Hore

Sony Cyber-shot DSC HX1

Ultrazoom pýšiaci sa ocenením TIPA. Aké ma silné a slabé stránky?

 

V triede ultrazoomov je hneď niekoľko významných hráčov. O priazeň fotografov sa usilujú Canon, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax a Sony. V kategórii zrkadloviek sú jednotkou na trhu Canon a Nikon, ale v triede ultrazoomov a kompaktov to tak jednoznačné nie je a dobre si vedú aj ostatné značky. Ultrazoomy sú pre užívateľa nezáväzné, nebudujú na nich celý systém. Keď sa rozhodne užívateľ prejsť na zrkadlovku, tak snáď okrem pamäťovej karty, nepoužije žiadané príslušenstvo.

 

Nestáva sa mi často, aby som k fotoaparátu potreboval návod, alebo žiadal niekoho o pomoc. Ale tento ma dostal. Nedokázal som na ňom nastaviť ISO a ani expozičné hodnoty. Dôkladne som preskúmal všetky položky menu, nastavil som všetky expozičné programy a kde nič, tu nič. Problém napokon vyriešil jeden telefonát. Ale k vyriešeniu problému sa dostanem trochu neskôr, v časti venovanej ovládaniu.

 

 

Design

 

Veľkosťou a ani dizajnom fotoaparát nevybočuje zo štandardu ultrazoomov. Objektív s pomerne veľkým predným optickým členom je chránený odnímateľnou krytkou.

Rukoväť je pomerne veľká s protišmykovou úpravou. Na jej vrchu je tlačidlo spúšte a okolo neho ovládanie zoomu. Osobne mi tento spôsob vyhovuje viac ako kolíska na zadnom paneli.

Na vrchnej časti sa ďalej nachádza hlavný ovládač výberu expozičných režimov, tlačidlo ON/OFF, tlačidlá nastavenie zaostrovania, sériových záberov/bracketingu, prehrávania a konfigurovateľné tlačidlo „C". Nad hľadáčikom je mikrofón pre stereofónny záznam zvuku a pred ním je výklopný vstavaný blesk. Úplne vľavo je prepínanie medzi hľadáčikom a displejom. Škoda, že sa neprepína automaticky.

Hľadáčik je jemnozrnný a zobrazuje to isté, čo veľký LCD displej. Patrí k tým najlepším, ktoré som videl a má aj dioptrickú korekciu. Škoda, že si fotoaparát nepamätá, že pri vypínaní bol zapnutý hľadáčik a pri opätovnom zapnutí sa inicializuje veľký displej.

3" displej má štandardné rozlíšenie 230 400 bodov, napriek tomu je obraz dostatočne detailný a ostrý. Dvojnásobný počet bodov by ale potešil. Je výklopný smerom hore a dole, ale nie je otočný. Opatrený je antireflexnou vrstvou, ktorá sa veľmi ľahko „upatlá". Cez mastné odtlačky sa na displej ťažko pozerá, preto odporúčam so sebou neustále nosiť čistiacu handričku.

 

 

Po pravej strane displeja je krížový volič s potvrdzovacím tlačidlo, tlačidlo vymazávania a tlačidlo pre prístup do menu. Tlačidlá krížového voliča majú naviac funkciu aktivácie makro režimu, nastavenia blesku, samospúšte a informácii na displeji v hľadáčiku. V pravom hornom rohu je otočné koliesko pre nastavovanie expozičných hodnôt, ale aj pre pohyb v menu.

A teraz sa dostávame k riešeniu môjho problému s nastavením ISO a expozície. Koliesko je totiž zároveň aj tlačidlo a až po jeho stlačení sa zvýrazní nastavovaná hodnota a je možné ju meniť. Opakovaným stlačením sa prepínajú jednotlivé parametre, napr. ISO, čas, clona, korekcia expozície. Šikovné riešenie!

 

Na ľavej strane sú umiestnené konektory pre napájanie a pripojenie k televízoru.

Na spodnej časti fotoaparátu je závit pre pripojenie k statívu, ten je kovový, ale umiestnený mimo osi objektívu. Ďalej je tam krytka priestoru pre akumulátor a pamäťovú kartu.

 

Fotoaparát ukladá zábery len vo formáte JPG na karty typu Memory Stick DuoTM, Memory Stick PRO DuoTM. Memory Stick PRO DuoTM High Speed (bez využitia výhod vysokej rýchlosti) a Memory Stick PRO-HG DuoTM (rovnaká rýchlosť ako PRO Duo) alebo do zabudovanej pamäte (11 MB).

 

Prístroj je napájaný akumulátorom NP-FH50 s avizovanou kapacitou až pre 390 záberov. V praxi to znamená okolo 250 fotografií na jedno nabitie.

 

Vstavaný blesk sa vyklápa samočinne.

 

 

 

 

Objektív

 

Objektív s rozsahom 28-560mm (135EQ) má dobrú svetelnosť f2,8-5,2. Stabilizácia objektívu je účinná. Prekvapujúco sa nejedná o produkt firmy Carl Zeiss. Označenie G, ktoré na objektíve nájdete, je vyhradené objektívom Sony vyššej triedy. Na najširšom konci je pozorovateľné súdkovité skreslenie, nie je veľmi výrazné a s väčším skreslením som sa stretol bežne aj na objektívoch pre zrkadlovky. V protisvetle a na odleskoch je pozorovateľná chromatická vada, nie je však výrazná a u objektívov s takýmto rozsahom je bežná.

Po optickej stránke hodnotím objektív ako nadpriemerný.

 

Sony okrem 1,7-násobného telekonvertoru neponúka žiadne optické príslušenstvo. Filtre na objektív nie je možné nasadiť. Snáď sa nájde nejaký neznačkový výrobca filtrového adaptéru.

 

Pohľad zo Sandbergu dokumentuje veľký rozsah objektívu.

 

Zaostrovanie

Automatické zaostrovanie je svižné a za jeho rýchlosť si prístroj zaslúži pochvalu. Veľa fotoaparátov má problém s rýchlosťou zaostrovania pri nastavení objektívu na tele, DSC HX1 je však prekvapujúco rýchla. Automatické zaostrovanie má niekoľko režimov:

  • 9- bodové zaostrovanie - fotoaparát volí niektorý z deviatich zaostrovacích senzorov, prípadne aj niekoľko naraz
  • Stredový bod - k dispozícii je len stredový senzor
  • Pružné bodové zaostrovanie - pomocou krížového voliča si užívateľ posúva zaostrovací bod po takmer celej ploche obrazu
  • Napol ručné zaostrovanie - kombinuje ručné a automatické zaostrovanie, užívateľ si ručne zvolí zaostrovaciu vzdialenosť a po ,,namáčknutí" spúšte sa aktivuje automatické zaostrovanie. To zaostrí len vtedy, ak sa objekt nachádza približne v nastavenej vzdialenosti. Je to veľmi zaujímavá funkcia, vhodná pre akčnú fotografiu. Automatické zaostrovanie zbytočne nepreostruje tam, kam nemá.
  • Manuálne zaostrovanie - ručné zaostrovanie sa nastavuje otočným kolieskom, alebo šípkami doprava/doľava.  Pomocná stupnica vzdialenosti je veľmi hrubá, chýba funkcia zväčšenia výrezu pre zaostrenie podľa monitora.

Makro

Fotoaparát podáva veľmi dobrý výkon v makrorežime. Sníma už od 1 cm (pri širokouhlom nastavení objektívu), ale to nie je tak zaujímavé ako to, že makro funguje až po 4-násobný zoom (cca 110mm 135EQ).

 

 

  

Ovládanie

 

Zapnutie aj vypnutie prístroja trvá necelé tri sekundy. Zoom je nastaviteľný približne v 20-tich krokoch a podľa vychýlenia voliča sa mení rýchlosť zoomovania.

Otočením veľkého kruhového voliča, podobného tomu na zrkadlovkách, sa vyberajú expozičné programy.

P, A, S, M - tradičné programy pre pokročilých užívateľov

Movie - nahrávanie ozvučených sekvencii v max. rozlíšení FullHD

SCN - motívové programy pre rôzne situácie (napr. portrét, ohňostroj, jedlo, snímanie na snehu...)

 

 

Plynulá panoráma - v tomto režime fotoaparát vytvorí panorámu. Stačí len stlačiť spúšť a pohybovať prístrojom v smere šípky. Výsledkom je hotová panoráma, bez nutnosti skladania v špeciálnom programe. Panoráma je však nekvalitná. Obraz trpí vysokou JPG kompresiou s výraznou stratou detailov, niekedy sú na fotografii viditeľné vertikálne pásiky. Maximálna výška panoramatickej fotografie je 1080 bodov, zdá sa, že pri jej tvorbe je použitý skôr videozáznam, než fotografie v plnom rozlíšení. Pre niekoho, kto nechce, alebo nevie spájať fotografie v počítači, to však môže byť zaujímavá funkcia.

 

Easy - najjednoduchší expozičný program bez možnosti zásahu fotografa do nastavenia. Zjednodušené je aj zobrazovanie informácii na displeji.

 

I (inteligentné automatické nastavenie) - automatika so schopnosťou výberu motívového programu podľa snímanej situácie. Zjednodušene povedané, fotoaparát sa snaží zistiť, čo chcete odfotiť a podľa toho zvolí nielen vhodný program, nemusíte ho vyberať v ponuke SCN (motívové programy). V zdokonaľovaní tejto funkcie vidím budúcnosť fotoaparátov pre užívateľov, ktorí nechcú fotografiu študovať, ale pritom chcú trvale zachytiť spomienky na rodinu, priateľov, dovolenky a pod.

Na voliči sú ešte dva programy s podobnou funkciou, určené pre snímanie za zlých svetelných podmienok, bez použitia statívu alebo blesku.

 

K základným nastaveniam (makro, režim blesku, samospúšť, sériové snímanie, bracketing, nastavenie zaostrovania) je prístup po stlačení niektorého z tlačidiel. Tlačidlu C (Custom) sa dá priradiť jedna z troch funkcií: snímanie úsmevu, vyváženie bielej a režim merania. Tie a ešte ďalšie funkcie sú inak dostupné v menu fotoaparátu.

 

Rýchlosť snímania

Odozva spúšte je výborná, ak je objekt zaostrený, urobíte záber takmer okamžite. U sériových záberov sa dá zvoliť rýchlosť snímania 2, 5 alebo 10 obr./s. v sérii až 10 obrázkov.

 

Kvalita záberov

Srdcom prístroja je 9 MPx snímač, ten je vyrobený technológiou Exmor CMOS. Sony sa neuchýlilo k nezmyselnému zvyšovaniu počtu bodov a radšej vsadilo na optimalizáciu obrazu a potlačenie nežiaduceho šumu pri vyššom ISO alebo dlhších expozičných časoch.

 

Fotoaparát sníma len do formátu JPG. Bohužiaľ nie je možné nastaviť stupeň kompresie, ale len rozlíšenie a pomer strán (4:3, 3:2, 16:9). Fotografie kvalitou zodpovedajú veľkosti snímača a snímaniu do formátu JPG.

Dynamický rozsah je na kompakt nadpriemerný, k výraznejším prepalom dochádza len minimálne. Treba si však na ne dávať pozor, pretože ako každý kompakt/ultrazoom má tendenciu produkovať „hotové" fotografie, čo z expozičného hľadiska nie je vždy ideálne. Fotoaparát ponúka aj softvérové zväčšenie dynamického rozsahu, pre lepšie prekreslenie tieňov.

 

 

Pri snímaní na kratšie vzdialenosti (makro, detaily, portréty) sú výsledky veľmi dobré. Pri celkových širokouhlých záberov sa ale prejavuje malá plocha snímača a na fotografiách sa objavujú nepekné artefakty. Týmto problémom trpia ale aj ostatné prístroje z malým snímačom, dokonca sa s ním pasovali aj prvé digitálne zrkadlovky typu Nikon D70, či Canon EOS 300.

 

ISO je nastaviteľné v rozsahu 100-3200ASA. Pri horšom osvetlení je šum pozorovateľný od najnižšieho ISO, ale aj pri vyšších citlivostiach je miera a charakteristika šumu prijateľná. Šum je skôr monochromatický a preto nie je tak rušivý. Redukcia šumu nie je agresívna a preto fotografie nestrácajú toľko detailov. V núdzi je použiteľné aj ISO 1600.

Za celkovo dobrý výsledok v podaní šumu je zodpovedný snímač typu CMOS. Formát RAW by tomuto fotoaparátu prospel, kvalitný snímač by si ho určite zaslúžil.

 

Video

Fotoaparát ponúka snímanie videa v rozlíšeniach 1440x1080, 1280x720 a 640x480. Používa formát MPG4. Počas snímania je možné zoomovať objektív. S obrazom sa zaznamenáva aj zvuk. Ten však nie je kvalitný, v nahrávke počujete aj zoomovanie objektívu a okolitý ruch ja zachytený výrazne. V najvyššom rozlíšení je pri pohybe „kamery" obraz trhaný, kvalitu znižuje pomerne vysoká kompresia. O triedu lepšie je video pri rozlíšení 1280x720 bodov. Obraz je ostrejší, menej komprimovaný a plynulejší.

 

Fotoaparát je prepojiteľný s televízormi s vysokým rozlíšením cez HDMI rozhranie. Svet fotografie, videa a televízie sa spája a Sony nasleduje tento multimediálny trend. Priamo na displeji fotoaparátu alebo na LCD TV je možné sledovať atraktívne fotoprezentácie doplnené hudbou (Photomusic) a aj videa vo vysokom rozlíšení.

 

Video v rozlíšení Full HD 1440x1080 bodov (22,4 MB) Video v rozlíšení HD Ready 1280x70 bodov (12,6 MB)

 

Zhrnutie

 

Sony Cyber-Shot DSC HX1 je ultrazoom, ktorý musí čeliť veľkej konkurencii Canonu, Panasonicu a Olympusu. Výbavou ho môžme porovnať napr. s Panasonicom FZ28 alebo Olympusom SP-590UZ. Ak hľadáte najvybavenejší model, tak tým sú Canony Powershot SX1 IS a SX10IS.

Pochváliť môžem kvalitný hľadáčik. Náročnejšiemu užívateľovi bude asi najviac chýbať možnosť snímania do formátu RAW, ten by kvalitu záberov posunul o triedu vyššie.

V porovnaní so zrkadlovkami si dobre vedie pri snímaní detailov. Zároveň som testoval Nikon D90 s makroobjektívom 105VR a veru mal som čo robiť, aby som dosiahol detailnejšie zábery od tohto ultrazoomu.

Absencia filtrovej obruby a sánok pre blesk mnohých zamrzí. Osobne to nepovažujem za nedostatok. Kto chce používať takéto príslušenstvo, mal by siahnuť po zrkadlovke.

Aj keď sa to zdalo pred pár rokmi nemožné, tento ultrazoom doháňa zrkadlovky v rýchlosti zaostrovania a v rýchlosti odozvy spúšte. Odporúčam ho nielen ako rodinný fotoaparát, ale vhodný je aj pre „makristov" a akčnejších fotografov. Pri 10 obr./s. je snímanie extrémnych športov hračkou.

 

Plusy

  • Rýchle automatické zaostrovanie s bohatými možnosťami nastavenia
  • Výborný makro režim
  • Programovateľné tlačidlo
  • Otočný volič s tlačidlom
  • Full HD HDMI výstup
  • Klasický vzhľad a ergonómia
  • Optická kvalita a rozsah objektívu
  • Výklopný displej
  • Snímač CMOS

Mínusy

  • Absencia RAW
  • Nemožnosť používať filtre
  • Nedotiahnutá funkcia Sweep Panorama

Technická špecifikácia

  • Optické priblíženie 20x
  • Clona 2,8 - 5,2
  • Ohnisková vzdialenosť (f= mm) 5 - 100
  • Ohnisková vzdialenosť (konverzia f=35 mm) 28 - 560
  • Makro (cm) Širokouhlý: Približne 1 - nekonečno, Tele: Približne 150 - nekonečno
  • Super SteadyShot
  • Typ snímacieho čipu ExmorTM CMOS
  • Veľkosť (palce) 1/2,4
  • Efektívny počet bodov (megapixely) 9,1
  • Procesor Bionz
  • A/D prevod (DXP) (v bitoch)12
  • Technológia Clear RAW NR
  • Závierka 30" - 1/4000
  • Korekcia expozície +/- 2,0 EV, v krokoch 1/ 3 EV
  • Vyváženie bielej Auto (automaticky), Daylight (denné svetlo), Cloudy (zamračené), Fluorescent (žiarivkové svetlo) 1, Fluorescent 2 a Fluorescent 3, Incandescent (žiarovkové svetlo), Flash (blesk)
  • Citlivosť ISO (REI) Auto,100, 200, 400, 800, 1600, 3200
  • Výber scény Snímanie za súmraku, Portrét za súmraku, Súmrak so statívom, Protisvetlo, Portrét s protisvetlom, Krajina, Makro, Portrét
  • AF Illuminator
  • Režim blesku Auto (automatický), Forced Flash (nútený blesk), Slow Synchro (pomalá synchronizácia), No Flash (bez blesku)
  • Veľkosť obrazovky LCD (palce) 3 (230 400 bodov)
  • Nahrávacie médium Memory Stick DuoTM, Memory Stick PRO DuoTM. Memory Stick PRO DuoTM High Speed (bez využitia výhod vysokej rýchlosti) a Memory Stick PRO-HG DuoTM (rovnaká rýchlosť ako PRO Duo), zabudovaná pamäť (11 MB)
  • Formát nahrávania JPEG, AVC/H.264
  • Viacúčelový konektor HD
  • USB 2.0 Hi-Speed
  • Hmotnosť (g) 453
  • Šírka (mm) 114,5
  • Výška (mm) 82,8
  • Hĺbka (mm) 91,8

 

Galéria fotografií

 

 

 

WB

 

Auto WB Custom WB

 

ISO

 

ISO 125 ISO 200 ISO 400
ISO 800 ISO 1600 ISO 3200

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
wayne
2009-07-03 14:32:38
v clanku je par chyb a preklepov ale to nevadi skoda ze SONY sa nerozhodli dat do tohto fotaku vacsi snimac... nefoti zle a makro ma na kompakt impozantne aj kvalita fotiek je vzhladom na rozmery snimaca slusna,... prijemna recenzia
 
slavik74
2009-07-03 22:28:16
presne tak, zaujimava kvalita. Aj ked toho sumu je dost. Skoda ze pri fotkach nie je exif.
 
Gino
2009-07-04 09:15:59
Ludia je to urcite dobra hracka, ale pokial chcete novy fotak volte zrkadlovku lebo kompakt vas po chvilke omrzi, no proste mebude stacit.
 
tomatito
ocenenie redakciou 2009-07-04 15:50:37
sa mi mari ze zle vidim..ta kvalita fotiek je uplne brutalne strasna, to ani nema kresbu to je nejaka skladacka zo sumu akoby na kazdej fotke bol farebny piesok..mam canon IXUS 90 IS a taketo hrozy z toho nelezu..je fajn ze sony stavil na menej pixelov a lepsi cip ale vsak toto je hroza najukrutnejsia..video je super, to musim pochvalit, ale tie fotky na zaplakanie...nerozumiem ci ti ludia ktori to projektuju su slepi alebo ja som blby...ale vsak starsie fotaky (kompakty) fotili ovela lepsie ako toto..jedine co som si vsimol k lepsiemu ze to odstranuje farebny sum z fotiek..inak odstrasujuce
 
Cako
ocenenie redakciou 2009-07-04 16:27:06
príspevok od: tomatito
sa mi mari ze zle vidim..ta kvalita fotiek je uplne brutalne strasna, to ani nema kresbu to je nejaka skladacka zo sumu akoby na kazdej fotke bol farebny piesok..mam canon IXUS 90 IS a taketo hrozy z toho nelezu..je fajn ze sony stavil na menej pixelov a lepsi cip ale vsak toto je hroza najukrutnejsia..video je super, to musim pochvalit, ale tie fotky na zaplakanie...nerozumiem ci ti ludia ktori to projektuju su slepi alebo ja som blby...ale vsak starsie fotaky (kompakty) fotili ovela lepsie ako toto..jedine co som si vsimol k lepsiemu ze to odstranuje farebny sum z fotiek..inak odstrasujuce
mas pravdu,tiez si to myslim...podla mna do minusov mali dat aj kvalita fotografii...Mam SX10 rozsah zoomu tiez 20krat ale kvalita je lepsia si myslim...Este mi tam vadi ISO 125 nechapem...Mohli spravit 80tku,nepoviem keby to bola zrkadlovka,ale kompakt...
 
Cykloturista
2009-07-04 16:36:58
Neviem mne tie fotky na takýto kompakt prídu fajn, ale nieje udávaných 250 záberov na jedno nabitie málo? Teda niesom veľký maniak, ale napr. na predĺžený víkend na horách je to málo. Ak skladám panorámy z viacerých snímkov a popritom nejaké momentky ... ale zase jedna náhradná baterka navyše to vyrieši.
 
tomatito
ocenenie redakciou 2009-07-04 23:29:14
príspevok od: Cykloturista
Neviem mne tie fotky na takýto kompakt prídu fajn, ale nieje udávaných 250 záberov na jedno nabitie málo? Teda niesom veľký maniak, ale napr. na predĺžený víkend na horách je to málo. Ak skladám panorámy z viacerých snímkov a popritom nejaké momentky ... ale zase jedna náhradná baterka navyše to vyrieši.
cykloturista...jasne kazdy ma pravo na svoj nazor..ale divim sa ti ze podla teba je kvalita fotiek v pohode :) nic v zlom

nech sa paci pozri sa

Prva foto ktoru si mozes pozriet original z fotaka bez uprav je zo sony DSC F828 ..sice ano objektiv carl zeiss ale cip urobeny poriadne!! takze aj kresba je poriadna..samozrejme ja rozumiem ze aj ten fotak mal svoje muchy ale na svoju dobu sa jeho fotky najviac podobali fotkam zrkadloviek aj hlbkou ostrosti, to bol nadherny fotak..ked vidim kde je dnes sony s kompaktami tak mi je na zaplakanie..myslim si ze ked uz sony pouzilo akoze novy cip dokonca exmor Cmos nieco hyper blabla tak by ta fotka aj mala vyzerat plus podporene G radou objektivou ktore su akoze tie lepsie..no ako hovorim po pozreti fotiek akurat trpke zaplakanie..tu je slubena fotka

http://www.tomatito.sk/wp-content/DSC09888.JPG

dalsia fotka ktoru ti ukazem je z toho mojho canon IXUS 90 IS a znova bez uprav nedotknute priamo z fotaka..ked nevidis rozdiel medzi kresbou fotky ktoru dam teraz link a fotkami z tohoto pieskoveho sony tak uz potom nejdem pokracovat v nijakej diskusii lebo to nema cenu :)

http://www.tomatito.sk/wp-content/IMG_0868.JPG
 
tomatito
ocenenie redakciou 2009-07-04 23:32:59
mno este ta fotka Slovenskeho narodneho divadla je ako tak tak porovnatelna..
 
Lovin33
2010-01-09 21:56:14
Uvítal by som nejakú mega-recenziu modelu CANON Powershot SX 1IS.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované