Hore

Nikon AF-S 85mm F1,8 G a F1,4 G, ktorý je ten pravý?

Nikon pred časom predstavil nový svetelný pevný 85mm objektív v cenovo dostupnej kategórii do 500,- Eur. V porovnaní s predošlým modelom AF 85mm F1,8 D, je novinka o trochu ľahšia, väčšia, má modernejší vonkajší dizajn, ktorý viac pristane moderným digitálnym telám. O zaostrovanie sa stará tichý AF-S motor. V optickom návrhu neboli použité (podľa špecifikácie) žiadne ED, alebo asférické členy alebo „Nano“ vrstvy. Na prvý pohľad sa teda veľa nezmenilo, opak je však pravdou. Čitateľov isto zaujíma, či sa nový objektív môže porovnávať so špičkovým a niekoľkonásobne drahším AF-S 85mm F1,4 G, preto ho v tomto teste aj porovnáme.


Na stránke výrobcu o ňom napísali:

Rýchly stredný teleobjektív určený na používanie s jednookými zrkadlovkami formátu FX a DX. Je ideálny na zhotovovanie portrétov a ponúka špičkovú kombináciu klasickej ohniskovej vzdialenosti a vysokej svetelnosti. 85-milimetrová ohnisková vzdialenosť umožňuje snímanie portrétov s mimoriadnymi detailmi. Vysoká svetelnosť f/1,8 výborne vyvažuje ostrosť a rozmazanie. Pozrime sa spolu na to čo z tohto kostrbatého prekladu z angličtiny zo stránky nikon.sk je skutočnosťou.


Technická špecifikácia

Ohnisková vzdialenosť: 85 mm
Svetelnosť: f/1,8
Najvyššie clonové číslo: f/16
Konštrukcia: 9 prvkov v 9 skupinách
Obrazový uhol: FX: 28° 30', DX: 18° 50',
Zaostrovanie: systém vnútorného zaostrovania Nikon (IF) ultrazvukový motor (SWM)
Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť: 0,8m
Maximálne zväčšenie: 0,124x
Počet lamiel clony: 7 (okrúhly otvor clony)
Priemer filtrového závitu: 67 mm
Rozmery: 80 mm (priemer) x 73 mm (dĺžka)
Hmotnosť: 350 g

Materiálové prevedenie

Plasty, najmä tie moderné a kvalitne spracované sú dobrým konštrukčným materiálom. Sú pružné, držia tvar, odolávajú poveternostným vplyvom alebo morskej vode lepšie ako kovy. Napriek tomu vo fotosvete stále považujeme za maximálnu kvalitu horčík, mosadz a podobne, pretože tento materiál je pocitovo solídnejší a vzbudzuje viacej dôvery. Keďže konštruktéri Nikonu potrebovali niekde ušetriť a moderným plastom nič nechýba, konštrukciu novinky urobili plastovú. Bajonet je samozrejme zo zliatiny hliníka a optické členy z optického skla. Prstenec okolo bajonetu je opatrený tesniacou gumou, takže pri fotení v jemnom daždi by vám nemala natiecť voda do bajonetu. Tesnenie vnímam aj ako protiprašné opatrenie, čo tiež nie je na škodu.

Po vybalení krásavca zo škatule ma veľmi prekvapila nízka hmotnosť na pomerne veľké rozmery novej 85tky. Zákazníka poteší, že spolu s objektívom nekupuje len krytky, ale vo vnútri škatule je aj slnečná clona, mäkké puzdro a samozrejme nutný návod na použitie.


Prečo je lepší ako predošlý model?

Nie je tomu tak dávno, čo som ešte fotil s Nikonom AF 85mm F1,8 D, no teraz už používam novší model s ultrazvukovým zaostrovaním, ktorý je označený písmenom G.  Prečo je tomu tak? Skúsim vám to pekne postupne vysvetliť. Takýto typ objektívu je najlepší na fotenie portrétov, kde potrebujeme malú hĺbku ostrosti. Druhým typickým využitím pevnej 85tky je fotenie pri nízkej hladine osvetlenia. Ako vidíte stále sa bavíme o nízkych clonových číslach do F2,8, alebo rovno o fotografovaní na „plnú dieru“ (v tomto prípade na F1,8).


Ako dodatok treba povedať, že novo predstavený model 85-tky je jeden z najostrejších objektívov, ktoré som mal možnosť používať. Ostrosťou sa vyrovná legendárnemu Canon 85mm L F1,2 II USM, samozrejme zdôrazňujem, že má clonu len F1,8 a nie F1,2 čo je rozdiel vyše jedného celého EV stupňa. Navyše prináša aj inú hĺbku ostrosti a podanie bokehu.

Krátke porovnanie s modelom AF 85mm F1,8 D

Starší „D“ model je už tak trochu objektívový deduško, ktorý trochu trpel v kontrastných situáciách chromatickou aberáciou . V niektorých prípadoch sa trápil aj s trošku nepresným AF, ktorý mal dosť strmý chod a občas sa mu preto nepodarilo úplne presne zaostriť na clonu F1,8.

Práve pri fotografovaní s 85mm objektívom pri clone F1,8  je rozhodujúce presné zaostrenie, preto má novinka AF-S motor s jemným posuvom, ktorý už pracuje dostatočne presne aj pri úplne odclonenom objektíve. Daňou za presnosť je však v tomto prípade o niečo nižšia rýchlosť AF. Objektívu trvá pomerne dlho, kým preostrí z najkratšej zaostrovacej vzdialenosti na nekonečno. Ak však zaostrujete s novým „Géčkom“ na približne rovnakú zaostrovaciu vzdialenosť s minimálnym posunom(čo sa v praxi stáva najčastejšie), rýchlosť AF nie je obmedzujúca a pomalší AF, by som povedal, že ani nie je cítiť.

Aby som to všetko zhrnul, tak novinka má v porovnaní s modelom AF 85 mm F1,8 D pomalší ale o to presnejší AF, lepší obraz (rozdiel je markantný do F2,8) a navyše nový model má tiež trochu nižšiu hmotnosť v porovnaní so starším modelom. V čase testovania novinky som už nemal staršiu „D“ verziu, takže porovnanie fotiek nafotením som už nemohol urobiť.


Porovnanie dvojice najlepších AF-S 85mm F1,8 G a 85mm F1,4 G

Nikon AF-S F1,4G je nový moderný objektív určený na fotenie „odpichnutých“ portrétov s rozmazaným pozadím a všetkého v slabšom svetle. Má ultrazvukový SWM motor, robustnú kovovú odolnú konštrukciu, svoju hmotnosť, rozmernú slnečnú clonu a a tiež aj patričnú cenu. Je to profesionálny Nikon objektív ako sa patrí, čo potvrdzuje aj zlatý pásik (podľa niektorých zdrojov).


Ostrosť

Verzia F1,8 je ostrejšia na akýchkoľvek clonách, či už pozeráme na stred alebo na kraje obrazu, tu nie je príliš čo riešiť. Rozdiel však nie je príliš výrazný na Nikone D700. Na novom 36Mpx Nikone D800 je rozdiel citeľnejší.

Vinetácia

Oba objektívy pomerne silno vinetujú až do clony F2,8. Ak chcete úplne odstrániť vinetáciu budete musieť objektívy pricloniť na F4, potom stmavenie rohov úplne zmizne.

Skreslenie obrazu

V tejto kategórii vyhráva verzia F1,4 G, lacnejší braček na tom nie je nejako veľmi zle ale jemné, ledva viditeľné skreslenie líní v tvare súdka tam je. V teréne však takéto skreslenie nie je pozorovateľné.

Chromatická aberácia

Fialové kontrastné hrany v zaostrenej oblasti nájdete len pri extrémnych prípadoch, oba objektívy si vedú v tomto ohľade rovnako. Pozdĺžna aberácia je takisto viditeľná pri oboch modeloch veľmi podobne. Osobne by som však uprednostnil verziu F1,4 G aj v tomto ohľade, pretože v pozdĺžnej aberácii je trochu menej zelenej v pozadí a aj fialovej farby v popredí ako pri F1,8G variante.. Pozdĺžna (predo-zadná) aberácia je v prípade drahšieho modelu pre mňa o niečo menej rušivá.


Bokeh svetelnejšej verzie je krémovejší a farebné podanie je viacej posunuté do tepla.

Bokeh

Podanie bokehu pri verzii F1,8G je pre mňa subjektívne o niečo menej krémové kostrbatejšie a kontrastnejšie. Pochopiteľne, že nová 85tka podáva pozadie aj popredie lepšie ako akýkoľvek zoom v podobnom rozsahu, no na F1,4 G verziu jednoducho nemá. Kontrastnejší a ostrejší objektív má spravidla vždy trošku horšie podanie bokehu ako ten mäkší. V tomto prípade jednoznačne vyhráva drahší model F1,4G.

Zaostrovanie

Rýchlosť práce AF je podobná pri oboch modeloch, ani jeden vás nejako nezdržuje, hoci nepatria medzi rýchliky. O niečo rýchlejší na rôznych telách je svetelnejší model F1,4 G. Hoci na Nikone D800 je tento rozdiel len nepatrný, na Nikone D700 a D90 je rozdiel v rýchlosti práce AF citeľný. Model F1,8 G potreboval na mojom Nikone D700 a ako som neskôr zistil aj na zapožičanom Nikone D800 malú korekciu zaostrovania (+2 až +3), pretože ostril mierne dopredu.


Ktorý je lepší?

Z pohľadu ostrosti, ceny a univerzálnosti použitia, má jednoznačné prvenstvo Nikon 85mm F1,8 G. Ako portrétny fotograf vám však musím povedať, že ak by som na to mal financie, určite by som kvôli lepšiemu bokehu a pre mňa príjemnej mäkkej (no stále dostatočne kontrastnej) kresbe na plnú dieru siahol po drahšom modeli Nikon F1,4 G. Fotografie z neho sú podľa mňa prirodzenejšie a menej technicky chladné (dokonalé). Podobne je to aj s farbami, drahší model podáva krajšie pleťové tóny a má celkovo teplejšie podanie. Nikon 85mm F1,8 G je jednoducho občas až príliš ostrý na portréty. Prekreslí všetky neduhy pleti, ktoré potom treba retušovať. Keďže mám, ale hlbšie do vrecka uspokojím sa aj s novou, ľahšou a ostrejšou F1,8 verziou. Či tento rozdiel v podaní bokehu stojí za ten 3 násobný rozdiel v cene, si musí už zodpovedať každý sám, podľa mňa určite nie je 3x lepší.


Objektív AF-S 85mm F1,8 G používam už vyše mesiaca a je to vydarené sklo. Treba však povedať, že materiálové spracovanie nie je úplne príkladné, aj keď skôr z estetickej stránky. Počas tejto krátkej doby sa mi už ošúchal nápis pri okienku so zaostrovacími vzdialenosťami aj napriek tomu, že s technikou narábam s náležitou pozornosťou. Môže ísť ale aj o záležitosť konkrétneho kúska.


Záver

Novinka nemá ani len jeden ED člen, a dokonca nemá ani nové antireflexné nanokryštalické vrstvy, no má taký vydarený optický návrh, že z hľadiska ostrosti je vlastne dokonalým objektívom. Za drahším 85mm F1,4 G zaostáva veľmi mierne v podaní bokehu a rýchlosťou AF. Má výborný obraz a aj prenos kontrastu už plne odclonená. Presný AF a dostupná cena z Nikonu AF-S 85mm F1,8 G urobia šláger pre všetkých portrétistov a tých fotografov, ktorí si nemôžu dovoliť 3x drahší a trochu svetelnejší model F1,4 G.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
kozakm
2012-08-17 08:41:58
Tvrzení, že se ostrostí vyrovná C 85/1,2 je teda dost odvážné, alespoň soudě podle ukázkových fotografií...
 
Budy
2012-08-17 08:45:23
Vďaka za praktickú recenziu, tiež ho mám už cca cez tri mesiace a považujem ho za moje najlepšie sklo, za tú cenu mu vážne nie je čo vyčítať
 
lubomirzvolensky
2012-08-17 08:57:46
>> Tvrzení, že se ostrostí vyrovná C 85/1,2 je teda dost odvážné

ani nie, pozri testy na slrgear.com a photozone.de... fakt sa vyrovna. 85mm f1.8G je spickove sklo za neskutocne spickovu cenu, takato vyhodna ponuka cena/vykon keby existovala pri kazdom tretom objektive heeeeej ved by bolo dobre na svete žiť !!
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-08-17 09:01:33
príspevok od: kozakm
Tvrzení, že se ostrostí vyrovná C 85/1,2 je teda dost odvážné, alespoň soudě podle ukázkových fotografií...
Odvážne to určite nie je, fotil som s oboma (a nie raz) a je to podľa mňa +/- narovnako, ale to zistíme až Canon urobí 36Mpx strojček Materiálové spracovanie je druhá vec, tam je Canonové L ko poriadne vpredu, ale to su ine triedy. Jediné, čo by mohlo byť od tej 85tky ostrejšie je možno 200mm F2. Ale načo je už komu lepšia ostrosť - všakže?
 
Marek Janicko
2012-08-17 09:02:53
Ja som to vyriesil tak, ze som kupil Nikon 85 f/1.4D a ked si vyrobi na seba Gcko tak to jednoducho zamenim. Cenovy rozidel oproti 1.8 bol nepatrni.

A od doby kedy som ho zacal pouzivat som si clonu 1.4 zamiloval. No realita je taka, ze az takato nizka clona ma donutila rozmyslat pri komponovani i ohladne clony. Ked som cvakal na 2.8 tak len v specifickych pripadoch som siel na 4, 5.6. alebo nebodaj na 8. Teraz to uz je pestrejsie hlavne v rozsahu 1.4 az 2.8
 
transporti686
2012-08-17 09:18:53
príspevok od: Jozef Peniak
Odvážne to určite nie je, fotil som s oboma (a nie raz) a je to podľa mňa +/- narovnako, ale to zistíme až Canon urobí 36Mpx strojček Materiálové spracovanie je druhá vec, tam je Canonové L ko poriadne vpredu, ale to su ine triedy. Jediné, čo by mohlo byť od tej 85tky ostrejšie je možno 200mm F2. Ale načo je už komu lepšia ostrosť - všakže?
trochu offtopic

neviem či canon bude robiť 36Mpx strojček, ale možno a možno keby to narval prípadne do stredno formátovej steny a k tomu pekný foťáčik na tento formát, začnem šetriť
 
kozakm
2012-08-17 09:39:53
príspevok od: lubomirzvolensky
>> Tvrzení, že se ostrostí vyrovná C 85/1,2 je teda dost odvážné

ani nie, pozri testy na slrgear.com a photozone.de... fakt sa vyrovna. 85mm f1.8G je spickove sklo za neskutocne spickovu cenu, takato vyhodna ponuka cena/vykon keby existovala pri kazdom tretom objektive heeeeej ved by bolo dobre na svete žiť !!
Fotil jsem asi dva týdny s D800 a 85/1.4G a kromě světelnosti jsem z ostrosti úplně nadšený nebyl, rezervy by se našly. Jestli je 85/1.8 ostřejší, tak pak asi jo, beru zpět.
 
lenco
2012-08-17 10:36:36
Mám ho už od februára, a môžem povedať, že je to veľmi vydarený objektív. Ostrosťou sa mi ale zdá slabší ako 35mm F1.8. Tiež mi často zaostrí mierne za ale to bude skôr vinou nie veľmi presného AF na mojom tele (D5000)
 
WildSammy
2012-08-17 11:08:05
Dobra recenzia toto ma vzdy zaujimalo face2face tieto dva objektivy tiez som majitelom lacnejsieho 85G/1.8 a az na to pomale AF som spoko naozaj netreba moc clonit
 
brnco
2012-08-17 11:20:45
aj mne sa zdal o niečo menej ostrejší ako 35/1,8g mal som možnosť ho skúsiť v prolaike, ale mohol to byť aj af, teda pevne verím, že ano, lebo sa chystám na jeho kúpu
 
atlantel
2012-08-17 11:24:35
príspevok od: Jozef Peniak
Odvážne to určite nie je, fotil som s oboma (a nie raz) a je to podľa mňa +/- narovnako, ale to zistíme až Canon urobí 36Mpx strojček Materiálové spracovanie je druhá vec, tam je Canonové L ko poriadne vpredu, ale to su ine triedy. Jediné, čo by mohlo byť od tej 85tky ostrejšie je možno 200mm F2. Ale načo je už komu lepšia ostrosť - všakže?
Je tato konkretna 85/1.4 G overeny kus ??? Porovnavam foto dveri na clone f/8 a to vyzera ako keby to nebol ten "pravy" kus. Ta 1.4 G je makka aj v centralnom disku oproti 1.8-cke. To je ale v rozpore so vsetkymi recenziami ktore som doteraz na obe skla cital.....
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-08-17 11:31:59
príspevok od: atlantel
Je tato konkretna 85/1.4 G overeny kus ??? Porovnavam foto dveri na clone f/8 a to vyzera ako keby to nebol ten "pravy" kus. Ta 1.4 G je makka aj v centralnom disku oproti 1.8-cke. To je ale v rozpore so vsetkymi recenziami ktore som doteraz na obe skla cital.....
nezabúdaj že pozeráš aj na D800, nedoostrený výstup, A D800 len tak hocičo super ostro nevykreslí. Je to Karol objektív a je naozaj menej ostrý ako F1,8 G verzia. Portrétny objektív naozaj nemusí byť rezavo ostrý podľa mňa, F1,4 G je náchylnejší na difrakciu ktorá môže byť kľudne aj na F8
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-08-17 11:32:38
príspevok od: WildSammy
Dobra recenzia toto ma vzdy zaujimalo face2face tieto dva objektivy tiez som majitelom lacnejsieho 85G/1.8 a az na to pomale AF som spoko naozaj netreba moc clonit
ten pomalý AF dostáva na D800 turbo
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-08-17 11:34:13
príspevok od: lenco
Mám ho už od februára, a môžem povedať, že je to veľmi vydarený objektív. Ostrosťou sa mi ale zdá slabší ako 35mm F1.8. Tiež mi často zaostrí mierne za ale to bude skôr vinou nie veľmi presného AF na mojom tele (D5000)
bude to af, moj kus 85 F1,8 G ostrí veľmi nepatrne dopredu - potrebuje MA na D700 je to cca2 ako som písal na D90 je to použiteľné ale pod F2,8 to nie je ono.
 
atlantel
2012-08-17 11:54:25
príspevok od: Jozef Peniak
nezabúdaj že pozeráš aj na D800, nedoostrený výstup, A D800 len tak hocičo super ostro nevykreslí. Je to Karol objektív a je naozaj menej ostrý ako F1,8 G verzia. Portrétny objektív naozaj nemusí byť rezavo ostrý podľa mňa, F1,4 G je náchylnejší na difrakciu ktorá môže byť kľudne aj na F8
Nedoostrene su obe verzie , nie ? F/8 som uviedol ako clonu s najvacsou homogenitou obrazu pri zachovani celoplosnej ostrosti. Na difrakciu trpia vsetky skla roznou mierou pri roznych clonach , ale tato 1.4-ka ani na clone 5.6 - (co by malo byt jej optimum) nekresli tak ako 1.8-cka na 5.6 V strede obrazu musi taketo sklo aj na D800 kreslit ostro. Podla Photozone ma 1.4G na D3x vacsiu rezervu, ktora sa uplatni prave na hustejsom cipe D800-ky. Je si Karol isty ze ma ostry kus ?
 
WildSammy
2012-08-17 11:56:09
príspevok od: Jozef Peniak
ten pomalý AF dostáva na D800 turbo
dobre vediet to sa mi lubi, ze vie byt aj rychlejsi dufam, ze bude mat turbo aj na D600, ked ju vypustia
 
Marek Janicko
2012-08-17 12:55:11
príspevok od: Jozef Peniak
nezabúdaj že pozeráš aj na D800, nedoostrený výstup, A D800 len tak hocičo super ostro nevykreslí. Je to Karol objektív a je naozaj menej ostrý ako F1,8 G verzia. Portrétny objektív naozaj nemusí byť rezavo ostrý podľa mňa, F1,4 G je náchylnejší na difrakciu ktorá môže byť kľudne aj na F8
Zaujimalo by ma, ci ste neskusali na D800 znizit pocet Mpx na 18 napr a ci sa to pozitivne neodrazilo na prekresleni?
Ma to napadlo z toho titilu, ze 36 je sakra vela a kedze buduci rok tu masinu chcem kupit tak ci by nestalo za to, portretne fotenie fotit na 36 a kostol + hostinu na 18. Uz len zaroven kvoli zatazi na PC kvoli velkosti RAW.
 
BYko
2012-08-17 12:58:31
Ja som po uvedeni 1.8G sledoval recenzie a rozhodol som som pre strarsiu 1.8D verziu, koli rychlejsiemu ostreniu (nie je zas tak super rychly ako vsetci vravia, mam D7000) a 1.8G je urcite hodne pomalsia co som pozeral na videach (pre mna nepouzitelna). A dalsie za pre D mi hovori 9 lamiel a pre mna subjektivne krajsi bokeh.
PS: 1.8D ma zial problem spresnostou ostrenia, no zatial to akceptujem na vacsej vzdialenosti.
PS2: ako najvacsiu nevyhodu tohto objektivu vidim v praktickosti skrutkovania kovovej clony, do ktorej sa uz neda vlozit krytka!
a aberacia sa odstanit. Cena bazarovej AF-D 85/1.8 je skoro 1/2 AF-S 85/1.8G
 
atlantel
2012-08-17 13:45:50
príspevok od: Marek Janicko
Zaujimalo by ma, ci ste neskusali na D800 znizit pocet Mpx na 18 napr a ci sa to pozitivne neodrazilo na prekresleni?
Ma to napadlo z toho titilu, ze 36 je sakra vela a kedze buduci rok tu masinu chcem kupit tak ci by nestalo za to, portretne fotenie fotit na 36 a kostol + hostinu na 18. Uz len zaroven kvoli zatazi na PC kvoli velkosti RAW.
??? ... na D800 sa neda znizit pocet megapixelov ako u Canonu 5D Mark II, da sa len aktivovat APS-C crop na 15.3 Mpix , avsak aj tu ostava pixelova denzita rovnaka, takze to neriesi problem ostrosti, velkosti suboru atd.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-08-17 14:00:05
príspevok od: WildSammy
dobre vediet to sa mi lubi, ze vie byt aj rychlejsi dufam, ze bude mat turbo aj na D600, ked ju vypustia
Len aby na D600 nebol AF modul ako má D7000 alebo D90 (pomalší a presnosť nie je ako pri D700) Ale tých "rumorových" 24 Mpx na D600 a AF modul z D700 alebo D800 - by bolo veľmi príjemných - ak tak ude teda
 
Marek Janicko
2012-08-17 14:44:35
príspevok od: atlantel
??? ... na D800 sa neda znizit pocet megapixelov ako u Canonu 5D Mark II, da sa len aktivovat APS-C crop na 15.3 Mpix , avsak aj tu ostava pixelova denzita rovnaka, takze to neriesi problem ostrosti, velkosti suboru atd.
Uf tak to je teda skoda. Tym padom to ma Canon v tomto pripade lepsie.
 
Marek Janicko
2012-08-17 14:45:55
príspevok od: Jozef Peniak
Len aby na D600 nebol AF modul ako má D7000 alebo D90 (pomalší a presnosť nie je ako pri D700) Ale tých "rumorových" 24 Mpx na D600 a AF modul z D700 alebo D800 - by bolo veľmi príjemných - ak tak ude teda
Tiez som na pochybach, ze ci daju naozaj AF modul z D700. Hadam sa coskoro dozvieme.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-08-17 14:48:23
príspevok od: Marek Janicko
Tiez som na pochybach, ze ci daju naozaj AF modul z D700. Hadam sa coskoro dozvieme.
už len pár týždňov vydržať
 
helb
2012-08-17 14:55:49
príspevok od: BYko
Ja som po uvedeni 1.8G sledoval recenzie a rozhodol som som pre strarsiu 1.8D verziu, koli rychlejsiemu ostreniu (nie je zas tak super rychly ako vsetci vravia, mam D7000) a 1.8G je urcite hodne pomalsia co som pozeral na videach (pre mna nepouzitelna). A dalsie za pre D mi hovori 9 lamiel a pre mna subjektivne krajsi bokeh.
PS: 1.8D ma zial problem spresnostou ostrenia, no zatial to akceptujem na vacsej vzdialenosti.
PS2: ako najvacsiu nevyhodu tohto objektivu vidim v praktickosti skrutkovania kovovej clony, do ktorej sa uz neda vlozit krytka!
a aberacia sa odstanit. Cena bazarovej AF-D 85/1.8 je skoro 1/2 AF-S 85/1.8G
ad PS2: mne tam tedy krytka vlozit jde, clonu vubec nesundavam…
 
zeppelin
2012-08-17 17:15:21
príspevok od: BYko
Ja som po uvedeni 1.8G sledoval recenzie a rozhodol som som pre strarsiu 1.8D verziu, koli rychlejsiemu ostreniu (nie je zas tak super rychly ako vsetci vravia, mam D7000) a 1.8G je urcite hodne pomalsia co som pozeral na videach (pre mna nepouzitelna). A dalsie za pre D mi hovori 9 lamiel a pre mna subjektivne krajsi bokeh.
PS: 1.8D ma zial problem spresnostou ostrenia, no zatial to akceptujem na vacsej vzdialenosti.
PS2: ako najvacsiu nevyhodu tohto objektivu vidim v praktickosti skrutkovania kovovej clony, do ktorej sa uz neda vlozit krytka!
a aberacia sa odstanit. Cena bazarovej AF-D 85/1.8 je skoro 1/2 AF-S 85/1.8G
ja len ze mne tam krytka sadne... aj ked nie je to uplne idealne, ale zmesti sa a urcite nevypadava ani nic podobne.
- btw. 1.8D je podla mna velmi fajn sklo za tie peniaze, ale pripajam sa k nazoru, ze obcas ostrenie nie je idealne presne.
 
lubomirzvolensky
2012-08-18 08:36:02
http://slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/1480/cat/12

nechapem co tomu objektivu chcete vycitat z hladiska ostrosti - pokial s takymto sklom s takymito parametrami mate neostre vysledky, je nacase vycibrit svoje schopnosti fotit chlapci. A to hodne rychlo. Nezabudnut na front/back focus samozrejme.

Takto fenomenalne ostrych objektivov je v tejto galaxii hodne, hodne, hodne malo.
 
nan0
2012-08-18 08:59:00
príspevok od: Jozef Peniak
už len pár týždňov vydržať
pocuj Jozef, co sa tyka rychlosti zaostrovania... rychlejsia je tato nova 85-tka, alebo 50 f1.4 G? Rozhodujem sa medzi tymito dvoma na D7000-ku.
 
BYko
2012-08-18 09:09:21
príspevok od: zeppelin
ja len ze mne tam krytka sadne... aj ked nie je to uplne idealne, ale zmesti sa a urcite nevypadava ani nic podobne.
- btw. 1.8D je podla mna velmi fajn sklo za tie peniaze, ale pripajam sa k nazoru, ze obcas ostrenie nie je idealne presne.
no, mne to tam nejde, ak ju s tazkostami vlozim do clony, mam s mojimi prstiskami preblem stlacit dva cudliky n akrtike aby som ju mohol vybrat, je to velmi tesne.
Vyskusal som to , ked som odskrutkoval clonu tak mi to islo z druhej strany, no nie je to potom bohvieko ako pohodlne, PODOTYKMA JE TO TO 1.8D nie 1.8G
daj typ ako nato
 
hombreee
2012-08-18 14:42:33
príspevok od: BYko
Ja som po uvedeni 1.8G sledoval recenzie a rozhodol som som pre strarsiu 1.8D verziu, koli rychlejsiemu ostreniu (nie je zas tak super rychly ako vsetci vravia, mam D7000) a 1.8G je urcite hodne pomalsia co som pozeral na videach (pre mna nepouzitelna). A dalsie za pre D mi hovori 9 lamiel a pre mna subjektivne krajsi bokeh.
PS: 1.8D ma zial problem spresnostou ostrenia, no zatial to akceptujem na vacsej vzdialenosti.
PS2: ako najvacsiu nevyhodu tohto objektivu vidim v praktickosti skrutkovania kovovej clony, do ktorej sa uz neda vlozit krytka!
a aberacia sa odstanit. Cena bazarovej AF-D 85/1.8 je skoro 1/2 AF-S 85/1.8G
Da sa do nej vlozit krytka.
 
hombreee
2012-08-18 14:45:29
príspevok od: BYko
no, mne to tam nejde, ak ju s tazkostami vlozim do clony, mam s mojimi prstiskami preblem stlacit dva cudliky n akrtike aby som ju mohol vybrat, je to velmi tesne.
Vyskusal som to , ked som odskrutkoval clonu tak mi to islo z druhej strany, no nie je to potom bohvieko ako pohodlne, PODOTYKMA JE TO TO 1.8D nie 1.8G
daj typ ako nato
Ja mam tiez 1.8D a krytka mi ide nasadit bez problemov aj pri nasadenej clone. Neviem kde moze byt problem. Ide o takuto standartnu krytku:

http://www.wexphotographic.com/webcontent/product_images/large/168/1006020.jpg
 
BYko
2012-08-18 21:13:55
príspevok od: hombreee
Ja mam tiez 1.8D a krytka mi ide nasadit bez problemov aj pri nasadenej clone. Neviem kde moze byt problem. Ide o takuto standartnu krytku:

http://www.wexphotographic.com/webcontent/product_images/large/168/1006020.jpg
Dik, je to jasne ja mam inu krytku.
http://www.lacnejsie-to-ide.sk/photo/nikon-kryt-na-objektiv-lc-cp21-9833/nikon-kryt-na-objektiv-lc-cp21-9833/
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-08-18 21:14:56
príspevok od: nan0
pocuj Jozef, co sa tyka rychlosti zaostrovania... rychlejsia je tato nova 85-tka, alebo 50 f1.4 G? Rozhodujem sa medzi tymito dvoma na D7000-ku.
Ked 50tku tak F1,8G, ta 85tka j ekustik rychlejsia
 
bosko
2012-08-26 18:40:04
Nechcem spochybňovať, ale zaujímalo by ma, či pred testom bol na jednotlivé fotoaparáty urobený test na backfocus. Ja som musel každý objektív jemne doladiť na oba fotoaparáty, či to bola D3X alebo D4 pomocou prípravku z e-photoshop. A rozdiel bol viditeľný.
 
StefanB
2012-09-16 17:08:23
príspevok od: brnco
aj mne sa zdal o niečo menej ostrejší ako 35/1,8g mal som možnosť ho skúsiť v prolaike, ale mohol to byť aj af, teda pevne verím, že ano, lebo sa chystám na jeho kúpu
ja som ho tiez skusal a urcite nie je 35tka ostrejsia
 
brnco
2012-09-17 10:04:34
príspevok od: StefanB
ja som ho tiez skusal a urcite nie je 35tka ostrejsia
tak to som potešený a už iba našetriť peniaze
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-09-17 10:39:41
príspevok od: bosko
Nechcem spochybňovať, ale zaujímalo by ma, či pred testom bol na jednotlivé fotoaparáty urobený test na backfocus. Ja som musel každý objektív jemne doladiť na oba fotoaparáty, či to bola D3X alebo D4 pomocou prípravku z e-photoshop. A rozdiel bol viditeľný.
aj na Front Focus
 
StefanB
2012-09-17 11:46:46
príspevok od: brnco
tak to som potešený a už iba našetriť peniaze
Presne to iste robim aj ja ...
 
Urgy
2013-07-25 11:25:02
príspevok od: Jozef Peniak
aj na Front Focus
Len tak mimochodom aký prípravok tu spomínate?
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia