Hore

Olympus M.ZUIKO 8mm 1:1.8 Fisheye  PRO

Olympus sa rozhodol svoje prvé rybie oko pre M43 fotoaparáty urobiť rovno profesionálne. Doplňuje rad PRO, ktorý má teraz rozsah od 8 do 300 mm.


Olympus M.Zuiko 8/1,8 PRO nasadený na OM-D E-M1 Mark II.

Objektív som si pred letom na pár dní vyskúšal, na solídne otestovanie to však nestačilo. Dostávam sa k tomu až teraz.

Objektívy typu rybie oko patria k menej rozšíreným, pritom zaujmú svojim výstupom. Výrazné sférické skreslenie a extrémny uhol záberu sú na jednej strane atraktívne, na druhej silne obmedzujú to, čo s takýmto objektívom môžete fotografovať. Podanie skutočnosti je skreslené, ale nám sa to páči. Takýto objektív má jednoznačne WOW efekt. Preto si ho niekedy kupujú aj začiatočníci, ktorí si myslia, že čokoľvek ním nafotia, bude mať spomínaný WOW efekt. Nie je tomu tak, fotografovať s rybím okom je náročné na výber motívu a hlavne na komponovanie. Takýto objektív skrátka patrí do rúk skúseného fotografa, ktorý ho bude používať ako vzácne korenie svojej tvorby.


Rodina objektívov radu M.Zuiko PRO aktuálne obsahuje rybie oko 8/1,8 PRO, transfokátory 7-14/2,8 PRO, 12-40/2,8 PRO, 12-100/4 PRO OIS a 40-150/2,8 PRO, superteleobjektív 300/4 PRO OIS a vysokosvetelný záklaďák 25/1,2 PRO. V najbližšom čase sa dočkáme predstavenia ďalších dvoch vysokosvetelných prime objektívov.

Rybie oko pre CSC Olympusy doteraz ponúkali firmy Panasonic a Samyang. Olympus prišiel posledný, ale s profesionálnym modelom. Dizajnovo korešponduje s doteraz predstavenými objektívmi radu PRO. Ako prvý objektív svojho typu disponuje svetelnosťou F1,8!

Objektív je špičkovo vyhotovený, rovnako ako ostatné objektívy radu PRO, utesnený proti prachu a vode. Konštrukcia je samozrejme kovová. Pri svetelnosti F1,8 by som očakával väčšie rozmery a tak je naživo tento objektív príjemným prekvapením s pomerne malými rozmermi a nízkou hmotnosťou. Pre "rybie oká" je typický vypuklý predný člen s pevnou slnečnou clonou a bez filtrovej obruby. Krytka sa nasadzuje na slnečnú clonu, vďaka dvom poistkám len tak ľahko nespadne.


Aby sa dal objektív využiť aj pod vodou, Olympus ponúka vymeniteľný port pre svoje podvodné puzdra.

Špecifikácia

  • Ohnisková dĺžka 8 mm
  • Uhol záberu: 180° (uhlopriečne)
  • Svetelnosť: F1,8
  • Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť: 12 cm
  • Mierka zväčšenia: 0,2x (0,4x 135EQ)
  • Optická konštrukcia: 17 členov v 15 skupinách (1x Super HR, 2x HR, 3x Super ED, 1x Aspherical ED), antireflexné vrstvy ZERO (Zuiko Extra-low Reflection Optical)
  • Konštrukcia clony: 7-lamelová s kruhovým otvorom
  • Rozmery: Ø62 mm x 80 mm
  • Hmotnosť: 315 g



Schéma optickej konštrukcie.


Schéma utesnenia objektívu.

Oficiálne stránky.

Objektív v praxi

Aj keď sa hovorí, že na rybom oku stačí nastaviť hyperfokálnu vzdialenosť a dostatočnú clonu a nebude treba zaostrovať, aj tak som rád, že tento objektív má automatické zaostrovanie. Presné zaostrenie je vždy lepšie ako na hyperfokálnu vzdialenosť a pri fotení detailov by ste bez zaostrovania urobili veľkú chybu. Pri najkratšej zaostrovacej vzdialenosti 12 cm (merané od roviny snímača) a mierke zväčšenia 0,2x, dokáže objektív výborne snímať detaily. Pri otvorenej clone rozostrite pozadie a to poriadne. Spoliehať sa na hyberfokálku tu nemôžete.


Pri fotení detailov využijete vysokú svetelnosť pre dosiahnutie malej hĺbky ostrosti.


Ešte jedna ukážka rozostrenia pozadia pri otvorenej clone.

U rybieho oka si treba dávať pozor na kompozíciu. Pi najmenšej zmene uhla záberu sa rozletia krivky ako divé. Vhod tu príde elektronická vodováha. Zároveň si treba dávať pozor na to, aby ste neodfotili svoje nohy, či lakeť.

Na rozdiel od ostatných objektívov radu PRO, sa nedá objektív prepnúť na manuálne zaostrovanie pritiahnutím prstenca. Nenájdete na ňom ani funkčné tlačidlo L-Fn. Ani jedno mi nechýbalo.


Extrémny uhol záberu + výrazné sférické skreslenie = priestor pre netradičné komponovanie.


Pri citlivom komponovaní sa nemusíte báť použitia ani pri fotení ľudí.

Optická kvalita

Pre rybie oká je charakteristický pokles ostrosti v rohoch oproti stredu. U testovaného objektívu nie je tomu inak. Ale aj rohy obsahujú dostatok jemných detailov, ktoré môžete ešte vytiahnuť miernym doostrením vo fotoeditore.

Vzhľadom na náročnú optickú konštrukciu a veľký vypuklý predný člen s málo účinnou clonou, trpia rybie oká často výraznou chromatickou chybou a sú náchylné na vznik reflexov. Chromatickú chybu ťažko posúdiť, Olympus ju koriguje už priamo vo fotoaparáte a to aj vo formáte RAW. Reflexy však žiaden softvér nekoriguje. Odolnosť objektívu proti reflexom je veľmi dobrá, na výrazné reflexy natrafíte málokedy. Keby sa tak rovnako dobre správal M.Zuiko 7-14/2,8 PRO. Pokiaľ sa vám podarí slnko čiastočne schovať za nejaký objekt, máte vyhrané. V silnom protisvetle možno pozorovať mierne difúzovanie svetle do tieňov.


U rybieho oka sa vám slnko ľako dostane do záberu, vďaka jeho extrémnemu uhlu záberu. Olympus sa tým ale nedá prekvapiť, odolnosť proti vzniku reflexov je veľmi dobrá.

Záver

Testovaný objektív potvrdzuje, že právom patrí do radu PRO. Osobne som lepšie rybie oko ešte netestoval. Niektorí sa iste čudujú, načo je rybiemu oku svetelnosť F1,8. Dvaosmička by určite bola menšia a lacnejšia, väčšine by postačovala. Svetelnosť F1,8 rozširuje využiteľnosť v astrofotografii. Pri celkových záberoch oblohy, ak nechcete na nej vidieť pohyb hviezd, potrebujete expozičný čas do 30 sekúnd. To znamená fotiť s nastavenou vysokou svetelnosťou. Čím svetelnejší objektív, tým menej musíte ísť s ISO nahor. Vo výsledku máte na fotkách menej šumu.

Objektív je aj pri svetelnosti F1,8 pomerne kompaktný a ľahký, nepôsobí divne ani na menších PEN a OM-D fotoaparátoch. Som rád, že má Olympus takýto objektív v portfóliu profesionálnych objektívov, ktorý je tým pádom takmer kompletný. Nedosahuje kvalít 12-40/2,8 PRO a 40-150/2,8 PRO, nie je ani tak ostrý ako 7-14/2,8 PRO. Na rybie oko je to však vysoko nadpriemerný objektív. Pokiaľ ho posudzujeme z tohto hľadiska, zaslúži si ocenenie TOP redakcie ePhoto.sk.

Fujisti a Soňáci rybie oko v ponuke nemajú. Musia sa uspokojiť so Samyangami. Nič proti, sú to dobré objektívy. Ale aj u rybieho oka je príjemnejšie pracovať s automatickým zaostrovaním.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Hakuna Matata
2017-08-14 19:25:35
Citujem: "Osobne som lepšie rybie oko ešte netestoval."
Na uistenie: celkovo? (teda nie iba v segmente M43)
 
Peter Peter
2017-08-14 21:29:12
Doteraz som rybie oko neuznával. Musím pochváliť autora recenzie Karola Srnca, jeho fotky ma inšpirujú a zaujmú, nielen v tejto recenzii.
Tiež používam Olympusy a nedám na ne dopustit. Možno si nejakú rybu raz zaobstarám.
 
blahoslav J B Art
2017-08-15 08:12:46
ja som si na Oly kupil cipo rybie oko Samyang 7.5 ... male, lahke, ostre, ale menej svetelne
 
bobo222
2017-08-15 08:44:47
Je fakt že rybina chce trochu talentu a premýšľania, sám som ju mal a moc zaujímavého sa mi z tým nafotiť nepodarilo, no skrátka menej talentu.
Väčšinou to nie je sklo na denné používanie, je to skôr na občasné zablbnutie si.
 
seifi
2017-10-01 16:14:30
príspevok od: bobo222
Je fakt že rybina chce trochu talentu a premýšľania, sám som ju mal a moc zaujímavého sa mi z tým nafotiť nepodarilo, no skrátka menej talentu.
Väčšinou to nie je sklo na denné používanie, je to skôr na občasné zablbnutie si.
skôr ho nosiť stále pri sebe a čakať, že sa pri rôznorodosti situácii pre daný objektív motív ukáže, či osvieti ťa; a hop, máš ho so sebou
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia