Hore

Nikon Nikkor Z 24 - 70 mm f/2,8 S

Štart systému Z v roku 2018 začal kvalitnými, ale amatérskymi produktami. Tohto roku Nikon pritvrdzuje.

Vďaka publikovanej mape objektívov vieme, čo nás čaká tento a aj budúci rok. Nikkor Z 24 - 70 mm f/2,8 S je prvý profesionálny transfokátor s bajonetom Z a svetelnosťou F2,8. Ešte tento rok ho doplní rovnako svetelný telezoom a budúci rok aj superširokouhlý zoom. Vzhľadom na blížiacu sa Olympiádu sa možno dočkáme aj profesionálneho fotoaparátu.

Špecifikácia

Nikkor Z 24 - 70 mm f/2,8 S je štandardný svetelný transfokátor pre fotoaparáty Nikon s bajonetom Z, čiže plnoformátové bezzrkadlovky. Je to základný objektív každého profesionála. Poskytuje praktický rozsah, vhodný pre rôzne žánre a dobrú svetelnosť, vďaka ktorej je vhodný aj pre použitie za horších svetelných podmienok. Zároveň svetelnosť umožňuje využiť menšiu hĺbku ostrosti s rozostreným pozadím. Objektív patrí do prémiovej triedy S, je kompletne utesnený, rovnako ako fotoaparáty Z6 a Z7.

17 prvkov v 15 skupinách, vrátane 2 optických prvkov zo skla ED, 4 asférických prvkov, prvkov s antireflexnou vrstvou Nano Crystal Coat a ARNEO, a predného a zadného optického prvku s fluórovou vrstvou. Fluórová vrstva odpudzuje nečistoty a tekutiny, objektív sa tak ľahšie udržuje čistý.

Po prvýkrát u Nikonu je objektív vybavený malým OLED displejom, ktorý nahrádza stupnice zaostrenia a DOF.

Mierka zväčšenia je 0,22x. Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť je 0,38 m od roviny snímača pri všetkých ohniskových dĺžkach.

Priemer filtrovej obruby je 82 mm. Objektív je ľahší a menší ako verzia pre DSLR. Hmotnosť je 805 gramov pri rozmeroch 89x126 mm. V balení nájdete clonu, krytky a mäkké vrecko.


Displej nahradil klasické stupnice. Jeho režim sa prepína tlačidlom Disp.


L-Fn je programovateľné funkčné tlačidlo, programovateľný je aj prstenec v blízkosti bajonetu.


Schéma optickej konštrukcie.


Schéma utesnenia.

Typ

Bajonet Nikon Z

Formát

FX/35 mm

Ohnisková vzdialenosť

24 – 70 mm

Svetelnosť objektívu 

f/2,8

Najvyššie clonové číslo

f/22

Konštrukcia objektívu

17 prvkov v 15 skupinách (vrátane 2 optických prvkov zo skla ED, 4 asférických prvkov, prvkov s antireflexnou vrstvou Nano Crystal Coat a ARNEO, a predného a zadného optického prvku s fluórovou vrstvou)

Obrazový uhol

Formát FX: 84° až 34°20', formát DX: 61° až 22°50'

Stupnica ohniskových vzdialeností

Stupnica v milimetroch (24, 28, 35, 50, 70)

Zaostrovací systém

Vnútorné zaostrovanie

Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť

0,38 m od obrazovej roviny pri všetkých ohniskových vzdialenostiach

Maximálny reprodukčný pomer

Približne 0,22x

Počet lamiel clony

9 (okrúhly otvor clony)

Povrchová úprava

Antireflexná vrstva Nano Crystal Coat, fluórová vrstva, antireflexná vrstva ARNEO

Priemer filtrového závitu

82 mm (P = 0,75 mm)

Priemer × dĺžka (od bajonetu objektívu)

Približne 89 mm (maximálny priemer) × 126 mm (vzdialenosť od príruby bajonetu objektívu na fotoaparáte)

Hmotnosť

Približne 805 g

Automatické zaostrovanie

Áno

Vnútorné zaostrovanie

Áno

Zaostrovanie

Automatické, manuálne

Dodávané príslušenstvo

82-milimetrový predný kryt objektívu LC-82B, zadný kryt objektívu LF-N1, bajonetová slnečná clona objektívu HB-87, puzdro na objektív CL-C2https://www.nikon.sk/sk_SK/product/nikkor-z-lenses/auto-focus-lenses/fx/zoom/nikkor-z-24-70mm-f-2-8-s

Objektív v praxi

Čakal som, že objektív bude väčší, tak ako tomu v posledných časoch býva. Objektívy nám priberajú. Niežeby bol malý, ale na Nikonoch Z6 a Z7 nepôsobí nadrozmerne. O to viac však cítiť jeho hmotnosť. V ruke cítite, že v nej máte kus poriadneho objektívu, u ktorého sa na materiáloch nešetrilo.


Objektív nie je na Z7 priveľký, ale grip by sa zišiel, najmä pri fotení na výšku.

Na objektíve sú tri prstence. Vpredu je prstenec manuálneho zaostrovania, za ním širší prstenec transfokácie a pri tele fotoaparátu programovateľný multifunkčný prstenec. Chod prstencov je priam luxusný.

Na boku je tlačidlo L-Fn, jeho funkcia sa dá nastaviť v menu fotoaparátu, štandardne je nastavený na AF-L/AE-L. Takmer pri bajonete je prepínač AF/MF.

Nikon Nikkor Z 24 - 70 mm f/2,8 S je prvý objektív značky, ktorý má malý displej. Ten nahradzuje klasickú stupnicu zaostrenej vzdialenosti a hĺbky ostrosti. Po zapnutí fotoaparátu sa na ňom nakrátko objaví názov Nikkor. Potom si pomocou tlačidla môžete vybrať, čo bude zobrazovať. Clonu, zaostrenú vzdialenosť, alebo ohniskovú dĺžku. Mal som objektívy Zeiss Battis, to boli prvé objektívy s displejom a zhodnotil som, že je to nepotrebné vylepšenie, ktoré len predražuje výrobu. Nikon na to však išiel inak a displej tu dáva zmysel.

Pri dlhšom podržaní tlačidla displeja môžete nastaviť jeho jas a či chcete vzdialenosť zobrazovať v metroch alebo stopách. Jas by však mohol byť nastaviteľný automaticky, podľa stavového displeja na fotoaparáte.

Ak nastavíte na displeji zobrazenie clony, je priam ideálne, ak si multifunkčný prstenec nastavíte na jej ovládanie. Potom máte takmer pocit ako u starých objektívov. Clonu samozrejme aj vtedy môžete nastavovať na fotoaparáte. Ak prepnete displej na zobrazovanie vzdialenosti, takmer verne simuluje klasický prstenec zaostrovania. Pracuje v režime AF aj MF a okrem vzdialenosti stupnicou zobrazuje hĺbku ostrosti. Nie však presne číselne. Nakoniec tu máme zobrazenie ohniskovej dĺžky objektívu, čo mi príde ako úplná zbytočnosť, pretože zooom svoju stupnicu má a je hneď nad displejom.

Správanie displeja nie je úplne dotiahnuté. Firmvérom by sa dalo vyriešiť, aby displej prepínal informácie podľa toho, ktorým prstencom sa pohybuje. Kto by chcel, nastavil by si pevné zobrazovanie vybranej funkcie. Vadí mi aj jeho automatické vypínanie po 10 sekundách. Keď môže stavový displej fotoaparátu fungovať stále, prečo nemôže aj displej objektívu?

Pri transfokácii sa vysúva predná časť objektívu. Filter má priemer 82 mm a predná obruba sa pri zaostrovaní neotáča, čo uľahčuje prácu s filtrami. Slnečná clona je plastová, ale kvalitná. Vnútro je upravené antireflexným poťahom. Samovoľnému pootočeniu bráni poistka.


Priemer filtrovej obruby je 82 mm.

Objektív som otestoval na mojom fotoaparáte Nikon Z7. Kúpil som ho so setovým objektívom Z 24-70/4 S. Ten je opticky výborný, samozrejme lacnejší, menší a ľahší. Ak nepotrebujete svetelnosť F2,8, tak svetelnejší objektív s rovnakým rozsahom nepotrebujete.

Objektív zaostruje absolútne ticho a rýchlo. Ak zaostrovanie zaváha, je to vo fotoaparáte. Pri najkratšej zaostrovacej vzdialenosti 38 cm je mierka zväčšenia 0,22x. Na šírku záberu nafotíte objekt veľký 163 mm. To stačí na svadbe na nafotenie detailov torty, črievičiek a pod. Na veľký detail prstienkov to ale už nestačí. Ak fotíte so Z7 s plným rozlíšením, ľahko si dopomôžete výrezom, alebo prepnete fotoaparát do DX režimu.


Objektív je vhodný na fotenie detailov. Pri plne otvorenej clone je pozorovateľný veľmi jemný soft efekt. Stačí mierne pricloniť a ostrosť sa zlepší.

Obrazová kvalita

Dlhé roky som fotil s Nikonom D800E. Kúpil som si k nemu svetelné transfokátory i vysokosvetelné pevné sklá. Objektív 24-70/2,8 som k nemu ale nemal. Niežeby Nikkory s týmito parametrami boli zlé, pre mňa však dostačujúce neboli. Dokonca ani najnovší model s bleskurýchlym zaostrovaním. Ako reportážne objektívy sú výborné, ale ak chcete minimálne skreslenie a ostrosť v rohoch aj pri otvorenej clone, neuspokoja vás.

Sytém Nikon Z je navrhnutý tak, aby sa dali navrhnúť lepšie objektívy. Testovaný objektív potvrdil kvality nového systému. Niektoré chyby nedokážem odhaliť, keďže sú korigované už v RAW-e a Lightroom vám korekciu nedovolí vypnúť. Objektív je kvalitný v celom rozsahu aj s plne otvorenou clonou. Bál som sa, že pri 24 mm to bude najhoršie, ale zbytočne.

Otestoval som všetky ohniská aj pri otvorenej clone. Ani na jednom neboli rohy rozmazané, aj keď boli menej ostré ako stred, detaily boli čitateľné. Nadpriemerne dobré sú širokouhlejšie ohniská. To je príjemné prekvapenie. Na 70 mm sú rohy najmenej ostré, ale je to len malý rozdiel. V celom rozsahu sa prejavuje menšia vinetácia. Ostrosti aj vinetácii pomôže priclonenie už na f/4. Optimum prichádza s priclonením na f/5,6. Celkový výkon objektívu je vyrovnaný.

Sférické skreslenie je zrejme korigované a v LR sa preto neukázalo. Určite tam bude, na zázraky neverím. Korigovaná je aj chromatická chyba a jej náznaky objavíte len občas, napr. okolo listov proti svetlej oblohe. Veľmi dobrá je antireflexná úprava. Prenos kontrastu je výborný. Odlesky sa ukážu zriedka, pri slnku uprostred záberu, keď sa lúče rozletia po povrchu snímača odrazia na zadný člen.


Oficiálny MTF graf.


Vo výnimočných prípadoch sa objaví malá chromatická chyba (pravý horný roh).


Antireflexná úprava je špičková, ale občas sa objaví odraz svetla od snímača, ktorý je blízko zadnému členu.

Na plnoformátovom fotoaparáte sa s takýmto objektívom vyhráte aj s malou hĺbkou ostrosti a bokehom. Na  najdlhšom ohnisku je to už schopný portrétny objektív. Pri detailných portrétoch môžete smelo objektív odcloniť. Zaostrovanie bezzrkadloviek je presné a objektív je ostrý aj pri otvorenej clone s veľmi jemným soft efektom. Odmenou vám bude pekný bokeh. Potešila ma plasticita, plynulý prechod z ostrosti do neostrosti. Fotografie tak nevyzerajú ako vrstvené kulisy v divadle. Bodové zdroje svetiel sú smerom ku krajom rozostrené do tvaru mačacích očí.


Objektív sa dobre hodí aj na portréty.


Ukážka rozostrenia bodových zdrojov svetla.

Záver

Objektív s rozsahom 24-70 mm a svetelnosťou F2,8 je základným univerzálnym profesionálnym objektívom. Preto je dobré, že Nikon s jeho predstavením neotáľal. Aj keď mnohým v aktuálnych fotoaparátoch chýba duálny slot (kvôli zálohovaniu), ich profesionálnemu využitiu skôr bránila absencia svetelného štandardného zoomu. Ten je priam povinnou výbavou reportérov a fotografov svadieb.

Firmvérom by sa dalo vyriešiť, aby displej prepínal informácie podľa toho, ktorým prstencom sa pohybuje. A to je jediná chybička objektívu. Opticky i mechanicky je výborný. Konečne má Nikon objektív týchto parametrov, ku ktorému nemám výhrady a ak by som taký objektív potreboval, bez váhania si ho kúpim.


Tento rok príde druhý zo svätej trojice F2,8 transfokátorov, konkrétne 70-200/2,8 a budúci rok aj superširokáč.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
smartin
2019-07-22 13:08:36
Dva litre za nestabilizovany objektiv? Dakujem, neprosim.
 
marianr
2019-07-22 14:42:29
Vždy som si myslel že stabilizácia v objektíve je blbosť, treba hýbať väčšou hmotou než čip... (Áno, mám stabilizovaný snímač plus astrotracer...).


 
pepos
2019-08-05 14:49:32
Zdravím. Systém telezoom a zoom mi je jasný. Transfokátor je konštrukčne iný systém? Líši sa konštrukciou?
 
francesco
2019-08-05 15:54:39
Žeby nudný objektív za vzrušujúcu cenu?
 
francesco
2019-08-05 15:58:28
príspevok od: pepos
Zdravím. Systém telezoom a zoom mi je jasný. Transfokátor je konštrukčne iný systém? Líši sa konštrukciou?
Ak ti je jasný zoom, tak vedz, že transfokátor je tiež pankratický objektív.
 
landov
2019-08-05 20:46:26
príspevok od: smartin
Dva litre za nestabilizovany objektiv? Dakujem, neprosim.
A naco by mal byt pre Z system stabilizovany objektiv ???
 
smartin
2019-08-13 17:02:52
príspevok od: landov
A naco by mal byt pre Z system stabilizovany objektiv ???
Z podobneho dovodu ako su stabilizovane objektivy u Sony
 
fatality
2019-08-13 20:48:36
príspevok od: smartin
Z podobneho dovodu ako su stabilizovane objektivy u Sony
pri zrkadlovkach mnohokrat nebol stabilizovany ani objektiv,ani snimac a ludia vpoho fotili..dnes nestaci snimac?
 
Johnnny
2019-08-14 07:13:41
príspevok od: fatality
pri zrkadlovkach mnohokrat nebol stabilizovany ani objektiv,ani snimac a ludia vpoho fotili..dnes nestaci snimac?
Ono je podla mna otazne preco sa vlastne vyrabaju nove fotaky. Ale to by som este pochopil. Ale preco ich ludia kupuju, to mi hlava neberie. Kedysi sa uplne v pohode fotilo bez AF, na film, pripadne sa vyryvalo do kamena a ludia boli spokojni.
 
fatality
2019-08-14 08:14:06
príspevok od: Johnnny
Ono je podla mna otazne preco sa vlastne vyrabaju nove fotaky. Ale to by som este pochopil. Ale preco ich ludia kupuju, to mi hlava neberie. Kedysi sa uplne v pohode fotilo bez AF, na film, pripadne sa vyryvalo do kamena a ludia boli spokojni.
halooo..aj si si precital na co reagujem..smartinovi vadi,ze pri fotaku so stabilizovanym snimacom nieje stabilizovany aj objektiv..tak si tieto sarkazmy odpusti,kedze su mimo kontext..
 
IceDive1
2019-08-14 11:59:40
príspevok od: smartin
Z podobneho dovodu ako su stabilizovane objektivy u Sony
Rovnake sklo od SONY je v Prolaike o 200.-Eur drahsie a taktiez bez stabilizacie.
Okrem toho nevidim dovod aby bol ten objektiv stabilizovany, co by bolo na ukor rozmerov, hmotnosti aj ceny, kedze mas stabilizovany cip.

Btw. nejaky piatok s nim uz fotim a je to vyborny objektiv.
 
smartin
2019-08-14 12:18:30
príspevok od: IceDive1
Rovnake sklo od SONY je v Prolaike o 200.-Eur drahsie a taktiez bez stabilizacie.
Okrem toho nevidim dovod aby bol ten objektiv stabilizovany, co by bolo na ukor rozmerov, hmotnosti aj ceny, kedze mas stabilizovany cip.

Btw. nejaky piatok s nim uz fotim a je to vyborny objektiv.
co tak kombinacia optickej stabilizacie a stabilizacie snimaca pre zvysenie EV stabilizacie, hm?
ale pozeram ze 24-70 G nieje stabilizovana...
70-200 ale je a vraj sa tam ten stbilizacny ucinok kombinuje

Kazdopadne v porovnani s takymi Tamronmi, maju stabilizaciu a su este aj ostrejsie - vacsia vinetacia mi nevadi a rychlostou tiez velmi nezaostavaju, tak ja len tak...
 
Johnnny
2019-08-14 18:21:24
príspevok od: fatality
halooo..aj si si precital na co reagujem..smartinovi vadi,ze pri fotaku so stabilizovanym snimacom nieje stabilizovany aj objektiv..tak si tieto sarkazmy odpusti,kedze su mimo kontext..
Nie su. Dnesne fotaky dokazu stabilizacie kombinovat co pridava tak 1EV co teda fakt nie je uplne malo a napriklad pre mna dost podstatna vec.

 
fatality
2019-08-14 20:20:26
príspevok od: Johnnny
Nie su. Dnesne fotaky dokazu stabilizacie kombinovat co pridava tak 1EV co teda fakt nie je uplne malo a napriklad pre mna dost podstatna vec.

ale ved mi tu nemusite davat prednasky o stabilizacii,su to vseobecne zname veci .. a ano dokazu,ale zaroven to objektivu pridava na vahe,velkosti a cene..
nikon zvolil pri reportaznom/cestovnom univerzali so svetelnostou f2.8 a rozsahu 24-70mm na ff stabilizovanom tele konstrukciu bez stabilizacie a je to uplne vporiadku..
 
IceDive1
2019-08-15 13:47:06
príspevok od: Johnnny
Nie su. Dnesne fotaky dokazu stabilizacie kombinovat co pridava tak 1EV co teda fakt nie je uplne malo a napriklad pre mna dost podstatna vec.

Pride mi zbytocne kvoli 1EV navysovat cenu, hmotnost a rozmery skla. Aj tak tu vacsina stale narieka ake to je drahe a velke.
 
fatality
2019-08-15 19:52:29
príspevok od: IceDive1
Pride mi zbytocne kvoli 1EV navysovat cenu, hmotnost a rozmery skla. Aj tak tu vacsina stale narieka ake to je drahe a velke.
+ si fakt neviem predstavit pri tych ohniskovych vzdialenostiach,f2.8,fullframe a stabilizacii situaciu kde by bola este potrebna dalsia stabilizacia..
 
Johnnny
2019-08-16 06:06:34
Je to prave porovnatelne s konkurenciou. AK by som tam bol zasadny prepad v cene, bolo by mi to jedno, ale pri cene ako u konkurencie by som asi cakal podobne parametre.

Situacia kedy by bola este potrebna ucinnejsia stabilizacia je napriklad vtedy, ked chces robit z ruky dlhsie expozicie, 1-3s napriklad kvoli rozmazaniu vody.
 
fatality
2019-08-16 11:58:05
príspevok od: Johnnny
Je to prave porovnatelne s konkurenciou. AK by som tam bol zasadny prepad v cene, bolo by mi to jedno, ale pri cene ako u konkurencie by som asi cakal podobne parametre.

Situacia kedy by bola este potrebna ucinnejsia stabilizacia je napriklad vtedy, ked chces robit z ruky dlhsie expozicie, 1-3s napriklad kvoli rozmazaniu vody.
a koli tejto specifickej situacii(mimochodom na ustupe aj medzi krajinkarmi,lebo je to otrepany gyc) budem nosit vacsi,tazsi a drahsi objektiv..?..a ked uz,tak ta voda sa foti v krajine a kazdy krajinkar ma so sebou povinnu vybavu - stativ..kde tomu vytne aspon 10 sec..
mne to uz pride ako vecne vyplakavanie..jaaj,a preco snimac nieje stabilizovany,boli by vsetky objektivy stabilizovane..a potom ked pride vyborna bezzrkadlovka,so stabilizovanym snimacom a vybornym objektivom..jaaj a preco nieje aj objektiv stabilizovany...
chlapci,nemate tu ani jednu fotku v galerii,ale vyhrad voci technike,ktora podla mna vas skill prevysuje v kazdom ohlade,neurekom..
 
Johnnny
2019-08-16 17:16:51
príspevok od: fatality
a koli tejto specifickej situacii(mimochodom na ustupe aj medzi krajinkarmi,lebo je to otrepany gyc) budem nosit vacsi,tazsi a drahsi objektiv..?..a ked uz,tak ta voda sa foti v krajine a kazdy krajinkar ma so sebou povinnu vybavu - stativ..kde tomu vytne aspon 10 sec..
mne to uz pride ako vecne vyplakavanie..jaaj,a preco snimac nieje stabilizovany,boli by vsetky objektivy stabilizovane..a potom ked pride vyborna bezzrkadlovka,so stabilizovanym snimacom a vybornym objektivom..jaaj a preco nieje aj objektiv stabilizovany...
chlapci,nemate tu ani jednu fotku v galerii,ale vyhrad voci technike,ktora podla mna vas skill prevysuje v kazdom ohlade,neurekom..
Lebo za tu techniku platime, tym to bude.

Nikto tu neplace a nikto nehovori, ze nas ta technika obmedzuje, ale ze by som to za tie peniaze ocakaval . Preco som uz napisal vyssie. DSLR verzia je asi o 100g tazsia pokial je to pre Teba problem, mozno by si sa mal viac angazovat na nejakom forevenovanemu pohybu (ked uz zaciname s utokmi)
 
fatality
2019-08-16 18:37:36
príspevok od: Johnnny
Lebo za tu techniku platime, tym to bude.

Nikto tu neplace a nikto nehovori, ze nas ta technika obmedzuje, ale ze by som to za tie peniaze ocakaval . Preco som uz napisal vyssie. DSLR verzia je asi o 100g tazsia pokial je to pre Teba problem, mozno by si sa mal viac angazovat na nejakom forevenovanemu pohybu (ked uz zaciname s utokmi)
o akych utokoch vravis?
1.ked uz,sarkasticky si zacal byt prvy ty..
2.bolo to obycajne konstatovanie a ak nieje pravdive,tak
ho vyvrat svojimi fotkami a ja sa ti rad ospravedlnim..
gearheads budu stale rozoberat nedostatky techniky,
nech ktokolvek vyrobi cokolvek,aj ked si ju kupit nejdu..
tento objektiv spolu s z6 alebo z7 je spicka,ktorej nic nechyba,ktorou odfoti aj
profesional vsetko co potrebuje a stoji co stoji..a daleko prevysuje
tvoj aj moj(aby si bol spokojny) skill..
a ano,existuju aj lacnejsie alternativy..
a kludne si ich kup,ked je tato podla teba prilis draha..
ale o to neslo,ze
 
Johnnny
2019-08-19 07:14:53
príspevok od: fatality
o akych utokoch vravis?
1.ked uz,sarkasticky si zacal byt prvy ty..
2.bolo to obycajne konstatovanie a ak nieje pravdive,tak
ho vyvrat svojimi fotkami a ja sa ti rad ospravedlnim..
gearheads budu stale rozoberat nedostatky techniky,
nech ktokolvek vyrobi cokolvek,aj ked si ju kupit nejdu..
tento objektiv spolu s z6 alebo z7 je spicka,ktorej nic nechyba,ktorou odfoti aj
profesional vsetko co potrebuje a stoji co stoji..a daleko prevysuje
tvoj aj moj(aby si bol spokojny) skill..
a ano,existuju aj lacnejsie alternativy..
a kludne si ich kup,ked je tato podla teba prilis draha..
ale o to neslo,ze
Samozrejme, ze o to neslo. Ja fakt neviem preco sa furt v takychto temach vytahuju fotografi. Pointa je, ze objektivy v tejto kategorii s touto cenovkou standardne stabilizaciu maju, tak je prirodzene a fer ju ocakavat aj tu. Rovnako tak to plati o fotakoch. Ak dokaze za 2k narvat SONY do mensieho tela 2 pamatove karty, tak je fer ocakavat to aj od Canonu/Nikonu, obzvlast ak u nich nie je ina pridana hodnota.

To nie je o tom, ze sa s tym neda fotit. Rko s ami nepaci, ale Z6 povazujem za skvely fotak a tento objektiv asi nebude iny, ale tlapkat vyrobcov po ramene za to, ze vedome zaostavaju len preto, ze dobry fotograf urobi fotku aj s mobilom ? Ale vsak preco nie, ale ja na to mam iny nazor. Osobne som mimo fanusika fotografie aj fanusik vyvoja. Ale kludne sa mozeme nadalej odkazovat na kinofilm.
 
IceDive1
2019-08-19 09:30:49
príspevok od: Johnnny
Samozrejme, ze o to neslo. Ja fakt neviem preco sa furt v takychto temach vytahuju fotografi. Pointa je, ze objektivy v tejto kategorii s touto cenovkou standardne stabilizaciu maju, tak je prirodzene a fer ju ocakavat aj tu. Rovnako tak to plati o fotakoch. Ak dokaze za 2k narvat SONY do mensieho tela 2 pamatove karty, tak je fer ocakavat to aj od Canonu/Nikonu, obzvlast ak u nich nie je ina pridana hodnota.

To nie je o tom, ze sa s tym neda fotit. Rko s ami nepaci, ale Z6 povazujem za skvely fotak a tento objektiv asi nebude iny, ale tlapkat vyrobcov po ramene za to, ze vedome zaostavaju len preto, ze dobry fotograf urobi fotku aj s mobilom ? Ale vsak preco nie, ale ja na to mam iny nazor. Osobne som mimo fanusika fotografie aj fanusik vyvoja. Ale kludne sa mozeme nadalej odkazovat na kinofilm.
Pri 24-70/2.8 stabilizacia standard nie je. Nema ju ani Sony ani Canon (EF) a nevidim dovod preco by ju malo mat toto Sko ked mas stabilizovane telo. + 1EV je pre mna chaby dovod ked to ma byt na ukor velkosti a hmotnosti.
 
fatality
2019-08-22 19:59:48
príspevok od: Johnnny
Samozrejme, ze o to neslo. Ja fakt neviem preco sa furt v takychto temach vytahuju fotografi. Pointa je, ze objektivy v tejto kategorii s touto cenovkou standardne stabilizaciu maju, tak je prirodzene a fer ju ocakavat aj tu. Rovnako tak to plati o fotakoch. Ak dokaze za 2k narvat SONY do mensieho tela 2 pamatove karty, tak je fer ocakavat to aj od Canonu/Nikonu, obzvlast ak u nich nie je ina pridana hodnota.

To nie je o tom, ze sa s tym neda fotit. Rko s ami nepaci, ale Z6 povazujem za skvely fotak a tento objektiv asi nebude iny, ale tlapkat vyrobcov po ramene za to, ze vedome zaostavaju len preto, ze dobry fotograf urobi fotku aj s mobilom ? Ale vsak preco nie, ale ja na to mam iny nazor. Osobne som mimo fanusika fotografie aj fanusik vyvoja. Ale kludne sa mozeme nadalej odkazovat na kinofilm.
podla mna si demagog a nechce sa mi uz stracat cas vysvetlovanim,ze preco..
napoveda:tesanie do kamena,film,telefon..
 
WildSammy
2019-09-25 23:29:39
príspevok od: smartin
Dva litre za nestabilizovany objektiv? Dakujem, neprosim.
nestabilizovany ma dlhsiu zivotnost a niekedy aj kvalitnejsiu kresbu, bokeh, jasne, ze v horsom svetle ma stab vyhodu, ale tak aj rozmerovo sa zas da usetrit
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované