Hore

Fujifilm FUJINON XF 16mm F2,8 R WR

Fujifilm má sympatický rad “štamperlíkových” objektívov so slušnou svetelnosťou, kvalitný a pritom kompaktných.

Ideálnych pre tých, čo chcú chodiť naľahko. Chýbal medzi nimi ale širokouhlý objektív, až doteraz. Konečne si môžu fotografi vyskladať zostavu od širokáča až po portréťak.

Novinka má 16 mm, čo na APS-C snímači znamená rovnaký uhol záberu ako u plnoformátového objektívu 24 mm. Toto ohnisko je obľúbené v krajinárskej a architektonickej fotografii, prípadne aj reportážnej. Svetelnosť objektívu je F2.8, vďaka čomu je slušne svetelný a pritom kompaktný. Po testoch nových Canon objektívov RF mi pripadá až neskutočne drobný.


Dizajn objektívu je podobný ostatným objektívom rovnakého radu. Zúženie v prednej časti má menej cloniť výhľadu cez optický hľadáčik modelov X-Pro 1 a X-Pro 2. Priemer filtra je len 49 mm. Telo objektívu je kovové, rovnako aj bajonet. Trochu nepatrične preto pôsobí plastová clona, tvarovo optimalizovaná pre tento objektív. Ako je u pevných objektívov Fujinon zvykom, je ovládanie clony mechanické, pomocou prstenca. V polohe A je možné ovládať clonu elektronicky z fotoaparátu, buď to robí fotoaparát, alebo fotograf pomocou predného rollera.


Clona je na rozdiel od objektívu plastová.

Musím sa podrobnejšie pristaviť pri veľkosti a hmotnosti. Objektív uzatvára rad malých objektívov, medzi ktorými sú 23/2, 35/2 a 50/2. Všetky štyri objektívy majú spolu hmotnosť 705 g, priemerne teda neváži žiaden z nich viac ako 200g. Štyri objektívy, spolu s telom (X-T30 = 383 g, X-E3 = 337g majú hmotnosť málo cez 1 kg a zmestia sa do malej brašne. Toto dáva zmysel!

Špecifikácia

  • bajonet: X-Mount pre APS-C
  • ohnisková dĺžka: 16 mm (EQ=24 mm)
  • uhol záberu: 83.2°
  • rozsah clony: f/2.8 to f/22
  • optická sústava: 10 prvkov v 8 skupinách, dva asférické členy
  • Super EBC antireflexné vrstvy
  • minimálna zaostrovacia vzdialenosť: 17 cm
  • vnútorné zaostrovanie s krokovým motorčekom
  • utesnený proti prachu a vode, mrazuvzdorný do -10°C
  • 9-lamelová clona
  • rozmery: ø 60.0 x 45,4 mm
  • hmotnosť: 155 g
  • priemer filtra: ø49 mm




Objektív v praxi

Objektív som testoval na fotoaparáte X-T30, na ktorom objektív, aj vďaka krokovému motorčeku zaostroval veľmi rýchlo. Objektív je malý a ľahký a s X-T30 tvorí vydarenú nenápadnú dvojicu. Vôbec to nevyzerá, že máte v rukách zostavu s najnovším 26 Mpx X-Trans snímačom, ktorá rozhodne nie je hračkou.

Objektív zaostruje od 17 cm, brané od roviny snímača. Z tejto vzdialenosti na šírku nafotíte objekt veľký necelých 16 cm. To je mierka zväčšenia približne 1:4,5.


Pri fotení detailov odporúčam mierne pricloniť, inak bude kresba mäkšia.

Obrazová kvalita

Pri plne otvorenej clone sú rohy a kraje mierne mäkšie, ale s dostatočne dobrou kresbou. Najlepšie výsledky dostanete po priclonení na f/5,6 a vyššie. Stred však bude vždy ostrejší, ako okraje fotografie. Optimálne je cloniť do f/11, ale ak potrebujete väčšiu DOF, tak až do f/16, nad túto hodnotu sa už silne prejaví difrakcia a fotografie sú viditeľne neostrejšie. Odporúčam aspoň mierne pricloniť pri fotení detailov, na plnú dieru sú fotografie mäkšie.


Ani pri plne otvorenej clone nechýbajú v rohoch dostatočne jemné detaily.

V rohoch sa objavuje chromatická chyba v podobe zelených a fialových okrajov. To dnes už nepredstavuje vážny problém, pretože sa dá účinne softvérovo potlačiť. V galérii sú fotografie spracované v Lightroome so štandardne nastaveným doostrením a zapnutou korekciou chromatickej chyby. Sférické skreslenie je mierne súdkovité, čo vidno na porovnaní JPG a RAW.



Chromatická aberácia, detail z horného ľavého rohu.

Super EBC antireflexné vrstvy sú účinné, ale občas na reflexy narazíte. Niekedy je to aj odraz svetla od snímača a mám podozrenie, že odraz môže vznikať aj na hrane plastovej slnečnej clony. V protisvetle pozorovať jemné difúzovanie svetla do tieňov.


Objektívu nerobí väčšinou problémy ani slnko priamo v obraze.


Za určitých podmienok, nie často, sa reflexy ukážu. Tu podozrievam aj slnečnú clonu, že svetlo “lízlo” jej okraj.

Objektív nemá schopnosť výraznejšie rozostriť pozadie. Pri otvorenej clone a snímaní detailu sa pozadie samozrejme rozostrí, ale nie dostatočne. Bokeh nie je hladký a keď porovnáte fotografie s rôzne nastavenou clonou, asi dáte prednosť tým s väčšou hĺbkou ostrosti.


Minimálna hĺbka ostrosti pri plne otvorenej clone. Bokeh ma nepresvedčil svojou kvalitou. Asi je lepšie, keď sa dá objektív pricloniť a využiť väčšiu hĺbku ostrosti.

Záver


Objektív sa vyrába v čiernom a striebornom prevedení.

Aj vďaka testovanej novinke má Fujifilm najzaujímavejšiu ponuku pre náročných amatérov, ktorí chcú malý kompaktný systém fotoaparátu s pevnými objektívmi a to bez kompromisov. Fotoaparáty X-T30 a X-E3 vhodne dopĺňajú objektívy XF 16/2,8, 23/2, 35/2 a 50/2. Tie sú samozrejme vhodné pre všetky bezzrkadlovky Fujifilm, ale keď chcete to najnovšie a kompaktné, X-T30 a X-E3 sú aktuálne najlepšími fotoaparátmi.

Fujifilm FUJINON XF 16/2,8 R WR Aspherical má hmotnosť len 155g, takže fotografa nijako nezaťažuje. Je vhodný pre krajinársku, architektonickú a reportážnu fotografiu. Celkové prevedenie je prvotriedne. Kovová konštrukcia je utesnená a celkovo výborný dojem kazí len plastová clona, ktorá sa k objektívu nehodí.

Objektív poskytuje veľmi dobrú obrazovú kvalitu aj pri otvorenej clone. V rohoch sa objavuje chromatická chyba, ľahko potlačiteľná softvérovo. Antireflexná úprava je dobrá, ale občas si na reflexy treba dávať pozor. Osobne mi trochu chýba nejaká pridaná hodnota, akýsi wow efekt. Verím, že pre viacerých ním sú malé rozmery a nízka hmotnosť.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
paetto
2019-04-03 10:08:27
Mám ho predobjednaný, na drobný širokáč na krajinu od Fuji som čakal niekoľko rokov. Trochu sa obávam chromatickej chyby, odkedy som prešiel do Fuji tak zďaleka nie všetky fotky upravujem v PC...
 
aesace
2019-04-03 10:16:54
príspevok od: paetto
Mám ho predobjednaný, na drobný širokáč na krajinu od Fuji som čakal niekoľko rokov. Trochu sa obávam chromatickej chyby, odkedy som prešiel do Fuji tak zďaleka nie všetky fotky upravujem v PC...
Toto je to, comu sa hovori radost z fotenia:cvaknut a vsetko poriesit vo fotaku a nebabrat sa s pocitacom az tak vela...profici to vidia asi inak, ale JPG ma vo fotaku tiez svoje miesto a pripadne tie kreativne rezimy, ktore sa napriek predsudkom realne rozmahaju..
 
marcus_labeo
2019-04-03 14:14:50
Pridaná hodnota, resp. wow efekt? Ním je presne to, čo Karol píše, teda maličké rozmery a nízka hmotnosť. Na Pentaxe som jeden z najobľúbenejších objektívov mal 15mm/f Limited, maličký širokáč, vážiaci len 190g, vďaka čomu to bol najpoužívanejší objektív na túrach. https://www.ricoh-imaging.co.uk/media/a52cd669ce8cd28c46e5d0637fafe159;w400;h400;cffffff/HD_PENTAX-DA_15mm_F4_ED_AL_Limited.jpg
Ak mi na ňom niečo vadilo, bola to pomerne zlá svetelnosť f4, čo vonku za dobrého svetla neprekážalo, ale v interiéri už dosť. No a tento Fuji má pri ešte nižšej hmotnosti o celé 1 EV lepšiu svetelnosť. Takže v kontexte tej svetelnosti a veľkosti mohla byť obava, či to bude solídne fotiť. A ako sa zdá, fotí, takže všetko je OK a ten objektív bude určite obľúbený. Osobne je toto široké ohnisko pre mňa užitočnejšie ako "klasické" 23mm a 35mm (tie sú pre mňa také ani-ani), k nemu na doplnenie by som bral v rámci minimalistickej zostavy 50mm/2 a bolo by vymaľované.
 
MagickVamp
2019-04-03 16:13:22
Mno jo.... este nech spravia x-h2 s cipom z takej d500 a vsetko predavam a idem do toho
 
Vixen
2019-04-03 19:26:30
Obrázky z cintorína 40,41 - celkom slušná mazanina pri ISO 200,160, nepomohlo ani cloniť na F11
To bude mať na svedomí skôr ten nešťastný x-trans ako objektív.
 
z80
2019-04-03 19:41:41
príspevok od: Vixen
Obrázky z cintorína 40,41 - celkom slušná mazanina pri ISO 200,160, nepomohlo ani cloniť na F11
To bude mať na svedomí skôr ten nešťastný x-trans ako objektív.
Mozno by pomohol iny RAW konvertor ako LR.
 
vratnik
2019-09-10 07:15:25
príspevok od: MagickVamp
Mno jo.... este nech spravia x-h2 s cipom z takej d500 a vsetko predavam a idem do toho
Mam H1 a vobec nic mi uz ku stastiu nechyba. Dokonaly fotoaparat. Mal som uz kadeco, fullframy, zrkadlovky, sony a7r2, nikon fullframe, canon ff, ale vzdy som sa vratil k fuji. Fuji je proste Fuji. Kto nezazil, nepochopi. Ked nanho zavesim taku 50f1.2 alebo 23f1.4, raw prezeniem cez C1P, mam vystup ostrejsi ako som mal pri FF.
 
JohnNewton
2019-09-10 15:10:07
príspevok od: vratnik
Mam H1 a vobec nic mi uz ku stastiu nechyba. Dokonaly fotoaparat. Mal som uz kadeco, fullframy, zrkadlovky, sony a7r2, nikon fullframe, canon ff, ale vzdy som sa vratil k fuji. Fuji je proste Fuji. Kto nezazil, nepochopi. Ked nanho zavesim taku 50f1.2 alebo 23f1.4, raw prezeniem cez C1P, mam vystup ostrejsi ako som mal pri FF.
No, ešte tak pochopiť, že šťastie si každý predstavuje trochu ináč A pre čo vlastne od neho stále niekam odchádzaš ? Ale vlastne s x trans môžeš zažiť šťastie dva krát, keď si ho kúpiš a potom keď ho predáš. Kto nezažil nepochopí
Ber to z humorom, samozrejme to má mnoho spokojných užívateľov, ale aj nie. Na koniec, tak to môže byť z čímkoľvek. Výber techniky je obrovský.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované