Hore

Autor: Karol Srnec

Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18/2,8-4 Asph.

Superširokouhlý transfokátor pre M43 fotoaparáty je vítanym prírastkom najmä preto, že má filtrovú obrubu, čo ocenia najmä krajinkári.

Druhý s trojice poloprofesionálnych transfokátorov Leica pre M43 fotoaparáty a kamery. Prvým, ktorý sa dostal do predaja je Leica DG Vario-Elmarit 12-60/2,8-4 Asph. Power OIS. Neskôr má prísť do predaja aj telezoom. Trojica s mierne lepšou svetelnosťou je určená pre náročných fotografov, ktorí nepotrebujú svetelnosť F2,8 v celom rozsahu, ale uprednostňujú kompaktné rozmery a praktický rozsah. Typickým príkladom sú krajinkári, cestovatelia, fotografi architektúry.



Prvý z objektívov, Leica DG Vario-Elmarit 12-60/2,8-4 Asph. Power OIS, ktorý som testoval spolu s Lumixom GH5, ma kvalitou nepresvedčil. Niežeby bol zlý, ale k špičke má ďaleko (existuje však hneď niekoľko výborných alternatívnych objektívov). Leica DG Vario-Elmarit 8-18/2,8-4 Asph.  bude dúfam taká ako očakávam, k nej alternatíva nie je. Pre M43 fotoaparáty sú k dispozícii ešte 2 profesionálne širokouhlé transfokátory, ktoré však nemajú závit pre filtre. Jediným superširokáčom s filtrovým závitom je Olympus M.Zuiko 9-18/4-5,6 ED, ktorý patrí do základnej triedy.

Fotografické filtre sú používané najmä v krajinárskej fotografii - polarizačný, prechodový, ND filter.
U kvalitných objektívov, ktoré nemajú závit pre filter sa skôr, či neskôr objaví niekto, kto vyrobí špeciálny držiak na filter. Ťažko sa zháňa, je drahý a jeho používanie je nekomfortné. Konečne je tu superširokáč, u ktorého bude používanie filtrov jednoduché. Leica DG Vario-Elmarit 8-18/2,8-4 Asph. má závit štandardného priemeru 67 mm (hurá, pár ich aj doma mám!).


Špecifikácia

Leica DG Vario-Elmarit 8-18/2,8-4 Asph. je superširokouhlý transfokátor pre fotoaparáty a videokamery systému Micro 4/3. Najčastejšie sú to samozrejme bezzrkadlovky Panasonic a Olympus. Pri vynásobení faktorom orezu dostávame rozsah ekvivalentný plnoformátovému objektívu 16-36 mm. Svetelnosť je premenlivá, od F2,8 na najširšom konci, po F4 na najdlhšom. Zmena svetelnosti je plynulá, na 13 mm je to F3,5. Objektív je utesnený pred prachom a vodou, mrazuvzdorný a je optimalizovaný aj pre video.

Schéma optickej konštrukcie.


  • Ohnisková dĺžka: 8 – 18 mm (ekvivalent 35 mm fotoaparátu: 16 – 36 mm)
  • Uhol záberu: 107° (širokouhlá poloha) – 62° (teleobjektív)
  • Svetelnosť: F2,8 (širokouhlé snímanie) – F4,0 (teleobjektív)
  • Optická sústava: 15 prvkov v 10 skupinách (1 asférická šošovka s mimoriadne nízkym rozptylom (ED),
    3 asférické šošovky, 2 šošovky ED, 1 šošovka s veľmi vysokým indexom lomu (UHR))
  • Antireflexná úprava: nanovrstvy
  • Konštrukcia clony: 7 lamiel clony/okrúhly otvor clony
  • Minimálna ostriaca vzdialenosť: 0.23m
  • Maximálne zväčšenie: približne 0,12×/0,24× (ekvivalent 35 mm fotoaparátu)
  • Veľkosť filtra: φ67mm
  • Rozmery: φ 73,4 mm x 88 mm
  • Hmotnosť: 315 g


Zdroj: http://www.panasonic.com/sk/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/objektivy-lumix-g/h-e08018.html

Objektív v praxi



Niekto bude Leicu DG Vario-Elmarit 8-18/2,8-4 Asph. považovať za väčší objektív, niekto za menší. Ja som ten druhý prípad. Spracovanie je kvalitné, ako sa od Leicy dá očakávať a objektív je pocitovo pomerne ľahký. Zoomový prstenec je bližšie k fotoaparátu, zaostrovací ďalej od neho. Frontálny člen sa pri zaostrovaní neotáča, Pri zoomovaní objektív nemení vzdialenosť, ale vidno ako sa vnútorný tubus pohybuje vo vnútri vonkajšieho. K objektívu je dodávaná tvarovaná slnečná clona s poistným tlačidlom. Na objektíve sa nachádza prepínač AF/MF.

Práca s objektívom je príjemná, zaostrovanie rýchle a bezhlučné. Z tohto hľadiska som nenašiel žiadné mínus.

Objektív využijete aj pri street fotografii.


Rozsah objektívu je veľmi praktický. Začína na ekvivalente plnoformátových 16 mm, uhol záberu je 107°, čo uplatníte v stiesnených interiéroch, ale aj v exteriéri, kde nie je okolo vás veľa miesta. Na konci je ohnisková dĺžka ekvivalentom plnoformátu 36 mm, čo je mierne širokouhlé ohnisko, veľmi obľúbené v street fotografii. Po krajine a architektúre je to ďalšia z možnosti, ako objektív využiť.

Široký uhol záberu využijete pri fotení architektúry.


Superširokouhlé objektívy niekedy výrazne “naťahujú” rohy. Do určitej miery to robí každý superširokáč, ale u tohto testovaného je to plne v norme. Vďaka tomu nebude prekážať, keď bližšie k rohom nakomponujete osobu. So zvýraznenou perspektívou ale počítať musíte. To nie je chyba, ale vlastnosť objektívu, ktorú môžete kreatívne využiť.

Výrazná perspektíva je jedným z kreatívnych kompozičných nástrojov.


Superširokouhlé objektívy sú charakteristické tým, že sa s nimi dá ľahko dosiahnúť veľká hĺbka ostrosti. Pre Micro 4/3 systém to platí dvojnásobne (doslova). Tie s lepšou svetelnosťou dokážu pri fotení detailov pozadie aj rozostriť. Do určitej miery to dokáže aj testovaný objektív. O “krémovom” bokehu hovoriť nemožno. S malou DOF sa vyhráte len pri snímani úplne zblízka. Už od 1 m odporúčam prestať sa pokúšať o malú DOF a radšej objektív pricloniť.

Pri fotení detailov pozadie rozostríte, s rastúcim odstupom sa táto schopnosť rýchlo vytráca.


Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 23 cm od roviny snímača. Vďaka tomu môžete fotografovať širokouhlé detaily, napr. lúčne kvety v pozadí s horami.

Ukážka “makroschopností” na 18 a 8 mm.


Optická kvalita

Ťažko sa posudzujú skutočné vlastnosti objektívov pre Panasonic, Olympus, Fujifilm. U týchto značiek je zabudovaná softverová korekcia chýb priamo vo fotoaparátoch. S ňou sa načítajú aj do Lightroomu, kde ju nemôžete deaktivovať. Takže posudovať môžete nanajvyš ostrosť, bokeh, náchylnosť na reflexy.


Oficiálny MTF graf.


Po nevypnuteľnej korekcii sú fotografie prakticky bez sférického skreslenia a chromatickej chyby. Pri úplne otvorenej clone je širší stred výborne ostrý, najkrajnejšie rohy sú však neostrejšie. To platí pre najširšie ohnisko. Na tom najdlhšom je ostrosť celkovo o niečo horšia. V strede je výborná, ale smerom do rohov sa rýchlejšie zhoršuje. Tento objektív si pýta priclonenie. S DOF sa nevyhráte, tak prečo nenastaviť f/8 a nevytlačiť z neho maximum? Pricloniť môžete až do f/13, ak nutne potrebujete veľmi veľkú hĺbku ostrosti. Pri vyšších clonách sa už výrazne prejaví difrakcia s viditeľne horšou kresbou.

Výborná je antireflexná úprava. Širokáče sú kvôli optickej konštrukcii náchylnejšie na vznik refelxov, čoho dôkazom je inak vynikajúci Olympus M.Zuiko 7-14/2,8 PRO. Nafotil som desiatky záberov so slnkom priamo v obraze, schovávajúcim sa za stromy, či niekde tesne za okrajom obrazu. Reflexy sa objavujú len výnimočne a nie som si istý, či top nie je odrazom od snímača.

Jeden z mála záberov, kde sa mi podarilo nasnímať reflex.


Nenápadný reflex v ľavom dolnom rohu.


Záver

Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18/2,8-4 Asph. je svojími parametrami veľmi zaujímavý objektív pre fotenie krajinky a prírody, architektúry a aj občasné fotenie reportáži. Kvalitné spracovanie umožňuje jeho použitie aj za zlých poveternostných podmienok, či niekde, kde hrozí ostriekanie vodou alebo znečistenie prachom.

Leica je synonymom kvality, aj keď treba oddeľovať porovnávanie drahých objektívov pre fotoaparáty Leica M a S, od objektívov vyrobených na zákazku pre iné značky. I keď nie lacné, ale predsa len o dosť lacnejšie. Tak, či tak je aj tu zaručený určitý kvalitatívny štandard. Objektív nie je tak ostrý, ako Olympus M.Zuiko 7-14/2,8 PRO. Poznať to najmä pri odclonení, rohy sú viditeľne neostrejšie. Ostrý je ale dosť, a ak ho pricloníte uspokojí aj náročných fotografov. Ja by som ho bral hneď. V prvom rade kvôli filtrom a následne kvôli veľmi dobrej antireflexnej úprave. Olympus je ostrejší, ale na reflexy veľmi náchylný. Nie sú priamymi konkurentami. Olympus vďaka lepšej svetelnosti nachádza uplatnenie v reportáži, doménou Panasonicu je krajina a architektúra.

Olympus M.Zuiko 7-14/2,8 PRO nastavil latku kvality veľmi vysoko. Testovaný Panasonic je výborný, na M.Zuiko 7-14/2,8 PRO mu chýba ešte lepšia ostrosť. Byť čistokrvným krajinkárom, asi by som dal Panasonicu prednosť. Po priclonení je výborný, použitie filtrov je bezproblémové a naviac aj ušetríte cca 250€.  Viditeľne horšia ostrosť v rohoch, pri plne otvorenej clone, mu uberá cenné body v hodnotení a tak získava od nás "len" Tip redakcie. Stačilo málo, aby si objektív zaslúžil hodnotenie Top.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované