aj mrazuvzdorný. Už jeho predchodca sa tešil dobrej povesti a aj tento model sa pravidelne umiestňuje v prvej trojke v porovnávacích testoch fotografických časopisov a internetových stránok. To je viac než dobrá referencia. Pozrime sa stručne na niektoré charakteristické funkcie tohoto prístroja.

Olympus charakterizuje fotoaparát ako Lifeproof. Mal by prežiť skoro všetko. Nebyť brnenia, bol by Olympus Tough TG-2 bežným kompaktom plochej konštrukcie so zapúzdreným objektívom. Je to však “drsňák” do nepohody, ktorý odolá dažďu, snehu, piesku, prachu a aj pádu. Olympus neustále vylepšuje odolnosť svojich “rouge” fotoaparátov, a tak tento zvládne pád z výšky až 2,1 m a potápať sa s ním môžete až do hĺbky 15 m. Tam už ale narazíte na nedostatok svetla, a tak jeho doménou budú skôr plytčiny 2 až 3 metre hlboké. Fotoaparát je aj mrazuvzdorný do -10°C. Prežiť by mal aj náraz telesa o hmotnosti 100 kg. Objektív je chránený sklom so špeciálnou úpravou, ktorá odpudzuje vodu.

Predchodca, model TG-1 má prakticky zhodné parametre a vylepšenia oproti nemu sú len minimálne. S novinkou môžete ísť o 3 metre hlbšie, má väčšiu vstavanú pamäť (zbytočnosť) a umožňuje snímať vysokorýchlostné krátke videá. Ak máte starší model, na novší sa vám vôbec neoplatí presedlať.

Fotoaparát je osadený 12 Mpx Back-illuminated CMOS senzorom, doplneným procesorom TruePic VI. Širokouhlý objektív má 4-násobný rozsah 25 - 100mm a svetelnosť 1:2,0-4,9. OLED displej má uhlopriečku 3”. Fotografie sníma do formátu JPG, video v rozlíšeniach Full HD do formátu MOV (Quicktime).

Podrobné technické infomácie nájdete na stránkach firmy Olympus, alebo si môžete preštudovať návod na použitie, ktorý je voľne dostupný na stiahnutie.

Dizajn a ergonómia

Pri pohľade spredu vidíme objektív lemovaný červeným prstencom, ten chráni bajonet pre pripojenie redukčného krúžku, na ktorý sa upevňujú predsádky. Vedľa pevného blesku je dióda pomocného svetla automatického zaostrovania. Malý pogumovaný výstupok s nápisom Olympus zabezpečuje spoľahlivejšie držanie fotoaparátu.

Pri pohľade z hora vidíme výstupok antény GPS. Po jeho ľavej strane je stereo mikrofón. Napravo je tlačidlo ON/OFF a spúšť.

Zadnej časti dominuje veľký LCD displej. Po jeho pravej strane je skupina tlačidiel a ďalších ovládacích prvkov. Úplne hore je ovládanie zoomu. Pod ním červené tlačidlo RECORD pre nahrávanie videa. Volič expozičných programov je otočný. Po jeho ľavej strane sa nachádza tlačidlo PLAY. Pod nimi je krížový smerový volič s potvrdzovacím tlačidlom OK uprostred. Tlačidlo OK slúži aj pre prístup k najpoužívanejším funkciám. Posledné tlačidlo sprístupňuje Menu fotoaparátu.

Na spodnej časti fotoaparátu je prístup k priestoru pre batériu a pamäťovú kartu. Ten má dvojité istenie proti nechcenému otvoreniu pod vodou. Závit pre pripojenie na statív je plastový.

Na bočnej strane pri spúšti je široké robustné očko pre pripojenie popruhu.

Na protiľahlej strane sú pod krytkou, opäť s dvojitým istením kontakty USB a HDMI.

Funkcionalita

Snímač

Back-illuminated CMOS senzor veľkosti 1/2,3” má rozumných 12 Mpx. Snímač je stabilizovaný. O spracovanie záberov a celkový chod fotoaparátu sa stará procesor TruePic VI.

Expozičný systém

Rozsah časov je 1/4 - 1/2000 s., v nočnom režime až 4 sekundy. Korekcia expozície je možná v rozsahu +/- 2EV. Meranie môže byť ESP (viaczónové) alebo bodové.

Objektív

Objektív má rozsah 4,5 -18 mm (135EQ = 25 -100mm). Širokouhlosť oceníte nielen pri fotení krajiny, interiérov a architektúry, ale aj pod vodou, ktorá funguje ako “telekonvertor”. Objektív sa skladá z 9 členov v 7 skupinách. Svetelnosť je f/2,0-4,8. Pred objektív je možné umiestniť filtre a predsádky s priemerom závitu 40,5 mm. K tomu je nutné dokúpiť redukčný krúžok.


Redukčný krúžok so závitom 40,5 mm.

Predsádky

Špecialitou TG-2 je možnosť používať predsádky, a to dokonca aj pod vodou. V menu fotoaparátu nájdete nastavenie pre ich použitie. Podľa zvolenej predsádky sa nastaví objektív na konkrétnu ohniskovú dĺžku. Šetrí to čas. Pri nasadení telepredsádky by užívateľ musel pri každom zapnutí fotoaparátu sám prezoomovať na najdlhšie ohnisko.

My sme mali k dispozícii telepredsádku TCON-T01 a fisheye predsádku FCON-T01. Obidve sú kvalitne vyhotovené. Na materiáloch sa rozhodne nešetrilo. Telepredsádka má 1,7-násobné priblíženie. Širokouhlá predsádka rozhodne z objektívu rybie oko neurobí. Jej koeficient je 0,74x. Nerozšíri uhol záberu na 180° a ani nemá tak výrazné sférické skreslenie ako objektív typu rybie oko. To neznamená, že je nanič. Predsádka je kvalitná, rozšíri uhol záberu, ale zavádza svojim označením Fisheye.


Telepredsádka TCON-T01.


Širokouhlá predsádka FCON-T01.


Zábery snímané s telepredsádkou.


Zábery snímané so širokouhlou predsádkou.

Displej

Displej typu OLED má veľkosť 3” a rozlíšenie 610 000 bodov. Okrem nastavenia jasu je možné zvýšiť úroveň podsvietenia, čo oceníte na priamom slnku alebo pod vodou. Jeho kvalite niet čo vytknúť. Výborné pozorovacie uhly, živé farby, dobrá čitateľnosť aj na slnku. Nejedna zrkadlovka môže závidieť.

Vstavaný blesk

Vstavaný blesk by nestál za zmienku, keby nefungoval ako riadiaca jednotka pre ovládanie kompatibilných systémových bleskov. Tu sa počíta hlavne s použitím pod vodou, kedy sa k fotoaparátu pripojí jeden alebo dva externé blesky.

Tap control

Tak toto je špecialitka, ktorú na inom type fotaparátu nenájdete. Poklepaním na boky, vrch alebo displej môžete ovládať niektoré funkcie. Napríklad prehrávanie záberov, výber niektorých funkcií, a v motívovom programe Sneh dokonca klepnutím na zadnú stranu zosnímate fotografiu.

Zdá sa vám takáto funkcia zbytočná? Považujete ju za konštruktérsky experiment? Tak skúste v zime takýto kompakt ovládať v rukaviciach.

Expozičné programy

Osobne u kompaktov s malým snímačom nevidím príliš využitie pokročilých expozičných programov. Nepomôžu vám pri práci s hĺbkou ostrosti a ani s fotoaparátu neurobia akčnú hviezdu. Základným programom je iAuto, inteligentná automatika, ktorá sa snaží detekovať fotografovanú scénu a podľa toho vybrať niektorý zo základných motívových programov. Z nich a mnohých ďalších si môžete vybrať v záložke SCN.

Vymenovanie a popis všetkých by zabral štvrtinu tejto recenzie. Spomeniem preto len tie menej časté programy. V prvom rade je to niekoľko režimov pre fotografovanie pod vodou. Exotické sú programy pre fotenie psov a mačiek, ktoré využívajú rozoznávanie tváre špeciálne pre tieto druhy zierat. Čoraz častejšie využívajú fotoaparáty skladanie fotografií z viacerých expozícií, či už je to za účelom vyskladania panorámy, alebo pri fotení za zlých svetelných podmienok. Aj TG-2 má takéto vychytávky. Programom HDR sa snaží rozšíriť dynamický rozsah. Bohužiaľ len v rozlíšení 3 Mpx.

Aj keď vo fotoaparátoch Olympus vždy režim panorámy bol, bolo potrebné zábery spojiť v počítači. Teraz sa panoráma vytvorí priamo vo fotoaparáte. Na jej ovládanie si treba chvíľu zvykať, najmä ak ste skúšali funkciu sweep panoráma na iných fotoaparátoch. Algoritmus skladania nie je príliš vydarený a mne sa nepodarilo v uliciach Bratislavy urobiť bezchybnú panorámu. Spájanie panorám a HDR je naviac zdĺhavé.


V takomto prostredí si fotoaparát nedokáže poradiť. Panoráma je na dvoch miestach nesprávne spojená.

Viac zasahovať do expozície umožňuje program P, kde sa čas a clona nastavuje automaticky, ale fotograf môže nastavovať rôzne parametre, akými sú napr. spôsob merania, korekcia expozície, režim blesku atď. Z pokročilejších expozičných programov tu nájdete ešte predvoľbu clony A. Olympus TG-2 ponúka pri nastavení clony ale len tri hodnoty, to je ale u kompaktov bežné. Najmä pri fotení v neštandardných situáciách fotograf ocení možnosť uložiť si nastavenia do dvoch pamätí C1 a C2.

Olympus je pre mňa číslom jedna v Art efektoch, ktoré napodobňujú rôzne fotografické techniky či charakteristický výstup niektorých fotoaparátov alebo objektívov. Na rozdiel od CSC fotoaparátov sa Art efekty ukrývajú pod označením MAGIC. Je ich jedenásť: Art Pop (výrazný kontrast a saturácia farieb), Pin Hole (dierková komora), Rybie oko (len sférický efekt), Zjemnenie (Soft filter), Punk (posterizácia), Iskrivý (hviezdičkový efekt), Vodné farby (maľba vodovkami), Odraz (zrkadlovký efekt), Miniatúra (Tilt efekt), Roztrieštený (efekt mozaiky), Dramatický (HDR efekt). Až na hviezdičkový efekt a mozaiku, sú efekty použiteľné aj pri snímaní videa. Osobne mi chýba efekt vysokokontrastnej čiernobielej fotografie. Zrkadlový efekt, ktorý som najprv považoval za nepotrebný, som si napokon obľúbil a príjemne som sa s ním vyhral.

Tento fotoaparát sunie prekvapenia z rukáva. Makro je u kompaktov bežné a zrejme vás neohúri ani najkratšia zaostrovacia vzdialenosť 1 cm. Makro je ale k dispozícii v celom rozsahu zoomu! No to síce nájdete aj na iných fotoaparátoch, ale tam čím viac objektív vyzoomujete, tým ďalej musíte byť a zväčšenie je menšie ako na širokouhlom nastavení. Nie však tu. Aj pri maximálnom ohnisku snímate z 1 cm. A to znamená, že odfotíte objekt veľký (vlastne malý) len 8 mm, s digitálnym zoomom dokonca 3 mm. S optickým zoomom je to makro 4,5:1! Takéto zväčšenie je k dispozícii v expozičnom programe Super macro. Štandardne môžete fotiť zo vzdialenosti približne 10 cm v mieke okolo 1:1, čo tiež nie je zlé.

Pri snímaní z jedného centimetra to nebude mať fotograf ľahké ani s držaním fotoaparátu, ani so svetlom, ktorému fotoaparát tieni. Šikovní si ale poradia. Ani fotenie hmyzu nebude jednoduché. Z jedného centimetra všetko vyplašíte. Tu budete musieť uplatniť nejaké tie makro triky.

Zaostrovanie

Automatické zaostrovanie funguje na princípe vyhodnocovania kontrastu. Bod zaostrenia sa vyberá automaticky, alebo je možné zvoliť stredový bod. Nechýba detekcia tvárí, u tohto modelu dokonca aj u domácich maznáčikov. Pre akčnú fotografiu je určený AF Tracking sledujúci pohyblivé objekty.

Zaostrovanie funguje v celom rozsahu objektívu rýchlo aj za horších svetelných podmienok, kedy si na pomoc pozve prisvetlenie LED diódou. Horšie je to pod vodou, kde sa rýchlosť pomerne výrazne spomalí.

Sériové zábery

S kompaktom bežne sériové zábery nerobíme, toto je ale akčný model, kde takáto funkcia využívaná bude. Okrem bežného sériového snímania 5 obr./s. poskytuje fotoaparát aj vysokorýchlostné sériové zábery v dvoch režimoch Hi1 a Hi2. V rozlíšení 3 Mpx sa z fotoaparátu stane guľomet s kadenciou 15 obr./s. Vzhľadom na nižšiu obrazovú kvalitu sú zábery použiteľné skôr na študijné účely. Napr. sledovanie vykonávania športovej techniky.


V režime Hi2 urobí fotoaparát sériu rádovo v desiatkách záberov.


Rozlíšenie fotografií je 3 Mpx a JPG kompresia je veľká. Jemné detaily nie sú vykreslené.

Citlivosť

Citlivosť je nastaviteľná v rozsahu ISO 100 až ISO 6400. ISO 100 a ISO 200 sú si z hľadiska šumu podobné. Už pri týchto hodnotách je šum na fotografiách pozorovateľný, výraznejšie v tieňoch. Charakter šumu je kompaktový, čiže “krupicový”. Vidno je aj farebný šum. Pri ISO 400 a 800 je úroveň šumu stále dobrá. Detaily sú dobre čitateľné. Príjemným prekvapením je šum pri ISO 1600. Detaily sa už začínajú “zlievať”, ale fotografie sú stále použiteľné. Konštrukciu snímača cítiť pri ešte vyšších hodnotách, kde by fotografie z iných kompaktov boli už nepoužiteľné. Olympus TG-2 ale ukazuje, že vie. Aj keď sa detaily už strácajú, algoritmus odšumovania funguje dobre a pre menší formát sú fotografie stále použiteľné.

Video

Snímanie videa je možné v maximálnom rozlíšení 1920x1080 bodov, čiže Full HD, ale aj v nižšom rozlíšení HD a VGA. K dispozícii je aj vysokorýchlostné video s frekvenciou 120 (640x480) alebo 240 obr./s (320x240). Pre malé rozlíšenie a nízku obrazovú kvalitu je najvyššia frekvencia len málo využiteľná.

Kvalita videa je celkovo priemerná, súbory majú pomerne veľkú kompresiu a miestami je to vidno na rozpadávaní sa obrazu.




Tlačidlo Record je malé, a tak sa ťažšie ovláda. Lepšie by bolo pridať k programom režim Video a nahrávanie spúšťať veľkou spúšťou.

GPS

Fotoaparát má zabudovaný GBP prijímač. Už počas fotenia vás oboznamuje s vašou polohou. Po stlačení tlačidla Info sa dokonca zobrazí digitálny kompas reagujúci na 3D polohu fotoaparátu. K dispozícii sú okrem zemepisnej polohy aj informácie o barometrickom tlaku a nadmorskej výške či hĺbke ponoru (manometer). Do EXIFu sa zaznamenáva aj smer, ktorým ste fotografovali. V budovách a ich tesnej blízkosti nemusí GPS fungovať, pretože nemusí mať k dispozícii signál z družíc.


Adobe Lightroom 5 a zobrazenie miest, kde boli fotografie nasnímané.

Pod vodou

Využil som príležitosť, že sa bear (michal Lindner) vybral na dovolenku do Chorvátska. Tu je niekoľko jeho postrehov: "Pri balení na rodinnú dovolenku v Chorvátsku som sa snažil obmedziť množstvo foto-techniky a ponuka otestovať TG-2 mi v porovnaní s mojou obvyklou CSC výbavou pre fotografovanie pod vodou ušetrila značnú čas hmotnosti a priestoru. Pre krátke šnorchlovania bol kompakt praktickejší (rýchlejšia príprava na kúpanie a menšie riziko). 

Fotoaparát som sa pokúšal používať najmä v scénických režimoch a automatike, ako to bude asi robiť väčšina cieľovej skupiny jeho potencionálnych majitelov. Scénických režimov ponúka viac ako je zdravé, dokonca má zvlášť režimy pre psa a pre mačku. Problém je, že režimov je až priveľa a v jednorozmernom zozname trvá výber požadovaného režimu niekedy dlhšie a dkonca sa mi stalo, že sa pri výbere režimu zasekol a bolo ho nutné reštartovať. Nie všetky režimy sú vhodne nastavené a režim šport je takmer nepoužiteľný. Fotoaparát v režime "P" zaostruje rýchlejšie a je schopný rýchlejšieho sériového snímania. 

Aj keď sa jedná o kompakt s obmedzaniami vlastnými pre všetky kompakty s malým senzorom (absencia RAW, slabšia kresba v porovnaní s väčšími senzormi a kompromisi v ovládaní), TG-2 má vďaka lepšej svetelnosti objektívu a manuálnym expozičným režimom dobré šance stať sa doplnkovým fotoaparátom náročnejšieho fotografa do nepohody, alebo na príležitostné zábery z mokrého prostredia."

Obrazová kvalita

Srdcom fotoaparátu je malý snímač, ktorý má vďaka konštrukcii Back-illuminated CMOS senzoru o niečo menší šum a väčší dynamický rozsah, než je zvykom. Zázrak sa ale nekoná a obrazový výstup neprekračuje úroveň lepších kompaktov s malým snímačom. To mu ale ani nemožno vyčítať. Kto chce viac, nech si kúpi PEN s podvodným puzdrom. Pre rodinné použitie je kvalita viac než dobrá. Fotografie sú použiteľné aj pri vyšších citlivostiach. Slušne fotografovať pri ISO 1600 nie je žiaden problém.Farby sú prirodzené, s kontrastom a saturáciou sa to nepreháňa. Odšumovanie je nastavené prijateľne a zbytočne nedegraduje detaily.

Plusy a mínusy

+  kvalitné vyhotovenie
+  odolnosť
+  displej
+  možnosť pripojenia predsádok
+  GPS
+  Art efekty (magic)
+  Super macro

-  nemá RAW
-  pomalšie zaostrovanie
-  plastový závit
-  priemerné video
-  nízke rozlíšenie fotografií pri vysokorýchlostnom snímaní a HDR
-  funkcia panorámy

Záver

Odolné prevedenie fotoaparátu výrazne zvyšuje jeho úžitkovú hodnotu. Srdcom je to bežný kompakt, ktorý toho ale veľa vydrží. Možno sa s ním ani nikdy nepotopíte pod vodu, ale oceníte, že pri páde zo stola či obliatí pivom sa mu nič nestane. Smelo ho môžete zveriť deťom, ktoré sa k fototechnike nesprávajú najšetrnejšie. Bola by ale škoda nevyužiť jeho odolnosť kreatívnejšie. S deťmi v aquaparku, s kamarátmi na rafte, pri stavaní hradu z piesku, winndsurfingu, lyžovaní atď. Uplatní sa aj v znečistenom prostredí, napr. pri dokumentovaní stavebných prác. Prežije púšť, vysoké hory, tropický dažďový prales. Ak si kúpiť nenáročný kompakt, tak rozhodne “pancierovaný”. S ním zachytíte to, čo s bežným kompaktom nie a rodinných príslušníkov či kamarátov ohúrite fotkami a videom z miest, kde by ich fotoaparát “zahynul”.

Obrazová kvalita je dobrá, ale nijako výnimočná. Jednoducho ako z bežného kompaktu strednej triedy. Náročnejším fotografom bude chýbať RAW formát, s ktorým by sa mohli vyhrať. Pochváliť musím vydarené Art efekty a makrorežim. Zaostrovanie je rýchle, pod vodou len priemerné. Chod spúšte je tuhší, ale to je daň za to, aby nedochádzalo pod vodou k samovoľnému exponovaniu. U takéhoto typu fotoaparátu s dobrodružnou povahou príde zabudované GPS vhod, aby ste si vedeli pozrieť na mape, kde ste zažívali dobrodružstvá. A keď už na pamäťovej karte nebudete mať miesto, môžete TG-2 použiť ako LED svetlo.

Olympus TOUGH TG-2 si zaslúži ocenenie Tip redakcie na všestranný kompaktný fotoaparát, s ktorým sa vybláznite prakticky kdekoľvek.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Rustynko
2013-08-07 09:24:58
Obrazovú kvalitu hodnotiť nechcem a nebudem, no čo do dizajnu sa pre mňa subjektívne jedná o absolútnu krásku
 
tomatito
ocenenie redakciou 2013-08-07 20:57:26
dizajn fajn..a kvalita lepsia ako poniektore ine sumitka...
 
dajopajo
2013-08-08 20:44:31
Kvoli "nepodstatnemu" vysokorychlostnemu videu som nebral TG1, ale nikon AW100, TG2 sa mi velmi paci, ako odolny kompakt na dovolenky a do vrecka ked sa mi nechce brat zrkadlovku, akurat je tu este jeden konkurent, nikon AW110, len to umiestnenie objektivu je nestastne, zato co sa tyka odolnosti je nikon jediny co vydrzal celu dovolenku, kdezto predosle olympusy vzdy daku vodu prepustili...
 
bobo222
2013-08-09 08:45:27
príspevok od: dajopajo
Kvoli "nepodstatnemu" vysokorychlostnemu videu som nebral TG1, ale nikon AW100, TG2 sa mi velmi paci, ako odolny kompakt na dovolenky a do vrecka ked sa mi nechce brat zrkadlovku, akurat je tu este jeden konkurent, nikon AW110, len to umiestnenie objektivu je nestastne, zato co sa tyka odolnosti je nikon jediny co vydrzal celu dovolenku, kdezto predosle olympusy vzdy daku vodu prepustili...
Ale začínať u toho nikonu sveteľnosť na 3,9 považujem za dosť brutálne zverstvo. To môžeš fotiť tak v metrovej plytčine v egypte....
 
dajopajo
2013-08-09 09:32:55
príspevok od: bobo222
Ale začínať u toho nikonu sveteľnosť na 3,9 považujem za dosť brutálne zverstvo. To môžeš fotiť tak v metrovej plytčine v egypte....
no presne do Egypta chodim takmer kazdy roka a ta svetelnost uplne staci, cervene more je take ciste a slnko v Egypte take ostre, ze nebol problem fotit i takmer v 10m hlbke...
 
dajopajo
2015-03-15 12:44:57
Pred par dnami som tg2 kupil skoro za babku, len som videl na YouTube jeden test a oly pri dlhsom ponore prepustil vodu a bol v haji, problemom budu asi stale dvoje dvierka, mali by robit len jedny a poriadne a mozno s utesnenym nabijacim konektorom ako napr na se xperia z1... zvazujem ze ho radsej predam a kupim novinku nikon aw130, aw 100 mi drzi uz hodne dlho a aw 130 je utesneny do 30m plus zvysena svetelnost, wifi...
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované