Hore

Sony Cyber-shot DSC-W300

Koncom februára sa na našej stránke objavil medzi novinkami kompakt od Sony s označením Cyber-shot DSC-W300. Okrem elegantného zjavu zaujal najmä rozlíšením snímača a viacerí čitatelia pochybovali o jeho obrazovej kvalite.

Ako je na tom nadupaná novinka od Sony v skutočnosti, možno viac napovie táto recenzia.

 

Dizajn a ergonómia

 

Pustiť sa do podrobného opisovania vzhľadu W300-ky by bolo nosením dreva do lesa. Stačí, keď si otvoríte nedávno zverejnenú recenziu modelu Sony W150 a až na dva detaily sa budete pozerať na totožné prístroje.

Ako si určite všimne každý, aparáty od seba navonok odlišuje ich farba. Kým W150-ka ponúkala 4 elegantné prevedenia, W300 prichádza len v jednej podobe - titánovej. Nie je to len farba imitujúca tento „kozmický" kov, celé telo aparátu je potiahnuté vrstvou titánu, ktorá zaručuje ešte väčší stupeň ochrany pri zachovaní nízkej váhy.

 

 

Vzhľadovo bude novinke od Sony len máloktorý kompakt konkurovať. Už samotné tvary sú jednoduché a čisté, no v kombinácii s titánovým povrchom vyžarujú ešte viac elegancie.

Rovnako výborné je celkové spracovanie a s dizajnom sú to pre mňa najsilnejšie stránky W300-ky. Ak som v recenzii W150-ky tvrdil, že moderné kompakty si s jedným farebným prevedením nevystačia, pre W300-ku to musím odvolať.

 

 

Druhú odlišnosť od W150-ky si všimnete najmä pri zapnutí aparátu. Vysunie sa objektív Carl Zeiss, ktorý má však v prípade modelu W300 o niečo menší rozsah ohniskových vzdialeností. Zoom je 3-násobný, od priemerných 35mm

na širokom konci až po užitočných 105mm na dlhom konci.

Pre bežného užívateľa je to absolútne postačujúci rozsah, objektív naviac získal na svetelnosti a je potešiteľné, že aspoň v optike sa s týmto modelom Sony neženie do nezmyselných súbojov s konkurenciou.

 

 

Poslednú malú odlišnosť nájdeme na spodnej strane a je ňou umiestnenie závitu na statív. Ten je posunutý úplne k ľavému okraju, vďaka čomu je možné meniť kartu aj pri snímaní zo statívu. Sony teda načúva kritike recenzentov, nové riešenie však nepôsobí veľmi isto. Nepredpokladám, že sa bude malá štýlová W300-ka objavovať na statíve často a preto tento detail s pokojom prehliadam.

 

 

 

 

V praxi

 

Je vidieť, že W-čka od Sony majú rovnaké gény. Okrem vzhľadu sa to prejavuje aj na rýchlostných schopnostiach,

ktoré vás opäť nebudú v ničom obmedzovať. Teda, stále sa bavíme o kompaktoch, s ktorými asi rally fotografovať nepôjdem. W300-ka mi však aj v tomto smere vychádza v ústrety a ponúka špeciálny rýchly kontinuálny režim,

ktorý zvláda 5 fps pri rozlíšení 3 Mpx. Žiadna sláva, ale poteší.

 

Doteraz najvyšší model triedy „W" neprestáva udivovať. Technici Sony ho vybavili manuálnym režimom snímania, extra vysokým ISO režimom (až do ISO 6400!), režim rozšíreného dynamického rozsahu ako aj ďalšími pokročilými automatickými technológiami. Prístroj dokáže v režime detekcie tváre aj úsmevu rozlíšiť detské tváre od dospelých a spúšť sa teda aktivuje v momente, keď sa usmeje želaná osoba.

Aby toho nebolo málo, W300-ka dokáže sama vybrať z 5-ich typov scény a prispôsobiť nastavenia snímaným podmienkam.

 

DR off DR+ on

 

Svetelný objektív sa stará o ostré fotografie aj pri menšej intenzite svetla, no v extrémnejších podmienkach mu na pomoc prichádza aj systém optickej stabilizácie Super SteadyShot.

 

SuperSteady Shot off SuperSteady Shot on

 

MENU majú takmer všetky kompakty Sony totožné a W300-ka v tomto smere neprináša nič nové. Prístroje Sony sa už dlhšiu dobu hrdia svojimi prezentačnými schopnosťami. Prezeranie fotografií na HDTV si tak môžete spríjemniť počúvaním vami zvolenej hudby.

 

 

Vyskúšal som aj video režim, ktorý býva na podobných prístrojoch často využívaný. Škoda, že počas snímania nie je možné meniť ohniskovú vzdialenosť. V dnešnej dobe by to už mala byť samozrejmosť a najmä vo vyššej triede digitálnych kompaktov už nutnosť.

 

 

Obrazová kvalita

 

Kto v tejto časti recenzie čaká na veľké zakopnutie doposiaľ chváleného prístroja bude asi mierne sklamaný. Je jasné, že rozlíšenie 13,6 Mpx na tak malom snímači (1/1.7") sa musí na obrazovej kvalite negatívne podpísať, výsledky však nie sú tak zlé.

 

 

Poteší najmä množstvo detailov, ktoré je senzor schopný zaznamenať. Farby, kontrast a ostrosť sú primerané triede aparátu a jeho použitiu, automatické funkcie zas spoľahlivo napomáhajú k lepším obrázkom. Rozsah objektívu

(35 - 105mm ekv.) je pre každodenné fotenie dostatočný, opäť si však musím ponariekať za ešte širším ohniskom. Objektív podáva celkovo dobrý výkon, jediným vážnejším nedostatkom je chromatická aberácia.

 

35mm, ekv. 105mm, ekv. chrom. aberácia

35mm, ekv. 105mm, ekv.

 

Šum a stopy po jeho redukcii sa objavujú už na obrázkoch najnižších citlivostí ISO, do hodnoty ISO 400 je však kvalita obrazu pre bežné snímanie postačujúca. Veľa bude záležať aj na snímanej scéne. Aparát obľubuje podobne ako všetky kompakty dostatok slnečného svetla, najlepšie za chrbtom a nižšie na oblohe.

 

ISO 80 ISO 100 ISO 200

ISO 400 ISO 800 ISO 1600

ISO 3200 BW Old Look

Vivid Verné farby

 

 

Podobne, ako iné moderné kompakty ponúka aj W300-ka výborný makro režim. O kvalitné výstupy sa stará nie len značkový objektív, ale aj vysoké rozlíšenie snímača.

 

 

 

 

Záver

 

Ako je zrejmé z predchádzajúcich riadkov, aparát si ma úplne získal svojím vzhľadom, materiálmi a vypracovaním. Keby som si kupoval kompakt a image by bol pre mňa najdôležitejším kritériom, neváhal by som ani minútu.

Keďže však popri vzhľade preferujem najmä obrazovú kvalitu, svoju kúpu by som si radšej premyslel. Určite by som zvážil, na aké účely by som elegantnú krabičku prevažne používal a na základe toho by som sa rozhodol.

 

Ako dovolenkár by som dal W300-ke určite šancu a prístroj by sa snáď mohol uživiť aj ako vreckový spomienkovač popri zrkadlovke. Look, odolnosť, manuálny režim, manuálne vyváženie bielej a detaily na nízkej citlivosti hovoria v jeho prospech.

Konkurencia a to aj z vlastných radov je však veľmi silná a rozhodovanie bude teda v tomto prípade skôr o srdci a peňaženke.

 

 

Zhrnutie:

 

+ dizajn, použité materiály a vypracovanie

+ množstvo zobrazených detailov v obraze

+ prítomnosť optického hľadáčika

+ až na niektoré nedostatky kvalitný objektív

+ množstvo moderných automatických režimov

+ manuálny režim

 

  • - nezmyselné rozlíšenie
  • - kvalita obrazu pri vyšších citlivostiach ISO
  • - optický hľadáčik ponúka len obmedzený pohľad
  • - chromatická aberácia objektívu
  • - nemožnosť „zoomovať" pri snímaní videa

 

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bear
2008-07-01 16:01:48
Len 13.6MP? Ved v dnesnej dobe maju uz aj telefony 8:-) Taketo senzory by mohli montovat aj do pocitacov ako HW generatory nahodnych cisiel:-)
 
Marcel Rebro
2008-07-01 20:26:14
http://www.kenrockwell.com/tech/mpmyth.htm
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované