Hore

Samsung NX mini (F1)

Samsung vyrába CSC fotoaparáty už niekoľko rokov. Všetky majú APS-C snímač. Toto je však zástupca nového radu fotoaparátov s 1” snímačom.


Pestrofarebná rodinka.


Prvý dojem

Uvedenie tohto fotoaparátu prebehlo bez väčšieho povšimnutia. Na prevádzacej akcii, ktorú pre novinárov Samsung pripravil, vzbudil tento foťáčik pomerne veľký rozruch. Malý ako kompakt, ale s vymeniteľnými objektívmi. Snímač nie je veľkosti APS-C, ako sme u Samsungu zvyknutí, dokonca aj bajonet je iný.

Fotoaparát je solidne stavaný, s vysokou dávkou elegancie. Plastové telo má vpredu a po bokoch povrchovú úpravu imitujúci kožu. Vrchný panel je kovový. Výmenný objektív typu pancake na mňa hľadí malou šošovkou, nad ktorou svieti číslo 9. Pri pohľade na snímač typujem na 1”. A mám pravdu. V ruke držím konkurenta k Nikonu 1 a Pentaxu Q. A tak trošku aj k Sony RX100. Displej je výklopný smerom nahor o 180°. Selfie! Už tuším, kam výrobca smeruje.


So zoom objektívom 9-27 mm.



S objektívom 9 mm.


Základné parametre

Samsung NX F1 je prvý model z nového radu, vlastne úplne nového systému, CSC fotoaparátov Samsung. Bezzrkadlovka s výmennými objektívmi postavená na snímaču typu 1”. V ostatných modeloch používa Samsung väčší APS-C snímač. Rozlíšenie je rovnaké. Nový je bajonet a tým aj objektívy. 3” displej je výklopnej konštrukcie, s dotykovým ovládaním. Fotoaparátu nechýba WiFi a NFC.


  • 1” BSI CMOS 20,5 Mpx
  • Bajonet Samsung NX-M
  • 3” TFT LCD s dotykovým panelom, 460.800 bodov
  • Automatické zaostrovanie s detekciou kontrastu, normálny záber 21 bodov, záber zblízka 35 bodov, detekcia tvárí: max. 10 tvárí, sledovanie objektov
  • 1/16.000 s – 30 s, manuálny režim: 1/16.000 s – 30 s (krok 1/3 EV), režim otvorenej uzávierky (maximálny čas: 4 min.)
  • Blokové segmentové meranie TTL 221
  • Automatický, 160, 200, 400, 800, 1.600, 3.200, 6.400, 12.800 (krok 1 alebo 1/3 EV), nastavenie zvýšenej hodnoty: ISO 100 – 25.600, * Možnosť výberu hornej hranice automatickej citlivosti ISO (max. ISO 3.200)
  • JPEG: 6 sn./s, sériový režim (5 Mpx): možnosť výberu 30, 15 alebo 10 sn./s, RAW: 6 sn/s
  • Vstavaný blesk, smerné číslo 4,9 (ISO 160, 24 mm)
  • Video: H.264, zvuk: AAC, 1.920 x 1.080, 1.280 x 720, 640 x 480, 320 x 240, 30 sn./s
  • Rozmery: 110,4 x 61,9 x 22,5 mm
  • Hmotnosť: 158 g bez batérie


Úplná špecifikácia.

Dizajn a ergonómia

Telo fotoaparátu je úplne ploché, bez výčnelkov. Profil je v rohoch zaoblený. Telo je opticky predelené do dvoch častí. Hornej v imitácii kovu, spodnej plastovej s textúrou kože. Displej je výklopný smerom nahor o 180° okolo robustného asimetricky umiestneného kĺbu. Bajonet je kovový a lemovaný kovovo lesklým prstencom.


Vpredu nájdete úzky blesk a prisvetlovaciu diódu automatického zaostrovania.



Na vrchnej strane je pod záslepkou ukrytý konektor pre pripojenie príslušenstva. Spúšť je zapustená do roviny vrchného panelu, ale nepracuje sa s ňou zle. Vedľa nej je tlačidlo ON/OFF a tlačidlo Direct Link (WiFi) pre rýchle prepojenie napr. s televízorom.



Väčšina ovládacích prvkov je umiestnená na zadnej strane pri displeji. Rozvrhnutie je štandardné, aké poznáme z mnohých iných fotoaparátov. Tlačidlo Record je umiestnené na výstupku pre palec.



Na strane, kde sa drží fotoaparát je pod veľkou krytkou ukryté všetko ostatné. Je tam prístup k batérii, pamäťovej karte (micro SD) a k dvojici konektorov micro USB a HDMI mini. Závit pre upevnenie na statív je umiestnený v osi objektívu.


Hlavné funkcie

Na prvý pohľad jednoduchý fotoaparát je slušne nabitý funkciami. Menu je prehľadné a dostatočne podrobné. Skúsenejší fotograf si vďaka tomu dokáže fotoaprát slušne prispôsobiť. Oceňujem, že tu nikto neexperimentoval s grafikou a logikou, aj keď určenie fotoaparátu tomu nahráva.

Okrem Automatiky sú k dispozícii inteligentné (scénické) expozičné programy a prekvapujúco aj štvorica pokročilých režimov PASM. Samostatný je program WiFi s ôsmimi funkciami. Okrem diaľkového ovládania fotoaparátu a prenosu fotografií do chytrého zariadenia sú tu aj baby monitor, automatické zálohovanie na server, zdieľanie cez email, SMS, Cloud a Samsung link.

Jedným z lákadiel má byť prispôsobenie pre fotografovanie selfie, čiže autoportrétov. Nechcem riešiť teraz umelecký, psychologický  a sociálny “prínos” tohto žánru. NX mini robí snímanie selfie skutočne jednoduchým. Displej je výklopný smerom nahor, tak aby sa fotografujúci dobre videl. Obraz sa preklápa automaticky. Uzávierku možno spustiť dotykovou samospúšťou alebo mrknutím oka, či pri usmiati sa.

Keďže tu máme aj pokročilé expozičné programy, nemôžu tu chýbať nastavenie ISO, WB, vyváženia bielej. V ťažších svetelných podmienkach príde vhod funkcia rozšírenia dynamického rozsahu alebo HDR. Fotografovať je možné do formátov JPG a RAW. Rozlíšenie je nastaviteľné aj na polovicu či dokonca štvrtinu. Video je o Full HD rozlíšení 25p. Okrem štandardného videa sa dajú nakrúcať aj videa zrýchlené (až x20), alebo spomalené (len v nižšom rozlíšení).

Fotoaparát v praxi

Telo fotoaparátu vyzerá ako bežný kompakt. Nenájdete na ňom veľa ovládacích prvkov. Chýba aj volič programov. Vadí to? Vôbec nie! Som milo prekvapený ergonómiou ovládania. Premyslené využitie dotykového ovládania umožňuje rýchle nastavenie všetkých dôležitých parametrov.

Pochváliť musím aj automatické zaostrovanie. Je rýchle aj za horších svetelných podmienok, pokiaľ fotoaparát nemusí použiť prisvetľovaciu diódu.

Displej, pripojený cez robustný kĺb, sa vyklápa len hore. Možnosť snímať selfie bola asi prednostná. Zaujímavosťou je, že keď displej vyklopíte do selfie módu (o 180°), zapne sa fotoaparát. Šikovné. Fotografovať z podhľadu problém nie je, a vlastne ani z nadhľadu. Stačí fotoaparát otočiť dole hlavou. Obraz je vždy otočený správne. Spúšť môžete stláčať palcom ľavej ruky (bez problémov), alebo využiť dotykový displej a funkciu “snímanie jedným dotykom”.

Nastaviteľné sú všetky parametre snímania. K dispozícii sú aj pokročilé expozičné režimy, vyváženie bielej, nastavenie ISO, obrazové režimy a fotiť sa dá aj do RAW. Vlastne mu nič dôležité nechýba. Vyhrať sa s ním môže aj skúsený fotograf a ani pri tom nebude nadávať. Práve naopak, skôr si tento fotoaparát obľúbi. Či F1 naplno uspokojí aj náročnejšieho fotografa, záleží na obrazovom výstupe.

1” snímač už je pomerne veľký. Ak sa fotoaparát vydarí, môžu byť fotografie charakterom bližšie k zrkadlovke, než ku kompaktu. Dokázali to v Sony s modelmi RX100. Dokážu to aj v Samsungu? S jediným objektívom s pevnou ohniskovou dĺžkou sa to bude zisťovať ťažšie.

Prepojenie s chytrým zariadením je bezproblémové. S mojim LG G3 to bolo tým ľahšie, že obidve zariadenia majú NFC. Fotoaparát ponúka tri režimy prepojenia. Prvým je odosielanie fotografií do chytrého zariadenia, druhým diaľkové ovládanie a tretím automatické skupinové zdielanie. V režime diaľkového ovládania nie je aplikácia nijako ochudobnená. Vybrať si môžete expozičný režim a podľa výberu nastavovať expozičné parametre času, clony, ISO. Nastaviť môžete aj korekciu expozície, WB, meranie, rozlíšenie, blesk, formát, režim snímania, zaostrovanie, video... Viac než slušné na takú “hračku”.

V mnou testovanom fotoaparáte musí žiť škriatok. Ako inak si mám vysvetliť, že sa fotoaparát sám prepína z RAW do JPG a naspäť? Prečo v EXIF-e JPG je objektív a v RAW nie je? Najväčšia škriatkovina je však so šumom, ale o tom až v časti venovanej obrazovému výstupu.

Objektív

K dispozícii som mal len pevný objektív typu pancake (palacinka). Pri ohniskovej dĺžke 9 mm disponuje svetelnosťou F3,5, čo je veľa. Takú svetelnosť má aj transfokátor. Tento objektív si niekto vyberie len kvôli veľkosti. Predná šošovka je krytá sklíčkom s antireflexnou úpravou. Bajonet je plastový. Na objektíve nie sú žiadne pohyblivé časti, ani prstenec manuálneho zaostrovania. Nechýbal mi. Kto by s takýmto objektívom manuálne zaostroval? Pri zapnutí fotoaparátu sa len vysunie predná časť.


Jednoduchá optická konštrukcia sa podpisuje na rozlišovacej schopnosti. Objektív utiahne možno 12 Mpx snímač, 20 Mpx rozhodne nie. Pri 100% zväčšení chýba vykreslenie najjemnejších detailov. Pri tlači do formátu 50x70 si to ani nevšimnete. Nadpočet obrazových bodov je tu k úžitku. Predpokladám, že väčšina fotiek, ktoré tieto fotoaparáty urobia aj tak skončí na internete alebo monitore. Pri zmenšení na takéto použitie sú fotografie ostré. Ostrosť je rovnomerná a pokles smerom k rohom je len malý. Sférické skreslenie je malé, rovnako aj vinetácia a chromatická chyba. Pozor si treba dávať na deformácie-naťahovanie v rohoch. Podobne ako na mobiloch je objektív citlivý na “zapatlanie”. Krycie sklo treba častejšie kontrolovať.

Sférické skreslenie a chromatická chyba sú malé. Výraznejší je ghosting, prežarovanie svetiel do tmavých plôch. V protisvetle sa objavujú aj reflexy, za ktoré môže aj malá vzdialenosť medzi poslednou šošovkou a snímačom.

Celkovo je kvalita objektívu vyrovnaná. Žiadna z chýb nie je výrazná. Pri trošku lepšej ostrosti by som ho hodnotil ako veľmi dobrý.


1” snímač veľa možnosti práce s malou hĺbkou ostrosti nedáva. Jedine pri snímaní detailov.


Skúsil som fotografie interpolovať na veľkosť približne formátu A3 a 250DPI. Po miernom doostrení sú fotografie kvalitné a to aj pri 100% priblížení.





Obrazová kvalita

1” snímač je už dostatočne veľký, aby mohol mať dobrý obrazový potenciál aj za horších svetelných podmienok. Pomaly sa stáva štandardom pre kvalitnejšie kompakty a ultrazoomy (Sony RX100/RX10, Panasonic FZ1000) a aj kompaktné CSC fotoaparáty (1 Nikon, Pentax Q). Nárast obrazovej kvality je zrejmý. Fotografie z NX mini si zachovávajú čiastočne charakter kompaktov s malým snímačom, ale zároveň posúva obraz smerom k zrkadlovkovému výstupu. Obrazovo poráža pokročilé kompakty typu Nikon Coolpix P7800 a pod. Tie sú lepšie vybavené, ale obrazovo nespĺňajú požiadavky náročnejších fotografov.

Dynamický rozsah nie je na úrovni najnovších m43 a APS-C snímačov, ale pracovať sa s ním dá. Prepalov a neprekreslených tieňov je rozhodne menej ako u kompaktov.


Fotografia bez úprav.



Upravené prekreslenie svetiel a tieňov. Ako sa dalo u takto malého čipu očakávať, pri úprave tieňov sa výraznejšie prejaví šum.



Charakter šumu je iný ako u zrkadloviek, nepripomína filmové zrno. Do ISO 800 si fotoaparát vedie výborne. A potom začínajú škriatkoviny. Pri celkových záberoch je šum neprehliadnuteľný, ale pri záberoch zblízka akoby zmizol.

Pri ISO 6400 je na fotografiách ešte dostatok detailov pre tlač do formátu A4. Na tak malý snímač to nie je zlé. Pri ISO 12800 je šum veľmi rušivý pri detailnom prezeraní, vďaka vysokému rozlíšeniu sa takmer stratí pri tlači do formátu cca 13x18 cm. Nad ISO 1600 výraznejšie vidno pokles dynamického rozsahu a nárast farebného šumu. Ani pri fotení do RAW sa nemôžem ubrániť dojmu, že šum je nejako potláčaný.

Pre tých, čo doteraz fotili telefónom alebo lacným kompaktom, to bude malý zázrak.


ISO 1600, bez úprav. Povšimnite si slúchadlá, ktoré sú prakticky bez šumu.


Video

S pevným širokouhlým objektívom som sa pri nakrúcaní videa nemohol veľmi vyhrať. Fotoaparát sníma video vo Full HD rozlíšení s frekvenciou 25p do formátu MPG4. Kvalita obrazu je veľmi dobrá. Dobrý dojem kazí automatické zaostrovanie, ktoré neustále preostruje a to aj u statických objektoch.



Plusy a mínusy

+  obrazová kvalita
+  rýchle zaostrovanie
+  funkčná výbava
+  WiFi, NFC, funkcie spojené s chytrými zariadeniami
+  dotykový displej
+  prehľadné ovládanie
+  vodováha
+  Adobe Lightroom 5 v cene

-  displej sa vyklápa len hore
-  automatické zostrovanie vo videu
-  objektív bez krytky
-  nestabilizovný snímač

Záver

Samsung NX F1 nie je fotoaparát určený pre náročnejších fotografov. Má skôr osloviť mladých ľudí, ktorí majú radi najmodernejšiu techniku, sú aktívni a chcú svoje zážitky zaznamenávať a zdielať. Sú náročnejší na obrazovú kvalitu a výstup z mobilných telefónov a lacných kompaktov ich neuspokojuje. Chcú sa zároveň pri fotení aj vyhrať. To im umožňujú výmenné objektívy a slušná funkčná výbava.

Ako zbytočné sa mi zdá rozlíšenie 20 Mpx. Snáď len v prípade, že máte len ten objektív, ktorý som mal ja, využijete nadpriemerný počet obrazových bodov pre možnosť urobiť výrez, bez väčšej straty kvality, čím nahradíte absenciu zoomu.

Obrazová kvalita ma príjemne prekvapila. S fotoaparátom sa dobre pracuje, ale miesto selfie displeja by som prijal vyklápanie aj smerom nadol. Dávno už nie som tínedžer a tak optimalizáciu pre selfie nedokážem oceniť. Zaostrovanie je rýchle, pri snímaní videa je automatické ostrenie “nervózne” a zbytočne preostruje aj pri statických objektoch.

Fotoaparát ma milo prekvapil funkcionalitou, dobrým ovládaním a rýchlym AF. Vďaka tomu sa ním dobre fotí, je to zábava a nie trápenie aj pre skúsenejšieho fotografa. Nadpriemerné sú funkcie spojené z WiFi. Pod jednoduchým kabátom sa ukrýva solídne vybavený fotoaparát. Ako hlavný nedostatok vidím to, že nemá stabilizovaný snímač.

Či s pancakeom alebo zoomom, cena fotoaparátu sa pohybuje tesne pod hladinou 400 €. Za to dnes kúpite výpredajovú zrkadlovku alebo CSC s väčším snímačom. Je to ale o dosť menej, ako Sony RX100 M2/M3. V očiach potencionálnych kupcov by sa fotoaparát stal zaujímavejší za cenu pod 300 €. Cena fotoaparátu sa hneď zdá zaujímavejšia, ak si uvedomíme, že v cene je profesionálny program na archiváciu, editáciu a publikovanie. Je to obľúbený Adobe Lightroom 5.

Fotoaparát ma na prvý pohľad zaujal dizajnom. Hovoril som si, je toto krok správnym smerom? Predajné čísla ukážu, či áno alebo nie. Po pár dňoch môžem povedať, že ak mu dáte šancu, bude vám príjemným spoločníkom. Od nás dostáva ocenenie Tip redakcie.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
marcus_labeo
2014-07-21 09:01:04
Môžeme sa tváriť ako veľkí fotografi a ohrňovať nos nad takýmito mydlovými krabičkami, realita je ale taká, že presne toto fotiaca masa chce. A nie je dôvod ju za to odsudzovať. Moja sestra pred dovolenkou vyhlásila, že by sa zišiel nový foťák, tak som hneď ako správny geak navrhoval x možností. Je jasné, že zrkadlovka je úplne mimo, ale dokonca aj PEN sa jej zdal príliš veľký a neskladný (ani nie telo, ale seťák 14-42). Poslednú poznávaciu dovolenku absolvovala s mobilom a prastarým (červeným) kompaktom a keď som pozeral fotky, až som plakal nad tými premárnenými možnosťami: krásne fotogenické miesta (pláže Normandie, zámky západného Francúzska) sprznené fotkami z mobilu. Pre takéhoto fotografa je potom Samsung NX mini ako stvorený: malý, skladný a na ovládenie jednoduchý, ale s dostatočne slušným senzorom a výstupom (neporovnateľným s 1/2,33" senzorom kompaktíku či 1/3" mobilu).
 
IO-NR
2014-07-21 20:36:13
Tento Samsung je s pevným sklom veľmi zaujímavý veľkosťou, kvalitou obrazu a je aj relatívne dostupný. Môže byť
 
JohnNewton
2014-07-22 09:00:09
Techradar nehodnotil kvalitu obrazu príliš pozitívne v porovnaní s konkurenciou
 
bobo222
2014-07-22 11:26:34
Chcelo by to sveteľnejšiu palacinku a dalo by sa to nosiť aj vo volnejšom saku.
 
LAPoska
2014-07-22 11:41:43
To uz radsej Panasonic Lumix GM1... rovnaka cena, rovnaka velkost, vacsi cip, lepsi dislej, menej marketingovich oblbovakov...
 
marcus_labeo
2014-07-22 11:45:12
príspevok od: bobo222
Chcelo by to sveteľnejšiu palacinku a dalo by sa to nosiť aj vo volnejšom saku.
Veru, keď už pevné sklo, tak niečo svetelnejšie, f3,5 je bieda. Chápem, že chceli minimalizovať rozmery, ale myslím, že ten foťák je tak malý, že mierne zväčšenie objektívu by natoľko neuškodilo; tiež by som uvažoval aj o inom ohnisku, ekv. 24mm je na jedno univerzálne sklo príliš širokouhlý. Takto sa to zbytočne prekrýva so zoomom, a to svetelnosťou i ohniskom.
 
LAPoska
2014-07-22 11:47:19
príspevok od: LAPoska
To uz radsej Panasonic Lumix GM1... rovnaka cena, rovnaka velkost, vacsi cip, lepsi dislej, menej marketingovich oblbovakov...
no dobre, s tou cenou to nevyslo...
 
bobo222
2014-07-22 12:17:04
príspevok od: LAPoska
no dobre, s tou cenou to nevyslo...
GM má pre mňa príjemnú 12-32, ktorá mi sedí tými 24mm eq. odspodu. A je na to dosť pancake objektívov, hlavne 20/1,7. Len tá cena je ešte trošku vyššia.
 
stancok
2014-07-24 01:01:33
tak panak fz1000 prave zrecenzovany dpreview zmietol zo stola vsetky doterajsie ultrazoomy ,dostal ocenenie gold award a nastolil v tejto triede novy trend, snad sa coskoro dockame aj recenzie od Karola a taktiez dlhoocakavanej(tiez vraj 1´´) LX8 http://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-fz1000/15
 
stancok
2014-07-24 02:23:44
niektore photo samples fz1000 priam vyrazaju dych.. http://www.dpreview.com/galleries/reviewsamples/photos/2946618/?inAlbum=panasonic-lumix-dmc-fz1000-real-world-samples co vsetko sa da vymacknut z 1´´ cipu.. navyse famozne zmaknute ultra HD(4K) 30p video k tomu..proste UZ pohadka
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované