Hore

Olympus Tough TG-3

Tretia generácia odolného kompaktného fotoaparátu. Prináša oproti predchodcom výraznejšie vylepšenia?


Takmer presne pred rokom sme testovali model TG-2. TG-3 sa dizajnovo odlišuje len málo. Rozdiely si všimnete až pri podrobnejšom porovnávaní. Spredu vyzerajú obidva fotoaparáty takmer rovnako. Najväčší rozdiel je v dizajne krytky bajonetu pre pripojenie príslušenstva.

Väčší rozdiel zbadáme pri pohľade zhora. Tlačidlo ON/OFF výrazne zmenilo dizajn a hore sa presťahovalo ovládanie zoomu. Pod nápisom GPS, pribudlo logo WiFi.

Zozadu vyzerá novinka lacnejšie. Zmizla protišmyková plocha na ľavej strane od displeja. Krížový volič už nie je kovovo lesklý. Na miesto kolísky transfokácie sa presunulo tlačidlo Record. Mierne sa zmenila ponuka programov na otočnom voliči. Super macro je nahradené ikonkou mikroskopu. Magic programy sú premenované na Art efekty. Custom program 2 uvoľnil miesto šablónam Photo Story.





Táto recenzia bude zameraná na rozdiely medzi novým a starým modelom. Prvou hlavnou novinkou je snímač s vyšším rozlíšením, ten má rozlíšenie 16 Mpx, predchodca mal rozlíšenie 12 Mpx. Snímač je typu BSI-CMOS. O spracovanie dát sa stará procesor TruePic VII. Do hardvérovej výbavy pribudlo WiFi. Znižovaniu výrobných nákladov padol za obeť kvalitný OLED displej, TG-3 má obyčajný TN LCD displej. Rozlíšenie kleslo z 610 000 na 460 000 bodov. Vnútorná pamäť, ktorá je aj tak prakticky nevyužiteľná, má teraz kapacitu 36 MB, oproti 22 MB u TG-2.

Ostatné zmeny sa týkajú funkčnej výbavy.V programovej výbave pribudla funkcia Photo Story a obrazové efekty Magic sa premenovali na Art efekty, rovnako ako je tomu u ostatných fotoaparátov Stylus, PEN a OM-D. Art efektov je menej ako Magic efektov, pretože niektoré Magic efekty sú od nich odčlenené. K najzaujímavejším inováciám patrí pridanie funkcií intervalometru a Time Lapse.

Na odolnosti sa nemenilo takmer nič. Obidva modely zhodne sú vodotesné do 5 m, mrazuvzdorné do -10°C, tlakuvzdorné do 100 kg a prachuvzdorné. Minimálny rozdiel je v odolnosti pri páde, kde je u TG-3 udávaná hodnota výšky 2,1 m, kdežto u TG-2 len 2 m.

Obrazový senzor: BSI CMOS, veľkosť 1/2,3", rozlíšenie 16 Mpx

Objektív: 4,5 - 18 mm (ekv. 35 mm: 25 - 100 mm), F2,0 - 4,9, konštrukcia 9 členov/7 skupín (vrátane 4 asférických optických členov)

Displej: Typ: TN LCD  3,0 "(7,6 cm), 460 000 bodov korekcia jasu: +/- 2 úrovne

Zaostrovací systém: TTL iESP s rozoznaním kontrastu, rozsah 0,1 m - nekonečno, supermakro od 1 cm

Stabilizácia obrazu: posunom snímača

Obrazový procesor: TruePic VII

Meranie svetla: ESP, integrálne, bodové

Rýchlosť uzávierky: 1/2 - 1/2000 s - 4 s (nočná scéna)

Kompenzácia expozície: +/- 2 EV

Režimy: Auto, programová automatika, Super Makro, scénické režimy, magický filter, panoráma, užívateľský, Photo Story, video

Funkcia rozšírenia: Mechanická stabilizácia obrazu (Posuv snímače), technológia pokročilého režimu detekcie tvárí, technológia Shadow Adjustment

Scénické režimy: Portrét, e-portrét, Krajina, Intervalové snímanie, Nočná scéna z ruky, Nočná scéna, Nočná scéna s portrétom, Športy, Interiér, Autoportrét, Západ slnka, Ohňostroj, Kuchyňa, Dokumenty, Pláž a sneh, Podvodné fotografie, Podvodné široký 1, podvodný široký 2, Podvodné makro, Sneh, Panoráma, Backlight HDR

Art efekty: Pop Art, Zmäkčenie, Bledé a svetlé farby, Zrnitý film, Camera obscura, Diorama, Dramatický tón (HDR)

Citlivosť: AUTO, ISO 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400

Vyváženie bielej: AUTO, Zamračené, Slnko, Žiarovka, Podvodné, Žiarivka 1, užívateľské nastavenie

Vstavaný blesk: áno

Sekvenčné snímanie: vysokorýchlostné 15 sn./s - až 60 snímok (v režime 3 Mpx), štandardné: 5 sn./S - až 25 snímok (plný formát obrázku)

Systém nahrávania videa: MOV (H.264)/HS Movie: AVI (Motion JPEG)

Kvalita obrazu: 1080p, 720p (až do 29 min.), VGA, QVGA (až do plnej kapacity pamäťového média)

Vysokorýchlostné nahrávania: QVGA (240 sn./S, max 20 s), VGA (120 sn./S max 20 s)

Časozberná metóda: 720p (AVI Motion JPEG ®), maximálna veľkosť súboru 4GB

Systém záznamu zvuku: PCM, stereo

Pamäť: SD / SDHC / SDXC (UHS-I trieda podporovaná), vnútorná pamäť: 36 MB, kompatibilita s Eye-Fi

Odolnosť: nárazuvzdorný z výšky až 2,1 m, vodotesný do hĺbky 15 m, mrazuvzdorný do -10°C, tlakuvzdorný do 100 kg, prachuvzdorný

Integrovaný GPS modul

Elektronický kompas

Manometer

LED lampa

Napájanie: Li-Ion akumulátor LI-92B

Rozhranie: HDMI mikro typ D, DC vstup, kKombinovaný A/V a USB, WiFi, FlashAir

Rozmery (Š x V x H): 111,5 x 65,9 x 31,2 mm

Hmotnosť: 247 g (vrátane batérie a pamäťové karty )


http://www.olympus.sk/site/cs/c/cameras/digital_cameras/tough/tg_3/tg_3_specifications.html



Funkcionalita

Vo svojej podstate je TG-3 obyčajný kompakt s 4-násobným zoomom, zabudovaný do odolného tela. Neumožňuje snímať do formátu RAW a tak sa so záchranou prepalov a neprekreslených tieňov nevyhrajete. Programová výbava ponúka plnú automatiku, viac než dvadsať scénických režimov, plnú programovú automatiku P, clonovú automatiku A a možnosť uloženia si vlastných nadstavení pod ikonku C. Z efektokov je v ponuke 7 art efektov a šablóny Picture Styles.

Objektív ponúka veľmi dobú schopnosť snímania detailov. V štandardnom režime zaostruje od 10 cm, v režime “mikroskop” už od 1 cm. Rozsah objektívu je 25-100 mm (135EQ), pri svetelnosti f/2-4,9. Objektív sa z tela fotoaparátu nevysúva. To je jedna zo základných podmienok vysokej odolnosti. Okolo objektívu je bajonet, chránený krytkou. Bajonet umožňuje pripojiť rozširujúce predsádky a kruhové LED svetlo.

Expozícia

Najkratší čas uzávierky je 1/2000 sekundy, najdlhší 4 skundy. Clona je nastaviteľná v troch krokoch. Korekcia expozície je v rozsahu +/- 2EV.

Citlivosť

Citlivosť je nastaviteľná aj manuálne a to v rozsahu ISO 100 - 6400.

Vyváženie bielej

Okrem štandardných prednastavení sú k dispozícii aj špeciálne režimy pre fotografovanie pod vodou.

GPS

Ako sa na správny cestovateľský fotoaparát patrí, je TG-3 vybavený GPS. Súradnice sa zapisujú do EXIFU, na Google maps si môžete potom pozrieť, kde ste fotografie nafotili. To nie je všetko. Fotoaparát má zabudovaný aj elektronický kompas a dokáže zobraziť aj nadmorskú výšku, či naopak hĺbku ponoru. Tieto informácie sa zobrazia po stlačení tlačidla “info”, ktorým sa prepína zobrazovanie informácií na displeji.

WiFi

Oproti TG-2 je novinka vybavená aj WiFI, ale bez NFC. WiFi umožňuje prepojiť fotoaparát s chytrým zariadením (tablet, telefón), na ktorom musí byť nainštalovaná aplikácia Olympus Share, ktorú sme si už niekoľkokrát predstavili v testoch CSC fotoaparátov. Umožňuje fotoaparát ovládať a sťahovať z neho fotografie.

Rýchle sériové snímanie

Akčné ambície fotografa sa fotoaparát snaží potešiť snímkovou frekvenciou až 15 obr./s. c sérii 60 záberov. Ale len v rozlíšení 3 Mpx. Pri plnom rozlíšení je to 5 obr./s. v sérii max. 25 obrázkov.

Intevalometer a Time Lapse

Oproti modelu TG-2 pribudla funkcia inervalometru, časozberného snímania, s možnosťou vytvorenia videa priamo vo fotoaparáte. Séria záberov je obmedzená na 99 obrázkov. V menu si nastavíte počet obrázkov, oneskorenie a interval. Ak nechate vyhotoviť video zo všetkých 99 záberov, je dĺžka videa 9 sekúnd. Rozlíšenie videa je HD ready, čiže 720 riadkov. Dielčie fotografie sa uchovávajú na karte v plnom rozlíšení, v počítači preto môžete vyhotoviť aj kvalitnejšie Time Lapse video.




Príslušenstvo

Olympus Tough TG-3 predčí konkurenciu v tom, že podporuje zaujímavé príslušenstvo. Odolnosť ešte viac zvýši silikónové puzdro CSCH‑122. Rozsah objektívu rozšíria predsádky TCON‑T01 (tele) a FCON‑T01 (Fish Eye), ku ktorým potrebujete adaptačný krúžok CLA-T01. Najmä pre makristov je zaujímavé kruhové LED svetlo LG-1.



Makrosvetlo LG-1.



Ak sa chcete s fotoaparátom potápať hlbšie, Olympus pre neho ponúka podvodné puzdro PT‑056, s ktorým ovládnete hlbiny až do 45 m. K nemu sú pripojiteľné predsádky a externý blesk.


Podvodné puzdro PT-056, odolá tlaku aj v hĺbke 45 metrov.


Fotoaparát v praxi

Štart fotoaparátu je bleskový, menej než 1/2 sekundy. Zaostrovanie je svižné, poznám CSC fotoaparáty, ktorým to ide výrazne pomalšie. Za horších svetelných podmienok pomáha autofokusu výkonná prisvetlovacia dióda. Pri fotení portrétov môže pôsobiť rušivo. Transfokátor sa ovláda páčkou na vrchnej časti fotoaparátu. Tá sa najlepšie ovláda, ak držíte fotoaparát medzi štyrmi prstami (ako dáma s dlhými nechtami).

Ovládanie základných funkcií je podobné ako u CSC fotoaparátov Olympus a u najnovších Stylusov, číže kompaktov a ultrazoomov. K tomu sa pridáva ovládanie Tough. Že neviete, čo to je? V menu si môžete aktivovať ovládanie poklepaním. Pri silnejšom poklepaní na niektorý z bokov fotoaparátu sa pohybujete v rýchlom menu alebo prehliadate fotografie, rovnako akoby ste stláčali šípky smerového voliča. Tento typ ovládania je vhodný do prostredia, kedy by ste fotoaparát len ťažko ovládali klasickým spôsobom. Napr. na lyžiach v rukaviciach. Pri bežnom používaní odporúčam mať funkciu Tough vypnutú, aby vám náhodou nevyskakovalo rýchle menu, alebo ste nenastavili nechtiac korekciu expozície. Pri fotení si treba dávať pozor na čistotu krycieho skla, ani anireflexné vrstvy nepomôžu, ak ich prekryjete mastnými otlačkami prsta.


Objektív je citlivý na reflexy, to sa dalo u takejto konštrukcie s krycím sklom očakávať. Stačí sa vyhýbať priamemu bodovému svetlu, na bočne svetlo už nie je tak citlivý.



Rozsah objektívu je praktický. 25 mm je dostatočne širokouhlých pre fotografovanie krajiny a architektúry. Naproti tomu 100 mm už dokáže slušne priblížiť vzdialenejšie objekty. Prednosťou objektívu je jeho schopnosť fotografovať detaily. Fotoaparát netreba prepínať do makrorežimu. Zaostruje od 10 cm a to aj pri nastavení na tele. V štandardnom režime je mierka zväčšenie okolo 1:1. Ta pravá makrosranda príde až s prepnutím do režimu “mikroskop”. Opäť možno používať celý rozsah zoomu. Na ohnisku 100 mm je mierka zväčšenia viac ako 3:1! To ste 1 cm od fotografovaného objektu, kde už si cloníte a zaručene vyplašíte čokoľvek živé.

Len ťažko som na ovládaní fotoaparátu hľadal niečo, čo by mi vadilo. V praxi som si tak zanadával len na nabíjanie cez neštandardný USB konektor.


Už štandardné makro je veľmi dobré.



V režime “mikroskop” urobíte až 3x väčší detail.



Tak ako väčšina skúsenejších fotografov, väčšinou používam expozičný program A. Ten nájdete aj u tohto fotoaparátu. U tak malého snímača sa s hĺbkou ostrosti nevyhráte. Preto som väčšinou fotografoval s programom P. Je to plná automatika, ale ostaté parametre  (ISO, korekcia expozície, WB, režim merania, blesk) mám pod dozorom. Zo scénických režimov som vyskúšal Panorámu a HDR. Ani jedno ma neuspokojilo, viď nižšie.


Jeden zo siedmych Art efektov.


Obrazová kvalita

Obrazová kvalita v tejto kategórii stagnuje. Vieme, že zvýšenie rozlíšenia je u kompaktov skôr kontraproduktívne. Olympus Tough TG-3 bohužiaľ nezlepšuje obrazovú kvalitu svojho predchodcu. Tá je porovnateľná s bežnými kompaktami v cenovej relácii aj okolo 100 €. A to je u fotoaparátu za takmer 400 € dnes už málo. Boj medzi fotomobilmi a fotoaparátmi sa vyostruje. Na kompakty sa kladú čoraz väčšie nároky. Zákazníci chcú výrazne lepšiu obrazovú kvalitu.

Dynamický rozsah je obmedzený, ešteže sa fotoaparát snaží softverovo plne využívať potenciál snímača. Šum je všadeprítomný už od najnižšej citlivosti ISO 100. Je intenzívne potlačovaný a dobrou správou je, že aj pri vyšších hodnotách ISO je šum takmer monochromatický. Pri citlivostiach do ISO 400 je možné tlačiť fotografie do formátu A3, pri vyšších hodnotách A4. Menej náročný fotografi budú s úrovňou šumu spokojní.

Fotoaparát umožňuje snímať sériu fotografií vysokou frekvenciou, ale len v rozlíšení Full HD 1920x1080 bodov. Predpokladám, že vnútorne vlastne robí fotografie z videa. Kvalita je veľmi nízka, na fotografiách sú vyhladené všetky jemné detaily. Fotografie sú vhodné na pozeranie na displejoch s menšou uhlopriečkou.


Kvalita fotografií pri snímkovej frekvencii 15 obr./s. je nevalná.



Vyskúšal som aj režim panorámy. Tá sa spojí priamo vo fotoaparáte. Funguj to ale inak, ako napr. u sweep panorámy vo fotoaparátoch Sony, kde plynule otáčate fotoaparátom, pričom sa panoráma zároveň skladá. U TG-3 pomocou nápovedy na obrazovke nafotíte tri zábery, ktoré sa potom nekonečne dlho spájajú. Veľmi nepraktické riešenie, navyše s neuspokojivým výsledkom. Pri takomto spôsobe by som očakával vyššie rozlíšenie. Fotoaparátu sa ani nedarí panorámy poskladať bez chýb. Túto funkciu budúci majitelia asi používať nebudú.


Dobre si nevedie HDR funkcia. Fotoaparát v krátkom čase vyhotoví tri zábery a zloží z nich jeden s väčším dynamickým rozsahom. Výsledok je nepresvedčivý. HDR efekt nie je dostatočný a navyše sú fotografie často neostré a to aj za výborných svetelných podmienok.


Fotografia nasnímaná pomocou funkcie HDR.


Video

Kvalitou patrí video k miernemu podpriemeru. Vidno v ňom kompresiu a pri horšom svetle aj výrazný šum. Pri premietaní na veľkoplošnom televízore si nižšej kvality určite všimnete. Pochváliť musím robustné zaostrovanie a účinnú stabilizáciu, vďaka čomu sa na video dobre pozerá.

Fotoaparát dokáže snímať video aj frekvenciami 120 a 240 obr./s., maximálna dĺžka je 20 sekúnd. Rozlíšenie je len VGA a pri 240 obrázkoch ešte menej. Využitie je preto otázne.

Pri videu dochádza k pomerne výraznému orezu uhlu záberu. To pocítite najmä pod vodou, ktorá vzhľadom na svoje optické vlastnosti uhol záberu ešte viac zúži.




Plusy a mínusy

+  odolné prevedenie
+  dobrá ergonómia ovládania
+  rýchlosť
+  makro a funkcia “mikroskopu”

-  nemá RAW
-  obrazová kvalita zodpovedá kompaktom niekoľkonásobne lacnejším
-  nemá výklopný displej
-  horší displej ako i predchodcu

Záver


Olympus Tough TG-3 patrí k najlepším outdoorovým fotoaparátom. Oproti predchodcovi neprináša výraznejší nárast obrazovej kvality. A to v dnešnej dobe, ústupu kompaktov s malým snímačom nestačí. Aby takýto prístroj uspel na trhu, musí sa zamerať na náročnejších fotografov. Netreba zabúdať ani na obrovskú konkurenciu akčných kamier typu GoPro Hero. Väčší 1” snímač by fotoaparátu výrazne prospel. Obrazová kvalita TG-3 je porovnateľná s bežnými kompaktami za 3x nižšiu cenu, užívateľ si pripláca za prevedenie fotoaparátu a GPS.

Spracovaniu a funkcionalite niet čo vytknúť. Fotoaparát je rýchly, ako kompakt až nadpriemerne. Bonusové body zbiera za schopnosť snímať detaily v mierke viac ako 3:1. Aj keď je odolnosť využiteľná najmä pri outdoorových aktivitách, uplatní sa tento fotoaparát aj v stavebníctve a priemysle. Všade tam, kde je nutné fotografovať v znečistenom prostredí. Dobre dokáže zdokumentovať tie najmenšie chyby materiálu, najmä v spojení s kruhovým LED svetlom.

Fotoaparát je vhodný aj pre deti, ktoré si na veci nedávajú pozor. Jediné, čo výrobca do neho nevie zabudovať je, aby ho nestratili.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
stancok
2014-08-15 11:19:14
ta posledna veta je asi najviac vystihujuca..fotoaparat pre deti.. asi tak ostatni resp ti rozumnejsi pockaju na modely s 1´´ cipom(napr panak lx8, nikon p8000, ci fuji X30 po prip. uz existujuci vynikajuci sony rx100 iii. ) a urcite sa nieco objavi casom aj v outdoor oblasti
 
tomino1980
2014-08-15 14:16:55
x20 bude mat 2/3 senzor
 
tomino1980
2014-08-15 14:17:24
teda x30
 
Daniel Leitman
2014-08-15 20:12:01
cenovku chlapci z Olympusu DOST prestrelili
 
stancok
2014-08-15 20:26:16
príspevok od: tomino1980
x20 bude mat 2/3 senzor
coo? to odkial mas info, vsak vsade tvrdili takmer na 100% ze nastupca x20 bude mat uz vlastny fuji x-trans 1´´ senzor ...no ak je to pravda, tak to bude slapnutie vedla od fuji, zial.. tak snad aspon panak dodrzi slovo s modelom lx8 ,je potrebne aby vznikla konkurencia 1´´ senzorov koli cene rx100 iii
 
tomino1980
2014-08-15 21:01:39
príspevok od: stancok
coo? to odkial mas info, vsak vsade tvrdili takmer na 100% ze nastupca x20 bude mat uz vlastny fuji x-trans 1´´ senzor ...no ak je to pravda, tak to bude slapnutie vedla od fuji, zial.. tak snad aspon panak dodrzi slovo s modelom lx8 ,je potrebne aby vznikla konkurencia 1´´ senzorov koli cene rx100 iii
tu dole ...ale urcite si svojich priaznivcov najde...ved je to fffffffffuji

http://www.mirrorlessrumors.com/not-really-spectacular-fuji-x30-features-2-3-sensor-and-simple-evf


http://www.fujirumors.com/x30-lens-28-112-f2-2-8-x20-dual-ring-srp/
 
Marcel Rebro
2014-08-15 21:16:45
príspevok od: stancok
ta posledna veta je asi najviac vystihujuca..fotoaparat pre deti.. asi tak ostatni resp ti rozumnejsi pockaju na modely s 1´´ cipom(napr panak lx8, nikon p8000, ci fuji X30 po prip. uz existujuci vynikajuci sony rx100 iii. ) a urcite sa nieco objavi casom aj v outdoor oblasti
Ti rozumnejsi (rozumej ti co chcu sa chcu fotografii venovat inak, ako spoza pocitaca) uz davno maju (napr.) Sony RX 100 (I, II, III) a k nemu normalny UW housing. Pod vodou / na rafte na rozmeroch az tak nezalezi a na suchu maju kompaktny a pritom vykonny aparat.
 
stefanm
2014-08-15 22:37:08
príspevok od: stancok
ta posledna veta je asi najviac vystihujuca..fotoaparat pre deti.. asi tak ostatni resp ti rozumnejsi pockaju na modely s 1´´ cipom(napr panak lx8, nikon p8000, ci fuji X30 po prip. uz existujuci vynikajuci sony rx100 iii. ) a urcite sa nieco objavi casom aj v outdoor oblasti
Myslím si, že v tejto kategórii sa väčší senzor objaví asi ťažko. Predsa len sa tu sledujú iné ciele. Záujemcovia o tieto foťáky asi sotva budú niekedy niečo niekde vystavovať. Skôr sa budú tešiť z toho /a machrovať pred kolegami v práci/, že si nafotili jazdu na tobogane, plávajúcu medúzu, či natočili pád do kaluže na horskom bicykli. Nikdy nič nevytlačia väčšie ako A5, takže nejaký šum im nikdy nebude prekážať, nepostrehnú ani odšumovanie, nebudú im chýbať detaily a nebudú riešiť ani ostrosť. S cenovkou okolo 200E by mal podľa mňa dobré šance.
 
stancok
2014-08-16 22:07:29
príspevok od: stefanm
Myslím si, že v tejto kategórii sa väčší senzor objaví asi ťažko. Predsa len sa tu sledujú iné ciele. Záujemcovia o tieto foťáky asi sotva budú niekedy niečo niekde vystavovať. Skôr sa budú tešiť z toho /a machrovať pred kolegami v práci/, že si nafotili jazdu na tobogane, plávajúcu medúzu, či natočili pád do kaluže na horskom bicykli. Nikdy nič nevytlačia väčšie ako A5, takže nejaký šum im nikdy nebude prekážať, nepostrehnú ani odšumovanie, nebudú im chýbať detaily a nebudú riešiť ani ostrosť. S cenovkou okolo 200E by mal podľa mňa dobré šance.
to co tvrdis je loz, na tomto trende(kompakty s vacsim cipom) praveze zacinaju pomaly ale isto firmy pracovat.. momentalne sony a panasonic a coskoro sa pridaju aj dalsie firmy, je to len otazka casu, vyrobcovia zacinaju pomaly ale isto chapat ze mydlovym krabickam so zastaralym pidicipom typu 1/2,3 ci 1/1,7 pomaly ale isto zvoni umieracik(aj ked blbeckovia co ich neustale kupuju sa najdu stale), tak ci tak sa bude ich vyroba pomaly obmedzovat, takze 1´´ cip sa urcite objavi, najblizsie to bude prave u panasonicu LX8 co uz je viacmenej iste http://thenewcamera.com/tag/panasonic-lx8/ onedlho sa prida aj nikon s modelom p8000 a verim zeby tak mohol ucinit aj olymus uz s modelom xz-3, uvidime..
 
stancok
2014-08-16 22:47:58
príspevok od: stefanm
Myslím si, že v tejto kategórii sa väčší senzor objaví asi ťažko. Predsa len sa tu sledujú iné ciele. Záujemcovia o tieto foťáky asi sotva budú niekedy niečo niekde vystavovať. Skôr sa budú tešiť z toho /a machrovať pred kolegami v práci/, že si nafotili jazdu na tobogane, plávajúcu medúzu, či natočili pád do kaluže na horskom bicykli. Nikdy nič nevytlačia väčšie ako A5, takže nejaký šum im nikdy nebude prekážať, nepostrehnú ani odšumovanie, nebudú im chýbať detaily a nebudú riešiť ani ostrosť. S cenovkou okolo 200E by mal podľa mňa dobré šance.
..prave pozeram ze si mal na mysli asi kategoriu outdoor tak pardon za ten predosly prispevok, nepochopil som to spravne jasne ze v outdoor kat. to pojde asi len tazko,ale isty trend tu je,mozno sa nieco casom objavi predsa.. inak skoda ze tu nie je moznost editacie alebo mazania prispevkov...(len par sekund a uz sa neda editovat ani mazat,co je mnohokrat na skodu)
 
stefanm
2014-08-16 22:49:11
príspevok od: stancok
to co tvrdis je loz, na tomto trende(kompakty s vacsim cipom) praveze zacinaju pomaly ale isto firmy pracovat.. momentalne sony a panasonic a coskoro sa pridaju aj dalsie firmy, je to len otazka casu, vyrobcovia zacinaju pomaly ale isto chapat ze mydlovym krabickam so zastaralym pidicipom typu 1/2,3 ci 1/1,7 pomaly ale isto zvoni umieracik(aj ked blbeckovia co ich neustale kupuju sa najdu stale), tak ci tak sa bude ich vyroba pomaly obmedzovat, takze 1´´ cip sa urcite objavi, najblizsie to bude prave u panasonicu LX8 co uz je viacmenej iste http://thenewcamera.com/tag/panasonic-lx8/ onedlho sa prida aj nikon s modelom p8000 a verim zeby tak mohol ucinit aj olymus uz s modelom xz-3, uvidime..
Ani jeden z foťákov, ktoré spomínaš nepatrí do segmentu odolných outdoorových kompaktov. Ak výrobcovia budú chcieť zachovať skutočnú kompaktnosť, tak budú mať asi trochu problém s optikou. Väčšie senzory sú na optiku trochu náročnejšie.
Vidím to tak, že odolné kompakty ostanú na súčasných veľkostiach senzorov. Tí fotografi, ktorí budú chcieť z fotiek získať viac, tak to budú riešiť tak, ako spomenul Marcel Rebro.
Uvidíme.
Senzory ktoré spomínaš by som do koša nehádzal. Práve naopak, dosť sa na nich zamakalo a veľmi pochybujem, že bežní užívatelia, ktorí foťák vytiahnu tak päť krát do roka by z nejakej zrkadlovky dokázali dostať viac. Stačí sa pozrieť ako fotí G16 alebo P7800 či XZ-2. Tieto foťáky si kupujú aj profesionáli, ktorí niekedy potrebujú niečo ľahšie a menšie so sebou. A úplná pohoda.
 
stefanm
2014-08-16 22:54:30
príspevok od: stancok
..prave pozeram ze si mal na mysli asi kategoriu outdoor tak pardon za ten predosly prispevok, nepochopil som to spravne jasne ze v outdoor kat. to pojde asi len tazko,ale isty trend tu je,mozno sa nieco casom objavi predsa.. inak skoda ze tu nie je moznost editacie alebo mazania prispevkov...(len par sekund a uz sa neda editovat ani mazat,co je mnohokrat na skodu)
Práve som poslal odpoveď, lebo som si všimol, že nehovoríš o odolných kompaktoch. Keby som trochu počkal, tak som ju ani nemusel písať, lebo vidím, že si si to už všimol. Tak čo už je, nech bude...
 
Cako
ocenenie redakciou 2014-08-17 13:42:45
prečo je u vodotesných kompaktoch tá obrazová kvalita stále na prd?
 
Martin P
2014-08-18 04:43:42
príspevok od: Cako
prečo je u vodotesných kompaktoch tá obrazová kvalita stále na prd?
maly obrazovy senzor
maly objektiv s malymi a plastovymi sosovkami
sklo pred objektivom spina na tom skle alebo voda
a vsetok technicky um je venovany vodotesnosti
 
total empty
2014-08-18 08:35:17
príspevok od: Cako
prečo je u vodotesných kompaktoch tá obrazová kvalita stále na prd?
Lebo na to idú technologicky zlé.
Byť vode odolný nemusí znamenať vodotesný.
Vedro je vode odolné ale nie vodotesné, treba použiť také technológie,ktorým voda nebude robiť problém a pritom foťaky vôbec nemusia byť vodotesné.
A nebudeme obmedzený malými kompaktmi.
Toť len taká logická úvaha.
Alebo inak povedané: Netreba robiť do obchodov a bank bezbarierový prístup pre vozičkárov, ale treba vozičkárom spraviť vozíký, ktoré lozia aj po schodoh aj po rebríku.
 
fatality
2014-08-18 20:22:23
príspevok od: stancok
to co tvrdis je loz, na tomto trende(kompakty s vacsim cipom) praveze zacinaju pomaly ale isto firmy pracovat.. momentalne sony a panasonic a coskoro sa pridaju aj dalsie firmy, je to len otazka casu, vyrobcovia zacinaju pomaly ale isto chapat ze mydlovym krabickam so zastaralym pidicipom typu 1/2,3 ci 1/1,7 pomaly ale isto zvoni umieracik(aj ked blbeckovia co ich neustale kupuju sa najdu stale), tak ci tak sa bude ich vyroba pomaly obmedzovat, takze 1´´ cip sa urcite objavi, najblizsie to bude prave u panasonicu LX8 co uz je viacmenej iste http://thenewcamera.com/tag/panasonic-lx8/ onedlho sa prida aj nikon s modelom p8000 a verim zeby tak mohol ucinit aj olymus uz s modelom xz-3, uvidime..
stancok..nemas ty nahodou XZ-2ku s 1/1.7 "pidicipom" ?
 
skanzen
2014-08-19 13:09:51
príspevok od: Marcel Rebro
Ti rozumnejsi (rozumej ti co chcu sa chcu fotografii venovat inak, ako spoza pocitaca) uz davno maju (napr.) Sony RX 100 (I, II, III) a k nemu normalny UW housing. Pod vodou / na rafte na rozmeroch az tak nezalezi a na suchu maju kompaktny a pritom vykonny aparat.
Tu sa tak trochu zabuda na to ze "Tought" neznamena len vodeodolnost ale aj odolnost proti vibraciam, padom, prachu a nizkym teplotam, pricom fotak by mal byt stale schopny prevadzky.
A to su uz veci na ktore UW housing nestaci
 
Marcel Rebro
2014-08-19 13:30:31
príspevok od: skanzen
Tu sa tak trochu zabuda na to ze "Tought" neznamena len vodeodolnost ale aj odolnost proti vibraciam, padom, prachu a nizkym teplotam, pricom fotak by mal byt stale schopny prevadzky.
A to su uz veci na ktore UW housing nestaci
- vibracie ... no myslim ze creva to ma ako kazdy iny kompakt, takze neviem
- pad ... suhlasim, fotak vsak nepouzivam na vrhanie
- prach ... v zasade suhlasim aj ked neviem co by som v extremne prasnom prostredi fotil. Najprasnejsie co som zazil bol motokros a v pohoda aj bez "Tought"
- nizke teploty ... este som nezazil tak nizke teploty aby mi prestal fungovat akykolvek fotak. Skor prestanu fungovat prsty

Myslim ze 93,4% ludi co si kupi takyto kompakt ho kupuje primarne koli snorchlovaniu a / alebo foteniu v aquaparku.
 
bear
2014-08-19 13:57:23
príspevok od: Marcel Rebro
- vibracie ... no myslim ze creva to ma ako kazdy iny kompakt, takze neviem
- pad ... suhlasim, fotak vsak nepouzivam na vrhanie
- prach ... v zasade suhlasim aj ked neviem co by som v extremne prasnom prostredi fotil. Najprasnejsie co som zazil bol motokros a v pohoda aj bez "Tought"
- nizke teploty ... este som nezazil tak nizke teploty aby mi prestal fungovat akykolvek fotak. Skor prestanu fungovat prsty

Myslim ze 93,4% ludi co si kupi takyto kompakt ho kupuje primarne koli snorchlovaniu a / alebo foteniu v aquaparku.
Olympus touch a ine odolne fotaky nemaju opticky stabilizator, alebo stabilizovany senzor. Preto zvladne silnejsie vibracie/pad lepsie ako ine kompakty.
 
skanzen
2014-08-20 16:23:19
príspevok od: Marcel Rebro
- vibracie ... no myslim ze creva to ma ako kazdy iny kompakt, takze neviem
- pad ... suhlasim, fotak vsak nepouzivam na vrhanie
- prach ... v zasade suhlasim aj ked neviem co by som v extremne prasnom prostredi fotil. Najprasnejsie co som zazil bol motokros a v pohoda aj bez "Tought"
- nizke teploty ... este som nezazil tak nizke teploty aby mi prestal fungovat akykolvek fotak. Skor prestanu fungovat prsty

Myslim ze 93,4% ludi co si kupi takyto kompakt ho kupuje primarne koli snorchlovaniu a / alebo foteniu v aquaparku.
Ja myslim ze tych snorchlovacich ludi bude 95.28%, bohuzial si priplacaju aj za to co nepotrebuju.
Ten zvysok s tym moze behat po stavbach, na lyziach, stvorkolkach, raftoch a inych outdoorovych aktivitach
 
kuchar
2014-08-20 19:03:12
príspevok od: tomino1980
teda x30
Vraj ma mat x30 ten isty senzor aj objektiv ako x20 do plusu bude mat wifi,otocny lepsi displej a elektronicky hladacik...(miesto optickeho).Predpokladam ,ze pride coskoro kedze uz prestali vyrabat strieborne x20,ktore su uz takmer vsade out of stock...
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované