Hore

Autor: Filip Hrebenda

Samyang 14mm 2.8 AF (Sony) - recenzia

Ultra-širokouhlý objektív je niečo, čo nesmie chýbať vo výbave žiadneho fotografa krajiny, architektúry, či reportáže. Či už potrebujeme zachytiť širší uhol plánovanej scény, alebo len zvýrazniť popredie, “širokáč” je na to ideálnym nástrojom. Na trhu so širokouhlými objektívmi pre bezzrkadlovky v dnešnej dobe už nie je tak chudobný výber ako kedysi. Zvlášť pre značky, ktoré sa pohybujú vo sfére bezzrkadloviek už dlho, existuje veľa alternatív ku originálnym “širokáčom” danej značky.

Príkladom toho je Sony. Za obdobie, počas ktorého tu je bajonet “Sony E” sa do výroby skiel preň angažovalo relatívne veľa značiek. Jednou z najznámejších je práve Samyang, ktorého objektív som nedávno testoval.

Prečo však uvažovať o kúpe “širokáča” od výrobcu z “tretej strany”, keď má značka, ktorú pri fotení používam veľmi kvalitnú alternatívu? Povedzme si úprimne, rozhodujúcim faktorom je často cena. A tá je pri objektívoch značky Samyang nastavená veľmi priaznivo. Poďme sa teda pozrieť na to, či sa oplatí pošetriť a zaobstarať si tento objektív namiesto napríklad veľmi kvalitného Sony FE 14mm f/1.8 GM.

Samyang 14mm f/2.8 AF je veľmi podareným kúskom spomedzi rodiny širokáčov tejto značky. Vzhľadom na ohnisko je relatívne malý, ľahký, kvalitne spracovaný a napriek nízkej cene je jeho optická kvalita na dobrej úrovni. Rozoberme si teda jeho kľúčové vlastnosti podrobnejšie.

DESIGN A KONŠTRUKCIA

Objektív už na prvý pohľad a ohmat pôsobí veľmi jednoducho. Ničím neprekvapí ani neurazí. Koniec koncov, prekvapiť nejakým “čačaným” dizajnom ani výrobcovia nechceli. Zacielili na praktickosť a funkčnosť, čo sa im aj podarilo. Jednoduchý vzhľad je pre mňa ale veľkým plusom. Vizuálne sa mi tento objektív vďaka tomu veľmi páči. Okrem čierneho celokovového “tela” objektívu na ňom nájdeme len decentný červený pásik, ktorý napríklad perfektne dizajnovo pasuje ku Sony telám.

Tak ako je to pri iných pevných objektívoch s ohniskom 14mm (FF), aj Samyang 14mm f/2.8 AF má vypuklé sklo, kvôli čomu je jeho pevnou súčasťou slnečná clona, ktorá má aj ochrannú funkciu. Je zaujímavé, že slnečná clona oproti vypuklému sklu vyčnieva len trochu. To mi trochu prekážalo pri fotení v daždivých podmienkach na Islande, pretože bolo treba sklo o niečo častejšie pretierať. Na druhú stranu má však objektív aj kvôli menšej slnečnej clone príjemnú dĺžku len 97,5mm (Verzia s bajonetom Sony E). Pevná slnečná clona zároveň znemožňuje použitie klasických kruhových alebo doštičkových filtrov so štandardným držiakom. To samozrejme nie je vada objektívu, ale jeho vlastnosť. Rovnako sú na tom všetky sklá s touto ohniskovou vzdialenosťou. Tento “nešvar” sa ale dá jednoducho obísť kúpou špeciálneho držiaka filtrov, ktorý sa upevňuje priamo na slnečnú clonu. Ďalším zaujímavým parametrom je jeho váha. Tá dosahuje totiž niečo pod 500g, čo na tento typ objektívu nie je vôbec veľa. Nosiť ho na chrbte v batohu nie je až také hrozné. Na tele bezzrkadlovky teda pôsobí veľkosťou a váhou primerane.

KVALITA OBRAZU

Tým, čo nás zaujíma pri výbere objektívu najviac je optická kvalita. Tú má Samyang napriek svojej nízkej cene na veľmi dobrej úrovni. Rozdiel v ostrosti a kresbe medzi Samyangom a drahšou verziou od Sony by bol badateľný hádam iba pri tlači o rozmere bežného billboardu. Ostrosť tohto skla ma teda veľmi príjemne prekvapila. Samyang 14mm dokáže kvalitne “nakŕmiť” aj telo, ktoré disponuje 42mpx (V mojom prípade Sony A7RIII). Najostrejší sa mi objektív javil od clony f5.6 vyššie, pričom ideálnou clonou je pri tomto skle aspoň v mojich očiach f8. Oproti plne otvorenej clone ide ale o skutočne minimálne rozdiely.

Samozrejme, tak ako všetky objektívy s touto ohniskovou vzdialenosťou, aj Samyang disponuje vlastnosťami, ktoré nemusia vyhovovať každému. Vedome som parametre, ktoré idem opisovať nazval “vlastnosťami”, nie “chybami”, pretože niektoré z nich ako krajinár vnímam skôr ako výhody.

Jednou z nich je distorzia. Distorzia je takzvaný “súdkovitý” efekt, ktorý je vlastnosťou každého širokouhlého objektívu. Vo väčšine prípadov platí, že čím širšie ohnisko, tým je distorzia silnejšia. Tak je to aj pri objektíve Samyang 14mm AF. “Súdkovitosť” tohto objektívu je relatívne silná, no primeraná ohnisku. To je niečo, čo môže jemne prekážať fotografom architektúry aj keď fixácia tohto efektu v softvéri ako Photoshop zaberie len niekoľko sekúnd. Pre mňa ako krajinára je to však veľmi pozitívny jav. Často fotím scény s výrazným popredím a práve distorzia objektívu je niečo, vďaka čomu dokážem objekty v popredí ešte viac zvýrazniť tým, že sú vďaka “súdkovitosti” zväčšené.

”Distorzia” objektívu veľmi príjemne naťahuje a tým aj zvýrazňuje objekty v popredí


Druhou ”vlastnosťou”, v tomto prípade skôr menším “neduhom” je takzvaný koma efekt. Je to niečo, čo zaujíma najmä astrofotografov. Súvisí s distorziou a ide o rozťahovanie svetelných objektov v rohoch fotografie. To znamená, že pri fotení nočnej oblohy sa z hviezd po rohoch fotografie stanú “mini kométky”. Je to jav, ktorý sa pri objektívoch s týmto ohniskom nedá úplne odstrániť a preto je to vlastnosťou aj 14mm Samyangu, ktorý som testoval. Keď silu tohto javu porovnám s objektívom od Sony, voľným okom nevidím až taký rozdiel. Až pri vyše 100% zoome v počítači badám, že Samyang trpí týmto efektom o nepatrný kúsok viac. Pamätajme ale na fakt, že v tomto prípade s recenzovaným Samyangom porovnávam objektív, ktorí má takmer trojnásobnú cenovku. Vzhľadom na to, je na tom Samyang 14mm výborne.

“Koma” efekt na okrajoch nočnej snímky


Ďalším parametrom, ktorý nás pri skúmaní optickej kvality zaujíma je vinetácia (tmavšie okraje fotografie). Tá je pri Samyangu o niečo silnejšia ako pri podobnom objektíve od Sony. Je to vidieť hlavne pri plne otvorenej clone. Ak sa ale pricloní, vinetácia sa zníži na úplné minimum. Pre mňa osobne ale toto nie je parameter, ktorý by pri kúpe objektívu rozhodoval. Predsa len, povezme si úprimne - či už objektív vinetuje silnejšie alebo slabšie, aj tak väčšina z nás v konečnom dôsledku pri postprocese fotografiu kontrolovane zavinetuje.

Ako zvláda Samyang odlesky? V tomto ohľade som bol opäť veľmi príjemne prekvapený. Spočiatku som sa odleskov bál hlavne kvôli vypuklému sklu a malej slnečnej clone. Ale obavy veľmi rýchlo opadli. V Samyangu očividne na antireflexnej vrstve nešetrili a preto sa v protisvetle objavujú naozaj iba minimálne. Dokonca táto antireflexná vrstva veľmi statočne zvláda aj uchovanie kontrastu pri fotení v takýchto podmienkach a tým pádom nevytvára silný svetelný “závoj” v tieňoch. Ako krajinár si samozrejme s odleskami viem poradiť technikou skladania antireflexných snímkov, ale vďaka tomu, že tento objektív tak dobre zvláda odlesky je to omnoho jednoduchšie.

AUTOFOCUS

Do istej doby vyrábala značka Samyang hlavne obejktívy s čisto manuálnym ostrením. To sa však zmenilo a preto aj testovaný kus disponuje možnosťou automatického ostrenia. Ako krajinár, ktorému objekty pred objektívom neutekajú môžem zhodnotiť, že Samyang pri AF režime ostrí veľmi rýchlo, ticho a spoľahlivo. Nenechá sa zahambiť ani vo večerných podmienkach, kedy už začína byť nedostatok svetla. Preostrovanie na rôzne objekty pri fotení technikou focus stackingu nerobilo problém. Zvládal to naozaj rýchlo aj pri blízkych objektoch. Aj keď som nemal možnosť vyskúšať objektív pri fotení nejakej rýchlej akcie, myslím, že by si celkom dôstojne poradil.

Minimálna ostriaca vzdialenosť je 20cm, čo je dobre zvlášť pre tých, ktorí ako ja, často fotia od zeme a rozťahujú si objekty v popredí distorziou.

KOĽKO TOHO ZNESIE?

Koľko toho objektív znesie? Prežije v daždi? A čo keď bude mrznúť? To sú otázky každého, kto sa pri fotení často nachádza v tvrdých podmienkach. Ako krajinár sa zameriavam práve na fotenie v takýchto podmienkach. Preto som mal možnosť odolnosť objektívu naplno otestovať. Výrobca píše, že je tento objektív utesnený voči vlhkosti a prachu. V rámci testovania som ho vzal na niekoľko zimných výstupov na Tatranské vrcholy do extrémnych mrazov a bol so mnou aj na takmer mesačnej expedícii na Islande aby som to overil. Ako si teda počínal?

Fotografia vznikala za jemného mrholenia na západe Islandu


Vlhkosť a voda - ten, kto sa už niekedy ocitol na Islande potvrdí, že je miestom, kde sa dajú otestovať limity foto-techniky zvlášť keď ide o utesnenie voči vlhkosti a vode. Expedícia ,počas ktorej som testoval Samyang 14mm nebola výnimkou. Neraz som čakal hodiny v daždi s vytiahnutou technikou na tie správne podmienky. Počas toho objektív mokol a mokol. Keď prišla správna chvíľa, nafotil som čo bolo treba, odložil mokrú techniku do premočenej brašne a šiel na ubytovanie, kde som ju o cca 30 minút z brašne vybalil. Poutieral som všetko toaleťákom a takto to šlo dookola. Recenzovaný objektív prežil všetky takéto extrémne vrtochy počasia.

Po niekoľkohodinovom státí v daždi s odhaleným objektívom vznikla táto fotografia


Mrazy a chlad - Počas testovania objektívu som ho neraz vytiahol aj do poriadnych mrazov. Asi najchladnejšie podmienky, ktoré so mnou zažil bolo nočné fotenie na vrchu Malej Studenej doliny, kde bola v tej chvíli pocitovka niečo cez -15C. Objektív som mal vytiahnutý niekoľko hodín a ani po tej dobe v mrazoch sa nerozhodol protestovať. Počas fotenia sa nezačal “zahmlievať”. Bez problémov teda prežil aj chlad.

ZHRNUTIE

Samyang 14mm f/2.8 AF predbehol svoju cenovú kategóriu a za primeraný peniaz dokáže ponúknuť relatívne veľa “muziky”. Jeho spracovanie a odolnosť voči tvrdším podmienkam ma veľmi potešili. Dobrý pocit som mal aj z celkovej ostrosti a odolnosti voči nežiadúcim odleskom. Nenašiel som na ňom žiadne optické vady, ktoré by mali krajinárovi vadiť. Fotografi architektúry si budú zrejme musieť poradiť s distorziou, no to sa od takéhoto objektívu čaká. Naopak, nemožnosť nasadiť naň klasické filtre bez špeciálneho držiaka na 150mm doštičky je niečo, na čo sa mi ťažko zvyká. To je ale vlastnosť všetkých objektívov s touto ohniskovou vzdialenosťou. Všetko je zhrnuté, podčiarknuté a verdikt je taký, že by som si tento objektív s čistým svedomím kúpil bez obáv, že by “nenakŕmil” môj 42mpx snímač, alebo že by zahynul pod vplyvom intenzívnych dažďov alebo mrazu v teréne.

PLUSY:

+ Kvalitné celokovové spracovanie
+ Znesiteľná veľkosť a váha
+ Dobre zvládnutá odolnosť voči vlhkosti a mrazom
+ Optická kvalita na dostačujúcej úrovni
+ Vynikajúca neutralizácia odleskov a sfarbenia tieňov v protisvetle
+ Rýchly a tichý AF

MÍNUSY:

- Slnečná clona prekrýva vypuklé sklo iba o kúsok
- Nemožnosť nasadiť klasické kruhové alebo zásuvné

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
gytheio
2022-07-28 09:26:40
Vcera som tento ojektiv predal asi po roku a pol akurat to nebol FE ale RF. Sirokace su moje oblubene objektivy a keby som nekupil RF15-35 f2,8 nepredal by som ho. RF 15-35 je asi 5 krat drahsi ale je aj o poznanie ostrejsi a detajlnejsi ako Samyang 14mm. Keby som fotil krajinky tak ta sudkovitost by mi tiez nevadila lebo ked tu fotografiu v Lr vyrovnate na tom odfotenom kopci tu deformaciu vobec neregistrujete ale velmi tazko sa rovna fotografia kde je odfoteny clovek. Je to dost dobre vidno aj na predposlednej fotografii, masivne roztiahnute boky ktore tahaju oci a kdesi v popredi maly kopcek.
Ten objektiv je velmi dobry lahko sa nim foti lahko prenosny prijemny. Ale na vazne veci sa moc nehodi.
 
matpi
2022-07-28 13:45:59
Chvalim, konecne nieco na citanie. Recenzia ozaj dobra. Len male jazykove okienko...design je po slovensky DIZAJN a haMba je haNba.
 
matpi
2022-07-28 13:53:44
príspevok od: gytheio
Vcera som tento ojektiv predal asi po roku a pol akurat to nebol FE ale RF. Sirokace su moje oblubene objektivy a keby som nekupil RF15-35 f2,8 nepredal by som ho. RF 15-35 je asi 5 krat drahsi ale je aj o poznanie ostrejsi a detajlnejsi ako Samyang 14mm. Keby som fotil krajinky tak ta sudkovitost by mi tiez nevadila lebo ked tu fotografiu v Lr vyrovnate na tom odfotenom kopci tu deformaciu vobec neregistrujete ale velmi tazko sa rovna fotografia kde je odfoteny clovek. Je to dost dobre vidno aj na predposlednej fotografii, masivne roztiahnute boky ktore tahaju oci a kdesi v popredi maly kopcek.
Ten objektiv je velmi dobry lahko sa nim foti lahko prenosny prijemny. Ale na vazne veci sa moc nehodi.
Krajiny nie su vazna vec? Vies, kto je autor clanku? Videl si jeho fotky?

Na portrety alebo architekturu tento objektiv urcite nie je. Ale ak sa ti nechce skladat panoramy a vies pracovat s obmedzeniami supersirokacov, tak je tento objektiv viac ako dobry.
 
gytheio
2022-07-28 14:04:07
príspevok od: matpi
Krajiny nie su vazna vec? Vies, kto je autor clanku? Videl si jeho fotky?

Na portrety alebo architekturu tento objektiv urcite nie je. Ale ak sa ti nechce skladat panoramy a vies pracovat s obmedzeniami supersirokacov, tak je tento objektiv viac ako dobry.
Vies kolko krat som uz cital "vies kto je autor clanku?" Urcite sa tento objektiv na krajinky nehodi co je aj vidno na predposlednej fotografii. A ano najkvalitnejsie krajinky su skladane panoramy.
 
matpi
2022-07-29 00:18:53
príspevok od: gytheio
Vies kolko krat som uz cital "vies kto je autor clanku?" Urcite sa tento objektiv na krajinky nehodi co je aj vidno na predposlednej fotografii. A ano najkvalitnejsie krajinky su skladane panoramy.
Povedz autorovi, ze s takym objektivom ziadnu sutaz nevyhra a ani na chleba nezarobi
 
Johnnny
2022-07-29 07:03:05
príspevok od: matpi
Povedz autorovi, ze s takym objektivom ziadnu sutaz nevyhra a ani na chleba nezarobi
Zrejme sem nechodis casto, alebo si tu dokonca novy, tak len aby si bol v obraze.

Je uplne jedno ake ocenenie a koho uznanie v kariere fotografa ziskas, pokial To neprejde gytheovou kritikou, je to celkom bezvyznamne.
 
Johnnny
2022-07-29 07:03:06
príspevok od: matpi
Povedz autorovi, ze s takym objektivom ziadnu sutaz nevyhra a ani na chleba nezarobi
Zrejme sem nechodis casto, alebo si tu dokonca novy, tak len aby si bol v obraze.

Je uplne jedno ake ocenenie a koho uznanie v kariere fotografa ziskas, pokial To neprejde gytheovou kritikou, je to celkom bezvyznamne.
 
gytheio
2022-07-29 09:12:11
príspevok od: matpi
Povedz autorovi, ze s takym objektivom ziadnu sutaz nevyhra a ani na chleba nezarobi
Cestovat na Island sirokacom ktory deformuje jak hovado fotit krajinku... ked sa to paci vam nic proti. Je to asi ako ist fotit do Indie svadbu setovym objektivom.
 
philippo
2022-07-29 09:37:25
príspevok od: gytheio
Cestovat na Island sirokacom ktory deformuje jak hovado fotit krajinku... ked sa to paci vam nic proti. Je to asi ako ist fotit do Indie svadbu setovym objektivom.
Nedá mi ako autorovi nevyjadriť sa. Mám rád konštruktívnu kritiku ale toto je iba večné bezcieľne oponovanie. Na Island som samozrejme necestoval iba s týmto širokáčom. Napriek tomu nesúhlasím, že by sa na krajinu nehodil. A nie je to iba názor mňa a niektorých komentujúcich. Fotky, ktoré som z tohto konkrétneho islandského tripu doniesol (bolo ich totiž viac) sú v súčasnosti vystavované alebo boli vystavované v Londýne, Tokyu, Budapešti, TaiPei, Kashane, Osle a mohol by som pokračovať. Vyhrali rovno niekoľko svetových súťaží. To je pre mňa spoľahlivým zdrojom vedomia, že sú fotografie v poriadku a neskromne, že sú aj kvalitné
 
gytheio
2022-07-29 10:07:33
príspevok od: philippo
Nedá mi ako autorovi nevyjadriť sa. Mám rád konštruktívnu kritiku ale toto je iba večné bezcieľne oponovanie. Na Island som samozrejme necestoval iba s týmto širokáčom. Napriek tomu nesúhlasím, že by sa na krajinu nehodil. A nie je to iba názor mňa a niektorých komentujúcich. Fotky, ktoré som z tohto konkrétneho islandského tripu doniesol (bolo ich totiž viac) sú v súčasnosti vystavované alebo boli vystavované v Londýne, Tokyu, Budapešti, TaiPei, Kashane, Osle a mohol by som pokračovať. Vyhrali rovno niekoľko svetových súťaží. To je pre mňa spoľahlivým zdrojom vedomia, že sú fotografie v poriadku a neskromne, že sú aj kvalitné
Je tu vela clankov vitazi photography awards a podobne sutaze, 90% fotografii ktore su v tych sutaziach alebo ich vyhrali su tam omylom, vsetky tie sutaze su o biznise a nie o skutocnej kvalite tej ktorej fotografie. Tym nechcem povedat, ze tvoje fotografie su omyl, omyl je ta jedna o ktorej pisem od zaciatku a ked si sem dal tu jednu urcite mas takych omylov viac.
https://digital-photography-school.com/colorful-landscape-photography/
vidis tam krajinku fotenu s nejakym lacnym sirokacom?
 
blahoslav J B Art
2022-07-29 10:18:04
príspevok od: gytheio
Je tu vela clankov vitazi photography awards a podobne sutaze, 90% fotografii ktore su v tych sutaziach alebo ich vyhrali su tam omylom, vsetky tie sutaze su o biznise a nie o skutocnej kvalite tej ktorej fotografie. Tym nechcem povedat, ze tvoje fotografie su omyl, omyl je ta jedna o ktorej pisem od zaciatku a ked si sem dal tu jednu urcite mas takych omylov viac.
https://digital-photography-school.com/colorful-landscape-photography/
vidis tam krajinku fotenu s nejakym lacnym sirokacom?
Teba je tu v diskusiách Ephota škoda, pritom by si mohol byť členom poroty svetových fotografických súťaží, alebo aspoň znovuotvorit svoj fotoateliér, čo si spomínal na jar.
 
Otecadams
2022-07-29 13:56:18
Čo je kvalita, je na dlhú, emotívnu a zrejme zbytočnú debatu. Mne osobne fotografie, na ktorých je zreteľný postproces, skôr pasujú na instagram, ako na veľký výtlačok v galérii. Niektoré fotografie, alebo štýl úprav, je vhodnejší na prezentáciu na internete a iný štýl pasuje niekoľkometrovému výtlačku, na ktorý by sa mal človek dívať dlhodobo, trebárs vo svojej obývačke.
Niekde som práve takú myšlienku počul: "Dobrá fotografia je tá, ktorú by si si zavesil doma v obývačke".
Možno preto mi doma zatiaľ žiadna fotka nevisí.
 
Marián Kuric
2022-07-29 17:38:41
príspevok od: philippo
Nedá mi ako autorovi nevyjadriť sa. Mám rád konštruktívnu kritiku ale toto je iba večné bezcieľne oponovanie. Na Island som samozrejme necestoval iba s týmto širokáčom. Napriek tomu nesúhlasím, že by sa na krajinu nehodil. A nie je to iba názor mňa a niektorých komentujúcich. Fotky, ktoré som z tohto konkrétneho islandského tripu doniesol (bolo ich totiž viac) sú v súčasnosti vystavované alebo boli vystavované v Londýne, Tokyu, Budapešti, TaiPei, Kashane, Osle a mohol by som pokračovať. Vyhrali rovno niekoľko svetových súťaží. To je pre mňa spoľahlivým zdrojom vedomia, že sú fotografie v poriadku a neskromne, že sú aj kvalitné
A mas to kamo, vsetko malo, ta posledna fotka je proste zla. Sorry asi predposledna a ja som sa zabavil ako dlho nie, obcas je dobre sem zavitat a pozriet do diskusie, premyslam o com napisem clanok ja, aby bolo o com diskutovat
 
gytheio
2022-07-29 18:51:41
príspevok od: Marián Kuric
A mas to kamo, vsetko malo, ta posledna fotka je proste zla. Sorry asi predposledna a ja som sa zabavil ako dlho nie, obcas je dobre sem zavitat a pozriet do diskusie, premyslam o com napisem clanok ja, aby bolo o com diskutovat
Marian ty by si tiez mohol vediet, ze kazdy to vidi inac. Vam ten objektiv bohate staci ja by som sa hanbil dat sen alebo hocikam inam tak zdeformovanu fotografiu a uz vobec by som nesiel na Island fotit s takym objektivom. Samozrejme, ze kazdemu netreba Lkovy objektiv ale to co sem dal ma velmi daleko k fotografii hodnej vystavy.
 
lamik
2022-07-29 19:37:35
príspevok od: gytheio
Marian ty by si tiez mohol vediet, ze kazdy to vidi inac. Vam ten objektiv bohate staci ja by som sa hanbil dat sen alebo hocikam inam tak zdeformovanu fotografiu a uz vobec by som nesiel na Island fotit s takym objektivom. Samozrejme, ze kazdemu netreba Lkovy objektiv ale to co sem dal ma velmi daleko k fotografii hodnej vystavy.
gyt, aký je podľa teba ideálny objektív na Island (pre FF).
ďakujem.
 
Marián Kuric
2022-07-29 19:38:35
príspevok od: gytheio
Marian ty by si tiez mohol vediet, ze kazdy to vidi inac. Vam ten objektiv bohate staci ja by som sa hanbil dat sen alebo hocikam inam tak zdeformovanu fotografiu a uz vobec by som nesiel na Island fotit s takym objektivom. Samozrejme, ze kazdemu netreba Lkovy objektiv ale to co sem dal ma velmi daleko k fotografii hodnej vystavy.
Moja posledna rekcia ako krajinara, a nech uz akehokolvek, nebudem a nechcem sa ohanat cenami ci miestami. Lebo to mi je uplne u prdele. 14-18 mm sirokac, skoro akykolvek je vhodny na krajinu a basta. Ak ti niekto tvrdi ze nie, tak ta seredne klame. Fotografia a aj krajinarska nie je len o ostrosti, a pixelovej kvalite. Ide a malo by ist hlavne o atmosferu, farebnu harmoniu, motiv, impakt. Aj mne roky trvalo, kym som do toho bodu dosiel a pochopil to. Moj naj objektiv, aky som kedy na krajinu mal je 14-30 od Nikonu, a som mega spoko. Predtym som mal Samyho manual 14mm a bol som mega spoko tiet. Staci s tym vediet pracovat, a dane data aj vediet spracovat. A prepac, ale to ze, panorama je to naj, su pre mna bludy, ja osobne ked pocujem slovo panorama, tak sa mi dviha zaludok, ze kolko postprocesu ma s tym caka. A tym by som to z mojej strany uzatvoril, a nenecham sa viacej vtiahnut to tejto debaty, stejne som tu uz stravil viac ako som planoval.
 
gytheio
2022-07-29 20:43:51
príspevok od: lamik
gyt, aký je podľa teba ideálny objektív na Island (pre FF).
ďakujem.
Popravde neviem nie som krajinkar ale v tom linku ktore som sem dal je to asi jasne. Predsa nemoze byt nieco co je vedlajsie na fotografii masivnejsie ako primarny objekt. Je to normalne v street fotografii ale nie v landscape.
 
gytheio
2022-07-29 20:54:18
príspevok od: Marián Kuric
Moja posledna rekcia ako krajinara, a nech uz akehokolvek, nebudem a nechcem sa ohanat cenami ci miestami. Lebo to mi je uplne u prdele. 14-18 mm sirokac, skoro akykolvek je vhodny na krajinu a basta. Ak ti niekto tvrdi ze nie, tak ta seredne klame. Fotografia a aj krajinarska nie je len o ostrosti, a pixelovej kvalite. Ide a malo by ist hlavne o atmosferu, farebnu harmoniu, motiv, impakt. Aj mne roky trvalo, kym som do toho bodu dosiel a pochopil to. Moj naj objektiv, aky som kedy na krajinu mal je 14-30 od Nikonu, a som mega spoko. Predtym som mal Samyho manual 14mm a bol som mega spoko tiet. Staci s tym vediet pracovat, a dane data aj vediet spracovat. A prepac, ale to ze, panorama je to naj, su pre mna bludy, ja osobne ked pocujem slovo panorama, tak sa mi dviha zaludok, ze kolko postprocesu ma s tym caka. A tym by som to z mojej strany uzatvoril, a nenecham sa viacej vtiahnut to tejto debaty, stejne som tu uz stravil viac ako som planoval.
Ved o tom to je, kto si chce ulahcit pracu foti sirokacom a panorama neznamena vzdy panorama, mozes odfotit s 50mm 3 fotografie ktore automaticky spojis a vola sa to panorama aj ked to nie je panorama A vyzera to ovela lepsie ako nieco odfotene sirokacom.
Mne nikto nic nehovoril ci sa sirokac hodi na panoramu, ked som uvidel to foto o ktorom tu piseme mi bolo hned jasne, ze LACNY sirokac sa nehodi na krajinku lebo je to tak amatersky zdeformovane az sa cudujem, ze to nevidite. A ked uz reagujes na mna, nikde som nepisal o ostrosti alebo pixelovej kvalite, pisal som o deformacii.
 
Porubo
2022-07-30 12:32:53
príspevok od: gytheio
Popravde neviem nie som krajinkar ale v tom linku ktore som sem dal je to asi jasne. Predsa nemoze byt nieco co je vedlajsie na fotografii masivnejsie ako primarny objekt. Je to normalne v street fotografii ale nie v landscape.
Ironia:
Hej to je pravda, ked fotim portret cloveka pri jazere, tak ten clovek co ma vysku 2 metre by mal byt 500 krat mensi ako kilometrove jazero v pozadi. Alebo ak je v pozadi hrad ktoreho sirka je 500 metrov, tak staci ak ten hrad bude len 250 krat vacsi ako clovek ktoremu fotim portret tvare...
 
matpi
2022-07-30 13:01:09
príspevok od: gytheio
Marian ty by si tiez mohol vediet, ze kazdy to vidi inac. Vam ten objektiv bohate staci ja by som sa hanbil dat sen alebo hocikam inam tak zdeformovanu fotografiu a uz vobec by som nesiel na Island fotit s takym objektivom. Samozrejme, ze kazdemu netreba Lkovy objektiv ale to co sem dal ma velmi daleko k fotografii hodnej vystavy.
Niekto niekde tvrdi, ze kazda fotka ide na vystavu?? A uprimne, s cim by si co siel fotit ty, je nam tiez uplne jedno. Takto mrhas skusenostami, vedomostami a talentom na diskusiach
 
gytheio
2022-07-30 13:01:50
príspevok od: Porubo
Ironia:
Hej to je pravda, ked fotim portret cloveka pri jazere, tak ten clovek co ma vysku 2 metre by mal byt 500 krat mensi ako kilometrove jazero v pozadi. Alebo ak je v pozadi hrad ktoreho sirka je 500 metrov, tak staci ak ten hrad bude len 250 krat vacsi ako clovek ktoremu fotim portret tvare...
Keby si fotil mozno by si vedel o com som pisal.
 
matpi
2022-07-30 13:03:37
príspevok od: gytheio
Je tu vela clankov vitazi photography awards a podobne sutaze, 90% fotografii ktore su v tych sutaziach alebo ich vyhrali su tam omylom, vsetky tie sutaze su o biznise a nie o skutocnej kvalite tej ktorej fotografie. Tym nechcem povedat, ze tvoje fotografie su omyl, omyl je ta jedna o ktorej pisem od zaciatku a ked si sem dal tu jednu urcite mas takych omylov viac.
https://digital-photography-school.com/colorful-landscape-photography/
vidis tam krajinku fotenu s nejakym lacnym sirokacom?
Ako funguje ten biznis vo fotografickych sutaziach? Objasni nam. Sme plni ocakavania, ze nam to odhalis
 
gytheio
2022-07-30 13:17:02
príspevok od: matpi
Niekto niekde tvrdi, ze kazda fotka ide na vystavu?? A uprimne, s cim by si co siel fotit ty, je nam tiez uplne jedno. Takto mrhas skusenostami, vedomostami a talentom na diskusiach
Toto je web o fotografii tupelo, keby tu kazdy napisal k nejakej kritike, ze vas to tu nezaujima boli by tu iba tupela.
 
matpi
2022-07-30 13:46:35
príspevok od: gytheio
Toto je web o fotografii tupelo, keby tu kazdy napisal k nejakej kritike, ze vas to tu nezaujima boli by tu iba tupela.
Ja mam pocit, ze "tupelo" je tu iba jedno. Hovori si gytheio a myli si prazdne blaboly s kritikou.
 
Porubo
2022-07-30 14:31:29
príspevok od: gytheio
Keby si fotil mozno by si vedel o com som pisal.
Netreba fotit, staci vediet ze veci v dialke sa zdaju byt mensie. Napriklad Slnko nevidis roztiahnute cez celu oblohu ale len malu gulicku aj ked je omnoho vacsie nez Zem po ktorej kracas.
Aj ked v ramci srandy Ivan Mladek ukazoval obrazok namalovany v tzv. antiperspektive, v ramci pobavenia publika (tam) sa to hodi.
 
gytheio
2022-07-30 14:41:34
príspevok od: Porubo
Netreba fotit, staci vediet ze veci v dialke sa zdaju byt mensie. Napriklad Slnko nevidis roztiahnute cez celu oblohu ale len malu gulicku aj ked je omnoho vacsie nez Zem po ktorej kracas.
Aj ked v ramci srandy Ivan Mladek ukazoval obrazok namalovany v tzv. antiperspektive, v ramci pobavenia publika (tam) sa to hodi.
Stale nevies o com je rec.
 
lacikamo
2022-07-30 15:57:11
príspevok od: matpi
Povedz autorovi, ze s takym objektivom ziadnu sutaz nevyhra a ani na chleba nezarobi
Ja Tvoje rozhorčenie chápem - ale s týmto testovaným SAMYANGOM snáď autor žiadnu súťaž nevyhral a ani si ním nezarába na chleba a tak netreba hneď tiahnuť do boja za druhých, keď tu každý prezentuje len názor. Môže byť aj nesprávny, čas ukáže..
Mňa okrem aktivity gramatickej polície, ktorej som náčelníkom zaujalo aj autorovo vyjadrenie čisto technické - že skreslenie je súdkovité.
Cit.: "Distorzia je takzvaný “súdkovitý” efekt, ktorý.."

Takže distorzia (asi z ang. distortion=skreslenie) nie je len súdkovitá, ale aj poduškovitá - čo je prehnutie línií v obraze presne opačným smerom ako u súdku, podľa môjho úsudku..
A aj to je distorzia (distortion).
 
lacikamo
2022-07-30 15:58:18
príspevok od: gytheio
Stale nevies o com je rec.
A ty zase nebuď taký vzťahovačný.
 
lacikamo
2022-07-30 16:00:12
príspevok od: Porubo
Ironia:
Hej to je pravda, ked fotim portret cloveka pri jazere, tak ten clovek co ma vysku 2 metre by mal byt 500 krat mensi ako kilometrove jazero v pozadi. Alebo ak je v pozadi hrad ktoreho sirka je 500 metrov, tak staci ak ten hrad bude len 250 krat vacsi ako clovek ktoremu fotim portret tvare...
vy sa tu zahrávate s perspektívnym skreslením, ale to je vážna vec toto! Raz sa vám to splní, či?
 
lacikamo
2022-07-30 16:02:40
príspevok od: gytheio
Ved o tom to je, kto si chce ulahcit pracu foti sirokacom a panorama neznamena vzdy panorama, mozes odfotit s 50mm 3 fotografie ktore automaticky spojis a vola sa to panorama aj ked to nie je panorama A vyzera to ovela lepsie ako nieco odfotene sirokacom.
Mne nikto nic nehovoril ci sa sirokac hodi na panoramu, ked som uvidel to foto o ktorom tu piseme mi bolo hned jasne, ze LACNY sirokac sa nehodi na krajinku lebo je to tak amatersky zdeformovane az sa cudujem, ze to nevidite. A ked uz reagujes na mna, nikde som nepisal o ostrosti alebo pixelovej kvalite, pisal som o deformacii.
Ty jo, nikto Ti tvoje skúsenosti neberie - ale prečo by sa širokáč,
- ktorý podľa recenzie dá viac, než pýta - nehodil na krajinku?
 
lacikamo
2022-07-30 16:07:05
príspevok od: gytheio
Je tu vela clankov vitazi photography awards a podobne sutaze, 90% fotografii ktore su v tych sutaziach alebo ich vyhrali su tam omylom, vsetky tie sutaze su o biznise a nie o skutocnej kvalite tej ktorej fotografie. Tym nechcem povedat, ze tvoje fotografie su omyl, omyl je ta jedna o ktorej pisem od zaciatku a ked si sem dal tu jednu urcite mas takych omylov viac.
https://digital-photography-school.com/colorful-landscape-photography/
vidis tam krajinku fotenu s nejakym lacnym sirokacom?
- omylom? Ty si nedocenený fotograf a nesieš to v sebe? Ten pocit nedocenenia..
 
lacikamo
2022-07-30 16:10:09
príspevok od: lacikamo
Ja Tvoje rozhorčenie chápem - ale s týmto testovaným SAMYANGOM snáď autor žiadnu súťaž nevyhral a ani si ním nezarába na chleba a tak netreba hneď tiahnuť do boja za druhých, keď tu každý prezentuje len názor. Môže byť aj nesprávny, čas ukáže..
Mňa okrem aktivity gramatickej polície, ktorej som náčelníkom zaujalo aj autorovo vyjadrenie čisto technické - že skreslenie je súdkovité.
Cit.: "Distorzia je takzvaný “súdkovitý” efekt, ktorý.."

Takže distorzia (asi z ang. distortion=skreslenie) nie je len súdkovitá, ale aj poduškovitá - čo je prehnutie línií v obraze presne opačným smerom ako u súdku, podľa môjho úsudku..
A aj to je distorzia (distortion).
- reagujem sám na seba - editom : podľa autorovho tvrdenia (philippo) - fotografie týmto SAMYANGOM súťaže vyhrali a teda som neuvádzal pravdu. Autorovi sa verejne ospravdlňujem a kajam sa.
A o tom, že objektív je slušný, nepochybujem.
 
Porubo
2022-07-30 16:55:49
príspevok od: lacikamo
vy sa tu zahrávate s perspektívnym skreslením, ale to je vážna vec toto! Raz sa vám to splní, či?
Ani nie, to by sa muselo fotit z "nekonecnej - limitnej" vzdialenosti, alebo pri istej presnosti z velmi velkej vzdialenosti. Mozno ked si zapoziciam strojovy cas Hubblovho teleskopu, ale vlastne nie to nie je moje prianie. Len som casom zistil ze sa tu neda inak nez ironicky reagovat na ... (nie je tazke uhadnut koho, domysli si sam, no Ty to nie si).
 
gytheio
2022-07-30 18:30:22
príspevok od: lacikamo
Ty jo, nikto Ti tvoje skúsenosti neberie - ale prečo by sa širokáč,
- ktorý podľa recenzie dá viac, než pýta - nehodil na krajinku?
vidim, ze je vas tu viac co nevedia o com je rec
 
lacikamo
2022-07-30 19:58:46
Tak "tendlecten" by nesúhlasil:

https://www.amazing-planet.com/top-photo

A dobrú fotku by urobil aj s tým SAMYANGOM.

Ale ja naozaj neviem presne, čo myslíš.

- problém je, že ty to nemyslíš všeobecne - ale píšeš to tak a vyznie to tak.
Preto ja to chápem všeobecne a odpovedám, že všeobecne platí, že dobrú krajinku urobíš hlavne so širokáčom.
Nehce sa mi veriť, že si si istý, že práve tento SAMYANG na to nie je vhodný? Usúdené z deformovanej snímky?
To sa predsa dá editovať. Resp. ako píše autor - je dobré vedieť o nedostatkoch, pretože potom sa s nimi dá pracovať.
 
gytheio
2022-07-30 20:52:54
príspevok od: lacikamo
Tak "tendlecten" by nesúhlasil:

https://www.amazing-planet.com/top-photo

A dobrú fotku by urobil aj s tým SAMYANGOM.

Ale ja naozaj neviem presne, čo myslíš.

- problém je, že ty to nemyslíš všeobecne - ale píšeš to tak a vyznie to tak.
Preto ja to chápem všeobecne a odpovedám, že všeobecne platí, že dobrú krajinku urobíš hlavne so širokáčom.
Nehce sa mi veriť, že si si istý, že práve tento SAMYANG na to nie je vhodný? Usúdené z deformovanej snímky?
To sa predsa dá editovať. Resp. ako píše autor - je dobré vedieť o nedostatkoch, pretože potom sa s nimi dá pracovať.
Pan Kulisev je presne to co som mal na mysli, ze sutaze a Awards je iba biznis. Je ta fotografia doba? Ako to vidis ty? Ja to vidim tak, ze je to neskutocne nepodarena PP prehnana mazanica a samozrejme zdeformovana.

50mm objektiv zobrazuje scenu presne tak ako ju vidi ludske oko, preto vela portretnych fotografov 50mm pouziva ako portretny objektiv a myslim, ze je to lepsi objektiv ako 85mm.
Vsetko co je pod 50mm deformuje a tie lacne najviac. Tie drahe siroke objektivy nie su drahe iba pre mnozstvo detailov ostrost rychlost, su drahe aj hlavne preto, ze nedeformuju tak okato.
 
Porubo
2022-07-30 22:07:10
Hej, ludske oko bez periferneho videnia...
 
lacikamo
2022-07-30 22:29:30
"50mm objektiv zobrazuje scenu presne tak ako ju vidi ludske oko, preto vela portretnych fotografov 50mm pouziva ako portretny objektiv a myslim, ze je to lepsi objektiv ako 85mm."
Prečo si to myslíš, že PRESNE TAK? Ja si to nemyslím. OBJEKTíV v zásade má pevné ohnisko na rozdiel od oka, ktoré plynule preostruje v priestore a obraz sa skladá v mozgu.. Dôležitý je hlavne uhol záberu a ani to s okom nebude rovnaké - vyjadrenie "presne tak" je prisilné.
Ľudské oko má ohniskovú vzdialenosť niekde medzi 40 mm a 58 mm, pričom 50 mm je bežný kompromis. Toto sa označuje ako "normálna" ohnisková vzdialenosť. Je ťažké to merať, pretože objektív fotoaparátu nie je dokonalým analógom našich očí. (z netu)
Padesátka vôbec nie je svätý grál fotografov, i ked taký Nokton v F0,95... Vždy ma fascinovalo, že môže existovať obraz scény jasnejšej ako je skutočnosť, ale môže byť, že tomu zase nerozumiem ja
Oveľa mystickejšia je uhlopriečka formátu FF (36x24), ktorá je 43mm a jeden čas boli populárne objektívy presne s týmto ohniskom. (prípadne sa dnes dá naraziť aj na staršie 46mm)...
Kulišev tvorba je založená na vedomom a predpokladanom skreslení obrazu. Je veľa fotografov, ktorí práve na zosilnení optických chýb stavajú svoje fotografické podanie snímku a bežne sa používa aj inde, nielen v krajinkárstve.
 
gytheio
2022-07-30 22:47:49
môže existovať obraz scény jasnejšej ako je skutočnosť...ako merias skutocnost, co je to ta skutocnost? Je nejaka poucka ktora vysvetluje skutocnost? Hocaky objektiv pri idealnych svetelnych podmienkach dokaze odfotit detailnejsie ako to vidi ludske oko. Opis mi co je to ta skutocnost.
 
lacikamo
2022-07-30 22:53:51
príspevok od: gytheio
môže existovať obraz scény jasnejšej ako je skutočnosť...ako merias skutocnost, co je to ta skutocnost? Je nejaka poucka ktora vysvetluje skutocnost? Hocaky objektiv pri idealnych svetelnych podmienkach dokaze odfotit detailnejsie ako to vidi ludske oko. Opis mi co je to ta skutocnost.
Nemyslím skutočnosť ako relatívny pojem ale skutočnosť vyjadrenú lumenom.
Moje vnímanie. Dívam sa na skutočnú scénu. Potom pozriem do hľadáčiku cez objektív 0,95 a obraz jasnejší ako v skutočnosti. Nejde o skutočnosť meranú - skôr o dojem, pocit - ale, že obraz bude jasnejší, svetelnejší cez tento objektív je snáď jasné, či? To je veľká vec!
 
gytheio
2022-07-30 23:09:01
príspevok od: lacikamo
Nemyslím skutočnosť ako relatívny pojem ale skutočnosť vyjadrenú lumenom.
Moje vnímanie. Dívam sa na skutočnú scénu. Potom pozriem do hľadáčiku cez objektív 0,95 a obraz jasnejší ako v skutočnosti. Nejde o skutočnosť meranú - skôr o dojem, pocit - ale, že obraz bude jasnejší, svetelnejší cez tento objektív je snáď jasné, či? To je veľká vec!
Neviem ci by som porovnaval obraz v hladaciku so skutocnostou neviem aky mas fotak. Raz som viezol znamu v aute a ona sa pozerala do bocneho zrkadla a povedala, normalne potrebujem okuliare do dialky, teraz ich nemam nasadene a v tom zrkadle to vidim ostro co by som videla rozmazane keby som sa do tej dialky pozerala nie cez to zrkadlo. Vies preco je to tak?
 
matpi
2022-07-31 00:53:49
príspevok od: lacikamo
- reagujem sám na seba - editom : podľa autorovho tvrdenia (philippo) - fotografie týmto SAMYANGOM súťaže vyhrali a teda som neuvádzal pravdu. Autorovi sa verejne ospravdlňujem a kajam sa.
A o tom, že objektív je slušný, nepochybujem.
No vidis
 
matpi
2022-07-31 00:57:34
príspevok od: gytheio
Pan Kulisev je presne to co som mal na mysli, ze sutaze a Awards je iba biznis. Je ta fotografia doba? Ako to vidis ty? Ja to vidim tak, ze je to neskutocne nepodarena PP prehnana mazanica a samozrejme zdeformovana.

50mm objektiv zobrazuje scenu presne tak ako ju vidi ludske oko, preto vela portretnych fotografov 50mm pouziva ako portretny objektiv a myslim, ze je to lepsi objektiv ako 85mm.
Vsetko co je pod 50mm deformuje a tie lacne najviac. Tie drahe siroke objektivy nie su drahe iba pre mnozstvo detailov ostrost rychlost, su drahe aj hlavne preto, ze nedeformuju tak okato.
Ty si sa v tejto diskusii "vyperlil" asi ako nikde doteraz Stale cakam na objasnenie, ako funguje biznis vo fotosutaziach.
 
7gismo
2022-08-01 14:39:55
Fajn recenzia, vdaka autorovi za prezentaciu a prakticke skusenosti s objektivom v terene. V danej cenovej hladine si tento sirokac asi sotva najde konkurenciu!

Ako majitel Nikon Z systemu by som nieco podobne uvital, snad sa Samyang odvazi casom preniest to aj k nam. Sam vlastnim Samyang 10mm f/3.5, co je povodny F-mount objektiv, pripojeny cez FTZ adapter, ultrasiroke zabery su teda nieco . Ale svetelnejsi kus f/2.8 14mm s 82mm filtre berucim predkom by nebol na zahodenie. Nuz snad jedneho dna sa aj my NikonZaci dockame...
 
7gismo
2022-08-01 14:47:24
Ups, musim reagovat sam na seba, lebo cas editovat povodny prispevok mi vyprsal . Tak objektiv je dostupny aj pre Nikon Z system uz dost dlhu dobu, aj ked nema autofocus (na rozdiel od Sony E-mount).

https://www.samyanglens.com/en/product/product-view.php?seq=426
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia