Hore

GIMP - veľa muziky za 0,00 SK (0,00€)*

Jednoduchý a účinný nástroj spôsobuje vrásky aj veľkým hráčom na poli editácie fotografií + horúce info o GIMP 2.6.

GIMP je skratka GNU Image Manipulation Program (GNU je skratka GNU is Not Unix). Podmienky distribúcie sú popísané v licencii GPL (GNU General Public License).

Od svojich ranných verzií prešiel dlhú cestu. Z programu, ktorý pripomínal jednoduchý maľovací program integrovaný vo Windows sa vyvinul silný konkurent na grafickom trhu, ktorý začína robiť vrásky aj silným hráčom na poli grafických editorov.  Aj napriek neuveriteľne nízkej cene (zadarmo) nemá funkčné, ani časové obmedzenia a jeho používanie je úplne legálne.  

Zo sveta Linuxu a Unixu už GIMP vytlačil Adobe aj Corel už dávno (obe firmy na UNIX platformách neposkytovali najnovšie verzie svojich programov a tak ich GIMP ľahko vytlačil) a v poslednom čase sa začína viac presadzovať aj v silnej konkurencii na platformách Apple a Windows.

GIMP je možné okrem jednoduchého kreslenia, konverzie, úprav, retušovania fotografií použiť aj na tvorbu jednoduchých animácií. Vďaka jeho vynikajúcim možnostiam skriptovania si ho v Hollywoode filmári upravili (ešte verziu z roku 1998) pre prácu s obrázkami s veľkými farebnými hĺbkami (8, 16 alebo 32 bit na farebný kanál) a pridali podporu špeciálnych formátov. Táto upravená verzia GIMPu sa ďalej vyvíja pod označením CinePaint, ale pravdepodobne čoskoro stratí svoj význam (aktuálna vývojová rada GIMP 2.5.x už zvláda väčšiu farebnú hĺbku).

Užívateľské rozhranie

Keď si spomeniem na svoje začiatky v GIMPe pred vyše 10 rokmi, bol som dosť zmätený grafickým rozhraním. Trvalo mi pomerne dlho, kým som ho pochopil. S verziou 2 už začal byť použiteľný aj na serióznejšiu prácu. V aktuálnej verzii 2.4.x sa počet okien značne obmedzil a sprehľadnil vďaka možnosti použitia záložiek v hlavnom okne. Ak by vám ovládanie aj napriek tomu robilo problémy, na adrese http://docs.gimp.org/ nájdete online dokumentáciu a pod článkom odkazy na niekoľko návodov.

Nastavenia

Tu nájdete množstvo volieb medzi ktorými je aj správa farieb, kde môžete nahrať farebný profil monitora, tlačiarne, vybrať si spôsob zobrazovania farieb. Nastaviť limity množstva Undo krokov (v undo history je možné si prehliadať históriu zmien). Ak pracujete s obmedzenými HW prostriedkami môžete obmedziť maximálnu používanú pamäť.

Môžete si aj prispôsobiť užívateľské rozhranie. Možnosti nastavení sú naozaj bohaté.


Ukážka pracovnej plochy.

Funkcie zaujímavé pre fotografov

GIMP poskytuje naozaj obrovské množstvo funkcií, takže preskočím niektoré triviálne (4 rôzne algoritmy zmeny veľkosti, rôzne farebné modely....). Tiež vynechám tie, ktoré vo fotografii pravdepodobne väčšina z vás nepoužije (skripty pre plastické nápisy, mapovanie obrazu na 3D objekty, tiene pod texty, neónové nápisy ........) a aspoň stručne zhrniem tie, ktoré sú pri úprave fotografií užitočné, alebo ich využijete aspoň zo zvedavosti.

Práca s vrstvami

GIMP poskytuje asi všetko - priehľadnosť, maskovanie, spájanie vrstiev pomocou rôznych algoritmov. Jediné čo som nenašiel je možnosť kopírovania z histórie, ktorú som videl v niektorých PhotoShop tutoriáloch.

Retušovanie

Liečenie vád pleti, klonovanie (s úpravou perspektívy), rozmazávanie, doostrovanie... Zatiaľ som nič viac nepotreboval.

Transformácie obrazu

Otáčanie, zrkadlenie jednotlivých vrstiev ako aj všetkých vrstiev súčasne je samozrejmosť. Nechýba ani úprava perspektívy, voľné otáčanie, skosenie, zmena veľkosti a tieto operácie je možné robiť nad vrstvami, vybranou časťou obrazu alebo vektorovými krivkami.

Liquid rescale

V GIMPe je integrovaný plugin pre zmenu veľkosti obrázku so zachovaním obsahu, kde je možné zmeniť pomer strán obrázku bez deformácie hlavných objektov. Na prvky ktoré sa nemajú deformovať sa vytvorí maska v novej vrstve, takisto je možné priradiť vrstvu s maskou objektov, ktoré sa majú z obrazu odstrániť. Demonštráciu čo takáto technológia dokáže môžete vidieť napríklad na tomto videu: http://www.dpreview.com/news/0708/07082201seamcarvingimageresizing.asp 

Filtre

Rôznych filtrov a skriptových filtrov je obrovské množstvo. Pre prehľadnosť sú členené hierarchicky podľa funkcií.

Ak by ste mali veľmi špecifické požiadavky a nenašli filter v ponuke alebo na internete, je možné si naprogramovať vlastný pomocou jednoduchého vstavaného skriptovacieho jazyka (Script-Fu) pripomínajúceho jazyk Lisp.

Pozitíva:

   +  Veľké množstvo filtrov, nástrojov a funkcií. Pomerne malé a jednoduché základné okno môže pôsobiť dojmom, že GIMP je len veľmi jednoduchý program. V skutočnosti sa ale za každým nástrojom skrýva veľké množstvo nastavení, ktoré je možné parametrizovať. Filtrov je také veľké množstvo, že sú zoradené v hierarchickej štruktúre podľa funkcií.

   +  Podporované grafické formáty. Ak potrebujete nahrať do GIMPu starú animáciu z autodesk animátora, starý PCX obázok, EPS súbor od grafika, alebo chcete uložiť obrázok do textovej ANSI grafiky, GIMP to všetko podporuje a ešte oveľa viac. Do istej miery podporuje aj nedokumentované formáty ako PSD od Adobe.

   +  Veľké množstvo pluginov. Vstavaných, z internetu, možnosť programovania vlastných. K dispozícii je aj filter pre použitie užívateľských filtrov z Photoshopu.

   +  Podpora správy farieb. Podpora obrazovkových aj tlačových farebných profilov umožňuje správne spracovanie farieb.

   +  Vlastná tlačová knižnica. Vývojári GIMPu neboli spokojný s výkonom niektorých tlačových ovládačov a vytvorili vlastnú tlačovú knižniciu gimp-print, ktorá pri niektorých tlačiarňach poskytuje lepšiu kvalitu výstupu.

   +  Podpora rôznych platforiem. GIMP začal svoj vývoj na Linuxe, kde si získal veľa fanúšikov. Mnohým pri práci na iných systémoch chýbal a postupne sa GIMP dostal na rôzne platformy. Najjednoduchší bol prechod na iné UNIX systémy (BSD, Sun Solaris, SGI IRIX, HP-UX, IBM AIX ...), kde je schopný bežať na rôznych architektúrach (x86, mips, powerpc, sparc, arm...). Dostal sa ale aj na bežné kancelárske počítače s Windows a MacOS systémami, kde sa dostáva do nepriameho konkurenčného boja s gigantami ako Adobe alebo Corel.

   +  Podpora transparentnej kompresie súborov. Občas niečo potrebujete uložiť do formátu, ktorý nepodporuje internú kompresiu dát a nechcete plytvať miestom na disku. Stačí použiť za súborom príponu .gz, alebo .bz2 (napríklad "velke_logo.bmp.bz2") a GIMP výsledný súbor na disku skomprimuje.

   +  Podpora virtuálnych filesystémov. To že potrebujete pracovať so súborom na vzdialenom počítači, na ktorý je prístup len cez FTP (napríklad web server) nemusí byť problém. Podpora virtuálnych filesystémov (FTP/SFTP/SSH/HTTP/SMB) umožní otvárať a ukladať aj súbory, ktoré nemáte u seba na disku a ušetrí tak ďalšie kroky po uložení súboru.

   +  Rozšíriteľnosť a možnosť vlastnej úpravy ktorejkoľvek funkcie. Ak máte chuť programovať, môžete sar ealizovať. Ak by ste však chceli svoju pozmenenú verziu GIMPu ďalej distribuovať, musíte tak spraviť taktiež so zverejnením všetkých zdrojových kódov (to zabezpečuje licencia GNU GPL). Ak programovať neviete, ale máte dobrý nápad, ako by sa dal GIMP vylepšiť, stačí napísať vývojárom a možno sa niekomu váš nápad zapáči a doprogramuje ho. Vývojári budú tiež radi, ak ich upozorníte na chybu, ktorú ste našli.

   +  Cena a čisté svedomie. Všetko je to zadarmo, dokonca máte ku všetkému aj zdrojové kódy. Vývoj robia dobrovoľníci a nadšenci, ale prispievajú aj firmy, ktoré GIMP používajú a funkcie, ktoré doplnia sa dostanú po otestovaní do nasledujúcej stabilnej verzie.

Nedostatky:

   -  chýba podpora väčších farebných hĺbok (zatiaľ je len v CinePaint alebo vývojovej verzii GIMP 2.5.x)
   -  obmedzená podpora vektorovej grafiky
   -  nepohodlná podpora integrovaného spracovania RAW. (Používam v kombinácii s BibblePro bez problémov. Vývojová verzia má aj priamu podporu RAW, ale zatiaľ som to neskúšal.)

Záver

Ja osobne používam GIMP na retušovanie, náročnejšie úpravy, koláž grafiky, rámiky ako aj na tvorbu grafiky pre WEB stránky. Vzhľadom na chýbajúcu podporu väčšej farebnej hĺbky v aktuálnej stabilnej verzii, robím všetky úpravy  expozície priamo v RAW konvertore (v mojom prípade BibblePro). Aj keď GIMP používam už niekoľko rokov, stále sa mi stáva, že objavím novú praktickú funkciu, o ktorej som nevedel. Ak vám bude v GIMPe nejaká funkcia chýbať, pravdepodobne treba len lepšie hľadať.

V týchto dňoch, keď som dokončil recenziu, sa začína pošuskávať o novej verzii 2.6, ktorá má opäť vylepšiť tento účinný nástroj na úpravu fotografií. Samozrejme, recenziu vám opäť prinesieme a v nej vypichneme práve zlepšenia oproti súčasnej verzii.

Linky:

GIMP: http://www.gimp.org/ 
Cinepaint: http://www.cinepaint.org/
Uživatelské príručky (pre staršiu verziu 2.2 ju nájdete aj v češtine) môžete nájst na: http://docs.gimp.org/
Plugin pre pouzitie PhotoShop user filtrov v GIMP: http://sourceforge.net/projects/gimpuserfilter/
GIMP - První kroky: http://www.root.cz/clanky/gimp-prvni-kroky/
GIMP - první kroky (pokračování): http://www.root.cz/clanky/gimp-prvni-kroky-2/
GIMP - flirtování s filtrováním: http://www.root.cz/clanky/gimp-flirtovani-s-filtrovanim/
Snížení hloubky ostrosti v GIMPu: http://www.root.cz/clanky/snizeni-hloubky-ostrosti-v-gimpu/
Úprava expozice v GIMPu: http://www.root.cz/clanky/uprava-expozice-v-gimpu/
Redukce šumu ve fotografii: http://www.root.cz/clanky/redukce-sumu-ve-fotografii/
GIMP - Script-fu (skriptování nebo bojové umění?): http://www.root.cz/clanky/gimp-scriptfu-skriptovani-nebo-bojove-umeni/
Licencia GPL: http://sk.wikipedia.org/wiki/GNU_General_Public_License

AKTUALIZÁCIA!!!

GIMP 2.6 je TU!

30.9 sa na FTP serveri ftp.gimp.org objavila nová stabilná verzia obľúbeného grafického editora GIMP. Zatial síce len vo forme drojových kódov, ale čoskoro sa isto začnú objavovať inštalačné balíky pre jednotlivé operačné systémy. Verzia 2.6 je prvá, ktorej grafické jadro je postavené na knižnici GEGL, ktorá môže priniesť prácu s veľkými farebnými hĺbkami a nedeštruktívne editovanie.

Užívateľské rozhranie

Na užívateľské rozhranie boli často smerované výčitky užívatelov a to zaznamenalo v novej verzii veľa zmien. Novinkou je odstránenie menu, ktoré bolo nahradené prázdnym oknom v prípade, že nie je otvorený žiadny súbor.

Medzi novinky v užívateľskom rozhraní patrí rozšírenie možností a inteligeného správania okien s obrázkami a nástrojmi. Ak náhodou omylom zavriete nástroj ktorý ste mali poruke, nemusíte ho pracne hladať v menu, ale nájdete ho v zozname zatvorených okien. Pri niektorých nástrojoch občas potrebujete prejsť za okraj obrázku, čo staršia verzia umožnovala len s obmedzeniami. Vo verzii 2.6 už môžete scrollovať aj za hranicu hrany obrázka.

Prepracovaný je aj systém nápovedy, už nemusíte mať nainstalovaný obrovský balík s dokumentáciou, ak máte sieťové pripojenie, GIMP už podporuje online help pomocou internetového prehliadača.

Nástroje

Prepracovaný nástroj voľného označenia sa dočkal vylepšenia možností upraovovania vyznačenej oblasti, čím sa rozšírili možnosti bez nutnosti pridania nového nástroja. Dynamika "štetcov" (brush dynamics) umožnuje v nástrojoch pridať okrem hrúbky a krytia aj jeden, alebo viac z nových parametrov tlak, rýchlosť a náhoda. Rýchlosť a náhodu je možné použiť s myšou. Dynamiku "štetcov" je možné použiť aj pri obkreslení vyznačenej oblasti (stroke path).

Zmeny pod kapotou

Hlavnou zmenou je použitie novej grafickej knižnice GEGL (http://www.gegl.org/). Aj ked momentálne GIMP ešte štandardne používa 8 bit spracovanie (ešte nie sú na novú knižnicu portované všetky obrazové operácie) je možné zapnút použitie GEGL knižnice, čo umožní až 32 bitovú presnosť s plávajúcou desatinou čiarkou na kanál. GEGL tiež umožní nedeštruktívne editovanie, možnosť práce s veľkou farebnou hĺbkou, náhľad efektov priamo vo vrstvách, prácu

s RAW, SVG. Zatiaľ som nemal možnosť zistiť aktuálny stav, ale čoskoro to určite pretestujem a aktualizujem recenziu GIMP podľa tejto novej verzie.

Grafické užívateľské rozhranie používa knižnicu Cairo a sú viditelné drobné kozmetické zmeny v zobrazovaní (lepšie vyhladenie kriviek, vrstiev a vektorov).

Linky:

Domovská stránka: http://gimp.org/
Kompletne release notes verzie 2.6: http://gimp.org/release-notes/gimp-2.6.html
Download: http://gimp.org/downloads/

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Adrique
2008-10-01 22:46:43
No dokelu, pred par dnami som si stiahol 2.4 (najma kvoli ospievaniu Attilom Farkasom), to som mohol chvilu pockat, kym vydaju 2.6. GIMP som naposledy skusal pred par rokmi a vtedy ma velmi nenadchol a nevedel som sa v nom zorientovat, lebo som dlhorocne navyknuty na PS.
Pre fotografa, ktory nepotrebuje robit nic ine okrem uprav a retuse zrejme bude GIMP stacit, ak je potrebna sirsospektralnejsia produkcia, asi nezostava nic ine, nez PS. Alebo sa mylim?
 
wowwdesign
2008-10-02 02:34:50
ano, gimp pouzivam, ale nie je tu niekto total gimp pozitivny, aby mi poradil: ako na CMYK? je tam moznost vlozit profil cmyku, ale netusimkde sa k tomu dostanem a keby gimp vedel cmyk a plnohodnoty export do tlacoveho .pdf nasledne, tak by som na gimp presedlal uplne,lebo podla mna tento program vie viac, ako vea ludi vobec tusi ze vie... takze cakamneakoho gimpistu a cmyk, kto mi ukaze ako, ma u mna pivo a poldeci borovicky :D
jozef
 
bigfly
2008-10-02 06:01:17

Prostredie GIMPshop...s tymto rozhranim je uz aj GIMP pouzitelny.
 
marianz
2008-10-02 11:10:53
skus Color/Components/Decompose a tam sa da vybrat aj CMYK, ale profil sa tam neda nastavit. S profilmi a ICC este len zacinam, tak neviem poradit.
 
bear
2008-10-02 12:12:48
S CMYK skusenosti nemam, ale farebny profil (aj CMYK) sa da aj pre CMYK importnut vo File/Preferences/Color Management, alebo len pre dany subor Image/Mode/Assign Color Profile
 
bear
2008-10-02 21:08:43
Ak by niekto chcel vyskusat GIMP 2.6 na windows, instalacky su tu:
http://gimp-win.sourceforge.net/stable.html
 
2008-10-02 22:36:27
gimp používam už dlhšie, stiahol som verziu 2.6 nainštaloval a skúsil úpravy farieb so zapnutým GEGL (väčšia farebná hĺbka) - je to tak pomalé, že to je nepoužiteľné. Povedzme pri úprave úrovní keď sa trošľku posunie ľubovoľný posuvník tak prekreslenie obrázku trvá aj 30 sec... :-(
 
Radek44
2008-10-03 10:56:13
Ahoj, zkus se podívat sem. Je to sice pro linux, ale postup pro win by měl být stejný, jenom si dej bacha, ať nestahuješ profil pro linux.

http://www.abclinuxu.cz/faq/grafika/jak-ulozit-obrazek-do-cmyk-v-gimpu
 
wowwdesign
2008-10-07 18:35:37
príspevok od: marianz
skus Color/Components/Decompose a tam sa da vybrat aj CMYK, ale profil sa tam neda nastavit. S profilmi a ICC este len zacinam, tak neviem poradit.
ved prave, subor .icc alebo .icm ale odkial ho vziat???
 
wowwdesign
2008-10-07 18:55:03
príspevok od: Radek44
Ahoj, zkus se podívat sem. Je to sice pro linux, ale postup pro win by měl být stejný, jenom si dej bacha, ať nestahuješ profil pro linux.

http://www.abclinuxu.cz/faq/grafika/jak-ulozit-obrazek-do-cmyk-v-gimpu
aj tak je to zle, proste vystup aj po neviem ako profile je z rgb potom do cmyku dost iny, neprijemne :D
 
bear
2008-10-09 22:12:24
Vysla verzia 2.6.1 (len zopar drobnych oprav verzie 2.6.0)
http://developer.gimp.org/NEWS-2.6
 
bear
2008-12-14 14:18:24
Pridam este zopar linkov na stranky s tutorialmy (v anglictine):
http://www.ghuj.com/
http://gimpology.com/
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované