Hore

Samyang AF 14mm F2.8 F pre Nikon F

Superširokouhlých objektívov nie je na trhu veľa. Sú konštrukčne náročné, pretože treba korigovať veľa optických chýb. Preto ani nie sú lacné.

Veľa fotografov hľadá cenovo rozumnú a dostatočne kvalitnú alternatívu drahých originálnych objektívov. Samyang je známy tým, že vie vyrobiť kvalitné a cenovo dostupné objektívy. Väčšinou však majú manuálne zaostrovanie, čo ich využitie obmedzuje. Samyang AF 14mm F2.8 F je prvý AF objektív značky, pre zrkadlovky Nikon s bajonetom F. Navrhnutý je pre plnoformátové zrkadlovky radu FX, ale môžete ho používať aj na DX zrkadlovkách s APS-C snímačom. Samyang vyrába aj varianty s bajonetom Canon EF a Sony E.

Špecifikácia

Samyang AF 14mm F2.8 F je prvý AF superširokouhlý objektív pre zrkadlovky Nikon s bajonetom F. Navrhnutý je pre plnoformátové zrkadlovky radu FX, ale môžete ho používať aj na DX zrkadlovkách s APS-C snímačom. Tam bude ekvivalentná ohnisková dĺžka 21 mm.

Objektív má automatické zaostrovanie, využívajúce lineárny krokový motorček. Tubus objektívu je kovový, utesnený pred prachom a vodou. Optická sústava sa skladá z 15 prvkov v 10 skupinách, 2 prvky sú asférické, jeden typu ED a štyri HR. Antireflexné vrstvy sú typu UMC. Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť je 20 cm. Objektív má pevnú slnečnú clonu a je bez závitu pre filter. Hmotnosť je 474 g.


Schéma optickej konštrukcie.


Názov

AF 14 mm F2,8 F

Rozsah clony

F2,8 až 22

Optická konštrukcia objektívu

15 prvkov v 10 skupinách

Špeciálna šošovka

ASP2, ED1, HR4

Povlak

UMC

Minimálna zaostrovacia vzdialenosť

0,20 m

Maximálny maginačný pomer

x 0,15

Veľkosť filtra

-

Počet lamiel clony

7

Bajonet

Nikon F

Uhol záberu

Plný formát

116,6 ˚

ASP-C

92,8 ˚

Maximálny priemer

90,5mm

Dĺžka

93,1mm

Hmotnosť bez krytiek

474g

AF Motor

Lineárny krokový motorObjektív v praxi

Objektív som testoval na fotoaparáte Nikon D800E, čo je plnoformátová zrkadlovka s rozlíšením 36 Mpx. Keď som testoval prvé AF Samyangy na Sony A7 II, robilo im zaostrovanie veľké problémy. Testovaný objektív funguje na Nikone D800E tak ako má. Zaostrovanie je svižné, nastavenie clony funguje bez problémov.

Vlastnil som skvelý Nikon AF-S 14-24/2,8G, dnes už je legendou a pre mňa je etalónom superširokouhlých objektívov. Testovaný Samyang ponúka rovnaký najširší uhol a rovnakú svetelnosť, pri menej ako polovičnej cene a hmotnosti len 474 g.

Kvalita spracovania objektívu je výborná a pripomína mi Zeiss objektívy pre Sony. Čierne kovové telo je decentne dekorované strieborným a červeným metalickým pásikom. Nechýba utesnenie pred prachom a vodou. Dizajn je jednoduchý, účelný. Na objektíve sa nachádza jediný prepínač, je ním AF/M.

Jemne vrúbkovaný prstenec manuálneho zaostrovania je široký a nie je priamo prepojený so zaostrovacou sústavou, prenos zaostrovania je elektronický. Aj preto chýba okienko so zaostrovacou stupnicou. Tá bude chýbať fotografom, ktorý využívajú hyperfokálne nastavenie, kedy sa objektív zaostrí na jednu vzdialenosť, zvolí sa vyššie clonové číslo a využíva sa veľká hĺbka ostrosti. S týmto objektívom na FF fotoaparáte, ak zaostríte na 3 m a nastavíte clonu f/111, je hĺbka ostrosti od 0,5 m po nekonečno.

Predný člen je výrazne vypuklý a chránený nedemontovateľnou tvarovanou slnečnou clonou, na ktorú sa nasadzuje veľká nasúvacia krytka. Na objektív nie je možné nasadiť filter. Ak si fotografi objektív obľúbia, môže sa nájsť výrobca držiaka pre zásuvné filtre. Najšikovnejší si ho vyrobia na 3D tlačiarni.

Samyang AF 14mm F2.8 F je superširokouhlý objektív z uhlom záberu 116,6 ˚ (uhlopriečne na FF fotoaparáte). To je veľmi široký uhol záberu, ktorý využijete pri fotografovaní architektúry a krajiny. V interiéri, keď sa postavíte do rohu miestnosti, zachytíte všetky štyri steny.


S extrémne širokým uhlom záberu sa vám do záberu zmestí takmer každá budova, aj keď nemáte dostatok priestoru, aby ste poodstúpili.

Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť je 20 cm od roviny snímača. Pri nej je zväčšenie 0,15x. Pri fotení detailov a môžete pokúsiť o rozostrenie pozadia. Objektív to dokáže, ale bokeh nie je výtvarne atraktívny a tak je lepšie používať veľkú hĺbku ostrosti.


Objektív zaostruje od 20 cm, ale pri fotení sú musíte dávať pozor na výraznú perspektívu.


Pri clone f/2,8 a krátkej zaostrovacej vzdialenosti môžete pozadie rozostriť. Či sa vám bokeh páči, nechám na vás.

Obrazová kvalita

Antireflexné vrstvy sú účinné a na vypuklom prednom člene vzniká minimum reflexov. To poteší krajinkárov za slnečného počasia. Výborne je korigovaná chromatická chyba, slabé náznaky objavíte občas na úplnom kraji fotografie. V tomto je objektív lepší ako spomínaný Nikkor AF-S 14-24/2,8G. V protisvetle dochádza len k malému difúzovaniu svetla do tieňov. Superširokouhlé objektívy sú zvyčajne na protisvetlo a bodové svetlo v obraze veľmi citlivé. Samyang pri návrhu a výrobe odviedol výbornú prácu.

Sférické skreslenie je prekvapujúco malé a väčšinou ho netreba ani softvérovo korigovať. Výraznejšia je vinetácia, ktorá nezmizne ani pri výraznejšom priclonení, tu už softvérová korekcia má význam.


Slnko tesne za hranou, to sú náročné svetelné podmienky pre každý superširokáč. Reflexy sú malé a dokazujú skvelú účinnosť antireflexných vrstiev UMC.


Takýto strom v protisvetle spoľahlivo odhalí chromatickú chybu. U superširokouhlých objektívov bolo bežné, že vetvičky boli lemované fialovými a zelenými kontúrami. Tu ich nenájdete.


Široký uhol záberu oceníte v interiéri, sférické skreslenie je malé, ako dokazujú línie regála na pravej strane.

Širší stred má vynikajúcu ostrosť a smerom ku krajom a rohom sa postupne ostrosť znižuje. V priestore treba dôsledne cloniť, aby ste mali skutočne veľkú hĺbku ostrosti. Je zaujímavé, že clona nemá výraznejší vplyv na ostrosť v najkrajnejších rohoch. Aj keď je v nich kresba horšia, nie sú rozmazané a to ani pri plne otvorenej clone.


Oficiálne MTF grafy.

Záver

Po konštrukčnej stránke je testovaný objektív spracovaný kvalitne. Kovové telo je utesnené pred prachom a vodou. Objektív tak môžete používať aj za horších poveternostných podmienok, alebo v znečistenom prostredí. Vďaka fungujúcemu automatickému zaostrovaniu neobmedzuje fotografa, ako jeho manuálny predchodca.

Opticky je objektív veľmi dobrý a netrpí na bežné chyby superširokáčov. Je málo citlivý na reflexy, chromatickou chybou prakticky netrpí. Výraznejšia je vinetácia, ktorá sa dá ale ľahko potlačiť v editore. Ostrosť je výborná až na extrémne rohy, ale ani tam nenájdete mazanicu a to ani pri plne otvorenej clone.

Parametre objektívu ho predurčujú na fotenie krajiny, architektúry (interiér aj exteriér) a vďaka dobrej svetelnosti aj na reportáž. Tu si ale treba dávať pozor na výraznú perspektívu, ktorá môže deformovať ľudské proporcie.

Samyang AF 14mm F2.8 F je vydarený objektív za rozumnú cenu, ktorý poteší nejedného náročného fotografa, ktorý nemá na drahý objektív priamo od Nikonu. Objektív sa vyrába aj vo verzii pre fotoaparáty Canon EOS s bajonetom EF a bezzrkadlovky Sony s bajonetom E.

Zalovil som v archíve a pozrel si fotografie z môjho bývalého Nikkoru AF-S 14-24/2,8G. Samyang sa mu vyrovná, čo sa týka optickej kvality. Dokonca má lepšie korigovanú chromatickú chybu Samozrejme nie je to zoom a tak je menej praktický. To ale vyvažuje cenou, ktorá je o viac ako 1000€ nižšia.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
j.a.r.o.
2019-03-18 07:38:00
Škoda tej nemožnosti nasadiť CPL filter. Akurát zvažujem širokáč a N14-24 som taktiež bohužiaľ vyradil z toho istého dôvodu. ;( Možnože by mohli nanášať priamo na šošovku CPL vrstvu
 
majster333
2019-03-18 08:37:21
príspevok od: j.a.r.o.
Škoda tej nemožnosti nasadiť CPL filter. Akurát zvažujem širokáč a N14-24 som taktiež bohužiaľ vyradil z toho istého dôvodu. ;( Možnože by mohli nanášať priamo na šošovku CPL vrstvu
pri tak širokom ohnisku ti bude cpl robiť na obraze pásy s potlačeným efektom a so zvýrazneným efektom polarizácie nie?
 
j.a.r.o.
2019-03-18 09:55:43
príspevok od: majster333
pri tak širokom ohnisku ti bude cpl robiť na obraze pásy s potlačeným efektom a so zvýrazneným efektom polarizácie nie?
Myslel som, že to robí iba pri panorámach skladaných z viacerých fotiek pri nasadenom CPL a nie pri jednej fotke.
 
menoscik
2019-03-18 11:01:49
Funguje cez FTZ adapter na Z6-Z7 ?
 
filip.p3k
2019-03-18 14:37:15
príspevok od: j.a.r.o.
Myslel som, že to robí iba pri panorámach skladaných z viacerých fotiek pri nasadenom CPL a nie pri jednej fotke.
bohužiaľ nie, pri takomto ultraširokáči vidno tie pásy, presne ako pri skladanej pano :/
 
milann88
2019-03-18 16:43:45
Škoda, že není ukázka fotky na nižší clony i se zaostřením na delší vzdálenost, aby bylo možné posoudit rohy.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia