Hore

Sony Cyber-Shot N2

Na Fotokine v Kolíne nad Rýnom sa roztrhlo vrece s 10 Mpx kompaktnými fotoaparátmi. Z tohto vreca vypadol aj fotoaparát Sony N2, ktorý dnes otestujeme. Ide o fotoaparát s ovládaním pomocou veľkého, 3-palcového, dotykového displeja.

Ergonómia a dizajn


Keď som na fotografiách prvý krát uvidel Sony N2, myslel som si, že ide o ultrakompakt. Hneď pri prvom zoznámení sa s fotoaparátom som zistil, že celokovové telo je pomerne robustné a pevné.

Hneď som si však všimol aj veľký displej, ktorý bol dosť znečistený odtlačkami prstov (ide samozrejme o testovací kus). Ovládanie fotoaparátu realizujete totiž pomocou dotykového displeja. S obavou som ho zapol a, na moje uspokojenie, fľaky, ktoré bolo pri vypnutom displeji jasne vidieť, po zapnutí takmer úplne zmizli. Pravdou ale ostáva, že by ste pri fotografovaní s týmto fotoaparátom mali dbať na to, aby Vaše ruky boli čisté.

Fotoaparát spredu vyzerá ako väčšia kreditná karta so zaoblenými rohmi. Prednej stene dominuje objektív v striebornej obruči, pri ktorom sa nachádza asistent zaostrenia (oranžové svetlo) a úzky oválny blesk. Okrem nápisov už na prednej strane neobjavíte nič.

 

Zadná strana je tiež veľmi elegantná. Trojpalcový LCD displej priam vyzýva k zapnutiu fotoaparátu. Vedľa neho je dvojsmerové tlačidlo zoomu a pod ním ikonky hlavného prepínača režimov fotoaparátu (video - foto - prehrávanie). Samotný prepínač je na pravom boku fotoaparátu. Potom nasledujú už iba dve tlačidla a to jedno na vyvolanie funkcií (menu) na obrazovku a druhé na prepínanie zobrazenia displeja. Na vrchnej lište fotoaparátu je spúšť, tlačidlo power a malé otvory mikrofónu.

Na pravom boku, ako sme už spomínali je posuvný volič hlavných režimov fotoaparátu a kryt chrániaci slot MS karty a batériu.

Na ľavom boku nájdete iba malé otvory reproduktora.

Na spodnej strane je slot na USB a AV a statívový závit, samozrejme tiež kovový, ako celé teleso fotoaparátu. Ergonómiu a dizajn hodnotím kladne. Napriek mojím obavám z dotykového displeja, tieto sa nepotvrdili. Citlivosť dotykov bola tak akurát a zamazanie displeja nie je badateľné, ak je zapnutý.

Posunutie hlavného prepínača režimov na pravú stranu fotoaparátu je výborným a logickým ťahom, keďže toto nepoužívate príliš často a pri samotnom fotení (stláčaní spúšte) vôbec. Na mieste, kde sú ikonky informujúce o jeho polohách, Vám pri fotografovaní prirodzene spočinie palec pravej ruky a fotoaparát sa tak celkom komfortne drží. Ovládanie pomocou dotykového displeja je veľmi rýchle, aj keď si treba na neho chvíľu zvykať (ako na každé ovládanie) a pripomína tak trochu ovládanie Samsungu NV10.  

V praxi

Fotoaparát reaguje pomerne rýchlo na vaše príkazy aj keď štartuje za priemerných 1,8 s.

Pomerne rýchly autofokus ostrí za cca 0,3 s na širokom konci a za cca 0,7 s na dlhom konci. Oneskorenie spúšte je v našich podmienkach nemerateľné, vraj 0,012 s. Toto Vás naozaj nepripraví o nijaký záber, ak si scénu najprv predostríte (tzv. prefocus lock pomocou stlačenia spúšte do polovice a jej dotlačením v momente, ktorý chcete zachytiť). Ostrenie bolo efektívne aj v takmer úplnej tme, keď si fotoaparát pomohol prisvietením oranžovým svetlom.

Čo sa týka kontinuálneho snímania, Sony N2 patrí medzi priemer s frekvenciou cca 0,8 snímkov za sekundu a to 3-4 zábery. Potom vyrovnávacia pamäť fotoaparátu potrebuje približne 4 sekundy na vyprázdnenie (zápis obr. na kartu) a môžete ďalej fotografovať. N2 disponuje zoom objektívom o rozsahu 38-114 mm v prepočte na 35mm film.

Objektív zoomuje svižne a aj keď nepredstihne v rýchlosti napr. Ricoh Caplio R4, ktorý sme pred časom testovali, jeho rýchlosť je dostatočná pri väčšine situácií. Koniec koncov, N2 nebola myslená ako super rýchly reportážny fotoaparát. Keď k tomu prirátate rýchle ovládanie pomocou dotykového displeja, fotoaparát Vás veľmi zdržiavať nebude.

Pri prezeraní obrázkov v playback menu môžete tieto ešte upraviť priamo vo fotoaparáte. Máte k dispozícii rotáciu fotografie, ale aj iné funkcie úprav ako kreslenie, klonovanie a razítkovanie, ktoré sú podobné na tie z photoshopu. Smola je, že takto upravené obrázky môžete znovu uložiť iba v rozlíšení 640x480 bodov, čo je naozaj vhodné iba na vytlačenie náhľadov alebo posielanie e-mailom. To môže byť vďaka takému editovaniu zábavné. Vyfotografujete, otočíte, pripíšete a z kaviarne pošlete domov aj s popisom virtuálnu pohľadnicu napr. z dovolenky alebo služobnej cesty. V dnešnej dobre je však rýchlejšie urobiť to mobilom, aj keď zatiaľ bez podpisu. Takéto uložené fotografie môžete použiť aj na vytvorenie slide show - prezentácie za sprievodu hudby (mp3) s rôznymi efektmi prechodov z jedného obrázka do druhého.

Sony N2 zachováva náhľady všetkých fotografií, ktoré ste nafotili v malom rozlíšení ako Vaše porfólio, z ktorého si môžete urobiť výber a odprezentovať ho takto pred kamarátmi. Jednu výčitku týkajúcu sa prehrávania obrázkov ale mám. V obyčajnom prehrávaní sa Vám na obrazovke zjavia pomerne veľké virtuálne tlačidlá na posun medzi obrázkami ako aj na posun zväčšeného obrazu. Tie sú podľa môjho názoru priveľmi veľké, rušia pri prehliadaní obrázka a reálne otesávajú využiteľnú plochu displeja. Ak Vám prekážajú virtuálne tlačidla, môžete ich nechať zmiznúť zmenou zobrazenia displeja, ale potom zas nemáte možnosť prejsť na ďalší obrázok, je potrebné pre to znovu stlačiť tlačidlo zobrazenia displeja a tak ďalej dookola. Možno by som privítal menšie virtuálne tlačidla, prípadne aj s jemným krytím tlačidiel na displeji pri prehrávaní fotografií.  

denné svetlo, min. zoom denné svetlo, max. zoom 100% výrez

jesenné farby, plošné protisvetlo jesenné farby jesenné farby, bez výrazných filalových kontúr v protisvetle

Obrazová kvalita

Keď som zbadal, že vonku sa ide na chvíľu vyčasiť a že možno na pár minút vyjde aj slniečko, utekal som do centra, aby obrázky z N2 boli aspoň trochu porovnateľné s tými ďalšími z predchádzajúcich testov (To bude čoraz ťažšie v zimných mesiacoch a tak pre Vás pripravujeme jednotnú štúdiovú scénu, ktorá bude slúžiť na porovnanie jednotlivých fotoaparátov.-).

Hneď po prvých výcvakoch som sa začal vytešovať z veľkého displeja, na ktorom sa zdali fotografie až neskutočne ostré a detailné. Po stiahnutí do počítača sa mi ten prvý dojem potvrdil. Aspoň pokiaľ ide o nízku citlivosť ISO, pri ktorej obrázky majú výrazné farby, hladké plochy s veľmi jemným náznakom šumu. Objektív si vedie príkladne, čo sa týka jeho ostrosti. Tá ani v rohoch výrazne neklesá a to ani na širokom konci ani na dlhom.

Farby sú také, na aké sme u kompaktov zvyknutí, trochu vytiahnuté firmvérom fotoaparátu a zatraktívnené kvôli dobrému výstupu do tlačovej podoby bez nutnosti úprav na počítači. Toto je cítiť aj v zvýšenej ostrosti obrázkov, ktoré výnimočne môžu pôsobiť ako preostrené, hlavne na výrazných hranách. V drvivej väčšine však Sony N2 produkuje fotografie, pri ktorých nemusíte robiť takmer nič, len ich nechať vyvolať a tešiť sa aj z ich printovej podoby. Schválne hovorím o vyvolaní, pretože kupovať si N2 len kvôli prehliadaniu fotografií v počítači nemá zmysel.

 
podanie pleti, teplé tóny, zapadajúce slnko pleťové tóny, fill in blesk priame ostré protisvetlo priame ostré protisvetlo

plošné protisvetlo plošné protisvetlo + blesk makro 100% výrez

V sťažených svetelných podmienkach sa dostávame k výkonu fotoaparátu na vyšších citlivostiach. N2 disponuje maximálnou citlivosťou ISO 1600, tú by som však neodporúčal príliš používať, keďže zvýraznený šum a jeho redukcia majú na svedomí väčšie farebné zhluky a stratu detailov. Slabú stratu jemných detailov je cítiť už od ISO 400 a narastá priamo úmerne so zväčšujúcou sa hodnotou citlivosti. Je to spôsobené pomerne silnou redukciou šumu fotoaparátu, výsledkom ktorej je síce hladší obraz, ale bez najjemnejších detailov.

Moje odporúčanie je používať ISO 100-200 a v sťažených svetelných podmienkach ISO 400 alebo 800, pri ktorom sú fotografie stále dobre použiteľné na menšie aplikácie. ISO 1600 a možno aj 1000 by som zaradil medzi núdzové nastavenia fotoaparátu, keď viete, že inak ako zvýšením citlivosti na tak vysokú úroveň fotografiu neurobíte, aj keď pre niekoho (aj pre mňa) môže byť zaujímavá aj čierno-biela fotografia vyhotovená s nastavením citlivosti na ISO 800 - 1000, kde farebné zhluky šumu tak nerušia ako vo fotografii farebnej.

Sony Cybershot N2 dokáže zaostriť na vzdialenosť do 6 cm a tak sa môžete tešiť zo zaujímavých makro fotografií. Samozrejme, sú fotoaparáty, ktoré ostria na vzdialenosť až 1 cm na širokom konci ale obraz je vo väčšine takýchto prípadov v rohoch obrazu mäkký a neprekreslený. N2 ponúka pri makro móde opäť vyvážený výkon a obraz je ostrý od okraja po okraj, s minimálnou stratou ostrosti v rohoch a okrajových častiach.

makro, zamračené makro, konštantná kresba objektívu 100% výrez

close up close up, mierne protisvetlo farby

Vyváženie bielej pracuje vo väčšine prípadov spoľahlivo, niekedy sa potrápi s umelým osvetlením, kde napr. pod žiarovkovým osvetlením dáva obrázky s nažltlým tónom. Treba vtedy prepnúť na vyváženie bielej na "žiarovku" a problém je vyriešený.

Samostatnou kapitolou u N2 je nočné fotografovanie. Strata detailov pri ISO 400 a viac sa pri dlhších časoch pri nočnom fotografovaní prejavuje už pri ISO 200. Je to pravdepodobne spôsobené výraznejšou redukciou šumu. Pre bežného užívateľa, ktorý si tlačí obrázky do 15x20 cm, je však nočná fotografia na ISO 200 úplne akceptovateľná. Keďže fotoaparát našťastie disponuje rozsahom závierky až 30 sekúnd, odporúčam v tomto prípade použiť najmenšiu citlivosť ISO 100 a radšej predĺžiť čas expozície. Pri ISO 100 dosiahnete kvalitné nočné fotografie so zachovanou úrovňou detailov, pričom ani šum nie je príliš výrazný.

Samozrejmosťou je v takom prípade použitie statívu alebo pevnej podložky a spustenie fotoaparátu samospúšťou. Pri zaclonení môžu dosiahnuť časy závierky aj niekoľko sekundové hodnoty.

Obrazová kvalita zahŕňa aj správanie sa objektívu pri fotografovaní v protisvetle a to priamom aj plošnom. To druhé N2 zvláda na 1. V priamom protisvetle so slnkom v zábere sa na objektíve vytvárajú kruhové odlesky, tzv. prasiatka, ktoré môžu mať rôznu farbu, podľa toho, akej vlnovej dĺžky je svetlo, ktoré sa na objektíve odráža. Nám sa podarilo fialové a zelené. Celkovo obraz v priamom ostrom protisvetle stráca kontrast a farby. Preto sa príliš častému foteniu v protisvetle vyhýbajte, ale iba so silným slnkom v zábere. Oproti oblohe sa dá so zapnutým bleskom fotografovať úplne bez problémov.  

 

farby štruktúra, kresba objektívu 100% výrez
umelé svetlo - žiarovka, 
automat. vyváženie bielej 
a custom WB na biely 
papier

nočná fotografia, jemný 
závoj je spôsobený hmlou
nočná fotografia, aj pri f2,8 je 
scéna ostrá a prekreslená
nočná fotografia 100% výrez

Záver

A čo na záver?

Ako som trochu predpokladal, keď som videl na fotokine 10 Mp kompaktné fotoaparáty, so šumom a podaním detailov je pri vyšších citlivostiach trochu problém, za pekného počasia a pri priemerných svetelných podmienkach však N2 produkuje krásne obrázky, ktoré si môžete vytlačiť aj na väčšie formáty.

Ostrý objektív, ktorý má iba jednu chybičku - zle znáša priame a ostré protisvetlo - vás podrží či fotografujete krajinku na širokom ohnisku alebo portrét na tele, alebo ostríte nakrátko pri makro fotografii.

Rýchle ovládanie vám zas pomôže robiť fotografie pružne a bez veľkých prieťahov, nezabudnite si iba utrieť prsty :-).

+ výborný obraz pri ISO 100-200
+ široký rozsah závierky s dlhými časmi pre nočné fotografovanie
+ ostrý objektív v celom rozsahu
+ kvalitné nočné fotografie pri ISO 100
+ zaujímavé ČB fotografie pri ISO 800
+ kvalitný veľký displej
+ inovatívne rýchle ovládanie  

- strata jemných detailov od ISO 400 vyššie
- objektív náchylný na odlesky v priamom protisvetle
- strata jemných detailov pri ISO 200 pri nočnom fotení - dlhších časoch
- občasné problémy s automatickým vyvážením bielej pod umelým osvetlením
- veľké virtuálne tlačidlá na displeji                      

Link na stránky výrobcu / distribútora SONY 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované