Hore

Samyang 500/6,3 mirror lens - donutkový efekt

Za čias filmu, keď po digitále nebolo ani vidu ani slychu, bol som fanúšikom dnes už neexistujúcej značky Minolta. V jednom z prospektov na niektorý z vyšších modelov zrkadloviek som zbadal fotografiu, ktorá ma ihneď zaujala. Veď na to sú tie prospekty robené, aby vás ohúrili a prinútili ku kúpe. Fotografia bola úplne iná ako tie ostatné. Pozadie bolo rozostrené do efektných krúžkov (donutkový efekt). Pod fotografiou bol text: Minolta AF Reflex 500 mm F8. Bol to objektív zrkadlovej konštrukcie. Nádherný dizajn a k tomu naviac automatické zaostrovanie (s veľkou pravdepodobnosťou jediný zrkadlový objektív s automatickým zaostrovaním). Dodnes ho nájdete v portfóliu Sony, samozrejme už so zmenenou značkou. Tento objektív nebol a ani nie je lacný. Dúfať pred 15 rokmi, že naň narazíte v bazári bolo rovnako pravdepodobné, ako že vyhráte Športku. Od tých čias mávam obdobia, kedy by som rád takýto typ objektívu vyskúšal. Do rúk sa mi napokon dostal zrkadlový objektív Samyang s ohniskovou dĺžkou 500 mm a svetelnosťou F6,3.


Prv než sa pustím do recenzie, bude dobré vysvetliť, čo to vôbec zrkadlový objektív je. Fanúšikovia astronómie môžu nasledujúce riadky preskočiť. Zrkadlová konštrukcia je u astroteleskopov bežná. Optická sústava väčšina objektívov je tvorená šošovkami. Čím dlhšia je ohnisková dĺžka objektívu, tým je stavebná dĺžka objektívu väčšia, najmä ak sa k tomu pridá aj lepšia svetelnosť. Ako objektív zmenšiť? Využitím zrkadiel. Využitím odrazu svetla v objektíve skrátite jeho konštrukčnú dĺžku na polovicu. Jednoduchšia konštrukcia znamená aj nižšiu hmotnosť, úsporu materiálu a nižšiu cenu. Prečo sa potom zrkadlové objektívy vo fotografii neujali tak ako v astronómii?


Zjednodušená schéma konštrukcie zrkadlového objektívu. 

Zrkadlový objektív má hneď niekoľko nevýhod. Ak majú byť zachované kompaktné rozmery, je to na úkor svetelnosti, ktorá je podpriemerná. Lepšiu svetelnosť dosiahnete zväčšením priemeru zrkadla. Zrkadlový objektív nemá clonu, neustále pracujete len s clonou danou svetelnosťou objektívu. Nemôžete ovplyvňovať hĺbku ostrosti. Svetelnosť takýchto objektívov sa pohybuje medzi f/6,3 až f/11. To je podpriemerná svetelnosť, vychádzajú dlhšie expozičné časy, obraz v hľadáčiku je tmavý. Zrkadlové objektívy nemajú optickú stabilizáciu, pokiaľ nemáte stabilizovaný snímač, je nutnosť používať statív. S výnimkou spomínaneho objektívu Minolta (Sony), nemajú tieto objektívy automatické zaostrovanie. Majú pevnú ohniskovú dĺžku, čo nemusí každému vyhovovať. Zaujímavý bokeh je tak neštandardný, že ho chcete len v určitých situáciách a v iných by pôsobil rušivo. Veľkú úlohu zohráva aj nižšia obrazová kvalita oproti šošovkovým objektívom, fotografie nie sú tak ostré a slabší je aj prenos kontrastu. Prečo si potom takýto objektív zaobstarať?

Zrkadlový objektív nie je na každodenné používanie. Musím vás sklamať, ale nie je to lacná náhrada silných teleobjektívov pre šport či wildlife. Ak vás napadlo, že si objektív kúpite pre tieto účely, budete trpko sklamaní. Objektív po prvom fotení hodíte do skrine alebo pod cenu predáte. Vďaka cenovej politike Samyangu, ktorý vyrába objektívy dostupné aj menej majetným fotografom si tento objektív môžete kúpiť ako “korenie” vašej fotografickej tvorby. Zaujímavý doplnok portfólia. Smelo ho môžeme zaradiť do skupiny s objektívmi Lensbaby, Holga, Pinhole. Objektívmi, ktoré nie sú výnimočné obrazovou kvalitou po technickej stránke, ale obrazovou kvalitou po stránke estetickej. S Lensbaby sa vyhrajete s naklápaním roviny ostrosti, Holga a Pinhole prinášaju do digitálu čaro starých fotoaparátov. A zrkadlový objektív? Ten má nenapodobniteľný bokeh.

Dizajn a konštrukcia

Samyang 500/6,3 je manuálny objektív zrkadlovej konštrukcie. Optickú sústavu tvorí kombinácia zrkadiel a šošoviek. Dizajnom pripomína plechovku od farby. Tubus je striekaný bielou farbou “slonová kosť”. Neznalí hneď tipujú na “L”-kové sklo od Canonu. Objektív je univerzálny pre rôzne fotoaparáty. Keďže netreba prenášať informácie o clone a zaostrovaní, nepotrebuje objektív žiadne kontakty. Využíva preto dnes už menej známy spôsob pripojenia cez T2 adaptér. Samotný objektív je vybavený závitom, naň sa pripevní T2 adaptér pre konkrétny typ bajonetu. T2 adaptér je lacný a ak máte rôzne značky fotoaparátov, stačí si dokúpiť príslušné T2 adaptéry.

Zaostrovací prstenec je široký s pomerne dlhou dráhou. Pri zaostrovaní sa tubus vysúva dopredu. Dĺžka objektívu sa zmení o necelé 2 cm. Predná obruba je vybavená závitom s priemerom 96 mm, na ktorý filtre nezoženiete, ale načo aj. Uplatnenie nájde pre upevnenie slnečnej clony, ktorá ale nie je v cene. Podobne ako u iných objektívov s veľkým priemerom, umožňuje aj tento použitie filtrov v zadnej časti. Za posledným optickým členom je závit s priemerom 34 mm.
Až na zadnú plastovú časť je objektív vyrobený z kovu. Spracovanie je solídne, minimum pohyblivých častí dáva predpoklad pre minimálnu kazovosť.



Pohľad na predné krycie sklo, v strede je upevnené sekundárne zrkadlo otočené smerom k fotoaparátu.


Pohľad “do vnútra” na primárne zrkadlo.


Detail zaostrovacieho prstenca. Stupnica by mala byť natočená smerom nahor, rovnako aj štítok. Pootočenie je spôsobené asi použitým T2 adaptérom. Na funkcionalitu a prácu s objektívom nemá táto chybička krásy žiaden vplyv. 

Predné krycie sklo vyzerá byť bez reflexnej úpravy, ak má aspoň jednu antireflexnú vrstvu, nech mi v Samyangu prepáčia. Šošovky by ale mali byť vybavené antireflexnými vrstvami, aspoň tak to naznačuje skratka MC (multi coated) v názve objektívu. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 2 m, nie 3,5 m ako píše v popise na stránke firma Mini-Max.sk, ktorá nám objektív do testu zapožičala.

Hmotnosť je nezanedbateľných 705 gramov pri rozmeroch 98 x 119,5mm, ale vzhľadom na objem je objektív pocitovo pomerne ľahký.
Až pri fotení produktových záberov som si všimol, že na štítku je označenie DX. Žeby bol objektív určený len pre APS-C zrkadlovky? Na Full Frame Nikone D800E vykresľuje celé pole snímača, bez vinetácie. Ani Samyang na svojich stránkach nepíše nič o obmedzení vzhľadom na veľkosť snímača.

Objektív v praxi

Tak som si zvykol na teleobjektívy so stabilizátorom, že na to trasenie obrazu v hľadáčiku som nebol pripravený. A to som objektív testoval na Full Frame fotoaparáte Nikon D800E. Na APS-C zrkadlovke to musí byť ešte horšie. Ak nechcete neúmerne dvíhať ISO, odporúčam používať statív alebo aspoň monopod. Vďaka veľkému hľadáčiku sa mi zaostrovalo relatívne dobre. U lacnejších fotoaparátov s menším a tmavším hľadáčikom to ale jednoduché nebude. Aj takmer nepatrné pootočenie zaostrovacieho prstenca rozhoduje o tom, či máte fotografiu ostrú, alebo je to kandidát pre výlet do koša. Viacerí majitelia tohto objektívu preto budu využívať manuálne zaostrovanie v živom náhľade, kde si môžu aktivovať lupu. Pri zaostrení na 5 m je hĺbka ostrosti necelých 3,5 cm, čo nie je veľa priestoru na to, aby ste neurobili chybu. T2 adaptér je bez kontaktov, takže vo fotoaparátoch nebude fungovať diaľkomer, ktorý by vám potvrdil, že je zaostrené.


Aj keď sa mi lietadlo v hľadáčiku zdalo ostré, na fotke nie je. Zaostrovať na pohyblivé objekty je obtiažne. 

Až po prvom fotení som si všimol, že mám pri fotkách divný EXIF. Ten je síce nepodstatný, ale pri neskoršom prezeraní archívu môže mýliť. Vo fotoaparáte som preto manuálne nastavil ohniskovú dĺžku a svetelnosť manuálneho objektívu. Túto funkciu majú len vyššie modely od Nikonu. Pre používanie objektívu ale nezohráva žiadnu úlohu.

Kedže objektív sa k fotoaparátu nepripája cez žiadne kontakty, ktoré by prenášali informácie o svetelnosti, čo je vlastne jediné clonové číslo, prepol som fotoaparát do manuálneho expozičného režimu. Využil som to, že Nikon D800E má v programe M možnosť nastaviť citlivosť ISO automaticky. Meranie som nechal na fotoaparát, nastavil som 1/1000 sekundy (väčšinou), clonu samozrejme f/6,3 a nechal fotoaparát nech mení ISO podľa množstva svetla. Z hľadiska nastavenie expozície som mal “veget”, akoby som fotil v plnej automatike. Po prvotnom nastavení som sa už o nič nemusel starať a kolečiek som sa ani nedotkol. Mohol som sa plne sústrediť na zaostrovanie.

Optická kvalita

Vďaka zrkadlovej konštrukcii a minimu šošoviek je objektív prakticky bez chromatickej chyby tak, ako ju poznáme zo šošovkových objektívov, fialové alebo zelené okraje. Pripomína skôr chybu jednoduchých makrošošoviek. Slabý je prenos kontrastu a prakticky každej fotografii treba v počítači kontrast pridať.
V porovnaní aj s lacnými telezoomami je ostrosť podpriemerná. Zbytočne budete hľadať na fotkách ostrosť na úrovni pixelov. Žiadne ostré oko, žiadna detailná kresba v pierkach holuba.


Z hľadiska ostrosti je toto maximum, ktoré z objektívu dosiahnete.


Jemné detaily peria budete hľadať márne.


Nepené “haló” mimo hĺbky ostrosti pripomína chromatickú chybu nekvalitných makro predsádok.

Prstence, prstence, chcem prstence!

Aj keď som objektív testoval ako náhradu šošovkového teleobjektívu, mojim hlavným cieľom bolo nafotiť prstence (bokehové). Dá sa povedať, že som bol nimi posadnutý. Rozostriť pozadie do krúžkov ale nie je vôbec jednoduché. Vôbec nestačí zaostriť na niečo blízke a čakať, že sa pozadie do krúžkov rozostrí. Tak to nefunguje. Krúžky dosiahnete len pri určitej konštalácii vzdialenosti vás od pozadia, vás od fotografovaného objektu a fotografovaného objektu od pozadia. Inak budete mať bokeh ako zo šošovkového objektívu. Záleží aj na členitosti pozadia. Postupne som sa naučil vyhľadávať vhodné pozadie: stromy, sčerenú vodnú hladinu, striekajúcu vodu fontány... Rovnako dôležité je aj správne svetlo. Najlepšie je protisvetlo a bočné svetlo.


Aké krásne by bolo urobiť z vodných kvapiek prstence?


Ak vodu rozostrím, rozostrí sa aj socha. Tadiaľto cesta nevedie.


Musel som nájsť objekt (lampu), ktorý je od fontány v správnej vzdialenosti. Konečne mám krúžky.

Plusy a mínusy

+  nízka cena
+  kvalitné spracovanie
+  kompaktné rozmery
+  univerzálnosť
+  relatívne slušná svetelnosť
+  zaujímavý “donutkový” efekt

-  nemožnosť použiť funkciu diaľkomera a s tým spojené obtiažné zaostrovanie
-  clona nie je v cene, ani krytka T2 adaptéru
-  mäkká kresba
-  bokeh, keď nevznikne “donutkový” efekt

Záver


Nečakal som od objektívu žiadne zázraky, obmedzenia mi boli zrejmé už roky. Chcel som si ho ale vyskúšať, najmä pre unikátne rozostrenie. Objektív nesklamal a ani neprekvapil. Na cenu 139€ je objektív veľmi slušne spracovaný. Mínusom je absencia krytky T2 adaptéra a slnečnej clony, radšej by som ich vymenil za pribalené koženkové puzdro.

S objektívom sa nedá fotografovať pohyb. Pri malej hĺbke ostrosti by ste ručne nestačili preostrovať. Optická kvalita je podpriemerná, čo ale nemusí byť prekážkou. V spojení s postprocesingovými efektami môžete dostať vizuálne zaujímavé fotografie. Veď aj od Lensbaby nikto neočakáva rezavo ostrú kresbu.

Samyang 500/6,3 je fotografická hračka, ktorú sa rozhodne nemusíte báť vyskúšať. Ani chvíľu neuvažujte, že nahradí objektívy typu Nikon AF-S 80-400/4,5-5,6GVR, Sigma AF 120-400/4,5-5,6 DG OS HSM, či Canon EF 400/5,6L USM. Ak od neho nebudete očakávať, že je to objektív pre šport a wildlife, a naučíte sa s ním pracovať, dokážete s ním urobiť zaujímavé fotografie, ktoré spestria vaše fotografické portfólio. Objektív nájde svoje využitie napr. v niektorých zamestnaniach, kde je potrebné fotografovať vzdialené objekty, ale nie je kladený dôraz na vysokú obrazovú kvalitu. Napr. pri montovaní anténových vykrývačov, stožiarov elektrického vedenia a podobne.
 

Objektív nám do testu zapožičala firma mini-max.sk.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jan.zitniak
2013-07-31 06:59:12
Zaujímavý konštrukčný princíp tohto objektívu. Opäť som si rozšíril obzor. Ten donutkový efekt má svoje čaro. Mäkká kresba ma vôbec nepresvedčila.
 
viliamtel
2013-07-31 07:21:17
Podobne je na tom aj Sigma 600 mm F8 ktoru som vlastnil pre pár rokmi vhodne akurat pre žiačiatočnika ked chce relativne lacne tele....vhodne tak akurat na pozorovanie mesiaca točenie videa na veľke vzdialenosti ....
 
Duvaliere
2013-07-31 07:51:18
Ten bokeh je suprový. Pred časom som si chcel tento objektív zakúpiť aj kvôli tej cene, ale myslel som práve na šport a wildlife no prvé recenzie ma odhovorili. Z celej produktovej rady Samyang ešte na zváženie ostáva Samyang 85mm f/1.4 AE Aspherical IF UMC. Ďakujem za poučný článoček
 
Napster050
2013-07-31 08:13:42
nj, drahá odpadová trubka...
 
om1ci
2013-07-31 08:13:44
Na odfotenie mesiaca by to asi nebolo, kvôli tej ostrosti...?
Lebo z ciny kupis aj 800mm/f8 za cca 80 EU
 
JohnNewton
2013-07-31 08:15:05
Užitočná a vyčerpávajúca informácia pre každého, kto s takýmto sklom ešte nemá skúsenosť.
 
bonifacko
2013-07-31 08:20:12
Kašlať na to, zbytočne vyhodene eurače. Kvalita obrazu je primarne odvíjana od kvality zhotovenie zrkadlovej plochy. Nepravidelny geometricky tvar zaručuje zly obraz.
 
sherpa
2013-07-31 09:00:22
ten donutkovy efekt ma donutil sa zamysliet ci nie je jednoduchsie pomenovat to kruzkami sklo fajnove {teda vlastne zrkadlo} ale fakt na 1 fotku za pol roka do katalogu.
mala otazka na Karola > to sekundarne zrkadlo na fotkach vyzera ze je velmi hrube, aspon tak 3 cm......to je naozaj tak? resp. ma okolo seba akoby sivy konicky tubus nieco na sposob tienacej clony pre odstranenie reflexov?
 
legolas380
2013-07-31 11:26:16
príspevok od: Napster050
nj, drahá odpadová trubka...
este aj jaka kratka
 
sherpa
2013-07-31 11:37:24
príspevok od: bonifacko
Kašlať na to, zbytočne vyhodene eurače. Kvalita obrazu je primarne odvíjana od kvality zhotovenie zrkadlovej plochy. Nepravidelny geometricky tvar zaručuje zly obraz.
kvalitne zrkadla stoja vela.......Hubble ci Mauna su jednoduchym prikladom.
 
Paulie
2013-07-31 11:48:21
príspevok od: sherpa
kvalitne zrkadla stoja vela.......Hubble ci Mauna su jednoduchym prikladom.
To je síce pravda, ale tie niesú zo sériovej výroby, kde mašina vychŕli 1400kg/hod.
Mimocgodom aj s Hubbleom boli problémy, práve kvôli zlému vybrúseniu zrkadla, našťastie na to prišli ešte počas montáže a chybu z väčšej časti odstránili.
 
Peter1111
2013-07-31 12:21:47
Prvých 29 fotiek je fotené 85mm f1.4 to na porovnanie?Inak vďaka za info.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-07-31 12:24:12
príspevok od: Peter1111
Prvých 29 fotiek je fotené 85mm f1.4 to na porovnanie?Inak vďaka za info.
Preco tomu tak je vysvetluje odstavec v casti Objektiv v praxi
 
Peter1111
2013-07-31 12:27:41
príspevok od: Karol Srnec
Preco tomu tak je vysvetluje odstavec v casti Objektiv v praxi
Prepáč skôr som článok prebehol...
 
Vixen
2013-07-31 12:58:32
príspevok od: jan.zitniak
Zaujímavý konštrukčný princíp tohto objektívu. Opäť som si rozšíril obzor. Ten donutkový efekt má svoje čaro. Mäkká kresba ma vôbec nepresvedčila.
Táto optická konštrukcia pochádza so 17 storočia a v astronómii sa s veľkou obľubou používa do dnes .
http://cs.wikipedia.org/wiki/Dalekohled
 
jan.zitniak
2013-07-31 14:26:28
príspevok od: Vixen
Táto optická konštrukcia pochádza so 17 storočia a v astronómii sa s veľkou obľubou používa do dnes .
http://cs.wikipedia.org/wiki/Dalekohled
Vďaka za odkaz
 
Luboss7
2013-07-31 15:28:53
príspevok od: Paulie
To je síce pravda, ale tie niesú zo sériovej výroby, kde mašina vychŕli 1400kg/hod.
Mimocgodom aj s Hubbleom boli problémy, práve kvôli zlému vybrúseniu zrkadla, našťastie na to prišli ešte počas montáže a chybu z väčšej časti odstránili.
Prišli na to bohužiaľ až keď bol ďalekohľad na obežnej dráhe, takže ho opravili až dodatočne vo vesmíre, pomocou nejakého korekčného člena. Podrobnosti nájdeš aj na wikipédii.
 
fofoja
2013-07-31 17:04:27
kupovať ten objektív kvôli bokechu ?! to si spravím na hoc akom objektíve zadarmo, fotené teraz pod mrakom, v pozadí strom
 
jan.zitniak
2013-07-31 20:11:49
príspevok od: fofoja
kupovať ten objektív kvôli bokechu ?! to si spravím na hoc akom objektíve zadarmo, fotené teraz pod mrakom, v pozadí strom
Tak prezraď viac . Je to postprocess?
 
Y535
2013-07-31 20:54:12
foto č. 50 je naj, tie donutky sa mi veru páčia...
 
fofoja
2013-07-31 20:55:37
príspevok od: jan.zitniak
Tak prezraď viac . Je to postprocess?
nie je to odfotené tak ako vidíš
 
jan.zitniak
2013-07-31 21:03:34
príspevok od: fofoja
nie je to odfotené tak ako vidíš
Ok a teda ako? Je to nejaká predsádka? Som zvedavý ...
 
fofoja
2013-07-31 21:07:41
príspevok od: jan.zitniak
Ok a teda ako? Je to nejaká predsádka? Som zvedavý ...
asi takto nejak http://www.youtube.com/watch?v=rsv-vb-T1Io
 
jan.zitniak
2013-07-31 22:43:25
príspevok od: fofoja
asi takto nejak http://www.youtube.com/watch?v=rsv-vb-T1Io
Vyborny tip, vdaka!
 
fofoja
2013-07-31 22:47:04
príspevok od: jan.zitniak
Vyborny tip, vdaka!
staršie skušobné
 
fofoja
2013-07-31 22:52:19
príspevok od: fofoja
staršie skušobné
nechce mi zobrať foto
 
zola
2013-07-31 23:31:25
Kvalita vystupu zavisi od kvality zrkadla. Co sa tyka mnozstva zachyteneho svetla zrkadlove objektivy bezkonkurencne porazaju sosovkove. Tie sa napr v astronomii, kde ide o mimoriadne rozlisenie, nepouzivaju. Myslim, ze tento tu prezentovany obsahuje lacne nepresne zrkadlo a nekvalitnu opticku cast (f8!) a tomu aj odpovedajucu nizku cenu. Kdesi som cital, ze existuje lobing a zotrvacnost firiem vyrabajuce sosovkove objektivy, ale ze buducnost patri zrkadlam.
 
bonifacko
2013-08-01 07:28:12
príspevok od: zola
Kvalita vystupu zavisi od kvality zrkadla. Co sa tyka mnozstva zachyteneho svetla zrkadlove objektivy bezkonkurencne porazaju sosovkove. Tie sa napr v astronomii, kde ide o mimoriadne rozlisenie, nepouzivaju. Myslim, ze tento tu prezentovany obsahuje lacne nepresne zrkadlo a nekvalitnu opticku cast (f8!) a tomu aj odpovedajucu nizku cenu. Kdesi som cital, ze existuje lobing a zotrvacnost firiem vyrabajuce sosovkove objektivy, ale ze buducnost patri zrkadlam.
svetelnost je 6,3. No všetci vieme, že ak by to bol objektív zo šošoviek, tak by nestal 239€. Tie zrkadlove objektívy môžu byt realne kdesi v takejto ohniskovej vzdialenosti. Šošovkove objektívy budú ešte velmi dlho.
 
bonifacko
2013-08-01 07:33:59
tak pardon, iba 139€
http://www.mini-max.sk/product/default/1548
nechcem ani zadara
 
SkyVessel
2013-08-01 10:54:25
Neprodává někdo starší kousek?
 
Paulie
2013-08-01 13:00:07
príspevok od: Luboss7
Prišli na to bohužiaľ až keď bol ďalekohľad na obežnej dráhe, takže ho opravili až dodatočne vo vesmíre, pomocou nejakého korekčného člena. Podrobnosti nájdeš aj na wikipédii.
Niesom istý ako to bolo presne, nebolo to včera, sa pamätám tak že to bolo ešte na Zemi ale netvrdím že to tak muselo byť. Ide o to že tam tá chyba bola a pritom to nieje nejaký lacák od Sammyho
Na wikipédiu sa príliš nespolieham, tam sa toho už popísalo...
 
calven
2013-08-01 13:27:42
príspevok od: Paulie
Niesom istý ako to bolo presne, nebolo to včera, sa pamätám tak že to bolo ešte na Zemi ale netvrdím že to tak muselo byť. Ide o to že tam tá chyba bola a pritom to nieje nejaký lacák od Sammyho
Na wikipédiu sa príliš nespolieham, tam sa toho už popísalo...
Určite Hubbla opravovali až hore. Na chybu totiž došli až po tom, ako Hubble poslal na zem prvé údaje/fotky.
 
stanley237
2013-11-27 01:03:55
Co myslite jako to bude vyzerat s jeho bratom 800mm...??...co je podla vas lepssie kupit konvertor 2x..napr na 'setak' 80:300...alebo ten 800mm...hmm??...dakujem...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-11-27 06:42:09
príspevok od: stanley237
Co myslite jako to bude vyzerat s jeho bratom 800mm...??...co je podla vas lepssie kupit konvertor 2x..napr na 'setak' 80:300...alebo ten 800mm...hmm??...dakujem...
Z blata do kaluze. Ani s jednym sa neda nic rozumneho fotit. Neprakticke riesenia.
 
riske
externý redaktor 2014-04-08 08:43:23
príspevok od: om1ci
Na odfotenie mesiaca by to asi nebolo, kvôli tej ostrosti...?
Lebo z ciny kupis aj 800mm/f8 za cca 80 EU
Tento objektív je podľa mňa použiteľný práve iba na fotografovanie Mesiaca. Nie je totiž naň treba svetelnosť a čím dlhšie ohnisko tým lepšie. S tou slabšou ostrsťou by som si fakt nelámal hlavu. Už len preto, že seeing (turbolencie v atmosfére) spoľahlivo vačšinu detajlov zabije...
Inak na Mesiac je 800mm f8 je lepšia voľba...
 
branislavP
2014-11-01 23:57:26
príspevok od: riske
Tento objektív je podľa mňa použiteľný práve iba na fotografovanie Mesiaca. Nie je totiž naň treba svetelnosť a čím dlhšie ohnisko tým lepšie. S tou slabšou ostrsťou by som si fakt nelámal hlavu. Už len preto, že seeing (turbolencie v atmosfére) spoľahlivo vačšinu detajlov zabije...
Inak na Mesiac je 800mm f8 je lepšia voľba...
Mam Nikon D51OO. nedavno sa mi naskytla možnost kupy tohto objektivu aj s telekonventorom 2x za 25 e. Neodolal som a za tu cenu som ho kupil. P prečitani tejto recenzie suhlasim s autorom o nevyhodach tohto objektivu. Nevidi sa mi však jedna vec ktoru autor prezentuje a to ,že použiva 1/1000. Mne ten objektiv na M ku urobi slušne exponovany zaber maximalne do 1/15O. Nema tam autor chybu, alebo ju robim ja?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-11-02 10:31:38
príspevok od: branislavP
Mam Nikon D51OO. nedavno sa mi naskytla možnost kupy tohto objektivu aj s telekonventorom 2x za 25 e. Neodolal som a za tu cenu som ho kupil. P prečitani tejto recenzie suhlasim s autorom o nevyhodach tohto objektivu. Nevidi sa mi však jedna vec ktoru autor prezentuje a to ,že použiva 1/1000. Mne ten objektiv na M ku urobi slušne exponovany zaber maximalne do 1/15O. Nema tam autor chybu, alebo ju robim ja?
Expozicia musi zodpovedat svetelnym podmienkam. Ked si pozries fotky v galerii, su fotene za velmi dobrych svetelnych podmienok. Ku kazdej je EXIF, kde si mozes pozriet expozicny cas a ISO. Clona je samozrejme pevna, u zrkadloveho objektivu sa neda nastavit. Za danych svetelnych podmienok vychadzali casi okolo 1/800 -1/1000 aj pri ISO okolo 100.
 
branislavP
2014-11-13 21:17:13
príspevok od: Karol Srnec
Expozicia musi zodpovedat svetelnym podmienkam. Ked si pozries fotky v galerii, su fotene za velmi dobrych svetelnych podmienok. Ku kazdej je EXIF, kde si mozes pozriet expozicny cas a ISO. Clona je samozrejme pevna, u zrkadloveho objektivu sa neda nastavit. Za danych svetelnych podmienok vychadzali casi okolo 1/800 -1/1000 aj pri ISO okolo 100.
Vdaka za dobru radu. Je nivembera ta slnečna intenzita je už oproti letnym mesiacom hodne slabšia. Ale aj tak mi pri 1/5OO vyskoči ISO hodne hore /8OO/. No a vyžaduje tento objektiv stabilny stativ , inač je nepoužitelny.
 
RichPhoto
2014-11-13 23:09:48
príspevok od: branislavP
Vdaka za dobru radu. Je nivembera ta slnečna intenzita je už oproti letnym mesiacom hodne slabšia. Ale aj tak mi pri 1/5OO vyskoči ISO hodne hore /8OO/. No a vyžaduje tento objektiv stabilny stativ , inač je nepoužitelny.
Nezabudaj na to, ze aj TC 2x co mas na tom ti bere svetelnost, takze vyslednu clonu mas 16. To sa ani necududuj tym casom.
 
branislavP
2014-11-15 18:29:49
príspevok od: RichPhoto
Nezabudaj na to, ze aj TC 2x co mas na tom ti bere svetelnost, takze vyslednu clonu mas 16. To sa ani necududuj tym casom.
Original PC2x som dostal k objektivu, ale použil som ho len raz na skušku. Až take ohnisko nepotrebujem pri Crope 1,5 mam ohnisko 750 a to mi stači. Jasne ,že použitim telekonventora ide svetelmost hodne dole.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované