Hore

Fujinon XF 10-24/4 R OIS

Na tento superširokouhlý transfokátor sme čakali o niečo dlhšie, ale stálo to zato. Fujifilm Fujinon XF 10-24/4 R OIS je superširokouhlý transfokátor pre CSC fotoaparáty Fujifilm radu X so snímačom veľkosti APS-C. Uhlom záberu zodpovedá objektívu kinofilmového formátu s rozsahom 15-36 mm. Svetelnosť je konštantná v celom rozsahu. Objektív je vybavený optickou stabilizáciou obrazu OIS.

Dizajn a konštrukcia

Osobne považujem tento objektív za jeden z najelegantnejších superširokáčov. Veľkosť je primeraná vyšším modelom Fujifilm. Tubus objektívu je kovový, rovnako aj bajonet. Vpredu je objektív mierne širší. Predný prstenec slúži pre manuálne zaostrovanie. O niečo širší a naviac pogumovaný je prstenec transfokácie. Tretí najtenší a najbližšie k fotoaparátu je prstenec nastavenia clony. Ten má väčšina objektívov Fujinon. Na niektorých objektívoch sú vyznačené aj jednotlivé clonové čísla. U tohto objektívu tomu tak nie je, veľká škoda. Pritom tomu nič nebráni, je to síce transfokátor, ale s konštantnou svetelnosťou.

Veľkosť objektívu sa nemení ani pri zoomovaní, ani pri zaostrovaní.

Na objektíve sú dva prepínače. Prvý je prepínač clonového prstenca, druhý prepínač funkčnosti stabiliátora.

Zaostrovanie je vnútorné a preto sa predná časť pri zaostrovaní neotáča. Priemer filtrovej obruby je 72 mm. K objektívu sa dodáva účinná tvarovaná slnečná clona.

Optická konštrukcia pozostáva zo 14 členov v 10 skupinách. Štyri členy sú asférické, tri typu ED. Antireflexná úprava je typu HT-EBC a upravený je aj zadný člen. Clona je 7-lamelová s kruhovým otvorom.


Kľúčové vlastnosti

 • Novonavrhnutá optická sústava so 4 asférickými šošovkami a štyrmi šošovkami s nízkou disperziou.
 • Výkonný optický stabilizátor.
 • Unikátna viacvrstvová HT-EBC (High transmition Electron Beam Coating) antirereflexná úprava pre zníženie duchov a reflexov.
 • Novovyvinutá antireflexná úprava zadnej časti predného optického člena, znižujúca vznik duchov a reflexov typických pre hlbokokonkávne šošovky.
 • Zvýšená rozlišovacia schopnosť pri všetkých clonách, pri použití na fotoaparátoch série X*, ktoré majú funkciu LMO (Lens Modulation Optimizer).
 • 7-lamelová clona s kruhovým otvorom pre hladký kruhový bokeh.
 • Konštantná svetelnosť F4 v celom rozsahu ohnísk 10-24 mm.
 • Minimálna zaostrovacia vzdialenosť 24 cm umožňujúca zachytiť aj malé detaily v popredí v kontexte so širším okolím.
 • Rýchly vnútorný zaostrovací systém, ktorý poháňa menšie prvky, bez pohybu väčších optických prvkov v prednej skupine šošoviek.
 • Vďaka nízkej hmotnosti šošoviek a použitia krokového motorčeka je objektív veľmi tichý.
 • Precízne vyrobené a citlivé nastavenie clony a manuálne zaostrovanie pre vynikajúce ovládanie.


* V decembri 2013 "FUJIFILM X-E2"

Špecifikácia

 • Ohnisková dĺžka: 10-24 mm (ekvivalent 15-36 mm)
 • Rozsah uhlov záberu: 110° - 61.2°
 • Optická sústava: 14 skupín / 10 optických členov (4 asférické šošovky, 4 nízko rozptylová ED šošovka)
 • Konštrukcia clony: 7 lamelová konštrukcia clony s do kruhu tvarovanými lamelami
 • Rozsah clony: F4 – F22 v celom rozsahu ohniskových vzdialeností (krok 1/3)
 • Minimálna zaostrovacia vzdialenosť: 24,0 cm (reprodukčný pomer: 0,16x)
 • Priemer filtrov: 72 mm
 • Rozmery: 78 mm x 87 mm
 • Hmotnosť: cca. 410 g


http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/x/fujinon_lens_xf10_24mmf4_r_ois/


Obrazová kvalita

Objektív má niekoľko veľkých predností. V prvom rade je to minimálne sférické skreslenie a to v celom rozsahu ohnísk. To ho predurčuje pre použitie pri fotografovaní architektúry, ako v exteriéroch, tak aj interiéroch. V portfóliu objektívov Fujifilm patrí k tým s rýchlym zaostrovaním. Preto sa nestratí ani pri fotografovaní reportáži. Špičková je antireflexná úprava. Ani pod hrozbou mučenia z neho nedostanete reflexy. To je na superširokouhlý objektív priam nečakané. Tu si určite mydlia ruky krajinkári, ktorí radi fotia v protisvetle. Vinetácia je malá a veľmi pozvoľná, preto si ju na fotografiách prakticky nevšimnete. Výborný je prenos kontrastu. Na náznaky chromatickej chyby narazíte len výnimočne.

Vzhľadom na extrémny uhol záberu si treba dávať pozor na skreslenie smerom ku krajom a rohom. S ohniskom 10 mm neodporúčam fotografovať žiadne portréty.


Sférické skreslenie je nadpriemerne malé.


Vďaka atireflexným vrstvám HT-EBC je objektív výnimočne odolný na protisvetlo, reflexy a ghousting budete hľadať márne. V spojení s tým je nadpriemerne dobrý aj prenos kontrastu a farieb.

Bokeh nemá u takto širokouhlého objektívu príliš posudzovať. Výraznejšie rozostrenie pozadia dosiahnete len pri snímaní detailov na veľmi krátku vzdialenosť. Bokeh je vtedy pomerne slušný. V ostatných prípadoch je lepšie cloniť, pretože inak časti mimo poľa ostrosti nie sú ani dostatočne rozostrené a ani dostatočne ostré.


O bokehu môžeme hovoriť len u detailných záberov. Inak nemá zmysel fotografovať s otvorenou clonou.


Pri fotení ľudí si musíte dávať pozor na výraznú perspektívu superširokouhlého objektívu.

Na najširšom ohnisku je ostrosť menšia ako na zvyšku rozsahu. V strede je veľmi dobrá, ale smerom ku krajom sa viditeľne zhoršuje. Výrazné je aj “naťahovanie”. Kresbu smerom ku krajom nezlepší ani priclonenie. Ak ale urobíme porovnanie s podobnými objektívmi pre APS-C fotoaparáty, vedie si Fujinon nadpriemerne. Najlepšiu kresbu má objektív od ohniska 13-14 mm. Neodporúčam cloniť nad F16, difrakcia celkovo znehodnotí fotografiu. Nárast hĺbky ostrosti nestojí za výrazný pokles ostrosti.


Oficiálne MTF krivky.

Kvalita objektívu dobre vynikne pri porovnaní fotografií JPG a RAW. Tie vo formáte JPG sú upravené funkciou Lens Modulation Optimizer, ktorú majú niektoré fotoaparáty Fujifilm X. Táto funkcia potláča chyby objektívov. Niekedy je rozdiel medzi JPG a RAW výrazný, nie však v tomto prípade.

Záver

Objektív Fujifilm Fujinon XF 10-24/4 R OIS je nadpriemerný transfokátor, ktorý v mnohých smeroch prekvapuje. Ak objektív tohto rozsahu potrebujete, môžete po ňom siahnuť bez zaváhania. Kvalitná je jeho mechanická konštrukcia a bonusom je optická stabilizácia obrazu, ktorú oceníte najmä pri reportážach za horších svetelných podmienok. Pracuje sa s ním veľmi dobre. Objektív vyniká v minimálnom sférickom skreslení a nadpriemernej odolnosti na protisvetlo spojenej s perfektným prenosom kontrastu a farieb. Opatrne treba používať najširšie ohnisko, kde sú perspektívne deformácie pomerne výrazné. Posudzovanie ostrosti je trochu klamné. Špecifický snímač X-Transmor podáva iný charakter obrazu, ako rozšírenejší s bayerovou maskou. Fotografie sa na monitore javia ako menej ostré, po vytlačení je tomu však inak. Charakter obrazu je bližší klasickému filmu. A to sa užívateľom fotoparátov Fujifilm X páči. 

Objektív obdržal ocenenie TIPA Awards 2014 a od nás získava ocenenie TOP redakcie.

Tento produkt si môžete zakúpiť aj v ephotoshop.sk a podporiť tak svoj obľúbený portál ePhoto.sk. Neprehliadnite akciové ponuky!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2014-06-24 07:55:02
skvela kombinacia
 
Bpali
2014-06-24 08:15:47
brat sa mu iste potesi...mozno aj ja neskor,ked prejdem na fuji system
 
thunder rider
2014-06-24 10:28:39
Fuji ma dostal dynamický rozsah super, TK super. Už len začať uvádzať cenu 1000 EUR rozhodne nieje málo za objektív.
 
DjLuke9
2014-06-24 18:28:03
Tento objektiv mam uz nejaky piatok doma a musim poznamenat ze sa jedna o najlesi sirokac aky som zatial mal moznost vyskusat... (ano nebolo ich ale vela..).

Recenczia suhlasi s mojim nazorom a len k ostrosti: mne sa osobne JPEG zda s tymto objektivom brutalne ostre....
 
marijn
2014-06-24 21:20:32
nie! ja uz dalsiu tisicku na Fuji nedam!
 
Valibuk
2014-06-25 09:30:31
Vcera mi akurat prisiel novy Sony A6000 + 10-18mm f4 od sony
 
JohnNewton
2014-06-25 09:52:45
príspevok od: marijn
nie! ja uz dalsiu tisicku na Fuji nedam!
Tiež sa rozpačito škrabem za uchom
 
seifi
2014-06-25 20:43:31
prečo neznámkujete aj výrobky kvalitatívne nižšie ? napr. 1-; 2 ; 2- ,...ceny 1 s hviezdičkou dávate ako tie ročné agentúrami, a z tých je tu inak všeobecné veselie, že každému treba dať;
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia