Hore

Panasonic Lumix DMC-LX100

Na Photokine 2014 bol Lumix LX100 fotoaparátom, ktorý ma najviac zaujal. Výborne spája zaujímavé parametre s premyslenou konštrukciou a vydareným dizajnom. Asi sa nenájde pokročilý fotograf, ktorému by sa na prvý pohľad nezapáčil. Tento model viac,než väčšina iných, spĺňa predstavu o poriadnom kompakte pre náročného fotografa. Je to vlastne pokročilý Micro 4/3 CSC s objektívom, ktorý sa nedá vymeniť. Od Panasonicu to je šikovný krok. Veľa fotografov túži mať kvalitný malý fotoaparát s obrazovým výstupom konkurujúcim zrkadlovkam, bez nutnosti výmeny objektívov, pokiaľ už bude osadený dostatočne univerzálnym objektívom. LX100 toto ponúka a ešte aj niečo najviac.

Prvý dojem

Keď LX100 dorazil do redakcie, pochytila ma radosť takmer okamžite nasledovaná smútkom. Radosť z toho, že môžem vyskúšať tento nadmieru zaujímavý fotoaparát. Smútok nad tým, že prišiel v čiernom prevedení a nie striebornom, ktoré vyzerá tak fantasticky. Na vlastnostiach fotoaparátu to však nič nemení.

LX100, nech mi Panasonic prepáči, vyzerá ako z dielne Fujifilmu. To však berte ako poklonu. Pohľad na ovládacie prvky doslova kričí: “som maximálne analógové retro!”. Zástancovia starej školy budú "chrochtať" spokojnosťou. Manuálna clona, manuálny čas, manuálna korekcia expozície. Len transfokácia je motorická a naznačuje, že tu máme digitálny kompakt. Pri pohľade zhora, aj pri vypnutom fotoaparáte vidíte, aký čas, clonu a korekciu expozície ste si nastavili. Chýba už len ISO.

Sánky pre blesk a elektronický hľadáčik korunujú bohatú výbavu. Jediné sklamanie je pevný displej bez dotykového ovládania. Až obrazový výstup ukáže, či moje prvotné nadšenie nenolo predčasné.

Veľkostne nevybočuje zo svojej kategórie pokročilých kompaktov. Kvalita spracovania sa prejavila nielen na tuhosti, ale aj na hmotnosti. Horolezec-fotograf môže v núdzi fotoaparátom zatĺkať skoby. Ergonómia a funkčná výbava dávaju vedieť, že fotoaparát nie je určený začiatočníkom, ale starým harcovníkom, ktorí vedie čo chcú.

Špecifikácia

Panasonic Lumix LX100 je prvý pokročilý kompaktný fotoaparát od Panasonicu s Micro 4/3 snímačom. Doterajšie kompakty radu LX mali podstatne menšie snímače. Popularitu si získali kombináciou úžitkových vlastností a kvalitného objektívu. Dnešným vysokým nárokom na pokročilý kompakt ale nevyhovie ani najnovší model Lumix LX7. Prichádza doba veľkých snímačov aj v kompaktoch. Pokročilí fotografi vyžadujú aj z kompaktov kvalitu zrkadloviek. Tú ma poskytnúť práve LX100. Má na to všetky predpoklady. Ten prvý, kvalitný snímač sme už spomenuli. Panasonic ho používa už roky a svoje kvality už v praxi preukázal. Ďalej tu máme kovové telo s príkladnou ergonómiou ovládania v štýle mechanických fotoaparátov z minulého storočia. Zaujímavé parametre má objektív. Pri veľmi praktickom rozsahu 24-75 mm (135EQ) má nadpriemernú svetelnosť f/1,7 - f/2,8. Medzi výmennými objektívmi pre MTF fotoaparáty nenájdete ekvivalent s takto dobrými parametrami. Skvelé parametre korunuje video v 4K rozlíšení s priamym zápisom na pamäťovú kartu. Vo výbave nájdete aj WiFi s NFC a okrem displeja aj elektronický hľadáčik.

 • obrazový čip: 4/3-inch High sensitivity MOS sensor 16.8 MPix (effect. pixels:12.8 MP)
 • 3 "LCD monitor, s vysokým rozlíšením prispôsobený aj na prácu v jasnom slnečnom svetle
 • LCD LVF vstavaný hľadáčik 2,8 MPix s dioptrickou korekciou
 • objektív: Leica DC Vario-Summilux 10.9– 34 mm f/1.7–2.8/ASPH., ( 24 - 75 mm ekv. kinofilmu)
 • vstavaný blesk: nie
 • mikrofón: stereo / monaural
 • ISO 80 - 25000
 • záznamové médiá: SD memory card, SDHC memory card, SDXC
 • rozmery: 117.8 × 66.2 × 55 mm
 • hmotnosť: 365 g/405 g (s batériou)
 • Integrovaný Wi-Fi modul
 • Integrovaný NFC (Near Field Communication)
 • Video v rozlíšení 4K
 • Zaostr. vzdialenosť: Normal: 50 cm –∞, Wide: 3 cm/1  3/16" , Tele: 30 cm/1"–∞
 • Zoom optický/digitálny/intelligent: 3.1 x/4 x/6.2 x.
 • Formát záznamu statických snímok: RAW/JPEG.
 • Formát záznamu pre Video: MP4
 • Nahrávací čas: max. 29:00 minút


Viac na:

Dizajn a ergonómia

Clona sa ovláda mechanicky pomocou prstenca na objektíve.


Na objektíve sa nachádza prepínač, ktorým sa mení funkcia zaostrovania.


Táto schéma nie je konkrétne k LX-100, ale dobre demonštruje funkciu “multi aspect” (vpravo).


LX100 trochu pripomína CSC fotoaparát Panasonic GX7, ale skombinovaný s už spomínanou Fujinou. Charakteristický je čistými jednoduchými tvarmi, ktoré narúša len vytŕčajúci grip. Predpokladám, že vo verzii pod značkou Leica zmizne (horšia ergonómia za viac peňazí).

Najprv sa pozrime na objektív.  Ten sa po zapnutí vysunie a pri zoomovaní mení svoju veľkosť. Svoju veľkosť zväčší takmer na trojnásobok. Predný prstenec slúži na nastavenie clony, skoky sú nastavené po 1/3 EV. Pre ľahšiu manipuláciu slúžia dva výstupky.

Druhý prstenec slúži na zoomovanie, v režime manuálneho zaostrovania ním ovládate zaostrovanie. Na vrchnej strane je prepínač formátov (pomer strán fotografie). Palcom ľavej ruky sa ovláda prepínač zaostrovania (AF, Makrom MF). Objektív je chránený klasickou krytkou. Dokúpiť je možné aj automatickú krytku, ktorá zostáva stále na objektíve. Uchytená je bajonetom, ktorý sa odkryje ak dáte z prednej časti objektívu preč krycí krúžok.

Okrem objektívu a gripu sa na prednej časti nachádza len pomocné svetlo AF.

Detailný pohľad na ovládacie prvky umiestnené okolo spúšte.


Volič expozičných časov.


Korekcia expozície.


Prehliadku vrchnej časti začneme otočným voličom expozičného času, pod ktorým je prepínač ON/OFF. Na voliči sú zobrazené expozičné časy v stupňovaní po 1 EV. V automatikách sa však používajú aj medzistupne. Spúšť je kombinovaná s ovládaním zoomu, tak ako ho poznáme z mnohých kompaktov. V rohu sa nachádza otočný volič korekcie expozície s rozsahom +/- 3EV. Nad ním je tlačidlo efektových filtrov. Pod spúšťou je tlačidlo iA. To sú jediné náznaky, že Panasonic myslel aj na nefotografov a začiatočníkov. Nakoniec hore nájdete iteligentnú päticu pre pripojenie systémového blesku, či iného príslušenstva.

Dostávame sa k zadnej časti fotoaparátu. Pod pevne zabudovaným hľadáčikom so senzorom priblíženia a dioptrickou korekciou sa nachádza displej. Je tiež pevne zabudovaný a nijako nevyčnieva z tela fotoaparátu. Nad displejom je štvorica tlačidiel, zľava: Fn3/LVF, Fn2/WiFI, Record a pamäť AF/AE. V pravom hornom rohu je opierka palca.

Po pravej strane displeja nájdete charakteristické ovládacie prvky. Uprostred je roller fungujúci aj ako krížové tlačidlo. Štyri smery sú nakonfigurované pre nastavenie ISO, WB, režimov snímania a výber AF senzorov. Uprostred je potvrdzovacie tlačidlo, ktoré slúži aj pre vstup do Menu. Nad týmto viacúčelovým ovládacím prvkom sa nachádza dvojica tlačidiel Q.Menu a Play. Pod ním je jedno z funkčných tlačidiel a prepínač režimov displeja.

Na bočnej strane gripu sa pod krytkou ukrývajú konektory HDMI a USB/AV v micro prevedení. Batéria a pamäťová karta sa vkladajú zospodu. Kovový závit pre upevnenie na statív je umiestnený mimo osi objektívu.

Fotoaparát v praxi

Už dávno som nebol fotiť s fotoaparátom zaveseným na krku, bez brašne, či batohu. Pritom som si nepripadal menejcenný, vedel som, že mám na krku fotoaparát, ktorý sa vyrovná nejednej zrkadlovke. Keď niečo zaujímavé nafotím, nemusím potom ľutovať, prečo som nemal so sebou lepší fotoaparát.

Panasonicu, vlastne Leice, sa podarilo navrhnúť objektív s praktickým rozsahom a výbornou svetelnosťou. Poradí si s fotením krajiny, architektúry, interiérov, ale aj detailov, či portrétov. Stabilizácia a vysoká svetelnosť umožňujú fotiť aj za zhoršených svetelných podmienok, bez použitia statívu. Naviac fotoaparát zaostruje veľmi svižne. Street fotografi by mali zbystriť pozornosť, toto je možno ten pravý fotoaparát pre nich. Vydarený nie je len objektív, ale celý fotoaparát. Až na ten pevný displej som na ňom nenašiel nič, čo by mi vadilo.

Vo vnútri čaká na fotografa množstvo špecialitiek. Vzorne je riešené zaostrovanie a to aj manuálne. K dispozícii je peaking level a bodová lupa. Po prepnutí do Silent Mode je fotoaparát absolútne tichý.

Vychytávky

 • 3 funkčné tlačidla
 • iA - aj keď je ovládanie prevážne mechanické a pokročilé, malým tlačidlo sa dá fotoaparát prepnúť do inteligentnej automatiky
 • Bodový AF s funkciou lupy (pomalší, ale s dobrou kontrolou presnosti)
 • Mechanická a elektronická uzávierka
 • Filter - jedným tlačidlom je možné rýchlo aktivovať obrazový efekt. Efektov je neúrekom a niektoré sú veľmi vydarené. Použiť ich možno aj pri videu
 • Time Lapse - časozberná fotografia
 • Panoráma
 • Stop motion animation - funkcia určená pre snímanie trikových filmov
 • Monochrome Live View - obraz v hľadáčiku a na displeji je čiernobiely, aj keď fotografujete farebne
 • Silent Mode - tichý režim
 • WiFI s NFC - fotoaparát spolupracuje s chytrými zariadeniami. Aplikáciu Panasonic musím pochváliť, má bohatú funkcionalitu


Testovanie som nechcene absolvoval v dvoch etapách. Začal som už koncom minulého roka. Nepriaznivé počasie spôsobilo, že som nemohol test dokončiť  a fotoaparát som musel vrátiť. Opäť som ho dostal do rúk až teraz vo februári. Nebolo to úplne naškodu, pretože niektoré postrehy som si mohol v hlave lepšie usporiadať. Druhý pohľad býva vždy triezvejší.

Ovládanie času a clony mi pripomenulo časy, keď som fotografoval s manuálnymi zrkadlovkami Minolta X-E1 a X700. Jednoducho klasika. Fotoaparát je výborne vybavený pre manuálne zaostrovanie, ja som ho nepoužil, AF je rýchly. Všetky dôležité funkcie sú rýchlo dostupné a tak som ani nevyužil Quick Menu tlačidlo. Často som využíval prepínač formátu (pomer strán). Zábavné sú obrazové efekty, dostupné po stlačení tlačidla Filter. Je ich 22 a niektoré sú veľmi vydarené.

Jeden z vydarených efektov simuluje prežiarenie protisvetlom.


Okrem pevného displeja som pri fotení najviac negatívne pociťoval hrubé odstupňovanie transfokácie (24, 28, 35, 50, 70, 75 mm). Pri fotení komponujem čo najpresnejšie. Tu som často potreboval nejakú medzihodnotu. Bohužiaľ som si nevšimol v menu, že nastavenie ohniska môžem zmeniť. Moja chyba.

Objektív

Najprv som chcel dať za výkon v makre medzi mínusy fotoaparátu, potom som si uvedomil, že toto nie je kompakt s malým snímačom, kde nie je makro od pár centimetrov problémom. Vlastne si pri fotení detailov vedie veľmi dobre. Pri ohnisku 24 mm zaostruje fotoaparát už od 3 cm (od prednej časti objektívu), vzdialenosť sa postupne predlžuje až na 30 cm pri ohnisku 75 mm. Škoda, že maximálna mierka zväčšenia, takmer 1:2, je na širokouhlom ohnisku. Makru viac sluší, keď je fotené dlhším ohniskom.

Pri fotení detailov dokáže fotoaparát pozadie výrazne rozostriť.


Mikro 4/3 snímač v spolupráci s vysokosvetelným objektívom dovoľujú celkom slušne pracovať s malou hĺbkou ostrosti. Nečakajte ale žiaden “bokeh monster”. Objektív nemá výraznejšiu slabinu, ale kúsok ostrosti mu chýba.

Veľmi dobre je korigované sférické skreslenie, chromatická chyba  a aj vinetácia. Ostrosť je rovnomerná po celej ploche, ale chýba tu očakávaná žiletková ostrosť. Pre najnáročnejších bude práve toto jedným z najväčších sklamaní.

Objektív je odolný na protisvetlo, ale ako vidno na fotografii, pri slnku v zábere vzniká pomerne silný dúhový reflex.

Obrazová kvalita

Potenciál Micro 4/3 snímača je veľmi dobre známy nielen z fotoaparátov Panasonic, ale aj Olympus. Pokiaľ výrobca niečo nepokazil, možno očakávať veľmi dobrú obrazovú kvalitu.

Najnižšia nastaviteľná citlivosť je ISO 200, už pri nej je šum viditeľný. Konkurenčné Olympusy s rovnako veľkým snímačom to zvládajú lepšie. A šum rastie spolu so zväčšujúcou sa citlivosťou pomerne výrazne. Už pri ISO 400 vidno výraznejší nárast. Pri ISO 1600 je šumu požehnane. Rozumná hranica využitia je do ISO 3200. Pri tlači na menší formát je stropom ISO 12 800.  Fotoaparát je na tom horšie aj ako Panasonic s výmennými objektívmi a dokonca horšie ako kompakty s 1” snímačom.

Vyšší šum je hlavnou slabinou fotoaparátu. Zarážajúce je to najmä vzhľadom na mierne podpriemerné rozlíšenie. Pritom dynamický rozsah je porovnateľný s konkurenciou.

V porovnaní s ostatnými fotoaparátmi s MFT snímačom, ťahá LX100 z hľadiska úrovne šumu za kratší koniec. Zdroj: dxomark.com.


Sily vyzerajú vyrovnanejšie s 1” kompaktami,
tie však ponúkajú takmer dvojnásobné rozlíšenie. Zdroj: dxomark.com.

Video

4K video, ktoré tento fotoaparát dokáže natáčať je plné najjemnejších detailov. Je to jednoducho paráda. Automatické zaostrovanie, aj v kontinuálnom režime, pracuje dobre. Rovnako dobre pracuje aj nastavenie expozície. A tak aj bez manuálneho nastavovania, natočíte video bez rušivých prvkov. Niežeby sa občas neobjavili, ale je ich málo. Jednoducho kamera pre amatérov, ktorý si včera kúpili UHD televízor a potrebujú ho niečim nakŕmiť, ale videu sa nechcú vážnejšie venovať. Vo videu fungujú aj obrazové efekty, bez námahy tak pridáte “cinema look”. 4K video je samozrejme požieračom gigabajtov. Minúta videa = cca 725 MB.

Pre náročnejších sú k dispozícii aj také funkcie, akými sú Zebra a Peaking level. Video má v Menu svoju samostatnú záložku.Konkurencia

Konkurenciu možno hľadať medzi kompaktami a aj medzi CSC fotoaparátmi. Z kompaktov sú to najmä Sony RX100M3 a Canon PS G1X Mark II. Sony je menší, vhodnejší na nosenie vo vrecku bundy. Ponúka takmer
2-násobné rozlíšenie. Z tohto krpca urobíte výstavne zväčšeniny aj viac ako meter široké a nikto nebude riešiť, že nie sú zo zrkadlovky. Koncepčne bližšie je Canon, nemá ale tak svetelný objektv a ak chcete hľadáčik, musíte si ho dokúpiť. Ak ho nepotrebujete, ušetríte, pretože Canon je lacnejší. Panasonic vyniká mechanickým ovládaním, prepínaním formátov a 4K videom. Z trojice je určite najviac retro a cool, najmä v striebornom prevedení.

Koncepčne sa mi páči najviac. Ak radí točíte video, je to najlepšia voľba. Takmer 21 Mpx rozlíšenie na fotografiach zo Sony poznať. Panasonic a Canon sú tak skôr vysokokvalitnými zápisníkmi.

Z druhej kategórie fotoaparátov, teda CSC sa medzi konkurenciu radí niekoľko modelov. Veľa majiteľov fotoaparátov s výmennými objektívmi, sa uspokojí s jediným objektívom a nikdy ho z fotoaparátu nedá dole. Z tohto pohľadu je objektív na LX100 výnimočný, pretože setový objektív s takýmito parametrami na CSC fotoaparáty neexistuje. Konkurenciu treba hľadať najmä medzi fotoaparátmi Olympus a Panasonic. Tú sú najbližšia modely Olympus OM-D E-M10, výpredajový E-M5 a Panasonic Lumix GM5. Olympusu treba priznať, že z rovnakého snímača dokáže dostať viac z hľadiska dynamického rozsahu aj úrovne šumu. Veľmi tvrdým konkurentom je Sony A6000. Boduje o triedu lepším obrazovým výstupom, vysokou rýchlosťou, nižšou cenou a jediným šťastím konkurencie je, že setový objektív 16-50 je mizerný a je ťažke nájsť za neho náhradu.

Konkurentov je ale ešte viac a záleží na tom, či chcete hľadáčik alebo nie. Sú to samozrejme Olympusy PEN, Fujifilmy XA , XM a XE a zabúdať nesmieme ani na Samsung. Konkurenciou je samozrejme Leica D-Lux, čo je vlastne LX100 bez gripu (horšie držanie) a nápis Lumix nahradilo známe červené logo. ako som už spomínal, za logo si priplatíte, podľa toho, kde budete nakupovať, to môže byť aj 200€. 

Panasonic Lumix LX100 to rozhodne nemá ľahké, ale to sa dá povedať aj o druhej strane. Súboj je veľmi vyrovnaný.

Plusy a mínusy

+ Micro 4/3 snímač
+ rozsah a svetelnosť objektívu
+ rýchle zaostrovanie
+ multiformátový
+ kvalita spracovania
+ ergonómia ovládania
+ funkčná výbava
+ Wifi s NFC
+ elektronický hľadáčik
+ sánky pre blesk
+ 4K video
+ vnútorné spracovanie RAW
+ efektové filtre


- pevný displej bez dotykového ovládania
- nemá vstavaný blesk
- menšie rozlíšenie
- vyšší šum
- najnižšie ISO 200
- väčšie rozmery


LX100 môžete "rozmazľovať" rôznym príslušenstvom.


Mne sa viac páči strieborná verzia.

Záver

Panasonic Lumix DMC-LX100 má najväčšiu konkurenciu vo vlastných radoch, v modeloch GX7 a GM5, čo sú CSC fotoaparáty. Ďalej ku konkurencii patrí Olympus OM-D E-M10 a aj PEN-y, aj keď tie nemajú vstavaný hľadáčik. Testovaný fotoparát poráža CSC-čka praktickým rozsahom objektívu a jeho svetelnosťou. Žiaden setový objektív k CSC nemá takéto parametre.

Ak hľadáte niečo s pevným objektívom, bude to najskôr Canon PS GX1 Mark II. Ten je však bez hľadáčiku (musíte si ho dokúpiť) a proti Olympusu má zúfalo pomalé zaostrovanie. Konkurenciou je samozrejme Leica D-Lux, čo je vlastne LX100 bez gripu (horšie držanie) a nápis Lumix nahradilo známe červené logo. Ako som už spomínal za logo si priplatíte aj 200€. 

Možno sa vám zdá cena začínajúca na cca 800€ vysoká. Skúste ale kúpiť podobne kvalitne spracovaný a vybavený fotoaparát a k nemu objektív s takýmito parametrami. Za tú sumu ale nájdete aj kopec parádnych CSC. Viac ako zdravý rozum tu napokon bude hlavnú úlohu pri výbere zohrávať srdce.

Aj keď je obrazový výstup veľmi dobrý, chcelo by to ešte o kúsok lepší. Nezvláda tak dobre šum, ako iné fotoaparáty s rovnako veľkým snímačom. Prijal by som výklopný displej, ten mi veľmi chýbal.

4K video je paráda, dobre u neho funguje aj AF  a využiteľné sú pri ňom aj efekty.

Spolu s vyšším šumom, podpriemerné efektívne rozlíšenie, predurčujú fotoaparát do úlohy kvalitného zápisníka. Odporúčaná veľkosť zväčšenín je do cca 50x70 cm. Ak plánujete výstavu veľkoformátových fotografií, lepšie to zvládne Sony RX100, vďaka vyššiemu rozlíšeniu poskytuje viac jemných detailov. Pre tento účel ostáva Sony neprekonateľným kompaktom. Panasonic je vhodnejší na street a dokument. Úspešne konkuruje ale aj Canon s PowerShotom G7X.

Inak je fotoaparát svojou výbavou a kvalitou len krôčik od kompaktu vysnívaného náročnými fotografmi. Nepohŕdol by som ním ak s foto zápisníkom na denné nosenie. Ale ak by som ho mal mať len ako jediný fotoaparát, zvolil by som radšej Panasonic Lumix GX7, alebo Olympus OM-D E-M10. Nechcem byť u takto drahého fotoaparátu obmedzovaný nevýmenným objektívom. Je na každom z vás, čo bude pre vás prioritou.V každom prípade, vzhľadom na širokú konkurenciu, musí o svoje miesto na trhu, tvrdo bojovať, keďže obrazový výstup mierne zaostáva za dizajnom, ergonómiou a funkčnou výbavou.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Peter1111
2015-02-23 08:39:07
Ďakujem za recenziu aj keď mám z nej zmiešané pocity mi príde ten Panasonic celkom fajn. Na fotkách vidím ,že ide nastaviť ISO 100 . Pri 4/3 snímači je crop 2x , tak som presne nepochopil 10,9mm - 34mm , že je 24mm-75mm. Ako to teda je?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-02-23 08:51:59
príspevok od: Peter1111
Ďakujem za recenziu aj keď mám z nej zmiešané pocity mi príde ten Panasonic celkom fajn. Na fotkách vidím ,že ide nastaviť ISO 100 . Pri 4/3 snímači je crop 2x , tak som presne nepochopil 10,9mm - 34mm , že je 24mm-75mm. Ako to teda je?
Je to multiformatom, plocha snimaca sa vyuziva inak, ako je to zvykom. Vid obrazok v clanku.
 
Peter1111
2015-02-23 08:57:06
príspevok od: Karol Srnec
Je to multiformatom, plocha snimaca sa vyuziva inak, ako je to zvykom. Vid obrazok v clanku.
Vďaka , ten obrázok som pochopil až teraz po vysvetlení .
 
marcus_labeo
2015-02-23 09:41:28
príspevok od: Peter1111
Ďakujem za recenziu aj keď mám z nej zmiešané pocity mi príde ten Panasonic celkom fajn. Na fotkách vidím ,že ide nastaviť ISO 100 . Pri 4/3 snímači je crop 2x , tak som presne nepochopil 10,9mm - 34mm , že je 24mm-75mm. Ako to teda je?
Tak tu síce je 4/3" senzor, ale nevyužíva sa celý, ale mierne menšia časť, crop faktor tu je 2,2. Ostatne dá sa to vyčítať aj z rozlíšenia, senzor má plných 16 MPx (ako vo všetkých ostatných CSC od Olympusu/Panasonicu), ale tu má len niečo cez 12 MPx.
 
Peter1111
2015-02-23 09:43:54
príspevok od: marcus_labeo
Tak tu síce je 4/3" senzor, ale nevyužíva sa celý, ale mierne menšia časť, crop faktor tu je 2,2. Ostatne dá sa to vyčítať aj z rozlíšenia, senzor má plných 16 MPx (ako vo všetkých ostatných CSC od Olympusu/Panasonicu), ale tu má len niečo cez 12 MPx.
Áno , vďaka už som pochopil.
 
marcus_labeo
2015-02-23 09:49:22
Karol, aký je hľadáčik, moc si sa k nemu nevyjadril (pritom on je jedným z highlightov foťáku).
Inak trošku ma prekvapuje ten šum, ono senzor je identický, ako v GX7 či E-M5/E-M10 a aj keďa sa používa len výrez z neho, pixely ostávajú rovnako veľké. Prečo teda ten rozdiel?
Každopádne aj keď z hľadiska šumu nedosahuje úrovne CSC a je +/- na úrovni 1" senzora Sony, veľkosť senzora a veľkosť objektívu sa prejaví v hĺbke ostrosti, takéto rozostrenie 1" kompakty nedokážu: http://img.ephoto.sk/images/content/galeria/8787b4c8b530c4151c190cddbad3a8b5.jpg
 
marcus_labeo
2015-02-23 10:34:12
príspevok od: marcus_labeo
Karol, aký je hľadáčik, moc si sa k nemu nevyjadril (pritom on je jedným z highlightov foťáku).
Inak trošku ma prekvapuje ten šum, ono senzor je identický, ako v GX7 či E-M5/E-M10 a aj keďa sa používa len výrez z neho, pixely ostávajú rovnako veľké. Prečo teda ten rozdiel?
Každopádne aj keď z hľadiska šumu nedosahuje úrovne CSC a je +/- na úrovni 1" senzora Sony, veľkosť senzora a veľkosť objektívu sa prejaví v hĺbke ostrosti, takéto rozostrenie 1" kompakty nedokážu: http://img.ephoto.sk/images/content/galeria/8787b4c8b530c4151c190cddbad3a8b5.jpg
edit: myslel som samozrejme svetelnosť objektívu.
 
vrak01
2015-02-23 14:01:49
dalsie sklamanie.
velmi nevyrovnany pristroj, za 800 euro to je az hanba ponukat na trhu v dnesnej dobe.
Ked chce niekto pocitovy fotak co je retro, ide do fuji.
 
stancok
2015-02-23 14:11:57
príspevok od: vrak01
dalsie sklamanie.
velmi nevyrovnany pristroj, za 800 euro to je az hanba ponukat na trhu v dnesnej dobe.
Ked chce niekto pocitovy fotak co je retro, ide do fuji.
mozno pomozu nove firmvery a zlepsia ho po vsetkych strankach podobne ako to casto byva pri samsungoch(napr aj aktualne NX1), ale kazdopadne na 4/3 cip dost sklamanie.. e-m10 a gx7 maju lepsie vysledky za este menej penazi(kupite v sete)
 
stancok
2015-02-23 14:16:00
a vo vlastnostiach aparatu mate uvedene iso 80 - 25000 a v zavere pri minusoch uvediete ako zapor najnižšie ISO 200??? tak ako je to vlastne potom? aj ja tak viem ze iso sa da uz od 80 nastavit..
 
marcus_labeo
2015-02-23 14:21:08
príspevok od: vrak01
dalsie sklamanie.
velmi nevyrovnany pristroj, za 800 euro to je az hanba ponukat na trhu v dnesnej dobe.
Ked chce niekto pocitovy fotak co je retro, ide do fuji.
Tak tú cenu treba vnímať v kontexte toho, čo všetko ponúka, najmä objektívu a hľadáčika. Zober si CSC z vlastnej stajne, najmenší M4/3 s hľadáčikom je GM-5, ktorý stojí podobné prachy, ale ponúka podstatne horšie parametre v mnohých oblastiach: objektív (kratší a hlavne podstatne menej svetelný - o 2 EV - a to je sakra veľa), EVF (2,8M vs. 1,4M), video (4K vs. 1080p), ergonómia, rozmery... Alebo sa na cenu môžeš pozrieť takto: skús dokúpiť ku GM-5 nejaký svetelný zoom, koľko to vyjde (samotný 12-35mm/2,8 stojí viac, než celá LX100).
Podľa mňa ide stále o najlepší zoomovací kompakt na trhu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-02-23 14:22:56
príspevok od: stancok
a vo vlastnostiach aparatu mate uvedene iso 80 - 25000 a v zavere pri minusoch uvediete ako zapor najnižšie ISO 200??? tak ako je to vlastne potom? aj ja tak viem ze iso sa da uz od 80 nastavit..
Dostupne ISO zalezi od nastaveni. Nanic mi je udavana najnizsia hodnota, ked ju nemozem pouzit pri mojich preferovanych nastaveniach, kde je casto limitom ISO 200.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-02-23 14:27:30
príspevok od: marcus_labeo
Karol, aký je hľadáčik, moc si sa k nemu nevyjadril (pritom on je jedným z highlightov foťáku).
Inak trošku ma prekvapuje ten šum, ono senzor je identický, ako v GX7 či E-M5/E-M10 a aj keďa sa používa len výrez z neho, pixely ostávajú rovnako veľké. Prečo teda ten rozdiel?
Každopádne aj keď z hľadiska šumu nedosahuje úrovne CSC a je +/- na úrovni 1" senzora Sony, veľkosť senzora a veľkosť objektívu sa prejaví v hĺbke ostrosti, takéto rozostrenie 1" kompakty nedokážu: http://img.ephoto.sk/images/content/galeria/8787b4c8b530c4151c190cddbad3a8b5.jpg
Hladacik je dobry, aj ked nie najlepsi na trhu, ale tak dobry, ze sa jeho kvalitou nezaoberas. Mne sa ten fotak vazne velmi paci, ako je urobeny, ale nieco mu v obraze chyba, aby ma presvedcil na 100%. Ja viac vyuzijem rozlisenie Sony RX100 pre krajinku a architekturu. Jednoducho jemne detaily mi tu chybaju.
Ked cena klesne na pod 500€, myslim ze to bude zaujimavy pristroj.
 
stancok
2015-02-23 14:33:42
a co som si vsimol uz na prvy pohlad ten objektiv ma brutalne problemy s protisvetlom, viacero foto su akoby take zablanene ,chyba tam ta povestna ostrost z vacsiny csc 4/3 fotakov.. a skoda absencie zabudovaneho blesku a hlavne vyklopneho dotyk. lcd to tiez zamrzi.. snad toto vsetko bude v nastupcovi lx100 odstranene..
 
JohnNewton
2015-02-23 17:46:13
príspevok od: stancok
a co som si vsimol uz na prvy pohlad ten objektiv ma brutalne problemy s protisvetlom, viacero foto su akoby take zablanene ,chyba tam ta povestna ostrost z vacsiny csc 4/3 fotakov.. a skoda absencie zabudovaneho blesku a hlavne vyklopneho dotyk. lcd to tiez zamrzi.. snad toto vsetko bude v nastupcovi lx100 odstranene..
Ty máš brutálny problém so samoreflexiou. Po tom ako si tu všetkým vulgárne nadával som si myslel, že budeš mať aspoň toľko cti, aby si sem neliezol. Digimania Ťa prestala baviť ?
 
stancok
2015-02-23 18:01:51
príspevok od: JohnNewton
Ty máš brutálny problém so samoreflexiou. Po tom ako si tu všetkým vulgárne nadával som si myslel, že budeš mať aspoň toľko cti, aby si sem neliezol. Digimania Ťa prestala baviť ?
rozpravaj k teme neodbocuj! co ta do mna staraj sa o seba! prispevky ktore sa netykaju clanku by sa mali automaticky mazat..
 
JohnNewton
2015-02-23 18:08:03
príspevok od: stancok
rozpravaj k teme neodbocuj! co ta do mna staraj sa o seba! prispevky ktore sa netykaju clanku by sa mali automaticky mazat..
Budem robiť to, čo uznám za vhodné, bez ohľadu na Tvoje želania Môžeš sa samozrejme za tie vulgárnosti ospravedlniť.....
 
Demikát
2015-02-23 19:10:59
Pardón, ale fotoaparát, ktorý začína šumieť na iso 200 je nepoužitelný.
Recenziu by som zhrnul do 1.vety:
Pekný, výborne spracovaný, no drahý a nepoužitelný na serióznu fotografiu. Bodka.
Verím ale, že táto recenzia môže padnúť na úrodnú pôdu ak niekto chce presedlať z mobilu.
 
stancok
2015-02-23 19:20:59
zial aj mna osobne sklamali vysledne foto lx100 preto aj ked nerad suhlasim s Lubom, ta plasticnost, sum a nesotrost vyslednych foto priam bije do oci a k tomu to hrozne protisvetlo a absencia vyklopneho dotyk.lcd.. moji favoriti na kupu tym padom aj po tomto ostavaju GX7 vs a6000 od sony(prip e-m10).. ergonomiu, vybavu a funkcnost + video samozrejme na vybornu, v tomto panasonic skoro nikdy nesklame ale to zial nestaci..
 
JohnNewton
2015-02-23 19:29:53
príspevok od: Demikát
Pardón, ale fotoaparát, ktorý začína šumieť na iso 200 je nepoužitelný.
Recenziu by som zhrnul do 1.vety:
Pekný, výborne spracovaný, no drahý a nepoužitelný na serióznu fotografiu. Bodka.
Verím ale, že táto recenzia môže padnúť na úrodnú pôdu ak niekto chce presedlať z mobilu.
Vieš koľko ľudí ešte dnes fotografuje zrkadlovkami, ktoré začínajú šumieť na ISO 200 ? Je to kompakt, určený na niečo iné ako zarábanie peňazí fotografovaním.
 
fatality
2015-02-23 19:32:08
príspevok od: stancok
zial aj mna osobne sklamali vysledne foto lx100 preto aj ked nerad suhlasim s Lubom, ta plasticnost, sum a nesotrost vyslednych foto priam bije do oci a k tomu to hrozne protisvetlo a absencia vyklopneho dotyk.lcd.. moji favoriti na kupu tym padom aj po tomto ostavaju GX7 vs a6000 od sony(prip e-m10).. ergonomiu, vybavu a funkcnost + video samozrejme na vybornu, v tomto panasonic skoro nikdy nesklame ale to zial nestaci..
favoriti na kupu alebo dalsie teoretizovanie?
 
JohnNewton
2015-02-23 19:36:32
príspevok od: fatality
favoriti na kupu alebo dalsie teoretizovanie?
The neverending story Za chvíľu prídu na radu sprosté nadávky
 
fatality
2015-02-23 19:41:02
príspevok od: JohnNewton
The neverending story Za chvíľu prídu na radu sprosté nadávky
uz sa stalo..asi potrebuje viac nez 3 dnovy ban
 
JohnNewton
2015-02-23 19:45:18
príspevok od: fatality
uz sa stalo..asi potrebuje viac nez 3 dnovy ban
Odhadujem to na 3-4 týždne v opatere odborníka
 
Demikát
2015-02-23 20:13:20
príspevok od: JohnNewton
Vieš koľko ľudí ešte dnes fotografuje zrkadlovkami, ktoré začínajú šumieť na ISO 200 ? Je to kompakt, určený na niečo iné ako zarábanie peňazí fotografovaním.
OK ale za 8 kíl sa dá kúpiť lepší foťák.
... a mimochodom tie zrkadlovky sú neni s rokom výroby 2015!
asi veš čo myslím...
 
Demikát
2015-02-23 20:14:20
Ani 2014
 
JohnNewton
2015-02-23 20:18:34
príspevok od: Demikát
OK ale za 8 kíl sa dá kúpiť lepší foťák.
... a mimochodom tie zrkadlovky sú neni s rokom výroby 2015!
asi veš čo myslím...
Jasné, ale všetky tie D200, D300, 40D, 50D atď...Vieš, keď Leica predáva za tie sumy, tak každý si zákazníka nájde....nie všade je minimálna mzda ako u nás, nie sme relevantný trh
 
tomino1980
2015-02-23 20:28:50
Panasonic dnes prekvapil a uviedol 42,5 f/1,7 za ľudových 399 a ešte očakávané macro 30mm

http://www.43rumors.com/hot-panaosnic-announces-two-new-mft-lenses-425mm-f1-7-and-30mm-f2-8-macro/
 
JohnNewton
2015-02-23 20:34:06
príspevok od: tomino1980
Panasonic dnes prekvapil a uviedol 42,5 f/1,7 za ľudových 399 a ešte očakávané macro 30mm

http://www.43rumors.com/hot-panaosnic-announces-two-new-mft-lenses-425mm-f1-7-and-30mm-f2-8-macro/
Macro vyyerá tiež dobre, 1:1 , stabilizované a za dobrú cenu
 
JohnNewton
2015-02-23 20:40:05
Prečo mažete tie Stančokove vulgárne výlevy, je to jeho vizitka, nie moja urážka. Keď si konečne nájde babu a kúpi normálny foťák, hádam dostane rozum .
 
fatality
2015-02-23 20:40:12
príspevok od: tomino1980
Panasonic dnes prekvapil a uviedol 42,5 f/1,7 za ľudových 399 a ešte očakávané macro 30mm

http://www.43rumors.com/hot-panaosnic-announces-two-new-mft-lenses-425mm-f1-7-and-30mm-f2-8-macro/
fajnota..a este by mohli urobit deal so Sony(popr.sami vyvinut) a lupnut do novych CSC(spolu s Olympusom) nejaky fajny 4/3 16-20Mpixel s lepsim ISOm,DR atd..a bol by to(samozrejme aj je ppc system..predsalen..v porovnani s novymi APSC CSCs uz Olyies a Panas trosku pokrivkavaju..
 
Dedo
2015-02-23 21:37:49
Ja som si za 196 E s 32 gigovovou kartou kúpil Panasonic DMC - LF1 a fotí kvalitne ako kamošova Leica D-lux. Výkon ma príjemne prekvapil(netuším čo je v tom tele) a pre mňa má aj výborný rozsah zoomu. Tak za čem bukvy .
 
z80
2015-02-23 21:58:48
príspevok od: JohnNewton
Prečo mažete tie Stančokove vulgárne výlevy, je to jeho vizitka, nie moja urážka. Keď si konečne nájde babu a kúpi normálny foťák, hádam dostane rozum .
Ked si najde babu, neostane mu na fotak
 
Roman Point
2015-02-23 23:51:29
príspevok od: stancok
zial aj mna osobne sklamali vysledne foto lx100 preto aj ked nerad suhlasim s Lubom, ta plasticnost, sum a nesotrost vyslednych foto priam bije do oci a k tomu to hrozne protisvetlo a absencia vyklopneho dotyk.lcd.. moji favoriti na kupu tym padom aj po tomto ostavaju GX7 vs a6000 od sony(prip e-m10).. ergonomiu, vybavu a funkcnost + video samozrejme na vybornu, v tomto panasonic skoro nikdy nesklame ale to zial nestaci..
Koľko rokov myslíš že sa budú tie prístroje tebou favorizované predávať?
 
jrfoto
2015-02-24 00:19:13
uz mesiac ho pouzivam a som viac nez spokojny...je to to iste ako tento panasonic akurat nema grip/da sa objednat zvlast a v cene je adobe lightroom
 
vrak01
2015-02-24 09:14:57
príspevok od: jrfoto
uz mesiac ho pouzivam a som viac nez spokojny...je to to iste ako tento panasonic akurat nema grip/da sa objednat zvlast a v cene je adobe lightroom
jasne si spokojny s tym cervenym koleckom. ale co ten fotak, najnovsi firmware mu zacal vyklapat display a odstranil sum pri iso 200 ?
 
jrfoto
2015-02-24 10:00:29
príspevok od: vrak01
jasne si spokojny s tym cervenym koleckom. ale co ten fotak, najnovsi firmware mu zacal vyklapat display a odstranil sum pri iso 200 ?
vyklopny display som nechel...nechyba mi vobec....chcel som lx100 ale radcej som zobral leicu rozdiel bol 220e...som spokojny s tym ako vyzera, ako foti, naozaj neviem ako som mohol tolke roky fotit s canonom 40d, ktory sumi aj na iso 100 a ten fotak ma doteraz zivil a to mam kopec zahranicnych kleintov a nikdy nebol problem...ale zmenilo sa to tu za posledne roky na forum teoretikov, ktori riesia technicke parametre namiesto toho aby isii radsej fotit....podla niektorych je asi aj Leica m9, ktoru si planujem v lete kupit nepouzitelny fotak lebo nema vodotrisk ani vyklopny display a sumi uz pri iso 400 dost vyrazne....
 
vrak01
2015-02-24 12:51:01
príspevok od: jrfoto
vyklopny display som nechel...nechyba mi vobec....chcel som lx100 ale radcej som zobral leicu rozdiel bol 220e...som spokojny s tym ako vyzera, ako foti, naozaj neviem ako som mohol tolke roky fotit s canonom 40d, ktory sumi aj na iso 100 a ten fotak ma doteraz zivil a to mam kopec zahranicnych kleintov a nikdy nebol problem...ale zmenilo sa to tu za posledne roky na forum teoretikov, ktori riesia technicke parametre namiesto toho aby isii radsej fotit....podla niektorych je asi aj Leica m9, ktoru si planujem v lete kupit nepouzitelny fotak lebo nema vodotrisk ani vyklopny display a sumi uz pri iso 400 dost vyrazne....
samozrejem priplatit si 200 e za to cervene kolecko je najpodstatnejsie, uplne to vystihuje co je pre teba pri fotke najdolezitejsie.
 
tibren
2015-02-24 13:31:53
sony rx100 mkIII asi ozaj ostava najlepsia volba v kompaktoch
 
jrfoto
2015-02-24 19:55:18
ja ho mam hlavne na to aby som nemusel so sebou vkuse tahat drahu tazju profi techniku, a okrem toho cerveneho kruzku som dostal aj o rok dlhsiu zaruku a adobe ligtroom na dva pocitace, cize ten roziel nemol 200e v konecnom dosledku...dnes som ho otestoval aj v interieri a nemam pocit ze by robil ploche fotky a zle zvladal sum...
 
blahoslav J B Art
2015-02-24 20:24:41
príspevok od: jrfoto
ja ho mam hlavne na to aby som nemusel so sebou vkuse tahat drahu tazju profi techniku, a okrem toho cerveneho kruzku som dostal aj o rok dlhsiu zaruku a adobe ligtroom na dva pocitace, cize ten roziel nemol 200e v konecnom dosledku...dnes som ho otestoval aj v interieri a nemam pocit ze by robil ploche fotky a zle zvladal sum...
mas celkom fajn svetlu a priestrannu garaz
 
jrfoto
2015-02-24 20:31:40
príspevok od: blahoslav J B Art
mas celkom fajn svetlu a priestrannu garaz
tie prietory su naozaj obrovske a este sa dokoncuje druhe poschodie
 
michall
2015-02-25 09:28:36
Karol, vyškrtni z mínusov krokovanie zoomu, v menu sa dá nastaviť aj plynulý posuv ohniska ( navoliť sa dá ovládanie pod spúšťou, alebo na prstenci objektívu, alebo oboje )
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-02-25 10:07:00
príspevok od: michall
Karol, vyškrtni z mínusov krokovanie zoomu, v menu sa dá nastaviť aj plynulý posuv ohniska ( navoliť sa dá ovládanie pod spúšťou, alebo na prstenci objektívu, alebo oboje )
Dakujem za upozrnenie.
 
dajopajo
2015-02-25 21:22:44
Objektiv - rozsah a svetelnost výborná, prijal bysom ale realnych 16 mpx, ktore povazujem za ideálne a škoda toho šumu, cakal by som aspoň Dobré iso 800, nemam pocit ze bysom ale na fotoaparáte potreboval dotykovy displej, ktory bude stale utapkany ako mobil, ale vyklopny sa sem tam hodí...
 
fatality
2015-02-26 01:15:28
príspevok od: dajopajo
Objektiv - rozsah a svetelnost výborná, prijal bysom ale realnych 16 mpx, ktore povazujem za ideálne a škoda toho šumu, cakal by som aspoň Dobré iso 800, nemam pocit ze bysom ale na fotoaparáte potreboval dotykovy displej, ktory bude stale utapkany ako mobil, ale vyklopny sa sem tam hodí...
rx100III
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2015-10-13 23:21:40
Skvely fotak, od kedy ho mam zrkadlovkou fotim len zriedka ;o)
Karol prosim ta este doporuc nejaky vhodny stativ pre tento fotak, taky do batoha, na dlhocasovky a timelapsovky. Dakujem!!!
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-10-14 06:49:30
príspevok od: wildkat
Skvely fotak, od kedy ho mam zrkadlovkou fotim len zriedka ;o)
Karol prosim ta este doporuc nejaky vhodny stativ pre tento fotak, taky do batoha, na dlhocasovky a timelapsovky. Dakujem!!!
Mne sa paci Manfrotto Beefree Carbon.
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2015-10-14 08:32:43
príspevok od: Karol Srnec
Mne sa paci Manfrotto Beefree Carbon.
Ok, moze byt, vdaka.
 
siki
2015-10-18 11:12:56
Mam tento fotak uz nejaku dobu a som s nim velmi spokojny. Nahradil moj starsi Olympus PEN a obrazovy vystup je neporovnatelne lepsi, hlavne dynamicky rozsah a fotenie na vyssej citlivosti. Hoci je sum pri vyssich hodnotach ISO meszi minusmi v tejto recenzii, v porovnani s 5 rocnym PENom je to obrovsky krok vpred. Ak niekto uvazuje nad tymto ako nad nahradou za starsiu bezzrkadlovku, urcite je to dobra volba a potesi aj vyssia ostrost snimkov oproti mojmu Olympusu v kombinacii s pevnou 17 2.8
Pre niekoho ako minus moze byt pomerne kratky rozsah - na tele konci je to 75mm. Ako velmi dobra kompenzacia je vyborna svetelnost po celom rozsahu, co je pre mna ovela dolezitejsie ako dlhy zoom, takze toto je o prioritach a treba vziat do uvahy pri kupe.
Kvalita videa a hlavne detail pri 4k ma v pozitivnom zmysle slova sokovala a tento fotak ma stale castejsie zvadza k tomu aby som natacal video, je tu vsak jeden velky minis a to je zabudovany mikrofon, ktory je velmi nachylny na vietor aj pri zapnutej fukncii wind cut. Jack na externy mikeofon absentuje. Naskyta sa mi otazka ci nevie fotak nahodou komunikovat s externym mikrofonom cez piny v sankach? Su tieto urcene len na komunikaciu s bleskom?
Este mi chyba moznost zapnut foroaparat bez toho aby sa hned vysunul objektiv. Ovela viac by som uvital, keby sa vysunul az po plovocnom stlaceni spuste. Po prepnuti do rezimu preview sa sice sam zasunie ale nejaky cas to tiez trva.
 
seifi
2016-04-14 10:30:18
ak by niekto zháňal sl.clonku na Lx100, vystavil som v bazári,
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia