Hore

Panasonic Lumix LX100 II

Pred niečo viac ako štyrmi rokmi som si na Photokine zamiloval dizajn a koncepciu Panasonicu LX100, obzvlášť v striebornej farbe s hnedým gripom.

Oslovila ma aj koncepcia M43 "bezzrkadlovky s pevným objektívom". Veď množstvo fotografov si kúpi systémový fotoaparát a používa na ňom jediný objektív.

Priznám sa, Panasonic LX100 som si chcel kúpiť, pri testovaní ma však sklamala obrazová kvalita. Z micro 4/3 snímača som očakával lepší výstup. Presvedčí ma druhá generácia, že Panasonic urobil v spracovaní obrazu pokrok?


Panasonic neexperimentoval a predstavil nám takmer rovnaký fotoaparát. Dizajnových rozdielov je minimum. Ja som spokojný, prvá generácia sa mi koncepčne páči. Snáď len mohli pridať výklopný displej. Telo fotoaparátu je kovové a opäť je osadené transfokátorom Leica s rovnakými parametrami. Zdá sa, že podstatné zmeny sú ukryté vo vnútri. Tou hlavnou zmenou je nový 20 Mpx 4/3 snímač typu CMOS s rozlíšením 20 Mpx. Efektívne rozlíšenie je 17 Mpx, kvôli multiformátovej koncepcii. Pozrime sa na špecifikáciu a na rozdiely oproti 1. generácii.

 • 21,77 Mpx Four Thirds CMOS, efektívne rozlíšenie do 17 Mpx, bez AA filtra
 • objektív Leica DC Vario.Summilux 10,9-34/1,7-2,8 Asph. (EQ 24-75 mm)
 • multiformátove nastevenie 4:3, 3:2, 16:9 a 1:1 priamo na objektíve
 • citlivosť ISO 200 -25 600
 • mechanická a elektronická uzíávierka, 1800 sek. - 1/4000 s. (1/16 000 pri el. uzávierke)
 • sériové zábery max. 11 obr./s.
 • JPG, RAW
 • video 4K 30p (MP4), Full HD (AVCHD)
 • 49 bodový AF s detekciou kontrastu
 • elektronický hľadáčik s rozlíšením 2,75 Mpx
 • 3” dotykový displej s rozlíšením 1,24 Mpx
 • WiFi, Bluetooth 4.2 LE
 • micro HDM, micro USB 2.0
 • 4K PHOTO, Post Focus, Time Lapse, Multiexposure, HDR, Panorama, Sequence Composition
 • SD/SDHC/SDXC (podpora UHS-I)
 • hmotnosť: 392 g
 • rozmery: 115 x 66 x 64 mm


https://www.panasonic.com/sk/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/digitalne-fotoaparaty-lumix/kompaktne-fotoaparaty/dc-lx100m2.html


Väčšina parametrov sa nastavuje mechanicky.

Škoda pevného displeja.


USB konektor slúži aj na nabíjanie batérie.

Rozdiely oproti 1. generácii

 • nárast rozlíšenia z 13 Mpx na 17 Mpx so zachovaním multiformátového konceptu
 • displej má vyššie rozlíšenie 1 240 000 bodov oproti 921 000 bodov v prvej generácii
 • pribudlo dotykové ovládanie
 • k WiFi pribudol Bluetooth 4.2 LE
 • zvýšenie výdrže batérie z 300 na 340 záberov
 • nové obrazové profily

Fotoaparát v praxi

Ergonómia a ovládanie

Menší grip vpredu a podpora palca vzadu slušne zlepšujú držanie fotoaparátu a robia ho bezpečnejším. K ideálnemu držaniu to má však ďaleko a je lepšie mať fotoaparát v dvoch rukách.

Ovládaním fotoaparát poteší konzervatívnych fotografov, ktorým sa páči ovládanie v štýle starej školy. Žiadny volič programov, len priame ovládanie času a clony. Rovnako ako na niektorých fotoaparátoch Fujifilm. Tento spôsob nie je úplne ideálny pre začiatočníkov, ktorí chcú na voliči veľkú zelenú ikonku automatiky a zopár motívových programov. Aj niektorí skúsenejší fotografi preferujú klasický volič s PASM.

Clona sa nastavuje priamo na objektíve.
 
Nastavenie času a korekcie expozície v duchu starej školy.

Transfokácia má elektronické ovládanie, kolískou okolo spúšte alebo prstencom na objektíve. Ovládanie kolískou je plynulé, prstencom skokové. Clona sa nastavuje priamo na objektíve. Na ňom sa prepína aj pomer strán a volí režim zaostrovania. Volič časov je na vrchnej strane fotoaparátu, kde je aj volič korekcie expozície. Vzadu je smerový volič s rollerom. Po tele je množstvo tlačidiel, funkčných je 5, ďalšie sú virtuálne na dotykovej ploche. Všetky hlavné parametre a funkcie sa tak dajú nastaviť bez nutnosti ísť do menu.

Transfokácia sa ovláda kolískou okolo spúšte alebo prstencom na objektíve.
 
Aj spôsob zaostrovania sa volí mechanickým ovládačom.


Menu fotoaparátu má grafiku, ktorú poznáme z bezzrkadloviek Panasonic. LX100 II je na tom rovnako a aj ponuka nastavení zodpovedá modelom strednej triedy. Nechýba rýchle menu, teraz ovládateľné aj dotykovo. Mne príde neprehľadné, to platí aj u bezzrkadloviek. Snažím sa jeho použitiu vyhýbať. Keby to bol môj fotoaparát, asi by som si nakoniec zvykol.

Snímač

Fyzické rozlíšenie snímača je 21,77 Mpx, ale využijete max. 17 Mpx. LX100 II má multiformátovú koncepciu. Priamo na objektíve máte prepínač formátu (3:2, 16:9, 1:1, 4:3). U micro 4/3 snímačov býva natívny formát 4:3. Tu sú ale natívne všetky (až na 1:1). Nie je to len orez na daný pomer strán, fotoaparát využíva plochu naviac. Nevyužije sa tak plné rozlíšenie snímača, ale zachováva sa tak čo najširší možný uhlopriečný uhol záberu. Aj keď užívateľ prichádza o pár megapixelov, mne sa tento koncept páči a jeho využitie je dobre podporené mechanickým prepínaním formátu, priamo na objektíve.

Formát (pomer strán) sa volí priamo na objektíve.
 
Môj obľúbený formát 16:9. Pozor, ani pri RAW-e sa nedá dodatočne vrátiť k plnému formátu!

Objektív

Ekvivalentný rozsah objektívu sa mení podľa zvoleného formátu. Opticky má rozsah 10,9 -34 mm.

 • 24 – 75 mm ekvivalent 35 mm fotoaparátu s pomerom strán 4 : 3, 3 : 2, 16 : 9
 • 28 – 88 mm ekvivalent 35 mm fotoaparátu s pomerom strán 1 : 1
 • 32 – 100 mm ekvivalent 35 mm fotoaparátu s pomerom strán 4 : 3 v režime 4K PHOTO
 • 31 – 97 mm ekvivalent 35 mm fotoaparátu s pomerom strán 3 : 2 v režime 4K PHOTO
 • 30 – 94 mm ekvivalent 35 mm fotoaparátu s pomerom strán 16 : 9 v režime 4K PHOTO a pri nahrávaní videa s rozlíšením 4K
 • 34 – 106 mm ekvivalent 35 mm fotoaparátu s pomerom strán 1 : 1 v režime 4K PHOTO


Svetelnosť objektívu je F1,7-2,8, čo je vzhľadom na veľkosť snímača nadpriemerná hodnota. Setové objektívy micro 4/3 bezzrkadloviek mávajú bežne svetelnosť F3,5-5,6. Profesionálne zoomy majú svetelnosť F2,8. Za zlých svetelných podmienok nemusíte nastavovať tak vysokú citlivosť, vďaka čomu bude na fotkách a videu menej šumu. Keď budete premýšľať nad kúpou amatérskej bezzrkadlovky, ale aj zrkadlovky, zoberte to do úvahy.

Na objektíve je 43 mm závit, takže môžete používať aj filtre.

Makro

Po prepnutí objektívu do makrorežimu je možné snímať zo vzdialenosti 3 cm od prednej šošovky (najširšie ohnisko), pričom na šírku odfotíte objekt o veľkosti cca 6 cm. Pri 3 cm si ale spoľahlivo tienite. Pri vyzoomovaní objektívu sa najkratšia zaostriteľná vzdialenosť zväčší na 30 cm od prednej šošovky, na šírku pri tom zachytíte objekt o veľkosti cca 15 cm. Ako vidno, LX100 II nie je práve šampiónom vo fotení detailov, pri väčšom 4/3 snímači som to ani neočakával.

Detaily áno, ale makro to nie je. Toto je max. zväčšenie, ktoré je k dispozícii na najširšom ohnisku 10,9 mm.

Uzávierka

Mechanická uzávierka ponúka rozsah 60 s. - 1/4000 s. Pri svetelnosti F1,8 sa občas zíde aj kratší čas. Ten je k dispozícii v režime elektronickej uzávierky, najkratší čas je tu 1/16 000 s. A naviac je elektronická uzávierka úplne tichá. V režime T môže byť najdlhší čas až 1800 sekúnd, vyžaduje sa ale káblová spúšť. Pozor v režime elektronickej uzávierky je najdlhší čas 1 sekunda, aby ste pri nočných záberoch neboli prekvapení.

Zaostrovanie

Panasonic nepoužíva vo svojich fotoaparátoch fázovú detekciu, spolieha sa len na detekciu kontrastu a darí sa mu to výborne. LX100 II nemá v sebe to najlepšie, čo Panasonic má, ale aj tak je zaostrovanie veľmi dobré. Zaostrovanie je rýchle a bez problémov funguje aj za horších svetelných podmienok.

49 bodov postačuje. Ostriacu zónu možno umiestniť po celej ploche. Fotograf môže využívať naraz všetky body, nastaviteľnú skupinu, nastaviteľný jeden bod, alebo malý pin pre max. presné zaostrovanie. Nechýba dobre fungujúca detekcia tváre a aj očí. Pri fotení pohyblivého objektu môžete použiť tracking.

Sériové zábery

LX100 II nie je fotoaparát na fotenie športu, či wildlife, pri reportáži sa občas sériové snímania ale zíde. So sledovaním objektu je frekvencia max. 5,5 obr./s., bez sledovania až 11 obr./s. V režime 4K PHOTO dokonca 30 obr.s/s., ale s orezaním záberu a vo formáte JPG. Myslím, že parametre sú akurátne a využiteľnosť podporuje dostatočne veľká medzipamäť.

Displej a hľadáčik

Displej nie je ani u druhej generácie výklopný, čo beriem ako jeden z hlavných nedostatkov fotoaparátu. Oproti 1. generácii mierne narástlo rozlíšenie a hlavne pribudlo dotykové ovládanie. Displej má výborné pozorovacie uhly a je dobre čitateľný aj na slnku. Oproti hľadáčiku poskytuje lepší vernejší obraz. Displej sa dá aj úplne vypnúť, alebo zobrazuje len nastavenie parametrov bez živého náhľadu, čo šetrí energiu.

Hľadáčik je na kompakt slušne veľký a dostatočne jemnozrnný. Oproti displeju je ale výrazne kontrastnejší s menším dynamickým rozsahom. Chýba lepšie prekreslenie svetiel a tieňov.

Blesk

Fotoaparát nemá vstavaný blesk. Malý blesk je priložený, ale jeho používanie je nepraktické. Keď je nasadený, tak príliš vytŕča. Keď ho budete potrebovať, zaručene ho nebudete mať pri sebe. Mne to nevadí, pretože blesk som nepoužil vyše roka. Použiť môžete aj výkonný externý blesk, pretože nechýbajú systémové sánky pre blesk. Vďaka centrálnej uzávierke je synchronizačný čas 1/4000 s.

Expozičné režimy

Tým, ktorí nepoznajú použitý spôsob nastavenia expozičných parametrov, môže pripadať, že všetko sa nastavuje manuálne. Mechanicky áno, ale manuálne nie. Na prstencoch času a clony okrem hodnôt nájdete aj symboly A. Vzájomným kombinovaním nastavenia dokážete zvoliť známe expozičné režimy P, A, S a M. Tento spôsob vyhovuje tým, ktorí preferujú priame ovládanie a zaobídu sa bez motívových programov. Na druhú stranu to obmedzuje použitie niektorých funkcií, napr. pamäte užívateľských expozičných režimov, či rýchle nastavenie špeciálnych funkcií (panorama, HDR a pod.). Používanejší volič programov PASM citeľne chýba vo videu, ktoré tak nemá žiaden vlastný program.

Obrazové profily a efekty

Panasonic vylepšil v tomto modeli obrazové profily. Majú nastaviteľné parametre kontrastu, saturácie, odšumenia a doostrenia. Fotoaparát má dokonca tri monochromatické obrazové profily, kde môžete nastaviť aj filtráciu, tónovanie a dokonca pridať aj efekt filmového zrna. Ak preferujete formát JPG, budete určite spokojní. V ňom využijete aj 22 obrazových efektov: Expresívne, Retro, Minulosť, Vysoká tónovosť, Nízka tónovosť, Sépia, Čiernobiele, Dynamické čiernobiele, Drsné čiernobiele, Hladké čiernobiele, Impresionizmus, Vysokodynamické, Krížový proces, Efekt hračkárskeho fotoaparátu, Toy Pop, Obídenie bielenia, Efekt miniatúry, Mäkké zaostrenie, Fantázia, Hviezdny filter, Jednobodová farba, Slnečný svit. Väčšina je použiteľná aj vo videu.

Obrazový profil L Monochrome s efektom filmového zrna.

Vychytávky

Kvôli spôsobu ovládania nie je na prvý pohľad zrejmé, že fotoaparát ponúka niekoľko vychytávok:

 • 4K PHOTO - sériové snímanie v 4K rozlíšení s frekvenciou 30 obr./s.
 • Post Focus - využitie 4K videa na nasnímanie série fotografií s rôznym zaostrením, fotograf si môže dodatočne vybrať záber, ktorý je zaostrený tam, kde chce.
 • Panorama - kontinuálne nasnímaná panoráma, využitie nájde najmä pri premietaní na TV.
 • Time lapse - časozberné video.
 • Stop motion animation - animačná technika pre kontrolované snímanie videa po jednotlivých políčkach.
 • Sequence Composition - koláž zo série záberov, pohybujúci sa objekt bude na fotografii niekoľkokrát.
 • Multiexposure - dvojexpozícia sa asistenciou.
 • HDR - fotografia s rozšíreným dynamickým rozsahom, ktorý sa dosahuje spojením viacerých fotografií s rozdielnou expozíciou.

Nabíjanie a výdrž

Fotoaparát sa nabíja cez Micro USB konektor. Nedostanete k nemu klasickú nabíjačku. Mne nabíjanie cez USB vyhovuje, ale prijal by som už USB 3.1, micro USB už dosluhuje. Na jedno nabitie urobíte priemerne 350 záberov, pri využití sériového snímania aj o niekoľko stoviek viac.

Konektivita

Novinkou je prítomnosť Bluetooth, ktorý dopĺňa WiFi. BT umožňuje trvale prepojiť fotoaparát s chytrým zariadením. Párovanie je jednoduchšie a naviac je možné aj automatické odosielanie fotografií do chytrého zariadenia.

Rýchlosť

Štart fotoaparátu trvá približne 2 sekundy, pretože potrebuje vysunúť objektív. Odozva spúšte je takmer okamžitá.

Obrazová kvalita

Potešil som sa vyššiemu rozlíšeniu. Predchodca mal len 12 Mpx, čo stačí, ak fotoaparát používate ako zápisník. Ak ale chcete tlačiť fotky vo väčšom formáte, nejaký ten megapixel naviac prospeje kvalite. Pôvodnej LX100 som vytkol aj menej uspokojivú obrazovú kvalitu z hľadiska šumu a kvality objektívu. Podľa parametrov je objektív ten istý. Je to dobrý objektív, ale nie špičkový. Bohužiaľ aj u novinky je zvýšená miera šumu. Pri vysokých citlivostiach som s tým zmierený, ale pri 100% zväčšení je šum viditeľný aj na najnižšej hodnote ISO 200. Posledná generácia Micro 4/3 snímačov to ale zvláda o stupeň lepšie, prečo nie u LX100 II.?

Najvyššia citlivosť je ISO 25 600. To je ale nepoužiteľná hodnota. Rozumná hranica je na ISO 3200, v núdzi na ISO 6400. To je predel, kedy šum víťazí nad obrazovou informáciou.

Expozične bezproblémový záber pri ISO 200.
 
Detail pri 100% zväčšení odhaľuje, že aj na najnižšej citlivosti je na fotografii zreteľný šum.


Priznám sa, som veľmi rozmaznaný z objektívov Olympus radu Pro a tomuto peknému fotoaparátu by som prial objektív rovnakej kvality. Lenže to by musel stáť aspoň o 500€ viac. Na stredných a dlhších ohniskách sú fotografie ostré skoro po celej ploche, v rohoch ale vidieť pokles ostrosti a to aj po priclonení. Viac neostrý je ľavý kraj. Na najširších ohniskách je ostrosť o niečo slabšia, ale vyrovnanejšia. Okraje nie sú tak neostré, ako u stredných a dlhších ohnísk.

Ohnisková dĺžka 34 mm. Širší stred je veľmi dobre vykreslený, horšie sú na tom rohy a ľavý kraj.
 
Na najširšom ohnisku 10,9 mm je ostrosť nižšia, ale zato vyrovnanejšia. Smerom do rohov vidno aj menšiu chromatickú chybu.
 
Aj so slnkom v zábere si vedie objektív výborne, reflexy sú malé.


Napriek nadpriemernej svetelnosti, nie je svetelnosť dosť veľká na to, aby sa pozadie dalo výraznejšie rozostriť nielen pri fotení detailov. To by aj na najdlhšom ohnisku musela byť svetelnosť F1,8.

Najvýraznejšie rozostrenie na najdlhšom ohnisku a otvorenej clone. Pri členitejšom pozadí nedostanete ľúbivý hladký bokeh.
 

Dynamický rozsah zodpovedá typu snímača. Dáva dostatok priestoru pre korekciu expozície a zlepšenie kresby vo svetlách aj tieňoch. To, že je šum už pri ISO 200 dáva predpoklad, že korekcia expozície v počítači bude šum ešte zvýrazňovať.

Záber v protisvetle, formát RAW, bez počítačovej korekcie expozície.

Po vytiahnutí svetiel a tieňov. V tieňoch sa šum zvýraznil. Po citlivom odšumení by sa ale neukázal ani na fotke 70x50 cm.
 

Bol som teraz kritickejší. Nechcem ale nikoho odradiť. Nedostatky sú viditeľné pri 100% zväčšení. Ak budete tlačiť do formátu cca 70x50 cm, budete s obrazovou kvalitou spokojní. Objektív je dostatočne ostrý pre takto veľký formát a šum pri nižších hodnotách neuvidíte.

Video

Jednou z priorít Panasonicu bolo, aby mal fotoaparát spracovanie videa rovnaké ako u bezzrkadloviek. To umožňuje zaradiť ho do výbavy a kombinovať záber z rôznych prístrojov bez nutnosti zdĺhavého ladenia obrazu. To ale platí len do určitej miery. LX100 II sa výbavou funkcií nevyrovná G5 alebo G9. 4K video je orezané (1,34x), chýba Flat profil aj Log.

Kvôli ovládaniu nemá video samostatný program. Spustí sa pri stlačení Record, čo má za následok skokové orezanie záberu (zmenšenie uhla záberu). Tomu sa dá predísť nastavením zobrazenia pre video, ale to budete mať orezaný obraz pri fotení, ak budete dlhšie točiť video, tak vám to pomôže. Dĺžka sekvencie je 15 minút, to ale netrápi takých filmárov ako ja, čo skladajú video z niekoľko sekundových klipov. Tlačidlo Record je umiestnené pomerne nešťastne, nad displejom a v rukaviciach som ho nedokázal vôbec stlačiť. A samozrejme tu veľmi chýba výklopný/otočný displej.

Čítanie informácií zo snímača je rýchle a tak je rolling shutter efekt minimálny. Ak použijete zoomovanie, budete v nahrávke počuť výrazné vrčanie motorčeka. Zoomovanie je plynulé, teda dobre použiteľné. Stabilizácia je tiež dobrá i keď nie špičková, chýba jej plavnosť.

Kvalita 4K videa je skôr priemerná, chýba lepšie prekreslenie jemných detailov.


Panasonic Lumix LX100 II poslúži dobre ako rodinná kamera. Náročnejších filmárov však neuspokojí. Videu chýba presvedčivejší cinematický vzhľad, chýba aj minimálne vstup pre externý mikrofón.

Plusy a mínusy

+  multiformátový snímač
+  ovládanie v štýle starej školy (pre niekoho mínus)
+  praktický rozsah objektívu s nadpriemernou svetelnosťou
+  množstvo funkčných tlačidiel
+  optická stabilizácia obrazu
+  obrazové profily a efekty
+  sánky pre externý blesk
+  duálne ovládanie transfokácie
+  bohaté možnosti užívateľského nastavenia
+  tichý režim
+  Time Lapse, animácia, dvojexpozícia, panoráma, HDR, 4K PHOTO, Post Focus, Sequence Composition
+  monochrom live view

-  šum od najnižšej citlivosti
-  hľadáčik s malým dynamickým rozsahom
-  objektív je priemerný
-  displej sa nedá vyklápať ani otáčať
-  zobrazovanie informácii, rýchle menu
-  drobnejšie tlačidlá a prepínače
-  nemá vstavaný blesk
-  slabé makro
-  4K video s orezom
-  nemá samostatný program pre video

Záver

Je škoda, že takýchto fotoaparátov nie je viac. Panasonic Lumix LX100 II je výborná alternatíva k bezzrkadlovkám. Množstvo fotografov nikdy nevymení setový objektív a tak je funkcia výmeny objektívov pre nich úplne zbytočná. V testovanom fotoaparáte nájdu pokročilý fotoaparát so slušne veľkým snímačom a praktickým svetelným objektívom.

Panasonic Lumix LX100 II je výborný fotoaparát na cesty i ako každodenný fotozápisník, či backup fotoaparát. Je to fotoaparát pre skúsenejších fotografov, ktorí preferujú priamočiare ovládanie s množstvom ovládačov. Menšie rozmery ale vyžadujú chirurgické prsty, tí ktorí sa narodili s “jaternicami”, budú mať pri ovládaní problémy.

Funkčná výbava je na úrovni pokročilých bezzrkadloviek. Zaostrovanie je rýchle a dobre funguje aj za zlých svetelných podmienok.

U predchodcu mi vadil obrazový výstup. Bohužiaľ ani nástupca v tomto neexceluje. Šum je už pri základnej citlivosti ISO 200 a objektív má svoje muchy. Nemusí vás to trápiť, ak ste nikdy nevytlačili fotku väčšiu ako formát A2. Nedostatky sú viditeľné pri 100% priblížení na veľkom monitore. Video je kvalitné, ale nie je to fotoaparát, ktorý by som si vybral prioritne pre snímanie videa. Nemá program video, 4K video je orezané a chýba výklopný alebo otočný displej. Ten mi chýbal zo všetkého najviac aj pri fotení.

Panasonic Lumix LX100 II je vydarený pokročilý kompakt s nie úplne využitým potenciálom. Miesto toho aby konkuroval APS-C fotoaparátom a M43 bezzrkadlovkám, porovnáva sily skôr s 1” kompaktmi. Ja som nadpriemerne kritický, pretože sa mi fotoaparát inak veľmi páči a chcel by som, aby bol takmer dokonalý. Nedá mi na konci neuroniť slzu. Prečo aj Mark II nie je aj v striebornej farbe s hnedým gripom?


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Marcel Rebro
2019-01-21 09:08:56
Mne osobne na ňom chýba výklopný displej. Viem že sme bez neho žili dlhé roky (desaťročia) ale zvykol som si. Často fotím z podhľadu a nechce sa mi s pribúdajúcimi rokmi plaziť po zemi.
 
JohnNewton
2019-01-21 09:58:46
Oceňujem video bez statívu, takto sa dá urobiť predstava o stabilizácii.
 
smartin
2019-01-21 12:09:49
No ako pozeram, tak sa to velmi dalej od predchodcu neposunulo. Objektiv neostry, snimac zastaraly. Skoda. Mohol to byt skvely fotak.
 
Marcel Rebro
2019-01-21 15:14:14
Inak koľko ostane vďaka tomu "multiformátu" z m43 efektívne využitej plochy? Napríklad v porovnaní s 1' snímačom. Tipujem že veľký rozdiel tam nebude.
 
marcus_labeo
2019-01-21 16:32:57
príspevok od: Marcel Rebro
Inak koľko ostane vďaka tomu "multiformátu" z m43 efektívne využitej plochy? Napríklad v porovnaní s 1' snímačom. Tipujem že veľký rozdiel tam nebude.
LX100 využíva plochu 187 mm2 (z plochy štandardného 4/3" snímača 225 mm2), teda keď to chceš percentuálne, je to 83%. Na obrázku to ale až tak zle nevyzerá, oreže sa fakt len malý okraj: http://www.dpreview.com/files/p/articles/3838154327/Multi-Aspect/4_3.png
RX100 má 116 mm2, teda LX100 aj po oreze z 4/3" je o 61% viac ako 1" (alebo naopak: 1" senzor predstavuje 62% zo senzora LX100vky).
 
JanM
2019-01-21 23:15:17
príspevok od: marcus_labeo
LX100 využíva plochu 187 mm2 (z plochy štandardného 4/3" snímača 225 mm2), teda keď to chceš percentuálne, je to 83%. Na obrázku to ale až tak zle nevyzerá, oreže sa fakt len malý okraj: http://www.dpreview.com/files/p/articles/3838154327/Multi-Aspect/4_3.png
RX100 má 116 mm2, teda LX100 aj po oreze z 4/3" je o 61% viac ako 1" (alebo naopak: 1" senzor predstavuje 62% zo senzora LX100vky).
Zaujimava matika Marcus. Priznam sa, ze som si ani neuvedomil aky velky rozdiel to je.
 
Marcel Rebro
2019-01-22 09:30:46
príspevok od: marcus_labeo
LX100 využíva plochu 187 mm2 (z plochy štandardného 4/3" snímača 225 mm2), teda keď to chceš percentuálne, je to 83%. Na obrázku to ale až tak zle nevyzerá, oreže sa fakt len malý okraj: http://www.dpreview.com/files/p/articles/3838154327/Multi-Aspect/4_3.png
RX100 má 116 mm2, teda LX100 aj po oreze z 4/3" je o 61% viac ako 1" (alebo naopak: 1" senzor predstavuje 62% zo senzora LX100vky).
Vďaka. Je to väčší rozdiel ako som myslel ...
 
marcus_labeo
2019-01-22 10:35:48
príspevok od: Marcel Rebro
Vďaka. Je to väčší rozdiel ako som myslel ...
O to viac prekvapuje, že LX100 nedokáže kvalitou fotiek RX100vke nejak viditeľne odskočiť.
 
Marcel Rebro
2019-01-22 10:59:42
príspevok od: marcus_labeo
O to viac prekvapuje, že LX100 nedokáže kvalitou fotiek RX100vke nejak viditeľne odskočiť.
Čo som ja videl (a výnimočne aj čítal) tak je to veľmi tesné. Niekedy skôr v prospech RX100. U mňa rozhodujú aj rozmery a už spomínaný výklopný displej.
 
pa10
2019-01-22 21:55:48
hard pass. po rozpacitych skusenostiach s lx100 som si povedal, ze do tejto rieky viac nevstupim. a toto je ta ista rieka. akurat je v nej viac sutrov.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia