Hore

Panasonic Lumix DC-G100

Situácia okolo Covidu nás donútila viac pracovať z domu. To sa prejavilo na zvýšenom dopyte po prístrojoch pre točenie vlogov. Panasonic sa na video špecializuje a za vlogerské by sme mohli považovať viaceré jeho fotoaparáty.

Teraz ale prichádza so špecializovaným modelom G100. Malým prístrojom zameraným na vloging. Hneď na začiatku ma zarazilo označenie G100. Je to nástupca modelu G90, alebo prvý model nového radu? To druhé, G100 je prvý model nového radu.


Lumix DC-G100 je hybridná Micro 4/3 bezzrkadlovka zameraná na vloging. Určená je pre amatérskych tvorcov, ktorým vychádza v ústrety funkčnou výbavou a ovládaním. Je to zároveň ale plnohodnotný fotoaparát. Osadený je osvedčeným Live MOS snímačom s rozlíšením 20,3 Mpx, samozrejme stabilizovaným. Zvláda 4K 30p video s gamma V-Log L. Špecialitou je OZO Audio, systém suroundových mikrofónov. Automatické zaostrovanie je typu DFD s vyhodnotením kontrastu, má 49 bodov. Snímková frekvencia s aktívnym sledovaním je  4 obr./s.

Displej je 3", otočný dotykový s rozlíšením 1,84 Mpx, hľadáčik je typu OLED s rozlíšením 3,68 Mpx. Nechýba WiFi a Bluetooth. Prístroj má aj vstup pre externý mikrofón. Micro USB konektor umožňuje nabíjať batériu priamo vo fotoaparáte.

Prístroj je veľký 115,6 x 82,5 x 54,2 mm a má hmotnosť 303 (iba telo).





Ovládanie je tradičné, nijako nenaznačuje, že toto je hlavne vlogovacia kamera.


Aj na zadnej stene sú ovládacie prvky, ako na každom druhom fotoaparáte.

Fotoaparát v praxi

Lumix DC-G100 je dizajnovo odlišný od ostatných Lumixov. Panasonic skutočne optimalizoval tento model pre vloging. Je to malý a ľahký prístroj, čo je dôležité. Držať v natiahnutej ruke ťažký fotoaparát by bolo únavné. Prístroj je menší, ako sme u bezzrkadloviek s hľadáčikom zvyknutí, asi ako dnes už nevyrábané Nikony 1. Vďaka gripu a kvalitnému pogumovaniu sa pomerne dobre bezpečne drží. Pri vlogovaní však budete väčšinou používať rúčku DMV-SHGR1. Celkový dojem z fotoaparátu je solídny, nie však z rúčky, o tom ale neskôr.

Štart je rýchly. Zaostrovanie dobre funguje aj za zlých svetelných podmienok (citlivosť až -4EV). Je typu DFD, bez fázovej detekcie. Panasonic síce použil najnovšie algoritmy, ale kontinuálne zaostrovanie stále zaostáva za konkurenciou. V tomto prípade to ale nie je žiadna tragédia, vzhľadom na určenie prístroja.

Otestoval som prepojenie so smartfónom. Párovanie sa podarilo na prvýkrát. Aplikácia umožňuje ovládať fotoaparát, sťahovať súbory, pridávať geotagy, synchronizovať čas. Vo fotoaparáte sa dá nastaviť aj automatické posielanie súborov do telefónu. Viac ale využijete jednorazový prenos jedného alebo viacerých záberov. Prístroj má na vrchnej strane tlačidlo na rýchle odosielanie súborov. Aj keď je okrem WiFi v prístroji aj Bluetooth, nevyužíva ho naplno. Ak mu prikážete, aby poslal fotku do telefónu, chce to urobiť pomocou WiFi. Ak máte telefón práve pripojený k domácej, či firemnej sieti, bude sa o to pokúšať márne. Prečo sa automaticky neprepne na BT, hoci by aj použil záber s menším rozlíšením?

Príjemne prekvapila výdrž batérie, ktorá je lepšia, ako udávaná (podľa CIPA). Ja som predovšetkým nakrúcal video. Ak chcete nakrútiť vlog s prechádzky, ako ja, nemusíte si brať náhradnú batériu. Aj keď prístroj nemá USB-C, ale len klasický micro USB, je možné batériu nabíjať z powerbanky, či iného zdroja, priamo v prístroji.

Ovládanie

Vyznačuje sa jednoduchými tvarmi a aj ovládanie vyzerá jednoducho. Nedajte sa ale zmiasť, ergonómia ovládania je prekvapujúco dobrá. Je tu klasický otočný volič režimov, dvojica rollerov a priamy prístup najdôležitejším funkciám, ako ISO, WB, korekcia expozície. Ostatné funkcie sú dostupné cez Quick menu.

Menu je pre Panasonic typické, aj keď je G100 amatérsky prístroj, je pomerne bohaté. Vytvoriť si môžete aj vlastné podmenu. Môžete si vytvoriť aj tri užívateľské režimy.


Ovládanie fotoaparátu pri vlogovaní výrazne uľahčuje rúčka DMV-SHGR1, ktorá poslúži aj ako ministatív.

Funkcionalita

V prvom rade je G100 fotoaparát. Aj keby ste nikdy nepoužili jeho vlogovacie schopnosti, nebude vám na ňom nič podstatné chýbať. Programová výbava zahŕňa všetky pokročilé i amatérske režimy, plnú automatiku, obrazové filtre, 4K PHOTO, Pre-Burst i Post Focus.

Nie je to akčný fotoaparát, ale skôr obrazový zápisník. Zaostrovanie DFD má 49-bodov. Využiť môžete rozpoznávanie tváre/oka/sledovanie objektu. Sledovanie funguje pekne, pokiaľ ho nespojíte so sledovaním rýchlejšieho pohybu. Pri kontinuálnom zaostrovaní môžme pozorovať pumpovanie AF, ktoré je veľmi rušivé.

Pri zapnutom živom náhľade je snímková frekvencia podpriemerných 4 obr./s. Do medzipamäte sa zmestí 20 záberov RAW+JPG. 4K PHOTO je s frekvenciou 30 obr./s., výstup je ale len vo formáte JPG a rozlíšenie je okolo 8 Mpx.

Ďalšie funkcie fotoaparátu sú spojené s jeho vlogerským zameraním. Pri selfie fotení môžete využiť funkciu zjemnenia pleti, efektové filtre, ovládanie pozadia (defocus), funkciu zoštíhlenia a niekoľko režimov uzávierky (bez použitia rúk) a samospúšte.

Je možné upravovať obrázky priamo vo fotoaparáte, rozdeliť videoklipy, meniť veľkosť a orezávať obrázky, vyvíjať nespracované obrazové súbory a dokonca retušovať a odstraňovať objekty z fotografií.

Hľadáčik a displej

Príjemným prekvapením sú hľadáčik a displej. Hľadáčik je typu OLED, na tak malý fotoaparát slušne veľký a hlavne s rozlíšením 3,68 Mpx. I displej je nadpriemerný rozlíšením, má 1,84 Mpx pri uhlopriečke 3" a je plne otočný okolo kĺbu.

Stabilizácia obrazu

G100 má 5-osový stabilizátor obrazu HYBRID I.S. Pri nahrávaní videa v 4K rozlíšení je stabilizácia 4-osá. Stabilizácia funguje veľmi dobre, ale nie je najlepšia na trhu. Aj pri fotení sa mi osvedčila rúčka so súčasným držaním prístroja.

Objektív

Kvôli skladnosti je objektív skonštruovaný tak, aby sa jeho predný tubus pri preprave zasunul a zmenšila sa tak celková veľkosť objektívu. Pred použitím ho treba manuálne vysunúť. Aj keď nemá rád motoricky poháňané zoomy, tu by sa zišiel, je ale mechanický. Pri motoricky ovládanom zoome by sa dal zoom ovládať s rukoväte alebo aj z telefónu.

Rozsah objektívu je 12-32 mm, plnoformátový ekvivalent je 24-64 mm. Osobne by som prijal ešte širokouhlejší objektív, aspoň 10 mm. Pri vlogovaní musíte mať takmer úplne natiahnutú ruku, aby ste sa zmestili do záberu. Pri zapnutej digitálnej stabilizácii obrazu musíte počítať s orezom.

Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť je 20 - 30 cm, podľa nastavenej ohniskovej dĺžky. Mierka zväčšenia je max. 0,26x (135EQ).

Obrazová kvalita

Tu niet čo riešiť. 20,3 Mpx M43 snímač je dôkladne preverený a overený, nemá zmysel ho podrobovať ďalšiemu testovaniu. Ak chcete vidieť jeho obrazový potenciál, pozrite si niektorú recenziu iného Panasonicu s týmto snímačom, napr. Lumix G90.

Video

Parametre videa potvrdzujú, že Lumix DC-G100 je amatérsky prístroj. To nie je výčitka, len konštatovanie. Ponúka 4K video s frekvenciou 30p, alebo Full HD s frekvenciou 60p, dátový tok je max. 100 Mb/s., pri Full HD je to 20 až 28 Mb/s. Video vždy ozvláštni spomalený alebo zrýchlený záznam. Spomaliť možno Full HD video a to až 4-násobne. Hyperlapse je 8-násobne zrýchlené. K video výbave patria aj Time Lapse a Stop Motion.

Na voliči programov nájdete dva režimy videa. M - štandardné video s možnosťou nastaviť režim P/A/S/M.  S & Q je režim spomaleného alebo zrýchleného videa. To umožňuje rýchlo prepínať medzi štandardným a S & Q videom. Ak ich budete kombinovať, odporúčam štandardné video nastaviť na Full HD rozlíšenie.

UHD 4K video je s 8-bitovou farebnou hĺbkou a vzorkovaním 4: 2: 0, pri internom nahrávaní. Alternatívne je externé nahrávanie Full HD podporované cez micro-HDMI so vzorkovaním 4: 2: 2 a 8-bitovou farebnou hĺbkou. Profil V-Log L je predinštalovaný a používa sa na snímanie plochej neutrálnej krivky gama vhodnej na gradovanie v spojení s LUT pre lepšiu kontrolu nad farbami a dynamickým rozsahom. Na výber sú samozrejme štandardné obrazové profily, vrátane Cinelike V a D.

Jeden klip pri 4K rozlíšení môže mať max. 10 minút, pri Full HD 20 až 30 minút, podľa nastavenej frekvencie.

Skúsenejší tvorcovia využijú funkcie zebry, stredovú značku, vyznačenie rámčeka formátu, peaking level, nastavenie zvuku. K dispozícii 3,5 mm mikrofónový vstup pre pripojenie externého mikrofónu. Konektor je umiestnený tak, aby nebránil otáčaniu displeja.

Vlogerské funkcie

Lumix DC-G100 je špecialista na vloging. K tomu patria aj videá pre stories na Instagrame, Facebooku, či Tik Toku. Prístroj dokáže nahrávať a prehrávať vertikálne video. Pri nahrávaní užívateľovi pomáha červený rámčekový indikátor nahrávania. Pomáha vyhnúť sa vlogovaniu bez nahrávania. Ideálny pomer strán sa líši v závislosti od sociálnych médií. Funkcia vyznačenia rámu pomáha pri snímaní predvídať správne orezanie. Možno ju používať pre fotografie aj videá.

Pri selfie videu môžete využiť detekciu tváre a očí, automaticky zväčšenie hĺbky ostrosti a automatické spustenie nahrávania pri otočení displeja.



OZO Audio

Funkcia OZO Audio od spoločnosti Nokia riadi využívanie vstavaných mikrofónov. Tie sú rozložené tak, aby mohli snímať zvuk zo všetkých strán. OZO Audio má päť režimov. Automaticky dokáže detekovať zdroj zvuku, sledovať objekt, ktorý je zdrojom zvuku, umožňuje zaznamenať priestorový zvuk a má aj predný a zadný režim. Je jedno či stojíte pred alebo za objektívom, vaše komentáre budú vždy dobre zaznamenané, alebo to, čo sa deje okolo.

https://blogs.panasonic.com.au/consumer/lumix-g100-ozo-audio/

Kvalita videa

Prvé video je v 4K rozlíšení. Použil som V-Log L, dig. stabilizácia vypnutá. Klipy som upravil v programe iMovie. Kvalita 4K videa je plne dostačujúca pre publikovanie na YouTube, Vimeo a sociálnych sieťach.


Nakrútil som aj video vo Full HD rozlíšení, aby som spojil klasické video so spomaleným i zrýchleným. Tu už je vidno väčšiu kompresiu a ak máte 4K monitor alebo TV, menšie rozlíšenie sa prejaví na nedostatku jemných detailov.


Škoda, že Panasonic neponúka spomalené a zrýchlené video v 4K rozlíšení, aby sa využil plný potenciál prístroja.

DMV-SHGR1

DMV-SHGR1 je príslušenstvo 2 v 1. Je to rúčka pre držanie a ovládanie fotoaparátu a zároveň je to malý statív.

Kvalita DMV-SHGR1 zaostáva za kvalitou fotoaparátu. Takmer všetky diely sú z plastu. Skrutka pôsobí krehko, doťahovať ju treba s citom. Kĺb guľovej hlavy je kovový, ale trochu drhne, no drží dobre aj pod záťažou fotoaparátu. Káblik je pripojený napevno a ak sa poškodí, nedá sa ľahko vymeniť. Rukoväť je tvorená tromi nohami rozložiteľnými na malý stolový statív. Príšerne hlasný je zvuk, keď nohy skladáte.

Na DMV-SHGR1 sa nachádzajú tri tlačidlá: sleep, spúšť a Record. S fotoaparátom sa prepája pomocou kábla s USB konektorom. Káblik je umiestený tak, že to lepšie vyhovuje pre selfie fotenie a video. Tlačidlo spúšte má samozrejme dve polohy a mne sa ovládalo dobre. Vlogeri ocenia tlačidlo pre uspanie fotoaparátu, čím sa šetrí malá batéria.

Plusy a mínusy

+ 20,3 Mpx snímač
+ hybridný IS
+ optimalizácia pre vloging
+ OZO audio od Nokia
+ 3,68 Mpx hľadáčik
+ 1,84 Mpx plne otočný displej
+ užívateľský program
+ V-Log L
+ WiFi + BT
+ vertikálne video
+ selfie režim
+ Slow & Quick video
+ vstavaný blesk
+ nabíjanie batérie cez USB

-  4K video by mohlo byť s frekvenciou 60p
-  nemá USB-C
-  DFD kontinuálne zaostrovanie
-  slabšie sériové snímanie
-  DMV-SHGR1 by mohlo byť kvalitnejšie vyhotovené
-  prenos súborov do telefónu

Záver

Lumix DC-G100 je skutočne špecialista na vloging. Podotýkam, že amatérsky. Výhodou je, že umožňuje ľahko nahrávať vlogy aj menej skúseným užívateľom. Pomôže s videami pre sociálne siete a vďaka OZO Audio nie je nutné investovať do externého mikrofónu. Kúpiť si Lumix DC-G100 môže aj fotograf, ktorý chce malý, slušne vybavený obrazový zápisník. Prístroj ho nebude obmedzovať funkčnou výbavou, ani ergonómiou ovládania.

Rukoväť/statív DMV-SHGR1 pôsobí pomerne krehko. Otázne je, či vydrží drsnejšie zaobchádzanie. Ako taká, ale funguje tak ako má.

Panasonic Lumix DC-G100 má jedného priameho konkurenta, ktorým je Sony ZV-1. Je to kompakt využívajúci osvedčený hardvér z radu RX100, prispôsobený vlogingu. Objektív je teda pevný a snímač je menší 1". Prístroj nemá hľadáčik, ani možnosť výmeny objektívu. Neznamená to automaticky, že je horší od testovaného prístroja. Je to iný prístup k tomu, ponúknuť užívateľom vlogerský hybridný fotoaparát. Panasonic má výhodu v tom, že naň môžete nasadiť svetelný pevný objektív a dosiahnuť menšiu hĺbku ostrosti, Naviac je lepšie využiteľný ako fotoaparát. Niekomu však môže chýbať možnosť elektronického ovládania transfokácie.

Aj keby Lumix DC-G100 nebol prispôsobený vlogingu, mal by moje sympatie, pretože ponúka dobrú výbavu a obrazový potenciál v malom tele. Panasonic vyrábal malé bezzrkadlovky, ale bez hľadáčika. Tu je hľadáčik a dokonca kvalitný, i displej má nadpriemerné rozlíšenie a je plne otočný.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
gemercan
2021-04-24 02:11:38
rozmyslam k comu ma tento fotak najblizsie.. napadol ma hned Panasonic GX9 ,podobne telo, funkcie, tiez low entry bezzrkadlo pre masy rozdiel v cene minimalny.. obe 4/3, dokonca aj totozne cipy 20.3mpix.. jeto taky GX9 doplneny o vloggerske funkcie.. navyse plne polohovatelny otocny displej na rozdiel od GX9 ktory ho ma len sklapatelny zase GX9 ma polohovatelny hladacik aj ked horsej kvality.. co sa tyka vystupnej kvality foto a videa su +- totozne?
 
cepheus
2022-01-14 03:24:58
suhlas, toto mi pride ako nastupca GX9 ,bez srandy ,kludne ho mohli oznacit ako GX10, nie G100 ,teraz to zbytocne myli s radou GXX
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované