Hore

OLYMPUS M.ZUIKO DIGITAL ED 14-150/4.0-5.6 II

Nový objektív, ktorý nie je až tak nový. Vychádza z už dlhšie vyrábaného objektívu s rovnakými parametrami. Prináša však vylepšenie v podobe prachotesnosti, vodotesnosti a mrazuvzdornosti. Stáva sa tak vhodným doplnkom k fotoaparátom OM-D E.M1 a E-M5/E-M5 Mark II, ktoré majú rovnakú úpravu. Okrem toho je vylepšená antireflexná úprava šošoviek aplikovaním vrstiev OLYMPUS ZERO (ZUIKO Extra-low Reflection Optical).

Špecifikácia

Objektív MFT štandardu je určený pre všetky fotoaparáty Olympus PEN a OM-D. Kompatibilný je aj s prístrojmi iných výrobcov (Panasonic, Blackmagic, Kodak). Tento transfokátor vyniká veľkým rozsahom ohnísk. Ohnisková dĺžka 14-140 mm je ekvivalentom plnoformátoveho objektívu 28-300 mm. Pokrýva tak rozsah dvoch transfokátorov (14-42 - 40-150) a to v kompaktom balení s príjemnou hmotnosťou 285g.

 • ohnisková dĺžka: 10,7x optický zoom 14-140 mm (135EQ=28-300 mm)
 • uhol záberu: 75 - 8,2°
 • optická sústava: 15 členov v 11 skupinách (3 asférické, 2x ED)
 • antireflexné vrstvy ZERO (ZUIKO Extra-low Reflection Optical)
 • prachotesný a vodotesný
 • znížena hlučnosť
 • 7-lamelová kruhová clona
 • minimálna zaostrovacia vzdialenosť: 0,5 m
 • zväčšenie: 0,22x (Micro Four Thirds) / 0,44x (35mm formát)
 • rozmery: 63,5 mm Ø, 83 mm
 • hmotnosť: 285 g
 • priemer filtra: 58 mm
   

Oficiálne stránkyObjektív v praxi

Okrem Nikonu AF-S 18-200 nepoznám objektív podobného rozsahu, ktorý by uspokojil nároky aspoň mierne pokročilého fotografa. Naopak, často je to úplná katastrófa. V rukách som mal aj objektívy, ktoré by som neprial ani svojmu najhoršiemu nepriateľovi. Prototypy pre demonštráciu všetkých chýb objektívov. Tento testovaný objektív má ambície robiť spoločníka pokročilým fotografom vlastniacim niektorý z fotoaparátov radu OM-D. Bude to blato, či zlato?


Veľký rozsah ohnísk dáva fotografovi možnosť vyhrať sa s uhlom záberu a perspektívou, bez výmeny objektívov.

Aj keď sa konštrukcia objektívu nedá porovnať s prémiovým radom PRO, nie je to žiaden plastový kelímok od jogurtu. Telo je plastové ale solídne vyhotovené. Zoomovanie je plynulé, nič nehŕka, neškrípe. Bajonet je kovový. K objektívu je dodávana účinná slnečná clona a krytka s vnútorným vyberaním. Oproti predchodcovi pôsobí serióznejšie.

Vzhľadom na svoj rozsah je kompaktný s primeranou hmotnosťou. Pri vyzoomovaní na maximum zdvojnásobi svoju dĺžku. Predná obruba sa pri zaostrovaní neotáča, čo uľahčuje použitie filtrov. Priemer je 58 mm, čo je azda najrozšírenejší rozmer filtrov.

Zaostrovanie je rýchle, čo som si overil u neustále pobehujúcich holubov.


Zaostrovanie je rýchle, ako sme u Olympusu zvyknutí. Limituje ho len použitý fotoaparát. Zároveň je aj tiché. Olympus už istý čas optimalizuje svoje objektívy aj pre potreby videa. Tie s tichým zaostrovaním a optimalizovaným chodom clony nesú značku MSC, ktoré nechýba ani na testovanom objektíve.

Pri prepočte na plnoformát je zväčšenie objektívu takmer 1:2, pri vyzoomovaní na 150 mm. V celom rozsahu sa dá zaostrovať už od 50 cm. To objektívu pridáva na univerzálnosti. Bez problémov odfotíte nielen kvety, huby/hríby, ale aj väčší hmyz ako motýle, vážky, či modlivku.

Objektív zvládne dobre aj fotenie detailov.

Kvalita

Sférické skreslenie je korigované veľmi dobre, ako je u Olympusu zvykom. Rovnako dobre je korigovaná aj vinetácia, nie je výrazná ani pri odclonenom objektíve.

Len nepatrné sú náznaky chromatickej chyby na dlhších ohniskách. Na širokuhlejšom konci môže byť fialová chromatická chyba pomerne výrazná, ale len v silnom protisvetle (typicky konáre stromu proti svetlej oblohe). ZERO antireflexné vrstvy potvrdzujú svoju vynikajúcu povesť a objektív je vysokoodolný proti vzniku reflexov. Mierny ghosting v protisvetle je však pozorovateľný.

Pekné je podanie farieb, spolu so spracovaním obrazu fotoaparátov Olympus. Pri upravovaní fotografii som sa pristihol, že farby nemusím korigovať, maximálne som niekde jemne pridal saturáciu, keďže som používal štandardný obrazový profil.

Objektív nemá problém vykresliť scénu plnú jemných detailov.


Ostrosť objektívu je na ohnisku 14 mm asi najhoršia (nie však zlá), pozvoľna klesá od stredu smerom do rohov. Nejedná sa však o žiadnu mazanicu. Zlepšeniu nepomáha ani priclonenie. Situácia sa výrazne zlepší nad 20 mm. Až takmer po najdlhšie ohnisko si vedie objektív výborne. Na 150 mm už trochu stráca dych. Celkovo hodnotím ostrosť, vzhľadom na rozsah, ako nadpriemernú. Na žiadnom ohnisku neklesne pod dobrý štandard a to je obdivuhodné.

Objektívu chýba vyššie rozlíšenie. Preto pomôže ak fotografie mierne doostrite v počítači. Ak plánujete fotografie tlačiť, odporúčam do formátu cca 70x50 cm. Nie že by sa nedali vytlačiť aj väčšie a dostatočne kvalitné, ale nad tento rozmer zabezpečia vysokú ostrosť objektívy z radu PRO a pevné objektívy. Myslím, že každý rozumný fotograf chápe, že od “univerzála” nemožno očakávať to, čo od špecializovaných objektívov. Bežný amatér nebude mať k ostrosti asi výhrady. Výhody optimalizovanej konštrukcia, typickej pre MFT systém, sa tu prejavujú vo veľkej miere.

Pozrime sa ešte na bokeh. Výraznejšie a pekne rozostrené pozadie dosiahnete pri fotení detailov na najdlhšom ohnisku. Pri portrétoch to bude z väčšej diaľky, ale za maximálne rozostrenie to stojí. Pri využití maximálneho zväčšenia

Ohnisko 150 mm, clona f/5,6. Pri portrétovaní a fotení detailov, pri tomto nastavení, dosiahnete maximálne možné rozostrenie a najkrajší bokeh.

Bokeh ešte viac vynikne pri maximálnom zväčšení.

Záver

Rozsah objektívu je veľmi praktický. Potešilo by, keby začal na 12 mm. Rozsahom nahradí dvojicu zoomov (štandard+tele). Vďaka tomu, že je určený pre MFT systém je veľmi kompaktný, ako seťák 18-55 pre APS-C zrkadlovku. Svojími vlastnosťami poteší najmä výletníkov a cestovateľov. Svojou veľkosťou sa hodí ku každému OM-D-čku, na žiadnom nevyzerá nepatrične.

Okrem praktického rozsahu zaujme aj schopnosťou fotografovať detaily. Pre mnohých bude zväčšenie postačovať a nebudú si musieť kupovať makro objektív. Ak by ste potrebovali občasne ešte väčšie zväčšenie, potom odporúčam kvalitnú makropredsádku Raynox.

Kvalita vyhotovenia je veľmi dobrá, k objektívu dostanete aj účinnú slnečnú clonu. 58 mm priemer filtra patrí medzi najrozšírenejšie, takže s jeho kúpu nebudú problémy. Rovnako ani s používaním, keďže sa predná obruba pri zaostrovaní neotáča. Na fotoaparátoch Olympus OM-D je zaostrovanie rýchle. MSC prevedenie ocenia tí, čo snímajú video.

A teraz k tomu hlavnému, či sa kvalita obrazu vyrovná lákavým parametrom?

Vo svojej kategórii travelzoomov patrí k tomu najlepšiemu, čo je na trhu. Veľmi dobre je korigované sférické skreslenie, rovnako aj vinetácia. Ostrosť je v danej kategórii nadpriemerná, ale vyššia rozlišovacia schopnosť by objektívu prospela. Dobrou správou je, že ani odclonený nepodáva zlý výkon. Chromatická chyba je na dlhších ohniskách zanedbateľná, pri širokouhlom nastavení v silnom protisvetle prežaruje do tmavých miest výrazná fialová. Dá sa však korigovať v RAW konvertore.

Kvality objektívu umožňujú tlačiť kvalitné fotografie do formátu cca 70x50 cm. Uspokojí stredne náročných fotografov, setové objektívy nahradí spoľahlivo. Nájnáročnejší fotografi nebudú vyslovene sklamaní a na výletoch ocenia praktický rozsah a kompaktné rozmery. Kto chce z fotoaparátov Olympus vyťažiť maximum, musí sa poobzerať po kvalitnejších objektívoch. Ale to platí u každej značky.

OLYMPUS M.ZUIKO DIGITAL ED 14-150mm 1:4.0-5.6 II od nás dostáva ocenenie Tip redakcie ePhoto.sk za kvalitný širokorozsahový travelzoom.

Tento produkt si môžete zakúpiť aj v ephotoshop.sk a podporiť tak svoj obľúbený portál ePhoto.sk. Neprehliadnite akciové ponuky!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
blahoslav J B Art
2015-03-16 09:28:16
Ptidam aj odkaz na nedavny clanok podobneho objektivu, mozno zaujimave porovnat
www.digineff.cz/clanek/objektiv/tamron-14-150mm-f35-58-di-iii
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-03-16 09:38:24
príspevok od: blahoslav J B Art
Ptidam aj odkaz na nedavny clanok podobneho objektivu, mozno zaujimave porovnat
www.digineff.cz/clanek/objektiv/tamron-14-150mm-f35-58-di-iii
 
stancok
2015-03-16 14:04:29
tak a uz mam univerzal pre 4/3 system na cesty celkom pekna kvalitka na tie parametre, co som omrkol testovacie foto z recenzii urcite lepsia volba ako konkurencny tamron z leta min.roku , davam za pravdu panom vyssie.. v horsom svetle pouzijem pevny napr 45/f 1.8 aj ked lepsia volba by bola svetelnejsi 12-40mm/ f2,8 ale chciet takmer tisicku len za svetelnost je blbost..
 
Marcel Rebro
2015-03-16 15:12:23
príspevok od: stancok
tak a uz mam univerzal pre 4/3 system na cesty celkom pekna kvalitka na tie parametre, co som omrkol testovacie foto z recenzii urcite lepsia volba ako konkurencny tamron z leta min.roku , davam za pravdu panom vyssie.. v horsom svetle pouzijem pevny napr 45/f 1.8 aj ked lepsia volba by bola svetelnejsi 12-40mm/ f2,8 ale chciet takmer tisicku len za svetelnost je blbost..
Už len aby nejaký výrobca vystančokoval ideálne telo, zazvoní zvonec a rozprávke (telenovele) bude koniec ...
 
shaggy
2015-03-16 17:00:50
príspevok od: stancok
tak a uz mam univerzal pre 4/3 system na cesty celkom pekna kvalitka na tie parametre, co som omrkol testovacie foto z recenzii urcite lepsia volba ako konkurencny tamron z leta min.roku , davam za pravdu panom vyssie.. v horsom svetle pouzijem pevny napr 45/f 1.8 aj ked lepsia volba by bola svetelnejsi 12-40mm/ f2,8 ale chciet takmer tisicku len za svetelnost je blbost..
Ešte, že vydali tento objektív, lebo doteraz neexistovala kvalitná alternatíva (Pana 14-140mm 3,5-5,6, Tamron, alebo starý Oly).
Len nechápem, že keď už píšeš rozprávky, prečo rovno nenapíšeš, že sa chystáš na E-M1 aj s ich kompletnou sadou Pro objektívov? Všetci vieme, že si nič z toho nikdy nekúpiš, tak môžeš napísať, že investuješ do 12-40mm.
Aj keď sa pred kamarátmi chváliš vymysleným autom, tak nepovieš, že máš Fabiu, ale aspoň Mercedes, nie?
 
stancok
2015-03-16 19:49:08
alternativy(aj ked s mensim rozsahom) este su k nemu od panaku 35-100 f/4-5,6 prip zvazujem aj tento aj ked kus starsi http://objektivy.heureka.sk/panasonic-h-fs014045/ a otazne je aku kvalitu vystupu v porovnani s tymto recenzovanym olympusom bude mat zakladny pancake(14-42mm) ci od olyho ci ten od panasonicu
 
Marcel Rebro
2015-03-16 19:57:43
príspevok od: stancok
alternativy(aj ked s mensim rozsahom) este su k nemu od panaku 35-100 f/4-5,6 prip zvazujem aj tento aj ked kus starsi http://objektivy.heureka.sk/panasonic-h-fs014045/ a otazne je aku kvalitu vystupu v porovnani s tymto recenzovanym olympusom bude mat zakladny pancake(14-42mm) ci od olyho ci ten od panasonicu
Panasonic G 14-45 je co sa IQ tyka najlepsi zakladak. Urcite lepsi ako tento travelzoom. Tu mas recensziu :

http://www.photozone.de/olympus--four-thirds-lens-tests/414-pana_1445_3556

Pridaj k nemu Panasonic G 45-150 a mas vystarane :

http://www.photozone.de/m43/845-panasonic45150f456

Mam ich oba ako sucast "lahkeho setup-u"

Potazmo dopln Olympus 9-18 :

http://www.photozone.de/olympus--four-thirds-lens-tests/529-oly_m918_456

A mas pokryty rozsah od 18 do 300mm. Tromi sklami s 52mm zavitom co je dalsia vyhoda.

 
blahoslav J B Art
2015-03-16 20:13:45
príspevok od: Marcel Rebro
Panasonic G 14-45 je co sa IQ tyka najlepsi zakladak. Urcite lepsi ako tento travelzoom. Tu mas recensziu :

http://www.photozone.de/olympus--four-thirds-lens-tests/414-pana_1445_3556

Pridaj k nemu Panasonic G 45-150 a mas vystarane :

http://www.photozone.de/m43/845-panasonic45150f456

Mam ich oba ako sucast "lahkeho setup-u"

Potazmo dopln Olympus 9-18 :

http://www.photozone.de/olympus--four-thirds-lens-tests/529-oly_m918_456

A mas pokryty rozsah od 18 do 300mm. Tromi sklami s 52mm zavitom co je dalsia vyhoda.

Ten Panasonic 45-150 som kupil aj na zaklade Tvojich prispevkov o nom a mozem odporucit ... maly, lahky a za tu cenu pekne obrazky robi
 
peterjonastik
2015-05-10 11:41:04
Ahojte, viete mi niekto povedat, ci je recenzovany Zuiko MkII na 150mm ostrejsi ako MkI? (v recenzii som sa to nedocital). S predchodcom nie som moc spokojny na 150mm ohnisku. Vdaka
 
Fuser
2015-05-21 13:40:04
príspevok od: peterjonastik
Ahojte, viete mi niekto povedat, ci je recenzovany Zuiko MkII na 150mm ostrejsi ako MkI? (v recenzii som sa to nedocital). S predchodcom nie som moc spokojny na 150mm ohnisku. Vdaka
Bolo by fajn ak by bolo porovnanie s prvou verziou ale chapem, ze nieje mozne mat vsetky objektivy.

Tuto je odpoved (ENG): Some of you might be wondering whether it would make more sense to choose the Mark II or go with the original version of the 14-150mm. The truth is that the two lenses are very similar. The Mark II has weather sealing, a sturdier body and less flare but the optics and zoom range are exactly the same. Keep in mind that the first version will indubitably be cheaper.If I had to recommend a “first lens” to a beginner who had just invested in an Olympus camera, I would not hesitate to suggest the M.Zuiko 14-150mm f/4-5.6 II. There is no better lens to help you develop your photography skills and discover the genre that appeals to you above all others.

Zdroj: http://www.mirrorlessons.com/category/lens-reviews/m-zuiko-14-150-ii/

Takze su velmi podobne ak ide o kvalitu obrazu. Mark II je viac odladeny - pretesneny, lepsi na video, atd ...
 
peterjonastik
2015-05-24 20:58:35
príspevok od: Fuser
Bolo by fajn ak by bolo porovnanie s prvou verziou ale chapem, ze nieje mozne mat vsetky objektivy.

Tuto je odpoved (ENG): Some of you might be wondering whether it would make more sense to choose the Mark II or go with the original version of the 14-150mm. The truth is that the two lenses are very similar. The Mark II has weather sealing, a sturdier body and less flare but the optics and zoom range are exactly the same. Keep in mind that the first version will indubitably be cheaper.If I had to recommend a “first lens” to a beginner who had just invested in an Olympus camera, I would not hesitate to suggest the M.Zuiko 14-150mm f/4-5.6 II. There is no better lens to help you develop your photography skills and discover the genre that appeals to you above all others.

Zdroj: http://www.mirrorlessons.com/category/lens-reviews/m-zuiko-14-150-ii/

Takze su velmi podobne ak ide o kvalitu obrazu. Mark II je viac odladeny - pretesneny, lepsi na video, atd ...
Dik moc, tak si mi to potvrdil, to iste som nasiel na anglickych weboch, ze je len v lepsej skrupinke
 
dorques
2016-02-03 18:26:46
Oplatí sa kúpa tohto objektívu z pohľadu kvality obrazu v prípade, že mám oba setové objektívy (telo mám E-PL6)
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované