Hore

Canon MX300

Pred časom sme v redakcii  ephoto.sk testovali All-In-One zariadenie PIXMA MP620 s hrdým prívlastkom Photo Printer, teraz prišlo na rad All-In-One zariadenie PIXMA MX300 s prívlastkom Office. Už piktogramy na škatuli naznačovali slabšie parametre rozlíšenia a použitie bežných fotoatramentov. Hneď bolo zrejmé, že kvalita fotografií bude v porovnaní so špeciálnymi fototlačiarňami nižšia. Bol som však zvedavý, aký bude rozdiel. Či táto tlačiareň dokáže produkovať fotografie, ktoré by sa svojou kvalitou približovali fotografiám z minilabu.

Canon MX300 je pomerne lacné viacúčelové kancelárske zariadenie spájajúce funkcie atramentovej tlačiarne, skeneru, kopírky a faxu.

Vlastnosti

  • Fax Super G3, 20 rýchlych volieb, 50-stranová pamäť faxov
  • Rýchly štart
  • Tlač a kopírovanie dokumentov monochromaticky a farebne s rýchlosťou až 22 resp. 17 str./min.
  • Skener - 600x1200 dpi
  • Bezokrajová tlač 10x15 cm za 46 sek.
  • 2-riadkový LCD displej
  • 2pl veľkosť kvapiek atramentu
  • Rozlíšenie tlače 4800 dpi

 

Dizajn

Pixma MX300 sa rozmermi podobá tlačiarňam formátu A3. Na pracovnom stole si na túto tlačiareň treba vyčleniť dostatok miesta.  Dizajn nie je výrazný, použité plasty sú v kombinácii lesklej šedej, matnej čiernej a striebrosivej farby.

Prednej strane dominuje čiernobiely displej a ovládacie tlačidlá. Vo vrchnej časti sa nachádza kryt skenovacej jednotky a v zadnej časti podávač na papiere. Pri tlači na neštandardné média je potrebné zmeniť nastavenie podávača papiera. Slúži na to páčka vo vnútri tlačiarne. Ak ju chcete prepnúť, musíte spredu vložiť ruku do zariadenia, „ako do papule veľkej žaby". :)

Funkcie

Skener

Skener s rozlíšením 600x1200 dpi skenuje iba odrazné predlohy, filmy alebo diapozitívy s ním teda nenaskenujete. Kvalita skenovania je dobrá, na archiváciu fotografií z rodinného albumu určite postačí. Súčasťou ovládačov je aj twain driver, rozhranie skeneru je tak dostupné z rôznych aplikácií. Skenovanie môže prebiehať s automatickým ale aj užívateľským nastavením.


Rozhranie ovládača skeneru vyvolané z Adobe Photoshop CS3.

Kopírka

Kopírovať je možné aj bez pripojenia k počítaču. Užívateľ si vyberá možnosť farebnej, čiernobielej fotokópie a volí počet kópií. K dispozícii je bezokrajové kopírovanie, odstránenie okrajov, umiestnenie viacerých strán na jednu, zmena veľkosti a pod.

Fax

Funkcia faxovania je dostupná z ovládacieho panelu zariadenia, alebo ako faxovací modul dostupný pri tlači z počítača. Pamäť faxu je 50 strán. Ak vám nevystačí papier, po vložení nového fax dotlačí dokumenty z pamäte.

Tlačiareň

V porovnaní s fototlačiarňami Canon má MX300 dvojnásobnú minimálnu veľkosť kvapky atramentu a polovičné rozlíšenie (4800 dpi). Medzi fotografiami vytlačenými týmto zariadením a fototlačiarňou PIXMA iP4600 je v rozlíšení detailov len malý rozdiel. 

Tlačiareň používa dva zásobníky na atramenty. Jeden s čiernou farbou a druhý s farbami CMY. Atramenty sú súčasťou systému ChromaLife100. Tieto v porovnaní s atramentom ChromaLife100+ nedosahujú dostatočne sýtu tlač tmavých tónov. Pri fotografiách snímaných za denného svetla to nie je problém, pri low key a nočných fotografiách je však nedostatok čiernej v tieňoch príčinou menšieho kontrastu. Pre pestré farby je potrebné fotografiu saturovať, alebo v ovládačoch zapnúť „vylepšovače" tlače.

Záver

V dvoch predchádzajúcich recenziách atramentových tlačiarní Canon som mal možnosť vyskúšať prednosti papierov a atramentov systému ChromaLife100+. PIXMA MX300 využíva staršiu technológiu a preto nedosahuje porovnateľnú kvalitu tlače fotografií. Ak si však fotografiu chcete vytlačiť iba raz za čas a zariadenie budete používať prevažne ako skener, fax, kopírku či tlačiareň dokumentov, nebudete sklamaní. Ak nepotrebujete využívať fax, odporúčam vám PIXMU MP620, je menšia, rýchlejšia a kvalitou tlače porovnateľná so špecializovanými fototlačiarňami. Za hlavné nedostatky MX300 môžem označiť predovšetkým veľké rozmery a vyššiu hlučnosť.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bear
2009-04-07 14:47:28
Snad da Canon do testov aj fotoaparaty;-)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-04-07 15:14:10
príspevok od: bear
Snad da Canon do testov aj fotoaparaty;-)
Zatial sa vieme dostat len k tlaciarnam. Pred chvilou som dostal na test Canon Pixma 9000 Mark II. Uz sa tesim.
 
wolfino
2009-04-08 15:55:28
paci sa mi ako sa na prvej foto odraza radiator na tlaciarni :D lestim lestis lestime
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované