Hore

SONY Cyber-shot DSC-W80

Keď postavíte vedľa seba oba fotoaparáty (W80 a W90) zistíte, že tvarom a rozmermi sú navlas rovnaké. Prečo sme teda označili W80-ku prívlastkom "menšia"?

Rozdiel medzi oboma modelmi je skrytý vo vnútri. W80-ka má 7,2 miliónov obrazových bodov na CCD snímači, čo je o 800 000 pixelov menej ako má W90.  

 

Keďže tvarovo a aj funkčne ide o zhodné modely nebudem opakovať podrobný opis jeho častí a funkcií (ten nájdete tu). Podelím sa s vami skôr o dojem a postrehy, ktoré vo mne fotoaparát za tých pár dní užívania zanechal.

 

Dizajn a ergonómia 

 

SONY W80 patrí dizajnovo k veľmi vydareným prístrojom. Nezaujme svojou výstrednosťou, ale skôr jednoduchou, až minimalistickou eleganciou. Žiadne zbytočné okrasy, len chladné kovové telo s niekoľkými najdôležitejšími ovládačmi na povrchu. Takýto dizajn nemusí každému vyhovovať, no podľa mňa sa k testovanému prístroju a jeho určeniu veľmi hodí.

 

 

Aj keď nie je najmenším fotoaparátom na trhu, jeho tvar a veľkosť ho predurčujú ku každodennému noseniu v kabelke, alebo jednoducho vo vrecku. Pri vyťahovaní neprekážajú žiadne výstupky, ani okrasné tlačidlá.

 

 

Kto by sa chcel s týmto prístrojom predsa len odlíšiť a nestačia mu na to jednoduché elegantné tvary, môže si zvoliť jednu zo štyroch farebných modifikácií - čierna, ružová strieborná a matná biela. Osobne sa mi najviac pozdáva strieborná farba, dámy asi skôr zvolia ružovú variantu.

 

Keď držíte aparát v ruke, pôsobí dojmom veľmi kvalitného výrobku, za čo môže najmä celokovové telo. Plastový je len výklopný kryt batérie a karty na strane fotoaparátu.

 

 

Aby som len nechválil, voči ergonómii mam jednu výčitku - pri fotografovaní skončí palec vašej pravej ruky prirodzene na otočnom voliči režimov (nie je veľa alternatív kam s ním). Keďže ten má dosť ľahký chod, môže sa vám stať, že pri manipulácii (napr. zaostrovaní) mimovoľne otočíte voličom bez toho, aby ste si to všimli. Výsledok potom nemusí byť uspokojivý.

Tiež som mal nemalé problémy s minitlačidlami na zadnej strane tela (najmä MENU). Ich chod je naopak dosť tuhý a často som musel použiť necht, aby som ich vôbec dokázal stlačiť.    

 

V praxi  

 

Podobne ako W90-ka je na tom rýchlostne aj W80-ka veľmi dobre. Dôvod treba hľadať v použitom procesore BIONZ, ktorý bol prevzatý zo zrkadlovky Alpha100.

 

Štartovací čas dosahoval hodnotu 1,6s, čo je veľmi dobrý výsledok. Zahanbiť sa nenechalo ani zaostrovanie, ktoré na širokom konci objektívu kontrovalo časom 0,2-0,3s. Na dlhom konci to už také slávne nebolo a objektív musel dosť často hľadať správne zaostrenie (angličtina má na to pekný výraz - hunting), ale pri dostatočných svetelných podmienkach sa priemerný čas zaostrenia pohyboval v rozmedzí 0,4-0,6s.

Je vidieť, že reakčné časy sú prakticky zhodné s modelom W90, čo je vzhľadom na rovnakú použitú techniku pochopiteľné.

Práve v rýchlosti však nájdeme  parameter, v ktorom sa oba modely znova odlišujú. V režime kontinuálneho snímania je W80-ka schopná urobiť 100 obrázkov v rade pri slušnej frekvencii 2,7 obr./s, zatiaľ čo W90-ka pracuje s rýchlosťou len 2,2 obr./s.  

 

Fotoaparát je nabitý najmodernejšími technológiami, ktoré majú zjednodušovať samotný proces fotenia a prinášať kvalitnejšie výsledky. Všetky funkcie, či už je to detekcia tváre, stabilizácia obrazu, odstránenie efektu červených očí a ďalšie, fungujú na výbornú a aj vďaka nim sa používanie tohto prístroja stáva naozajstným potešením.    

 

Obrazová kvalita  

 

Vzhľadom na celkové smerovanie prístroja a najmä na rozmery použitého snímača (1/2,5") sa od W80-ky nedajú čakať zázraky.

 

Obrazová kvalita je za vhodných svetelných podmienok naozaj veľmi dobrá, s kvalitne prekreslenými detailmi

a príjemnými sýtymi farbami.

 

     

 

So zhoršením svetelných podmienok nastupuje ruka v ruke aj zhoršenie kvality viditeľné najmä na väčších výstupoch

(je ale malý predpoklad, že z W80-ky sa budú robiť printové výstupy A4 a väčšie).

Fotoaparát sa síce prostredníctvom firmvéru snaží situáciu zachrániť, no veľmi sa mu to nedarí. Typickým príkladom je viditeľný šum pri nastavení vyššej citlivosti, ktorý sa snaží fotoaparát firmvérovo potlačiť. Darí sa mu to celkom dobre, ale dá sa povedať, že je pri tom až priveľmi snaživý. So šumom totiž v obraze potláča aj jemné detaily a výsledná fotografia pôsobí ako digitálna maľba z Photoshopu.

 

Chýba užívateľské nastavenie vyváženia bielej. Budete sa preto musieť spoľahnúť na fotoaparát, ktorý nepodáva vždy spoľahlivé výsledky.

 

Už niekoľkokrát diskutované nepríjemné haló okolo nočných svetiel sa už stáva charakteristickou pre kompakty SONY.

 

   

 nočný snímok, haló okolo svetiel

 nočný portrét bez blesku

 

Tak ako každý iný, aj tento fotoaparát má svoje silné a slabé stránky. Dôležité je, naučiť sa užívateľsky využívať pozitívne vlastnosti a vyhýbať sa tým negatívnym.    

 

Záver  

 

Sony DSC-W80 je fotoaparátom pre každodenné použitie, vhodný na zaznamenávanie výnimočných momentov a situácií, najmä za pekného počasia a bez následnej tlače výstupov vo veľkých formátoch.

 

Prístroj zaujme najmä svojím decentným dizajnom a niekoľkými funkciami, ktoré sa postupne udomácňujú aj v modeloch iných značiek a stávajú sa štandardom aj v nižších triedach.

 

   

 slnečné počasie, 35mm

 slnečné počasie, 105mm

 

 

Vo W80-ke budete márne hľadať manuálne ovládanie alebo napr. možnosť snímania videa v HD formáte (čo je škoda, keďže prístroj disponuje HD výstupom).

 

Sklamanie pravdepodobne zažijete pri používaní vstavaného blesku, ktorý má veľmi slabý dosah (0,4-1,8m pri dlhom ohnisku) a rovnako tak odporúčame vyhnúť sa funkcii automatického zvýšenia citlivosti (možné až na ISO 3200).

 

 

 slabý dosah blesku

 

Od ISO 800 sú už výstupy kvôli výraznému šumu skoro nepoužiteľné a agresívny zásah firmvéru zas následne neprirodzene vyhladzuje jemné detaily.

 

     

 Štúdiová scéna, ISO 100

 Štúdiová scéna, ISO 200

 Štúdiová scéna, ISO 400

 

     

 Štúdiová scéna, ISO 800

  Štúdiová scéna, ISO 1600

  Štúdiová scéna, ISO 3200

 

   

  Štúdiová scéna, ISO Auto160

  Štúdiová scéna, Auto WB 

 

 

Ak sa tešíte na to, že vaša W80-ka bude disponovať funkciou detekcie tváre, mali by ste sa pripraviť  na to, že táto funkcia je k dispozícii iba v dvoch režimoch snímania (auto, mäkký portrét), a s touto funkciou je spjená ešte funkcia odstraňovania efektu červených očí.

 

   

 efekt červených očí

 firmvérové potlačenie efektu

 

 

Veľký 2,5" LCD displej je ďalším plusom, ktorý si nebudte môcť naplno vychutnať, keďže má rozlíšenie len 115.000 pixelov.

 

 

 

 

Prekvapilo ma, ako dobre si fotoaparát poradil so snímaním v protisvetle bez výskytu výrazných optických chýb, čo v tejto triede nebýva zvykom.

 

     

 chromatická aberácia

 100% výrez

 priame protisvetlo

 

 

Po zhliadnutí nafotených obrázkov si viem úplne živo predstaviť absolútne spokojného dovolenkára, ktorý má vďaka svojej malej a pohotovej W80-ke množstvo kvalitných obrázkov z pobytu pri mori alebo výletu do hôr.

Rovnako spokojný som bol aj ja pri posedení s priateľmi v bare, kam útulná W80-ka výborne zapadla a skúste uhádnuť, ktorý fotoaparát si so sebou zoberiem na pripravovanú stretávku s bývalými spolužiakmi...

Môj Canon EOS 20d to nebude!  

 

 

   

 makro

 makro

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované