Hore

Sony Alfa 380

Spoločnosť Sony uviedla na trh nový rad digitálnych zrkadloviek pod označením alfa 230, 330 a 380. Modely alfa 230 a 330 v prevedení 10,2 Mpix a model alfa 380 v prevedení 14,2 Mpix. Sú označované ako nová generácia fotoaparátov, ktorá je určená pre prvý krok do sveta digitálnych zrkadloviek. Aj keď majú veľa spoločného s predchádzajúcimi modelmi, najväčšie zmeny nastali vo veľkosti, váhe a tvare samotného fotoaparátu. Alfa 330 a 380 sú osadené momentálne najrýchlejším Live View režimom vďaka technológii druhého senzora používaného špeciálne pre Live View.

 

Do rúk na testovanie sa nám z nového radu dostala verzia alfa 380, na ktorú sa pozrieme bližšie.

Design , spracovanie a ergonómia

 

Svojimi rozmermi 128x97x71,4 a váhou 489 g sa zaraďuje veľkostne medzi najmenšie modely konkurencie D3000 (Nikon) a 1000D (Canon). Prevedenie samotného tela fotoaparátu sa javí na priemernej úrovni. Sony zrejme v snahe zníženia váhy na novej generácii fotoaparátov zmenila design hand-gripu, ktorý bol skrátený a takisto bola použitá ľahšia lítium-iónová batéria.

 

 

Z dôvodu zmenšenia hand-gripu sa presunula spúšť na vrch fotoaparátu a rotačný ovládač na prednú stranu tesne nad koniec hand-gripu. Toto rozloženie nie je štandardné a pokiaľ ste používali alebo používate iné zrkadlovky, budete mať problém zvyknúť si na toto rozloženie. Najmä vtedy, ak používate kreatívne režimy. Pri používaní iba automatických režimov fotenia, kde netreba používať rotačný volič, sa fotoaparát dá dobre ovládať a ukazovák je navádzaný na spúšť. Samozrejme pri použití ťažších objektívov budú dva prsty na hand-gripe viac namáhané. Udržať fotoaparát s profesionálnym objektívom 24-70 f2,8 bolo veľmi ťažké až nemožné. Na druhej strane treba povedať, že ak si niekto kúpi Alfu 380, pravdepodobne si k nej nebude kupovať ťažký profesionálny objektív.

 

V skratke iba poznamenám, že dizajn je síce nový a niekomu sa môže zdať zaujímavý, ale ergonómii fotoaparátu to vôbec nepomohlo.

 

Pri modeloch radu 300 a 200 sa konštruktéri vybrali cestou zmenšenia počtu ovládacích prvkov pre zjednodušenie ovládania fotoaparátu pre začiatočníkov. Predpokladá sa skôr využívanie automatík alebo motívových programov ako častá zmena hodnôt ISO, čas, clona...

 

Na hornej strane fotoaparátu sa nachádza na ľavej stane otočný volič režimov a menu tlačidlo. Na pravej starne sa nachádza samotná spúšť fotoaparátu, ktorá je v strede obruče pre zapnutie resp. vypnutie fotoaparátu, prepínač Live View režimu, tlačidlo integrovaného telekonvektoru 1,4x a 2x a tlačidlo kompenzácie expozície. Zabudovaný telekonvektor je v skutočnosti digitálny zoom! Pri stlačení spúšte sa uloží na kartu výrez zo skutočného snímku. Táto funkcia je povolená iba v Live View režime.

 

Gumená očnica je dobré integrovaná do tela, ale je stále odnímateľná, ako u iných výrobcov. Zaujímavá je možnosť zapnutia automatického AF pri priložení oka k hľadáčiku. Umožňuje infra senzor pod hľadáčikom. Tento takisto zabezpečuje, aby sa LCD display vypol pri priložení fotoaparátu k oku a neoslepoval fotografa.

 

 

Hľadáčik je pomerne malý a tmavý. AF body sú ale dostatočne viditeľné na rozdiel od predchádzajúcich modelov. Zväčšenie hľadáčika je iba 0.74x, čo je spôsobené druhým senzorom pre Live view režim. Tento zaberá miesto, ktoré mohlo byť využité na zväčšenie optického hľadáčika.

 

Na vrchu hľadáčika sa nachádzajú sánky pre externé príslušenstvo. Sony ale neinštaluje klasickú päticu Hot shoe. Pre kompatibilitu s klasickým príslušenstvom do sánok je potrebné zakúpiť adaptér FA-HS1AM.

 

Zadnej strane dominuje 2,7 palcový LCD displej s 230 400 bodmi, naklápateľný v dvoch smeroch (hore a dole). Vyklopenie ide trochu ťažšie - kĺb je umiestnený v strede akýchsi malých ramien, ktoré bránia prstom v dobrej manipulácii s displejom.

 

 

Ďalej sa na zadnej stane nachádza tlačidlo funkčného menu, v ktorom sa menia nastavenia režimu zaostrovania, merania expozície, vyváženia bielej, voľba AF, dynamického rozsahu a voľby obrazu. Umiestnený je tam aj multifunkčný volič, ktorý sa používa na pohyb v menu a zmeny nastavenia a zároveň sa používa na nastavenie ISO citlivosti, spôsobu snímania, režimu blesku a zmenu nastavenia informácií na displeji. K dispozícii je ešte tlačidlo náhľadu nafotených snímok a tlačidlo mazania.

 

Po bokoch fotoaparátu sa nachádza port na napájanie fotoaparátu (samostatne predávaný kábel) a na druhej strane sa nachádzajú porty pre SD karty, Memory Stick karty, HDMI výstup a USB port. Podporované sú ale iba Memory Stick Pro Duo a Memory Stick PRO-HG Duo.

 

Na prednej strane je umiestnený iba prepínač voľby manuálneho a automatického AF. Bohužiaľ  aj na tomto modeli chýba tlačidlo DOF preview.

 

 

Technická špecifikácia

 

Snímač s efektívnym rozlíšením 14.2 Mpix je vyrobený technológiou Super HAD CCD a je vo veľkosti APS-C. O spracovanie zachyteného obrazu sa postará výkonný obrazový procesor BIONZ.

 

ISO citlivosť je možné meniť v rozsahu 100 - 3200 s možnosťou nastavenia automatického režimu voľby ISO citlivosti.

Fotoaparát ma v sebe zabudovanú stabilizáciu obrazu SteadyShot INSIDE, s ktorou sú kompatibilné všetky objektívy od spoločnosti Sony a objektívy od firiem Minolta a Konica Minolta s objímkou typu A. V hľadáčiku je integrovaná stupnica upozorňujúca na intenzitu chvenia fotoaparátu.

 

Zabudovaná je aj ochrana pred prachom. Predstavuje ju antistatická povrchová vrstva na snímači a čistiaci pohyb snímača.

 

Zaostrovanie zabezpečuje 9 krížových senzorov s rozsahom citlivosti 0-18EV. Je možná voľba každého senzora samostatne, prípadne iba stredového alebo voľba všetkých senzorov naraz.

 

Závierka dokáže pracovať v rýchlostiach od 30 sek. do 1/4000 sek.. Max synch pre použitie z bleskom je 1/160 sek.

 

Zabudovaný blesk má smerné číslo GN 10 s Pre-Flash TTL a dobou nabitia 4sec.

 

Meranie expozície je prevedené za pomoci 40 segmentového expozimetra v tvare včelieho plastu s možnosťou viac segmentového so zvýrazneným stredom a bodovým meraním expozície.

 

Ako sme už spomínali, alfa 380 je vybavená Live View režimom, ktorý je vďaka systému samostatného senzora pre tento režim momentálne jeden z najrýchlejších na trhu. Rýchlosť zaostrovania  pri zapnutom Live View je porovnateľná so zaostrovaním pri normálom režime. V Live View režime je možné použiť vstavaný telekonvektor, digitálny zoom, pre priblíženie 1,4x alebo 2x.

 

Ďalšou zaujímavou funkciou je Dynamic Range Optimizer. Tento systém v dvoch stupňoch vylepšuje dynamický rozsah fotoaparátu. Pri normálnom DRO sa na zlepšenie použijú štandardné gamma krivky z dôvodu zabezpečenia rýchleho času medzi jednotlivými zábermi, pri druhom stupni DRO+ je upravovaný dynamický rozsah po jednotlivých oblastiach za použitia vylepšeného algoritmu použitého v modeli alfa 900.

 

Menu pri tomto modeli je veľmi jednoducho a prehľadne spracované vo forme záložiek. Pri nastavení režimov fotenia a pri zmene nastavení vo funkčnom menu fotoaparát poskytuje v kratučkom popise pomocné informácie o zvolenom nastavení.

 

 

Testovanie a záver

 

Na testovanie sme mali k dispozícii objektívy Sony SAL 16-35/2,8 a SAL 24-70/2,8, čo sú profesionálne objektívy, ktoré s týmto fotoaparátom veru vyvážené kombo netvorili. Na druhej strane sú to vysokokvalitné objektívy, ktoré odhalia kvalitu fotoaparátu.

 

Nakoľko som používateľ iných digitálnych zrkadloviek, mal som problém zvyknúť si na design hand-gripu, umiestnenie rotačného voliča a spúšte. Ako pokročilému užívateľovi zrkadloviek mi prekážal spôsob nastavovania niektorých nastavení potrebných pre fotenie v kreatívnych režimoch. Ak však prechádzate z kompaktu, tieto obmedzenia pravdepodobne nepocítite.

 

Oproti svojim predchodcom nenastali žiadne výrazné zmeny až na rozmery a hmotnosť. Niektoré veci boli vylepšené, bol pridaný nový režim samospúšte.

 

Nakoľko je tento fotoaparát určený pre nováčikov vo svete zrkadloviek, z tohto pohľadu ho musím hodnotiť v celku pozitívne. Pri bežnom užívateľskom fotení je fotoaparát dobre ovládateľný. Nastavenie parametrov, síce cez menu, je aj s ponúkanými pomôckami veľmi jednoduché ale trochu zdĺhavé.

 

Pre pokročilé fotenie pri meniacich sa podmienkach a pre kreatívne fotenie by som odporúčal popozerať sa po niečom inom z radu  Sony 700, 800 alebo 900.

 

 

Galéria

 

 

Nasledujúce fotografie sú vyvolané z RAW-u vo formáte JPG

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
RadoT
2009-09-17 15:42:11
Nechapem...
 
RadoT
2009-09-17 15:42:33
príspevok od: RadoT
Nechapem...
:)
 
Daniel.U
2009-09-17 16:23:08
designom a cielenou skupinou je ocividne urceny na regal elektro obchodov. Dobry marketing sa im upriet neda. Byt foto analfabet a prechadzam sa po Nayi, tak by sa mi asi zapacil :-)
 
duroslav
2009-09-17 16:43:16
Pre ultrazoomistov a kompaktistov bude digitálny zoom ako mucholapka :-)
 
Daniel.U
2009-09-17 16:55:46
ma jednu chybicku, ze nieje cely strieborny
 
Ferdo
2009-09-17 17:04:14
príspevok od: Daniel.U
designom a cielenou skupinou je ocividne urceny na regal elektro obchodov. Dobry marketing sa im upriet neda. Byt foto analfabet a prechadzam sa po Nayi, tak by sa mi asi zapacil :-)
Presne pre takych foto-analfabetov je tato zrkadlovka urcena.. dizajnom, funkciami, doplnkami.. proste vsetkym. Sony si chce odchytit fotografov hned od zaciatku, na tom nieje nic zle :) Taky Nikon D3000 alebo Canon 1000D na tom nieje onic lepsie. Netreba v nej hladat pokrocile a profi funkcie, lebo tam ani niesu.

Prave toto su fotoaparaty ktore firme zarabaju, tak je normalne ze sa ich bude snazit predat velke mnozstvo.

Keby si chcel strieborny alebo pestrofarebny fotak, musis sa poobzerat po inej znacke :D http://www.camera-pentax.jp/k-x/#/simulator/090701
 
Daniel.U
2009-09-17 17:14:37
je pravda, ze ked teraz odchytia dorast, tak za par rokov situaciua donuti ten ´dorast´ prist zase len pre sony telo leebo budu mat naupene objektivy. Prejst na N/C uz bude neskoro
 
Ferdo
2009-09-17 17:28:46
príspevok od: Daniel.U
je pravda, ze ked teraz odchytia dorast, tak za par rokov situaciua donuti ten ´dorast´ prist zase len pre sony telo leebo budu mat naupene objektivy. Prejst na N/C uz bude neskoro
vidim ze to chapes :) preco by ten dorast mal menit znacku ked bude s tou svojou aktualnou spokokny? Preco by mal kazdy nakoniec skoncit pri N/C ? Ziadny vyrobca pri predstaveni podobnych entry-level modelov nerata s tym, ze po vycerpani moznosti toho fotoaparatu zakaznik prejde ku konkurencii, to nedava zmysel :D

Ja fotim so Sony, postupne si budujem vybavu, planujem prechod na FF ale aj s tym, co mam teraz som schopny urobit vpodstate tie iste zabery ako s akymkolvek aps-c C/N. Na znacke skutocne nezalezi..
 
duroslav
2009-09-17 17:42:05
Otázne je koľko percent z toho dorastu sa dostane tak ďaleko, aby dokupovali objektívy. Keď budú po roku-dvoch kupovať novú zrkadlovku, zase sa budú rozhodovať podľa farby :-)
 
Ferdo
2009-09-17 17:49:24
príspevok od: duroslav
Otázne je koľko percent z toho dorastu sa dostane tak ďaleko, aby dokupovali objektívy. Keď budú po roku-dvoch kupovať novú zrkadlovku, zase sa budú rozhodovať podľa farby :-)
Nuz, o tom by sa dalo diskutovat :) existuje velke mnozstvo teorii. Bud cloveka fotografovanie chyti a zacne to s nim mysliet vaznejsie alebo chce len novu hracku najlepsie z co najvacsim rozlisenim a originalnou farbou/dizajnom. Od toho by zavisel vyber dalsej zrkadlovky resp. znacky. Sony ma co ponuknut aj pre pokrocilych fotografov aj pre profesionalov.
 
Daniel.U
2009-09-17 19:37:54
samozrejme, ze cast ludi su blaznive azetacky, dievcence leta a neviem ake stvorenia a cast buduci fotografy. Ale aj ty si daj ruku na srdce, ci by sa ti ta vybava, ktoru nadobudas nezhromazdovala lahsie a lacnejsie keby si mal C/N ,-) A ked budes tazky profesional, budes ako jediny v republike fotit s Alfou 900 ,-)
 
Ferdo
2009-09-17 19:59:36
príspevok od: Daniel.U
samozrejme, ze cast ludi su blaznive azetacky, dievcence leta a neviem ake stvorenia a cast buduci fotografy. Ale aj ty si daj ruku na srdce, ci by sa ti ta vybava, ktoru nadobudas nezhromazdovala lahsie a lacnejsie keby si mal C/N ,-) A ked budes tazky profesional, budes ako jediny v republike fotit s Alfou 900 ,-)
ano s Canonom by som to mal jednoduchsie a lacnejsie, s Nikonom len jednoduchsie.. Sony prislusenstvo si viem zohnat za slusne ceny :) O to, ze by som bol jediny profesional s A900 sa nebojim. Je ich viac, len nechodia na ephoto :) a aj keby som bol jediny, vobec by mi to nevadilo.. aspon by som bol lahsie zapamatatelny, ako ´ten s alfou 900´ :))) (ale vlastne mi postaci A850)
 
gloryman
2009-09-17 20:26:22
no takto.....ten kto ma SONY a je s nim spokojny(cena,kvalita,sortiment,pocet sortimentu,dostupnost atd) tak vyslovene ,,ruka hore,, :D:D:D........ale ten kto ho nema tak mu VRELO odporucam ani sa toho nechytaj!!!!!.....mal som a100 a200 a hral som sa den aj s a700 ale je to onicom vo vsetkych veciach oproti NIKONU,CANONU,PENTAXU....a mozno aj inych znackach.....pripada mi to SONY cele ako parodia na snahu nieco zdokonalovat...zda sa mi ze si z nas robia p.cu....ta nova seria co urobili ved tie fotaky preboha vyzeraju ako z STAR WARS.....onicom ergonomia onicom kvalita ale jedno maju vsetky SONY spolocne.....predsa len nieco vysoke....a velmi....CENU !......
 
gloryman
2009-09-17 20:29:32
a odkaz pre -nástročné od bohatych oteckov :D.......ani jedna zrkadlovka nieje dobra pretoze sa nevyrabaju v ruzovom,modrom,zltom a hlavne fialovom......mozno treba investovat do noveho PENTAXU ten maju aj cerveny :D
 
Ferdo
2009-09-17 20:48:37
príspevok od: gloryman
no takto.....ten kto ma SONY a je s nim spokojny(cena,kvalita,sortiment,pocet sortimentu,dostupnost atd) tak vyslovene ,,ruka hore,, :D:D:D........ale ten kto ho nema tak mu VRELO odporucam ani sa toho nechytaj!!!!!.....mal som a100 a200 a hral som sa den aj s a700 ale je to onicom vo vsetkych veciach oproti NIKONU,CANONU,PENTAXU....a mozno aj inych znackach.....pripada mi to SONY cele ako parodia na snahu nieco zdokonalovat...zda sa mi ze si z nas robia p.cu....ta nova seria co urobili ved tie fotaky preboha vyzeraju ako z STAR WARS.....onicom ergonomia onicom kvalita ale jedno maju vsetky SONY spolocne.....predsa len nieco vysoke....a velmi....CENU !......
ty si to dobre odhadol, tento tvoj prispevok by mal byt ako zaver kazdej recenzie zrkadloviek, objektivov a ineho prislusenstva Sony Alfa :)))))

Je jasne ze Sony nemusi padnut do ruky kazdemu, tak ako napr. mne nepadol do ruk Olympus, Canon.. ale je to tvoj subjektivny nazor, neberem ti ho, zi s nim dalej :)
 
ianbbaa
2009-09-18 00:39:25
Zase to iste dokola...canon nikon....ale hlavne ze sony reaguje aj na objektivy...novinka pevne sklo 50/F1,8 za 150e...a myslim ze ich bude postupne pribudat viac (nielen CZ). Ale este stale pripominam vysoko kvalitne objektivy minolta ktore sa daju zohnat za par supov a ono to nahodou funguje - a VELMI DOBRE. Vcelku tej ich politike rozumiem a robia to dobre. rada 3xx pre zaciatocnikov ktory neskor prejdu na radu 5xx ked nie na a850,a900...karty sa miesaju!!!
 
Daniel.U
2009-09-18 00:58:02
príspevok od: ianbbaa
Zase to iste dokola...canon nikon....ale hlavne ze sony reaguje aj na objektivy...novinka pevne sklo 50/F1,8 za 150e...a myslim ze ich bude postupne pribudat viac (nielen CZ). Ale este stale pripominam vysoko kvalitne objektivy minolta ktore sa daju zohnat za par supov a ono to nahodou funguje - a VELMI DOBRE. Vcelku tej ich politike rozumiem a robia to dobre. rada 3xx pre zaciatocnikov ktory neskor prejdu na radu 5xx ked nie na a850,a900...karty sa miesaju!!!
zaujimave, ze do teraz nikomu nechybali
 
2009-09-18 01:24:50
príspevok od: Daniel.U
zaujimave, ze do teraz nikomu nechybali
Nechybali? Bud rad, aspon ma kto tlacit ceny nadol a nezabudaj, ze vo fotaku mas sony senzor :-)
 
aesace
2009-09-18 07:49:26
Tieto fotky su akoze z tych kvalitnych objektivov? Ked sa pozriem na vystup z nich, tak mam pocit, ze ide o velmi kompromisny zakladak. Tie fotky pri ISO 200 uz vykazjuju znacnu kompresiu a stratu detailov..nie, ze by pri ISO 100 boli tie detaily ovela vacsie. Od Sony by som cakal viac, ale snad je to len tou najnizsou triedou tohto modelu.
 
Ferdo
2009-09-18 08:25:01
príspevok od: aesace
Tieto fotky su akoze z tych kvalitnych objektivov? Ked sa pozriem na vystup z nich, tak mam pocit, ze ide o velmi kompromisny zakladak. Tie fotky pri ISO 200 uz vykazjuju znacnu kompresiu a stratu detailov..nie, ze by pri ISO 100 boli tie detaily ovela vacsie. Od Sony by som cakal viac, ale snad je to len tou najnizsou triedou tohto modelu.
Tiez som sa pozeral na tie fotky uvedene v recenzii a nechala som... bud bude problem vo fotoaparate alebo obsluhe. Ja som tymi objektivmi fotil na mojej A700 a su ostre ako britva uz od F2.8 ..takze neviem neviem. Tato recenzia je cela onicom, skor je to opis fotoaparatu.
 
viazo
2009-09-18 09:40:13
príspevok od: gloryman
no takto.....ten kto ma SONY a je s nim spokojny(cena,kvalita,sortiment,pocet sortimentu,dostupnost atd) tak vyslovene ,,ruka hore,, :D:D:D........ale ten kto ho nema tak mu VRELO odporucam ani sa toho nechytaj!!!!!.....mal som a100 a200 a hral som sa den aj s a700 ale je to onicom vo vsetkych veciach oproti NIKONU,CANONU,PENTAXU....a mozno aj inych znackach.....pripada mi to SONY cele ako parodia na snahu nieco zdokonalovat...zda sa mi ze si z nas robia p.cu....ta nova seria co urobili ved tie fotaky preboha vyzeraju ako z STAR WARS.....onicom ergonomia onicom kvalita ale jedno maju vsetky SONY spolocne.....predsa len nieco vysoke....a velmi....CENU !......
prepac, ale tymto si ma pobavil. pamatujem si ako si odomna kupoval objektiv a musel som ti vysvetlovat zakladne elementarne veci. preto ten tvoj komentar cely beriem ako pobavenie. ja si dovolim tvrdit, ze so sony nemas ziadne obmadzenie a to co odfotis s C/N odfotis aj od sony. kazdy fotak ma v niecom svoje minus a plus. radsej sa dobre najedz, nez pustis do sveta somarinu. napis radsej konkretne veci s cim si nebol spokojny a s cim si spokojny bol. ake s cim to porovnavas ake si mal objektivy atd - sony a konkurencia. ´mal som A200 a A100´: ako to su uplne identicke fotaky, tak neviem co si tym chcel naznacit?
 
viazo
2009-09-18 09:44:41
príspevok od: aesace
Tieto fotky su akoze z tych kvalitnych objektivov? Ked sa pozriem na vystup z nich, tak mam pocit, ze ide o velmi kompromisny zakladak. Tie fotky pri ISO 200 uz vykazjuju znacnu kompresiu a stratu detailov..nie, ze by pri ISO 100 boli tie detaily ovela vacsie. Od Sony by som cakal viac, ale snad je to len tou najnizsou triedou tohto modelu.
mam zeiss 24-70/2,8 a ostros zaberov je vynikajuca. pevna skla uz ani nepouzivam, pretoze kvalitou sa im vyrovna. ak chces vidiet fotky zo zeissa, tak sa pozri tuto. uvidis fotky uzivatelov:
http://www.dyxum.com/dforum/topic27589.html
http://www.dyxum.com/dforum/topic41804.html
http://www.dynaxexpedicia.net/forum/index.php?s=7f886d0ab4faa41b2551d28cb536407c&autocom=gallery&req=sc&cat=9
 
wayne
2009-09-18 10:03:58
to oznacenie je matuce, mali ich oznacit a130, a150, a180 ked uz.. takto to vyvolava dojem ze napr a230 je nastupca modelu a200 lenze opak je pravdou...

 
wayne
2009-09-18 10:06:35
príspevok od: duroslav
Otázne je koľko percent z toho dorastu sa dostane tak ďaleko, aby dokupovali objektívy. Keď budú po roku-dvoch kupovať novú zrkadlovku, zase sa budú rozhodovať podľa farby :-)
ak sa najde clovek co so zrkadlovkou foti na automatike so setakom 2 roky, a nechce sa po tych 2 rokoch posunut, tak to uz je na zamyslenie... :)
 
duroslav
2009-09-18 10:08:38
príspevok od: wayne
ak sa najde clovek co so zrkadlovkou foti na automatike so setakom 2 roky, a nechce sa po tych 2 rokoch posunut, tak to uz je na zamyslenie... :)
To vôbec nemusí byť na žiadne ťažké zamyslenie. Trh smeruje k tomu, že zrkadlovka sa stáva masovou záležitosťou, takže masa ľudí bude zrkadlovky obmieňať každé 2 roky podobne ako to robia s mobilmi.
 
wayne
2009-09-18 10:09:15
príspevok od:
Nechybali? Bud rad, aspon ma kto tlacit ceny nadol a nezabudaj, ze vo fotaku mas sony senzor :-)
tlacit ceny dole na ukor kvality tiez nie je nic moc.. jediny fakt ktory by ma mohol stvat je ze chcu nehrozazne peniaze za priemernu kvalitu objektivov :) ale zatial odfotim vsetko co chcem, paradoxne posledne 2 tyzdne mam v kuse stary helios zo zenitu, tak co ten pracant dokaze som ani necakal :O
 
wayne
2009-09-18 10:10:51
príspevok od: duroslav
To vôbec nemusí byť na žiadne ťažké zamyslenie. Trh smeruje k tomu, že zrkadlovka sa stáva masovou záležitosťou, takže masa ľudí bude zrkadlovky obmieňať každé 2 roky podobne ako to robia s mobilmi.
mobil kazde 2 roky? si normalny? ved uz po pol roku je zastaraly :)))) ano, mas pravdu, smeruje to tam, no netreba sa nechat strhnut prudom masy, myslim ze tu sme na to dost inteligentni ludia (poiektori) aby sme sa tomu vyhli :)
 
Ferdo
2009-09-18 10:21:54
wayne no kdesi som cital, ze Sony pripravuje aj 1xx radu, bez AF motora v tele, to bude totalny low-end, pravdupovediac si to neviem velmi predstavit :)

Ale uznavam, ze to oznacenie je matuce :) Nastupcami A200/300/350 su pravdepodobne modely A500/550, inac velmi podarene masinky.
 
wayne
2009-09-18 10:27:10
paradne fotky ten objektiv je brutal, aj kvalitou, aj zial aj cenou :(
 
gloryman
2009-09-18 14:20:30
príspevok od: viazo
prepac, ale tymto si ma pobavil. pamatujem si ako si odomna kupoval objektiv a musel som ti vysvetlovat zakladne elementarne veci. preto ten tvoj komentar cely beriem ako pobavenie. ja si dovolim tvrdit, ze so sony nemas ziadne obmadzenie a to co odfotis s C/N odfotis aj od sony. kazdy fotak ma v niecom svoje minus a plus. radsej sa dobre najedz, nez pustis do sveta somarinu. napis radsej konkretne veci s cim si nebol spokojny a s cim si spokojny bol. ake s cim to porovnavas ake si mal objektivy atd - sony a konkurencia. ´mal som A200 a A100´: ako to su uplne identicke fotaky, tak neviem co si tym chcel naznacit?
aha :D......no dakujem :D......ty ma tušim sledujes :D.......vsetko hodnotis co poviem :D....to zasa mna pobavilo........ale tvrdim jednu podstatnu vec....SONY je znacka ktora zaklada na cene viac ako na kvalite...tot vše.....dobre svetlo
 
Daniel.U
2009-09-18 15:08:56
dajme si vsetci ruku na srdce, ze vzdy ked zbadame niekde niekoho fotit alebo ze ma na krku zrkadlovku, tak v prvom rade pozerame co je to za znacku. Tuto sa kazdy hra na liberalneho, telerantneho a neviem akeho a v skutocnosti sa akurat tak pohorsujeme jeden na druhom. Najhorsie je, ze ma uz chyta syndrom maleho prirodzenia lebo minule som kukal jednemu chalanovi na krk a bol som presvedceny, ze ma vacsi fotak ako ja pri tom mal D50. Bez ohladu na to keby som komercne fotil, tak by mi fest zalezalo na tom co sa mi na tom krku hompala aj keby som fotil neviem ako skaredo.
 
kralik_j
2009-09-19 00:03:04
príspevok od: Daniel.U
dajme si vsetci ruku na srdce, ze vzdy ked zbadame niekde niekoho fotit alebo ze ma na krku zrkadlovku, tak v prvom rade pozerame co je to za znacku. Tuto sa kazdy hra na liberalneho, telerantneho a neviem akeho a v skutocnosti sa akurat tak pohorsujeme jeden na druhom. Najhorsie je, ze ma uz chyta syndrom maleho prirodzenia lebo minule som kukal jednemu chalanovi na krk a bol som presvedceny, ze ma vacsi fotak ako ja pri tom mal D50. Bez ohladu na to keby som komercne fotil, tak by mi fest zalezalo na tom co sa mi na tom krku hompala aj keby som fotil neviem ako skaredo.
tak toto je dobre.. syndrom maleho prirodzenia..pobavil si i ked je polnoc.. :D
Ale nie som tu aby som daval foto na ephoto ;)
 
kralik_j
2009-09-19 00:07:48
inak som si vsimol na tej foto s konom, na hranach toho kona schodikovu liniu..no neviem neviem ale vyzera to na strasny des
Neviem cim je to fotene, no kde su potom tie vychytene skla carla zeissa?Ved ta kresba je dost slaba, detaily pri zvacseni atd... nezavisle som pozrel tri foto z tejto galerie a som sklamany, no moze to byt fotene setovymi sklami.. :(
 
Daniel.U
2009-09-19 00:20:01
ked ten fotak sa zdal taky velky, chalan bol vychrtly, to ten fotak este zvacsovalo. Potom sa mi podarilo zazret oznacenie a som si vydychol. Neviem ci som vtedy nemal taky isty
 
Lilus
2009-09-19 19:19:58
netreba si robit nazor na jedni z najlepsich zoom objektivov (CZ 16-35/2.8 a CZ 24-70/2.8) z testovacich snimkov spravenych s entry-level zrkadlovkou akou je A380. Keby si velmi chcel, pohladas si testovacie snimky robene so Sony A700/900 a tam su tie skla excelentne. Pravdupovediac neviem, akym zazrakom sa recenzentovi podarilo spravit take strasne fotky... dalsie zhodenie Sony na verejnom fotoportali
 
viazo
2009-09-20 16:07:30
príspevok od: gloryman
aha :D......no dakujem :D......ty ma tušim sledujes :D.......vsetko hodnotis co poviem :D....to zasa mna pobavilo........ale tvrdim jednu podstatnu vec....SONY je znacka ktora zaklada na cene viac ako na kvalite...tot vše.....dobre svetlo
nie ja ta nesledujem a reagujem na tvoj prvy prispevok, ale rad by som aby si mi odpovedal na moje otazky, ktore som ti polozil, ked mas take mudre reci, ze si sony zaklada viac na cene ako na kvalite. ak si nemal na A700 a A900 nasadeny poriadny objektiv a nevyskusal to tak radsej bud ticho. takto si iba moc velkohuby.
 
viazo
2009-09-20 16:08:28
príspevok od: wayne
ak sa najde clovek co so zrkadlovkou foti na automatike so setakom 2 roky, a nechce sa po tych 2 rokoch posunut, tak to uz je na zamyslenie... :)
by si sa divil, ale takych je ozaj vela
 
0Mato0
2009-09-20 17:39:11
Je zaujimavé si čítať túto diskusiu :)
1. to tam hore mala byť akože recenzia :))))
2. to ste akože čo čakali od základného modelu ? že bude fotiť ako profi rada zrkadloviek. Ten fotoaparát je plne porovnatelný s CANON 1000D alebo NIKON D3000 - čiže úplne základná trieda. Je to fotoaparát na zábavu. Vštci čo tu tak brutálne kritizujete si uvedomte že po svete nechodia len profi fotografi ale aj normálny ludia ktorý nemajú brutálne ambície ale fotia pre radosť a zábavu. A pre takých sú tieto fotoaparáty určené. A taký môžu fotiť aj 5 rokov so setovým objektívom...
 
kralik_j
2009-09-20 22:15:43
nerozumiem potom naco su tie diskusie ze nezalezi az tak na tele ale dolezite su skla.. potom diskutujuci vyvracaju tento nazor? Ked sa divam na tieto obrazky tak potom od spickoveho objektivu na amaterskom tele necakajme zazaraky??
Hm, tak som teraz z toho zmeteny..

;)
 
gloryman
2009-09-21 13:36:31
príspevok od: viazo
nie ja ta nesledujem a reagujem na tvoj prvy prispevok, ale rad by som aby si mi odpovedal na moje otazky, ktore som ti polozil, ked mas take mudre reci, ze si sony zaklada viac na cene ako na kvalite. ak si nemal na A700 a A900 nasadeny poriadny objektiv a nevyskusal to tak radsej bud ticho. takto si iba moc velkohuby.
no ty mi tu nekaz co mam robit......niesi niekto taky koho by som mal pocuvat :D......ak sa ti nepacia moje komentare tak je to LEN A LEN tvoj problem s ktorym sa musis vysporiadat.
 
julo kotus
2009-09-21 13:55:24
Skúmal som trochu tie výstupy z 380-ky a zdá sa, že má trochu problém s algoritmom spracovania obrazu. JPG aj RAW nie sú až tak detailné a ostré, keď ich človek sleduje na 100% priblížení na monitore. Je otázne, kto zo začiatočníkov, ktorý si ju potencionálne môže kúpiť, to bude takto hodnotiť a je otázne, či to má zmysel takto hodnotiť. Podľa mňa až vtedy, keď sa chystáme robiť výstavné zväčšniny.
 
viazo
2009-09-21 15:01:58
príspevok od: gloryman
no ty mi tu nekaz co mam robit......niesi niekto taky koho by som mal pocuvat :D......ak sa ti nepacia moje komentare tak je to LEN A LEN tvoj problem s ktorym sa musis vysporiadat.
ja ti nekazem co mas robit, iba chcem normalne argumenty a nie populisticke reci, ktore mas.
 
gloryman
2009-09-21 15:15:42
príspevok od: viazo
ja ti nekazem co mas robit, iba chcem normalne argumenty a nie populisticke reci, ktore mas.
hm je pravda ze prvy prispevok bol prehnany.....len hovorim na zaklade vlastneho popalenia sa na SONY....a700 a a900 su v pohode mozno ale konkretne tento fotak bude zasa s toho hnusneho lacneho plastu ako a200 predpokladam a tiez zbytocne preceneny.....SONY v amaterskej triede je zla podla mojho nazoru.....preto som presiel na CANON voci ktoremu nemam ani jednu vyhradu...tento nazor nikomu nevnucujem a nikoho nim nemam v umysle ovplyvnit....len som ho povedal :)....a teraz ak dovolis by si sa mohol somnou prestat hadat kto ,,dalej docika,, a ukoncit to :D
 
bear
2009-09-21 15:22:34
príspevok od: julo kotus
Skúmal som trochu tie výstupy z 380-ky a zdá sa, že má trochu problém s algoritmom spracovania obrazu. JPG aj RAW nie sú až tak detailné a ostré, keď ich človek sleduje na 100% priblížení na monitore. Je otázne, kto zo začiatočníkov, ktorý si ju potencionálne môže kúpiť, to bude takto hodnotiť a je otázne, či to má zmysel takto hodnotiť. Podľa mňa až vtedy, keď sa chystáme robiť výstavné zväčšniny.
Mozno by si sa divil, niektory zaciatocnici by koli vysokej JPG kompresii a nastaveniu doostrovania najradsej reklamovali objektiv:-)
 
Kabou
2009-09-21 15:47:14
príspevok od: gloryman
hm je pravda ze prvy prispevok bol prehnany.....len hovorim na zaklade vlastneho popalenia sa na SONY....a700 a a900 su v pohode mozno ale konkretne tento fotak bude zasa s toho hnusneho lacneho plastu ako a200 predpokladam a tiez zbytocne preceneny.....SONY v amaterskej triede je zla podla mojho nazoru.....preto som presiel na CANON voci ktoremu nemam ani jednu vyhradu...tento nazor nikomu nevnucujem a nikoho nim nemam v umysle ovplyvnit....len som ho povedal :)....a teraz ak dovolis by si sa mohol somnou prestat hadat kto ,,dalej docika,, a ukoncit to :D
no ja som A200 kúpil za 299E aj s objektívom, a ano ten lacny plast vadi aj mne ale za tu cenu? myslím celkom v pohode telo pre začiatočníka. ale musim ti dat za pravdu ze po A3x0 telách by som asi ani ja nepozeral uz len koli malemu hladáčiku (menší ako u A200). A5x0 na druhej strane uz vyzeraju lepsie a A700 je už myslím slušné telo, ak sa ešte človek dokáže zmieriť s tým že pri výbere objektívov a príslušenstva nemá až také možnosti ako u C a N tak sa dá žiť aj so sony
 
viazo
2009-09-21 16:45:38
príspevok od: gloryman
hm je pravda ze prvy prispevok bol prehnany.....len hovorim na zaklade vlastneho popalenia sa na SONY....a700 a a900 su v pohode mozno ale konkretne tento fotak bude zasa s toho hnusneho lacneho plastu ako a200 predpokladam a tiez zbytocne preceneny.....SONY v amaterskej triede je zla podla mojho nazoru.....preto som presiel na CANON voci ktoremu nemam ani jednu vyhradu...tento nazor nikomu nevnucujem a nikoho nim nemam v umysle ovplyvnit....len som ho povedal :)....a teraz ak dovolis by si sa mohol somnou prestat hadat kto ,,dalej docika,, a ukoncit to :D
z lacneho plastu v tej triede je kazdy fotak kazdej znacky. na zaciatku si napisal, ze A700 je vo vsetkych veciach onicom. teraz uz zase tvrdis, ze A700 a A900 su v pohode mozno. tak onicom ci v pohode? daj prosim vecny argument a konkretne veci co ti na sony vadili a co ti na canone vyhovuje? okrem ceny, pretoze to ako jediny argument neberiem. chcem argumenty technickeho charakteru a nie je to o tom kto dalej docika. je to o tom, ze takych mudrcov co nieco splechnu je tu kopec, tak mas hodenu rukavicu do boja, aby si ukazal ci aj daco vies alebo len tliachas.
 
Ferdo
2009-09-21 16:54:41
príspevok od: viazo
z lacneho plastu v tej triede je kazdy fotak kazdej znacky. na zaciatku si napisal, ze A700 je vo vsetkych veciach onicom. teraz uz zase tvrdis, ze A700 a A900 su v pohode mozno. tak onicom ci v pohode? daj prosim vecny argument a konkretne veci co ti na sony vadili a co ti na canone vyhovuje? okrem ceny, pretoze to ako jediny argument neberiem. chcem argumenty technickeho charakteru a nie je to o tom kto dalej docika. je to o tom, ze takych mudrcov co nieco splechnu je tu kopec, tak mas hodenu rukavicu do boja, aby si ukazal ci aj daco vies alebo len tliachas.
vseobecne sympatie uzivatelov tohto portalu k znacke Canon a nesympatie k znacke Sony bez akehokolvek technickeho podlozenia ti nestacia ako argument? :))) ja som sa uz davnejsie zmieril s tym, ze mi tato skutocnost stacit musi.
 
viazo
2009-09-21 17:49:20
príspevok od: Ferdo
vseobecne sympatie uzivatelov tohto portalu k znacke Canon a nesympatie k znacke Sony bez akehokolvek technickeho podlozenia ti nestacia ako argument? :))) ja som sa uz davnejsie zmieril s tym, ze mi tato skutocnost stacit musi.
glorymana som si vybral ako ukazkovy priklad uzivatela tohto portalu.... ako to nazyvas. teraz je na ci vytiahne nejakeho zolika alebo bude ako ostatni co dokazu iba vychadzat z toho kde co precitali a pre cloveka co robil tuto recenziu by som doporucil, aby sa zameral na amatersku kategoriu, ked pise o fotaku z amaterskej rady a nie to porovnaval s poloprofi a profi telami. kazda znacka ma zastupenie vo viacerych kategoriach a je na uzivatelovi co si vyberie a tak by sa aj recenzia mala pisat. ten kto si kupi ten fotoaparat, tak predtym fotil bud na kompakt alebo ziaden fotoaparat nemal. preto si viem zaver predstavit uplne inak napisany.
 
gloryman
2009-09-21 17:54:27
príspevok od: viazo
z lacneho plastu v tej triede je kazdy fotak kazdej znacky. na zaciatku si napisal, ze A700 je vo vsetkych veciach onicom. teraz uz zase tvrdis, ze A700 a A900 su v pohode mozno. tak onicom ci v pohode? daj prosim vecny argument a konkretne veci co ti na sony vadili a co ti na canone vyhovuje? okrem ceny, pretoze to ako jediny argument neberiem. chcem argumenty technickeho charakteru a nie je to o tom kto dalej docika. je to o tom, ze takych mudrcov co nieco splechnu je tu kopec, tak mas hodenu rukavicu do boja, aby si ukazal ci aj daco vies alebo len tliachas.
...
 
viazo
2009-09-21 17:58:25
takze nemas ziaden argument? mam to tak chapat?
 
wayne
2009-09-21 20:34:40
príspevok od: gloryman
hm je pravda ze prvy prispevok bol prehnany.....len hovorim na zaklade vlastneho popalenia sa na SONY....a700 a a900 su v pohode mozno ale konkretne tento fotak bude zasa s toho hnusneho lacneho plastu ako a200 predpokladam a tiez zbytocne preceneny.....SONY v amaterskej triede je zla podla mojho nazoru.....preto som presiel na CANON voci ktoremu nemam ani jednu vyhradu...tento nazor nikomu nevnucujem a nikoho nim nemam v umysle ovplyvnit....len som ho povedal :)....a teraz ak dovolis by si sa mohol somnou prestat hadat kto ,,dalej docika,, a ukoncit to :D
je potrebne si ujasnit co je amaterska trieda, a co je entry level, ktoru mas zrejme na mysli... mas canon 40D, kde je ekvivalent sony A700, s ktorou skusenosti nemas. k A100/A200 by som vsal najnizsie modely ostatnych znaciek, v tom case D40/D60, 1000D, E-420, K-m. Medzi touto triedou SONY (telom a ponukanymi funkciami, BEZ ohladu na kvalitu objektivu a dalsieho rozvoja ci uz finacneho alebo kreativneho - tam C/N vedie, lenze o vyhodach systemu rec nie je), dominuje, za co si A200 vysluzila ocenenie EISA.

To, ze medzi C/N uzivatelmi (vacsinou z nich, najma priselcov od inych znaciek) je vela haterov ostatnych znaciek, je vseobecne znamy fakt a nikto z nas s tym nic nenarobi, ja masirovanie ega znackou alebo nakupom techniky neriesm. Mam skromnu vybavu, dokonca znacky SONY, no moje potreby plne uspokojuje a nemam dovod menit znacku len preto aby som bol cool, alebo preto, ze mam moznost lacnejsie kupit nejaky ten objektiv... mozno som masochista ale som radsej ked je zivot komplikovanejsi...
 
Daniel.U
2009-09-21 23:11:04
pre ucely hadky by sme mohli povazovat low endy a entry levely za spotrebnu elektroniku a nie fotoaparaty. V tom pripade su dolezite parametre ako pocet funkci/cena a farba. Nema zrejme vyznam sa ohanat dolezitostou volby systemu. Ludia to kupuju preto ze je to lacne, preto, ze im na tom nezalezi, nebavi ich zivot, fotenie maju na haku alebo sa odrbali pri kupe :-) Je to ako sutazit ktore auto je vykonnejsie ci Fabia alebo Polo. Je to jeden cert. Ale aj tak by mi mohol niekto vysvetlit preco si mam kupit v strednej triede fotoaparatov nieco ine ako canon alebo nikon. Staci mi jeden jediny normalny dovod. Dajme tomu, ze nemam ziaden objektiv ani nijake prislusenstvo a nechcem skoncit kupou jedneho setu.
 
Gino
2009-09-21 23:35:43
príspevok od: Daniel.U
pre ucely hadky by sme mohli povazovat low endy a entry levely za spotrebnu elektroniku a nie fotoaparaty. V tom pripade su dolezite parametre ako pocet funkci/cena a farba. Nema zrejme vyznam sa ohanat dolezitostou volby systemu. Ludia to kupuju preto ze je to lacne, preto, ze im na tom nezalezi, nebavi ich zivot, fotenie maju na haku alebo sa odrbali pri kupe :-) Je to ako sutazit ktore auto je vykonnejsie ci Fabia alebo Polo. Je to jeden cert. Ale aj tak by mi mohol niekto vysvetlit preco si mam kupit v strednej triede fotoaparatov nieco ine ako canon alebo nikon. Staci mi jeden jediny normalny dovod. Dajme tomu, ze nemam ziaden objektiv ani nijake prislusenstvo a nechcem skoncit kupou jedneho setu.
... spotrebna elektronika? pre niekoho kto ma d300 sa to tak javit moze, ale napr. pre mna je moj fotacik viac nez len DVD prehravac ... :-(
 
Daniel.U
2009-09-21 23:38:21
príspevok od: Gino
... spotrebna elektronika? pre niekoho kto ma d300 sa to tak javit moze, ale napr. pre mna je moj fotacik viac nez len DVD prehravac ... :-(
ved mas Canon 450D, to nieje 1000D
 
vjacesslav
2009-09-21 23:46:23
príspevok od: Daniel.U
pre ucely hadky by sme mohli povazovat low endy a entry levely za spotrebnu elektroniku a nie fotoaparaty. V tom pripade su dolezite parametre ako pocet funkci/cena a farba. Nema zrejme vyznam sa ohanat dolezitostou volby systemu. Ludia to kupuju preto ze je to lacne, preto, ze im na tom nezalezi, nebavi ich zivot, fotenie maju na haku alebo sa odrbali pri kupe :-) Je to ako sutazit ktore auto je vykonnejsie ci Fabia alebo Polo. Je to jeden cert. Ale aj tak by mi mohol niekto vysvetlit preco si mam kupit v strednej triede fotoaparatov nieco ine ako canon alebo nikon. Staci mi jeden jediny normalny dovod. Dajme tomu, ze nemam ziaden objektiv ani nijake prislusenstvo a nechcem skoncit kupou jedneho setu.
Definuj strednu triedu, alebo cenovu kategóriu s presným vymedzením od do alebo vypíš modely, ktorých by sa to týkalo :)
Aj keď jediné, od čoho sa môže definovať porovnávací akt, je predsa len tá cena. To jest, určíš limit a porovnáš, čo dostaneš za daný objem financií. Porovnávania na základe iného hlavného kritéria už vedie tvrdo ku kompromisom a dohadom.
Je to podobné ako v autách, strednú triedu má aj Renault ale aj BMW či Lexus, obaja ponúkajú v podstate to isté, dovezú ťa z bodu A do bodu B, ale predsa len každý inak. Ale ak si dáš že čo je najlepšie v cene 15000 eur, tak vieš presne povedať ktorý model s akou výbavou by bol ten najlepší.
 
Daniel.U
2009-09-22 00:07:14
u aut je to trochu ine lebo kategoria je definovana. Mas ale pravdu, ze kazde doveze trochu inak. Aj SONY odfoti aj Samsung, ale pre fotografa to nieje prave orechove tak ako pre vyznavaca vone benzinu je lepsie BMW alebo Lexus ako Renault. Podla mojho nazoru ani podla ceny sa moc neda riadit , to by si mohol kalkulovat do zblaznenia. Napriklad si neviem predstvait fotak bez stavoveho displaya, cize by som taky nechcel ani keby bol neviem ako lacny. Aj tak v dnesnom svete neexistuje vela skutocne vyhodnych vyrobkov, bud je podradna kvalita alebo tie peniaze od teba dostanu na prislusenstve.
 
vjacesslav
2009-09-22 00:34:59
príspevok od: Daniel.U
u aut je to trochu ine lebo kategoria je definovana. Mas ale pravdu, ze kazde doveze trochu inak. Aj SONY odfoti aj Samsung, ale pre fotografa to nieje prave orechove tak ako pre vyznavaca vone benzinu je lepsie BMW alebo Lexus ako Renault. Podla mojho nazoru ani podla ceny sa moc neda riadit , to by si mohol kalkulovat do zblaznenia. Napriklad si neviem predstvait fotak bez stavoveho displaya, cize by som taky nechcel ani keby bol neviem ako lacny. Aj tak v dnesnom svete neexistuje vela skutocne vyhodnych vyrobkov, bud je podradna kvalita alebo tie peniaze od teba dostanu na prislusenstve.
V tom suhlasim, lacnejsie auta to dobehnu potom na servise a prislusentve, kdezto tie drahsie maju vyssiu pociatocnu cenu, ale je toho v nej uz vela zahrnute.
Len si predstavujem strednu triedu zrkadloviek. Pri kompaktoch je to v podstate jedno. Jeden celok nahradi iny, ktory je ´lepsi´. Pri zrkadlovkach je to zlozitejsie. Investicia do skiel a prislusenstva je znacna a preto je prechod k inemu vyrobcovi narocnejsi ale nie nerealny :)
V profi triede hraju Prim Canon a Nikon. Canon nezaspal dobu a do digitalnej ery vstupoval ako prvy a tato jeho vyhoda pretrvava dodnes. Ved on si vlastne vsetko vyraba sam a dari sa mu. Nikon zaspal pociatok digitalnej ery a mnoho stratil aj jeho vyhlasenim ze nastupca D2 uz nebude a mnoho nikonistov preslo vtedy do tabora canonu. Aj ked ja osobne pokladam Nikon za cisto fotograficku firmu, je na rozdiel od Canonu, zavislý od vyrobcu snimacov, ktore si nevyraba sam, ale robi ho pre nich Sony. V podstate kezdym predanym Nikonom ide cast ziskanych prostriedkov do Sony, takze Sony si moze len madlit ruky :)
Ale su tu aj ostatni, ktori sice nie su tak velkymi hracmni na trhu ako C/N, ale udrzuju si svoju poziciu a niektori dokonca ziskavaju vyrazny trhovy podiel. Olympus spravil svojim PENom dieru do sveta a predava sa to samo. Sony sa snazi vytvorit mnozstvo tired a modelov a konkurovat tak nielen nizkou cenou. Pentax je zavisly na Sony alebo Samsungu, kedze si tiez vlastne cipy nevyraba a potom su tu mensie firmy ako Fuji alebo Panasonic ci Sigma a ine...
Ale ak by sme sa bavili o strednej triede, zahrnalo by to asi nasledovne: DSLR s APS-C senzorom s rozlisenim 10Mpix a viac. Ale aj tu by sme sa dostali do cenovej relacie od 20.000 do 60.000 SK. A preto si myslim, ze nejde porovnavat DSLR za 20.000 s DSLR za 60.000. Ale ak sa povie, ze mame limit 40.000 ako priemer, co je najlepsou kupou, tak vieme povedat ze za 40.000 by ste dostali to a toto:)
 
Daniel.U
2009-09-22 01:02:26
to, ze snimace su od Sony ma moc netesi lebo canonisti mozu na to utocit :-) Profi objektivy ma lepsie Nikon, mozno je to ako hovoris tym, ze je to cisto foto vyrobca. Neviem ako by som sa rozhodol keby som si mal vyberat dnes. Ako vzdy hovorim, velke umenie je poznat sam seba. Darmo budes krajinkarovi argumentovat, ze tento fotak vie dialkovo odpalovat blesky ked to v zivote nevyuzije, tak isto mne osobne je jedno ci je fotak utesneny alebo nie. A podobne by si neporadil SONY niekomu, kto chce nakupovat kvanta objektivov. Keby som fotil krajinky, budem potrebovat telo, zoomovy objektiv, nejake filtre a stativ. Keby bol v zaujimavej akcii napr. Pentax, preco nie. Ked budem hladat nieco lepsie od kompaktu, preco nie aj SONY z tejto recenzie. Aj preto som chcel oddelit spotrebnu elektroniku od lepsich fotakov.
Co sa tyka tej cenovej hranice, tak to tiez nieje takto jednoznacne, za jedno tam hraju rolu kombinacie tela a objektivu (mozes mat profi telo alebo strednu triedu s objektivom) a za druhe niekedy staci doplatit par korun a mas zas nieco ine. Ja som dal za D300 33000 a Sony alfa stoji 30000 tak ktore kupis
 
Daniel.U
2009-09-22 01:03:59
myslel som sony A700 kebyze mas hranicu 30000
 
2009-09-22 01:30:51
príspevok od: Daniel.U
u aut je to trochu ine lebo kategoria je definovana. Mas ale pravdu, ze kazde doveze trochu inak. Aj SONY odfoti aj Samsung, ale pre fotografa to nieje prave orechove tak ako pre vyznavaca vone benzinu je lepsie BMW alebo Lexus ako Renault. Podla mojho nazoru ani podla ceny sa moc neda riadit , to by si mohol kalkulovat do zblaznenia. Napriklad si neviem predstvait fotak bez stavoveho displaya, cize by som taky nechcel ani keby bol neviem ako lacny. Aj tak v dnesnom svete neexistuje vela skutocne vyhodnych vyrobkov, bud je podradna kvalita alebo tie peniaze od teba dostanu na prislusenstve.
Mam Renault a fotim so SONY, asi sa zabijem :-)))
 
vjacesslav
2009-09-22 01:58:55
príspevok od: Daniel.U
myslel som sony A700 kebyze mas hranicu 30000
No ak by som sa aj ja rozhodoval medzi D300 a sony alfa700 pri tvojej ponuke 33 vs 30 tak by som siel tiez do Nikonu. Ale novu D300 za takuto sumu nekupis a medzi novými telami je predsa len vacsi cenový rozdiel. Ak by sme sa bavili len o telách, tkm tam spadaju do cca 30.000 hranice Canon 500D, Canon 50D, Nikon D5000, Nikon D90, Olympus Pen, Olympus E-620 aj Olympus E-30, Panasonic GH1, Pentax K-x či Pentax K-7, Sony alfa 380, Sony alfa 550 až Sony alfa 700. Nikon D300 ani Canon 7D som sem nezahrnul, lebo ich cena značne odskočí od 30.000 hranice. A z toho určiť, kto toho ponúka viac a kto menej už nie je až tak zložité. Niekto sa nechce vláčiť s ťažkou technikou, niekto nedá dopustiť na klasické zrkadlo, niekto nie je ochotný priplatiť si čo len eur navyše. Niekto vyžaduje vyššiu odolnosť, niekto čo najjednoduchšie ovládanie. V podstate každý by si mal nájsť to jeho. Každá firma chce aby ponúkala čo najširší sortiment a pokryla potreby každého potencionálneho záujemcu. Ale z tejto ponuky, čo by si si vybral Ty?
 
Ferdo
2009-09-22 08:28:41
príspevok od:
Mam Renault a fotim so SONY, asi sa zabijem :-)))
hehe, aj ja mam Renault a fotim so Sony :)))
 
Daniel.U
2009-09-22 11:18:30
príspevok od:
Mam Renault a fotim so SONY, asi sa zabijem :-)))
nechcel som sa ta dotknut :-)
 
Daniel.U
2009-09-22 11:24:15
príspevok od: Ferdo
hehe, aj ja mam Renault a fotim so Sony :)))
mam hypotezu, ze niektori ludia viac inklinuju k alternativam. Predpodkladam, ze televizor nemas sony, ale nejaku znacku co by ma nenapadla ani vo sne. Typujem Loeve. Ale fakt, ja mam radsej tradicie, niekty iny mozno kalkuluje bez nejakych citov alebo sympatii. Ja pri vybere zacnem vyucovacou metodou, vtedy vylucim vsetko co by som si nekupil ani keby to bolo zo zlata a od poly zadarmo
 
Daniel.U
2009-09-22 11:33:05
príspevok od: vjacesslav
No ak by som sa aj ja rozhodoval medzi D300 a sony alfa700 pri tvojej ponuke 33 vs 30 tak by som siel tiez do Nikonu. Ale novu D300 za takuto sumu nekupis a medzi novými telami je predsa len vacsi cenový rozdiel. Ak by sme sa bavili len o telách, tkm tam spadaju do cca 30.000 hranice Canon 500D, Canon 50D, Nikon D5000, Nikon D90, Olympus Pen, Olympus E-620 aj Olympus E-30, Panasonic GH1, Pentax K-x či Pentax K-7, Sony alfa 380, Sony alfa 550 až Sony alfa 700. Nikon D300 ani Canon 7D som sem nezahrnul, lebo ich cena značne odskočí od 30.000 hranice. A z toho určiť, kto toho ponúka viac a kto menej už nie je až tak zložité. Niekto sa nechce vláčiť s ťažkou technikou, niekto nedá dopustiť na klasické zrkadlo, niekto nie je ochotný priplatiť si čo len eur navyše. Niekto vyžaduje vyššiu odolnosť, niekto čo najjednoduchšie ovládanie. V podstate každý by si mal nájsť to jeho. Každá firma chce aby ponúkala čo najširší sortiment a pokryla potreby každého potencionálneho záujemcu. Ale z tejto ponuky, čo by si si vybral Ty?
ako som spomenul v prispevku pre Ferda, ja som tradicny clovek a zacal by som vylucovacou metodou. Olympusy, Panasonicy a kadejake kraviny by som vylucil na zaciatku. Keby bolo kriterium len sa zmestit do hranice bez ohladu ci si mam vytvorit rezervu na objektiv a nebral by som do uvahy ziadne rozsirovanie vybavy, cize tak ako to je, tak najlepsie za tu cenu je canon 50D a Sony A700. Takze by mi zostalo na rozhodovanie 2 vyrobky.Cit pre tradicu hovori pre canon, inklinacia k alternativam a rebelantstvu hovori pre Sony. (dokazovanie okoliu, ze aj s tymto sa da fotit). Z cisto praktickeho hladiska samozrejme vytazi canon pre dostupnost objektivov a prislusenstva v normalnej cene. Ja v tom taku dylemu nevidim.
 
Daniel.U
2009-09-22 11:35:11
príspevok od: Daniel.U
ako som spomenul v prispevku pre Ferda, ja som tradicny clovek a zacal by som vylucovacou metodou. Olympusy, Panasonicy a kadejake kraviny by som vylucil na zaciatku. Keby bolo kriterium len sa zmestit do hranice bez ohladu ci si mam vytvorit rezervu na objektiv a nebral by som do uvahy ziadne rozsirovanie vybavy, cize tak ako to je, tak najlepsie za tu cenu je canon 50D a Sony A700. Takze by mi zostalo na rozhodovanie 2 vyrobky.Cit pre tradicu hovori pre canon, inklinacia k alternativam a rebelantstvu hovori pre Sony. (dokazovanie okoliu, ze aj s tymto sa da fotit). Z cisto praktickeho hladiska samozrejme vytazi canon pre dostupnost objektivov a prislusenstva v normalnej cene. Ja v tom taku dylemu nevidim.
zabudol som zahrnut pentax som si uvedomil. Takze z hladiska citu pre tradiciu je nad Sony a nizsie ako canon v mojom rebricku. Z hladiska dostupnosti objekttvov zase len vyhrava canon.
 
vjacesslav
2009-09-22 12:00:11
príspevok od: Daniel.U
zabudol som zahrnut pentax som si uvedomil. Takze z hladiska citu pre tradiciu je nad Sony a nizsie ako canon v mojom rebricku. Z hladiska dostupnosti objekttvov zase len vyhrava canon.
Hmmm. Logicky vysvetlene a jednoduche. Tá poznámka k rebelanstvu a chuti dokázať, že aj inou značkou ako C/N sa dajú robiť výborné fotky by mňa osobne zaviedla skôr k Pentaxu K-7 ako k Sony alfe 700. Ale to len v tom prípade, že by som sa rozhodol, že na FF by som už v budúcnosti nešiel...
Výhoda Canonu je v tých sklách. Aj na telá s APS-C senzorom sa dajú už od začiatku kupovať FF objektívy, čiže je to praktická cesta bez rizika do budúcna a prechodu na FF telo. Ideálna pre tých čo sa fotografiou živia. Aj preto sa asi značka Canon najviac objavuje v profesionálnej sfére.
Pentax túto cestu prechodu na FF zatiaľ neponúka, teda aspoň zatiaľ nie. Ak by som však nehľadel na FF a objektívy, asi by som šiel do K-7, keďže z mojho hľadiska tento model ponúka toho viac ako jeho konkurenti. Canon 50D mu dýcha na krk, a to jeho ovladanie zadnym koleckom je podla mna genialne a vysoko navykove, napriek tomu u mna by to bola K-7. Nikon D90 je fotoaparat s ´dobrými crevami´ ale ten obal by mi nevyhovoval ani trochu. A Sony alfe 700 treba prísť na chuť, co sa mi zatiaľ žiaľ nepodarilo.
Ale cenovou vojnou a novymi modelmi sa môže situácia kompletne obrátiť. A to čo platí dnes by už zajtra mohlo byť niekde úplne inde :)
 
Ferdo
2009-09-22 12:05:07
príspevok od: Daniel.U
mam hypotezu, ze niektori ludia viac inklinuju k alternativam. Predpodkladam, ze televizor nemas sony, ale nejaku znacku co by ma nenapadla ani vo sne. Typujem Loeve. Ale fakt, ja mam radsej tradicie, niekty iny mozno kalkuluje bez nejakych citov alebo sympatii. Ja pri vybere zacnem vyucovacou metodou, vtedy vylucim vsetko co by som si nekupil ani keby to bolo zo zlata a od poly zadarmo
no ty si ale mudry, hned si ma odhadol ze mam rad netradicne veci :))) povazovat nakup Sony za rebelanstvo.. zase raz si ma svojimi tradicnymi nazormi pobavil. Skor si myslim, ze mnoho majitelov C/N si s tymito fotoaparatmi lesti svoje ego aj ked ich fotografie za vela nestoja... (osobna skusenost), inac proti C/N nemam nic, mat zbytocnych 10.000 eur, kludne si viem vo svojom fotovaku predstavit Nikon D700 alebo Canon 5DmkII s prislusenstvom.

Sony nebol moj prvy fotak, predtym to bola Minolta a prislusenstvo k nej takze kupa tela Sony bol logicky postup a nie odlisenie sa od ostatnych. V case ked som kupoval muju prvu DSLR som sa rozhodoval medzi Minoltou a Nikonom, kedze som o zrkadlovkach prd vedel a neexistoval takyto portal plny mudrakov, vyhrala cena a teda Minolta so setakom. Jej nakup som nikdy nelutoval lebo vdaka nej som sa dostal do okruhu skvelych ludi fotiacich to istou znackou.

Ale to su veci ktore je konkretne tebe zbytocne vysvetlovat...
 
Daniel.U
2009-09-22 12:10:40
tak myslel som to viac menej principialne, zabudol som na ospevovany Pentax K7. Lenze tuto znacku povazujem za tradicnejsiu preto sa jej nehodi az tak ten alternativizmus. Pre teba je to si jasna volba ked mas na to objektivy. S Pentaxom by som mal asi vyrazny problem. Rad si kupujem nove hracky a skoro by som narazil na strop. Preco sa mam modlit aby uz konecne urobili FF ked ini ho robia davno a dobre. Zatial na neho ale nemam :-)
 
Daniel.U
2009-09-22 12:18:06
zas sa hned neurazaj, nehovorim nic proti tvojim fotkam. To rebelantstvo zas nieje tak odveci ako mam nazvat ludi, co maju radi alternativy? Aj v obliekani sa niekto rad odlisuje a nemusi to byt zrovna pekne. Ked si niekto kupi Lexus hybrid, tak tiez je rebel. Je to vymakana znacka aut, ale kupovat plne auto bateriek a zlozitej masinerie ked si mozes kupit osvedcene BMW ... Proste sa tym odlisis. To ze ty si mal za kabelu objektivov pre sony je zas cisto pragmaticke hladisko
 
vjacesslav
2009-09-22 12:19:14
príspevok od: Daniel.U
tak myslel som to viac menej principialne, zabudol som na ospevovany Pentax K7. Lenze tuto znacku povazujem za tradicnejsiu preto sa jej nehodi az tak ten alternativizmus. Pre teba je to si jasna volba ked mas na to objektivy. S Pentaxom by som mal asi vyrazny problem. Rad si kupujem nove hracky a skoro by som narazil na strop. Preco sa mam modlit aby uz konecne urobili FF ked ini ho robia davno a dobre. Zatial na neho ale nemam :-)
V tomto s tebou súhlasím. Keďže celá komunita Pentaxu sa ´modlí´ za FF telo, je ťažké odhadnúť, či vôbec a kedy príde, keĎže Pentax deklaruje že FF nebude. Nehľadiac na to, mne osobne stačí zatiaľ K10D (ekvivalent Canon 40D), ale sú situácie, keď by sa ten FF zišiel (hlavne taký Nikon D700), ale doba FF sa ešte len blíži. Na druhej strane keď si predstavím, že by som sa mal ja ťahať s takými ťažkými a veľkými mašinami niekde na výlet do hôr, tak by som asi veľmi skoro zažil aj tú trpkú stránky FF a FF skiel :(
Ale ak sa Sony podarí presadiť tú cenu, ktorú plánuje pri jej novom FF modeli, tak to bude veľmi skoro veľmi zaujímavé sledovať ako zareagujú tí ostatní na trhu :)
 
Daniel.U
2009-09-22 12:24:49
v podstate zatial FF existuje len v profi triede, kde telo aparatu je drahsie ako snimac. Keby chceli, lahko by natrepali FF aj do bezneho fotaku, ale zrejme nechcu. Na krajinky by som moc FF neriesil, tam mas dost svetla a stativ. Okrem toho crop ma vacsiu hlbku ostrosti. Podla mna sama vyhoda :-)
 
viazo
2009-09-22 14:59:30
príspevok od: Daniel.U
zabudol som zahrnut pentax som si uvedomil. Takze z hladiska citu pre tradiciu je nad Sony a nizsie ako canon v mojom rebricku. Z hladiska dostupnosti objekttvov zase len vyhrava canon.
z hladiska tradicie je urcite sony/minolta nad pentaxom. minolta priniesla do foto sveta par prevratnych veci, nehovoriac o optickej kvalite objektivov. ak niekto sa cuduje preco su niektore objektivy zeiss o tolko drahsie ako canon a nikon, tak mozno pre minimalne tu opticku kvalitu, ktore v spojeni s FF ukazali co su hodne. preco asi nikon a canon robia pre FF nove objektivy? pentax v minulosti robil skvele fotaky, ale nikdy nemal fotak, ktory by sa radil medzi profesionalne. to uz len tolko k tym technickym veciam. ja som mal z kinofilmu skvele objektivy a preto som tiez isiel do sony. nebola v tom ziadna odlisnost nic ine. ked uz sme pri tych autach, tak ti co mali daewoo a teraz machu chevrolete, tak maju akoze uplne odlisnu vec? len sa to inak vola to je vsetko.
 
vjacesslav
2009-09-22 15:08:56
príspevok od: viazo
z hladiska tradicie je urcite sony/minolta nad pentaxom. minolta priniesla do foto sveta par prevratnych veci, nehovoriac o optickej kvalite objektivov. ak niekto sa cuduje preco su niektore objektivy zeiss o tolko drahsie ako canon a nikon, tak mozno pre minimalne tu opticku kvalitu, ktore v spojeni s FF ukazali co su hodne. preco asi nikon a canon robia pre FF nove objektivy? pentax v minulosti robil skvele fotaky, ale nikdy nemal fotak, ktory by sa radil medzi profesionalne. to uz len tolko k tym technickym veciam. ja som mal z kinofilmu skvele objektivy a preto som tiez isiel do sony. nebola v tom ziadna odlisnost nic ine. ked uz sme pri tych autach, tak ti co mali daewoo a teraz machu chevrolete, tak maju akoze uplne odlisnu vec? len sa to inak vola to je vsetko.
Uvediem len jeden Pentax, ktorý predčil všetky fotoaparáty v danej dobe. Pentax LX. Najlepšia filmová zrkadlovka. ktorá ešte aj dnes j eklenotom medzi zberateľmi. Čo sa týka Minolty, tak oni šli niekedy tým smerom, ktorý sa snažil a amomentálne aj snaží raziť pentax. Malé telá ale kvalitné telá ako aj malé skla s výbornou optickou kvalitou...
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované