Hore

Fujinon XF 90/2 R LM WR

Portrétny objektív pre fotoaparáty Fujifilm X je prakticky bez chyby a jediné čo mu môžem vytknúť, je absencia optickej stabilizácie obrazu.

Jeden z posledných objektívov z dielne Fujifilm nie je na trhu až tak dlho, ale rýchlo si vybojoval popredné miesto v portfóliu značky. Mnohí ho považujú dokonca za najlepší objektív Fujifilm.

Svojimi parametrami je to jasný portrétny objektív. Ohnisková dĺžka 90 mm je z hľadiska uhla záberu ekvivalentom 137 mm plnoformátového objektívu. Mne takéto ohnisko vyhovuje asi najviac, ak sa vám zdá dlhé, je tu vynikajúci XF 56/11,2 R. Svetelnosť objektívu je F2, čo je bežný štandard. Z hľadiska hĺbky ostrosti sa objektív správa ako 137-čka so svetelnosťou F3, na plnoformátovom fotoaparáte. To je veľmi blízko obľúbeným portréťakom 135/2,8.


Objektív som testoval na fotoaparáte X-T10.

Dizajnovo a konštrukčne zodpovedá objektív ostatným z radu XF. Konštrukcia je kovová a naviac je objektív utesnený a mrazuvzdorný. Koho by zaujímal význam skratiek v označení, LM označuje lineárny motorček a WR odolnosť proti prachu a vode.

Prstencom ovládaná clona je 7-lamelová s kruhovým otvorom. Pozor, kruhový otvor si clona drží do clony f/2,8, potom sa začne meniť na mnohouholník. Tak je tomu však aj u iných objektívov, no len málokto o tom vie.

Prstenec manuálneho zaostrovania je široký, veď má na tubuse k dispozícii dostatok miesta. A tak je škoda, že neumožňuje prepínanie medzi AF a MF pritiahnutím k telu fotoaparátu.


Profesionálne je spracovanie objektívu, je vodeodolný a prachotesný. Zelenou sú zvýraznené tesniace prvky.

Optická sústava sa skladá z 11 prvkov v 8 skupinách s použitím 3 ED členov. Zaostrovanie je vnútorné, predný člen sa pri zaostrovaní neotáča a nemení sa ani veľkosť objektívu. Priemer filtrovej obruby je 62 mm.

https://www.fujifilm.eu/sk/produkty/digitalne-fotoaparaty/fujinon-x-vymenne-objektivy/model/fujinon-xf90mm-f2-r-lm-wr

Objektív v praxi

Objektív som testoval s fotoaparátom X-T10, ktorý má oproti starším modelom vylepšené zaostrovanie, na ktoré sa nemôžem sťažovať. Prispel k tomu aj silnejší 4-magnetový lineárny motorček objektívu. U pravej zrkadlovky by som sa s objektívom podobných parametrov trápil oveľa viac. Necnosťou CSC fotoaparátov je, že ich AF s vyhodnocovaním kontrastu ľahko oklame členitejšie pozadie. Najmä pri fotení s malou hĺbkou ostrosti. Fotoaparát neustále zaostruje na pozadie a prinútiť ho zaostriť na hlavný objekt je obtiažne. Pomôže tu zmenšenie AF bodu na minimum, X-T10 túto funkciu má a v kritickej situácii ju odporúčam použiť.

Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 60 cm pri 0,2-násobnom zväčšení (135EQ=0,3x). To je u takéhoto objektívu nadštandard a umožňuje to snímať aj detaily tváre.

Pre mňa veľkým mínusom je absencia optickej stabilizácie obrazu. Ekvivalent 137 mm objektívu, to už je teleobjektív a nie je tak ľahké ho udržať v rukách stabilne. So stabilizátorom by bolo možné pohodlne fotiť 1/60, možno i 1/30 sekundy, bez neho sa odporúča 1/125 s. Škoda preškoda.

Objektív sa veľkostne k fotoaparátu hodil a zostava sa mi dobre držala v rukách.


Portrétny objektív využijete pri fotení v meste, ale i krajine.


Nadštandardná je schopnosť snímať detaily, to robí objektív ešte univerzálnejší.

Len ťažko sa na objektíve hľadá niečo zlé. Ostrý aj plne odclonený, špičková antireflexná úprava, prakticky nulové sférické skreslenie. Len vo výnimočných prípadoch narazíte na náznak predozadnej chromatickej chyby.  Vinetácia je malá, dokonca mi na portrétnych fotografiách chýbala.

Je super, že na fotografiách uvidíte každé Euro, ktoré ste za objektív zaplatili. Nemusíte robiť kompromisy, ale naplno využívate parametre objektívu.


Len výnimočne na fotografiách nájdete náznaky predozadnej chromatickej chyby.


To, na čo je každý najviac zvedavý, je ako si objektív vedie pri portrétoch. Ja som maximálne spokojný.

Záver

Užívatelia fotoaparátov Fujifilm môžu byť spokojní. K dispozícii majú celú paletu výborných objektívov. Portrétisti môžu byť spokojní obzvlášť, veď majú k dispozícii krásnu trojicu v podobe XF 35/1,4 R, XF 56/1,2 R a XF 90/2 R. Dokonca ju môžeme rozšíriť aj o makráč XF 60/2,8 R, ktorý tiež dobre poslúži ako portrétny objektív.

Fujifilm svojim fanúšikom riadne zavaril. Ponúka dva výborné portrétne objektívy. XF 56/1,2 R je univerzálnejší a samozrejme svetelnejší.

Medzi plusy objektívu patrí jeho kvalita, čo sa týka spracovania i obrazového výstupu. Odclonený ma veľmi pekný bokeh, čo sa u portréťaku cení. Ostrosť je výborná už pri plne otvorenej clone. Vďaka tomu sa nemusíte zaoberať tým, že by ste museli objektív pricloniť kvôli lepšej obrazovej kvalite. Presné zaostrovanie s vyhodnotením kontrastu zaručuje minimum odpadu.

Mínusom je absencia stabilizátora. Tu som dosť pociťoval, najmä počas šedivej bratislavskej zimy. Treba sa s tým zmieriť a prispôsobiť tomu fotografovanie.

Vzhľadom na parametre je objektív o niečo drahší, ako je zvykom. Veď taký Nikon AF-S 85/1,8G alebo Canon EF 85/1,8 USM kúpite za menej ako polovicu. Vyššiu cenu ospravedlňuje profesionálne spracovanie. A konečný verdikt? Nad kúpou nemusíte premýšľať, berte ho.

Tento produkt si môžete zakúpiť aj v ephotoshop.sk a podporiť tak svoj obľúbený portál ePhoto.sk. Neprehliadnite akciové ponuky!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
ericho33
2016-02-29 09:56:37
Za mňa maximálna spokojnosť
Prikladám jedno foto z víkendu. Tak, ako vyšlo z foťáku, bez úprav.
x-t1 90 f2 1/160 iso400
 
marcus_labeo
2016-02-29 10:25:13
Pekné sklíčko, všade naňho počujem len samé chválospevy. Byť Fujista, tak mám veľkú dilemu, či ako portreťák vybrať tento alebo ultrasvetelný, ale kratší 56/1,2. Ale keďže 90ka je o chlp lacnejšia a súčasne môže poslúžiť ako teleobjektív, asi by som volil tú.
 
blahoslav J B Art
2016-02-29 21:05:51
pekny kusok, dufam, ze na akcii k Fuji X-Pro 2 bude k dispozicii na odskusanie ... mozno ho vymenim za Jupiter 135/3.5
 
SkyVessel
2016-03-01 00:31:28
Ani nechci vědět cenu - stejně na něj nikdy mít nebudu ...
...ale myslím si, že v článku je chyba... XF 56/11,2 R moc nezní jako vysokosvětelný objektiv
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované